Moja lepa Srbija: Velika Plana - varoš u zagrljaju kulture i tradicije

Ойын-сауық

Label and copyright: Velika Plana je varoš u Podunavskom okrugu, u samom srcu Srbije. Naselje je u prošlosti verovatno bilo pored Morave, ali se stanovništvo premestilo na današnje mesto zbog stalnih poplava i pomeranja Moravskog korita.
Naziv Plana Velika odomaćio se početkom 19. veka. U Geografijsko-statističkom rečniku Srbije, u izdanju iz 1846. pominje ga Jovan Gavrilović.
U Starom Selu, na oko 5 kilometara od centra Velike Plane, nalazi se crkva brvnara verovatno najinteresantnijeg imena u čitavoj Srbiji. Kada je podignuta i posvećena Svetom ocu Nikolaju Miriklijskom zvala se jednostavno - Velikoplanska, ipak, taj naziv skoro da niko više ni ne pamti jer ju je narod „krstio" imenom koje sve govori - Pokajnica.
Pokajnica danas predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture od izuzetnog značaja. U lepo uređenom i održavanom manastirskom kompleksu nalazi se i mali Zavičajni muzej u kom turisti mogu da vide etno postavku i materijal koji detaljno objašnjava istoriju Prvog srpskog ustanka i ulogu koju je Karađorđe imao u njemu.
Gajenje grožđa u ovim krajevima ima dugu tradiciju. Zahvaljujući njoj Velika Plana se nepovratno upisala na kartu srpskog vinskog turizma kao nezaobilazna destinacija svih ljubitelja grožđa i proizvoda od grožđa. Na toj mapi vinogorja zlatnim slovima upisano je i jedno selo - Krnjevo.
I, dok se Krnjevo može pohvaliti grožđem i vinovom lozom, Lozovik - najveće selo Velike Plane, prigrlio je jednu, malo drugačiju, ali podjednako atraktivnu tradiciju. Lozovik ima svoj hipodrom. Zahvaljujući lokalnoj samoupravi entuzijasti i zaljubljenici u konjički sport ovde su dobili vetar u leđa, pa danas mogu da se pohvale da se na njihovom hipodromu nadmeću grla iz cele Srbije.
Savremeni putnici željni odmora i relaksacije sve češće su u potrazi za sadržajem koji u potpunosti ne nalaze u velikim gradovima, u manjim sredinama bisera starog načina života i arhitekture još uvek ima. Nedaleko od Velike Plane posetioci tako mogu da uđu u ambijent pravog srpskog sela s kraja 19. veka, etno selo „Moravski konaci".
Priča o selima oko Velike Plane tek čeka da bude ispričana. Jer svako od 12 seoskih naselja, koliko ih ova opština ima, krije veliki potencijal, znamenitosti i bogatstvo o kojem u ostatku Srbije tek ponešto znaju.
Urednik: Vladimir Novaković
Autor teksta: Aleksandra Bogdanović
Snimatelji: Pavle Tanasijević, Petar Vujanić
Montaža: Nemanja Radić
Radio televizija Srbije

Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

Пікірлер: 7

  • @Paziland88
    @Paziland882 жыл бұрын

    Objekti su autentični, a iza nje na zidu vise klime :D

  • @user-xx4tf2bl3r
    @user-xx4tf2bl3r Жыл бұрын

    Покажите пияац!

  • @Paziland88
    @Paziland882 жыл бұрын

    9:50 Jooo što lažeš..... parkić za decu u glavnom parku je rasturen, a snimak dece je iz parkića kod bazena.

  • @milanam8500

    @milanam8500

    2 жыл бұрын

    A uuu komšija

  • @biljanaantic5211
    @biljanaantic5211 Жыл бұрын

    Jel je velika plana,blizu saraorci??

  • @anunnaki_1

    @anunnaki_1

    Жыл бұрын

    Da

Келесі