Mocowanie krokwi do murłaty - Myślisz że wiesz?

Ғылым және технология

Może dla nie których sprawa błacha, ale warto zwrócić na to uwagę

Пікірлер: 55

  • @cornic608
    @cornic6082 ай бұрын

    Robilem dach jesienią i o tym samym pomyślalem. Powodzialem swojemu majstrowi to on że nie ma takiej potrzeby. Przecież to dodatkowo zabezpiecza murłatę przed pękaniem.

  • @gummiss11
    @gummiss112 ай бұрын

    Ogólnie takie elementy trzymają się na podobnej zasadzie co koła w samochodzie. Śruba dociska felgę do piasty i w rzeczywistości felga jest zablokowana nie przez śrubę samą w sobie, a przez siłę tarcia która powstaje na styku z piastą. Podejrzewam że po dokręceniu wkręta poziomego ten pionowy nie jest potrzebny. Belki są dociśnięte przez wkręt poziomy i się trzymają same siebie.

  • @oldsharke2840

    @oldsharke2840

    2 ай бұрын

    Tak to samo jest z jetkami. Nie trzyma śruba tylko siła tarcia

  • @OlaWolka

    @OlaWolka

    2 ай бұрын

    Działa szpilka od śruby. Krokwie chcą ją ściąć. Śruba działa na scinanie

  • @wiesaw564

    @wiesaw564

    2 ай бұрын

    To sobie przymocuj koło jedną śrubą a jętkę jednym gwoździkiem, dobrze, że katedr i kościołów w ten sposób nie robiono bo żaden do naszych czasów by nie dotrwał, w ogóle nie bierzesz pod uwagę procesu starzenie się drewna, weź sobie pooglądaj stare krokwie i płatwie.

  • @ukaszbanasiak4787
    @ukaszbanasiak47872 ай бұрын

    Suche, klejone, czterostronnie strugane, zamki galicyjskie, docięte CNC... to i samo się będzie trzymać. Grunt to składać więźbę z elementów bez naprężeń i z odpowiednią wytrzymałością... ale to za drogo wychodzi. Też mam z mokrego i na pojedyncze wkręty. Jakoś stoi.

  • @ZdzisawWawrzacz-daWan

    @ZdzisawWawrzacz-daWan

    Ай бұрын

    Gdy nie mamy togo co się lubi, to lubimy to co mamy. Oczywiście można każdą rzecz dopieścić i zrobić jeszcze lepiej, ale to zwiększa nakład materiałów i pracy.

  • @wiesaw564
    @wiesaw5642 ай бұрын

    Dla mnie całkowity brak rozwagi łączenie krokwi z płatwią, murłatą bez prostego zamka na wykonanie którego potrzeba aż 5 min i o żadnych przesunięciach nie ma mowy no bo drzewo usycha i jeszcze pruchnieje powierzchniowo a wkręt jedynie trzyma krokiew aby nie wyskoczyła z zamka podczas huraganu.

  • @Rrayford

    @Rrayford

    2 ай бұрын

    To pochwal się tym zamkiem, co to za zamek który nie pozwala na przesunięcie?

  • @Rrayford

    @Rrayford

    2 ай бұрын

    Na moim filmie zacięcie jest, i skoro mówisz o jakimś zacięciu, wiec to nie to, więc pytam co za zacięcie które nie pozwala na rozsunięcie krokwi.

  • @wiesaw564

    @wiesaw564

    2 ай бұрын

    @@Rrayford Masz rację na Twoim zacięcie jest ale jak sam zauważyłeś ono nie chroni przed rozsuwaniem krokwi i byle partacz z piłą motorową potrafi to zrobi oczywiście mowa o dachu dwuspadowym dlatego ja piszę o dodatkowym wcięciu w płatwi i krokwi, którego nie widać po włożeniu krokwi w gniazdo przeanalizuj dokładnie te okrągłe powiększenie złącza kurpiowskiego tam są one dokładnie przedstawione oczywiście aby go zrobić potrzebny jest młotek, dłuto i piłka, jak dobrze zrobisz praktycznie krokiety nie ma prawa się ruszyć na milimetr w każdym kierunku tylko do góry ale najlepiej jak jest dobijana na ciasno a wkręt czy gwóźdź jest po to aby w razie huraganu nie podniósł dachu do góry, przy ciężarze dachówki nawet bez wkrętów nie ma prawa podnieść chyba, że dachu wychodzi daleko poza ścianę wtedy ma zaczepienie.

  • @Rrayford

    @Rrayford

    2 ай бұрын

    @@wiesaw564 Pokaż mi te zacięcie, gdzieś ktoś na necie na pewno to pokazuje, wiesz jak ono wygląda to znajdziesz szybko, i wklej tu linka.

  • @wiesaw564

    @wiesaw564

    Ай бұрын

    @@Rrayford kzread.info/dash/bejne/nWuAtNqbqMfIf6g.html

  • @marekla3201
    @marekla3201Ай бұрын

    Przerost formy nad treścią. Wg Pan logiki dołożenie na każdym wiązaniu dodatkowego trzeciego lub czwartego wkręta polepszy wszystko 3 lub 4 krotnie... Katedry budowali bez wkrętów i wkrętarek, gwoździami - stoją od 500 lat...

  • @Rrayford

    @Rrayford

    Ай бұрын

    Żaden przyrost formy nad treściwą, Poruszony temat dotyczy budowy więźby z drewna mokrego, który niestety dosycha dopiero na dachu i źle się dzieje jak wszystko się zsycha, dodatkowy wkręt ratuje trochę sytuację.

  • @obserwatorityle4782
    @obserwatorityle4782Ай бұрын

    Jeżeli jest więźba płatwiowo jętkowa to myślę że żadnego przesunięcia w bok na murłacie nie powinno być już pomijam fakt że drewno powinno być suche przed montażem, nie miej jednak Pana sposób na pewno nie zaszkodzi i na pewno ułatwia montowanie krokwi i dodatkowo lepiej są związanie z murłatą.

  • @kaniamarek
    @kaniamarekАй бұрын

    To rozwiązanie stosuje od jakichś 5 lat, zawsze po dwa wkręty

  • @tomek-sh8lw
    @tomek-sh8lwАй бұрын

    Proszę o pomoc. Robię sam dach po ok 3miesiacsch wykręciłem kilka wkrętów ciesielskich a mialem różne firmy i wszystkie zardzewiały w środku... Dlaczego? Dokrecalem zakrętarką udarową. Czy ten ocynk wykruszył się od udaru czy jak?

  • @Rrayford

    @Rrayford

    Ай бұрын

    Ocynk raczej nie wykruszył się od udaru. Ocynk ma to do tego, że wchodzi w reakcję z rożnymi kwasami/chemią, na przykład, jeśli bednarkę ocynkowaną do piorunochronu podłączamy do zbrojenia w fundamentach to ta część bednarki która zatopiona będzie w betonie po winna być zaizolowana na przykład pomalowana specjalną farbą.Być może soki drzewne robią z ocynkiem to samo. Sprawdzę u siebie. Jeśli rdzewieją to myślę, że kończy się ta rdza na pożarciu samego ocynku. Pytanie trzeba zadać producentom wkrętów.

  • @tomek-sh8lw

    @tomek-sh8lw

    Ай бұрын

    @@Rrayforddziękuję Za szybką odpowiedź, a teraz się zastanawiam bo ta rdza to może nie jest rdzą tylko wkręty są woskowane i to może ten wosk się wytapia pod wplywem temperatury tarcia i na samym gwincie robi się taka czarna powłoka. Nie jest to idealnie rude ale bardziej może czarne czy trochę też szare. Nie ma tego na tej gładkiej części wkręta tylko jak się zaczyna frez .. Każdy jeden taki mam z Wkręt Meta. Ale z DMX tez się trafiają. Proszę sprawdzić bo nie daje mi to spokoju

  • @cornic608
    @cornic6082 ай бұрын

    Czy te kątawniki nie są mostkiem termicznym na którym wytrąca sie kondensat. ???

  • @Rrayford

    @Rrayford

    2 ай бұрын

    Jakie kątowniki? Co do pary, para skrapla się na wszystkich materiałach przy spełnionych warunkach

  • @cornic608

    @cornic608

    2 ай бұрын

    @@Rrayford to była odpowiedź do oldsharke. Polecane są kątowniki boczne do mocowania krokwi do murłaty. Element metalowy wystający poza obszar izolacji będzie mocno się wychładzał, wciągając to do wewnętrznej części izolacji i raczej na pewno będzie tam się coś skraplać. Co o tym sądzisz.

  • @PawezMazur
    @PawezMazur2 ай бұрын

    Dach składacie na ziemi, a później dźwigiem na górę?

  • @Rrayford

    @Rrayford

    2 ай бұрын

    Tak. Na moich filmikach widać kolejność,

  • @PawezMazur

    @PawezMazur

    2 ай бұрын

    @@Rrayford Właśni widzę. Pospieszyłem się z komentarzem, ale YT lubi komentarze. Jesienią będę robił dach i chłonę wiedzę

  • @marcinkowalski8984

    @marcinkowalski8984

    2 ай бұрын

    Gwoździe są wiele wytrzymalsze niż wkręty

  • @Rrayford

    @Rrayford

    2 ай бұрын

    @@marcinkowalski8984 Pod jakim względem mocniejsze?

  • @marcinkowalski8984

    @marcinkowalski8984

    2 ай бұрын

    @@Rrayford pękliwości.

  • @reflex04
    @reflex042 ай бұрын

    Zastosowanie dodatkowego połączenia przy murłacie, tak jak Pan proponuje nie zmienia statyki dachu. Jeśli połać dachu ulega wklęśnięciu, to takie dodatkowe wkręty to w zasadzie pudrowanie siniaka i nic więcej. Jeśli krokwie uginają się, to trzeba inaczej zaradzać takiemu pasztetowi. Taki dodatkowy wkręt niczego nie uratuje bo niby na jakiej zasadzie?

  • @Rrayford

    @Rrayford

    2 ай бұрын

    Oczywiście, istnieje wiele czynników, które powodują, że z czasem płaszczyzna dachu staje się wklęsła. Zacznijmy od samych ścian kolankowych, które pod obciążeniem minimalnie się rozchylają. Murłata, po wyschnięciu, luzuje się na śrubach i jeśli nie są one ponownie dociągnięte, zaczyna się przechylać. Krokwie na zaciosach również zaczynają się rozjeżdżać. Często widzę jętki przykręcone jednym wkrętem lub śrubą, co jest kolejnym miejscem, które wymaga uwagi. Pod obciążeniem kasują się luzy powstałe wskutek wysychania drewna i tak całe przęsło się rozjeżdża. Dodatkowo, jest jeszcze kwestia niedopracowanego projektu całej konstrukcji. Zdarzają się projekty, w których płatwie nie mają odpowiedniego podparcia - są wspierane tylko na szczytach, a na środku nie zaprojektowano słupów. W domu, który był pokazany na filmie, płatwie nie miały środkowego podparcia. Po konsultacji z inwestorem, kilka słupów zostało dostawionych. W odpowiedzi na pana pytanie: jest to zwykła kinematyka. Jeśli na przykład, na jednej stronie dachu zbierze się luz 1,5 cm i na drugiej stronie również 1,5 cm, to krokwie rozjadą się o 3 cm. Policzyłem sobie, przy kącie dachu 40 stopni i rozstawie murłat 10m, przęsło opadnie o 2 cm, a przy kącie 30 stopni opadnie o 3,5 cm. Im mniejszy kąt dachu, tym większe opadnięcie przęsła i odwrotnie. Przy kącie 40 stopni powstanie łuk 1cm, przy 30stopniach ugięcie na krokwi powstanie 3cm. Przy wyliczeniach przyjąłem, że jętka jest zamontowana w połowie krokwi. A co, jeśli przęsło ma jętkę? Dla zobrazowania: proszę stanąć w szerokim rozkroku, połączyć kolana sznurkiem i wziąć na siebie worek z ciężarem. Co się stanie? Rozkroku nie rozerwie, bo trzyma go jętka (sznurek), ale poniżej kolan nogi się rozjadą i wygną w łuk, co odpowiada wklęśnięciu dachu. Proponuję jeszcze raz obejrzeć film ze zrozumieniem.

  • @reflex04

    @reflex04

    2 ай бұрын

    @@Rrayford Wielce szanowny Panie. Przede wszystkim nie twierdze że Pan się myli. Twierdzę że tylko wprowadzone usprawnienie w postaci dodatkowego wkrętu nie wpływa na statykę dachu. Jeśli coś poprawia to tylko kondycje finansową właściciela hurtowni materiałów budowlanych. Żadnej rewolucji. Kinematyką proszę nie zawracać sobie głowy, lepiej w tym przypadku zająć się statyką. To wystarczy i to z górką. Ugięcie dachu powoduje powoduje tylko grawitaja i niezastosowanie się do zasad mechaniki budowli. Wkręty ciesielskie są świetne, ale nie robią dachu. Serdecznie podrawiam. Acha, ścianki kolankowe przenoszą tylko obciążenia pionowe i ewentualnie mogą stanowić elemnt usztywniający w postaci tarczy czyli stabilizować geometrycznie uklad wzdluz sciany. Konstrukcja więźby musi być geometrycznie niezmienna po to zeby dach sie nie "rojeżdzał na boki" i miedzy innymi nie rozchylał scian na zewnątrz. Polecam jakąś książkę z technikum o machanice budowli. Pozdrawiam.

  • @Rrayford

    @Rrayford

    2 ай бұрын

    @@reflex04 Fanie, że choć jednego udało się sprowokować do komentowania, YouTub lubi komentarze

  • @janusztracz5017

    @janusztracz5017

    2 ай бұрын

    On​@@Rrayford

  • @reflex04

    @reflex04

    2 ай бұрын

    @@Rrayford Życzę Panu wielu udanych filmów oraz licznych subskrypcji.👍🙂. Pozdrawiam🙂

  • @dekergda
    @dekergda2 ай бұрын

    Z mokrego drewna robisz, to i owszem.

  • @SiBex_ovh
    @SiBex_ovh2 ай бұрын

    Piękna sprawa.... ta wkrętara xD

  • @hublanek

    @hublanek

    2 ай бұрын

    to nie wkrętarka tylko zakrętarka

  • @SiBex_ovh

    @SiBex_ovh

    2 ай бұрын

    @@hublanek Widać że bezprzewodowa wiertarka.

  • @hublanek

    @hublanek

    2 ай бұрын

    @@SiBex_ovh to nie jest wiertarka a zakrętarka

  • @SiBex_ovh

    @SiBex_ovh

    2 ай бұрын

    @@hublanek a jak użyję starą Celmę która ma taki moment że ręce urwie a nazwana jest wiertarką z prl to też jest i zakrętarką i wkrętarką a jak będę młotkiem w nią walić przy wierceniu to aktywuje funkcję udaru. Kij czy Patyk, Ziemniak czy Kartofel a może pyra. Królik czy Zając. Co było pierwsze, wkrętarka czy zakrętarka a może wiertarka... nie, to CELMA :) Ja tankuję nadal na stacjach cpn !.

  • @hublanek

    @hublanek

    2 ай бұрын

    @@SiBex_ovh ale możesz sobie użyć co tam chcesz nawet wkrętaka do torksów - ja tylko stwierdziłem jakie narzędzie jest użyte na filmie

  • @karoltroc7140
    @karoltroc7140Ай бұрын

    Średniowiecze to wg mnie deskowanie i co gorsze papa na dachu zamiast oddychającej membrany. Papa ma trwałość wg kart charakterystyki producentów 5 lat a co po tym okresie gdy skropli się Wam kondensat pod dachówką ? Sam sposób mocowania krokwi rewelacja

  • @Rrayford

    @Rrayford

    Ай бұрын

    Wszyscy którzy zrobili membranę zamiast deskowania gorzko tego pożałowali, nie wiadomo dlaczego ale membrana jest przysmakiem dla kun myszy i szczurów, jeśli się tam dostaną gryzonie to już po mębranie, dlatego nie polecam takiego rozwiązania.

  • @indianski
    @indianski4 күн бұрын

    to samo byś zmieścił w 20 sekundach

  • @oldsharke2840
    @oldsharke28402 ай бұрын

    Robię tak samo. I śmieje się z tych pseudo fachowców. Zawsze nawiercam wiertłem fi 6 i daje wkrety 8fi. Dodatkowo dajemy katowni murlata krokiew I zaklepuje go na bok wewenetrzny murlaty. Pozdro

Келесі