Mitologia - Czy jacht najszybciej pływa w baksztagu?

Спорт

Film jest fragmentem szkolenia e-learning które powstaje na platformie szkentla.pl

Пікірлер: 22

  • @kjar5502
    @kjar55024 жыл бұрын

    Bardzo fajna prezentacja, uświadamiająca pewne zależności. Jednakże ze względu na niezachowanie proporcji długości wektorów WR i WW (wiatru rzeczywistego i własnego) nie do końca prawdziwa i niezgodna z zamieszczonymi wykresami prędkości jachtówImpression i Maxus. Jeżeli przyjmiemy z wykresu dla: Impression WR=12 kn WW=6 kn, Maxus WR=16 kn, WW=8 kn, to WP (wiatr pozorny) będzie wiał pod katem 90 stopni do jachty jeżeli WR będzie wiał pod kątem 120 stopni do jachtu a nie pod kątem 150 jak mówisz. Przy silniejszym WR ten kąt będzie jeszcze mniejszy, ponieważ prędkość jachtu nie będzie znacząco rosła a tym samym WW.

  • @Szkentlarz

    @Szkentlarz

    4 жыл бұрын

    Tak masz racje powinienem te proporcje zachować od razu, ale chodziło o zasadę pokazania ze baksztag nie jest najszybszym kursem :) przepisałem sporo wykresów kołowych do Excela żeby sprawdzić to dla różnych jednostek i zawsze kurs maksymalny jest mniejszy niż półwiatr (oczywiście półwiatr rozumiany jako kąt pomiędzy kursem a wiatrem pozornym a nie jak niektóre tuzy intelektualne twierdzą rzeczywistym)

  • @wojciechferdula967
    @wojciechferdula9675 жыл бұрын

    Kurs określa się względem wiatru rzeczywistego. Czyli jeśli mamy 95 stopni od wiatru rzeczywistego mamy kurs baksztag, aż do 175 stopni. Bajdewind mamy od kąta martwego do 85 stopni od wiatru rzeczywistego. I na obu wykresach widać, że dla baksztagow prędkości są większe. Wynika to też z fizyki. W bajdewindach mamy oplyw żagla, który (z prawa Bernouliego) powoduje powstanie siły aerodynamicznej. Siła ta jest skierowana nie w osi jachtu lecz pod sporym kontem. Mniej więcej 30-45 stopni. Rozkłada się na siłę ciągu (w osi) i siłę przechylającą (prostopadłą). Więc nie zostaje tej siły ciągu zbyt dużo. W baksztagu do opływu żagla dochodzi parcie wiatru na żagiel, więc siła aerodynamiczna jest mniejsza ale nie aż tak, za to jest skierowana prawie idealnie wzdłuż osi jachtu. Więc prawie cała stanowi siłę ciągu. Jedynie przy bardzo słabych wiatrach jacht będzie płynął szybciej w bajdewindzie. Jeśli się o czymś mówi, warto wiedzieć coś na ten temat.

  • @Szkentlarz

    @Szkentlarz

    5 жыл бұрын

    Zakładając na moment że masz rację, to zadam Ci pytanie - płynąc pod kątem 95 względem wiatru rzeczywistego (według Ciebie jest to baksztag) to po czym będziesz wiedział że jest to baksztag? Oczywiście przy założeniu że nie masz elektroniki która to za Ciebie policzy.

  • @wojciechferdula967

    @wojciechferdula967

    5 жыл бұрын

    @@Szkentlarz Mając doświadczenie jestem w stanie to określić. Na tym polega żeglarstwo. Na doświadczeniu. A skąd Ty wiesz, że jeśli odpadniesz 5 stopni to popłyniesz 0,5 węzła szybciej? Natomiast jeśli nie wiesz, że płyniesz półwiatrem mimo, że "icek" pokazuje pełny bajdewind to nie jesteś doświadczonym żeglarzem i na pewno nie jesteś instruktorem i broń Boże, żebyś kogoś szkolił.

  • @Szkentlarz

    @Szkentlarz

    5 жыл бұрын

    @@wojciechferdula967 i tu się kolega troszkę zakałapućkał :) ad 1. nie wiem jak jest z tym Twoim doświadczeniem, ale raczej wątpię żebyś w czasze rzeczywistym był wstanie przeliczyć kąt pomiędzy diametralną jachtu a wiatrem rzeczywistym na podstawie prędkości i kierunku wiatru własnego, tylko w przeciwną stronę i wiatru pozornego do którego masz dostęp. Prawie każdy wiatromierz to robi, można się przełączyć z wp na wr, ale raczej wątpię żebyś to potrafił w głowie nawet biorą pod uwagę Twoje ogromne doświadczenie o którym nas tu zapewniasz. Chętnie nagram nagram film o tym. ad 2. Nie mów na czym polega żeglarstwo bo dla każdego może być czymś innym. Dla jednych może to być fiksacja na punkcie idealnego trymu, kątów natarcia, skrętu, wybrzuszenia, otwarcia dołu, góry, środka, współdziałania żagli i zależnościach pomiędzy elastycznością trymlinki a napięciem cunninghamu - można się doktoryzować, a dla innych dalekie tripy i zwiedzanie nowych portów i miejsc. ad 3. z wykresu. :D w każdym teście jednostki się pokazuje takie wykresy i można sobie zobaczyć o ile zmieniając kurs zmieni się prędkość. ad 4. Rozumiem że Twoje doświadczenie opierasz na pływaniu na icki. To coś Ci powiem. Kiedy szkolę na jachcie nie ma żadnych icków. Osoby które się szkolą muszą umieć znajdować wiatr a nie szukać latawców. Kiedy pływa się po kursie to można sobie wieszać dowolne icki wimple itp. ale ok zastosujmy icki do naszego rozważania. Icek pokazuje Ci wiatr pozorny (chyba że zatrzymasz jacht) który jest wypadkową wszystkich innych wiatrów i to właśnie do niego ustawiasz odpowiedni kąt natarcia. A do stwierdzenie kogo ma bóg chronić pozwól że już się nie odniosę.

  • @wojciechferdula967

    @wojciechferdula967

    5 жыл бұрын

    Tomasz Jarzębski Tomasz Jarzębski absolutnie nie mówię o liczeniu. Mówię o wyczuciu. Widzę że mam taki wiatr rzeczywisty, taka prędkość i taki wiatrpozorny. Widzę to tysiace razy więc zaczynam być w stanie ocenić wiatr rzeczywisty gdy nie mam go podanego wprost. To jest właśnie doświadczenie. Od wieków kurs określany był względem wiatru rzeczywistego. Dopiero niedawno ktoś wymyślił że będzie go określał względem pozornego. Ale jak popatrzy się na systemy szkolenia w krajachz tradycją żeglarską, oni określają kursy względem wiatru rzeczywistego. Bo tak było od zawsze. Zgadzam się, icki nie są dobre do szkolenie, chodziło mi o zobrazowanie. A to jak zmieni się prędkość jeśli zmienisz kurs nie wiesz z wykresu gdyż jest on tworzony w warunkach idealizowanych: idealnie wytrymowany jacht, brak podmuchow itd. Ale z doświadczeń wiesz, że teraz płyniesz 5 kts, a teraz odpadles płyniesz 5,5 A to przychodzi wrazz doświadczeniem. które jest konieczne by móc bezpiecznie żeglować

  • @Szkentlarz

    @Szkentlarz

    5 жыл бұрын

    @@wojciechferdula967 ja w filmie przeprowadzam dowód dlaczego kurs jest określany względem wiatru pozornego, Ty używasz błędu logicznego petitio principii do swojej argumentacji. Ponadto twierdzenie że Twoja argumentacja jest słuszna bo do zawsze tak robiono jest argumentem za przeproszeniem z mroków średniowiecza. Podejdź z troszkę bardziej otwartym umysłem do tego zagadnienia i dopuść krytyczne myślenie do swojego toku rozumowania bo źle to wróży Twojej racjonalności. Poza tym zwróć uwagę na to że w definicji nazw kursów jest: "Bajdewind - nazwa jednego z wiatrów pozornych." Nazwy są ustalane względem wiatru a nie kursu czy to naprawdę tak trudno zrozumieć, BTW - śmiem wątpić jednak że jesteś w stanie naprawdę określić wr jak płyniesz poza tym że pokażesz coś trochę bardziej pełnego niż wiatr który poczujesz. chyba że po prostu zamarkowałeś sobie to w pamięci np prze zwrocie przez sztag albo przy stawianiu żagli przymasztowych. Proszę nie opowiadaj bredni że trzeba mieć super doświadczenie żeby poprawnie nazywać kursy, bo bredzisz chłopie, tego się uczy na pierwszych zajęciach na żeglarza jachtowego. Nie ma znaczenia jaki jest wiatr rzeczywisty i własny, czujesz wiatr pozorny i do niego trymujesz żagla i jeżeli POCZUJESZ wiatr który daje 90 stopni do diametralnej jachtu to nazywamy go półwiatrem. To co jest ostrzejsze, do granicznego jest półwiatrem, a pełniejsze do kursu z wiatrem baksztagiem. Rozkminy skąd jest wiatr rzeczywisty mają sens tylko teoretyczny, albo przy stawaniu do boi, podejściu do kei na żaglach, albo przy planowaniu trasy. Zastanów się jaki by miało sens określanie kursu względem wiatru rzeczywistego. Po co?. Czujesz wiatr od przodu a nazywasz go baksztagiem - to absurd.

  • @uksbackup768
    @uksbackup7684 жыл бұрын

    Przyjrzyj się wykresowi na jaki się powołujesz, np. dot. jachtu Maxus 24 Evo. Szczególnie na strzałki z opisem VMG - na wiatr i VMG - z wiatrem. Największą prędkość jacht osiąga właśnie płynąc kursem z wiatrem czyli baksztagiem.

  • @makakut
    @makakut5 жыл бұрын

    No ja nie wiem. Myślałem że wszystko powyżej 90 stopni to właśnie bagsztag i wówcza idealnie ze stara szkolą przy około 120 stopniach względem wiatru rzeczywistego wychodzi największa prędkość.

  • @Szkentlarz

    @Szkentlarz

    5 жыл бұрын

    tak, ale nie względem wiatru rzeczywistego tylko względem wiatru pozornego.

  • @krzysztofk5925
    @krzysztofk59253 жыл бұрын

    Jest tutaj sporo słusznych komentarzy i co prawda nie chciałem,ale muszę się odnieść. Zaznaczę,że również jestem Sternikiem morskim jachtowym i motorowodnym i także instruktorem PZŻ. Kolega w swojej analizie popełnia zasadniczy błąd polegający na nieprawidłowym odwzorowaniu wektorów sił. Jako matematyk i fizyk z wykształcenia i wykładowca nauczyciel, powiadam Ci kolego,że ze składania wektorów, które w RZECZYWISTOŚCI musiałyby odpowiadać Twojej sytuacji, to jest DWÓJA. Wariant zmiany wektorów z bajdewindu do baksztagu i odniesienia ich w tej samej wartości jest ZASADNICZYM błędem poza wartością wiatru rzeczywistego, który jest taki jaki jest. Wektory wiatru własnego i rzeczywistego są błędnie naniesione. Wektor wiatru własnego bedzie dla małych wiatrów bardzo malutki a w efekcie wiatr pozorny bedzie baksztagowy ZDECYDOWANIE. Takie analizy sa słuszne do pewnej prędkości wiatru, bo dla wiatrów silniejszych niż 6Bf te analizy sa inne i trzeba nanosic korekty oporów kadłuba i nierosnącego z predkością wiatru Rzeczywistego już wiatru własnego (takie duuuże uproszczenie myślowe- tutaj zależność nie jest liniowa...). Tak więc powiedziałbym,że kolega wie że dzwonią,ale nie wiadomo w którym kościele. Proszę się doszkolić, jeszcze raz przemyśleć swój wykład nie nie wprowadzać w błąd, jak SŁUSZNIE zauważa tutaj wielu komentujacych. Taki wykład i zależności wiatrów rzeczywistego do pozornego nie powinien być tak przedstawiony jak na tym video, bo zaciemnia obraz i niedoświadczonego żeglarza wprowadza w bardzo DUŻy błąd. Pozdrawiam i zachęcam jednak do uzupełnienia braków teoretycznych.

  • @xarizu7302
    @xarizu73025 жыл бұрын

    chlopie ty nie rozumiesz tych wykresów chyba, powyzej 90 stopni to względem wiatru rzeczywistego mamy baksztag a nie bajdewind i tam wlasnie jak sam mowisz mamy najwyzsze predkosci >,< to niezly instruktor

  • @Szkentlarz

    @Szkentlarz

    5 жыл бұрын

    no nie masz racji i w tym filmie tłumaczę dlaczego, więc proponuje obejrzeć jeszcze raz tym razem ze zrozumieniem ;)

  • @xarizu7302

    @xarizu7302

    5 жыл бұрын

    @@Szkentlarz niestety nic nie odczarowałeś bo na wykresach, których sam użyłeś mamy WIATR RZECZYWISTY i względem niego są podane najwieksze predkości tych jachtów - jeżeli ktos by chciał (np ty sam chciałeś) wykazac ze plywamy najszybciej w bajdewindzie to by użył WIATRU POZORNEGO jako tego wg ktorego okreslamy kurs na wykresie ale nie - tu użyto specjalnie wiatru rzeczywistego co jest logiczne w wykazywaniu takich parametrów jako przejrzyste i proste ale po co to upraszczac skoro mozna dorysowac wiatr pozorny i to nie na wykresie tylko fikcyjnie i wszystko pomieszac? =/ Także coś Ci tu nie gra w tym odczarowywaniu, może ogarnij nam tu nowe wykresy, które potwierdza twoją teorie?

  • @Szkentlarz

    @Szkentlarz

    5 жыл бұрын

    @@xarizu7302 nie chodzi o nowe wykresy bo z nimi jest wszystko w porządku. Chodzi tylko o to że nie można z wykresu prędkości wprost powiedzieć, że jacht najszybciej pływa w baksztagu bo to nie jest prawda. Nazwy wiatrów bajdewind, półwiatr, baksztag i fordewind są nazwami wiatrów POZORNYCH a nie rzeczywistych.

  • @data_reader

    @data_reader

    4 жыл бұрын

    @@Szkentlarz Nazwy wiatrów są względem wiatru rzeczywistego. A wykresy Pan źle czyta. To są prędkości jachtu względem wody i maxus ma najwyższą właśnie w baksztagu. W kącie martwym nie ma kreski prędkości bo jacht się zatrzymuje :)

  • @Szkentlarz

    @Szkentlarz

    4 жыл бұрын

    @@data_reader pl.wikipedia.org/wiki/Bajdewind tylko pliz bez tekstów że wiki też się myli :D

  • @szy123mek
    @szy123mek4 жыл бұрын

    Albo coś tu się nie zgadza, albo nie potrafisz tego jasno wytłumaczyć.

Келесі