No video

Misja Żydowskiego Instytutu Historycznego | Monika Krawczyk | 75 historii. Podcast ŻIH

1 października 1947 roku decyzją Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, Centralna Żydowska Komisja Historyczna została przekształcona w Żydowski Instytut Historyczny z siedzibą przy ul. Tłomackie 5, w gmachu przedwojennego Instytutu Nauk Judaistycznych i Głównej Biblioteki Judaistycznej.
ŻIH już od 75 lat stoi na straży pamięci o historii i kulturze społeczeństwa żydowskiego na ziemiach polskich - jest najdłużej działającą żydowską instytucją naukową w Polsce.
W ŻIH prowadzone są prace naukowe, działania z zakresu konserwacji, archiwizacji, a także cyfryzacji i digitalizacji zbiorów, dzięki czemu zgromadzone tu relacje, pamiątki, artefakty i dzieła sztuki są należycie zabezpieczone. Widzowie mogą je oglądać na dwóch wystawach stałych: „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” oraz „Mała Synagoga na Tłomackiem”, a także wystawach czasowych i plenerowych. Wokół nich organizowane są spotkania, dyskusje, oprowadzania i spacery. Najważniejszymi wydarzeniami organizowanymi przez ŻIH są Marsz Pamięci (upamiętniający ofiary wielkiej akcji likwidacyjnej rozpoczętej przez Niemców 22. 07. 1942r.) oraz uroczystości w Muzeum Treblinka (w rocznicę buntu więźniów 2.08.1943r.) Nie brakuje też inicjatyw popularnonaukowych, takich jak Festiwal ŻIH, udział w Nocy Muzeów, Festiwalu Nauki czy Festiwalu Singera.
O znaczeniu i roli Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma opowiedziała w rozmowie z Aleksandrą Galant Monika Krawczyk, dyrektorka ŻIH.
Monika Krawczyk, adwokat, manager kultury, dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma
Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants, #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

Пікірлер

    Келесі