No video

Mikro-Polska: Kartuzy (#15)

🔔 SUBSKRYBUJ I ZAZNACZ DZWONEK🔔 bit.ly/2EOLSIl
Mikro-Polska to cykliczna audycja audio-wizualna, w której wspólnie z widzami, odwiedzamy piękną Polskę mniejszych miast. Tym razem - jesteśmy na Kaszubach, w stolicy Szwajcarii Kaszubskiej, czyli w Kartuzach. #Kartuzy są nierozerwalnie związane z Zakonem Kartuzów, po których pamiątką jest najcenniejszy zabytek miasta, czyli #Kolegiata wraz z okolicznymi zabudowaniami. Dla miłośników architektury znajdzie się dodatkowo wiele secesyjnych kamienic, które tworzą zaskakująco zwarte śródmieście. Zaś dla tych, których koi szum wody oraz zieleń, w Kartuzach czekają kilometry tras spacerowych wzdłuż jezior i pośród lasów. Jednym słowem, jest dobrze. A piękne #Kaszuby i ich przyroda, jest tuż obok. Można tam spędzić fajny #weekend poza miastem.
Kartuzy, Kaszuby, Szwajcaria Kaszubska, Polska, zwiedzanie Polski, polskie miasta, ciekawe miejsca, Polska na weekend, Pomorze.
***
00:08 - Kaszuby, stolica Szwajcarii Kaszubskiej
00:30 - co ciekawego można znaleźć w Kartuzach
01:06 - Zakon Kartuzów, Kolegia w Kartuzach
02:00 - Dach Kolegiaty w Kartuzach w kształcie wieka od trumny
02:30 - Memento Mori, pamiętaj o śmierci
02:43 - Erem przy Kolegiacie w Kartuzach
03:00 - Krzyżacy a Kartuzy
03:15 - Dawny Refektarz przy Kolegiacie w Kartuzach
03:36 - Przyroda i Jeziora w Kartuzach
04:40 - Kim byli Kartuzi, kim był Jan z Rożęcina czy Rusocina?
05:50 - Reguła Zakonu Kartuzów
06:30 - Bracia Zakonu Kartuzów a biznes
07:00 - Prawa miejskie Kartuz
07:20 - Architektura śródmieścia Kartuz pochodzi z XIX wieku
08:10 - Germanizacja Kartuz
08:30 - Budynki i kamienice centrum Kartuz
10:00 - Rynek w Kartuzach
***
Podróże po Polsce średnio znanej, mało znanej i zupełnie nieznanej. Recenzje miast, miasteczek, wsi i różnej maści zabytków. Subiektywne opinie i osądy okraszone ciekawostkami oraz wiedzą umiarkowanie użyteczną. Ciągłe poszukiwanie "miasteczka idealnego".
W Polsce mamy ponad 950 miast. Które z nich jest najpiękniejsze? Aby odpowiedzieć na to pytanie, udałem się w podróż po naszym pięknym kraju. Odwiedzam mniejsze ośrodki, poznając ich zabytki, historię oraz współczesność. Zwracam uwagę na architekturę, przestrzeń miejską, porządek, czystość, tereny zielone, symbiozę z naturą i ogólnie, na to czy dane miejsce ma na siebie "pomysł. Pamiątką po tym są reportaże oraz ranking Mikro-Polski, czyli rzecz unikalna w Polsce. Wydaje mi się, że po raz pierwszy ktoś próbuje usystematyzować tą trudną materię i rzetelnie odpowiedzieć na pytanie - "jakie miasteczko jest w Polsce najpiękniejsze"?
***
Zobacz pozostałe filmy:
Prolog, w którym opowiadam o sensie istnienia tego vloga:
• Mikro-Polska: Prolog, ...
Odcinek #1, Łagów, Perła Ziemi Lubuskiej i Miasto, które można zamknąć na noc:
• Mikro-Polska: Łagów (#1)
Odcinek #2, Ostróda, czyli polska stolica Reggae, miasto, w którym przez pewien czas rezydował sam Napoleon Bonaparte:
• Mikro-Polska: Ostróda ...
Odcinek #3, Darłowo, czyli bodaj najpiękniejsze miasteczko nad Bałtykiem, przynajmniej nad polskim Bałtykiem:
• Mikro-Polska: Darłowo ...
Odcinek #4, Frombork, czyli miasto Mikołaja Kopernika, gotyckich zabytków oraz Harcerzy z ZHP, którzy pomogli przywrócić je do stanu "używalności" w ramach Operacji Frombork 1001:
• Mikro-Polska: Frombork...
Odcinek #5, Leszno, czyli miasto Stanisława Leszczyńskiego i jeden z najpiękniejszych przykładów na miejski barok, nie tylko w skali Wielkopolski, ale i całego kraju. A do tego, stolica żużla, dom Unii Leszno oraz miejsce, gdzie znaleźć można całkiem sporo zaskakujących atrakcji, takich jak chociażby darmowe Mini ZOO:
• Mikro-Polska: Leszno (#5)
Odcinek #6, Swołowo, czyli najpiękniejsza wieś w Polsce. Rzadki przykład budownictwa szachulcowego w wiejskim, pomorskim wydaniu. Absolutna perełka, warta tego, by zobaczyć ją na własne oczy:
• Mikro-Polska: Swołowo ...
Odcinek #7, Piotrków Trybunalski, czyli ukochane miasto rodzimych filmowców. Co nie powinno dziwić, bo miejsce to jest pełne zabytków, uroczych zakątków oraz zaskakujących, urbanistycznych perspektyw, które kocha kamera:
• Mikro-Polska: Piotrków...
***

Пікірлер: 20

  • @karstones
    @karstones Жыл бұрын

    Moje miasto dziękuję za to

  • @bartomiejwasik5001
    @bartomiejwasik5001 Жыл бұрын

    Pojawił się motyw z Krzyżaków to dodam, że aktor podający dwa nagie miecze nazywa się Lech Skolimowski jest pochowany odnośnie motywu śmierci na największej gdańskiej nekropolii. Kontynując temat aktorów to warto dodać, iż w gminie Kartuzy w niedalekich Sierakowicach urodziła się aktorka Danuta Stenka. Tu chciałbym pozdrowić wszystkich, którzy pochodzą z Sierakowic.

  • @MikroPolska

    @MikroPolska

    Жыл бұрын

    Sierakowice - do niedawna (?) jedyna gmina w Polsce bez dyskontu. Ale to się chyba, niestety, zmieniło

  • @benioqu5448
    @benioqu54483 жыл бұрын

    Fajnie że w końcu ktoś zapuścił się w te okolice. Mało jest materiałów o kartuzach w jakości (oglądalnej). Pokazałeś jedne z ważniejszych rzeczy w kartuzach. Pozdrawiam

  • @MikroPolska

    @MikroPolska

    3 жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz. Dlatego właśnie powstał ten kanał :)

  • @ukaszsylwia3725
    @ukaszsylwia372511 ай бұрын

    Fajne i klimatyczne miasteczko ❤

  • @ukaszsylwia3725
    @ukaszsylwia372511 ай бұрын

    Gminny Klub Sportowy Cartusia 1923 Kartuzy ❤❤❤❤😊

  • @marekdanilewicz5981
    @marekdanilewicz598110 ай бұрын

    Naszą klasę uczył religii KS.Nowotko a proboszczem był prałat kolega Rusocin w latach 70 to wieś pegerowska dzisaj to dzielnica Pruszcza Gdańskiego

  • @krateslodz2394
    @krateslodz23945 ай бұрын

    Decyzja przeniesienia siedziby powiatu ( landratury ) w roku 1862 do Kartuz , wiązała się z dużymi wydatkami na od podstaw wybudowania sieci wodociągowej,kolejowej,drogowej czy wodociągowej. Do tego poza landrata wybudowano szereg innych koniecznych inwestycji jak szpital, szkoła powszechny, remiza,plac targowy, placówka żandarmerii itd. Dlaczego władze pruskie zdecydowały się na takie wydatki, poza oczywistym względem którym było zbudowanie nowego miasta liczono , ze Kartuzy będą zapleczem uzdrowiskowym dla Wolnego Miasta Gdańska, który teraz uzyskał dogodne połączenie kolejowe. Wybudowano tu ze środków prywatnych i uzdrowisko, kilka hoteli i restauracji. Oczywiście klasztor miał być główną atrakcja, ale z klasztorem związana jest tajemnica jego powstania , która jak magnes przyciągała niemieckich turystów. W bliskiej okolicy jest stroma górka, która przypomina kopiec Kraka. Nosiła nazwę ' Szpiczasta Górka” ( Spitzberg). Nie jest to formacja polodowcowa - morena bo jest zbyt stroma, czy to usypane ludzką ręka jak kopce Wikingów w Gamla Uppsali w Szwecji, czy kopce w Jelling (Dania).? Górka ta od wykorzystywana była przez stulecia jako ośrodek kultowy u jej podnóża wzdłuż brzegu jeziora Klasztornego jest piękny rezerwat potężnych buków. Ten rejon od dawna nosił nazwę „gaju” a takim określeniem nazywano u Słowian - Święte gaje. Dowód na To że mógł być święty gaj , to właśnie fakt sprowadzenia z Pragi czeskiej zakonu kartuzów. Czy Krzyżakom zależało na spacyfikowaniu miejscowego kultu, chyba bardzo bo ich szafarz zakonny Hans Thiergart przesłał na ten cel największa sumę, ale poza innymi niemieckimi darczyńcami był sam mistrz zakonny Ulrich von Jungingen, za którego dar pieniężny wybudowano erem (pustelnie) dla zakonnika. Takich eremów było 14 , dziś został tylko jeden” urlkowy”' Kartuzi specjalizowali się w osadzaniu w miejscach świętych dla Słowian np. zbudowano klasztor u podnóża Świętej Góry Darłowskiej w roku 1407 ( dziś nie istnieje), czy w Pradze Czeskiej. Właśnie z Pragi Czeskiej pod wodzą Hansa Deterhusa przybyła pierwsza obsada klasztoru. Zakon miał bardzo surową regułę, aby nie wdawać się w jakiekolwiek dyskusje np. słuszności o budowie klasztoru w miejsce świętego gaju ucinali dyskusje wypowiadając „ memento mori” Jedyna rozrywka to spacer u stóp Spitzbergu i kontemplacja w pełnej ciszy, stąd dzisiejsza nazw tej Ścieszki to Aleja Filozofów, a gaj przemianowano na Gaj Świętopełka (książę pomorski). Może opierając się na historii trzeba było go nazwa Gaj Zakonu Maryi, lub Gaj Świętowita, a może Gaj Thora ?

  • @wiesawawesoowska3473
    @wiesawawesoowska34732 жыл бұрын

    Nawet na materiale filmowym widać, że fontanna jest na rynku (akurat wyłączona na filmie) - to te otwory w ziemi, obok których są wygrawerowane "Kaszubskie nuty". Szkoda, że tego nie pokazano bliżej.

  • @MikroPolska

    @MikroPolska

    2 жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz, niedopatrzenie zwalam na wczesną porę, brudne okulary i brak kawy w organizmie :)

  • @marekdanilewicz5981
    @marekdanilewicz598110 ай бұрын

    Tu chodziłem na religię

  • @avelox8836
    @avelox88363 жыл бұрын

    Materiał lux. Gdzie nastepny punkt?

  • @MikroPolska

    @MikroPolska

    3 жыл бұрын

    Myślę, że zostaniemy jeszcze na chwilę na Kaszubach, a potem odwiedzimy jeden z rodzimych portów :)

  • @robertkowalski3290
    @robertkowalski32906 ай бұрын

    Co tam warto niby zobaczyć? haha

  • @maxvers2929
    @maxvers29293 жыл бұрын

    Obejrzałem całe. Słaby materiał, zrobiony na szybko. Kilka błędów np. na rynku jest fontanna. Brak informacji o np. kapliczce pw.Sw.Krzyża. Brak wiedzy o ilości eremów( dość ważne) mało o pozdrowieniu memento mori. Brak wizyty w muzeum Kaszubskim. Gdyby oceniać w skali szkolnej - 2.

  • @MikroPolska

    @MikroPolska

    3 жыл бұрын

    Dziękuję za opinię, powiem Panu coś więcej - ten materiał jeszcze trzyma jakiś poziom, inne są jeszcze gorsze, a w kolejce czekają tak złe, że ten przy nich to arcydzieło. Taki urok odwiedzania amatorskich kanałów...

  • @simsonJack

    @simsonJack

    2 жыл бұрын

    Jak zawsze znajdzie się ktoś kto zamiast docenić to oceni. Ode mnie tylko jeszcze tyle, fajny materiał, dzięki i byle tak dalej. Pozdrawiam :)

  • @MikroPolska

    @MikroPolska

    2 жыл бұрын

    Dziękuję, dobrze napisane 😀

  • @tomaszlech1432

    @tomaszlech1432

    4 ай бұрын

    Bardzo dobra odpowiedź dla malkontentów.😂. Film fajny a fontanna z Kartuz i tak pewnie wyłączona była w czasie covidu