Mig-15 jet fighter - made in Poland as Lim-1 / Lim-2

Автокөліктер мен көлік құралдары

Patronite: patronite.pl/ZabytkiNieba
Twitter: / zabytki_nieba
History of the license-built Mig-15 from PZL Mielec aircraftworks in Poland. Polish Mig-15's were called Lim-1 and Lim-2.
In this episode you will see:
Lim-1 (silver, Mig-15), Lim-2 (silver, Mig-15 bis), SBLim-2 (white, Mig-15 bis UTI) and SB-Lim-2A (green, Mig-15 bis A UTI) from Polish Aviation Museum in Kraków, Poland.
and
Lim-2 (silver, Mig-15 bis) - plane serving as a monument in Andrychów, Poland.
Polish made planes Lim-1 and Lim-2 are also known as WSK Lim-1 / WSK Lim-2 or PZL Lim-1 / PZL Lim-2.
This episode's Patrons: Jarosław Wosik, areksordyl@o2.pl, Marcin Tatar, Tomasz Deptuła, stefan burczymucha, Dominik Gawlikowski, Bartek Wręga, Krzysztof Tomaszewicz, Krzysztof Matysek, LESZEK ODZIENIEC, Mariusz Lubczynski, Michal Buczynski, Michał Okulski, Dariusz Raćkowski, Piotr Zakrzewski, karkocha1, Paweł Gołąbek, Piotr Wisławski, Jerzy Kowalczyk, Eryk Janicki, Bez tajemnic, Robert Walc, Marcin Nowrot, Mariusz Szymański, Michał Łukasiewicz, Adam Kurdynowski, Marcin Filipczyk, Maciej Nowak, Michał Butterweck, Gabriel Dobosz, Kuba Pawelec, Klaudiusz Gebauer, Tomasz Janusz, Bartosz Kijanski, Roman Maciończyk, Maciej Grzeszczak, Paweł Dondziłło, RkamilC, Marcin Honkisz and 19 anonymous individuals. Thank you all!
Music: www.bensound.com/royalty-free...

Пікірлер: 628

  • @ecconomicus
    @ecconomicus3 жыл бұрын

    Świetny film jak zwykle. Nie wiem czy to tylko moje odczucia, ale zawsze przykro mi patrzeć na te wszystkie samoloty niszczejące w szczerym polu w krakowskim muzeum. Mogliby w końcu zrobić jakieś proste wiaty, które chociaż trochę chroniłby eksponaty przed warunkami atmosferycznymi.

  • @gruchapawe8112

    @gruchapawe8112

    3 жыл бұрын

    No jak chodzę po tym muzeum, a pracuje obok to chodzę tam często, to te limy jeden obok drugiego, robią wrażenie, ale faktycznie jakoś tak zawsze mam ochotę przykryć je kocem xd

  • @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    3 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/hqiiwauQlLvcYMo.html gniją . a to dlatego że wladze wojewodztwa (pis) wolą wydawać 2x wiecej kasy na instytucje widmo i chcą zabudować caly teren. Polecam zapoznać sie z materialem video.

  • @mikolajgrotowski

    @mikolajgrotowski

    3 жыл бұрын

    Muzeum już od lat o to zabiega. Problemem jest Urząd Miasta który to blokuje. Drugi problem to to że cały teren muzeum jest traktowany jako zabytkowy i są ograniczone możliwości zabudowy (no chyba że jesteś z Urzędu Miasta i chcesz zabudować zabytkowy pas startowy)

  • @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    3 жыл бұрын

    @@mikolajgrotowski Pozowole sobie uzupelnic informacje. 1) urzad miasta nic nie blokuje gdyż nie ma nic wspolnego z muzeum. Muzeum Lotnictwa jest instytucją kultury nadzorowaną przez Urząd Marszalkowski Województwa Malopolskiego (pis).

  • @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    3 жыл бұрын

    @@mikolajgrotowski 2) Teren muzeum to nie zabytek tylko lotniczy park kulturowy. Na jego terenie mozna prowadzić budowę/rozbudowę ale musi to spelniac okreslone warunki estetyczne i kubaturowe (uwaga: to nie ma nic wspolnego z konserwatorem zabytkow). Wyjątkiem jest betonowa droga startowa ktora jest wpisana do rejestru zabytków i jest pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

  • @Agadamek
    @Agadamek3 жыл бұрын

    Cześć. Na lewym skrzydle znajdowały się dwa "marszałki". Jeden wskazywał pozycje klap i ten był tak blisko płetwy skrzydłowej że trzeba było robić w niej wycięcie. Oba wskaźniki podwozia są dobrze widoczne z kabiny - płetwy ich nie przysłaniają... Tak przynajmniej jest w DCS. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny wyjątkowy materiał.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Super! Wszystkie Limy jakie widziałem miały schowane klapy...

  • @Kumor97

    @Kumor97

    3 жыл бұрын

    Grasz w DCS jeszcze? Latam Mig-29 i jestem jeszcze dość zielony.. Nie masz ochoty na jakies wspolne latanie?

  • @HaganDave

    @HaganDave

    3 жыл бұрын

    @@Kumor97 Odkąd poprawiono model lotu MiG-a 29, to problemy z opanowaniem maszyny trafiają się nawet doświadczonym graczom. Osobiście wolę Su-27, tylko trzeba uważać na ujemne przeciążenia (można nawet stracić skrzydła.

  • @Agadamek

    @Agadamek

    3 жыл бұрын

    @@Kumor97 Latam tylko offline. Jakoś trudno mi ogarnąć te wszystkie niuanse związane z zabawą w sieci... Ale kiedyś może spróbuje swoich sił w DCS online. Aktualnie rozkminiam Horneta, w kolejce czekają Viggen i MiG 21. Jeśli chciałbyś podszkolić się w lataniu polecam to forum: forum.gildia.org/ Pozdrawiam!

  • @ededowsky2309

    @ededowsky2309

    3 жыл бұрын

    I niech mi ktoś powie że symulatory nie mają wartości edukacyjnej :)

  • @zbigniewbachminski9222
    @zbigniewbachminski92223 жыл бұрын

    Z wielką przyjemnością oglądam opowieści o zabytkowych statkach powietrznych. Szczególną radość sprawia mi słuchanie ciekawej narracji, poprawnego języka i idealnej fonetyki, co dla logopedy jest miodem. Podziwiam też wiedzę i fachowość autora. TAK TRZYMAĆ !

  • @ryszardkasiuchnicz283
    @ryszardkasiuchnicz2832 жыл бұрын

    Obsługiwałem jako mechanik silnika i płatowca samolot SB LiM-2 nr boczny 806 w latach 76-77 w Krzesisnach. Niezawodny samolot, przyjazny pilotom i obsłudze. Pozdrawiam! R.K.

  • @augustynptaszek6626
    @augustynptaszek66263 жыл бұрын

    Byłem mechanikiem w 1968 w Babimoście obsługiwałem lim 2 ,lim 5 ,lim 5 p ,lim 2 szparka (dwuosobowy) , biesy. Byłem mechanikiem raditechnikiem.

  • @zbigniewdelimat

    @zbigniewdelimat

    Жыл бұрын

    też byłem w tym czasie do jesieni 69 jako st. mech. eksploatacji Lim 2 nr 1423

  • Жыл бұрын

    Podobnie, byłem mech. eksploatacji Lim2, po TSWL Zamość od X 68r. do X70r. Nr 1018 w JW 4138 OPK Bydgoszcz. Ech to były czasy... Pozdrawiam kolegów po 'rurach' .

  • @paulfisker
    @paulfisker3 жыл бұрын

    Obejrzalem sobie za darmo swietny material. Dziekuje ofiarodawcom i dziekuje adminowi :)

  • @The_Modeling_Underdog
    @The_Modeling_Underdog3 жыл бұрын

    Excellent reference video on the LIM-1/2. Thank you so much for uploading it.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    I will also make the newer Lim-5/6 (Mig-17) some time.

  • @The_Modeling_Underdog

    @The_Modeling_Underdog

    3 жыл бұрын

    @@Zabytki_Nieba we'll wait for it. Thank you.

  • @PokoleizKuleckim
    @PokoleizKuleckim3 жыл бұрын

    Bardzo zacnie opowiedziane. Dziękuję.

  • @m.p.s.74
    @m.p.s.743 жыл бұрын

    Zaktualizuję mój wcześniejszy wpis. Mój Tato służył w Zamościu w okresie od kwietnia do października 1966r. Opowiedział mi, że na szkole w Zamościu stał samolot, którym polski pilot uciekł do Szwecji, samolot stał na tzw. stojankach I służył szkoleniom naziemnym mechaników, nie latał gdyż wiele elementów miał ponawiercanych, prawdopodobnie Amerykanie nie poprzestali na gipsowym odlewie i również pobierali wiele próbek metalu z owego egzemplarza. To tak tylko w ramach uzupełnienia, wydaje mi się, że to dosyć ciekawa historia, dlatego pozwoliłem sobie ją dopisać... Jeszcze raz pozdrawiam.

  • @sifu5636

    @sifu5636

    3 жыл бұрын

    Nie do Szwecji tylko na Bornholm pil.ppr.Jarecki

  • @lesterm.8706

    @lesterm.8706

    3 жыл бұрын

    A ja od pazdziernika 1968 do kwiecien 1969 w Zamosciu.

  • @janusztomasiewicz7259

    @janusztomasiewicz7259

    3 жыл бұрын

    @@sifu5636 Oczywiście, że pilot Franciszek Jarecki wylądował na Bornholmie nieopodal lotniska. Tłumaczył, że mógł wylądować na pasie startowym, ale nie chciał zakłócać funkcjonowania pasażerskiego lotniska. Samolot pil. Jareckiego rozebrano na części i ....chyba duńczycy przekazali samolot Polsce, ale przedtem samolotem zajęli się Amerykanie - mierzyli, ważyli itp. czynności. Czy wrak tego samolotu był w TSWL Zamość? W roku 1964/65 uczono nas obsługiwać śmigłowce w TSWL, bywaliśmy na przyszkolnym poligonie i stał na stojance MiG, ale czy to był MiG 15 uciekinier z numerem bocznym 346....może(?)

  • @tadeuszjany5804

    @tadeuszjany5804

    3 жыл бұрын

    Ja też na kursie w TSWL im. Michała Wójtowicza od kwietnia do końca listopada 1966r. 2 komp kpt Pokocy pluton radio lokacja Mig21 kpt Więch. W czynie społecznym w ramach nauki własnej budowaliśmy saperkami strzelnicę na której w latach 4RP grał w piłkę zamojski Hetman. Pozdrawiam wszystkich kolegów co TSWL ukończyli z dwoma petami na pagonach.

  • Жыл бұрын

    @@lesterm.8706 Tak jak i ja od X68r. Jako mech. Eksploatacji. Potem Bydgoszcz. Pozdrawiam...

  • @zioowas1098
    @zioowas10983 жыл бұрын

    Pamiętam jak w latach 80. latały z Babimostu. Czasem nawet w nocy.

  • @zbigniewstadnik4517
    @zbigniewstadnik45173 жыл бұрын

    Historia z trampkiem przejdzie do historii lotnictwa. Bardzo proszę o więcej takich filmów. Superciekawe.

  • @PIGO1207
    @PIGO12073 жыл бұрын

    Kanał prowadzisz w mega ciekawy i miły w odbiorze sposób. Od razu przypominają się czasy jak modele szybowców się sklejało.

  • @MarcinFPV
    @MarcinFPV3 жыл бұрын

    Klasycznie świetny materiał, pozdrawiam.

  • @augustynptaszek6626
    @augustynptaszek66263 жыл бұрын

    Wycięcie na prowadnicy na górnej części lewego skrzydła ,służy do ułożenia na niej owiewki odwróconej zamkami do góry. Zabezpiecza to przed zniszczeniem oraz zsunięciem się owiewki że skrzydła. Niektóre czynności obsługi w kabinie ,zmuszają mechanika do zdjęcia owiewki ,szczególnie na stojance. Duraluminium ,z którego zbudowane jest skrzydło jest ślizgie może spowodować upadek owiewki na posadzkę betonową..Przy niektórych przeglądach owiewkę należy zdemontować np .przy fotelu pilota ,demontaż przetwornic.itd.

  • @jerzyzielinski5881

    @jerzyzielinski5881

    Жыл бұрын

    Sliskie.

  • @zbigniewjakala6362
    @zbigniewjakala63623 жыл бұрын

    Świetny materiał i bardzo mądry komentarz o ucieczce pana Jareckiego. Słyszałem wiele ciekawych historii z pierwszej ręki związanych z tym samolotem. Mój Ojciec latał m.in. na tym typie. W dniu ucieczki Franciszka Jareckiego lądował przymusowo na części trawiastej lotniska w Łodzi.

  • @janfarfurek8677
    @janfarfurek86773 жыл бұрын

    Świetny materiał. O prezentach we wnękach hamulców aerodynamicznych zdaje się wspominał R. Grundman w książce Smugi na niebie. Coś tam było o tym, że mieli rozsypać jakieś ulotki czy wstążki dla uświetnienia jakiejś uroczystości. Coś im nie pykło i rozsypali poza miejscem planowanego zrzutu. Limy to takie piękne samoloty, które zbudowały nasze lotnictwo. To niecierpliwie czekam na Lim5/6. Pozdrawiam!

  • @Janek_Reenactor
    @Janek_Reenactor3 жыл бұрын

    Czekam z niecierpliwością :)

  • @iksmuch
    @iksmuch3 жыл бұрын

    Opiekowałem się takim przez 1,5 roku w latach 1976/78 w Powidzu.SB Lim 2A nr. boczny 3303.

  • @andypip5902

    @andypip5902

    2 жыл бұрын

    hejka starszy mechaniku :-) babimost, eskadra techniczna czyli tzw. świniarnia :-)) ile ja się tych rozstykówek kadłuba narobiłem :-)

  • @magdalenajurczak2747

    @magdalenajurczak2747

    6 ай бұрын

    , ,, . W 1969 z sochav ,chsa

  • @adventureexpedition4693
    @adventureexpedition46933 жыл бұрын

    Jak zwykle wspaniały odcinek bardzo cenne i ciekawe informacje. Filmik pierwsza klasa. Brawo 👏👏👏

  • @michawegrzyn9893
    @michawegrzyn98933 жыл бұрын

    Niesamowite, akurat dzisiaj zamówiłem model! Dzięki za materiał, bardzo się przyda!

  • @lesterm.8706
    @lesterm.87063 жыл бұрын

    Bedac w w wojsku sluzylem na lotnisku w Mierzecicach w tzw. DOTS, Dzial Obslugi Technicznej Samolotow. Obslugiwalismy Lim 3 i Mig 21. Bylem radiowcem, obslugiwalem radistacje i radio - wysokosciomierz. W pomieszczenisch obok koledzy pracowali na platowcu, zbrojeniu i osprzecie. Jak na wojsko mielismy luksusowe warunki. Nie mieszkalne bo te byly w barakach. Zima, rano znajdywalismy w naszych 1/2 l garnuszkach lod ! Ale spotykalismy sie z ogromna zyczliwoscia ze strony kadry. Mielismy doskonale zarcie, mleko i bulki na drugie sniadanie. A na sniadanie, zupa zawsze miala kielbasiana wkladke. Starali sie nie denerwowac nas abysmy czasem nie zostawili w samolocie narzedzi... Pieknie wspominam ten czas.. A teraz mieszlam w Arizonie...

  • @radekpietka6483
    @radekpietka64833 жыл бұрын

    Pamiętam jak służyłem w Powidzu te słynne podwieszane zbiorniki paliwa służyły jako zbiorniki na wodę na ogródkach działkowych.

  • @slakzwali

    @slakzwali

    3 жыл бұрын

    Podobnie w Warszawie przy Okęciu. Na kilku posesjach były te zbiorniki.

  • @andrzejkosinski447

    @andrzejkosinski447

    3 жыл бұрын

    Też byłem w Powidzu, bywały kosze na śmieci .

  • @marcin1419

    @marcin1419

    3 жыл бұрын

    W Świdwinie również te zbiorniki były wkopane na co drugim ogródku działkowym:-)

  • @83galas83

    @83galas83

    3 жыл бұрын

    Służą do dzisiaj ( kolejnym pokoleniom dzieciaków jak wzór rakiet lub bomb ), a furmanki i dwukółki w okolicy praktycznie nie miały kół innych niż " lotnicze ".

  • @marekmaro7242

    @marekmaro7242

    3 жыл бұрын

    @@andrzejkosinski447 Wiosna 90

  • @josephwarra5043
    @josephwarra50433 жыл бұрын

    Great video, thank you very much and keep up the good work!

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Thank you, I sure will!

  • @BBK1976
    @BBK19763 жыл бұрын

    Fantastyczny odcinek. Panie Marku dziękuję.

  • @13strza47
    @13strza473 жыл бұрын

    Jeszcze nie widziałem a już łapka w górę, bo to musi być jak zwykle bardzo dobre !

  • @tomektp111
    @tomektp1113 жыл бұрын

    Kolejna super produkcja, dziękuję

  • @johnyrico5705
    @johnyrico57053 жыл бұрын

    Najlepszy film do tej pory moim skromnym zdaniem.

  • @HaganDave
    @HaganDave3 жыл бұрын

    6:50 - te cięgła okazały się bardzo pomocne gdy w grze DCS World lądowałem zwycięskim ale podziurawionym MiG-iem 15 w Nalcziku. Hydraulika siadła :) A wcięcie - zgodnie z manualem do tejże gry miały istotnie poprawić widoczność "marszałka" do klap, był tylko na lewym skrzydle. Warto też zaznaczyć, że podczas nurkowania, stery wysokości zaczynają odmawiać posłuszeństwa ze względu na tzw. efekt kompresji, co również jest zamodelowane w grze DCS World.

  • @Deadmouse83
    @Deadmouse833 жыл бұрын

    jak zwykle świetny materiał

  • @gzrreg8707
    @gzrreg87073 жыл бұрын

    Plakat że zbiornikiem znajduje się w muzeum lotnictwa w Krakowie, jest to niemiecki plakat. Zawiera informacje że za wskazanie informacji gdzie leży odpowiednim służbom dostanie się w zamian litr wodki

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Tak! Tu jest strona o plakatach, i jest ten z "bombą" i wódką - "1 litr wódki za 1 bombę" tytus.edu.pl/2019/06/26/on-chroni-ciebie-i-twoje-mienie-niemiecka-propaganda-w-okupowanej-polsce-galeria/

  • @gzrreg8707

    @gzrreg8707

    3 жыл бұрын

    W muzeum jest inny plakat, z takim samym tekstem

  • @haimcukerman1012

    @haimcukerman1012

    3 жыл бұрын

    Niemcy wiedzieli co Polakom krąży po głowach.

  • @PolakInHolland
    @PolakInHolland3 жыл бұрын

    Wkurwia mnie widok tego muzeum w Krakowie kiedykolwiek widze eksponaty rozpadajace sie pod golym niebem.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Samo muzeum też żałuje że nie ma ma wszystko miejsca pod dachem.

  • @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    3 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/hqiiwauQlLvcYMo.html oto odpowiedz dlaczego muzeum tak biduje i co sie za chwile stanie z tym terenem :(

  • @JArzabekUREL

    @JArzabekUREL

    3 жыл бұрын

    tyle złomu 🤣

  • @marianolszanicki7011
    @marianolszanicki70112 жыл бұрын

    Dziękuję. Jest Pan super - chłop. Dziękuję też za bardzo dużą uczciwość.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    2 жыл бұрын

    Super się poczułem czytajwc te słowa. Nie wiem czym tu się moja uczciwość objawiła, ale to prawda że leży ona w mojej naturze. 😊

  • @NaczelnikPolski
    @NaczelnikPolski3 жыл бұрын

    super odcinek i kanał, pozdrawiam

  • @vansen401
    @vansen4013 жыл бұрын

    nie mogę się docvzekac jestem dzieckiem PRL:-u, urodzony w 1975, moją miłoscią są MiG 21 i MiG 15. będzie zajefajny program!! odpalajl nie każ czekać!!

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Mam nadzieję, że odcinek nie zawiedzie. Skupia się bardziej na Limach niż Migach.

  • @bartoszk4812
    @bartoszk48123 жыл бұрын

    Łapka w gore i oglądamy!

  • @m.p.s.74
    @m.p.s.743 жыл бұрын

    Witam. Mój Tata, również miał styczność z tym samolotem, podczas zasadniczej służby wojskowej, był mechanikiem uzbrojenia w Zamościu... Świetny odcinek. Pozdrawiam...

  • @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    3 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/hqiiwauQlLvcYMo.html

  • @mateuszliszek6731
    @mateuszliszek67313 жыл бұрын

    Teraz bardzo proszę o odcinek o Lim-5/6 😎😋

  • @MrLotnik171
    @MrLotnik1713 жыл бұрын

    Dzięki za świetny program. łza się w oku kręci jak się pomyśli,że kiedyś "Polak potrafił". Co do ucieczki Lima, Ojczyznę ma się tylko jedną tak jak matkę bez względu na to jaka ona jest. Mógłby Pan co nieco powiedzieć o LWD Szpak.Pozdrawiam

  • @Pentaxk3
    @Pentaxk3 Жыл бұрын

    Dzięki za fajny materiał. 😁

  • @user-dn7pi3es6b
    @user-dn7pi3es6b3 жыл бұрын

    Super, Szczegolnie spodobay mi sié ciekawostki o uciekinierach. Czekam na odcinek o Lim-5!

  • @boguslawfornalczyk8144

    @boguslawfornalczyk8144

    3 жыл бұрын

    Naszych " patryjotach"?

  • @user-dn7pi3es6b

    @user-dn7pi3es6b

    3 жыл бұрын

    @@boguslawfornalczyk8144 Piłeś - nie pisz.

  • @sawomirczerniak6032

    @sawomirczerniak6032

    2 жыл бұрын

    Pracowałem na Limach w WZL 2 w Bydgoszczy.Wcześniej jako kilkunastoletni chłopak z uwagi na to,że mieszkałem w pobliżu lotniska,byłem świadkiem naocznym katastrofy Lima,którego obserwowałem,gdy zaniepokoił mnie odgłos nieprawidłowo działającego silnika nadlatującego tuż nad domami i nad lasem,ciągnącego za sobą chmurę czanego dymu i płomieni z wylotu silnika,co powodowało pożar korony drzew w lesie i po chwili samolot upadł.stało się to tuż przed lotniskiem,w latach 70tych.

  • @lotnik1414
    @lotnik14143 жыл бұрын

    Jak zwykle najwyższy poziom:-)

  • @lechbednarek9476
    @lechbednarek94763 жыл бұрын

    Ogarnęło mnie wzruszenie.Obslugiwalem te samoloty w Mirosławcu w latach 1971_73.Dwu miejscowy linek nazywaliśmy szparka.Zostalo mi kilka zdjęć.

  • @marekach

    @marekach

    Жыл бұрын

    Wspaniała historia, panie Lechu, może można wykonać skan zdjęć z domowego archiwum i opublikować dla szerszego grona odbiorców.

  • @mikolajgrotowski
    @mikolajgrotowski3 жыл бұрын

    Z przewagą siły ognia MiG 15 nad F86 Sabre to sprawa mocno dyskusyjna. Uzbrojenie MiG 15 było pomyślane głównie do niszczenia bombowców. Po trafieniu pociski mogły dokonać dużych zniszczeń, ale trafienie manewrującego celu było trudne, ze względu na niską szybkostrzelność i niską prędkość wylotową pocisków. Do tego celownik MiGa był prostym kolimatorem żyroskopowym. Tym czasem F86 Sabre jako uzbrojenie posiadał 6 karabinów M3 kalibru .50 o dużej szybkostrzelności i prędkości początkowej, połączone z celownikiem z dalmierzem radarowym i automatycznym uwzględnianiem poprawki. Powodowało to iż trafienie przeciwnika było dużo łatwiejsze. Jednocześnie jednak trafienia te powodowały dużo mniejsze zniszczenia. takie uzbrojenie było lepsze do zwalczania myśliwców. Dlatego MiG 15 był bardzo niebezpieczny dla B29, ale w walce z F86 jeśli nie udało mu się pokonać przeciwnika w pierwszym ataku pomimo iż miał pewne parametry lepsze, był na gorszej pozycji. Do tego dochodziła różnica w wyszkoleniu pilotów amerykańskich, którzy w większości mieli doświadczenie z WWII z Europy i pilotów czy to Chińskich którzy żadnego doświadczenia bojowego nie mieli, czy to Radzieckich którzy mieli limitowane doświadczenia z frontu wschodniego. Dlatego statystyki zestrzeleń oscylowały wokoło 7 do 1 na korzyść F86 Sabre całościowo i nawet według niektórych źródeł 15 do jednego w bezpośrednich pojedynkach tych samolotów.

  • @tomk3732

    @tomk3732

    3 жыл бұрын

    Mniej wiecej straty byly podobne nie 7 do 1. Potem MiG tez mial leprzy celownik. US przyznalo sie do straty az 2714 samolotow. US podalo ze zestrzelilo wiecj MiG-15 niz bylo w to mozliwe. Najwiekrzy AS tej wojny to Rosjanin wiec nie wiem czy mieli takie limitowane doswiadczenie. To samo bylo w Vietnamie gdzie straty tez byly podobne tylko potem troche wiekrze, okolo 1.4 : 1. Biorac pod uwage ze MiG-21 byl super tani w porownaniu do F-4 to Sovieci wygrali oba starcia w powietrzu.

  • @gallanonim1379

    @gallanonim1379

    2 жыл бұрын

    Stosunek strat 1:7 czy nawet 1:15 to są jedynie twierdzenia oficjalnych meldunków amerykańskich, gdzie oczywiście ich własne straty w F-86 były podawane zgodnie z prawdą, bo przecież Amerykanie wiedzieli ile sami tracili, ale straty nieprzyjaciela to deklaracje pilotów, czyli w większości bajki. W zachodniej historiografii były one oczywiście podawane jako pewnik, bo tak propagandowo to ładnie wyglądało. Kiedy jednak otworzyły się archiwa poradzieckie, stosunek strat F-86 do MiG-15 zredukował się do 1:3, z tym że należy pamiętać że o ile MiG-15 był głównym typem samolotów używanych przez lotnictwo koreańskie, chińskie i radzieckie, o tyle F-86 był jednym z kilku typów zachodnich odrzutowców użytkowanych w wojnie koreańskiej. Zaś tam, gdzie ścierali się piloci amerykańscy z maszynami pilotowanymi przez pilotów radzieckich, nie przez Chińczyków lub Koreańczyków, stosunek strat wynosił mniej więcej 1:1

  • @mikolajgrotowski

    @mikolajgrotowski

    2 жыл бұрын

    @@gallanonim1379 Problem w tym że to właśnie archiwa poradzieckie są tutaj strasznie nie wiarygodne. Walki toczyły się nad terenem zajętym przez amerykanów, stąd dość skrupulatnie sprawdzali raporty. Tymczasem Sowieci w swoich polegali na Chińskich które polegały na Koreańskich. Tam był taki bałagan w papierach że nawet do końca nie wiadomo ile i jakich MiGów tam było, co więcej ponieważ oficjalnie Rosjanie nie brali udziału w walkach to ich raportów nikt nie sprawdzał. Amerykanie stracili minimalną ilość Sabre, gdyby te statystyki ruskie były prawdziwe to MiGi również musiały by praktycznie wyjść bez strat, a wiadomo że tak nie było, bo ich pomimo dostaw brakowało. Oczywiście głównym powodem przewagi Sabre był poziom wyszkolenia pilotów (następny powód dlaczego nie wierzę w to 1-1 przeciwko ruskim). Amerykanie do Korei wysłali najlepszych z najlepszych, w tym wszystkich asów IIWW którzy byli jeszcze w służbie. Rosjanie wysłali dobrych, ale nie najlepszych, bo ci siedzieli w Niemczech. Do tego mieli pod sobą zielonych Chińskich pilotów. Do tego problem że MiG działał na krawędzi zasięgu, a Sabre miał do lotniska rzut beretem. Stąd te amerykańskie statystyki wydają się realniejsze. Trzeba pamiętać iż taktyka nie powiadamiania o stratach którą widzimy dziś na Ukrainie, była już wtedy obecna u ruskich. Pilot ginął w Korei, a po miesiącu rodzina dowiadywała się że zginął podczas treningu w Gruzji czy Kazachstanie. A KGB miało tendencję pilnowania by jedynie oficjalna wersja była w dokumentach. Trzeba by zrobić pełną analizę strat w lotnictwie sowieckim i spróbować wyłowić te oszustwa, wtedy by coś było wiadomo.

  • @gallanonim1379

    @gallanonim1379

    2 жыл бұрын

    @@mikolajgrotowski Niepowiadamianie tzw. "opinii publicznej" o stratach to jedno, dokumenty wojskowe to drugie. Sztuka jest sztuka, samolot który nie wrócił z lotu bojowego na lotnisko to samolot stracony i tyle. Całość lotnictwa koreańskiego i chińskiego była niemalże pod bezpośrednim dowództwem radzieckim, więc dane były zbierane skrupulatnie. I wynika z nich, że KRL-D i ChRL straciły w czasie łącznie 380 samolotów MiG-15 wszystkich wersji, co jest liczbą prawdopodobną, i w jej skład wchodzą też maszyny jednostek radzieckich, które oficjalnie należały do lotnictwa KRL-D oraz straty niebojowe. Dla porównania, straty F-86 w Korei to 103 maszyny. Oczywiście nie wszystkie MiGi zostały zestrzelone przez Sabre, bo w walkach powietrznych uczestniczyły też F-84, F-80, angielskie i australijskie Gloster Meteor. Ze strony koreańsko-chińskiej zaś praktycznie wszystkie maszyny odrzutowe to MiG-15, więc je należy uznać za główną przyczynę strat w walkach powietrznych po stronie Zachodu. I o ile znaczna część straconych F-84 i F-80 to ofiary artylerii przeciwlotniczej z racji stosowania tych maszyn do atakowania celów naziemnych, to praktycznie wszystkie stracone F-86 można przypisać lotnictwu myśliwskiemu. I co do poziomu wyszkolenia pilotów, oczywiście piloci Koalicji górowali nad Koreańczykami i Chińczykami, ale w ogólnym ujęciu nad ludźmi radzieckimi p.o. Koreańczyka już nie. F-86 nie były cudownym wunderwaflem, a strona komunistyczna w powietrzu nie była bezbronnym chłopcem do bicia, to była dla Zachodu naprawdę ciężka wojna, którą w zasadzie zwyciężyli bo ich lotnictwo było w stanie przeprowadzać skuteczne ataki na terytorium KRL-D, podczas kiedy odwrotnie to już nie wychodziło.

  • @mikolajgrotowski

    @mikolajgrotowski

    2 жыл бұрын

    @@gallanonim1379 No właśnie nie do końca z tym "samolot co nie wrócił" bo część strat z przyczyn politycznych była rejestrowana jako straty treningowe na terenie Związku Radzieckiego. Więc trzeba je doliczyć. Problem w tym że nie wiadomo ile, bo MiGi zawsze miały spore straty treningowe w ZSRR więc ciężko wycenić ile z nich to te wypisywane zamiast strat bojowych. O samym procederze jest w wielu poradzieckich źródłach, łącznie z relacjami gości którzy to robili, ale nie wiadomo ile dokładnie tego było. Wiadomo że dużo, co najmniej drugie tyle co tych oficjalnych. To było standardowe podejście, i w Korei, i potem w Wietnamie (o Wietnamie wiem nie tylko z książek, jeden z moich instruktorów jako młody pilot został wysłany na "szkolenie" do ZSRR, co okazało się lotami na MiG 21 w obronie Hanoi. Opowiadał że jego kolega zginął, ale w papierach wysłanych do Polski zdarzyło się to w "locie treningowym na terenie Kazackiej Republiki Ludowej", i wszędzie w oficjalnych dokumentach tak jest do dziś). Może w Chińskich lub Koreańskich dokumentach są lepsze dane, ale te nie są dostępne dla nikogo.

  • @alhernon
    @alhernon3 жыл бұрын

    Świetny materiał. A swoją drogą - niezwykle ciekawa i smutna jest historia egzemplarza innego odrzutowego pionierskiego myśliwca radzieckiego - Jaka-23 - który ulega powolnemu rozkładowi jako pomnik na krakowskich Bielanach... Pomnik, który niby wszystkim bardzo jest drogi, ale właściwie nikt o niego nie chce zadbać. Jeśli nie miałeś styczności z historią tej konkretnej maszyny, serdecznie polecam. Kawał dziejów awiacji widziała...

  • @bartekcichocki9347
    @bartekcichocki93473 жыл бұрын

    Świetny film! Proszę o film o MIG-23 w Polsce - był to bardzo krótki epizot

  • @zygmaj

    @zygmaj

    3 жыл бұрын

    20 lat służby to znowu nie taki krótki epizod. Krócej użytkowany był MiG-19 (16 lat).

  • @clayjohny2464
    @clayjohny24643 жыл бұрын

    Super film pozdrawiam 🙂

  • @madyogi6164
    @madyogi61643 жыл бұрын

    3:45 genialne rozwiązanie xD Subik i łapka w górę za same zdjęcia...

  • @superkamcioxx
    @superkamcioxx Жыл бұрын

    Super film! Twoje filmy będą nieśmiertelne na KZread ;)

  • @a.m.armstrong8354
    @a.m.armstrong83543 жыл бұрын

    Amazing history! Sticky soled shoes! There should be a pop band called this..

  • @zibi457
    @zibi4573 жыл бұрын

    W tamtych czasach patrzyło się na to aby we wlasnym zakresie wykonać pełen serwis i naprawy. A dzisiaj? Su i MiGi jesteśmy w stanie utrzymać w powietrzu własnymi siłami, ale dostawy podzespołów ze wschodu są konieczne. F-16 już praktycznie nie utrzymamy w powietrzu bez usa, a z F-35 będzie jeszcze gorzej. Co z tego że masz najnowocześniejsze maszyny skoro nie możesz ich samodzielnie użytkować?

  • @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    @lotniskorakowice-czyzynywk5774

    3 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/hqiiwauQlLvcYMo.html

  • @otas1853

    @otas1853

    3 жыл бұрын

    W "tamtych czasach" Malucha czy Dużego Fiata można było naprawić z 3-ma kluczami za cenę chleba. Teraz nowego samochodu nie naprawisz bez komputera i oprogramowania za kilkadziesiąt tysięcy a i jeszcze musisz mieć autoryzacje itp.. Czasy i technologie się zmieniły. Również koszt ich opracowania i wdrożenia. Chcesz mieć możliwość naprawiania nowoczesnych samolotów to musisz spełnić rygorystyczne normy i wybulić miliony(miliardy) EUR/USD i tyczy się to każdego klienta.

  • @Blejk_Karington

    @Blejk_Karington

    3 жыл бұрын

    @@otas1853 jak ktoś wybólił miliardy na opracowanie tych technologii to jasne jest że chce na nich zarabiać ile się da a nie darmo je rozdawać dla chwały ludzkości. Problemem jest brak takich technologii u nas przez prowadzenie polityki sprzyjającej temu.

  • @zibi457

    @zibi457

    3 жыл бұрын

    Tak, tylko tutaj chodzi o naszą obronność, a większą szansę na zwalczenie przeciwnika ma samolot który może wystartować od tego który wystartować nie może. Chodzi Mi raczej o to że może warto by kupić np. Gripena zamiast F-16 czy poszukać alternatywy dla F-35 tylko dlatego że w razie konfliktu łatwiej będzie dany samolot utrzymać w pełnej zdolności bojowej.

  • @Blejk_Karington

    @Blejk_Karington

    3 жыл бұрын

    @@zibi457 w razie konfliktu te latające drogie zabawki sił zbrojnych RP zostaną ewakuowane poza granice Polski bo naiwne jest myślenie że będą bronić czegokolwiek w sytuacji przeważających sił wroga.

  • @Helix_Mode
    @Helix_Mode3 жыл бұрын

    Świetny materiał jak zawsze. Czy można spodziewać się odcinka o M4 Tarpan?

  • @moto_hubi46

    @moto_hubi46

    3 жыл бұрын

    no i masz ;)

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын

    Super ciekawe gratulacje pozdrawiam serdecznie &&&

  • @bikeforjoy
    @bikeforjoy3 жыл бұрын

    Znam to lotnisko. Często bywałem u cioci nie daleko na osiedl Ugorek. Pierwszy raz zobaczyłem to miejsce prawie 40lat temu. I faktycznie słabo to dzisiaj wygląda. Na lotnisku pracował przymusowo mój dziadek za czasów okupacji był mechanikiem. Nie wiem jakim cudem ale mój tata do dziś pamięta zapach tych starych samolotów. Spacerując nie daleko lotniska będącego już jako muzeum pamiętam jakieś maszty radiowe będące za ogrodzeniem i dźwięk dziwnych instalacji (taki pik co jakiś czas). Z muzeum w latach świetności związany był mój śp wujek Jurek , który był znawcą lotnictwa, ekspertem w pewnym sensie historykiem.

  • @Sowa_szara
    @Sowa_szara2 жыл бұрын

    świetny odcinek szefie! Pozdrawiam ślicznie z Chin.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    2 жыл бұрын

    Z Chin jeszcze nie było!😀

  • @jimmihenry
    @jimmihenry3 жыл бұрын

    No i ciach! Lapa w gore:)

  • @grontek
    @grontek3 жыл бұрын

    Swietny material. Dziekuje. Ps. Przepomniala mi sie historia z lat 60tych. Wychowywalem sie nad Wieprzem I kilku kolegow , braci , korzystalo ze starego zbiornika samolotu w przerobionej formie jako kajaka .

  • @robertws181
    @robertws1813 жыл бұрын

    ...pamietam jak będąc nad morzem widziałem Limy latające wzdłuż plaży na dość niskim pułapie ,to były widoki :)

  • @kosmoludek100
    @kosmoludek1003 жыл бұрын

    Te dodatkowe zbiorniki paliwa były wykorzystywane jako niezatapialne pomosty dla wędkarzy na stawie rybaczówka w Strzelcach Opolskich w latach do 80 tych. Później leżały obok stawu ( za dawną siedzibą PZW ) Co się z nimi stało nie wiem. Jako dziecko myślałem, że to bomby lotnicze :)

  • @irekkur3210
    @irekkur32103 жыл бұрын

    Przy ulicy Elbląskiej w Gdańsku,vis a vis Gdańskiej Rafinerii ,było składowisko złomu ,firmy...nie ważnej jakiej bo nie pamiętam,pol coś,w każdym bądż razie mieli na placu pełno takich samolotów i jak tam byłem coś oddać na złom to nie omieszkałem wejść do jednego z nich...Co Mnie zaskoczyło ,to kokpit był w dużej mierze kompletny,były zegary,drążki,dżwignie,tyylko z fotela została metalowa miska a może tak miało być i jeszcze jedno wszystkie szyby kokpitu były matowe ale przeżroczyste,ale ta jajowata mimo że z gróbego szkła tak zżółta że nie widoczna

  • @waldekprezner4172
    @waldekprezner41723 жыл бұрын

    Mam w rodzinie byłego pilota MiG15 służył w Pile, pozdrawiam 🤗

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Niech powie czy wszystko dobrze było na filmie.

  • @waldekprezner4172

    @waldekprezner4172

    3 жыл бұрын

    To już starszy pan😊80+lat,

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    😊 Na pewno ma dużo wspomnień.

  • @Nawrotsien

    @Nawrotsien

    3 жыл бұрын

    Mój dziadek był na MiGach 15 i 21

  • @pilifhunter4864

    @pilifhunter4864

    3 жыл бұрын

    Mój dziadek też latał na Limie w 28 Pułku Lotnictwa Taktycznego w Babimoście. Starszy sierżant sztabowy. :)

  • @Uchilsson
    @Uchilsson3 жыл бұрын

    Super! Więcej MiG-ów! :)

  • @stanislaw_m

    @stanislaw_m

    Жыл бұрын

    Uchowaj Boze !

  • @dondzik9690
    @dondzik96903 жыл бұрын

    Gdyby ktoś będąc na Bornholmie chciał zobaczyć, to jeden z tych uciekinierskich MiG-ów stoi dziś w muzeum szpiegostwa urządzonym w dawnej stacji nasłuchowej NATO Bornholmertarnet, o rzut mokrym beretem od pięknych piaszczystych plaż Dueodde.

  • @janusztomasiewicz7259

    @janusztomasiewicz7259

    3 жыл бұрын

    Czy prawdą jest, że w Bornholmertårnet jest jeden z egzemparzy MiGa?. Zwiedzający mogą znaleźć ślady MiGów jedynie na folderach w Muzeum Wojennym w Ronne i na owej wieży nasłuchowej. Wszelkie rzeczowe własności Polski zostały przez Duńczyków zwrócone Polsce.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Jest jeden z egzemplarzy, ale nie wiem w jakim muzeum na Bornholmie.

  • @aleksanderfiold7554
    @aleksanderfiold75543 жыл бұрын

    Tak poza samolotami - OK, zabrał Miga złym, dał dobrym. Ale znowu w ten sposób narażał na niebezpieczeństwo nas, bo to my byliśmy ci "źli". Amerykanie mając dostęp do Miga mogli (w uproszczeniu) łatwiej bombardować polskie miasta. Nie takie to wszystko było więc proste, oczywiste i jednoznaczne.

  • @karlem50

    @karlem50

    3 жыл бұрын

    Proste i jednoznaczne. Zdrajca ujawniający tajemnice ew. wrogowi, narażający własnych rodaków. Amerykańskie bomby byłyby ok, nie niszczyłyby i nie zabijały?

  • @aleksanderfiold7554

    @aleksanderfiold7554

    3 жыл бұрын

    @Ar Wi Oficerowie nie przysięgali pod przymusem. To byli sami ochotnicy.

  • @zbigniewstaniec15

    @zbigniewstaniec15

    3 жыл бұрын

    @Ar Wi No! To tak jak klerycy przysięgający opasłym biskupom że nie wydadzą ich pedofilskich praktyk, byle się do fajnego zawodu załapać. A polscy żołnierze przysięgają wciąż POLSCE, zdrajczyku i to Polskę szmata zdradziła...

  • @zbigniewstaniec15

    @zbigniewstaniec15

    3 жыл бұрын

    @Ar Wi Bredzisz jak potomek Pieczyngów lub Chazarów, genetyczny koczownik. Polska, przybłędo. nosiła w swej historii różne miana i różnym włodarzom podlegała, ale zawsze Polską była. Nawet pod mianem Rzeczpospolitej obojga Narodów, gdy władali nią Litwini, Rusini, Szwedzi, Niemcy, kuzyn Drakuli, a nawet wnuk włoskiego kupca, który koronę carycy - Niemce sprzedał za spłatę długów i dopuszczenie do wyra. A PRL, bezmózgi nierobie w tej historii Narodu, to najpracowitszy i najbardziej twórczy okres. To wtedy, z naszej myśli i krwawicy powstało to, co przefajdujecie do dziś, albo obcym oddaliście za bezdurno. Po zgnojeniu przemysłu rozpierdujecie swe bachory po zmywakach i azbestach świata, a sami na żebracze zapomogi z Unii liczycie. PRL nawet takie "cóś" bazgrać i dukać nauczył, licząc na to że i myśleć zaczniecie. Polski ćwok i myślenie? Durna była ta komuna... A tak na marginesie - czy służenie i aportowanie na każdy gwizdek USraelitów, oraz wysyłanie polskich oddziałów na USraelskie wojenki o ropę i do mordowania Arabusów nie jest wyższym stopniem zeszmacenia polskich ideałów? Zara, zara... A skąd ty byś miał te ideały znać, ćwoku pofolwarczny?

  • @zbigniewstaniec15

    @zbigniewstaniec15

    3 жыл бұрын

    @Ar Wi Zaskoczyłeś mnie! Myślałem że odpowiesz iii-hiii, jak na osła przystało. Ale ty w innej przegrodzie stajni zamieszkujesz...

  • @SuprunElena
    @SuprunElena3 жыл бұрын

    Дякую. Про шутинг-брэйк - может и правда. Спасибо автору.

  • @dariuszjanus2940
    @dariuszjanus29403 жыл бұрын

    Obslugiwalem te limy 5 i sb limy 2 po szkółce w Zamościu po osprzecie w jw 5058 Biała Podlaska od jesieni 88 do wiosny 90 roku pod okiem chorazego Stefaniuka. Piękne czasy.

  • @pamabero

    @pamabero

    2 жыл бұрын

    Cześć Darek, co słychać. Może jeszcze pamiętasz Roberta Janickiego. Bawiłem się u Ciebie na weselu z Maćkiem Baranem.

  • @iksmuch
    @iksmuch3 жыл бұрын

    W latach 76/78 obsługiwałem taki w JW 1295 w Powidzu.

  • @tygrysjas
    @tygrysjas3 жыл бұрын

    świetnie opracowanie, przyjemnie sie ogląda a co wazniejsze z zainteresowaniem , wykonje pan kupe dobrej ciekawej roboty, prosze nie przestawwac chociaż.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    2 жыл бұрын

    Nie przestaję, dzisiaj wieczorem zapraszam na nowy odcinek.

  • @marcinadamski6465
    @marcinadamski64653 жыл бұрын

    KS-1 nie był pociskiem ZOP, tylko przeciwokrętowym; był z resztą na wyposażeniu obrony wybrzeża przez krótki czas w PRL

  • @ukaszkuliberda7456

    @ukaszkuliberda7456

    3 жыл бұрын

    o, dokładnie. I to nie do końca tak, że to był Mig-15. Układ aerodynamiczny był ten sam, ale pocisk był mniejszy i nie sądzę żeby miał z Migiem jakieś części wspólne.

  • @marcinadamski6465

    @marcinadamski6465

    3 жыл бұрын

    @@ukaszkuliberda7456 Miał, i to całkiem sporo, wspólnego z piętnastką, ale nie była to taka prosta przeróbka

  • @ukaszkuliberda7456

    @ukaszkuliberda7456

    3 жыл бұрын

    @@marcinadamski6465 Tzn nie wątpię, że wewnętrznie, silnik, agregaty itd były te same, ale zewnętrznie były jakieś wspólne elementy? Usterzenie, elementy skrzydeł?

  • @marcinadamski6465

    @marcinadamski6465

    3 жыл бұрын

    @@ukaszkuliberda7456 Podejrzewam, że jeżeli, to niewiele. Ale akurat silnik marszowy miał od Jaka-23. Mógł mieć tylną część kadłuba wspólną z MiGiem-15, ale bez stateczników

  • @haimcukerman1012

    @haimcukerman1012

    3 жыл бұрын

    W muzeum Mar Woj w Gotenhafen było kiedyś coś takiego wystawione razem z rampa startowa.

  • @AndREW-mr2gu
    @AndREW-mr2gu Жыл бұрын

    # dobra robota !!!

  • @_x_x_x_9315
    @_x_x_x_93153 жыл бұрын

    Następny albo inny odcinek może wywiad z Sebastianem Kawa? Coś o jego szybowcach? Biografii? Lataniem w Himalajach? Taki conajmniej 60min wywiad? Byłoby cudownie

  • @urabura11
    @urabura11 Жыл бұрын

    Ten samolot jest tak szkaradny że aż piękny

  • @raym5873
    @raym58732 жыл бұрын

    Thanks for the English translation! Very interesting! Dziękuję bardzo!

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    2 жыл бұрын

    These subtitles take much effort to publish, I'm glad there is a use for them!

  • @raym5873

    @raym5873

    2 жыл бұрын

    @@Zabytki_Nieba Uczę się polskiego. But I have a long way to go!

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    2 жыл бұрын

    What is your native language?

  • @raym5873

    @raym5873

    2 жыл бұрын

    @@Zabytki_Nieba English. Jestem amerykanienem.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    2 жыл бұрын

    Wspaniale. Powodzenia!

  • @janusztomasiewicz7259
    @janusztomasiewicz72593 жыл бұрын

    Niejeden egzemplarz Lim - 2 znajduje się na dnie Bałtyku jako zestrzelony. Był też pilot, któremu udało się wylądować na kartoflisku duńskiej wyspy Bornholm, nieopodal lotniska znajdującego się w pobliżu stolicy Bornholmu - Rønne. W tym mieście znajduje się muzeum dot. militariów z czasów II wojny św. Zwiedzałem to muzeum, w którym wyeksponowane są przeróżne foldery m.in. folder ze zdjęciem Lim - 2 i biało-czerwoną szachownicą lotniczą. W owej książeczce-folderze są umieszczone zdjęcia Lima, którego otoczyli duńscy wojskowi i zdjęcie naszego pilota, oraz opis zdarzenia. Dodam, że duńczycy w folderze nadali typ samolotu jako MiG - 15 Nr. samolotu 346 W folderze są też inne zdjęcia tego typu samolotów z nr. 01 i również 976 i inne LiMy, zapewne wydobyte z Bałtyku. W opisie zdarzenia dot ucieczki z roku 1953 jest podane, że pilot uchodźca Frank Jarecki zmarł dn. 24 października 2010 roku w USA.

  • @swistakdanecki6930
    @swistakdanecki69303 жыл бұрын

    Uwagi mam następujace: 1. Do walk powietrznych Amerykanie używali P-51 i późniejsze odmiany F-4U Corsair w 1090 roku, wcześniej, nim pojawił się MiG-15. Były używane w tej roli b.krótko, używane były głównie do ataków na cele naziemne. 2. Do czasu pojawienia się F-86 z usterzeniem płytowym wcześniejsze P-80 i nowsze od nich F-84 odnosiły straty w walce z MiG-15. Miał on nad nimi wyraźną przewagę. 3. Od czasu podjęcia starć myśliwskich przewagę bojową miał F-86. Wiązało się to z 6 długolufowymi nkm kal. 12,7 mm. One miały dużą odległość strzału bezpośredniego- co czyniło Amerykanom walkę celną i eliminację wrogich maszyn poprzez ich zestrzelenie. 4. MiG-15 miał silniejsze uzbrojenie do ataku na bombowce. Duży kaliber, w razie ataku z bliskiej odległosci- był śmiertelny. Warto wspomnieć o pilocie doświadczalnym mjr Zygmuntowi Korabowi który oblatywał te samoloty w Mielcu. Pilot o wielkich umiejętnościach i równie wielkiej fantazji. Wiele jego wyczynów (m.in. lądowanie późniejszym LiM-5 w polu i po zatankowaniu- start z pola, przywożenie kłosów zboża pod spodem kadłuba i in.) przeszły do legendy.

  • @Subhuti.

    @Subhuti.

    3 жыл бұрын

    Czyli dokładnie tak jak w grze online War Thunder. Polecam.

  • @dominikgawlikowski9378
    @dominikgawlikowski93783 жыл бұрын

    Ale super odcinek - ja chce rower shooting brake:))))))

  • @brudgerfrudger2174

    @brudgerfrudger2174

    3 жыл бұрын

    ok sprecyzuj jaki to miałby być rower i przyslij do wyceny: brudger@o2.pl

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын

    Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie

  • @BenyNukem
    @BenyNukem2 жыл бұрын

    W centrum Otwocka stal taki do lat 90tych. Ta okolice starsi otwocczanie nadal nazywaja "przy samolocie"

  • @henryksaczka4928
    @henryksaczka49283 жыл бұрын

    swietny film polecam

  • @lesterm.8706
    @lesterm.87063 жыл бұрын

    To bardzo ladny samolocik...

  • @jerzykowodolne7695
    @jerzykowodolne76952 жыл бұрын

    byłem starszym mechanikiem SB ( lim 2 ) zwany potocznie -SZPARKA.

  • @studiumdemontazuiluzji9511
    @studiumdemontazuiluzji95113 жыл бұрын

    Czasy były takie że pilot Jarecki musiał wedzieć jak działały UB czy SB, nie potrafię zrozumieć dlaczego podją taką decyzję. Ktoś mógłby pomysleć że zdradził kraj ( pomijając to jaki był ustrój ), ale także własną rodzinę. Bardzo prawdopodobne jest to że nie wiedział o tych 50 tysiącach dolarów. Śwoją drogą ta kwota nawet jak na tamte czasy jest śmiesznie niska za uprowadzenie i wydanie w obce ręce tej technologii dla takiego mocarstwa któremu wydano samolot. Świetny film. Dziekuję i pozdrawiam.

  • @danieldz7906

    @danieldz7906

    3 жыл бұрын

    50tyś $ w 1950r = ok 500 tyś $ dzisiejszych Więc jak to zrobił to ta suma była jak wygrana na lotto. Kupujesz dom, dużą działkę teksasie i masz ustawione do końca życia.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    On akurat założył firmę produkującą zawory, która nadal istnieje - Jarecki Valves.

  • @studiumdemontazuiluzji9511

    @studiumdemontazuiluzji9511

    3 жыл бұрын

    @@Zabytki_Nieba Rozumiem, ale matka to jednak matka, nie ma chyba wyższej wartości niz rodzina czy matczyna miłość do dzieci. To tylko moje zdanie i nie każdy musi sie z tym zgadzać.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Też tak uważam, tylko napisałem że już w Stanach nie żył nic nie robiąc za tę nagrodę, tylko inwestował i pracował.

  • @studiumdemontazuiluzji9511

    @studiumdemontazuiluzji9511

    3 жыл бұрын

    @@danieldz7906 Nie wiem jak Ty ale ja bym własnej matki nie wycenił na pół miliona dolarów. Żył byś sobie spokojnie w tym teskasie na swojej działce ze świadomościa że UB czy Sb katuje w innym karju Twoja rodzinę?

  • @vanderlooner
    @vanderlooner3 жыл бұрын

    "zabrał samolot złym i oddał dobrym"?.... dzisiaj już wiemy jacy to oni byli dobrzy. Właśnie dobierają się do kolejnego kraju. Tutaj jest bardzo ciekawy film o tym jacy to oni byli dobrzy i cały świat zdobyli misjami pokojowymi : kzread.info/dash/bejne/n4Ot0saCmLHYfag.html W Polsce ta misja "pokojowa" nazywała się "Solidarność" i.... nie ma już m.in tego tak dobrze rozwijającego się polskiego przemysłu lotniczego.

  • @vanderlooner

    @vanderlooner

    3 жыл бұрын

    W Polsce ta misja "pokojowa" nazywała się "Solidarność" i.... nie ma już m.in tego tak dobrze rozwijającego się polskiego przemysłu lotniczego.

  • @voli11
    @voli113 жыл бұрын

    5:05 - 6:05 Najprawdopodobniej jest to legenda ukuta przez jakiegoś złośliwca lub pracownika kpl. niezorientowanego w tym na co patrzy. Ktoś gdzieś coś widział, resztę sobie dopowiedział i wyszedł pomidor :) A bazą był zapewne koncept szybkiego samolotu dyspozycyjnego specjalnego przeznaczenia. Np. przerzut ważnego dygnitarza, przesyłki lub dowódcy wraz z gratami i papierami na drugi koniec kraju, wywóz z okrążonej enklawy lub po prostu przerzut nad wrogim terytorium z zapewnieniem VIPowi max. szans przetrwania (samolot pasażerski czy transportowy to jednak wielki, niemanewrowy i powolny cel). U nas to nie miało może sensu, ale w sojuzie też podchodzono do tego tematu, np. w oparciu o miga 25 przygotowano koncept kilkumiejscowej maszyny. O ile wiem tego typu studia nigdy nie skończyły się niczym konkretnym, bo zawsze uznawano, że ważniaka można od biedy wepchnąć na miejsce ucznia w szkolno-bojowym i tyle. Zresztą praktyka wożenia dokumentów, rozkazów i... pasażerów myśliwcami (ewakuacja, przebazowanie, narady) jest równie stara jak sam myśliwiec.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Czyli coś jak rozpylanie gazów bojowych Belfegorem.

  • @gwiazdapioun2127

    @gwiazdapioun2127

    3 жыл бұрын

    Jeśli dobrze kojarzę, w Norwegii parę lat temu była taka historia że dziecko potrzebowało pilnej operacji ratującej życie, jednak jedyny norweski specjalista mogący ją przeprowadzić znajdował się wówczas na drugim końcu kraju na konferencji naukowej. No i ch*j, zawieźli go do najbliższej bazy wojskowej, znaleźli mu pasujący kombinezon, wsadzili do dwumiejscowego F-16 i rura na południe, udało się dowieźć na czas.

  • @borkowskileszek1
    @borkowskileszek13 жыл бұрын

    Taka nieścisłość. Jarecki był pilotem w 28 plm w Redzikowie pod Słupskiem. Jaźwiński latał w Malborku. To nie są i nie były te same jednostki. Kolejna rzecz, KS-1 był pociskiem skrzydlatym przeznaczonym do zwalczania okrętów nawodnych a nie podwodnych.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Dziękuję za sprostowanie.

  • @kamilwojciechowski2721
    @kamilwojciechowski27213 жыл бұрын

    Mój dziadek latał szturmowym Limem, z tym bombardowaniem wieśniaków to prawda, opowiadał mi jak zrzucali worki z mąką po awanturach na weekendowych zabawach !

  • @mikkei3532
    @mikkei35323 жыл бұрын

    jedno w tym samolocie jest piękne - jest mega cichy

  • @JankoWalski-uo2br

    @JankoWalski-uo2br

    2 жыл бұрын

    Chyba żartujesz - jako dziecko mieszkałem w domu na przedłużeniu pasa startowego . Szyby się w oknach trzęsły.

  • @grzegorzlach
    @grzegorzlach3 жыл бұрын

    W filmie występuje też Lim z Andrychowa nr1527. Pozdrawiam fajny film.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    To prawda. Stoi ładnie wyeksponowany, ale nie bardzo da się mu zrobić ładne zdjęcie.

  • @leszekr.5371
    @leszekr.5371 Жыл бұрын

    TSWL Zamość 1979 następnie pułk szkolno-bojowy 5401 Modlin. Mechanik osprzętu. Mile wspominam. A dla tych co służyli w Modlinie - pamiętacie Wargula ?

  • @Y0Y0
    @Y0Y03 жыл бұрын

    No to teraz pare slow o Limku 5 i 6 :)

  • @jakubhass1228
    @jakubhass1228 Жыл бұрын

    Dziękuję

  • @wojtekfruwak439
    @wojtekfruwak4393 жыл бұрын

    Szczęść Wam wszystkim Boże . Niech Nas wszystkich oświeci mądrość Ducha Świętego ! 💞 .....Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu....Miłujcie waszych nieprzyjaciół !

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Szczęść Boże.

  • @Roberthcopter
    @Roberthcopter3 жыл бұрын

    SB i UTI to były dwa różne samoloty. UTI to seryjna wersja dwumiejscowa, nieprodukowana w Polsce. SB był przeróbką z wersji jednomiejscowej.

  • @rrozpoznawanie4634
    @rrozpoznawanie46343 жыл бұрын

    No nareszcie. Moje Miasto mój samolot. 💪💪💪💪 Zastanawiałem się dlaczego do tej pory nic na ten temat nie zrobiłeś, ale na najlepsze czeka się zawsze dłużej. 💪💪

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    A postawili już takiego w Mielcu jako kolejny pomnik?

  • @rrozpoznawanie4634

    @rrozpoznawanie4634

    3 жыл бұрын

    @@Zabytki_Nieba jeszcze nie. Stoi narazie na lotnisku koło wieży. Podobno ma stać na rondzie przy drodze wylotowej na Rzeszów,ale jak to będzie zobaczymy.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Czyli jakby jedno rondo za Irydą? To przy drodze na cmentarz?

  • @rrozpoznawanie4634

    @rrozpoznawanie4634

    3 жыл бұрын

    @@Zabytki_Nieba jeszcze dalej. Jest rondo na obwodnicy na którym można skręcić na Dębice, Kielce albo prosto na Rzeszów.

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    OK, będę wiedział gdzie szukać.

  • @gruchapawe8112
    @gruchapawe81123 жыл бұрын

    W tytule chyba jet miało być, pozdro super materiał

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    3 жыл бұрын

    Dzięki, poprawione. Więcej Amerykanów obejrzy ;)

  • @ikar666
    @ikar6663 жыл бұрын

    Wycięcie w grzebieniu pokazuje położenie klap, jest tam „marszałek” podobny do tego jak z podwozia a ze klapy są zsynchronizowane dla tego jest tylko na lewym skrzydle.

  • @13strza47
    @13strza473 жыл бұрын

    Jak zwykle było świetne...a czy to prawda, że wychylenie drążka przy dużych prędkościach wymagało atletycznej siły ?

  • @modelarski

    @modelarski

    3 жыл бұрын

    Gdzieś słyszałem, że któryś z tych uciekinierów miał dospawaną przedłużkę drążka dla ułatwienia sterowania.

  • @MARPA1506
    @MARPA15063 жыл бұрын

    Kapitalne.

  • @maciejmx586
    @maciejmx5862 жыл бұрын

    Bardzo fajny film! Dzięki! Wspominasz też o filmie dotyczącym Lim5/ Lim6 - nie znalazłem go u Ciebie. ?

  • @Zabytki_Nieba

    @Zabytki_Nieba

    2 жыл бұрын

    Jeszcze o Limie 5 i 6 nie nagrałem.

  • @stach27l
    @stach27l3 жыл бұрын

    Byłem mechanikiem lotniczym w zasadniczej służbie wojskowej .Obsługa i eksploatacja płatowca lim-2.W latach 88-90.Zamość szkółka TSWL póżniej 5037 Babimost eskadra szkolno- bojowa.Pozdrawiam wszystkich kumpli z eskadry.

  • @user-wq5ry5ix5y

    @user-wq5ry5ix5y

    3 жыл бұрын

    jak pan wspomina służbę? Służba jako mechanik lotniczy jest ciężka i odpowiedzialna, czy raczej może to lekka praca?

  • @stach27l

    @stach27l

    3 жыл бұрын

    @@user-wq5ry5ix5y Witaj ,wojsko wspominam pozytywnie przede wszystkim dlatego bo byłem o wiele młodszy bardziej zuchwały i odważny .Przygoda i trudy życia w eskadrach, wspomnienia zostaną w pamięci na zawsze.

  • @janusztomasiewicz7259

    @janusztomasiewicz7259

    3 жыл бұрын

    @@user-wq5ry5ix5y Pozwolę sobie napisać parę słów odpowiedzi na pytanie - jak to jest ze służbą mechanika samolotu, albowiem ukończyłem TSWL-Zamość i miałem do czynienia z obsługą śmigłowców w Darłówku i Gdyni. Na zapytanie - czy służba mechanika lotniczego była mi ciężką?...odpowiem, że nie odniosłem uciążliwości. Była to służba wprost przyjemna, ale też odpowiedzialna - bardzo. W moim przypadku czułem wyjątkową odpowiedzialność za staranne przygotowanie śmigłowca do lotu, albowiem zdarzyło się, że na inspekcję do Ustki - moim śmigłowcem poleciał jako pasażer wiceadmirał Studziński rok 1967 - problem z podwodnym okrętem, który przy nabrzeżu portu nabrał wody. Może ktoś zna sprawę(?)...

  • @andypip5902

    @andypip5902

    2 жыл бұрын

    W Babimoście było przejechane. Jako pułk szkolno-bojowy przyjmował podchorążych z Dęblina na loty. Orły latały a mechanicy zapitalali jak szaleni. Przeglądy po 50, po 100 godzinach nalotu, wymiany silników. W lecie pod hangarem maszyn było jak pod biedrą samochodów w piątek :-)

  • @ksiestwojeleniagora
    @ksiestwojeleniagora3 жыл бұрын

    X 141O był tylko jeden zamek w Malborku i nie można się było ich pozbyć. A teraz są w każdej dzielnicy w każdej wiosce ze swoimi zamkami i dotacjami centralnymi ;)

Келесі