Michaela Czerneková - Želvušky, vesmírní cestovatelé z mechu (C. Nobel Bez kofeinu Ústí n/L,11.5.23)

Ғылым және технология

Café Nobel (cafenobel.ujep.cz) je cyklus „přátelských setkání s vědou", který pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (www.ujep.cz) ve spolupráci s magazínem Českého rozhlasu Sever Planetárium (www.rozhlas.cz/planetarium). V rámci cyklu nabízíme několikrát do roka i přednášky pro děti a mládež pod titulem Café Nobel Bez kofeinu.
Ve čtvrtek 11. května 2023 přednášela v rámci této varianty Café Nobel v prostorách Muzea města Ústí nad Labem (www.muzeumusti.cz) bioložka Mgr. Michaela Czerneková, Ph.D. z Katedry biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (biology.ujep.cz/cs).
Mikroskopičtí bezobratlí živočichové, kterým se někdy říká „mechoví medvídci“, přežijí velké horko, sucho, smrtící mráz i těžké dávky radioaktivního záření. Výlet do vesmíru přežily dokonce bez skafandru! Jaké je tajemství jejich života?
Želvušky (kmen Tardigrada) jsou super-živočichové, žijící v mechu. Neublíží jim zahřátí na 150 °C, ani teploty blízké absolutní nule (-272,8 °C), radioaktivita tisíckrát vyšší, než je smrtelná dávka pro člověka, UV i ionizující záření. Přežijí také až třicet let bez vody ve zmraženém stavu! Díky těmto svým superschopnostem už byly želvušky vyslány i do vesmíru - a po návratu na Zem obnovily svou aktivitu, příjem potravy i rozmnožování. Proto si dokonce spousta lidí myslí, že želvušky pocházejí z vesmíru…
Přednáška bioložky Michaely Czernekové byla často přerušována spontánními dotazy z publika, které bylo v některých případech nutné vystřihnout. Na záznamu chybí také závěrečné praktické pozorování živých želvušek s odborným komentářem.
Medailonek přednášející:
cafenobel.ujep.cz/czernekova.html
Partnerem Café Nobel je nakladatelství Academia (www.academia.cz).

Пікірлер

    Келесі