No video

Miért (nem) szeretjük a kiegészítőket?

Bőrlehúzás, vagy univerzumbővítés? Amióta társasozunk rengetegszer vitáztunk már ennek kapcsán. Számos remek társasjáték kap manapság kiegészítőket, mi pedig úgy döntöttünk, hogy ebben a részben körbejárjuk a témát. ✍🏻 Te mit gondolsz?
Jó játékot és jó szórakozást kívánunk!
A videónkat támogatta és a helyszínt biztosította a ❤️ Red and Black Társasjátékszalon 🖤
www.redandblack.hu
Operatőri munka: Gadácsi Tibor
____________________
▶ Gyere és iratkozz fel hozzánk, majd nézz körül a többi csatornánkon is:
- Facebook: / mitjatsszunk
- Mit Játsszunk? Csoportunk: / mitjatsszunk
- Instagram: / mitjatsszunk
- Patreon: / mitjatsszunk
- Weboldal: www.mitjatsszunkblog.hu​​/​​
❓ Feliratkoztál már a hírlevelünkre? :)
Ha nem, itt teheted meg: forms.gle/fPZPDxrBo61WN1Fb6
#társasjáték #kiegészítő #mitjátsszunk

Пікірлер: 75

  • @ZellerK00L
    @ZellerK00L11 ай бұрын

    Szerintem eleve becsapós azt mondani hogy “kiegészítők”, mert ez egy gyűjtőfogalom. Van amelyik új mechanikát és alkatrészeket ad a játékhoz, van amelyik új egységet (pl új törzset, új karaktert, stb), van amelyik új sztorit ad (ameriknél pl jellemzőbb h új kalandszálat hoz be akár meglévő karaktereknek v még karaktert is bővít), van ami a játékosszámot bővíti, stb. Szóval el kell dönteni hogy az adott kieg melyik kategória és miért van/nincs értelme, milyen tipusú maga a játékos. Van akinek jobb a kieg helyett egy újabb játék m jobban feldobja hogy valami újat próbálgat, van akinek jobban belefér ha picit csavar a mechanikán 1 kieg, aki meg olyan játékokkal játszik ahol törzsek/karakterek versengenek, ott nem lesz egy kieggel új alap mechanika, csak egy máshogy működő karakter/törzs, ami nagyon feldobhatja a játékot, főleg ha kiismerte már a korábbiakat. Én az olyan játékokhoz szoktam kiegeket venni, ahol törzsek v karakterek vannak, mert több opciót hoznak be (Villainous, marvel united, vagy akár a szellemek szigete). Az everdell az egyetlen kivétel, ott megvan a kiegek nagy része, mikor melyiket van kedvünk hozzácsapni az alapjátékhoz. Én is úgy voltam vele hogy minek kieg, amikor vehetek abból a pénzből 1 másik játékot, csak aztán rájöttem hogy annyi időnk meg nincs játszani hogy folyton új játékszabályokat tanuljunk, és mire újra sorrakerül az adott játék, kb tanulhatjuk újra. Azóta inkább kifele szórom a gyűjteményt és csak a kedvencek maradnak bent, amik mellé esetleg elfér 1-1 kieg hogy picit epic-ebb érzetű legyen a játék, de nem kell 200 társas nekünk, teljesen felesleges mert alig kerülnek sorra.

  • @danieltoth-nagy5097
    @danieltoth-nagy509710 ай бұрын

    Ez egy nagyon érdekes videó, jó lenne ha újra lenne több ilyen! :)

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    10 ай бұрын

    Köszi, igyekszünk!:)

  • @kittikormos9508
    @kittikormos950811 ай бұрын

    Uuuu de izgalmas téma és milyen jól körüljártátok😍köszi, tök jó volt ezen gondolkodni!!!❤

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Köszi, nagyon örülünk!😘

  • @etelelord
    @etelelord11 ай бұрын

    Vannak egyszerre kiegészítő és önmagukban játszható kiadványok, folytatások is, pl. a Holtak tele: Long night. Van olyan is, hogy oké, az alap játék önmagában is megállja a helyét, játszható, de még sem. Erre pl. a Star wars: Peremvidék és kiegészítője. Az alap játék kártyakészlete szegényes, a boardon nem lehet körbe menni stb. Egyszerűen KELL a kieg hozzá.

  • @verdynius
    @verdynius10 ай бұрын

    A Heat és a Scythe esetében egyet kell értsek, a tendencia, hogy hagyunk helyet a gyári insertben a kiegészítőnek, elég rosszul jön le, már kommunikálja a kiadó, hogy bizony lesz cashgrab. Sajnos (szerencsére?) a Scythe totális mértékben beszippantott minket, én szinte folyamatosan játszanám, szóval csak idő kérdése, mire minden is meglesz hozzá. A fémpénz fantasztikusan működik szinte minden máshoz is, én nagyon szeretem. Általánosságban alapvetően mi azokhoz a játékokhoz szoktunk kiegészítőt venni, amiket nagyon szeretünk, és sokat játszunk, úgy elég jó kis pluszt raknak az alapjátékokhoz. Viszont a gyűjteményünk nagy részéhez nincs kiegészítő, éppen Zoli által elmondott indok miatt, hogy mi a fenéért vegyünk kiegészítőt, ha kijön az árából egy teljesen új játék?!

  • @Hard3n3d
    @Hard3n3d10 ай бұрын

    Csak egy tip ne használjatok két ennyire eltérő kamerát (minőség meg színvilág fehéregyensúly)

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    10 ай бұрын

    Köszi!

  • @arturtombi2094
    @arturtombi209411 ай бұрын

    Ez is jó vidi lett.Gratula. Nem gondokodtatok egy olyan vidin ahol,saját + szabályok hozzáadásával növeljük a játèkèlmènyt? Szerintem sok embernek lennènek ötletei ami lehet,hogy másoknak is bejönne,vagy legalább is kipróbálná .

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Nem, mi úgy gondoljuk, hogy a legjobb az adott szerző játékszabályai szerint játszani, nem véletlenül készítik a játékot társasjáték tervezők egy hosszas folyamat és sok teszt után. Annak érdekében, hogy egy játék balanszolt maradjon, nem szükségesek extra háziszabályok.

  • @arturtombi2094

    @arturtombi2094

    11 ай бұрын

    @@mitjatsszunk Köszönöm a válaszod.

  • @attilapetroman9296

    @attilapetroman9296

    7 ай бұрын

    @@mitjatsszunk DE, sokszor szükségesek ! :) Egy példa a sok közül : a "nagy" Catan = kockák kuka, kockákat helyettesítő kártyák rulez ! :) És vég nélkül sorolhatnám azokat a játékokat, amiket SOKKAL jobbá tettek a háziszabályok, "otthoni" kiegek ! :) És nem, nem rontják a balanszot, hanem JAVÍTJÁK ! A BGG hozzászólásokból sokat lehet ám tanulni, sok sok okos emberke "jár" arra ! Talán a társasjátékok készítőinek sem ártana elmerülni az ott olvasottakban ! Csak BGG-n is rutinosan ( ! ) ki kell tudni válogatni az ocsuból a búzát...

  • @kka8562
    @kka856211 ай бұрын

    Nagyon cukik voltatok!! Jó volt a témafeldolgozás, szuper, hogy erről is beszéltetek! 😊

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Köszi :)

  • @BootlegAttis
    @BootlegAttis11 ай бұрын

    "Sajnos" igazatok van, nekem is mániám a kiegek beszerzése, legyen meg minden, aztán sose kerül elő...

  • @gergogal6618
    @gergogal661811 ай бұрын

    Érdekes videó volt! :) A Mars Terraformálásával nagyon egyet tudok érteni! 😅 Bizonyos értelemben Én a "pockok" közé tartozom,és ahogyan a sógorommal szoktuk egymást húzni, vannak dolgok amiket az OCD-ink nem viselnek el. Nekem az egyik ilyen, ha valami befejezetlen,félkész,hiányos. De ezt azért olyan értelemben kontrollálom a társasjátékok terén, hogy ha nagyon nem kerül elő az adott társas soha, akkor nem. Viszont a Mars Terraformálása nálunk akárhányszor társasjáték maratont tartunk, mindig előkerül. Így nem egyszerre, de beszereztem hozzá az összes kiegészítőt,és teljes lett a Mars Terraformálása világa. Azt azonban gyorsan hozzá is kell tennem, hogy NEM használjuk mindegyik kiegészítőt mert nem mind nyerte el a tetszésünket (nem tett hozzá annyit a játékhoz hogy úgy érezzük megérje betenni, vagy épp túlságosan elnyújtotta a játékot és megbonyolította) ezért nem mondom, hogy maradéktalanul megérte, de ha a jövőben kedvünk szottyan rá, akkor meglesz. A másik ilyen játék, amihez horror (mondjuk az alapjáték is,és a stílusa is :D ) a Nemesis. 3 évig gyűjtögettem a rávalót, illetve reméltem hogy olcsóbb lesz, aztán gyakorlatilag ezresekben mérhetően sikerült drágábban megvennem mint amikor kijött. Itt is szeretném a kiegészítőket beszerezni egyszer, mert mindannyiunkat megfogott, hozza a feelinget, imádjuk, de borzasztó àron kaphatóak. :/ Mondhatni hogy sok éves terv előre,hogy beszerezzem őket egyszer 😊

  • @Horvath_Botond
    @Horvath_Botond11 ай бұрын

    Én általában szeretem a kiegészítőket, de ez a "be nem fejezett"-ség engem is zavar, amikor rengeteg kiegészítője van egy játéknak. Nekem személy szerint a kedvenc kiegészítőim a Bang! kockajáték két kiegészítője, nem szeretem azok nélkül játszani. Bár azoknak tényleg nagyon jó lenne egy nagyobb doboz. Amúgy azt is csinálhatnák a kiadók, hogy nem az alapjáték dobozában hagynak helyet a kiegészítőnek, hanem a kiegészítő dobozban az alapjátéknak. És akkor az alapjáték elemeit át lehetne pakolni a kiegészítő dobozába. (ez nyilván akkor működik jobban, ha a játék maga kisebb). Ez szerintem egy tök jó megoldás lehetne erre a problémára. Még ami kiegészítőm van, az a Catan telepeseinek a kereskedők & barbárok, amit belezsúfoltam az alapjáték dobozába (amúgy már több éve mondjátok, hogy készültök egy Catan retrovat videót, live-ban is mondtátok valamikor mostanában, hogy mostanában sokat játszotok vele, hogy álltok? Azért nem kis vállalás...). De amúgy nyilván a kiegészítők akkor a legjobbak, ha van egy csapatod, és velük játszol egy bizonyos játékkal, és a kiegészítővel mindig csak bővíteni tudjátok. Mert ha egy játékhoz nincs az embernek "csapata", akivel játszani szokta, akkor bukta az egészet, mert ugye játszana valakivel az alapjátékkal, de ugye a kiegészítőt hagyja, és így egy bizonyos kiegészítő kihasználatlan lehet.

  • @PPetyko
    @PPetyko11 ай бұрын

    Sziasztok! Én nagy rajongója vagyok Shem Phillips munkásságának, és kíváncsi lennék, hogy az ő játékainál mi a véleményetek a kiegészítőkről. Nekem vegyesek az érzéseim, persze rajongóként "pocok" módjára mindent beszereztem, de mégis vannak olyan játékai ahol nagyon kellett, ez főleg az első trilógiánál (Északi tenger trilógia) igaz, azokat nem is játszom kiegészítők nélkül, de a második trilógiánál (Nyugati királyság) például a Lovagok esetében nagyon keveset kerül elő a kiegészítő. A várgrófoknál sem érzem szükségességét, de az építőmestereknél a Mesterművek kifejezetten tetszik. Végül a harmadik trilógia első részének (A Dél tigris vándorai), ahogy Zoli a bemutatóban említette is, a rendezőben vannak üres helyek, ami kiegészítőt sejtet, de remélem csak plusz modulok lesznek mert annál is az alapjáték teljesen rendben van.

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Ez érdekes felvetés, nálunk az Építőmestereknél nagyon gyakran, a Lovagoknál ritkábban kerül elő a kieg, de nem tudom miért. Most kedvet is kaptam elővenni.:)

  • @henriettronai7245
    @henriettronai724511 ай бұрын

    Alapvetően azt gondolom egy újabb bőr lenyúzás a kieg. Pl. Everdellnél úgy hogy már megvan az alaphoz a Fagybérc teljesen feleslegesnek érzem a többit. Feleslegesen bonyolítanak és macera szétválogatni a kismillió alkatrészt. A Kartográfusoknál kifejezetten szeretem. Mivel nekem sok játékom van 200+ fölösleges. Annak akinek 10-20 játéka van és nem szeret új játékot tanulni. ott releváns lehet ,hisz ráunhat.

  • @Forginimus
    @Forginimus11 ай бұрын

    Számomra akkor releváns egy kiegészítő, ha érdemi (game change) változtatást eszközöl illetve ha alkatrészeket cserél le, pl. a szemetgyönyörködtető Tomb of wonder az Ankh-hoz. A túlzó ár/érték aránnyal teljes mértékben egyet értek, mindig fejvakarást okoz a kieg vs. új játék dilemmában.

  • @jozsefszappan
    @jozsefszappan10 ай бұрын

    Sziasztok! Nagyon jó a téma! A Blackstone fortressnek jót tett a kiegészítés, sokat játszottunk vele, igaz, elég zsebbe nyúlós😬 Mellesleg a másik videótokhoz, nagyon jó dungeon crawler, bár bonyolúlt a szabály. Csak így tovább!

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    10 ай бұрын

    Köszi szépen!:)

  • @viktornagy4307
    @viktornagy430711 ай бұрын

    Van pár kiegészítőm, pl Mr Jackhez, de amennyire új lehetőségeket nyit meg a játekban, annyira bonyolítja is és emiatt elég ritkán kerül elő. Arról mit gondoltok, hogy egy nagyszabású játékot tesznek elérhetővé többek számára ár és komplexitás szempontjából? 7 csoda párbaj az összes expansionnel lehet kevesekhez jutna el, de csak az alapjáték nagyot tarolt. Aki pedig többre vágyik ebben az univerzumben, az tudja mélyíteni. :)

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Egyetértek, sőt, alapvetően sosem ajánljuk egy játékot kiegekkel tanítani ugye, tehát a komplexitása sokakat el is riaszthatna ha sok kiegje lenne alapból.

  • @gergelylajtai-szabo5216
    @gergelylajtai-szabo521611 ай бұрын

    Alapvetően én is a "bővítmény" szót tartanám szerencsésebbnek, a "kiegészítő" kicsit úgy hangzik, mint a "térfogatnövelő" az élelmiszeriparban. Ennek ellenére tényleg vannak olyan kiegészítők, amiket ha egyszer kipróbálsz, többé nem érzed teljesnek a játékot nélküle. Ilyen nekem a videóban is emlegetett Kezdetek a Mars terraformálásához (én simán kifizettem volna az alapjátékért plusz ezreket, ha ezt is belepakolják), vagy a Nottingham bírájához a Vidám fiúk, azon belül is a fekete piacos és a különleges ajánlatos modul (bár a kiadó valószínűleg hasonló következtetésre juthatott, mert a második kiadásban ezek a modulok már az alapjáték dobozában benne vannak).

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Szuper gondolatok, köszi!

  • @Stolas9
    @Stolas911 ай бұрын

    Ma jött meg az egyik legújabb kiegészítő csapat a Summoner Wars-hoz postán, a Swamp Orcs, aztán játszottunk is húgommal. :D A Summoner Wars szerintem olyan játék, amit ha valaki szeret és sokat játszik vele, akkor minden kiegészítőt megvesz, mert engem eddig mindegyik lenyűgözött, hogy már megint képesek voltak valami újat alkotni. :D Minden csapat teljesen egyedi, nagyon imádom őket. :D

  • @arpadepresi5399
    @arpadepresi539911 ай бұрын

    A legjobbkor hoztátok ezt a videót! Anyira sok új kiadású játék és kieg van beigérve, hogy csak a dilemma van mire is kellene beruházni.

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Nagyon köszi a megerősítést!

  • @HDaveN
    @HDaveN11 ай бұрын

    Jogos érvek, mind2 oldalról. Én is beírnék ide pár saját tapasztalatot, hátha hasznos ez is valakinek. Voltam olyan, aki mindig beszerezte a kieget a kedvenc játékaimhoz, pont a teljesség (akár hamis) érzése miatt, bár nem a polcon, hanem a játékban érezve, hogy ki legyenek "maxolva" az adott játék lehetőségei. Azonban van, amikor inkább ijesztő, ha van egy új kieg, mert nem szeretem amikor alapjátékot balanszolatlanná tesz, vagy feleslegesen bonyolulttá. - Vannak ahol pl az újrajátszjatóság és a taktikai alapok bővítése miatt "Must have", de játékmechanikában vagy szabályban nem tesz hozzá sokat, pl Res Arcana. Tartottam a 2 kiegtől, hogy balanszolatlanná teszi a játekot, de nem. Nagyon jól megoldották, és kb feleslegesnek érzem kivenni is a kiegeket, nem teszi nehezebbé a játékot, csak több taktikai lehetőséget ad. - A 7 csoda párbaj is olyan játék, hogy az alapjátékot teljesnek éreztem alapból. Ott is megijedtem a 2 kiegtől még annak idején, de kellemesen csalódtam, pont olyan ahogy mondtátok. Ebben nem érzi az ember, hogy feltétlen muszáj beletenni kieget, viszont nagyon jól dolgozik vele (új játékosoknak itt viszont érdemes az alappal kezdeni, majd 1 kieggel). A Nidavellir is olyan, hogy nem muszáj bele a kieg, de tök jó hogy ha van, a taktikai alapok növelesére. -Az Arnak nálam az a példa, hogy jobban szeretem kieg nelkül. Érdekesnek hangzik a plusz karakterek asszimmetriája, de gyakorlatban nem éreztem szükségességét az alapjátékhoz, és kicsit azért számomra felborítja a játék flowját. Érdekes, mert én pont szeretem a játékokban, amikor minden karakter különbözik és máshogy kell használni, ebben valahogy nem ezt érzem. Megváltoztatják a játék 1-1 alapszabályát, de nincs meg az az érzés, hogy ettől most sokkal előrébb vagyok az alaphoz képest. (nem tudom az új kijött-e már, hátha azzal más lesz) - A végére pedig a Nemesis jellegű kiegek.... abszolút nem muszáj, gyakorlatilag ha valaki rongyosra játszotta az alapot, annak egy kis színesítés lehet, hogy a szörnyek le vannak cserélve más szörnyekre. Szellemek szigete olyan volt pár győzelemmel az alapjáték után, hogy kinyitottam a kieget elolvastama szabályt, majd visszacsuktam, hogy erre még nem állunk készen. Ennek már 2 éve, és azóta is az alappal játszunk, majd mostanában vesszük elő (újra, most el is kezdjük) a kisebbik kieget (igen a nagy is megvan😅)

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Remek gondolatok, köszi!

  • @petrowegynyolc7108
    @petrowegynyolc710811 ай бұрын

    Rossz kiegészítőre nálam alappélda a Luxor: Múmia átka. Elképesztően túlárazott, és az ötből egy modul teljesen alibi, egy másik mrg erősen belenyúl a játékdinamikába. A jó kiegészítőre a King of Tokyo: Power up, és a kiváló kiegészítőre a Bang Dice game - Old Saloon. Nem tudom, hogy eszerint a terminológia szerint a Kingdomino/Queendomino kiegészítője-e egymásnak, vagy inkább egymás mellett játszható címek.

  • @MrVairochana
    @MrVairochana11 ай бұрын

    Sziasztok! 3 apró észrevétel: 1, +/-, ár/érték aránytól függően ,az ún. "mini-expansion", kb átmenet a promo és a kieg közt (kartográfusok, fossilis) 2. -, ha nagyon megváltoztatja, amit az alapjátékban szeretsz (photosynthesis under the moonlight) 3 +, ha plusz játékosszámot tesz lehetővé (taluva) *Van olyan kiegészítő csomag a rémes méneshez, amelyik kiegyensúlyozza a pandává változtatást? 🤔

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Köszi a tök jó észrevételeket! (Válasz: nem tudjuk sajnos)

  • @MrVairochana

    @MrVairochana

    11 ай бұрын

    Kicsit olyan, mint egy franchise vagy univerzum építés, nem? Van egy fejlődésgörbe, aztán csak ismétlődés, és nincs akkora asztal, meg társaság, ahol kihasználható lenne, ha minden hörcsögölve is van.. pl rémes ménes, munchkin, robbanó cicák, villamosdilemma... és amennyi klónt elindítanak, majdnem olyan, mint egy popcsapat feloszlása; ahány tag, annyi szólókarrier... @@mitjatsszunk

  • @MrVairochana

    @MrVairochana

    11 ай бұрын

    Lesz hasonló eszmefuttatás a deluxe kiadásokról? :) @@mitjatsszunk

  • @martonferenci
    @martonferenci11 ай бұрын

    A Feast for Odin pont nem jo pelda mert sokkal jobb Norwegians-el akarcsak a Dune a ket kiegeszitovel (de minimum Ix). A Scythe-ban nagyon hianyozni a Fenris de a plusz 2 frakcio ovon aluli utes volt. Arnak-nak jot tesz a jatszhatosag szempontjabol a 2 kiegeszito. Es Anachrony ami Reka miatt van meg de mar az Infinity box.

  • @Necreon021
    @Necreon02111 ай бұрын

    Én úgy futok neki hogy alapvetően kétféle kiegészítő van: egy olyan ami zárt rendszert borít meg / alakít át, és egy olyan ami moduláris játékhoz ad tartalmat anélkül hogy azon változtatna. Előbbi pl. a 7 Csoda: Párbaj, ami egy teljesen zárt rendszer és minden kiegészítője ELVESZ belőle játékelemeket hogy a kiszámolt körökbe, draft "piramisba" csináljon helyet az új lapoknak. Számomra ettől a játék kevesebb, mert átalakul és elveszít valamit az újdonságért cserébe, ráadásul a játék atmoszféráján is rengeteget változtat és egy sokkal agresszívabb, a másik által épített valamibe belerondító, beleromboló típusú játék lesz belőle, ami maximum 1-1 lap eldobásaként volt jelen korábban maximum a néhány csoda képességeként. Az ilyet nagyon nem szeretjük, egy kiegészítő adjon hozzá, ne vegyen el, és legfőképp ha már elvesz, ne változtasson drasztikusan azon amit MÁR szeretünk. Én speciel egy MARVEL United-et értelmezek úgy modulárisnak ahogy ti a DIXIT-et hoztátok példának, a játék abszolút ugyanaz, de mivel a rendszer annyira egyszerű és nagyszerű, annyira flexibilis, akkor adsz hozzá új karaktereket amikor akarsz.

  • @katalinom

    @katalinom

    11 ай бұрын

    Én nagyon kíváncsi lennék, ki melyik Everdell kiegészítőt ajánlja, vagy nem ajánlja, mert hamarosan aktuális lesz a választás. De a borsos árak miatt kétlem, hogy mindet meg tudnám venni, főleg egyszerre.

  • @balintistvan4431
    @balintistvan443111 ай бұрын

    Nagyon jo tema valasztas volt nagyon tetszet ;)

  • @henriettronai7245
    @henriettronai724511 ай бұрын

    A Schytenál szerintem jó hogy külön kieg ( vannak még játékosszam bővítő) van aki max 4 en szeretné jászani , de én pl sok játéknál azt érzem jó lenne néha a klubbtársakkal 6-7 en játszani de nincs hozzá bővítés.

  • @asiansolution1208

    @asiansolution1208

    11 ай бұрын

    Nem hiába nem lehet bizonyos játékokat 6-7-en játszani.

  • @veronikavarga-nagy8124
    @veronikavarga-nagy812410 ай бұрын

    Én is óvatosabb vagyok már a kiegészítőkkel. Az esetek többségében mi is inkább csak az alapjátékkel játszunk, hiába van hozzá kiegészítő is. De a Kuruzslók kiegészítője pl. nagyon bejött nekünk. :D

  • @sadekhanna
    @sadekhanna11 ай бұрын

    Az árazással kapcsolatban abszolút egyetértek veletek. Én ha szeretek egy játékot és megtetszik egy kiegészítő,akár angolul is megveszem a magyar alapjátékhoz, még ha nyelvfüggő, akkor is, engem nem zavar. Viszont, még a kedvenc játékomhoz sincs meg az összes kiegészítő, tudok magamnak megálljt parancsolni. Promólapok nem szoktak érdekelni, minimum mini-kieg/modul legyen pl. Carcassonne, Endless Winter.

  • @Kyra198612
    @Kyra19861210 ай бұрын

    Nekem a "kedvenc" ilyen kiegészítőm a cerebria vagy akár az anachrony de a Lords of Hellas-t is idesorolhatom, ahol van olyan kieg ami a miniket adja majdnem annyiért mint maga a játék...na attól kicsit kivagyok. Nagyon szeretem a miniket de gáz hogy pluszban fizessek egy kisebb vagyont értük. Oké a Cerebria itt kilóg a sorból, mert ott behoz még plusz szabályt is az ego kiegészítő.

  • @kingamikes-kovacs3646
    @kingamikes-kovacs364611 ай бұрын

    Én sztem pont a videó ellentétje vagyok. 😂 Imádom a kiegészítőket, minden általam szeretett játékhoz megveszem. Viszont egy játékhoz nem tetszik a kiegje, és soha nem is veszem elő, az pont a 7 csoda párbaj pantheonja. :) Az everdellt pedig csak teljes pompájában, összes kieggel együtt játszuk. 😅

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Tök jó, hogy megosztottad, köszi!:)

  • @zalankalmar8667
    @zalankalmar866711 ай бұрын

    Én a kuruzslók quedlinburgban című társashoz vettem meg a javasasszonyokat.😊

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Azt mi is nagyon szeretjük!:)

  • @Rezefy
    @Rezefy10 ай бұрын

    Sziasztok! Én egy kicsit megvédeném a szétdarabolt játékokat (nem nagyon). Sokszor igaz, hogy majdnem ugyan annyi mint az alapjáték, és eleve összetartozik, de... Szerintem így azt is eldöntheted, kevesebb befektetéssel, hogy mennyire tetszik. Példának hoznám a Rettegés Arkhamban játékot (meg kb az összes FF-es), ott 20-30 körül vannak a kiegek is és az alap is, és így ha nem tetszik csak 25-öd ment rá 60 helyett.

  • @attilapetroman9296

    @attilapetroman9296

    7 ай бұрын

    Jófogáson eladod, ha nem jött be :)

  • @vajayattila
    @vajayattilaАй бұрын

    Szerintem a "Kiterjesztés" sokkal találóbb szó lenne a kiegészítő helyett. A kártyáknál pl. "Expansion Pack" = "Kiterjesztő csomag."

  • @szabocsaba8938
    @szabocsaba893811 ай бұрын

    ..."ha sok játékod van, ne vegyél kieget,ha kevés vegyél.... Hol kezdődik a sok, és hol végződik a kevés?🥺

  • @davidtaraszovics9945
    @davidtaraszovics994511 ай бұрын

    Én pocok vagyok.. ezért nem vettem meg a root-ot (helyette a flottilára tettem le a voksom és nem bántam meg ;) )

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Bölcs!! ;)

  • @arpadepresi5399
    @arpadepresi539911 ай бұрын

    Zoli mikor lehet hallani az új játékodról?

  • @mitjatsszunk

    @mitjatsszunk

    11 ай бұрын

    Hamarosan!;)

  • @attilapetroman9296
    @attilapetroman92967 ай бұрын

    Bennem is negatív hangként jelenik meg ez a szó, hogy kiegészítő. ( A bővítmény egyébként szerintem is jobb. ) NAGYON sok társasnál SIMA lehúzás : sokaknak bejött a játék ? Háhá ! Akkor nesztek, itt egy kis "gumicsont" , fizessétek ki másodszor is, (majdnem) az eredeti játék vételárát !!! A másik negatív : "nem sikerült jól" a társas ( pl. alap Viticulture ) , sokan "megszólták / lehúzták " BGG-n, akkor jött a "patch", mint egy számítógépes játéknál. Itt a patch a Tuscany volt. Máris jobb lett a játék. De ez miért kell ? Miért nem lehet tissztességesen letesztelni egy játékot sokféle szemszögből ? Ja igen, azért, mert nincs rá IDŐ, kell a kiadás , kell a gyors pénz, nem baj, ha nem olyan jó, majd jön a patch... undorító. Minthogy az is, amikor a megvett társas dobozában ott a kiegnek a helye....lehervasztó látvány. Majd ha "bejön" a játék, nagyot durran, akkor a kiegészítőt NAGY dobozban adom ki, amibe belefér az eredeti játék is és MAJD akkor kidobható az eredeti doboza a játéknak ! A végére azért egy kis plusz is : Van olyan játék, ahol jó volt a kieg, de az alapjáték is kiváló. Ilyen pl a 7 csoda párbaj és még pár játék." Pár, " ezen van (sajnos) a hangsúly ! Nem sok ilyen van és emiatt van rossz "szám íze", amikor meghallom a kiegészítő szót egy játékkal kapcsolatban ! Végszó : Én azt látom, hogy a társasozás elérte csúcspontját kb 2020 / 2021 környékén és azóta, ha lassan is, de lefelé csúszik a létrán. ( Főleg nem csak Magyarországra gondolok. Ide minden ( is ) csak lassan ér el, lassan gyűrűzik be. ) Megnéztem SOK-SOK olyan videót stb. ( pl Csibu is osztja a véleményem erről ), ami ezt a kérdést boncolgatja és szeretném, ha erre Zoli / Réka is ŐSZINTÉN válaszolna, de egymástól függetlenül ! Mert mi megy manapság az új játékoknál ? A régi, bevált mechanikákat csűrik-csavarják más kinézetben, más téma alatt....sajnos :(

  • @dianamate1035
    @dianamate103511 ай бұрын

    Bár nem feltétlen ki egészítő de szeretném felhozni a herceg nyer játékot! Mi kezdő ként először csaltunk és 6 lapot raktunk le a körben… Már 14 lapnál tartunk! Mi magunknak egészítettük ki! Igen tudom hogy van hozza plusz sárkány, varázsló… lusták vagyunk elolvasni a kiegészítő lényegét! De egy játék szerintem attól jó hogy magadra is tudod formálni és kiegészíteni akar plusz “8” vagy “4” lappal… akkor ez kiegészítőnek számít? Amúgy kíváncsi lennék hogy ti is hoztok olyan kiegészítőt/nehezítést ami amúgy nincs is leírva?

  • @asiansolution1208

    @asiansolution1208

    11 ай бұрын

    Szerintem még ismerkedj egy kicsit a társasjátékok világával! :) Ott a Google, olvass blogokat, nézz videókat!

  • @dianamate1035

    @dianamate1035

    11 ай бұрын

    @@asiansolution1208 jah azt ki hagytam hogy teljesen új vagyok ebben a világban! De igazad van! Tanulnom kell még! De próbálkozom a magam módján. Plusz nem arról szól egy játék hogy élvezd? Szerintem nem blog vagy videó kell ahhoz hogy élvezzem! A játék más, ott te teljesülsz ki… Akár harcolsz akár össze dolgozol a másikkal…Mi ebben a játékban éljük ki magunkat… Sajnos kezdőként nálunk ez a kiegészítő…

  • @arturtombi2094

    @arturtombi2094

    11 ай бұрын

    Szerintem nincs azzal semmi baj,ha változtattok a játèk szabályán.Hisz nincs kőbe vèsve a szabály egyiknèl sem.Mi pár játèknál változtattunk a szabályokon.Vagy azèrt,hogy hosszabb legyen a játèkidő ,vagy azèrt,hogy nehezebb legyen a győzelemhez vezető út.Ha változtatsz az azt jelenti,hogy szeretsz játszani az adott játèkkal. További jó játékot kívánok!!!

  • @asiansolution1208

    @asiansolution1208

    11 ай бұрын

    @@arturtombi2094 szabályokon nem változtatunk, főleg nem eurónál. Akkor eladjuk és veszünk másik.

  • @arturtombi2094

    @arturtombi2094

    11 ай бұрын

    @@asiansolution1208 Dehogynem,ha neked úgy jó akkor változtathatsz.