MIÉRT NEM BESZÉL MÉG A GYEREKEM?

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

MINDEN INFÓT MEGTALÁLSZ ITT, NYISD LE!
Vlogok: bit.ly/2AjiG7j
Beszéljünk róla: bit.ly/2yNpdFi
Baba-mama témájú videók: bit.ly/2Ezwxut
Technikai infók
Kamera: Canon EOS 600D
Videószerkesztő: iMovie
A vlogokat Sony Cyber Shot kamerával és/vagy telefonnal veszem fel (iPhone 8 Plus).
A videóimban azért nézek lefelé, mert a kamerám a számítógépemre van rákötve, ami előttem van és ott nézem meg, hogy amikor felmutatok valamit, akkor Ti mit láttok. :)
Elérhetőségek
Blog: www.forherblog.hu/
Facebook: / forherszandra
Instagram: @forherszandra
Snapchat: forherszandra
Twitter: @forherszandra
email: forherszandra@gmail.com

Пікірлер: 28

  • @melindapakozdi329
    @melindapakozdi3295 жыл бұрын

    Szia! Logopédusként érdeklődve néztem végig a videót, nagyon jó dolgokat mondtál benne. :) Ha nem bánod, én is szívesen írok néhány játékot, amit otthon lehet gyakorolni. Ezek tényleg nagyon játékosak, így a gyermekek nem is veszik észre, hogy valójában tanítjuk őket. Megkésett beszédfejlődésről akkor beszélünk, amikor a gyermek 2 éves koráig nem rendelkezik 50 szavas szókinccsel. Ez a szókincs ahhoz kell, hogy a nyelvtan elkezdjen épülni. Ilyenkor a gyermekek már nagyon sok dolgot megértenek, de még nem tudják kifejezni magukat. Valóban nagyon fontos a hallásvizsgálat, illetve az, hogy a gyermeknek lehetősége legyen mozogni sokat és ne az okoskütyüket nyomják egész nap. Fontos még, hogy akkor indul el a beszédfejlődés, ha otthon sokat beszélget a család, tehát sok nyelvi inger éri. Ez lehet mondókázás, esti mese (nem a TV-ben!!) és az, hogy minél több dolgot verbalizáljunk, ahogyan te is említetted. A beszédindító terápia különböző területekből épül fel, melyek azt célozzák, hogy felhívjuk a gyerekek figyelmét a hangokra, a beszédre. Fontos az ajak- és nyelvizmokat megerősíteni, talán ezt a legkönnyebb a mindennapokba becsempészni, például, ha fagyit eszünk, akkor azt tölcsérből egye a gyermek, a kenyér héját ne vágjuk le, hogy a rágóizmok erősödjenek, fújjunk minél több dolgot (zsepit, vattát, madártollat, buborékot), szívószállal igyuk az italokat, esetleg joghurtokat, pudingokat. Emellett érdemes megnézni a pici nyelvfékét, nem-e túl rövid. A hangutánzást már te is említetted, ez tényleg nagyon hasznos :) Emellett az is fontos, hogy a gyermekek figyelmét felhívjuk a hangokra, tehát azt is lehet játszani, hogy te adod ki az állathangokat, ő pedig rámutat az adott állatra. A hang helyének megállapítása is jó játék, mondjuk egy csengőt megszólaltatsz a szoba másik felében, ő pedig kitalálja, hogy honnan jön a hang. Talán mondani sem kell, de a legfontosabb terület a szókincsbővítés, az aktív és a passzív szókincs bővítése, ezt is jól elmondtad :) Ha úgy látod, hogy a kisgyermek nem a megszokott ütemben fejlődik, akkor akár a járási pedagógiai szakszolgálattól is kérhetsz segítséget, hiszen ott több logopédus is dolgozik. Budapesten biztosan jobb a helyzet, vidéken azonban nagyon nagy szakemberhiány van, így általában az óvoda kiscsoportjában kezdődik a logopédiai beszédindító terápia, illetve akkor minden hároméves gyermeket szűrnek a logopédusok. Mi az Én is tudok beszélni és a Látogatás a beszéd birodalmába c. könyveket szoktuk általában használni, de ezek inkább a 3 éves korosztályt célozzák meg, kisebbeknek nagyon jók azok a könyvek, amiket mutattál. Valóban sok gyermeknél a beszédindítást kiegészíti a mozgásterápia, általában a TSMT terápia. Remélem, tudtam egy kis segítséget adni, illetve örülök, hogy erről a témáról csináltál videót, mert ilyet még nem igazán láttam. További szép napot! :)

  • @lapiskat
    @lapiskat5 жыл бұрын

    Nagyon örülök, hogy készült videó a témában. Sajnos minket is érint, de talán már sínen vagyunk, köszönhetően annak, hogy kezembe vettem a dolgot és végre nem nyomtam el az ösztöneimet. Röviden ez a mi történetünk: a lányunk már babaként se gagyogott úgy, ahogy a többi gyerek, inkább csak sikongatott. Mindenki jött a szokásos frázisokkal, hogy na majd meglátjátok, mindjárt 1, aztán 2 éves lesz. Biztos, hogy egyik pillanatról a másikra folyékonyan fog beszélni. Biztos, hogy azért nem beszél, mert anyuka úgyis megérti, amit mond és nincs rászorulva arra, hogy beszéljen. Sorolhatnám még a többit is. .. 2 éves státuszvizsgálaton már a gyerekorvos is picit aggódni kezdett, de érdemi segítséget, tanácsot nem kaptunk se tőle, se a védőnőtől hogy pl. kihez hova vigyük el a gyereket vizsgálatra. Én kerestem neki egy beszédindìtó terápiát, ahova fél évig jártunk. A mozgása sokat fejlődött, de a beszédén szinte sem segített. Ekkor már 2.5 éves volt a lányunk és állathangokat és néhány alapszót tudott csak kimondani. Közben folyton próbáltam a témában olvasni, és ekkor találtam egy logopédust, aki már ilyen kicsikkel is foglalkozik. Ő küldött minket hallásvizsgálatra is, ahol kiderült, hogy fülzsírdugó van a füleiben. Kimosták a fülét és járni kezdtünk a logopédushoz. 4 hónap alatt olyan szintre jutott a lányom a beszédben, hogy az hihetetlen. Annyira jó látni, hogy végre ki tudja magát fejezni, el tudja mondani mi baja, mit szeretne. Már nem olyan frusztrált, hogy nem tudja megértetni magát. Még sok hangot nem tud kiejteni, de tényleg óriási a változás, már mások is sokszor megértik, amit mond. Én ezeket tanácsolom: Fül orr gégészeti kivizsgálás. Higgyetek az ösztöneitekben! Ha szerintetek vmi nem stimmel, járjatok utána. Mozgásfejlesztés. Logopédus.

  • @doravircan4764
    @doravircan47645 жыл бұрын

    Szuper video, nagyon jó témát választottál, és önmagadhoz hűen nagyon átgondoltan és összeszedetten beszéltél végig, gratula! 😊

  • @suzuki76100
    @suzuki761005 жыл бұрын

    A két kisfiam tűz és víz a mozgás- és beszédfejlődés tekintetében. A most 4,5 éves kisfiam rendkívül korán és tisztán kezdett beszélni, olyannyira hogy annak idején nagyon sokan megszólítottak, pontosan mennyi idős, mert feltűnő volt a beszéde. Fél éve elkezdett olvasni, mi is döbbenten figyeltük ahogy eljutott a betűk felismerésétől a folyamatos olvasásig. Viszont a mai napig tsmt tornára jár, mert a mozgásában vannak kisebb bizonytalanságok. A 21 hónapos kisfiam jelenleg szerény szókinccsel rendelkezik, néhány hangutánzó és neki tetsző szóval szórakoztatja magát és minket. :) Mellette azonban olyan magabiztos a mozgása, hogy gyorsabban fent van egy magas mászóka tetején mint a bátyja. A mi esetünkben nagyon éles a kontúr, tényleg a két végletet képviselik a gyerekek. Pedig ugyanazok az ingerek érték, érik őket, ide értve mindennapi esti meseolvasást, a Ringatót, a babaúszást, a babajelbeszédet. Ez utóbbi nálunk nagyon hasznos mindkét kisfiam esetében. Nagyban segíti a kicsiket abban, hogy megertessék magukat velünk, a jelek és szavak összekapcsolása pedig a beszédebresztésben is nagy segítség.

  • @edinatorocsik8975
    @edinatorocsik89755 жыл бұрын

    Szia! Köszönöm, szuper téma. Nekem még csak 10 és fél hónapos a kisfiam, de mindig is törekedtem arra, hogy fejlesszem. (Nyilván nem görcsösen tanítottam az újszülöttet beszélni) Ugyanezeket a gyakorlatokat alkalmazom, jó visszaigazolás ez most, hogy az ösztönöm jó felé vitt. :)

  • @gama7014
    @gama70145 жыл бұрын

    Az én gyerekem is megkésett beszédfejlődésű volt, már ezen túl vagyunk. Szerencsések vagyunk, mert ma már kifejezetten jól beszél. Amikor elmondom, hogy mikor kezdett el beszélni, el sem akarják hinni. Amúgy nagyon jól sikerült ez a videó, hangosan bólogattam közben. A beszédinditó terápiánk nagy része mozgésfejlesztés alapú volt (ayers, majd tsmt és beszédinditó logopédia). Nagyon fontos, hogy minnél több mozgáslehetőséget biztositsunk a gyereknek. A beszédinditó játékokat is nagyon jól összefoglaltad, nagyon fontos a vizuális megsegités. Sajnos a gyerekorvosok és a védőnők, de a családtagok is hajalmosak legyinteni a megkésett beszédfejlődésre, különösen ha volt a családban ilyen (nálunk nagypapa, csak az 50es években semmit nem tudtak erről). Mi is szuper fejlesztőkhöz kerültünk és a mai napig remek fejlesztőink vannak, mindenhol azt mondták, ha kb 1,5 éves korig nem kezdődik meg a beszédfejlődés folyamata (nem feltétlenül szavakat kell már ekkor mondani, de valamilyen hangbeli kommunikációnak már kell, hogy jele legyen: pl a nem kifejezése, hangutánzás stb) érdemes megnézni.

  • @Msklaucica
    @Msklaucica5 жыл бұрын

    Koszonom a videot nagyon hasznos volt! Nekem nincs gyermekem, de az ocsemnek van egy harom eves autista kislanya. Termeszetesen o mas kategoria... Egy valamit azert szeretnek hozzafuzni a videohoz. En kiegeszitenem azzal, hogy probaljunk meg ne gugyogni a gyereknek. Nehez megallni, mert en is szoktam, de nem helyes, foleg, ha egyebkent is gondok vannak a fejlodessel. :(

  • @ForHerVlog

    @ForHerVlog

    5 жыл бұрын

    Msklaucica tökre igazad van és igazából ezt azért nem mondtam a videóban, mert mi soha nem gügyögtünk a gyerekeknek és pöszén sem beszéltünk hozzájuk, úgyhogy emiatt nem volt a fejemben, hogy ezt is elmondjam, mert nálunk úgymond nem téma, viszont ez tényleg nagyon fontos

  • @evaczegledi6230
    @evaczegledi62305 жыл бұрын

    Szia Szandra! Az én kisfiam 20 hónapos és nem beszél még kezdek is aggódni miatta. Egyébként mindent megért amit kérünk tőle ő is megèrteti magát.

  • @veronikatunkel1986
    @veronikatunkel19865 жыл бұрын

    Szia Szandra! szuper ez a videó,nagyon tēmāba vāgò!kõszõnjūk szēpen!! teljesen igazad van abban, hogy nem szabad fēlni a fejlesztésektøl,mi is jārunk gyõgytornāra,csak sokan ùgy ērzik, hogy ettől vmi bēlyeg lesz a gyerkõcükõn, pedig ez hülyeség!!azzal egēszìtenēm ki, hogy a ringatò foglalkozāsok is sokat segìthetnek a beszēdfejlœdēsben,sõt a baba mās babākkal is együtt lehet,jātszhat! legalábbis nekünk bejõtt,csak ajānlani tudom!!mēg ey fontos dolog:azērt is ērdemes figyelni a beszēdfejlõdēs elmarad āsāra,mert autizmusra is utalhat, ilyenkor cēlszerű akār pszichológiai vizsgālatot is kēszìttetni, persze nem kell mindjārt a legrosszabbra gondolni,de sajnos ez lehet annak a jele is,szõval komolyan kell venni ezt a tēmāt!!kõszi mēgegyszer!!

  • @ForHerVlog

    @ForHerVlog

    5 жыл бұрын

    Veronika Tunkel abszolút egyetértek ☺️

  • @zami007
    @zami0075 жыл бұрын

    Hasznos videó lett! Az a "hangos" puzzle jópofa nagyon :) Én a babám születése óta folyamatosan beszélek hozzá és sokat énekelek neki +mondókázom. Nem tudom, emiatt - e vagy csak "szerencsém van", de hamar elkezdett beszélni, de annak idején én is. Ja és hetente járunk zenebölcsibe is, ahol szintén ragadnak rá új dalok, mondókák. Én ezekre esküszöm. Nálunk a járás indult el "későn", mármint mihez képest, előbb beszélt a lányom, mint járt :D

  • @ForHerVlog

    @ForHerVlog

    5 жыл бұрын

    Ágnes Szabó-Z. Nyilván sokat számít, ha sokat foglalkozol a babáddal és sokat mondókázol, beszélsz neki, ezek mind nagyon fontosak, de ha csak ezen múlna, akkor Vincének már réges-régen beszélnie kellene 🙁, mivel mi is rengeteget beszélünk neki, nomeg Lili is... szóval ez nem (csak) ezen múlik, sajnos nem ennyire egyszerű, bárcsak az lenne

  • @zami007

    @zami007

    5 жыл бұрын

    @@ForHerVlog Jaj tudom, nem kioktatásnak szántam!! Tudom, hogy ti rengeteget foglalkoztok a gyerekekkel, szóval nem mindenkinél számít ez sajnos, hiába tesz meg mindent a szülő! Minket azzal piszkáltak, hogy c 9 hónapos volt a lányom, amikor először felült... De előtte kúszott is, szóval az időben volt. Aztán felülés után már állt nemsoká, meg lépegetett, nem lehet siettetni sem a beszédet, sem a mozgást.

  • @anyuci3949
    @anyuci39492 жыл бұрын

    Szia nekem 2 és fél éves kisfiam van. Pár szót mond mindent megért felismeri a család tagokat állatokat tárgyakat hangokat is utanoz. Figyel mindenre a leg apróbb zajokra is tehát szerintem a hallás az jó. Sokat olvasok neki mesét könyvből énekelek mondokazok és mindig beszélek hozzá esetleg tudsz még valami praktikát akivel tudnám arra ösztönzi hogy beinduljon a beszéde?

  • @katalinkurucz1511
    @katalinkurucz15115 жыл бұрын

    Kedves Szandra! Korai fejlesztéssel foglalkozó gyógypedagógus vagyok és jó érzéssel hallgattam véleményedet a témával kapcsolatban. Jó szemléletmóddal fordulsz a kérdéshez, szuper ilyen szülői véleménnyel találkozni. Továbbá szakemberként nagyon pozitív azt látni, amikor egy szülő "érzi" a gyermekét, és jól tudja segíteni őt: egyrészt ösztönösen, illetve a kapott tanácsokat, fejlesztő ötleteket beemelve a mindennapjaikba. Ha a szülő-szakember együtt ezt meg tudja valósítani, abból a kisgyermek és az egész család profitál. Abból amit elmondtál, úgy látom az ösztön és a tanácsok kreatív használata egyaránt ott van az életetekben. :) Kiegészítésként, akár újabb ötletek merítéséhez szívesen ajánlom Neked egy kolléganőm csatornáját, ahol több videójában is kifejezetten a kisfiad életkorában jól alkalmazható, a mindennapokba beépíthető játékötleteket, tanácsokat mutat be. Itt megtalálod: kzread.info/dron/Fs6gFzzVaRTJUSVlfP89kg.html Minden jót kívánok Nektek! :)

  • @saroltadozsa-toth9374
    @saroltadozsa-toth93745 жыл бұрын

    Szia! Nagyon tetszik ez a kis összefoglaló a témában. Számomra azért is erdekes, mert személyes érintettségem is van ezen a téren. Amiket elmondtál, nagyon jól összefoglaltad, reméljük segíthet annak, aki még esetleg nem kert szakmai segítséget, mert bizonytalankodik. Egyébként rendkívül jók ezek a videóid, mert érződik a hitelesség, személyes tapasztalás!

  • @liliberenyi1099
    @liliberenyi10995 жыл бұрын

    Szia Szandra! Mikor lesz DiY videó már nagyon hiányolom?

  • @ForHerVlog

    @ForHerVlog

    5 жыл бұрын

    Lili Berényi múlt héten volt, jövő héten lesz a következő 😉

  • @liliberenyi1099

    @liliberenyi1099

    5 жыл бұрын

    For Her Vlog Már nagyon várom!

  • @Pixyreshop
    @Pixyreshop5 жыл бұрын

    Hasznos videó :) Én annyit hozzáfűznék még, hogy a folytonos kijavítgatás sem célrevezető. Nem kell a nem helyesen mondott szót kijavítani. Ha képes lesz tisztán kimondani, úgy fogja. Az alapján,a hogy minket is hall beszélni. Rendszeresen tapasztalom, hogy úton útfélen kijavítják a szülők a kicsiket, hogy "nem pistike nem bajack, hanem barack, mondd utánam" és mivel a gyerek nem képes még rá, nyilván éri egy csalódás. Nálunk a klasszik mozgásfejlődés gyorsan, beszédfejlődés lassan szitu áll fent. 2 évesen még messze sehol sem járt Zalán, ahhoz képest, ami a "nagy könyvben meg van írva", viszon konduktor és védőnő is azt mondta, a megértett szavak, az értelmezés és a reakció összetevőjéből azért lehet következtetni, hogy ez valóban lemaradás, vagy sajátos fejlődési tempó. Engem sosem zavart, hogy a fiam "lemaradt" ebben. főleg,mert amikor valóban megszólalt, rengeteg szót, ahogyan nálatok Lili, tökéletesen mondott ki.Most lassan 3 éves és már 3 szavas mondatot is képes összetenni, amire én maxon büszke vagyok, akkor is, ha a vele egykorúak többsége már beszél mint a vízfolyás :) Jól mondod, a szülőnek nem szabad a gyerekre betegként tekinteni. Szrintem a régi rendszerek és számolások sem feltétlen valósak már, hogy mit mikor kellene csinálniuk. Vizsgálat nem árt, fejlesztés sem. Mi is járunk, mozgás-beszéd fejlesztésre és rengeteget segített Zalánnak. Szóval jó dolog. Lényeg a játékosság és nem az erőltetés :)

  • @ForHerVlog

    @ForHerVlog

    5 жыл бұрын

    pixyre szerintem a kijavítással nem feltétlenül van gond, ha nem ismételjük el mi is “helytelenül” a szót. Ha Vince mond valamit “rosszul”, akkor én szoktam mondani neki helyesen, de nem úgy hogy “ne azt mond x, hanem y”, hanem csak simán mondom a szót, amit próbál mondani minden extra körítés nélkül, csak a szót, semmi mást.

  • @evafaludi1044
    @evafaludi10445 ай бұрын

    2het mulva betoltik az ikrek a 2eves kort. Parhuzamosan tanuljak az angolt es a magyar nyelvet. Fiucska 3szot mond angolul de mindent ertenek, reagalnak. Kislany baba nyelven csak. Ok ketten beszelgetnek folyamatosan a maguk nyelven. Csak ok ertik.

  • @Ditty_Queen_Bee
    @Ditty_Queen_Bee5 жыл бұрын

    Tudtad, hogy az egyik leggyűlöltebb magyar szó a gyerkőc? Ebben a videóban kilencszer hangzik el. Minden alkalommal úgy érzem, mintha valami csikorogna hátul a kisagyamban. Ha nem te készítetted volna a videót, tuti elkapcsoltam volna max a harmadiknál. De téged bírlak, ezért végignéztem. De csak egyszer. 😄😄😄😄

  • @ForHerVlog

    @ForHerVlog

    5 жыл бұрын

    DittyCat79 soha nem hallottam még erről... de ha hallottam volna se nagyon “érdekelne” mivel én nem gyűlölöm ezt a szót... meg ha azt mondtam volna minden alkalommal, hogy “gyerek” akkor meg a szóismétlést jegyezte volna meg valaki...😐

  • @eaugotwo7315

    @eaugotwo7315

    5 жыл бұрын

    For Her Vlog A magabiztossagbol kicsit lejjeb kene adni. Igen, sokszor emlegetted a gyerkoc szot. Igy en sem tudtam vegig nezni. Olvass tobbet, hasznal a szokincsednek!

  • @ForHerVlog

    @ForHerVlog

    5 жыл бұрын

    EAU Gotwo milyen más szavakat tudnál javasolni ehhez a videóhoz a gyerek és a gyerkőc helyett, ami mondjuk nem a csemete és az utód, mert én meg ezeket a szavakat nem szeretem... a “baba” megint nem jó ebben a videóban, mivel itt már 1,5-2 éves gyerekekről van szó, akik szerintem már nem babák... Köszi a segítséget.

  • @ForHerVlog

    @ForHerVlog

    5 жыл бұрын

    EAU Gotwo amúgy meg sokmindent elmondhatok magamról, de sajnos a magabiztos nincs köztük... pusztán leírtam, hogy én nem utálom a gyerkőc szót, ezért használtam a videóban...

Келесі