Między smutkiem a depresją - dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska (audio)

Smutek, chandra, żal, cierpienie są nieodłącznymi elementami naszego życia - podobnie jak radość czy złość. Nie zawsze jednak potrafimy sobie z nimi poradzić i często je zagłuszamy. A przecież życie w emocjonalnym znieczuleniu wcale nie jest dobre. Co zrobić, gdy smutek utrzymuje się zbyt długo? Jak go odróżnić od depresji? Jak nauczyć się przeżywać porażki? Czy na pewno szczęście jest podstawowym celem i sensem życia?
Depresja staje się masowym problemem wcale nie dlatego, że u współczesnych ludzi wystąpił nieznany wcześniej defekt w mózgu czy zmiany w genach. Są dwa powody, dla których ta diagnoza coraz częściej skazuje na leczenie farmakologiczne. Pierwszy to odkrycie leków antydepresyjnych regulujących procesy neurofizjologiczne w mózgu.
Drugim powodem jest popularne przekonanie mówiące o tym, że szczęście stanowi podstawowy cel i sens życia. W tym ujęciu szczęście ma być pasmem sukcesów i powodzenia, źródłem nieustającej radości, dawać nieograniczone możliwości. Nie ma miejsca na zwykłe, choć nierzadko bolesne zdarzenia, takie jak: porażki, rozstania, choroby, cierpienia, niepowodzenia, smutki lub śmierć. Wielu ludzi nie chce przeżywać trudnych emocji, które im towarzyszą. Lepiej się znieczulić, a leki znakomicie się do tego nadają. Wizyta u lekarza często sprowadza się do wypisania recepty. Nie padają nawet tak proste pytania, jak: „Co przykrego zdarzyło się ostatnio? Jak pan/pani zamierza sobie poradzić w tej sytuacji? Czy może pan/pani liczyć na wsparcie bliskich osób?”. Bez zainteresowania i wsparcia najbliższego otoczenia można na dobre ugrzęznąć w smutku. A to już często prosta droga do depresji, którą można nazwać sytuacyjną, a ze względu na częstotliwość występowania - masową.
O prelegentce:
Ewa Woydyłło-Osiatyńska - doktor psychologii i terapeuta uzależnień. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie w Poznaniu oraz podyplomowe studium dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Wykształcenie psychologiczne zdobyła w Antioch University w Los Angeles, doktorat z psychologii zyskała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Autorka wielu książek, m.in.: „Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień”, „Zaproszenie do życia”, „Podnieś głowę: Buty szczęścia”, „Sekrety kobiet”, „My - rodzice dorosłych dzieci”, „W zgodzie ze sobą”, „Rak duszy”, „O alkoholizmie”, „Poprawka z matury”. Spopularyzowała w Polsce leczenie oparte na modelu Minnesota, bazującym na filozofii Anonimowych Alkoholików. Otrzymała wiele odznaczeń za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień: Medal św. Jerzego przyznany przez „Tygodnik Powszechny”, odznaczenie Ministra Sprawiedliwości za pracę z uzależnionymi w więzieniach oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP.
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
Więcej o projekcie: www.swps.pl/strefa-psyche
#depresja #smutek #zdrowie #psychika

Пікірлер: 228

  • @olam.3065
    @olam.30652 жыл бұрын

    Najlepszy naj naj najlepszy wykład na temat depresji!! Na Polskim YT i w całej sieci 🙏🙏🙏😥czołgam się ale jakoś z tego chce wyjść... Na psychologa już mnie nie stać

  • @grazynakostka6164
    @grazynakostka61642 жыл бұрын

    wspaniale!!! sluchajac tego wykladu, wstalam, posprzatalam, ugotowalam pierwszy raZ od tygodnia obiad. Dziekuje

  • @aurore2111
    @aurore21112 жыл бұрын

    Niesamowity wykład. Dał mi więcej, niż terapia i 2 miesięczna przygoda z lekami, którą polecili mi lekarze. Dziękuję. Czuję, bo jestem człowiekiem. To zmieniło moje życie.

  • @karolinakordek5145
    @karolinakordek51454 жыл бұрын

    Cudowny wykład, słucha się z zapartym tchem. Wielki talent oratorski, jestem zachwycona 😁

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy w imieniu prowadzącej :)

  • @jagodachyc-spyrkowska6361

    @jagodachyc-spyrkowska6361

    2 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 0

  • @ilonakulik6520
    @ilonakulik65204 жыл бұрын

    Wykład ,po wysłuchaniu którego człowiek uzyskuje wskazówki jak może sobie pomóc,jak można pomóc innym żyć spokojniej ,smakując bardziej życie.

  • @renabeee7430

    @renabeee7430

    3 жыл бұрын

    Ll 00

  • @barbarasroka8949

    @barbarasroka8949

    2 жыл бұрын

    .

  • @Tehanu67
    @Tehanu673 жыл бұрын

    Tak, to bardziej wykład o smutku niż o depresji. Leczę się na depresję od 2001 r. Farmakologicznie i na wieloletniej psychoterapii. Funkcjonuję przyzwoicie, ale bez leczenia - w tym farmakologicznego, było by bardzo, bardzo źle. Nieprawdą jest, że leki dają tak wiele skutków ubocznych. Na pewno nie te najnowszej generacji. (Brałam też trójcykliczne i nie przesadzajmy - nie był to horror). Nie jest też prawdą, że uzależniają, a odstawienie graniczy z cudem. Odstawiałam kilka razy. Jeżeli chodzi o wykład, to dla mnie przekaz jest co najmniej nie jednoznaczny. Mianowicie można sobie pomyśleć (choć pewnie nie taki był cel Pani doktor), że depresja, to nie choroba, a swego rodzaju nastawienie do życia. Że wystarczy zmienić swoje podejście i bardziej się postarać i w zdecydowanej większości przypadków objawy choroby ustąpią. To nie tak... Smutek, dołek, chandra to oczywiście składniki życia każdego człowieka. Zdarza się i mija. Depresja to inny kaliber. Nie bagatelizujmy tego. Dwie moje ciotki popełniły samobójstwo. Miały zdiagnozowaną depresję. Leczyły się, ale to były lata '70 i '80. Wtedy właśnie dominowało podejście do tej choroby mniej więcej prezentowane w tym wykładzie - "weź się w garść i nie wydumuj", "zajmij się czymś i nie myśl o tym!", itp. To bardzo raniące słowa... Obecnie wiedza o depresji jest w społeczeństwie większa. Ludzie inaczej postrzegają tę chorobę. Prawie nie zdarza się lekceważące podejście lekarzy czy terapeutów, do osób cierpiących na zaburzenia nastroju czy zaburzenia psychiczne. Osobiście wolę barać te "obrzydłe" leki niż wić się w cierpieniu i myśleć tylko o tym jak je sobie skrócić. No i to by było na tyle.

  • @elealion1469

    @elealion1469

    3 жыл бұрын

    Zgadzam się w 100%. Też choruję na depresję i to co mówi Pani doktor niemal wpędziło mnie w poczucie winy. To tak jakby depresja była wynikiem niedbalstwa, strachliwości, czy źle ustawionych w życiu priorytetów. Gdyby tak było, to bym nigdy nie zachorowała. Nieumycie włosów, zostawienie kwiatków gnijących w wazonie czy unikanie kontaktów społecznych jest u mnie (i na pewno u sporej części chorych) następstwem a nie przyczyną. Zdarza mi się to dopiero w umiarkowanej i ciężkiej fazie depresji (i to nie zawsze). Być może właśnie dlatego nie widzę znaków ostrzegawczych wystarczająco wcześnie i orientuję się, że coś jest ze mną nie tak dopiero kiedy pojawiają się już myśli o śmierci albo o samookaleczeniu... To tak jakbym nie miała prawa chorować jeśli bywałam w życiu szczęśliwa. No nie, naprawdę nie.

  • @krzysztofmidek3494

    @krzysztofmidek3494

    2 жыл бұрын

    @@elealion1469 ja nie mogłem zauważyć w filmie granicy gdzie kończy się smutek a zaczyna depresja. Czym tak naprawdę jest depresja, jak się zaczyna? Czy to jest coś co dzieje się poza nami? Żaden terapeuta Psychoatra nie stwierdził mi ani depresji ani nerwicy lękowej a czuję że je mam...

  • @Melowmin
    @Melowmin2 жыл бұрын

    Dziękuję za ten wykład. Jest jasny, precyzyjny i zawiera konkretne życiowe sytuacje. Przedstawiony normalnym językiem trafiającym w sedno. Nie trzeba było zastanawiać się " co autor chciał przez to powiedzieć". Pozdrawiam

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Bardzo się cieszymy, że tak uważasz! Zapraszamy częściej na nasz kanał😉

  • @ewagustafsson3152
    @ewagustafsson3152Ай бұрын

    Dziekuje. Wlasnie tego mialam potrzebe posluchac.

  • @danutasiatka7137
    @danutasiatka71373 жыл бұрын

    Znakomity wykład. Bardzo, bardzo dziękuję👏👏👏🌹🌹🌹

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Bardzo się cieszymy, że wykład przypadł Ci do gustu! Z przyjemnością przekażemy miłe słowa 😊

  • @suri2182
    @suri2182 Жыл бұрын

    Pomiędzy bodźcem a reakcją jest miejsce na wybór jak się zachowam. Dla mnie wykład super, ciągle się uczę tego wyboru 🥲 pozdrawiam😉.

  • @betti3104
    @betti31042 жыл бұрын

    Mam kilka książek Pani Ewy są b.pomocne i ten ciepły mądry przekaz jest b.wzmacniajacy i budujący proszę o więcej wykładów z Panią Ewą Pozdrawiam 💚🌷

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy! Postaramy się. :)

  • @autumnal4974
    @autumnal49744 жыл бұрын

    Uwielbiam wyklady dr Ewy, mogłabym słuchać bez końca. Niesamowicie mądra i ciepła osoba. Dziękuję, robicie swietną robotę!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy za miłe słowa! ❤️

  • @bubu6777
    @bubu67773 жыл бұрын

    to był rewelacyjny wykład, chciałabym mieć zaszczyt poznać osobiście piękną i uśmiechniętą Panią dr.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy za miłe słowa - z przyjemnością przekażemy! 😊

  • @mmaarrttaa25
    @mmaarrttaa253 жыл бұрын

    Uwielbiam te wykłady

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Dziękujemy i zapraszamy na nasze kolejne spotkania! :)

  • @grzegorztabor1361
    @grzegorztabor13612 жыл бұрын

    CIEKAW JESTEM P. PROFESOR, W JAKICH KATEGORIACH KLINICZNYCH MNIE BY PANI SKLASYFIKOWAL.CIEKAW JESTEM W KTÓRE RAMKI SIĘ MIESZCZE, ALBO.. WYCHODZĘ PO ZA RAMY NIE PSYHIKI. NIBY COŚ MI SIĘ CHCE, KOCHAM, SZTUKĘ, TEATR, OPERĘ, IDE DO PRACY, WRACAM, S GDY MAM WOLNE.. MOGĘ SPAĆ 48,94,ALBO.. NON STOP. Z PRZERWA NA SIKU I COŚ DO PICIA.DOBRZE WSTAJE, ALBO IDE DO PRACY, BO DZIĘKI TEMU NIE MAM JESZCZE ODLEZYN

  • @wojciechhanc941
    @wojciechhanc9412 жыл бұрын

    Pani prfesor jest cudowna, to takie nądre, ratuje zycie.wojtek

  • @malklewin4055
    @malklewin40552 жыл бұрын

    Z każdego stanu depresji wyprowadzi mnie Pani. Wielkie dzięki 🥰

  • @kasias.9604
    @kasias.96043 жыл бұрын

    Ten podcast będzie od dziś moim talizmanem, do którego będę wracać za każdym razem kiedy poczuję, że pochłania mnie moja własna głowa...

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Bardzo nas cieszy, że nasz materiał jest dla Ciebie taką wartością 😉. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi podcastami i webinarami z naszego kanału 😉.

  • @hakade5846
    @hakade58464 жыл бұрын

    Powinienem tego chyba słuchać 24/7...

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Mamy też wiele innych ciekawych wykładów :)

  • @adamdr6021
    @adamdr60216 жыл бұрын

    Pani doktor dziękuję za super wykład i za udostępnienie publiczne ;-) słucham sobie przy kawie na raty i stosuje się do pani rad, a dowcipne anegdoty poprawiają mi humor. Życzę też wszystkiego dobrego, bo to nie jest łatwa praca wystarczy spojrzeć na komentarze poniżej ilu "specjalistów" się wypowiada i wylewa własne frustracje, bo za ciężko jest zmienić chociaż małą rzecz w swoim życiu lepiej dowalić sobie samemu złością w komentarzach. Tak człowieki poniżej to szkodzicie sobie takimi komentarzami

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że nasze wykłady towarzyszą Ci na codzień i dziękujemy w imieniu dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej :)

  • @margoo83
    @margoo832 жыл бұрын

    Wspaniały życiowy wykład 💞

  • @elmal5616
    @elmal56166 жыл бұрын

    Dogłębnie i merytorycznie jednocześnie łatwo i przystępnie omówiony poważny temat.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Bardzo się cieszymy i zapraszamy na nasz kanał gdzie najdziesz więcej wartościowych wykładów :)

  • @konradhryniewichill9625
    @konradhryniewichill96256 жыл бұрын

    Bardzo merytoryczna, a zarazem łatwa do przyswojenia narracja :)). Dr Ewa jest bardzo mądra :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że wykład przypadł Ci do gustu :)

  • @karpowiczanna1108

    @karpowiczanna1108

    4 жыл бұрын

    Ppp0000000]]p0p0p0p]p0p]]0p0p0p0000000p0pp00]ppppppppppppp]pp]]

  • @magorzatazabrzeska7998
    @magorzatazabrzeska79982 жыл бұрын

    Pani Ewo! Slicznie dziekuje! 😀❤️👍🌿🌺

  • @justynahonoratakiepinska5902
    @justynahonoratakiepinska59026 жыл бұрын

    Z całym SZACUNKIEM dla dr Woydyłło ... z całym SZACUNKIEM dla jej dorobku (!), doświadczenia (!) i wieku (!), jestem PEŁNA PODZIWU, ale ... ALE musiałam przerwać słuchanie, bo jestem dość przerażona, tym że padają pewne stwierdzenia, np. że po depresji zostaje "rodzaj kalectwa" , że taki człowiek "będzie kulał", że "będzie bojaźliwy" ... Jestem po depresji - depresji endogennej a nie "depresyjce" czy smutku... wiele lat brałam leki... i dziś po tym, jak ZAWALCZYŁAM o siebie, o to by ich w końcu nie brać i stać się MOCNA bez nich, uważam... że depresja była MOJĄ SZANSĄ ROZWOJU i jest szansą dla wielu, jeśli przekroczą swoje wewnętrzne ograniczenia! Proszę nie programujmy STUDENTÓW by stereotypowo budowali skojarzenia o osobie z doświadczeniem depresji JAKO SŁABEJ, "KALEKIEJ" , "UŁOMNEJ" ... KTÓRA BĘDZIE KULEĆ. Odbieram to mocno osobiście (mam tego świadomość), nie będę kryć emocji.... ale nie chcę by odbierano mnie jako "kulawą" , nie czuję się taką ! PRZECIWNIE - to DZIĘKI DEPRESJI dziś jestem osobą ODWAŻNĄ , odważniejszą niż byłam przed chorobą... dziś idę przez życie w zgodzie ze sobą! PRAGNĘ aby studenci już na studiach byli uczeni poszukiwania potencjału w takich osobach jak ja, kiedy chorowałam... żeby nie patrzyli na nas w kategoriach SŁABOŚCI, ułomności.... W mojej opinii jestem dowodem, że trzeba mieć WIELKĄ MOC by udźwignąć PIEKŁO depresji we własnym życiu i moja DUSZA ma taką MOC, inaczej nie wybrałaby sobie takiego koszmarnego doświadczenia życiowego - traum, depresji, braku wsparcia.... całego "piekła za życia", jaki był mi dany przejść, a jaki z poziomu duchowego uważam że sama wybrałam. W DUCHU JEST OGROMNA MOC i tego trzeba TEŻ uczyć STUDENTÓW a nie programować ich, by widzieli w nas słabość i kalectwo. Jest mi przykro słysząc te słowa w pierwszych niemal 10 min wykładu. Proszę nie odbierać mnie jako hejta - chciałabym dodać od siebie inną perspektywę i nie jest moja intencją krytyka pani Wojdyłło... to jej opinia, jej perspektywa i jej MĄDROŚĆ, ale nie jest to cała PRAWDA... Przeżyłam ogromny kryzys bycia psychologiem / którym jestem od blisko 15 lat/ właśnie dlatego, że autorytety w dziedzinie pomagania nie miały dla mnie skutecznej pomocy... zwątpiłam w swój zawód... ale nie zwątpiłam w siebie - zbudowałam swój system pomocy, najpierw dla siebie, by odzyskać SIEBIE a dziś dzielę się nim z innymi... ale nie pomogła mi w tym psychologia - przeciwnie! Jako studentka psychologii nabrałam wiele ograniczających przekonań w zakresie pomocy drugiemu człowiekowi, odwoływałam się do wiedzy autorytetów i wyników badań naukowych - a to paradoksalnie mnie tylko OGRANICZAŁO. Musiałam się otworzyć na więcej... wyjść poza paradygmat naukowy ... Prawdopodobnie też i dlatego mocno mnie poruszyły słowa pani Ewy jakie odbieram właśnie jako "programowanie" studentów... takie programowanie jakiemu ja kiedyś uległam a co wydłużyło czas drogi wyjścia z depresji. Moją intencją nie jest z-hejtowanie wykładu, proszę odbierać mój wpis jako właśnie zaprzeczenie tej "lękliwości" osób po doświadczeniu depresji ... jako moja ODWAGĘ głoszenia prawdy własnego doświadczenia: Z DEPRESJI MOŻNA WYJŚĆ MOCNIEJSZYM I PEŁNYM MIŁOŚCI CZŁOWIEKIEM, chcę być tego przykładem. Dzięki temu CZAS TRUDNY NIE BĘDZIE CZASEM STRACONYM! A na depresję warto patrzeć w modelu rozwojowym...

  • @thasbl

    @thasbl

    6 жыл бұрын

    Również jestem mocno zawiedziony tym co usłyszałem po kilku minutach wykładu. Nie rozumiem jak można wypowiadać tak skrajnie demotywujące określenia w stronę osób chorujących na depresję. Nawet jeśli statystyki i doświadczenie pokazują, że większość osób będzie mieć mocno utrudnione życie, to mówienie im wprost o kalectwie i beznadziejności sytuacji wydaje mi się wręcz szkodzeniem. Mimo wszystko sposób funkcjonowania naszego mózgu chyba różni się od procesu zrastania kości w połamanej nodze o której mówi Pani Doktor w swojej analogii. Jeśli człowiek zmagający się z depresją słyszy takie słowa, to mam wrażenie, że delikatnie mówiąc to nie pomaga. Złamana noga raczej nie ucierpi bardziej gdy ktoś będzie w jej stronę rzucał demotywujące epitety, w przeciwieństwie do umysłu osoby ogarniętej depresją, która nie dość że musi się zmagać z tysiącami własnych negatywnych mysli, to jeszcze słyszy coś takiego.

  • @marcinwaszak4813

    @marcinwaszak4813

    6 жыл бұрын

    To jest wykład "naukowy" a nie motywujący.

  • @thasbl

    @thasbl

    6 жыл бұрын

    To ciekawe, bo na początku słyszymy, że Pani Doktor chce, aby słuchacze wyszli z tego wykładu z „osobistą korzyścią” a nie tylko z wiedzą. Kilka minut później padają słowa, które (przynajmniej moim zdaniem) nie pozostawiają miejsca na korzystne rezultaty.

  • @aleksandraderwisz5818

    @aleksandraderwisz5818

    6 жыл бұрын

    Dziękuję bardzo, że podzieliła się Pani swoim doświadczeniem. Podobnie jak Pani jprzetwalam słuchanie tego wykładu by przeczytać komentarze z nadzieją, że ktoś ma inną perspektywę. Chcę tylko dodać, że podzielam Pani opinię.

  • @justynahonoratakiepinska5902

    @justynahonoratakiepinska5902

    6 жыл бұрын

    Dokładnie, to jest opinia... wiem, że wszyscy mamy swoje doświadczenia i nie do mnie należy "krytyka" , chcę tylko wnieść od siebie "światełko w tunelu". Sama jestem krytykowana więc nie chce krytykować innych, chcę dzielić się tym, co wypracowałam dla siebie i swoją prawdą, w nadziei ze da "nadzieję"

  • @anitach5901
    @anitach59014 жыл бұрын

    W dzisiejszych czasach coraz trudniej o przyjaciol. Najgorsze jest, kiedy nawet Ci co byli Cie opuscili. Zawsze sprswialo mi duzo.frajdy , kiedy sobie porozmawialam z klientami na mojej kasie, ale juz tez nie sa tak otwarci jak kiedys .

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Masz pomysł z czego wynika ten brak otwartości?

  • @anitach5901

    @anitach5901

    4 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Praca na kasie daje mozliwosc obserwacjii niemal socjologicznych. Z perspektywy kasjerki mozna sie zorientowac jakie panuja nastroje spoleczne. Ja akurat mieszkam i pracuje w Irlandi. Jest o tyle ciekawie, ze mam tutaj tez przekroj ludzi roznych narodowosci. Bardzo duza zmiana na niestety gorsze nastapila, kiedy tygrys celtycki zamienil sie w bankruta. W 2008 nastapila zapasc gospodarcza; ostatnich kilka lat minelo pod znakiem kryzysu mieszkaniowego. No a to co teraz sie dzieje w zwiazku z pandemia, to juz temat na badania. W kazdym razie wplynelo to bardzo na Irlandczykow. Juz nie sa tak optmistycznie nastawieni jak kiedys. Oczywiscie moja forma tez ma tu znaczenie. Jak sie trafi na kogos milego to tez sie nabiera wiekszej ochoty, zeby samemu miec bardziej entuzjastyczne podejscie. Kiedy natomiast samemu jest sie uprzejmym ( no tak by wypadalo) a ludzie as co najwyzej obojetni to meczy.

  • @urszulaskrobot8269

    @urszulaskrobot8269

    3 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS ,

  • @lucius10
    @lucius105 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład i dobrze, że bez pokazywania widowni, która z reguły rozprasza.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Staramy się :)

  • @mateuszkaminski8878
    @mateuszkaminski88782 жыл бұрын

    O spowiedzi nietrafione. Aby dostać "rozgrzeszenie" musi być żal za grzechy, postanowienie poprawy. Plus jest "słowo", czyli taka "lekcja od mamy". Słychać, że pani dr Ewa nie ma chyba za dużo wspólnego z Kościołem. Reszta bardzo pozytywna, dziękuję.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy za tę opinię.

  • @helenarusinek9775
    @helenarusinek97753 жыл бұрын

    Ogromnie dziękuję :*

  • @iwonagoab9357
    @iwonagoab93572 жыл бұрын

    Bardzo madry wyklad. Wyslychalam z ogromnym zainteresowaniem. Na pewno skorzystam z wielu wskazowek.

  • @barbarella1235
    @barbarella12353 ай бұрын

    Ja uwazam ze wszystko mam w sobie! Jestem sama sobie najlepszym przyjacielem! 🤞❤️😍 Mogę miec tylko dobrych znajomych lub koleżanki👌

  • @katerinvn780
    @katerinvn7805 ай бұрын

    Cudowny wykład ❤ Dziękuję

  • @mich_goral44
    @mich_goral446 жыл бұрын

    Dziękuję, za te ponad dwie godziny wartościowo spędzonego czasu. Duża dawka wiedzy :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Polecamy się na przyszłość i niniejszym zapraszamy na nasz kanał - znajdziesz tam więcej wartościowych wykładów :)

  • @elzbietamazurwroblewska5600

    @elzbietamazurwroblewska5600

    2 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS ⁰

  • @malwina6502
    @malwina65022 жыл бұрын

    Dziękuję 💖🥰

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    ☺️

  • @monikalapinska6849
    @monikalapinska68496 жыл бұрын

    Super wiedza, wspaniale się pani słucha...

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że nasze wykłady Ci służą :)

  • @bognamaciejewska9402

    @bognamaciejewska9402

    3 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Ok

  • @jadwigaskrok7535
    @jadwigaskrok75352 жыл бұрын

    Wstąpiła we mnie energia . Dziękuję przepięknie. Piękne odkrycie kanału 🍀💪

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Cieszymy się 🥰

  • @andzrzejszwedek4598
    @andzrzejszwedek45982 жыл бұрын

    cudowny wyklad.

  • @gregorius790
    @gregorius7906 жыл бұрын

    Dzięki za wykład :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że przypadł Ci do gustu - zapraszamy na nasz kanał ponownie! :)

  • @olija5873
    @olija58732 жыл бұрын

    Mój Boże trafić do takiego psychologa... Wykład wspaniały❣️

  • @bogusia1411

    @bogusia1411

    Жыл бұрын

    Nie mogę się oderwać 💗🌞 dziękuje

  • @beatrixjames5433
    @beatrixjames54334 жыл бұрын

    Depression has become fashionable. People can't seem to be able to differentiate between feeling down and feeling depressed.That way of thinking does great disservice to people that are clinically depressed.People throw this word around willy- nilly, just because everyone around them says that are depressed also.There is a massive difference between sadness and depression, she is doing a great job explaining it.

  • @grzegorztabor1361
    @grzegorztabor13612 жыл бұрын

    BIOLOGICZNY M.KAP.PIEKNIE POWIEDZIANE, NA STANY ZALAMKI

  • @ewad1866
    @ewad18662 жыл бұрын

    Dziekuje, świetny wykład, daj mi wiele do przemyślenia 👍

  • @blankabielik2388
    @blankabielik23883 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Bardzo się cieszymy, że wykład przypadł Ci do gustu 😊

  • @marzena3780
    @marzena37806 жыл бұрын

    Szkoda,że nie widzimy plansz. Świetny wykład, dziękuję

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że mimo to wykład Ci się podobał :)

  • @alinajarczewska1465
    @alinajarczewska146510 ай бұрын

    Wspaniały wykład Uwielbiam Panią.:)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    10 ай бұрын

    Cieszymy się, że wykład Ci się spodobał. Zachęcamy do obejrzenia pozostałych na naszym kanale. ;)

  • @haniadomagaa892
    @haniadomagaa8922 жыл бұрын

    Świetny wykład

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Cieszymy się, że Ci się spodobał :)

  • @mariawarminska-paderewska6195
    @mariawarminska-paderewska61952 жыл бұрын

    Wspaniała P Doktor iwspanialy wyklad

  • @themaximater9924
    @themaximater9924 Жыл бұрын

    Dziękuję!

  • @martapytlas5346
    @martapytlas53462 жыл бұрын

    Pięknie pani mówi. Ale w życiu nie jest tak peosto

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Zawsze warto próbować, prawda?

  • @joannajankiewicz8288
    @joannajankiewicz82884 жыл бұрын

    Sens spowiedzi- wyznać grzechy oraz PRZYZEC POPRAWE, prosić o naukę i pokutę. ( końcowe fragmenty wykładu).

  • @magdalenaizdebska9891
    @magdalenaizdebska98914 жыл бұрын

    Dziękuję :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    I my dziękujemy 🙂

  • @aniamilicz7085
    @aniamilicz70856 жыл бұрын

    Wspaniały wykład, za który dziękuję :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że nasze materiały Ci służą :)

  • @kasia8270

    @kasia8270

    3 жыл бұрын

    Ok l il

  • @demetria3177
    @demetria31772 жыл бұрын

    Super ☺️☺️

  • @witoldbojarski3291
    @witoldbojarski32913 жыл бұрын

    Jest pani wspaniała.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Z przyjemnością przekażemy te miłe słowa pani doktor! :)

  • @dariuszgorski1956
    @dariuszgorski19563 жыл бұрын

    Dzien dobry, bardzo dziekuje Pani za to piekne przeprowadzenie nas przez nasze mysli :-) Pozdrawiam ze slonecznego dzisiaj Hamburga :-)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Również pozdrawiamy!

  • @justynawisniowska2933
    @justynawisniowska29333 жыл бұрын

    Wspanialy wyklad, dziekuje. Sluchajac Pani wypowiedzi, dotknela mnie historia Pana Grzegorza. Czy mozna zapytac co sie z nim teraz dzieje?

  • @kaskahehe1914
    @kaskahehe19144 жыл бұрын

    Ejjj, sztos, podobała mi się bardzo, lelz

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Polecamy inne nasze wykłady :)

  • @mariolajola3225
    @mariolajola3225 Жыл бұрын

    Wykład bardzo dobry. Problem żeby te rady jeszcze w życie wprowadzić

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Dziękujemy! Mamy nadzieję, że nasz podcast będzie dla Ciebie inspiracją do wdrożenia zmian. :-)

  • @jakorzeodnowiona3805
    @jakorzeodnowiona38058 ай бұрын

    Znakomity wykład!

  • @elamiczka5118
    @elamiczka51186 жыл бұрын

    Wspaniały wykład 😀poproszę o więcej.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Nie ma sprawy - zapraszamy na nasz kanał gdzie znajdziesz więcej ciekawych wykładów :)

  • @grazynakaliszuk7075

    @grazynakaliszuk7075

    5 жыл бұрын

    Ela Chudzik /

  • @barbaramirosaw7456
    @barbaramirosaw74563 жыл бұрын

    Genialny wykład.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Dziękujemy serdecznie :)

  • @AnnaSmo8
    @AnnaSmo82 жыл бұрын

    mądra kobieta

  • @fitwomen6254
    @fitwomen62543 жыл бұрын

    Dokładnie tak Pani doktor .....niestety tak Pozdrawiam

  • @krzysztof4543
    @krzysztof45434 күн бұрын

    Pani profesor ma wielką wiedzę i zna historie wielu chorych ludzi uzależnionych od leków psychotropowych . Szkoda że jako znana osoba i poważany autorytet nie zabrała głosu w dyskusji w tej sprawie którą wywołała znana dziennikarka na którą wylała się przez to fala hejtu.

  • @dajanabellitzay1837
    @dajanabellitzay1837 Жыл бұрын

  • @tenomnitrix7423
    @tenomnitrix74234 жыл бұрын

    Nie zgadzam się z kwestią zadawania pytania "Dlaczego?' w 48:35 . Otóż każde zjawisko ma swoją przyczynę i skutek w postaci kolejnego zjawiska. Próba zrozumienia motywacji drugiej osoby (skrupulatnego użycia własnej sieci neuronów lustrzanych ), może dać ulgę szczególnie osobie utożsamiającej bardziej się z funkcjonowaniem własnej lewej niż prawej półkuli. Słychać, że główny nurt wykładu jest prowadzony w większości w oparciu o starą metodologię zbyt mocno ukierunkowaną na masowość oraz ilość głoszonych i "udowodnianych" tez, silących się na uniwersalność.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Rozumiemy Twój odmienny punkt widzenia i dziękujemy za podzielenie się z nami swoimi refleksjami :)

  • @maciej5578
    @maciej55783 жыл бұрын

    Odnosnie depresji i natrectw, polecam nasz krótkometrazowy film pt. Dusidło. kzread.info/dash/bejne/lqmulrGhYJq0cZs.html

  • @migajacaAnia
    @migajacaAnia2 жыл бұрын

    Ciekawy temat wykładu tylko szkoda, że nie ma napisów polskich dla niesłyszących.. . 😞

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Cieszymy się, że materiał wzbudził Twoje zainteresowanie, dziękujemy także za cenną uwagę.

  • @emiliabanaszczyk3233

    @emiliabanaszczyk3233

    Жыл бұрын

    Super wykład, bardzo mi się podobał . Dziękuję serdecznie.

  • @radzior5664
    @radzior56642 жыл бұрын

    Bardzo dobry wykład. W teście wyszło mi 33 😐, gdzie szukać pomocy...?

  • @paulinakowalczyk7826
    @paulinakowalczyk78262 жыл бұрын

    Słucham, słucham, doszłam do 1:00:00 i jak słyszę te opowieści dziwnej treści, że jak wyszłam do sklepu z brudną głową (gdzie w momencie epizodu depresyjnego w ogóle niebywałym wysiłkiem, że gdziekolwiek "wyszłam"), to może jechać karetą książę, a ja do tej karety biletu nie mam, to mam poważne wątpliwości, czy pani dr na pewno wie, o czym mówi.

  • @maame5762

    @maame5762

    2 жыл бұрын

    W zła stronę idzie ten wykład, racja.

  • @barbaraignatowicz5857

    @barbaraignatowicz5857

    Жыл бұрын

    Przecież to była świadomie przerysowana hiperbola, obraz mający podkreślić utratę szansy na coś pozytywnego. Nie widujemy raczej karet z księciem na mieście.

  • @mariakubera4867
    @mariakubera48675 ай бұрын

    Nie rozumiem tego, co robię. Bo nie robię tego, czego chcę, ale to, czego nienawidzę. 16 Jeśli jednak robię coś, czego nie chcę, przyznaję, że Prawo jest dobre. 17 A wtedy to już nie ja to robię, lecz przebywający we mnie grzech. 18 Wiem, że we mnie, czyli w moim ciele, nie mieszka nic dobrego. Bo pragnę robić to, co dobre, ale nie potrafię. 19 Nie czynię dobra, którego chcę, lecz dopuszczam się zła, którego nie chcę. 20 Jeśli więc robię coś, czego nie chcę, to już nie ja to robię, ale grzech, który we mnie mieszka. 21 Odkrywam więc w sobie takie prawo: Gdy chcę czynić to, co słuszne, odzywa się we mnie skłonność do zła. 22 Mój wewnętrzny człowiek naprawdę rozkoszuje się prawem Bożym, 23 ale w swoim ciele dostrzegam inne prawo, które toczy wojnę z prawem mojego umysłu. To prawo grzechu, będące w moim ciele, prowadzi mnie jak swojego jeńca. 24 Biedny ze mnie człowiek! Kto mnie uwolni od ciała podlegającego śmierci? 25 Bogu niech będą dzięki, że uczyni to przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana! Tak więc ja sam umysłem jestem niewolnikiem prawa Bożego, a ciałem - prawa grzechu. List apostoła Pawla do Rzymian, rozdział 7,wersety od 15 do 25 Zachęcam serdecznie do odczytania we własnym Piśmie Świętym 😊👍

  • @arko128
    @arko1282 жыл бұрын

    Ona mowi ze nie da sie depresji wyleczyc, a dopiero ogladalem material kogos innego gdzie mowil, ze leczenie depresji zwykle trwa kilka miesiecy. No chyba ze jest nawrot to kilka lat

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    To bardzo indywidualna sprawa, każdy z nas może przechodzić terapię inaczej. Zgodzisz się z nami?

  • @GinettaBwabye
    @GinettaBwabye2 жыл бұрын

    45:30 o! rany! Nie dziwię się, że Pani została psychologiem, skoro słyszała w domu, od mamy, że ona "marnuje przez nią ileś lat życia". To chyba jedne z najgorszych słów, jakie można powiedzieć do dziecka? Rozumiem, że po latach to sobie wytłumaczyła tak, że mama nie miała nic złego na myśli..., ale to dopiero po latach, złamany życiorys, tak naprawdę, poczucie, że jest się ciężarem dla matki, dla której powinno się być radością...

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    To z pewnością bardzo trudne doświadczenie, nie wyciągalibyśmy jednak aż tak daleko idących wniosków co do wyboru zawodowego naszej prelegentki.

  • @GinettaBwabye

    @GinettaBwabye

    2 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Zawsze, osobiste doznania, są powodem wyboru drogi zawodowej.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Oczywiście, nie wiemy jednak czy akurat te były kluczowe 😉

  • @saraneo9381
    @saraneo93812 жыл бұрын

    18:40 Skoro wielkie, mega gigantyczne zyski osiąga przemysł farmaceutyczny produkując leki psychotropowe - tak naprawdę w wielu przypadkach niepotrzebne - i można by radzić sobie "psychologicznie" "naturalnymi" środkami, to czyż ta sama sytuacja nie jest w dziedzinie dziś najmodniejszej choroby, która ogarnęła cały świat - tylko że zyski z produkcji jedynie poprawnych politycznie eliksirów są jeszcze mega, mega, mega gigantycznie większe! A leki na tę najmodniejszą chorobę - tanie jak barszcz - są zakazywane i wycofywane z rynku, a lekarze próbujący leczyć, a nie szczypawić, są prześladowani i karani!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Trudno nam się w tej kwestii wypowiadać. Zachęcamy do komentarzy merytorycznych, nawiązujących do tematyki poruszonej w podcaście.

  • @wycena-nieruchomosci-lodz
    @wycena-nieruchomosci-lodz3 жыл бұрын

    30:00 UKŁON DLA WSZYSTKICH PSYCHOLOGÓW, KTÓRZY NA SESJACH STARAJĄ SIĘ RELATYWIZOWAĆ WSZYSTKIE LUDZIE ZACHOWANIA :)

  • @teklazwawy3237
    @teklazwawy3237 Жыл бұрын

    „w gazecie wyborczej” 🫡🤣🤣🤣🤣

  • @MrRedoxs
    @MrRedoxs6 жыл бұрын

    Jestem ciekaw, jak ten materiał wypada na tle wykładów o depresji od strony medycznej. Stosowane zwroty, porównania czy wysuwane wnioski przez Panią Dr budzą we mnie wątpliwości co do rzetelności wykonania materiału. Z mojej perspektywy brzmi to niestety jak przemyślenia związane z temat bez żadnego poparcia dowodami aniżeli wartościowa wiedza.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    O To najlepiej byłoby zapytać samą dr - zapraszamy na nasze wydarzenia, będziesz wtedy mieć okazję do porozmawiania na żywo i zadania pytań :)

  • @TheHollowKid
    @TheHollowKid6 жыл бұрын

    Zastanawia mnie co ta kobieta przeżyła, czy może skąd bierze tę swoją wiedzę, bo czasem mam wrażenie że nie wie, o czym mówi.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Doświadczenie zawodowe i osiągnięcia naukowe mówią same za siebie :) Zapewniamy, że dr Woydyłło-Osiatyńska doskonale wie o czym mówi :)

  • @1ceber1

    @1ceber1

    6 жыл бұрын

    Nawet sama się do tego przyznaje, że nie wie o czym mówi. Jak w przykładzie z pisaniem listu wspierajacego, chciała uczyć studentów jakie to daje korzyści, ale sama na sobie tej metody nigdy nie stosowała.

  • @TheHollowKid

    @TheHollowKid

    6 жыл бұрын

    Po prostu czuję wyczuwam pewną błahostkowość w stosunku do poważnych rzeczy. Dla mnie to jest wykład na poziomie Pawlikowskiej: jesteś smutny i masz depresję? Nie bądź smutny, nie miej depresji! Juhu! Kolejny wyleczony! Serio?

  • @psylocybina1572

    @psylocybina1572

    6 жыл бұрын

    ping win bardzo to uproscilas. Wiadomo że jak masz długoletnią depresję to samo powiedzenie "no weź nie miej" nic nie da. Ale ja osobiście odbieram ten wykład jako "lepiej zapobiegać niż leczyć"- czyli jest szereg zabiegów (bardzo prostych jak się okazuje) które jak będziesz stosował/a to wielce prawdopodobne że nigdy nie będziesz musiał/a znaleźć się u terapeuty :) całuje :*

  • @ukaszkamieniarz4551

    @ukaszkamieniarz4551

    5 жыл бұрын

    latwo doradzac komus napewno traumy wielkiej pani nie doswiadczyla na sobie chce obrocic katastrofe w pozytyw ze trzeba unikac lub sie na to godzic....

  • @wojciechhanc941
    @wojciechhanc9412 жыл бұрын

    Moze sprubuje sie wyrwac z dna ktore stworzylem, piekla corce, zonie i innym ktorych zawiodlem.

  • @wojciechhanc941

    @wojciechhanc941

    2 жыл бұрын

    Corka moja miala takich mądrych nauczycieli, wielkich ludzi, a ja nie unialem jej przekazac jak bardzo ją kochalem i zonę takze. Wyć mi się chce..

  • @wojciechhanc941

    @wojciechhanc941

    2 жыл бұрын

    I po co te moje dyplomy, tyle projektów budów skoro rodziny nie potrafilem prawdziwej stworzyć. Tyle łez bólu, cierpień. Już za póżno. Przepraszam. Bardzo przepraszam. Zostalem sam. Zaslużylem.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Jeśli potrzebujesz wsparcia zachęcamy do kontaktu z odpowiednim specjalistą. Profesjonalna pomoc może okazać się niezbędna przy przepracowywaniu tego typu problemów.

  • @annagebura2060
    @annagebura20605 жыл бұрын

    zaden szacun

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Do czego konkretnie odnosi się Twój komentarz?

  • @melanie851

    @melanie851

    3 жыл бұрын

    Non for you !

  • @elapiolunowska1059
    @elapiolunowska10593 жыл бұрын

    Dlaczego ta pani mówi o Polakach negatywnie to nie pierwszy komentarz a gdzie profesjonalizm?

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Co konkretnie uważasz za nieprofesjonalne? 🤔

  • @bozena9229
    @bozena92292 жыл бұрын

    0

  • @annachwieja8141
    @annachwieja81412 жыл бұрын

    L6

  • @damianmuss8981
    @damianmuss89816 жыл бұрын

    Mój stary ma żmija dziewczyna dziecko pomocy! Ten problem jest poważny

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    przykre momenty dotykają każdego z nas, trzeba je przepracować i ruszyć dalej; jeżeli czujesz, że sam nie jesteś w stanie poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, może warto zastanowić się nad pomocą specjalisty? W końcu właśnie po to są psychoterapeuci, żeby pomagać wrócić do siebie po przeżytej traumie ;)

  • @deotymadeotyma6003
    @deotymadeotyma60034 жыл бұрын

    białasprężynka

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Hmm? :)

  • @irenapawlak7813
    @irenapawlak78133 жыл бұрын

    Osiatynska politolog

  • @nataszakoch2363
    @nataszakoch23633 жыл бұрын

    Mam wrażenie, że Pani nic o życiu nie wie. Takie bajki p. opowiada jak babcia dzieciom. Może jakby p. przeżyła depresję byłaby dużo mądrzejsza a przynajmniej nie plotła bzur.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Na czym opierasz swoją opinię? 🤔

  • @annakrause9191
    @annakrause91915 жыл бұрын

    Z czalym szacunkiem Przezyla Pani kiedykolwiek traume Czy stracila Pani Matke w wieku 13 lat Cz, byla Pani molestowana I zyje sie 56 lat wychowac 4 dziec i zmagac yie z tym co wczesniej mnie zniszczylo Mowi Pani bzdury Chyba nie wierzy Pani w Boga tylko Pani dla siebie jest bogiem

  • @agness2404

    @agness2404

    5 жыл бұрын

    proszę doprecyzować w którym momencie mówi bzdury i co ma Bóg do tego???

  • @melanie851

    @melanie851

    3 жыл бұрын

    My mum was an orphan , raised by very cruel auntie and forced to marry at the age of 16.Four kids and dull marriage that nonetheless, lasted 40 years.She had no childhood or youth. No offence,but most people have gone through horrific experiences , is how they come out of it.My mum is the warmest , kindest person anyone wishes to meet.She has no bitterness , no resentment no anger.She won.

  • @KS-rt6dn
    @KS-rt6dn4 жыл бұрын

    Bardzo irytujący sposób mówienia, nie słucham do końca.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Szkoda, że to przeważyło o przerwaniu odsłuchu, bo to naprawdę wartościowa wiedza 🙂

  • @witoldbojarski3291

    @witoldbojarski3291

    3 жыл бұрын

    Irytujący? To idź do pszychodni do psychologa to dopiero przeżyjesz szok

  • @melanie851

    @melanie851

    3 жыл бұрын

    Why ? You really don't know what you are talking about.

  • @musicistilllookingfor1601
    @musicistilllookingfor16016 жыл бұрын

    Pani czyta gazetę wyborczą, a paszoł won!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Abstrahując od upodobań literackich - jak odbierasz sam wykład? :)

  • @musicistilllookingfor1601

    @musicistilllookingfor1601

    6 жыл бұрын

    Typowe dla PSYCHOLOGA: Gadanie, jak stwierdzenie "upodobanie literackie", a tu idzie o reklamę gazety, wysoce nietolerancyjnej. Znałem na studiach kilku psychologów, nikt z nich nie był wolny od poważnych problemów z samym sobą... Ale oczywiście wykład przeinteligentny: nie każdy smutek, czy inna dolegliwość to choroba. Bardzo, bardzo fajno z tym wykładem.

  • @adamdr6021

    @adamdr6021

    6 жыл бұрын

    Strefa nie odpowiadajcie na takie komentarze szkoda energii

  • @twojacolega
    @twojacolega4 жыл бұрын

    Powinna Pani zacząć pracować nad sobą dla dobra słuchaczy. Tragiczny dla naszego samopoczucia jest Pani ton głosu, na krawędzi sopranu i altu. Te ciągłe, nic nie wnoszące wstawki a wypełniające czas niczym k, h, p..e u zwykłego żula. Tempo wykładu monotonne i mimo, że jest interesujący, trudno utrzymać zainteresowanie.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    My, jak i wykładowcy nie boimy się krytyki i chętnie przyjmujemy merytoryczne argumenty, te jednak są bardzo niegrzeczne.

  • @agnieszkanawrocka1901

    @agnieszkanawrocka1901

    2 жыл бұрын

    Kim Pan jest by w ten sposób - chamski, wręcz, wyrokować i pisać o Pani profesor. Idź się leczyć

  • @walendziakhanna2242

    @walendziakhanna2242

    2 жыл бұрын

    Skoro osoba zwraca uwagę na tembr głosu to widzę brak zainteresowania tematem.

  • @barbaraignatowicz5857

    @barbaraignatowicz5857

    Жыл бұрын

    A mi się podoba właśnie taki tembr głosu, jest ciepły, przyjacielski i czuje się w nim mądrość nie tylko akademicką ale i po prostu życiową

  • @danamalwa5759
    @danamalwa57593 жыл бұрын

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    ☺️☺️☺️