No video

Metrologia - Test multimetru UNI-T 195E - pomiary - funkcje

Dzisiaj recenzja UNI-T 195E - multimetru z linii PRO. Sprawdzam dla Was funkcjonalność (test ciągłości obwodu, test diody, czas pomiaru) ale przede wszystkim dokładność. Ocenię czy multimetr spełnia specyfikację producenta.
Doceniasz moją twórczość i chcesz mnie wesprzeć? Możesz to zrobić przez Patronite: patronite.pl/b...
Linki:
Wielki test multimetrów część 1: • Metrologia - Test mult...
Wielki test multimetrów część 2: • Metrologia - Test mult...
Wielki test multimetrów część 3: • Metrologia - Test mult...
Zaawansowane funkcje multimetrów: • Metrologia - Zaawansow...
Radiohobby: www.radiohobby.pl
Spis treści:
00:00 - Wstęp
02:27 - Multimetr - recenzja
14:54 - UNI-T - testy funkcjonalne
17:03 - Dokładność multimetru UNI-T 195E
20:04 - Podsumowanie
#metrologia #pomiaryelektryczne #multimetr

Пікірлер: 127

  • @Dan-oo1rj
    @Dan-oo1rj Жыл бұрын

    1) W moich obu UNI-T (inne niż ten) przycisk "Select" jest włąśnie po prawej stronie. 2) Ten multimetr jest do zastosowań profesjonalnych - weźmy więc na tapet elektryka: a) Dlatego multimetr uruchamia się na pomiarze prądu zmiennego - elektryk najczęściej będzie pracować z zasilaniem maszyn prądem zmiennym lub z instalacjami w fabryce - prąd 3-fazowy. b) Przycisk Hz działa bardzo dobrze: pozwala na bezpieczne zmierzenie częstotliwości prądu zmiennego (240V lub międzyfazowego) podczas pomiaru napięcia, BEZ konieczności odłączania miernika od mierzonego obwodu. Inaczej mając przewody podłączone do napięcia 240V i do multimetru - przechodzilibyśmy przez zakresy: mV, pomiar rezystancji, pomiar diody i pomiar pojemności. a podłączenie wtedy do 240V mogłoby spowodować uszkodzenie multimetru. Dzięki temu elektryk/automatyk może szybko sprawdzić częstotliwość mierzonego prądu bez odpinania przewodów i kręcenia przełącznikiem funkcji. Jak dla mnie - ma to sens.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Super, dziękuję za uwagi!

  • @piotrsta82

    @piotrsta82

    Жыл бұрын

    A co do wartości MAX patrząc od strony elektryka wolałbym żeby mi zalogował czy np. po odpaleniu agregatu nie dał on na wyjsciu jakiegoś pik-a ponad napięcie nominalne, wartość max w czasie rzeczywistym takich rzeczy jest nie do zbadania. Wg. mnie działanie tej funkcji jak w tym mierniku jest jak najbardziej ok.

  • @jc6023
    @jc6023 Жыл бұрын

    Wyjąłem jakiegoś Fluke z szuflady i widzę, że też ma "dziwnie" rozlokowane przyciski tzn. Hold z lewej i select z prawej. Patrzę na kolejne Fluki i mają tak samo. Co do tego, że ustawia się pomiar napięcia w trybie AC to normalne dla mnie jak używam miernika w przemyśle bo dużo częściej mierzę napięcia Ac niż DC. Tak rozwiązane oświetlenie jest genialne znów dla używania w przemyśle. Wystarczy, że jest ciemniej a samo się włączy a jeśli nie to łapą w grubej rękawicy przejadę nad ekranem i już mam jasno. A szukaj wtedy przycisku w innych miernikach w takiej rękawicy. A często ostatnio taki przycisk jest razem np. z holdem i trzeba go trzymać chwilę zanim ekran się zaświeci a za chwilę znowu gaśnie. Brzęczyk działa słabo ale głośno. Przydała by się jeszcze dioda świecąca razem z tym brzęczykiem bo w przemyśle i tak go nie słychać. Podsumowując jest to miernik na budowę , na utrzymanie ruchu itp. Jest toporny, kanciasty i dość brzydki ale za to wytrzymały i tani. Na biurko go nie polecam szczególnie przez ten brzęczyk który działa na dwa takty. Mój pracuje już z rok w hucie i nadal działa jedynie kolor zmienił na czarny.

  • @mariok8724
    @mariok8724 Жыл бұрын

    Super film. Czekam na test UT 191E

  • @tobski
    @tobski Жыл бұрын

    Trafiłem przypadkiem, film wyskoczył mi w proponowanych. Daje suba i zostaje na dłużej. Ciekawe materiały 🔥

  • @AdamMaszynotwor
    @AdamMaszynotwor Жыл бұрын

    Jak zwykle dziękuję za kolejne testy :)

  • @robertj7583
    @robertj7583 Жыл бұрын

    Dzięki za recenzję. Kawałek dobrego odcinka. Na pewno pomoże to w wyborze.

  • @rybkowska
    @rybkowska Жыл бұрын

    Dziękuję. Bardzo fajny materiał.

  • @robertkruczynski243
    @robertkruczynski243 Жыл бұрын

    Elektronikiem nie jestem ale filmik mi się podobał bardzo konkretnie pan wszystko tłumaczy Życzę sukcesów i powodzonka

  • @staszekjc
    @staszekjc Жыл бұрын

    Co do pomiaru częstotliwości i wypełnienia różnica może być też w maksymalnym poziomie mierzonego sygnału. Wszystkie multimetry, których używałem do tej pory na funkcji Hz % miały maksymalny poziom sygnału 30V RMS lub 30V DC/AC, podejżewam że w tym modelu możemy dokonać pomiaru Hz % dla sygnałów o wyższym napięciu, właśnie na funkcji pomiaru napięcia.

  • @adredy

    @adredy

    Жыл бұрын

    Moze byc !

  • @sq7ofb
    @sq7ofb Жыл бұрын

    Są plusy tego przycisku Hz ( jak ktos potrzebuje) podczas pomiaru napiecia bez uzywania pokrętła moze sprawdzić Hz i wypełnienie.

  • @bambolino5185
    @bambolino5185 Жыл бұрын

    Super recenzja! Faktycznie te multimetry lekko odstają od reszty uni t. Jak wpadnie panu w ręce uni t 191E który jest dużo tańszy równie odporny na warunki zewnętrzne jednak dużo sprawniejszy od tego "cacka" 😄 Samo wskazywanie ciągłości obwodu w tym modelu nie powinno moim zdaniem przejść działu kontroli firmy uni t bo takiego przypadku jeszcze w żadnym używanym od nich sprzęcie nie znalazłem. Dzięki za profesjonalne jak zawsze podejście do tematu i rzetelny test. Pozdrawiam i czekam na dalsze .

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Dziękuję i pozdrawiam :)

  • @Dan-oo1rj
    @Dan-oo1rj Жыл бұрын

    Czekam na test UT-181A :D

  • @MarcinGi

    @MarcinGi

    Жыл бұрын

    Ja tak samo :)

  • @TzOk
    @TzOk Жыл бұрын

    Działanie funkcji MAX i MIN wydaje mi się intuicyjne (najwyższa/najniższa zarejestrowana wartość od momentu włączenia funkcji), choć w niektórych miernikach ta funkcja nazywa się PEAK HOLD, co lepiej oddaje jej działanie. Automatyczne podświetlanie ekranu w warunkach dostatecznego oświetlenia samo w końcu zgaśnie, nie trzeba go ręcznie wyłączać. Miernik jest dedykowany dla elektryków, stąd domyślnie tryb AC.

  • @arturkozak5244
    @arturkozak5244 Жыл бұрын

    W 191E Pro miernik ciągłości jest wielokrotnie lepszy niż ten w Ut195 na filmie. Jest selektywny i relatywnie szybki - ma rownież przypadłość z przerwą sygnału. W moim 191E działa to tak: czysty i wyraźny, natychmiastowy sygnał kontaktu przerwany przez ok ćwieŕć sekundy pauzy i przejście na sygnał stały z zatrzaskiem (ok 1/2 sekundy trwa dźwięk jeszcze po zerwaniu ciągłości). To co słychać na filmie (w prezentowanym Ut195) jest tragiczne i dyskwalifikuje ten miernik w praktyce. W razie potrzeb służę moim egzemplarzem Ut191E

  • @The_Unobtainium
    @The_Unobtainium Жыл бұрын

    Poleciał sub, bo takie kanały są wartościowe i należy je wspierać! Pozdrawiam

  • @erdna7373
    @erdna7373 Жыл бұрын

    Tytuł jest intrygujący. Czekam na premierę odcinka.

  • @NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE
    @NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Жыл бұрын

    Witam To dobry model 👍

  • @jannowak8598
    @jannowak859811 ай бұрын

    Posiadam multimetr UNI-T Pro Ut191T, niedokładnie ten sam model, co w filmie, ale jednak podobny. Mogę potwierdzić to, co Pan doktor umieścił w filmie podświetlenie tego multimetru potrafi być bardzo irytujące, podobnie jak badanie ciągłości obwodu. Najgorszą jego wadą jest jednak to, że sondy podpinane do portu COM mają tendencję do wysuwania się z tego portu. Początkowo myślałem, że to moja wina, że za mocno ciągnę, więc wykonywałem słabsze ruchy, ale problem pozostał. Wymieniłem sondy z mojego starego EXTECH-a i to samo. Mimo tego nie uważam go za zły multimetr, ponieważ można na nim pracować, co więcej jego zaletą jest bardzo duża odporność, gdyż przetrwał on kilka poważnych upadków oraz dwie wizyty mojej bratanicy. Cena jeśli dobrze pamiętam 399 pln.

  • @erdna7373
    @erdna7373 Жыл бұрын

    Pomiar zaczynający się od AC przypomina mi to co mam we Fluke 325. Z góry jest przyjęte, że zajmujemy się grupszymi sprawami a jakby co to nic się nie upali.

  • @dzoker79-ers9
    @dzoker79-ers9 Жыл бұрын

    Merytoryczny film👍 Do zestawu testowego może dało by radę dorzucić KYORITSU🤔

  • @marcingorzen4290
    @marcingorzen4290 Жыл бұрын

    W modelu UT195DS podświetlenie działa tak samo jak tu, max/min pokazuje się w osobnej linii i widać cały czas aktualny pomiar, nie ma osobnego przycisku na HZ a w jego miejscu jest PEAK, pomiar ciągłości tak samo ospały - trzeba chwile przytrzymać dociśnięte sondy aby mieć pewność czy jest ciągłość. Pozdrawiam

  • @arturkozak5244
    @arturkozak5244 Жыл бұрын

    UNI-T PRO Ut191E, który posiadam ma też niektore z wzmiankowanych przez Pana dziwnych rozwiązań (z Ut-195) - acz chyba jest to w Ut-191E lepiej zrobione. Oświetlenie ekranu (pomimo czujnika) można włączyć i wyłączyć. Sensor podświetlania w UT-191E jest praktyczny i przydatny (np. przy pomiarach w szafie). Powtórzę się w informacji, że sensor ten można dezaktywować i załączyć z przycisku na multimetrze, przy czym każdorazowe przejście przez OFF sensor ten aktywuje - i chyba jest to celowe przy pracy "w terenie". Podświetlenie jednak bardzo mocno drenuje baterię. Hold i selekt ... mam podobnie w Hioki. Brzęczyk w Ut-191E wydaje się nieco lepszy, selektywniejszy (niż w Ut-195), ma jednak tę samą przypadłość z pauzą podczas stałego trzymania (jedna ~ ćwierćsekundowa pauza). Porównując z nagraniem szybkość i selektywność w moim UT-191E jest odczuwalnie lepsza acz możliwe, że sam brzęczyk jest lepszej jakości i stąd moje subiektywne odczucia). Funkcje VAC i VDC (w Ut-191E) są od siebie rozdzielone. Kiedy ustawienie wybieraka zawiera dwie lub trzy opcje zmieniane przyciskiem "Select" to wybory te są zapamiętane. Pamięć tych wyborów jest trwała ( multimetr nie kasuje tej pamięci podczas przejścia przez OFF) - jest to sporym plusem w obsłudze Ut-191E PRO. UT-191E patrząc od lewej ma na pokrętle następujące pozycje: Loz / OFF / V~ oraz V~LPF / V DC / mV DC oraz mV AC / Brzęczyk + test diody + omomierz / pojemność / Hz oraz % (ale czy to napewno dublowanie funkcji ? Użyteczne jest, że można użyć z przycisku podgląd na czestotliwość dla wszystkich pomiarów AC natomiast nie rozumiem chyba sprawy z wypełnieniem bo dla mnie AC to zasadniczo przebieg sinus gdzie zero jest pozorne a przebieg symetryczny ( w oparciu o zero na masie też ). Sinus z definicji jest symetryczny i ma stałe wypełnienie w każdej częstotliwości (funkcja sinus tak ma). Dopiero PWM tworzący obwiednię tego sinusa ma wypelnienis ale to inna bajka i tam % wypełnienia jest sterowany nawet kiedy jest przemienny. Zatem co pokazuje miernik na AC? Czestotliwość fali sinus (obwiedni) czy czestotliwość PWM'a, ową sieczkę DC tworzącą obrys "sinus'a"? Zakładam, że przy pomiarach na falowniku w pozycji AC odczytuję czestliwość obwiedni "sinusa" ale wtedy mimo, że nie wiemy nic o częstotliwości PWM , (która ten "sinus" tworzy) to mam odczyt wypełnienia PWM ? Czy jest możliwe, że na pozycji AC miernik mierzy częstotliwość PWM i wypełnienie wewnątrz obwiedni "sinus'a"? (PWM to przeceż DC). A może podczas pomiaru falownika na pozycji AC jest tylko czestotliwość "sinusa" bez wypełnienia (co byłoby logiczne) i dopiero przestawienie pokrętła na pozycje "Hz" pokazuje częstotliwość tej PWM'owej sieczki wewnątrz obwiedni "sinusa" a następnie wypełnienie tego PWM. Może stąd to zwielokrotnienie funkcji ?) Pytam z ciekawości bo nie mam do czynienia z falownikami (przetwornicami częstotliwości). Po Hz (i wypełnieniu) wybierak ma pozycje dla pomiarów prądu w podskalach: mikroA AC oraz mikroA DC / mili A AC oraz mili A DC / A AC oraz A DC. / multimetr nie informuje o błędnym użyciu gniazd względem pozycji wybieraka. Klasa bezpieczeństwa Ut-191E to CAT III 600V. Tak to wygląda w moim egzemplarzu UT-191E PRO. Moja opinia: UT 191E PRO to miernik przydomowy. Toporny, budzący zaufanie w podstawowych i niewymagajacych pomiarach. CAT III 600V sprawia, że nie powinien być on wyborem profesjonalnego elektryka. Ma automatyczny wybór podzakresów, tzn automatyczny w tym sensie, że kiedy wybiera się gniazdo zabezpieczone do 600mA a mierzy mikroAmpery to miernik automatycznie przesunie zakres pomiarowy na najniższy w mili-Amperach (rzecz jasna by zmierzył sensownie mikro-Ampery trzeba przerzucić pozycję pokrętła/wybieraka. Idzie o to, że dokona zgrubnego pomiaru i jeśli nam to wystarczy to = Ok. Ale w drugą stronę to nie zadziała... więc albo nastąpi refleksja i przepięcie się w gniazdo do pomiarów w Amperach albo .... poszukiwanie bezpiecznika. Zatem automatyka w Ut-191E istnieje ale ... Przykład ten oddaje tylko mechanizmy automatyki w moim Ut. Natomiast bez bicia przyznaję, że a'priori (z czapy) kiedyś uznałem, że miernik Ut-191E pozycję mikro Amperów ma tylko dla ozdoby. Możliwe zatem, że tkwię w błędzie natury ontologicznej. Ut-191E automatycznie przełączy podzakresy pomiaru ale nie jest multimetrem automatycznym. Multimetr automatyczny jest częściowo idiotoodporny; wybaczy np.próbę pomiaru oporności w aktywnym gnieździe sieciowym 230V, uwierzcie na słowo... świadomość takiej pomyłki sprawia, że robi się człowiekowi gorąco... Tak rozumiany multimetr automatyczny nie raz oszczędza szoku oraz goryczy nawet starym wygom. (Kto nigdy nic nie pomylił niech pierwszy rzuci swoim smartfonem 😎). Niestety automatyka w multimetrach Ut sprowadza się do oszczędzania przycisku podzakresów "RANGE" np. 6V÷60V a 60V÷600V. Jest bardzo użyteczna ale spowalnia pomiar. Na szczęście jest też możliwość ręcznego ustawienia podzakresów pomiarowych. Jeśli wiemy co i jak mierzymy pomiar jest dokładniejszy oraz szybszy. Jest to dygresja wyłącznie dla początkujacych). Filtrowanie w UT-191E jest przeciętne (automatykom odradzam). Demonem szybkości nie jest, ale jest fizycznie stabilny na stole i jest stabilny pomiarowo tzn. wskazania nie szaleją i są powtarzalne (trzeba mieć świadomość tego uśredniania). U mnie UT 191E PRO jest miernikiem pierwszego rzutu. Wygodny, czytelny, toporny; proste pomiary elektryczne AC i DC w tym samochodówka (zatem i do pracy na zewnątrz). Moimi ulubionymi miernikami w elektronice są Hioki 428* (inna bajka i inny wymiar). Mam też Brymeny tu prezentowane ale używam głównie Hioki 428* (najprawdopodobniej dlatego, że ma rewelacyjny miernik ciągłości obwodu - a jego precyzja i sposób reagowania jest moim ideałem). Brak AUTO HOLD w Ut i Brymenach da się zastąpić używając opcji MAX. Mnie kiedyś taka wstawka na forum bardzo pomogła. Działa więc ją podaję dalej. Wielki szacunek dla Pana Piotra za pomysł, czas i wysoki poziom merytoryczny.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami.

  • @tomaszrebisz694
    @tomaszrebisz6945 ай бұрын

    co do pomiaru częstotliwości i wypełnienia w tzw. dublowania pomiaru tego parametru na przycisku i pokrętle widzę pewien sens, może właśnie taki był zamysł, podczas pomiaru napięcia przemiennego ustawiając pokrętło na pozycję V~ mam szybki dostęp do podglądu Hz/% bez obracania pokrętła wyboru i odpinania przewodów pomiarowych. Jest w tym pewna wygoda, zakładając że mam podpięte przewody (krokodylki), wykonując pomiar V~ chciałbym sprawdzić częstotliwość byłbym zmuszony odpiąć kable i dopiero obracać wskaźnik wyboru (następna pozycja w kierunku HZ to mV~). Gdyby założyć że pomiar wymienionych parametrów realizowany byłby tylko pokrętłem (co oczywiście nie jest dużym wyzwaniem ;)) to chcąc kontrolować te 3 parametry ciągle trzeba by było obracać pokrętło. Mogę się jednak mylić. Ciekawy jestem co Wy o tym myślicie.

  • @maciejiwanczewski8417
    @maciejiwanczewski8417 Жыл бұрын

    Co do testu ciągłości, to nie jestem pewny ale wg opisu na wybieraku funkcji to test ciągłości należy wykonać po przestawieniu niebieskim przyciskiem? Być może wtedy multimetr jest zdecydowanie szybszy ponieważ sprawdza ciągłość i dodatkowo oporność a w trybie pomiaru oporności sygnał ciągłości jest wynikiem pomiaru. Zabrakło mi w Pana filmie (chyba, że przegapiłem) informacji czy multimetr mierzy z deklarowaną przez producenta dokładnością.

  • @danielkowszun7228
    @danielkowszun7228 Жыл бұрын

    #Hz/% Piotrze, wydaje mi się, iż idea przyświecająca producentowi była taka, że z pokrętła wybieramy świadomie funkcję pomiaru częstotliwości/wypełnienia. Natomiast przycisk działa cykliczni. Dokonując pomiaru prądu, napięcia AC i DC możemy podejrzeć częstotliwość / wypełnienie nie wychodząc z funkcji aktualnie wybranej. Innymi słowy, mierząc przykłądowo napięcie AC, kliknięciem przycisku możemy sprawdzić, częstotliwość. Kolejny kprzycisk i mamy wypełnienie. Kolejny przycisk i wracamy do pomiaru napięcia AC. Także generalnie, może nie jest to takie głupie :) Pozdrawiam!

  • @arturkozak5244

    @arturkozak5244

    Жыл бұрын

    Pomiar AC to pomiar fali przemiennej sinus oblicza się względem umownego przecież zera. Możliwe, że ze względów technicznych funkcja Hz przy AC jest zoptymalizowana dla przebiegów najbliższym sinusoidalnym, gdzie przejście przez zero jest przejściem przez punkt pozorny. Kiedy zero ma jednak oparcie w masie badanego układu to sprawy wyglądają inaczej i wielorako w zależności od tego gdzie jest "zero". (Pyt: "Gdzie jest Nemo?") Inne są efektywne techniki pomiaru dla sinusa a inne dla przebiegów opartych o zero a jeszcze inne tam gdzie mogą "serfować" po granicy napięcia stalego w ukladzie zmasowanego zera. Uwzgledniając efektywność pomiaru tak różnych zjawisk nie tylko algorytmy ale i ustroje pomiarowe mogą być im dedykowane. Pytanie brzmi: czy mamy do czynienia ze zdublowaniem czy z zaistnieniem dwu odrębnych metod pomiarowych? Może stąd zaobserwowane różnice osiąganych pomiarach granic częstotliwości w testach, które robili Rosjanie. To tylko hipoteza... Inna sprawa to pytanie czy aby nie jest o tym napisane np. w instrukcji czy dokumencie UT. (...) Oj... zasiał nam Pan Piotr przed snem sporo pytań.

  • @dardar7445
    @dardar7445 Жыл бұрын

    Moim zdaniem ten multimetr jest dedykowany dla elektryków nie elektroników. Stąd pierwszeństwo dla AC. Posiadam miernik cęgowy UT210E. Również załącza się na AC. Mam również stary już UT71A i w miarę świeży UT181A. Nie mają tego problemu. Pozdrawiam. Dobra robota.

  • @pawlak2

    @pawlak2

    Жыл бұрын

    Co ciekawe w UT204+ domyślny dla napięcia jest AC ale już dla pomiaru prądu DC.

  • @rysiekkur2791
    @rysiekkur2791 Жыл бұрын

    Bardzo dobrze przemyślane logiczne funkcje multimetr, problem jest z Twoim rozumowaniem

  • @mcv-m
    @mcv-m Жыл бұрын

    Piotrze, zacieram rączki już :)

  • @lockheed_martin
    @lockheed_martin Жыл бұрын

    14:55 taki sam efekt miałem z UNI-T UT181A na oryginalnych sondach, po zmianie na inne sondy efekt ustąpił i tak byłem "zbulwersowany" dodawaniem takich syfiastych sond do miernika za ~1300PLN.

  • @michamizgalski6579
    @michamizgalski6579 Жыл бұрын

    Będą testowane też jakieś cuda no name dalej do stawki lub marketowe ? Wiem że wiele z nich to podobne konstrukcje ale to łatwo mniej więcej rozróżnić na czym zrobione są. Nie od dziś wiadomo że nawet w śmietniku trafiają się perły ;)

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Były testy dwóch "marketowych" multimetrów w pierwszej części testu multimetrów. Na razie nie planuje "inwestować" w taki sprzęt.

  • @robertkowalski4519
    @robertkowalski4519 Жыл бұрын

    Witam a czy mógłby pan zrobić porównanie dokładności multimetrów według specyfikacji producenta?czy taki sposób sprawdzenia dokładności miałby sens?

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    Panie Robercie - ma Pan absolutną słuszność. Co więcej - jest to jedyny sensowny sposób do porównywania dokładności przyrządów pomiędzy sobą.

  • @robertkowalski4519

    @robertkowalski4519

    Жыл бұрын

    @@qba2802 Chciałem po prostu zapytać się o taki praktyczny ale w sensie ? dla osób które interesuje się taką tematyką.Ale nie posiadają takiego sprzętu pomiarowego ani takiej wiedzy jak pan profesor.Natomiast mogą łatwo znaleźć jakiś wzorzec np: (napięcie sieciowe,baterie,rezystory itp.) i oczywiście posiadają instrukcję z podaną specyfikacją.

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    @@robertkowalski4519 Dokładnie tak - właśnie po to producent podaje parametr, który dotyczy wszystkich przyrządów danego typu. Wyznaczenie błędów wskazań dla jednego przyrządu a następnie uogólnianie na pozostałe egzemplarze danego typu jest merytorycznie nieprawidłowe.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    @Robert Kowalski - kiedy już umieszczę w sieci tabelkę z wynikami oceny dokładności to dodam tam pewnie podstawową specyfikację, tak aby ułatwić wybór widzom. Jednak trudno mówić, że specyfikacja to sprawdzanie dokładności :) Bazowanie tylko na opisie i reklamie producenta NIE MA SENSU. Jak pokazują testy praktyczne, modele mogą mieć dokładność znacznie lepszą niż podaje producent (średnia i wyższa półka), albo znacznie gorszą, nie spełniającą specyfikacji (marketowe multimetry z pierwszej części testów, gdzie błędy były na poziomie 15%).

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Kończę wątek, a wszelkie komentarze z manipulacjami wypowiedzi innych osób będą usuwane :)

  • @qba2802
    @qba2802 Жыл бұрын

    Dzień dobry. Funkcja automatycznego podświetlania działa logicznie prawidłowo - jeśli wyłączę automatyczne podświetlanie to jak miałaby się ponownie automatycznie włączyć? Natomiast faktycznie dziwne jest, że nie da się włączyć klawiszem.

  • @maciejiwanczewski8417

    @maciejiwanczewski8417

    Жыл бұрын

    Myślę, że powinna się włączyć po ponownym naciśnięciu tego przycisku który tą funkcję wyłączył. Podobnie jak wyłączenie/włączenie funkcji start/stop w aucie - nie trzeba gasić auta aby funkcję ponownie aktywować.

  • @mikolajmikun5337
    @mikolajmikun5337 Жыл бұрын

    Będzie test UNI-T UT61E+?

  • @bartekelektryk8542
    @bartekelektryk8542 Жыл бұрын

    A były Pan zainteresowany przetestowaniem multimetru UNIT 181A ? Mam taki od 2 lat, jest to model z "wyższej półki" - możliwością rejestracji parametrów. Posiada np. możliwość jednoczesnego pomiaru napięć i prądów AC i DC. Jako, że pracuję w Krakowie mogę udostępnić ten multimetr - sam jestem ciekawy jaką ma dokładność i czy producent nie kłamie :)

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Proszę o kontakt na maila Burnos @AGH.edu.pl

  • @acquadigioprofumo
    @acquadigioprofumo Жыл бұрын

    Ja kupiłem unita 18c aby móc sprawdzać obroty prawo lewo , też mam unita 202 zwykły cęgowy , jestem z obu zadowolony

  • @basalowicz
    @basalowicz Жыл бұрын

    imho UT 161e rox ( 22000 digits ;p), jestem ciekawy jakby wypadł w rankingu

  • @darekk.8171
    @darekk.8171 Жыл бұрын

    Mam UT 139c i sam zacząłem się zastanawiać co konstruktor miał na myśli. Jakoś wcześniej nie zwracałem na to uwagi. Ciekawy odcinek, nigdy nie myślałem, że temat multimetrów może być taki wciągający. Zastanawia mnie tylko wynik końcowy i średnia. Czy nie lepsza byłaby średnia ważona? Chociaż inne wagi będą dla elektryka a inne dla elektronika.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Chyba nie.. wyniki ze wszystkich zakresów mają takie same znaczenie i udział w ocenie końcowej. Wszystkie multimetry były badane tak samo więc wyniki są porównywalne między sobą.

  • @arturkozak5244

    @arturkozak5244

    Жыл бұрын

    Średnia ważona oraz wszelkie wagi są skrajnymi przypadkami weryfikacj. Czasami są przydatne ale zawsze "wykrzywiają" strukturę pomiarów (są wybiórcze). Równie skutecznie można operować na wskaźnikach łańcuchowych pomijając "N". I tak właśnie kręcą plebsem politycy. Tylko ile to ma wspólnego z rzeczywistością? Idąc śladem myśli Karla R. Poppera obowiązujacą weryfikację należy uznać za niepewną metodę poznawczą - najmniej pewną z dostępnych metod badawczych współczesnej nauki. Panie Darku jeśli używać wagowania to na końcu i indywidualnie dla indywidualnych celów. Przy obowiązującej tu metodologii jest "schludnie i czysto". Po co narzucać własne potrzeby innym? Piszę to ponieważ taka propozycja w moich oczach niczego dobrego nie wniesie. Ludzie naprawdę potrafią sami interpretować wyniki dla swoich potrzeb.

  • @darekk.8171

    @darekk.8171

    Жыл бұрын

    @@arturkozak5244 Zgadzam się że kluczowa jest interpretacja reszta to tylko taka lub inna statystyka. Wydaje mi się poprostu, że dokładność różnych parametrów ma różny wpływ na końcową ocenę. Mówiąc wprost chciałem wykorzystać wiedzę i doświadczenie p. Piotra do tego aby ranking uwzględniał tez jego subiektywną ocenę (tym byłyby przykładowe wagi). Nie uważam abym treścią lub formą narzucał własne potrzeby. Nie mam poczucia, że krytykowałem przyjętą metodologię. Zastosowanie wag wcale nie oznacza rezygnacji ze średniej liczonej dotychczas.

  • @darekk.8171

    @darekk.8171

    Жыл бұрын

    @@piotrburnos1004 Rozumiem i dziękuję za wyjaśnienie.

  • @stoczwarty
    @stoczwarty Жыл бұрын

    Zawsze mnie zastanawiało jak może się opłacać produkcja takich "rozruchowych" baterii jaka tam w tym sprzęcie była widoczna. Chyba, że to jest odpad, który nie przeszedł kontroli jakości i łatwiej to za grosze opchnąć producentowi czy sprzedawcy jakiegoś sprzętu niż to na własny koszt utylizować. Nie widzę innego wyjaśnienia.

  • @dzema85
    @dzema85 Жыл бұрын

    Fluke 117 identycznie się zachowuje podczas sprawdzania ciągłości połączenia, myślę że jest to zamierzone działanie, choć istoty jego działania nie rozumiem

  • @sylwekm666

    @sylwekm666

    Жыл бұрын

    sympatyczny pan z Australii wyjaśnił ideę takiego rozwiązania. Dave Jones z kanału eevblog przy testach fluka 287 jeżeli pamięć mnie nie myli.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    I co powiedział? :)

  • @PanPingwin948
    @PanPingwin948 Жыл бұрын

    Jeśli Pan zechce, mogę podesłać sonel cmm-30.

  • @jc6023

    @jc6023

    Жыл бұрын

    Wszystkie multimetry Sonela to zwykłe Chinole. Wcześniej to bynajmniej obudowy zamawiali w swoim kolorze czyli pomarańczowym. Teraz biorą w zwykłym kolorze najczęściej czarnym i tylko "Sonel" jest naklejany przez co cena x3 w stosunku do oryginału z Chin.

  • @d..c..
    @d..c.. Жыл бұрын

    Ostatnio widzę wiele osób używających multimetrów tej firmy. W tej cenie, zakup wydaje się sensowny.

  • @rybkowska
    @rybkowska Жыл бұрын

    Btymen 878. Jest wielki. Dla elektryka podręczny.

  • @marcinwypych3706
    @marcinwypych3706 Жыл бұрын

    Wygląda na to że UT195E jest okrojoną wersją UT195DS, w wersji DS względem wersji UT195E pod przyciskiem [Hz %] znajduje się [PEAK]. Buzer dopiero piszczy jak na wyświetlaczu pojawi się zaniżona oporność (Granicy jeszcze nie szukałem). Posiadam jeszcze jakiegoś taniego chinola (z jakieś 10 lat) i tam też [Hold] się znajduje po lewej stronie. Ps. To że sprzęt jest Profi nie oznacza że użytkownik może być Profi, więc osobiście uważam że po załączeniu multimetru na pomiar napięcia, ustawienie domyślnie AC nie było to głupie (Nowy Miernik, w najlepszym przypadku bezpieczniki to dodatkowy koszt).

  • @kudaty5535
    @kudaty5535 Жыл бұрын

    Może coś o pomiarach czteroprzewodowych?

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Było już "przemycone" w kilku starszych filmach

  • @andrzejpuciennik9475
    @andrzejpuciennik9475 Жыл бұрын

    Witam , czy ktoś może mi wytłumaczyć założenia projektantów tego miernika Unit-t UT195DS ( co prawda to nie ten sam model ) tj. czemu w funkcji pomiarze ciągłaści obwodu (tzw. piszczka ) odwrócona jest polaryzacja napięcia sond przyrządu . Owa przypadłość nie powiela się na producentach mierników innych firm i nawet samej marki UNI-T. tańszych modelach

  • @andrzejpuciennik9475

    @andrzejpuciennik9475

    Жыл бұрын

    Dla mnie jest to istotna wada tego przyrządu

  • @Ponury_Grabaz
    @Ponury_Grabaz Жыл бұрын

    Jakiej firmy jest lepszy multimetr, Fluke czy Uni - T ?

  • @arturkozak5244

    @arturkozak5244

    Жыл бұрын

    Ten, który jest w pełni sprawny i zapewnia adekwatny CAT względem potrzeb

  • @tomaszxxx3226
    @tomaszxxx3226 Жыл бұрын

    Też bym zobaczył UT 191E i jakiegoś FLUKA

  • @wojciechkrause7240
    @wojciechkrause7240 Жыл бұрын

    A będzie testowany FLUKE 87 i FLUKE 289 ? To są giganci na rynku ...

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    W jakim sensie giganci?

  • @wojciechkrause7240

    @wojciechkrause7240

    Жыл бұрын

    ​@@piotrburnos1004 napiszę tylko kilka podpunktów : 1. ) Dożywotnia gwarancja 2.) Multimetry są wykonane na własnych procesorach wyprodukowane w USA (stąd cena x2 /x3) - czy to ma znaczenie ? Wydaje mi się że jakościowo ma - chociaż wypadałoby to zmierzyć / porównać 3.) FLUKE to monopolista jeżeli chodzi o rynek Morski / Lotniczy /Militarny. Wypowiem się do pierwszego - są procedury/instrukcje w których wyszczególniono jakiego rodzaju multimetrem i rodzajem kalibracji można dokonywać pomiarów - elementów krytycznych dla działania jednostki . 4.) FLUKE jest mi jedyną znaną firmą ( przynajmniej ja nie znam innych i mogę się mylić ) które po dziś dzień produkują modele multimetrów kompatybilnych wstecz - "przestarzałych generacyjnie" np. FLUKE 27 ( z pomiarem Average Responding zamiast TRUE RMS który ma już jego następca FLUKE 28 + pomiar temperatury ) ze względu na procedury wymienione w pkt 3. Koszta zmiany multimetru a za tym procedur byłby zbyt wielkie bo wiązałby się np. z przestojem jednostek 4. ) Mierniki FLUKE mają identyfikowalną historię kalibracji ( nie wiem czy inne multimetry także takową posiadają) 5.) FLUKE ma własne laboratoria kalibrujące To tylko kilka takich punktów rzucających mi się w oczy. Nie jestem tu ani zwolennikiem FLUKE ani przeciwnikiem innych firm. Wiadomo że odpowiednik takiego FLUKE 87 można znaleźć x razy tańszy i może nawet i lepszy. Pytanie jak dobry jest FLUKE - bo cenowo na bank NO.1 Pozdrawiam serdecznie Pozdrawiam

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Super, dziękuję za to podsumowanie 🙂

  • @rubens7498

    @rubens7498

    Жыл бұрын

    @@wojciechkrause7240 Ad1.o ile wiem, gwarancja wcale nie jest dożywotnia, dotyczy tylko pierwszego właściciela, kupiony od autoryzowanego sprzedawcy w danym kraju, itp. poczytaj na stronie Fluke ( ale tej angielskiej) ile jest wyłączeń- zdziwisz się. Ta gwarancja dożywotnia to mit. Ad2. było sporo postów na różnych forach o kosztach napraw mierników, wile osób rezygnowało z naprawy ze względu na koszty, tak więc z jednej strony to zaleta o czym piszesz, z drugiej wada ( koszty) Znane są wady fabryczne wysokiej serii- producent nic z tym nie zrobił. Ad3. dziwne jest to o czym piszesz, naprawiam sprzęt laboratoryjny i przemysłowy, często w DTR-ce jest wskazane jakim przyrządem wykonywać jakiś pomiar ale zazwyczaj jest dopisek- lub równoznacznym Ad4 i 5, w niektórych przypadkach może jest to zaleta Fluke to Fluke, jedni wychwalają inni nie, cenowo - Gossen Metrawatt dorównuje lub nawet przebija Fluka. Generalnie Fluke ma dziwną politykę, zaprzestali produkcji 189- a był to dobrze rokujący produkt.

  • @Artur_Dolata
    @Artur_Dolata Жыл бұрын

    Sprawdzanie ciągłości straszny badziew. Dodatkowo dla pomiarów napięcia domyślnie jest AC, a dla prądu domyślnie jest DC jakaś paranoja (patrząc na opisy na mierniku), ta opcja przycisku z Hz/% mogę trochę zrozumieć - mierząc napięcie AC można jednym naciśnięciem sprawdzić częstotliwość. A przycisk z "latarką" to latarka?

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Tak, jest latarka z tyłu.

  • @eR-MIK
    @eR-MIK Жыл бұрын

    UNI-T to nie najwyższa półka ale mam kilka mierników tej firmy, łącznie z UT804 i jestem zadowolony ale tego z filmu, za 450zł to nie kupiłbym.

  • @pone133
    @pone133 Жыл бұрын

    Test ciągłości dyskwalifikuje ten multimetr na starcie.

  • @Krzynolgarage
    @Krzynolgarage Жыл бұрын

    Z tym min i max, to tak jest. jak max to max, a nie bieżący pomiar. nie rozumiem tego zarzutu.

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    To nie zarzut. Może jestem przyzwyczajony do podglądu pomiaru

  • @heniuszczesliwy9711
    @heniuszczesliwy9711 Жыл бұрын

    IP 65, a gniazda sond w ogóle niczym nieosłonięte !!! ;)

  • @nievviem8912
    @nievviem8912 Жыл бұрын

    Ja nie chce zrzedzic ale unitami mozna sprawdzic czy jak dotkniesz to kopnie i tyle. Naprawde jesli ktos tym zarabia to warto doplacic pare groszy. Wystarczy pozyczyc na dzien cos lepszego I juz wiesz ze unita na pewno nie chcesz. Nie jestem obiektywny I nie lubie ich. Jakies tepe sa. Mam 2

  • @staszekjc

    @staszekjc

    Жыл бұрын

    Będę trochę bronił UNI-T, ponieważ poniższych przyżądów używam na co dzień i jakoś nie zauważyłem żeby odstawał od "dobrych" marek. W pracy Benning MM 1-3 , Brymen BM 235, Amprobe 38XR, Cęgi UNI-T UT-202A+ Prywatnie 2x UNI-T UT71E, Cęgi UNI-T UT216C Planuję zakup UT211B dla szybkiego pomiaru małych prądów z rozdzielczością 0,1mA i dokładnością 1,5% Kiedyś porównywałem moje UT71E z Benningiem MM 1-3 na wszystkich możliwych do porównania funkcjach i wskazania miały niemal identyczne. Jedyny, ale bardzo istotny minus UT71E, to wadliwe działanie komunikacji optycznej w obu egzemplażach (podejżewam błąd konstrukcyjny).

  • @xmcitroen2928
    @xmcitroen2928 Жыл бұрын

    Przydałby się dwa rankingi , jeden dokładności a drugi użyteczności . Uważam że samo miejsce w rankingu tabeli nic nie mówi o danym multimetrze ( oprócz tego ze producent nie kłamie co do specyfikacji ) bez obejrzenia odcinka z jego testem funkcjonalności . Przydała by się ankieta żeby widzowie mogli zagłosować na swój ulubiony multimetr, może to by pomogło przy wyborze nowego wymarzonego multimetru . Uważam że cena do 1500zł za dobry multimetr jest do przyjęcia przy cenach nowych smartfonów. Pozdrawiam. 👍

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Dziękuję za uwagi

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    Miejsce w rankingu tabeli jest bezużyteczne przy wyborze wymarzonego multimetru ponieważ dotyczy danego egzemplarza. Dziwię się, że ten sam błąd merytoryczny jest powielany w każdym odcinku...

  • @Dan-oo1rj

    @Dan-oo1rj

    Жыл бұрын

    @@qba2802 sądzisz, że wysoki wynik Sanwy i kiepski wynik "chińczyka" za 10 PLN to tylko cechy tych egzemplarzy a dwa kolejne mogą się zamienić miejscami i Sanwa będzie na końcu a "chińczyk" okaże się najlepszy? :D

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Xm Citroen, trudno zrobić ranking funkcjonalności. Ale jak już umieszczę tabele z wynikami oceny dokładności w sieci to uzupełnie ją o funkcje i podstawowe parametry multimetrów. Łącznie z wynikami dokładności będzie to merytoryczny wskaźnik do wyboru multimetru 🙂

  • @qba2802

    @qba2802

    Жыл бұрын

    ​@@Dan-oo1rj Nie, ponieważ "chińczyk" i Sanwa nie są ze sobą porównywalne ze względu na specyfikację metrologiczną. Natomiast gdybyśmy wzięli kilka multimetrów o zbliżonej deklaracji dokładności i tej samej rozdzielczości to za każdym razem wynik wyglądałby inaczej. Jeszcze nie spotkałem dwóch egzemplarzy przyrządów tego samego typu które miałyby takie same wartości błędów wskazań.

  • @krzysztofk7948
    @krzysztofk7948 Жыл бұрын

    MASTECH MS8228

  • @marcino6650
    @marcino6650 Жыл бұрын

    Dobrze by było podawać temperaturę lub jej zakres w jakiej były prowadzone pomiary

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Temperatura mieściła się w granicach podanych w specyfikacji multimetrów.

  • @radiokonstruktor5516
    @radiokonstruktor5516 Жыл бұрын

    Multimetry UNI-T to nie są niestety urządzenia pomiarowe godne polecenia. Dobre multimetry, powtarzalne metrologicznie produkuje Brymen, Metrel, Sanwa, Fluke, Amprobe czy C.A. Nie ma dziś sensu kupować przyrządów UNI-T, skoro w tej same cenie dostępne są znakomicie wykonane przyrządy Brymena! Jakość bez porównania. Szukajcie przyrządów produkowanych w Taiwanie, Japonii czy USA a nie z Chin, gdzie wiadomo, że tam się klepie tak, aby było dużo i tanio a niekoniecznie dobrze. U nas w klubie wyznajemy zasadę: jak kogoś nie stać na Fluke to stać go na Brymena ale nie stać go na UNI-T. :) Odnośnie tytułowego odcinka UNI-T 195E. Funkcja podświetlenia, o której Piotr mówi na filmie, to nie jest zamierzone działanie producenta, ale "wpadka" czyli błąd w oprogramowaniu miernika, którego producent nie naprawił w porę. To, że producent tłumaczy, że tak jest celowo i należy wyłączyć i włączyć ponownie, aby uzyskać podświetlenie to jest tylko głupie tłumaczenie się z wady, której nie da się już odkręcić. Jak widać na filmie UNI-T 195E ma szereg wad wynikających z niedopracowania konstrukcji a kosztuje tyle co porządnie wykonany przyrząd Brymena. W cenie tego multimetru można kupić np. BM 252s, albo BM 907s lub Metrel MD9020 lub MD9016 Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupować niedopracowany przyrząd czy porządny wyrób bez ukrytych wad. Jednak takie filmy są bardzo cenne - od razu wiadomo czego nie należy kupować. Pozdrawiam i dziękuję za film!

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 Жыл бұрын

    też będe moim brodawkom czytał książki , czyżby ssaki się rozwijały

  • @SyrZenie
    @SyrZenie Жыл бұрын

    brakuje testó w zakresie 100-250pln !

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Było kilka multimetrów w tym przedziale cenowym w poprzednich testach.

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 Жыл бұрын

    niby twierdzisz że 8 mają range ale czy na pewno

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 Жыл бұрын

    to bym muisiał 5 miernik kupić

  • @bjwrc8
    @bjwrc8 Жыл бұрын

    Jestem bardzo ciekawy testu UT61E+, bardzo przez niektórych polecany jako miernik o dobrym stosunku możliwości do ceny. W razie zainteresowania mogę podesłać do testów ;) Pozdrawiam

  • @adredy

    @adredy

    Жыл бұрын

    czy to nie jest stary u61e w nowej obudowie plus podswietlenie lcd ?

  • @arturkozak5244

    @arturkozak5244

    Жыл бұрын

    @@adredy Tak właśnie jest... Na plus nowszej wersji: lepsze pokrętło, podświetlanie, poprawiono sprawę z połączeniem do komputera. Bardzo szybki w pomiarze rezystancji. Na minus: nieuzasadniony wzrost ceny względem starego modelu, "pomyłka" w specyfikacji on mierzy do 22 ÷30 kHz / producent opisuje model, że mierzy do 22 MHz. Stary miał lepszy pomiar diod LCD. W Ut-61+ napis na obudowie o poziomie CAT to skośroka pomyłka. Kilka testów na Yt to potwierdza. Na rynku są: Ut-61E , Ut-61E+ , Ut-161E+ (ten ostatni jest na rynek europejski i jakoby jest lepiej zabezpieczony). Pierwsze dwa tylko do niskonapięciowej elektroniki. W serii E (61E/61E+/161E+) nie widzę nic nadzwyczajnego poza szybkością pomiaru rezystancji. Oczywiście jest więcej pozycji na wyświetlaczu. Tyle, że ten miernik jest przeciętny. Jeśli chcecie czegoś naprawdę wiarygodnego to z tych obecnie produkowanych wyższe modele firm: Brymen, Sanwa, Appa w niewiele większych pieniądzach dostać można. Deklaracje producenta co do Ut-61E+ nie mają czasami przełożenia na rzeczywistość. U mnie generalnie multimetr ten leży i używam do dobierania rezystorów. Jeżeli miałbym kupić znowu to tylko stary 61E (bez plusa) po taniości. NFC w moim egzemplarzu to kpina. Żenujące , że UT spieprzył to w tym modelu do tego stopnia że tylko irytuje. Lepiej by ten feler dezaktywowali i ukryli. Macalem 3 egzemplarze Ut-61E i we wszystkich ta sama sytuacja. Bez-kontaktowy wskaźnik napięcia NFC z trudem zaczyna działać po fizycznym kontakcie z przewodem. Tańsze modele Ut o dziwo działały z ok 5÷15 cm odległości.

  • @TheApsiiik
    @TheApsiiik Жыл бұрын

    to jest multimetr dla leworęcznych XD

  • @wwaldes
    @wwaldes Жыл бұрын

    Ciekawe by bylo ocenić nareczne chińskie multimetro-skopy omony i inne a jest ich trochę. Równie ciekawe byłoby aby Piotr podszedł do tematu np apen AT824/5/6 i podobnych. No i jeszcze mikroomomierze typu rc3653, YR-VR1220H, YR2050, YR1035, ER-1Ei jemu podobne. Tak mi się zamarzyło tylko. Może to przeczyta? Aaaa, jeszcze coś mnie naszło. Ciągle poruszamy się po naszym rodzimym rynku przyrządów pomiarowych. A co by było gdybyśmy zgłębili rynek japoński? SANWA jest tylko jednym z przyrzadow, na pewno są inne, myślę że ciekawy byłby Taiwan, Korea, moze USA?

  • @piotrburnos1004

    @piotrburnos1004

    Жыл бұрын

    Czyta, czyta i testuje w miarę możliwości :)

  • @wwaldes

    @wwaldes

    Жыл бұрын

    @@piotrburnos1004 Oglądam, oglądam i próbuję trochę zrozumieć w miarę możliwości 🖐 Mając na myśli mniej znane przyrządy pomiarowe, głównie japońskie olśniło mnie gdy szukając rozlutownicy znalazłem na aliexpresie japońską firmę GOOT. Pewnie mało kto o niej słyszał, a to coś jak Haako. Co prawda to nie przyrząd pomiarowy, ale pewnie podobnie jak z sprzętem lutowniczym jest z np multimetrami.