Meleg padlástér - rezsicsökkentés. VW Golf hűtő egészen jól melegíti a vizet némi barkácsolás után..

A padlástérben felmelegedett levegőt is hasznosítani lehet. Az ötlet pedig az lenne, hogy kell hozzá egy bojler, amiben van egy csőspirál. A csőspirálban vizet kell kell keringetni és ezt felmelegíti egy autónak a vízhűtője.... némi barkácsolás után.
A ventilátorokat és a szivattyút egy kis napelem látja el energiával.
Így szinte ingyen lesz meleg víz fürdéshez. Mosogatógép és mosógép is működhet erről az előmelegített vízről.
Sok apró dologgal sokat spórolhatsz.... ja, hogy ezzel dolgozni is kell??? Nos, igen....

Пікірлер: 194

  • @-wenoxys-958
    @-wenoxys-958 Жыл бұрын

    Üdv. A hűtőt tényleg le kellett volna takarni. Süti a nap. Érdekelne az eredmény letakart hűtővel is.. Egyébként köszi. Nagyon hasznos. Örülök a hasonló teszteknek...

  • @zoltanbiro6388
    @zoltanbiro6388 Жыл бұрын

    Köszönjük!

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Én köszönöm :)

  • @laszloblue3611

    @laszloblue3611

    Жыл бұрын

    Ez nagyon derék! ;-)

  • @HDBikerBudapest
    @HDBikerBudapest Жыл бұрын

    Ez egy nagyon kreatív ötlet volt, köszi! Elgondolkodtatott, hogy mennyi helyen és formában van hulladékenergia, amit simán fel lehetne használni, és még csak óriási befektetést sem igényelne.

  • @hlara392

    @hlara392

    Жыл бұрын

    Hulladékhővel működtethetőek pl a Stirling motorok is!

  • @peterszonyi5122
    @peterszonyi5122 Жыл бұрын

    Kedves Gábor! Nagy figyelemmel követem a kísérleteidet, gratulálok! Szerény javaslatom, hogy a ventilátorok szállítási irányát fordítsd meg, és a hűtő alatti szekrényből szedd ki a légterelőket! sokkal hatékonyabban fog működni a rendszer, mert a hőcserélő jobban ki lesz használva!

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Kösz!

  • @imre2784
    @imre2784 Жыл бұрын

    Zseniális! - mind az ötlet, mind a kivitelezés, mind az előadásmód! Gratulálok!

  • @laszloblue3611
    @laszloblue3611 Жыл бұрын

    Nagyon érdekes témára, egy hasznos, egyszerű ötlet. A hagyományos házakon, hagyományos háztetőn van, ami nyáron mint egy paplan nem engedi a házak felső szintjéről, vagy pontosabban a mennyezet közeléből elszökni a meleget. Helyette klimatizálunk. :) Eközben pedig vizet is melegítünk a háztartásokban. Teljesen célszerű, és energetikailag is értelmes, ha a 1 dolog belső energiáját cseréltjük ki. Én erre egy sima átfolyó, de közben ventilátor kapcsolásban gondolkodtam. De ez még jobb! :)

  • @EcoPityu
    @EcoPityu Жыл бұрын

    Nagyon jó ötlet Gábor, örülök, hogy ilyeneken gondolkodsz!

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Lesz víz akkumulátor is :)

  • @Balumacci
    @Balumacci Жыл бұрын

    Nagyon jó videó,és ráadásul hasznos is! Rengeteget lehet spórolni,evvel a megoldással.

  • @farkasferenc9166
    @farkasferenc9166 Жыл бұрын

    Nagyszerű őtlet köszönöm szépen. A videó is nagyon színvonalas.

  • @olivermatrai7060
    @olivermatrai7060 Жыл бұрын

    Én a melegvizet egy klíma beltéri egységében keringetném ventilátor módban, a golf hűtőradiátort pedig lefesteném feketére és kitenném a napra csak simán ventilátorok nélkül. Nagyon királyak a videóid!

  • @tamaskasza5838

    @tamaskasza5838

    Жыл бұрын

    Vizet akar melegíteni a mosógéphez nem fűteni a szobát nyáron. A padláson meg nincs napfény.

  • @vaevictis3905

    @vaevictis3905

    Жыл бұрын

    @@tamaskasza5838 Szerintem azt akarta írni, hogy a padlás meleg levegője helyett simán a nap is fel tudja melegíteni.

  • @gyurivarga2781
    @gyurivarga2781 Жыл бұрын

    Tetszett a videó, nemkülönben a háttérben szépen nyírt sövény!

  • @zsoltpragai5041
    @zsoltpragai5041 Жыл бұрын

    Nagyon hasznos ötlet. Jövőre lehet hogy elkészítem.

  • @renenoel9952
    @renenoel9952 Жыл бұрын

    Szia Gabor, és többiek! Nagyon JÒ vidéod! Kőszi.

  • @GergelyCsermely
    @GergelyCsermely Жыл бұрын

    Köszi, nagyon érdekes.

  • @Kavix7
    @Kavix7 Жыл бұрын

    Bontóból alkatrészt venni és újrahasznosítás ? Ez aztán a környezet tudatosság😉🤩

  • @Balumacci

    @Balumacci

    Жыл бұрын

    Naná! Újra hasznosítás,okos ember a pénztárcája barátja.

  • @laszloblue3611

    @laszloblue3611

    Жыл бұрын

    Mindent tovább kell használni, akár más célra is. Az igazán profik, a gyűjtögetők, mint én, de vannak rá gyógyszerek is, ha elfogytak hely. :)

  • @alexanderkovacs6072
    @alexanderkovacs6072 Жыл бұрын

    Nagyon jo otlet.

  • @Gabo74
    @Gabo74 Жыл бұрын

    Nagyon jó videó volt köszönjük, pont most szeretnénk napelemeket a tetőre szereltetni és nem tudjuk hogy csak fütés vagy áram is egyben a kettő érné meg? De ez segített abban hogyan számítsunk, számoljunk mindig nézem szuper volt!

  • @KJeno94
    @KJeno94 Жыл бұрын

    Érdekes információ lettvolna még hogy hány wattot fogyasztott a 3 ventilátor meg a szivattyú.

  • @whistle194

    @whistle194

    Жыл бұрын

    Igen, könnyű lett volna lemérni, tippem szerint a 4 egység összesen olyan 25-40Wattot. Viszont napenergiával működik az is, így nem sok jelentősége van. Többek közt azért is jó a napelem, mert csak akkor kell működnie, ha a nap is süt.

  • @szantizoltan9148
    @szantizoltan9148 Жыл бұрын

    Szia, jó a videó de szerintem a nap is besegített ahogy sütötte a hűtőt.

  • @laszloblue3611

    @laszloblue3611

    Жыл бұрын

    Nem. Túl alacsony az albedója, és ventilálva is volt. De a tömlő sötétebb volt, valamint a mini víz szivattyú is csak melegszik. :) Elhanyagolhatoak. Megrázó is hogy a kontroll vödör más színű, már csak azért is, mert beborult közben. :)

  • @gaborvisnyei8528
    @gaborvisnyei8528 Жыл бұрын

    Jó ez a csatorna druszám :)

  • @ferifuti8516
    @ferifuti8516 Жыл бұрын

    Hasonlóképp fűtöm a medencém vizét 4500 Litert hasonló szivattyúval, 4 sorba kötött bolti szolár medence fűtőlappal. A szivattyúnak az energiát egy 45W-os polikristályos napelem adja. Ha süt a nap, keringeti a vizet, ha felhő kerül a nap elé, akkor le áll. Eddig a leg melegebb vizem 39.5 C volt

  • @peltarlendori7027

    @peltarlendori7027

    Жыл бұрын

    12V DC 12cm venti normál tollú siklócsapágyas!! Azaz gagyi, 12V DC 0,10A 1.2W fordulatszám, csapágyazás és hány légköbmétert bír, illetve a lapátok kialakítása is számít de 1.5W max 2W között lehet számolni egy Selectline 40cm 3 fokozatú venti ami 220V AC az 40W körüli max fordulaton. Ezt most a héten mértem, a PC ventilátoron meg az adatlapon van. Na de ezek sem szent írások az asztali venti lapátjai, hát... De nem is arra van kitalálva hogy levigye az ember fejét, arra van ipari.

  • @1dayUllC
    @1dayUllC Жыл бұрын

    Amíg van forgalom (személyi és tömegközlekedes), akár a kinetikai energiát fel lehetne használni, ami jelenleg "elpazarolódik". Akár a hazai KkV-knak is lehetne kicsiben segíteni (pl. boltokban, szállodákban keletkező "lépések" által, illetve az előttük elhaladó gyalogos, autós forgalomból adódó, fitnesz termekben a futópadok, erőgépek használatából adott energiát pl. a helyiség világítása, szellőztetése, fűtése, stb vagy az eszköz, túltermelés esetén a következő/más eszközök működtetéséhez szükséges energia megtermelésére lehetne hasznosítani.)

  • @Mindenhova
    @Mindenhova Жыл бұрын

    Mondjuk el az is, h. az egész rendszer, ventilátorok, szivattyú és napelem vagyis az elektromos berendezések nélkül is működne. A cirkuláció vele a hőátadás létrejön természetes úton is, nyilván lényegesen több időt vesz igénybe. Az elektromos berendezések csak gyorsítják a folyamatot. Napfénnyel is működik a dolog, pár évtizede kiskertekben gyakori volt a magasra szerelt feketére festett tartály vagy hordó. Nyáron olyan forró víz jött létre, h. hideget kellett hozzá keverni.

  • @zoltankocsis6927
    @zoltankocsis6927 Жыл бұрын

    Hello Gábor. Jó ideje nézem a videóid,melyek nagyon színvonalasak,és könnyen érthetőek sokak számára,igazán élvezetes nézni!. Engem nagyon érdekel a BUOYANCY GENERATOR-t, melynek alapja felhajtóerő kihasználása. Amolyan fordított vízkerék az elv. és ez 1 óriási lehetőséget rejt!! Úgy gondolom hogy ez a sziget üzem variáció lesz a jövő,csak még nem fogta fel sok ember , ennek a zsenialitását az egyszerű szerkezetnek, vele az alacsony meghibásodási hiba lehetőséggel,melyben ott a jó hatásfokú energia tárolási(!!) és visszanyerés lehetősége,valamint az egyszerű és olcsó megépítését, .... Elképzelésem az az., hogy csakis sűrített levegőt kellene előállítani a környezetből(pl szélkerékkel mechanikusan),és azt kell eltárolni(nagy puffer), a földben és onnan 1 a Buoyancy felhajtóerő motor- + 12V generátor valamint egy 2-3db teherautó ólom akkuval(kis puffer) és egy 4-10Kw-s inverterrel egy családi házat teljesen full önszabályozósan, stabil működéssel, el lehetne látni villannyal hosszú évekig ,aminek csakis az akkuk életciklusa/cseréje lenne a további költség,kb 5 évente. Nincs áram ingadozás,,kapcsolható és adagolható az eltárolt levegő, ( azaz környezeti energia ,mely mint tudjuk szélsőséges és kiszámíthatatlan) Csak úgy kell a termelőt, és a tárolót méretezni a fogyasztáshoz.,hogy áthidaljuk ezen tervezett szélsőségi értékeket.A szerkezetet már megépítette néhány magán ember,de nem vertek neki túl nagy hírt, ...🙂 nem véletlenül. Ha gondolod 1x foglalkozhatnál ezzel a témával is. Köszönöm eddigi munkádat.

  • @laszlopaloczi6739
    @laszlopaloczi6739 Жыл бұрын

    Nagyon ötletes videó! Én hasonlón gondolkodtam a napokban csak nagyobb teljesítménnyel. Állat eledeles konzervdobozból csinálni 5-6 m2 levegős kollektort és annak a levegőjét keringetni egy ilyen hűtőn vagy egy dupla hűtőn. A levegő hőmérséklete akár 90 fok is lehet! Ezt használni őszi tavaszi fűtésre és nyári hmv-nek.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Sörkollektor ? www.panenerg.hu/napenergia/mire-jo-a-sorkollektor-es-mennyit-sporolhatunk-vele-az-energiaszamlan

  • @laszlopaloczi6739

    @laszlopaloczi6739

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor Gyakorlatilag igen. Csak én nem iszok de használt konzerves doboz mindig akad. Az alu doboz vastagsága és anyaga miatt jobb hővezető lenne de szerintem nem lehet nagyon érezhető külömbség.

  • @alexanderkovacs6072
    @alexanderkovacs6072 Жыл бұрын

    Jo tartalom mint mindig

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Kösz!

  • @werwolfkaaa1729
    @werwolfkaaa1729 Жыл бұрын

    Király lett,esetleg lesz valamikor hőszivattyúról videó? Érdekelne konyhanyelven a müködési elve! :)

  • @laszloblue3611

    @laszloblue3611

    Жыл бұрын

    Hűtőszekrény. 2 kör van. Egyikben össze nyomod a gázt, és hagyod kíhűlni, a másik körben mikor átengedi a szelep, kitágul, lehűl, hőt von el a környezetétől. Ez óda, és vissza is üzemeltetthető elméletben. Tehát fűteni, hűteni lehet mind2 kört, szelepek kérdése csak. Elektromos autókban is ilyen van.

  • @gyorgyszabo6121
    @gyorgyszabo6121 Жыл бұрын

    Ötletes de fölöslegesen bonyolult megoldás.Nálam egyszerűen a hálózati víz feltekert kb15m kpe csőben fut a padláson,majd onnan megy be a bolylerbe.Igy mindig padlás meleg a belépő kb első 20 liter víz.

  • @worially

    @worially

    Жыл бұрын

    Mindig? Télen mi van? Leengeded, hogy ne fagyjon le?

  • @gyorgyszabo6121

    @gyorgyszabo6121

    Жыл бұрын

    @@worially Pontosan,csak tavasztól -őszig működik,de hatékony.

  • @worially

    @worially

    Жыл бұрын

    @@gyorgyszabo6121 Ok, köszi! ;)

  • @szorptorp4258

    @szorptorp4258

    Жыл бұрын

    Na ez jó ötlet! Én ezt akarom ötvözni a ventillátorokkal. Hőtükrökkel borítottam a padlás belsejét, ami a meleg levegőt felvezeti a cseréptető kúpjába, ahonnan napelemmel kihűtöm. Ezáltal nem melegíti át annyira a padlást. Ez a hőtükör erre van gyárilag, a feltétele, hogy 10 centi légréteg legyen fölötte. Ezt ötvözném a kpe csővel azzal a megoldással, amit írtál. Télen leengedve.

  • @whistle194

    @whistle194

    Жыл бұрын

    Többször le lett írva, hogy maga a fizikai jelenség, a mérés és a számítás módja a bemutató lényege, nem az optimális kivitelezés. Hiszen annak 1000 módja van, különösen amatőr szinten. Kinek mi porosodik a pincéjében...

  • Жыл бұрын

    Üdvözöllek, ha jobban belegondolok ez kombinálható a *sőrkollektorral" is!

  • @cedasy
    @cedasy Жыл бұрын

    Thanks!

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Jaj, nagyon köszönöm :) Örülök, hogy megnézted a videót!

  • @CharlesMurcso
    @CharlesMurcso Жыл бұрын

    Csak kiváncsiságból: Nem mérted esetleg a felvett villamos teljesítményt? Oké, hogy napelem, de mégis csak befektetett energia

  • @czibu
    @czibu Жыл бұрын

    Nagyszerű rendszer. Fúrt kutad nincs véletlen? Kút klimát is ki tudnád próbálni vele. A kút 12-15 fokos vizének keringetésével levegőt hűteni a Golf radiátorral.

  • @HowaroHans

    @HowaroHans

    Жыл бұрын

    Igen, csak a fúrt kútból egy 12 voltos szivattyú nem fogja felhozni a vizet. Egy kerti szivattyú 800 wattnál kezdődik (230v, 800w). Nagyon nem éri meg. De ha egy régi rendes, teglaval kirakott kb 70 centi átmérőjű kútra gondolsz, akkor még talán működhet ilyen "olcsón" is 🙂 bár az ilyen kis szivattyúk csak egy-két méter magasra tudják felnyomni a vizet, de nem megoldhatatlan

  • @czibu

    @czibu

    Жыл бұрын

    @@HowaroHans Nekem kb. 3méteren van víz a kútban. Egy kis kínai 5000 forintos solarszivattyú egy hasonló 50W-os napelemmel dolgozik. Puffertartályba kell szívni, onnan vissza csorgatni.

  • @HowaroHans

    @HowaroHans

    Жыл бұрын

    @@czibu akkor neked szerencséd van. Nálam 18 méterről kell felhozni a vizet egy 230 voltos, hirtelennemtudomhánywattos szivattyúval. Próbáltam, csak úgy kíváncsiságból, egy Samsung elöltöltős mosógép leeresztő szivattyújával, ami szintén 230 voltos, de ahhoz gyenge, hogy olyan melyről felhozza a vizet.

  • @rdibc

    @rdibc

    Жыл бұрын

    Évekkel ezelőtt így akartam lehűteni a műhelyem levegőjét de a kút vize hamar felmelegedett (kb. 6m3-es). Folyó víznél előnyösebb, lásd paksi atomerőmű.

  • @whistle194

    @whistle194

    Жыл бұрын

    @@HowaroHans A vízoszlop szivattyúzásának elméleti maximuma 9.81 méter, de gyakorlatban ez leesik 5-6 méterre. Azaz a talajvíz felszíne mindenképp maximum ilyen mélységben van, különben alulról kell felfelé nyomni, máshogy nem működik.

  • @Gondolataim
    @Gondolataim Жыл бұрын

    Gratulálok! Főleg az tetszik hogy számításokkal is alátámasztottad. Megértheti egy középiskolai diák is. (Már akit érdekel a fizika )Jó tanár lennél. Már ha nem vagy az :))

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    kösz. Szerencsére a mérnöki pályán "pusztítok..."

  • @laszloblue3611

    @laszloblue3611

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor Nézőpont kérdése a szerencse🍀!

  • @istvanjablonkai9155
    @istvanjablonkai9155 Жыл бұрын

    Tisztelt Ordasi úr! Tetszik az elképzelése, ötletes. Terveim szerint jövôre nàlam is mûködni fog. Annyi különbséggel, hogy a hütôböl kilépô levegôt a ventilàtorokhoz vezetem. Elképzelésem szerint ìgy még hatékonyabb lesz a vìz melegitése. Persze ez még csak elmélet ...

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Remélem jól fog működni!

  • @peltarlendori7027
    @peltarlendori7027 Жыл бұрын

    Gábor köszönjük, remek volt! Kaptam 2 jó ötletet is. A kérdésem a napelemre vonatkozna, mik a pontos paraméterei, gondolom 12V napelem és ha jól láttam és ez lenne a lényeg direktbe volt kötve a ventilátorokra és a pumpára. És igen a padláson most simán meg lehetne dögleni. Én keringetni szeretném a padláson a levegőt, hogy hűljön mert gyenge a szigetelés és fentről a mennyezeten keresztül tolja a meleget. Ventilátoraim vannak, csak napelem kell ami akár 9db 12V ventit megpörget. A másik lehetőség , műanyag hordó a padlásra mondjuk 100 liter a padlás 50-60 fokos levegője felmelegíti a hordóban lévő vizet, max keringetni kell egy akvárium szivattyúval. Egy próbát simán megér.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    szia, 50Wattos napelem, erôs bspsütésben 18Volt körül van, ilyen: www.agroelectro.hu/hu/termek-kategoria/napelemes-rendszerek

  • @peltarlendori7027

    @peltarlendori7027

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor Köszönöm szépen!!!!!

  • @hunattilathehun4471
    @hunattilathehun4471 Жыл бұрын

    👍

  • @domellli
    @domellli Жыл бұрын

    Az jó, ha európában és a világban minden értelmes ember azon töri az agyát, hogy hogyan lehetne energiához jutni, és ha sok ember teszi ezt egyszerre, abból előbb-utóbb kisül valami

  • @1dayUllC

    @1dayUllC

    Жыл бұрын

    Érdemes a pennsylvaniai amish közösségek napi életének is utána nézni. Milyen jó gyakorlatok vannak, amiket egy az egyben, vagy kis magyar leleményességgel lehetne adoptálni.

  • @johnhajdu4276
    @johnhajdu4276 Жыл бұрын

    Az online kalkulátor szerint 10L vizet 21 Fokról 27 Fokra melegítve 70Wh-ra van szükség (ami 251160 Joule ). Ez azt jelenti, hogy ha melegítés teljesítménye 70W, akkor 1h-ra van szükség. Ha hamarébb szeretnénk, pl mondjuk 10 perc alatt akkor 60/10-zel kell szorozni, tehát 70*6= 420W teljesítménye van ÁTLAGBAN. Azt meg kell említeni, hogy minél nagyobb a hőmérsékletkülönbség a levegő és víz között, annál nagyobb a teljesítménye, tehát annál több energiát tud közölni. Ha a Golf hűtőjén elégetett földgáz égéstermékét áramoltatnák át, akkor elérhetnénk a 24 000 W-ot (24kW) amit egy szokásos FÉG kazán tud.a De ez csak teória. Meg kéne nézni a gyakorlatban is.

  • @laszloblue3611

    @laszloblue3611

    Жыл бұрын

    A tézis ott bukik el, hogy ez kompozit hűtő. A műanyag, és a víz záró szigetelés a gyenge pontja. Viszont egy 40 éves autó, tiszta réz hűtője már stabilabb. 24kW. Bazi sók! :) Egy passzív házat felfűt. :) Viszont az alap ötlet a padlás tér hulladék hőmérséklet vonatkozik. És ez egy egész jó, és gyors ötlet/megvalósítás.

  • @istvanvarga3326
    @istvanvarga3326 Жыл бұрын

    Érdekes ötlet. Azt lehet tudni, hogy ventilátorok fogyasztása mennyi? Egyébként ilyen helyekre és nagy belmagasságú vagy tetőtéri/tetőér alatti lakásoknál célszerű lehet egy hőszivattyús bojler. sajnos nagyon felment az áruk, 1 éve még 200 alatt simán lehetett kapni. Gyakorlatilag egy kicsi klíma van beépítve a bojler alá. Lehűti a lakást és abból a hőből segít rá a melegvíz készítésre. De ehhez hasonló egy mini medencefűtő hőszivattyú is, ami levegő víz rendszerű...kell még egy hőcserélős bojler vagy elő tartály ahogy írtátok.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Veni: tech-shop.hu/termek/id-cooling-cooler-14cm-no-14025k-168-326db-max-13048-m3-h-4pin-csatlakozo-pwm/ 6Wattos a venti

  • @andraskiraly2133
    @andraskiraly2133 Жыл бұрын

    Kedves Gábor! Üres dobozra teszem a hűtőt és nem fújom hanem szívom a ventilátorral. Akkor nem kell légterelő, és egyenletes lesz az áramlás mert kvázi a külső tér fújja.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    ügyes, valóban úgy is mûködne

  • @vargaviktor3021
    @vargaviktor3021 Жыл бұрын

    Remek videó köszönöm. Csak annyit szeretnék hozzászolni, ami gondolom nem új dolog csak a videóban erről nem volt szó. A hőmérséklet vezérlésről. Főleg ha egy kész rendszert építűnk, mondjuk, Egy 80 vagy 100l hőcserélő bolyler táplálva. Tegyük fel a padlásunk 60c fokos levegővel rendelkezik napközben, éjszaka visszahűl kB. 30c-ra. Boylerünk fel van fűtve mondjuk 55c - ra. Ahoz, hogy ez ne legyen visszahűtve kell egy szabályzás is. Nos ezt is meg kell oldani, erre persze vannak kész eszközök. Elnézést a megjegyzésért, de ezt fontosnak tartom ha valaki nekiál egy ilyen rendszert építeni a videón látottak alapján. Egyébként nagyon szeretem az elméleti megközelítés és azutáni gyakorlati alkalmazás bemutatását. Köszönöm üdvözlettel egy rajongó :))

  • @Zozymen

    @Zozymen

    Жыл бұрын

    Jogos! De! Nem tudom hogy volt-e akkumulátor a rendszerben, vagy a ventillátorok és a vízpumpa egyenest a napelemről volt meghajtva, mert ha aksi nélkül működik akkor ahogy besötétedik és elkezdene lehülni a levegő és így visszahűtené a vizet, az egész rendszer magától leáll, mivel nem kap áramot. Ha van aksi is a dologban akkor nyilván kéne valami vezérlés is...

  • @laszlotonkoly3124

    @laszlotonkoly3124

    Жыл бұрын

    @@Zozymen Üdv! Nem volt a rendszerben akkumlátor. Így viszont a reggeli zuhanyozás lehet meglepetés. Éjjel vissza hül a padlás. A napelem előbb ad energiát, és indul a rendszer, a apdlás pedig később melegszik így valamelyest tényleg vissza tudja hűteni a rendszert. Ehez kellenének mérések, hogy melegszik a padlás, hogy ad energiát a napelem. Lehetne ezzel még egy pár órát, napot eljéátszani :)

  • @sandorszabo1593
    @sandorszabo1593 Жыл бұрын

    Remek videó, gratulálok hozzá. Én arra lennék kíváncsi, hogy mi történne ha a hűtőt feketére festve - mint egy sörkollektor bedobozolva - mennyire lehetne egy radiátorra kötve fűteni vele?

  • @laciesevasimon2568

    @laciesevasimon2568

    Жыл бұрын

    Nem rossz ötlet!

  • @rodrigolaszlomeszaros4475

    @rodrigolaszlomeszaros4475

    Жыл бұрын

    Vigyázni kell hogy a fekete festék ne tömje el a hűtő szellőző réseit. 1 négyzetméterre kb. 1000W hőenergia sugárzik a napból egy ragyogó napsütéses napon, ennek arányos része hevíti ezt a rendszert. Egy hozzákapcsolt koromfekete sörösdobozos napkollektor minnél nagyobb felületű, minnél jobban szigetelt, annál jobban felhevül benne a levegő. Viszont minnél erősebbek a ventillátorok, annál jobban visszahűl. kb. 60 fokos forróvíz is elérhető vele, de annál melegebbhez már hőszivattyú kell.

  • @kalan0921

    @kalan0921

    Жыл бұрын

    Ugyan ezt akartam kérdezni!!Feketére lefesteni és bedobozolva üveglappal lefedni esetleg több hűtőt összekötni.

  • @presgep5698

    @presgep5698

    Жыл бұрын

    Akkor napkollektor lenne léghő keringető rásegítéssel.

  • @kalan0921

    @kalan0921

    Жыл бұрын

    @@presgep5698 aha

  • @rudolfmojzes
    @rudolfmojzes Жыл бұрын

    Nagyon érdekes, tanulságos! Kérdésem, hogy ennek a rendszernek mekkora a hatásfoka, nem lenne-e egyszerűbb/hatékonyabb a napelem energiájával egy elektromos fűtőbetétet etetni?

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    leguóbbi videómat nézd meg, abból kiderül h nem

  • @cedasy
    @cedasy Жыл бұрын

    A kicsi számítógép ventilátorok helyett lehet használni a hűtő saját nagy ventilátorát is? Az is 12v és csendes is. Esetleg egy vízhőfok függő forgássebesség kontrollerrel.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    száz Wattokat fogyaszt az autó hûtô ventije...

  • @laciesevasimon2568
    @laciesevasimon2568 Жыл бұрын

    Mosógép vízszivattyú is jó lehet, bár az 220 as!

  • @jolennetudni
    @jolennetudni Жыл бұрын

    Szia! Ne haragudj de nem értem. A padláson oké a levegő keringetése, de sugárzó hőnek kitéve pl a napon, tudásom szerint inkább hátrány. Kifejtenéd kérlek, hogy miért jobb fújni rá a levegőt ahelyett, hogy tűzné a nap és nem hűteném ventilátorral? Egyébként köszönöm a videókat. Nagyon tanulságosak és inspirálóak! ☺️

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    ez kicsi és nincs mindenütt lehetôség kitenni a tetôre, meg uv sem probléma

  • @ribbear81
    @ribbear81 Жыл бұрын

    Pl a napelemek teljesitmenye a hő hatására csökken de ha alá rakod 5e ftéft meg amennyibe kerult a rendszer napelemenkent akkor a napelem teljesitmenye lehet tobbel no mint amennyit elhasznal a ventilator meg a keringeto nem? Lehetne egy ilyen teszt.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Jó ötlet :) Kösz

  • @laszlonagy7346
    @laszlonagy7346 Жыл бұрын

    Jó ötlet, de úgy gondolom, hogy a radiátor nem csak komvekciósan melegedett az alatta áramló levegőtől, hanem a Nap is melegítette sugározó hó formájában felülről. Így annak a 6 fokos hőmérséklet-különbségnek akár 2/3-a is a kísérlet során elnyelt napenergiából származhatott. Szerintem jó lenne árnyékban is elvégezni a kísérletet. Mi a véleményed?

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    2 napja kipróbáltam, ha árnyékban van, akkor is ugyanez az eredmény. Szóval jogos a kérdés, hogy a napsütés önmagában mennyit melegít a radiátoron, de most már tudom, hogy nem összemérhető a ventilátorok által bevitt teljesítménnyel. Valószínűleg azért, mert fényes a radiátor és az áramló levegő teljesen visszahűti a levegő hőmérsékletére

  • @davidnagy2894
    @davidnagy2894 Жыл бұрын

    Szomszédom klímát csinált így Mazda hűtőjét ventilátorával bevitte a szobába hideg csapvizet engedett át rajta ventilátort 12v akkuval működtette. Meg is kérdeztem tőle mi ez a zúgás nálad? elképedve láttam ezt de viszont működött.

  • @ottoszabo4040

    @ottoszabo4040

    Жыл бұрын

    A kondenz-vízzel nem volt semmi probléma? A kollégám megjátszotta ezt a radiátorokkal, kicsit elmentek, mire hazaértek jó hűvös volt, csak úszott a szoba...🤓

  • @davidnagy2894

    @davidnagy2894

    Жыл бұрын

    @@ottoszabo4040 Nem tudom nem sokáig használta mert neje ideges volt emiatt.

  • @ottoszabo4040

    @ottoszabo4040

    Жыл бұрын

    @@davidnagy2894 Persze, értem! Köszi!

  • @Lordrinium
    @Lordrinium Жыл бұрын

    Kedves Gábor! Egy gondolat csupán nem lenne jobb fagyállóval feltölteni? Hogy télen véletlenül se fagyon le illetve egy remosztát hogy hidegebb vizet azaz fagyálót ne keringessen mint ami bent van a tartályba.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    propiléglikol a jó, mert az nem mérgező

  • @huntahthereal
    @huntahthereal Жыл бұрын

    Nagyon jó ötlet. Kíváncsi lennék a tényleges megvalósításra, Nyáron a padláson ha nincs ablak, néhány cserepet fel lehet húzni, és máris jár a levegő, lehet tevékenykedni. Puffertartály lehet a padláson, amiben lehet gyűjtött esővíz vagy kútvíz, ami zuhanyozni tökéletes, és utána pedig, a vizet ismét össze lehet gyűjteni más célra, pl wc lehúzásra, ha nem használunk erős tisztítószereket, akkor öntözésre is akár... Ja... nekem a videó eleji köszöntésben nagyon hiányzik a két nyitott tenyér! Követelem vissza! :) kzread.info/dash/bejne/oIyBlsyPgKuTmrA.html kzread.info/dash/bejne/lp2oo9urmMuWmM4.html

  • @lacicsiszi5749
    @lacicsiszi5749 Жыл бұрын

    Két felvetés: - Mennyi volt a napelem által befektetett energia? (Watt) - Gyakorlati használat esetén, egy padláson ekkora légszállítás mellett, rövid időn belül gond lesz a porral, ami eltömi a hőcserélőt.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    -Venti: 2x6Watt, pumpa pedig 15Watt - A por padlásfüggő. Általában ott van a pólia a cserép alatt és így a por minimális. De ott, ahol csak felrakták a cserepet és a padlástérben állva meg lehet fogni a cserép belső felét, ott valóban probléma lehet a por.

  • @lacicsiszi5749

    @lacicsiszi5749

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor ...ööö izé.. 3x6watt. Ugye? :-))

  • @kalan0921
    @kalan0921 Жыл бұрын

    Üdv Gábor! A hűtőt feketére lefesteni és egy hőszigetelt dobozba szerelni amit hőszigetelt üveglappal lefedni majd a tetőre kihelyezni?Sztem az üveglap alatt napsütésben simán lenne 60-70 akár 80 celsius fok is. Mit gondolsz?

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    akkor csak a kb 1/5 négyzetméter felület melegít, ami 100-200Watt és pillanatok alatt kivonja a hôt az üveglap alatt. Így viszont szinte végtelen mennyiségû meleg levegô áll rendelkezésre.

  • @kalan0921

    @kalan0921

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor én azért adnék neki egy esélyt. Más téma: Láttam egy videot amiben egy teáskanálnyi szénporral 1 hónapig lehet fűteni egy 70nm2 es lakást.A gép akkora volt mint egy mikrohullámú sütő és a szénatomokat hasította így nyert energiát belőle.Egely György mutatta be.Mit gondoltok erről?Meg lehet egy ilyen gépet építeni?

  • @steve_video

    @steve_video

    Жыл бұрын

    @@kalan0921 :)

  • @kalan0921

    @kalan0921

    Жыл бұрын

    @@steve_video ?

  • @steve_video

    @steve_video

    Жыл бұрын

    @@kalan0921 Van egy gáz és villanyfogyasztáscsökkentőm, egy kis felete doboz amit le kell tenni egy sarokba közel az elektromos vezetékhez és a gázcsőhöz, azonnal felezi a lakás áram és gázfogyasztását. Egely György is használja.

  • @ottogilanyi5230
    @ottogilanyi5230 Жыл бұрын

    Szeretnék közelebbi leírást kérni a szivattyúra, vagy egy linkre hogy lehet beszerezni?

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Szia Itt láthatod a pontos típusát: www.autodoc.hu/bosch/663435?gshp=1&gclid=Cj0KCQjwjIKYBhC6ARIsAGEds-IiRAug0dwEAZeCS-mEmhptnlx4bunkTZSfP6FlIk4TH2uYcadZlpgaAt-PEALw_wcB

  • @sastibor727
    @sastibor727 Жыл бұрын

    Igen kreatív vagy. És ez ma nagyon értékes tulajdonság. Csinálhatnál egy PowerWall szerkezetet, azzal, hogy találsz megoldást a hálózatba visszakötésre (mert ezt ma Magyarországon még nem szabad)

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Mi ez a PowerWall?

  • @sastibor727

    @sastibor727

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor eltűnt a válaszom. Nem ment át, vagy más történt?

  • @ketyosz

    @ketyosz

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor A Tesla lakásakkumulátora.

  • @LuighiOne
    @LuighiOne Жыл бұрын

    Már csak egy hőmérséklet kapcsoló szükséges hozzá ami Akkor kapcsolja be az rendszert amikor a levegő hőmérséklete magasabb mint a bojlerben levő víz hőmérséklete

  • @tamaskovacs5962
    @tamaskovacs5962 Жыл бұрын

    Szia Gábor, megépíteném, de a papír dobozt inkább a szendvicspanelből csinálnám teljes egészében. Azt a vékony szendvicspanelt hol lehet beszerezni?

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    én ajándékba kaptam, így nem tudok boltot mondani

  • @zoltannagy3211
    @zoltannagy3211 Жыл бұрын

    Ès azt ki tudnád számolni Gábor,hogy hány watt energiát ad le egy ilyen átlagos autóhűtő,ha fűtèsre használnánk a házban. (Úgy hogy forró vizet keringetnènk benne)

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Szia Attól függ, hogy milyen erős ventilátor kerül rá. Egy kocsiban 2db 300Watt körülit tesznek és úgy 30-40kW teljesítménnyel is megbirkózik. Ha a videóban lévő ventik működnek rajta, akkor kb. 1500Watt mindez.

  • @zoltannagy3211

    @zoltannagy3211

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor Köszi

  • @user-pv1ju9xf4q
    @user-pv1ju9xf4q11 ай бұрын

    Üdv ! Nem lehetne fordítva ? Ha túl meleg a tetőtér, és korlátlanul rendelkezésre áll 15 fokos (kút)víz, vajon képes lenne egy autóhűtővel csökkenteni a tetőtér hőmérsékletét ??? Örülnék valami működő ötletnek ! Köszönettel: mgy

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    11 ай бұрын

    Működne a dolog. Számoljunk egy kicsit: - mondjuk a tetőtér 30nm felülettel "néz" a nap fele. Ez azt jelenti, hogy kb. 30kW melegíti a déli órákban a cserepeket. - Egy autó hűtő 90 fokos víz esetén szintén lead 30-40kWattot. De itt ugye 15 fokos víz jönne be és mondjuk 18 fokos ki. (vízáramtól függ). - Amikor az aztó hűtő lead mondjuk 40kWattot, akkor 30 fokos a levegő, 90 fokos a víz. 60 fokos különbség van. - Ha nem 60 fokos a különbség, hanem csak 3, akkor (40/60)*3 = 2kWattot tud felvenni. - 30kWattot kell felvenni, nem 2kWattot, így 15db autóhűtő kellene és ehhez persze a megfelelő légszállítású ventilátorok. Szóval működe, de ehhez inkább régi Ikarusz busz hűtőket kellene bevetni és jó sok kútvíz is kell.... 10kömbméter biztosan....

  • @szabogergely1992
    @szabogergely1992 Жыл бұрын

    Ezzel a megoldással videókártya is használható bojlernek?

  • @danielsacaciu4802

    @danielsacaciu4802

    Жыл бұрын

    A bányász Rig-re csak rárakod a hidegvizes tálat és pár másodperc alatt már forr a víz. Hasznos még főzésre is. :D (Viccelek csak. :P )

  • @r_apex

    @r_apex

    Жыл бұрын

    ismerősöm az 1 köbméteres akváriumát fűtötte videokártyával. - fordítva: a videokártyáját hűtőtte az akvárium vizével. Egyebként soha nem értettem a vízhűtéseket a sz.gépházakban. Nagyon jó, hogy a proci/vga felett nem forg venti, de kint a radiátoron igen. Kizárólag passzív vízhűtést gondolnék reálisnak… mint az akváriummal megoldott is az volt.

  • @jazzbeez1
    @jazzbeez1 Жыл бұрын

    ...csak egy gondolat : - ha a levegőt átszívod és nem át fújod kicsivel jobb hatásfok lenne, a levegőt " tolni " nehezebb mint szívni... ..A referencia vödör hőmérséklete meg csökkenni fog, mert nyitva van és párolog :-)

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    a másik vödörben lévô is párolog....

  • @janoshaasz5219
    @janoshaasz5219 Жыл бұрын

    Én még a biztonság kedvéért a szivattyú melegedését is kimértem volna, hogy a hűtőradiátort kihagyva, a súrlódásból fakadóan, s a motorból átvezetődő hőből mennyi kerül át a vízbe?. Remélem, hogy sok, de azt is, hogy a hűtőből lényegesen több... ;-)

  • @matehatalyak4754

    @matehatalyak4754

    Жыл бұрын

    Ezekné a szivattyúknál amotor hőmérséklete, teljesen kizárható kb. A lapátokat mágneses elven hajta meg maga a motor. a motor tengelyén egy mágnes van, ugyanígy a lapát tengelyén is, ez pedig egymástól műanyaggal van elszigetelve. Így van megoldva ezeknek a tömítése, tehát nem szimmeringgel van elszigetelve.

  • @janoshaasz5219

    @janoshaasz5219

    Жыл бұрын

    @@matehatalyak4754 Ezesetben az derült volna ki - a kipróbálásom nyomán - hogy a gyakorlatban is tényleg elhanyagolható... //Mondjuk jelen esetben pont előny lenne, ha a motor veszteséghője közvetlenül melegítené a vizet, nem csak a környezeti levegőn keresztül, ami szinte nulla.//

  • @peltarlendori7027

    @peltarlendori7027

    Жыл бұрын

    Itt maga az ötlet számít, + milyen gyorsan jön össze. Vesz az ember lemezradiátort jó bordásat 4-5 db fel a padlásra azt hajrá.

  • @istvanpellus281
    @istvanpellus281 Жыл бұрын

    Tisztelt Uram. Segítségét szeretném kérni.Írja le nekem, melyik anyag a legjobb hőtároló.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    a hidrogén elég jó erre a célra, csak csppfolyósítani kell. A hétköznapi ember számára a víz a legjobb és legolcsóbb. theengineeringmindset.com/specific-heat-capacity-of-materials/

  • @istvanpellus281

    @istvanpellus281

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor Köszönöm a válaszát.

  • @csavarhuzos
    @csavarhuzos Жыл бұрын

    A legegyszerűbb megoldás az előtartály: egy használt bojlert megszabadítasz a hőszigetelésétől, és felteszed a padlásra. A bejövő víz ebben az előtartályban melegszik fel és onnan megy tovább az eddigi bojlerbe. Ha némi napsütést is sikerül ráengedni, (cserép->üveg) vagy főleg ha ki lehet tenni a napra, akkor jó időben be sem kell kapcsolni a bojlernek, olyan meleg víz jön az előrartályból. kzread.info/dash/bejne/gH6ly6qtipyclag.html

  • @huntahthereal

    @huntahthereal

    Жыл бұрын

    Bármilyen tartály jó, de ha közvetlenül süti a nap a vizet, akkor algásodhat, erre nem árt ügyelni. Jó a bojler ahogy van, én békén hagynám a hőszigetelését, mert ha nem használom el, kihűl és visszamelegiti a padlás levegőjét.

  • @kessapa

    @kessapa

    Жыл бұрын

    A padlásnál nem igaz amit írtál, mert amire hivatkozol (Rozsár Gábor: tanyacsenöl), tisztánlátszik, hogy közvetlen napsütés képes hatásopsan felmelegíteni. Gondolj bele, ha napsütés éri a bőröd, sznte pezsel, de ha ugyanilyen levegő hőmérséklettű levegő (fa árnyéka) hidegebbnek érződik. A tetőn kívül, direkt fűt a napsugár, vagy a padlás árnyékolta levegő melegít. Csupán fizika, a hősugárzás és a hővezetés közötti különbség okozta energia átvitel!

  • @csavarhuzos

    @csavarhuzos

    Жыл бұрын

    @@kessapa Ez igaz, hogy kevésbé hatékony, de jellemzően egy nap egyszer van zuhanyzás, szóval a tartálynak van 24 órája felmelegedni 10 fokos föld alatti hőfokról 25 fokra. Erről is olvastam tapasztalatot (nem YT videó), de már régen és nem találom, az ember fogta a régi bojlerét, (amibe már nem kapott fűtőszálat), megszabadította a hőszigeteléstől, feltette a padlásra. Mondjuk ő cserepeket is kiszedett és sima drótüvegeket tett helyette, az valószínűleg sokat lendített a dologon. Megsaccolva egy bojler felszíne kb. fél négyzetméter, hőcserénél a szűk keresztmetszet a hőátadási tényező a levegő és a tartály fala között kb. 8W/Knm, szóval ha 10 fok a hőfokkülönbség, akkor ez 40Watt fűtőteljesítmény, 24 óra alatt nagyon max (0,04kW*24h) 1kWh nyereség, miközben 5-6kWh-ra lenne szükség. Ő azt írta, hogy felére esett az áramfogyasztás nyáron, akkor ezek szerint a maradék 2 kWh a napsütésből jött.

  • @kessapa

    @kessapa

    Жыл бұрын

    @@csavarhuzos Az elméleted valósítsd meg a padláson, és rájössz, hogy a hatásfoka közelít a 0%-hoz, pláne, hogy éjszakai visszahűlés, ezt még tetézi, nemhogy a fürdővized felmelegítse. Bár lehet mazohista vagy,és szeretsz hideg vízben fürdeni., mert ez az igazán energia takarékos, hisz semmit sem fogyaszt, cserébe nem is működik! Gábornak az autóhűtője, a térfogatához képest nagy felületű, + a kényszer cirkuláltatott meleg levegő hatásosan adja át, a nagy hőcserélő feületnek az energiát, ellentétben a nagy tömegű, de kis felületű bojler tartályoddal! Kár is válaszolnod, mert érvek hejett csak az álmaid mondod, és erre nincs időm! Csinálj hőtechnikai számításokat (ha egyáltalán tudsz ijet!), esetleg kísérletről, a kétfélre kiépítésről, (a te bojleres padlástéri, és a Gábor szisztémája szerinti autó hűtősről) és rájössz, hogy a teóriád még pikáns álomnak is kevés! Ne is válazolj, mert nincs idől a fing reszelésére, és senkit sem akarok meggyőzni semmiről, cserébe senki ostobasága nem érdekel!

  • @csavarhuzos

    @csavarhuzos

    Жыл бұрын

    ​@@kessapa A hatásfok végtelen, mivel a befektetett energia (ami pénzbe is kerül) zérus, míg az autóhűtős megoldásban fogyaszt a keringető szivattyú és a ventillátorok. -Egyikkel sem lehet kellően meleg vizet előállítani, a reális cél az energiamegtakarítás, hogy ne 10 fokról, hanem 20-25-ről induljon a melegítés. -Ha a megtakarítás a cél, akkor nem mindegy a gazdaságosság, a befektetés/hozam aránya, ebből a meggondolásból írtam,a mit írtam, lévén használt bojlerhet olcsó hozzájutni, az autóhűtős megoldás meg nem nyomásálló=> a lakásban lévő bojlernek indirekt tárolónak kell lennie, kell keringetőszivattyú, ventillárorok, szabályzó elektronika.

  • @robertliptak3038
    @robertliptak3038 Жыл бұрын

    Engem az érdekelne, hogy kriptó bányász riget (videokártyákat) is lehetne így hűteni, illetve hogy az általuk megtermelt nagy mennyiségű hőt hasznosítani víz melegítésére. Ezek ügye télen is fűtenek meleg lesz, nem úgy mint a padláson. Persze hőszivattyús medencefűtést is lehetne hozzá barkácsolni, lehet jobb lenne a hatékonysága, de ügye az drágább is. Ezt a videódat már láttam: kzread.info/dash/bejne/qaetq7WLnpyelqQ.html

  • @rodrigolaszlomeszaros4475

    @rodrigolaszlomeszaros4475

    Жыл бұрын

    A számítógép központok hulladékhőjét már jóideje ipari szinten használják a nagy cégek, pl. irodaházak, lakótömbök fűtésére.

  • @alternativgazdasag3344

    @alternativgazdasag3344

    Жыл бұрын

    Vizes hűtéshez szetteket is lehet venni, évtizedek óta ismet és haszált dolog... kzread.info/dash/bejne/kY5_yMawqda0ops.html

  • @presgep5698
    @presgep5698 Жыл бұрын

    Szia. Hát a probléma az hogy itt az udvaron a napsütés erejét is belevitte vagyis egy napkollektort láttunk léghő rásegítéssel. A padláson elvileg túl sok napsütés nincs ott pusztán az lett volna amiről beszélsz. Igy megtévesztő volt a kísérlet. Ezt azért neked tudni kellett volna mielött nekiállsz számolni a levegő hőátadásából. Illetve minèl nagyobb hőmérsékletű lesz a víz úgy fog egyre kevesebbet hozzáadni. Az a hasonlat hogy olyan mintha fűtőbetét melegitené mondjuk 350 wattal az a baj hogy az minden esetben csak idő kérdése hogy mikor lesz jó szigetelés mellett mondjuk 95 fokos míg ez az eszköz soha nen tudja a levegő belépő hőmérséklete fölé melegíteni a vizet.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    A napsugárzásból az ezüst színű radiátor elhanyaglolható energiát vett vel direkben (kicsi is ahhoz, hogy ez száz Wattokhoz mérten jelentős legyen). A padlástér tök jó, mert ott meleg a cserép és van hőkapacitás.... és ott melegebb a levegő és a nagyobb hőmérséklet különbség gyorsabban melegíti a vizet. Nem kell 95 fokos víz, 50 is elég a mai időkben.... persze télen majd minden kevesebb lesz. De van olyan 8 hónap, amikor nagyon jól jön.

  • @r_apex
    @r_apex Жыл бұрын

    Gábor, az a napelem mekkora teljesítményű? Nézem a véleményeket a kínai webáruházakban kapható paneleknél, de mindenhol dobálják az 1 csillagokat, mert meg sem közelítik a kiírt teljesítmények a valóságot. 40x20 centis panelre volt képe a kínainak kiírni a 300W-ot. :D

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Szia, ezt a napelemet használtam (elvileg 50Wattos) www.emag.hu/thor-monokristalyos-fotovoltaikus-napelem-50-w-maximalis-18-v-feszultseggel-es-540x680x30mm-csatlakozo-kabellel-87th424/pd/DL00LKMBM/

  • @r_apex

    @r_apex

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor köszi

  • @laszlonagy6559
    @laszlonagy6559 Жыл бұрын

    Jó az ötlet, de így csak addig melegít, amíg a vízé el nem éri a levegő hőmérsékletét. Ami itt látszott is, mert azonos volt a víz és a levegő hőmérséklete. Sőt, ahogy csökken a hőkülönbség, egyre kevesebbet melegít. Ha melegebb lenne a víz, mint a levegő, akkor pont lehűtené a levegő hőmérsékletére.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    padlástérben melegebb van ha süt a nap, sokszor van 30 fok felett. Ha csak 2 fokot emel a víz hômérsékletén, az is valami. Igen kell rá egy hôkapcsoló

  • @karolyandras
    @karolyandras Жыл бұрын

    Azért egy kicsi csalás van! A hűtőa napon áll, a felülete igyen nagy , a napsütés magába is jól felmelegíti!

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    mutattam, h felhős idő volt és a fényes hűtő mégsem úgy viselkedik mint egy fekete lyuk ;)

  • @dinnyespeti7262
    @dinnyespeti7262 Жыл бұрын

    Üdv. én nem egészen értem a logikát. Adott a napelem, akkor nem volna egyszerűbb egy fűtőszálat beletenni a vízbe ? de ha nincsen napelem akkor pedig a tetőtérben kell egy hő felfogó "bázist" csinálni magyarán egy 200l hordóban is felmelegszik a víz, forgatással gyorsabban tud melegedni és egyenletesen. itt most levegő van áramoltatva... fűtő közeg van kiépítve. Nagyon sok munka és nem a leghatékonyabb.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Egy "kicsit" hatékonyabb. Hiszen a napelem hatásfoka 20% körüli. Ezzel könnyedén 60% felett van. Fel kell venni a hőt a levegőből, ennél egyszerűbb nem nagyon van. Hibába egy nagy hordó víz a padláson, kicsi a felület, lassan melegszik.

  • @cikkelyistvan2542
    @cikkelyistvan2542 Жыл бұрын

    Mosögépnek nem hálözati nyomás kell? Vagy ezt az egész rendszert rá lehet kötni? Rákötve, megy a hidegviz utánpótlás, tehát romlik a teljesitmény. Csak agyalok, lehet, rosszul..

  • @peltarlendori7027

    @peltarlendori7027

    Жыл бұрын

    Mosógép mágnesszelep kinyit víz beenged, nyomás függő mennyi ideig és mennyi és milyen program aztán mágnes szelep zár, de a felültöltős mosógépet simán lehet így csak túl sok vizet nem szabad beleengedni mert a mágnesszelepet a leeresztő oldalon szétcseszi, vagy a víz egy jelentős része elfolyik. 10 éves gépen kipróbáltam. Azóta így mosok, bojler éjszakai áram, meleg víz bele a mosógépbe, az még magára tölt amennyi kell azt hajrá. Mondjuk sok választásom nincs mert a fűtése régen elhalt alkatrészek egy vagyon ehhez képest. Jó 80-90C nem tudok mosni, azt ennyi Meg 1 nap 1-2 adag ruha max ha fürdeni as akar az ember és nem hideg vízben.

  • @bakancs41
    @bakancs41 Жыл бұрын

    mit jelent, az,hogy 10 perig..

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    addig mértem a teljesîtményt a videóban

  • @zsoltnagyabonyi1145
    @zsoltnagyabonyi1145 Жыл бұрын

    A mértékegység átalakítás nem lett tökéletes. 77 kob láb durván 2 m3 csak.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Az a trükk, hogy az egyik a köbláb és a köbméter mögött az idő más és más. A köbméternél óra van, a köblábnál pedig perc. Szóval igaz, hogy 2m3 de azt még meg kell szoroznod 60-al mert a percből át kell váltani órába. 77 CFM az 130m3/h Nem látok hibát :) tech-shop.hu/termek/id-cooling-cooler-14cm-no-14025k-168-326db-max-13048-m3-h-4pin-csatlakozo-pwm/

  • @zsoltnagyabonyi1145

    @zsoltnagyabonyi1145

    Жыл бұрын

    Valóban. Hát, elkepeszto egy ekkora ventillatortol.

  • @szaniszlojanosnagy159
    @szaniszlojanosnagy159 Жыл бұрын

    Bocs a laikus kérdésért! De ezen az elven haladva a klíva hűtőbordáiró "összegyűjteném" a meleg levegőt,akkor ugyanígy tunám felmelegíteni a vizet,nem? És nem veszne kárba a meleg levegő!

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    így van

  • @gaborhorvath2034
    @gaborhorvath2034 Жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/dZOL2NOGkqSpkdY.html Szia. Ehez mit szólsz? Van valóság alapja??

  • @gaborhorvath2034

    @gaborhorvath2034

    Жыл бұрын

    Fizikai számítással, kísérlettel tudnád cáfolni, vagy megerősíteni? Esetleg egy külön videó ebben a témában???

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Van a témában videóm. Az a helyzet, hogy a mágnes egy közvetítő eszköz. Olyan, mint egy ékszíj, csak a mágneses tér alapvetően láthatatlan. És ami láthatatlan az misztikus. Ezzel együtt nem működik túl jó hatásfokkal. Nézd meg ezt: studio.kzread.info2bJuupjs8uc/edit studio.kzread.infobEq6JB60B78/edit

  • @gaborhorvath2034

    @gaborhorvath2034

    Жыл бұрын

    Rendben. Nagyon köszönöm válaszod :)

  • @gaborhorvath2034

    @gaborhorvath2034

    Жыл бұрын

    Egyébként igaz, a videóban, hogy a váltakozó pólusú mágnes forgatásával a rézcső hőt úgymond “termel"?? Vagy azért ez bonyolúltabb??

  • @gaborhorvath2034

    @gaborhorvath2034

    Жыл бұрын

    Közben jutott időm megnézni a mellékelt videóidat. Nagyon köszönöm!!!! Sok kérdésemre választ kaptam. Gratulálok. Szuper amit csinálsz!!! ❤️👏

  • @laszlovszky1234
    @laszlovszky1234 Жыл бұрын

    77 köbláb az nagyon nem 130 köbméter, hanem alig több, mint KETTŐ. Nem vágom, hogyan jött ki ez a váltás.

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    az időt kihagytad! CFM percben van... és ezt tudod órában vagy másodpercben kifejezve és köbméterre átváltva kijön a matek ;)

  • @laszlovszky1234

    @laszlovszky1234

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor Akkor én voltam figyelmetlen. A ~2,1 köbméter/sec valóban 130 köbméter/perc. A számításokra nem annyira figyeltem, a matek és a fizikának ez a része sose volt erősségem.

  • @peterszonyi5122
    @peterszonyi5122 Жыл бұрын

    Kedves Gábor! Nem ártana egy kis korrekció, mert a napra kitett VW hűtő a sugárzó hőből is sokat hasznosít!!

  • @ordasigabor

    @ordasigabor

    Жыл бұрын

    Megmértem, abban a 10 percben nem összehasonlítható a légáram és a puszta napsugárzás által okozott energia felvétel. Árnyékban pontosan ugyanazt az eredményt kaptam, mint napsütésben.... 30-33 fokos levegőnél.

  • @peterszonyi5122

    @peterszonyi5122

    Жыл бұрын

    @@ordasigabor köszönöm, hogy ellenőrizted az állításomat! Meglepődtem, de ilyen a fizika és a becslés összefüggése... :-D

Келесі