Manželé Pavlovi položili věnec v Aleji československých parašutistů ve Střížově

Střížov/Royal Leamington Spa/Čáslav - Jiří Christopher Pavel a Georgina Pavel navštívili Česko při příležitosti sázení stromů v Aleji československých parašutistů ve Střížově. A nebyla to návštěva ledajaká. Manželům Pavlovým při setkání s dětmi válečných veteránů v Londýně osobně poděkoval prezident České republiky Petr Pavel za záchranu fontány československých parašutistů v anglickém Royal Leamington Spa.
Jiří Christopher Pavel je syn anglické maminky a českého válečného veterána z druhé světové války a hrdiny bitvy u Dunkerque, podplukovníka Jiřího Pavla. Jiří Pavel starší se do odboje zapojil již na podzim roku 1939 jako sedmnáctiletý hoch. Po příchodu do Velké Británie byl vybrán z dobrovolníků do speciálního kurzu pro 250 parašutistů cvičených organizací Special Operations Executive (SOE), česky Oddělením pro zvláštní operace.
Po válce Jiřího Pavla ve „svobodném“ Československu místo ocenění čekalo propuštění z práce. Georgina Pavel tchánovu tehdejší situaci popsala: „Jirkův otec byl perzekvován vyhozením z práce, na kterou měl kvalifikaci s tím, že má jít pracovat do uranových dolů. Později pracoval ve stavebnictví a zemědělství.“ Nedobrý vztah k účastníkům západního odboje dále dokumentuje slovy: „Jirkův tatínek a další lidé byli zavřeni téměř týden během pohřbu pana prezidenta Edvarda Beneše, aby se nemohli rozloučení zúčastnit.“ Nebylo divu, že po okupaci armádami států Varšavské smlouvy v roce 1968 Pavlovi emigrovali do Velké Británie.
Ale vraťme se k synovi Jiřímu a manželce Georgině a jejich zásluze na obnovení kašny. Město Leamington Spa bylo během druhé světové války sídlem více než čtyř tisíc vojáků Svobodné československé armády. Část byla vybrána k výcviku a poté byla pravidelně sesazována na padácích zpět do Československa, s cílem provádět sabotážní mise a podporovat hnutí odporu. Sedm z nich zemřelo hrdinnou smrtí v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici po provedení operace Anthropoid, která vedla k úspěšnému odstranění říšského protektora Reinharda Heydricha. A právě jim byla věnována Czechoslovak Freedom Fountain - Československá fontána svobody, nazývaná také fontána parašutistů či fontána československé armády.
Fontána, navržená Johnem Frenchem, se nachází v městském parku Jephson Gardens, má tvar padáku, a jsou na ní umístěny mosazné tabulky se jmény československých výsadkářů Jana Kubiše, Adolfa Opálky, Josefa Gabčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého, Josefa Valčíka a Jaroslava Švarce. Součástí je lev, symbol tehdejšího Československa. V roce 1968 ji postavili k 50. výročí založení Československa českoslovenští veteráni žijící v exilu po celém světě a jejich potomci. Byli sdruženi ve spolku Československých legionářů v exilu a vybudovali tento památník všem Čechoslovákům, kteří padli v boji proti nacismu. Na pamětní desce u fontány je nápis: „Československá fontána svobody je věnována na památku a ke cti všech vojáků, letců a vlastenců, kteří padli v boji proti nacismu. Za svobodu.“ Odkaz na operaci Anthropoid, jejímž spoluautorem byl generál František Moravec z Čáslavi, je zdůrazněna, protože to byla akce obrovského světového významu. Součástí památníku je kromě kašny a pamětní desky také záhon růží z českých Lidic.
Problémem kašny byl špatný technický stav. „Fontána se rozpadala vzhledem k tomu, že je z pískovce,“ okomentovala stav kašny Georgina Pavel. Její záchranu při příležitosti stého výročí založení republiky popsala: „Nebyli jsme jenom my, kdo pracoval na tom, aby se fontána dala do pořádku. Máme asi šedesátičlenný spolek, který se o ni stará. Předsednictvo má osm lidí, jsou to potomci veteránů a také Angličané, kteří si cení této historie. My jsme jedni z nich, je to pro nás velice důležité. Příspěvek na opravu fontány dávali také naši členové, roční příspěvek byl £10.“ Nutno dodat, že oprava kašny stála 25 tisíc liber, tedy bezmála 740 tisíc korun. Polovinu z této částky uhradilo město Leamington. Spolek přátel leamingtonské fontány pak požádal prostřednictvím českého velvyslanectví v Londýně o finanční příspěvek i české Ministerstvo obrany, které poslalo čtvrt miliónu korun. Část peněz poslali drobní dárci nejen z Česka, ale i z dalších zemí. Manželé Pavlovi dokonce prodávali brožurky o operaci Anthropoid, částku dávali dohromady nejen po librách, ale doslova po pencích.
Manželům Pavlovým patří obrovské poděkování za jejich nekonečnou mravenčí práci, a to nejen při záchraně a propagaci fontány, ale také při připomínání našich válečných hrdinů a jejich odkazu. Jsou to větší vlastenci, než mnozí čeští „domorodci“. Jejich ochota a laskavost při pořizování tohoto rozhovoru byla nezměrná. A také Tomášovi a Miroslavě Slámovým ze spolku VETERANS, kteří s přáteli organizují projekt Aleje československých parašutistů. Paní Miroslavě patří poděkování za fotografie kašny, které pořídila při loňské návštěvě Lázní Leamington ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.
vh

Пікірлер