Mamy prawo do ideałów - ks. Marek Studenski - Dziedzictwo św. Jana Sarkandra w Cieszynie

ks. Marek Studenski nawiązał do spostrzeżenia o. prof. M. Józefa Bocheńskiego OP o tym, że „niczego nie można w życiu zapragnąć, jeśli się tego nie poznało”.
Zdaniem kaznodziei, myśl ta musiała przyświecać także prekursorom sprzed 150 lat, którzy założyli „Dziedzictwo Błogosławionego Jana Sarkandra Dla Ludu Polskiego Na Śląsku”. Celem organizacji było szerzenie wiary, oświaty, kultury na gruncie katolickim oraz działalność charytatywna i gospodarcza.
Wyjaśnił, że kluczowa była decyzja ks. Mateusza Opolskiego, autora pierwszego modlitewnika na Śląsku Cieszyńskim. Przekazał on bowiem część swojego księgozbioru bibliotece seminarium duchownego w Ołomuńcu.
„Polacy, którzy tam studiowali organizowali tę bibliotekę, dalej rozwijali ją, poszerzali, między innymi ksiądz Józef Londzin, mieli do dyspozycji książki w języku polskim, które kształtowały ich serca. Nie ma niczego w pragnieniu, czego by człowiek wcześniej nie poznał. A oni poznawali polską kulturę, poznawali polską myśl filozoficzną, polską literaturę piękną i to kształtowało ich serca, umysły. Nic dziwnego, że kiedy 150 lat temu powstało Dziedzictwo bł. Jana Sarkandra, to jego celem było przede wszystkim rozpowszechnianie polskiej literatury, polskiej książki” - wytłumaczył.
„Nie wiem, czy 150 lat temu ksiądz Ignacy Świeży i ci, którzy byli ojcami założycielami Dziedzictwa przewidzieli ten dzisiejszy dzień, że po 150 latach, po licznych perturbacjach, po czasie zakazanym, kiedy przez cały komunizm nie można było kultywować działalności Stowarzyszenia, spotkamy się w kościele, by dziękować Panu Bogu za działającą organizację” - zauważył i zaakcentował, że „ten pomysł zrodził się tam między półkami bibliotecznymi w Ołomuńcu, a potem w Widnawie”.
Jak podkreślił kaznodzieja, „Dziedzictwo” było od początku stowarzyszeniem, które potraktowało rzeczywistość jako wyzwanie. Wśród wartości, na jakie wtedy wskazywano jako priorytetowe było natomiast chrześcijańskie męstwo.
Zaznaczył, że warto wspierać dzieło zapoczątkowane 150 lat temu. „Liczy się to, co każdy z nas może dać, w życiu osobistym, w życiu każdego człowieka. To jest wielka podstawa do nadziei, do tego, by czuć się pewnie w tym świecie. Ofiarujmy to, co mamy, a resztę zostawmy Jemu. Niech to będzie zasada na dalsze 150 lat Stowarzyszenia” - zaapelował.
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @szklankadobrejrozmowy

Пікірлер: 26

  • @user-ok4ig5ke4u
    @user-ok4ig5ke4u8 ай бұрын

    Pan Bog Kieruje Losami Swiata.Ofiarujmy Bogu to co mamy .Bog zaplac za piekne Slowo Boze.

  • @barbaragawlik9903
    @barbaragawlik9903Ай бұрын

    Dziekujemy ! Zyac w Ottawie, stolicy Kanady sluchamy ksiedza kazan z wielki zaintersowaniem. Gloszenie przez ksiedza Slowa Bozego ubogaconego wieloma przykladami : z zycia, z historii i literatury zapadja w pamiec i staja sie zrodlem przemyslen i inspiracji na kazdyn dzien ! Bog zaplac ksieze Marku !! ❣🙏🙏

  • @maria-lc4bk
    @maria-lc4bk9 ай бұрын

    Księże serdeczne Bóg zapłać za BOŻE SłOWO.Mądre kazanie Życzę Błogosławionej Nocy🙏🪻🌷🙏

  • @magorzatszalast4051
    @magorzatszalast40519 ай бұрын

    Panie Boże zapłać szczodrze 🙏💕💕💕🙂

  • @ptbb3916
    @ptbb39169 ай бұрын

    Bóg zapłać! „trudna rzeczywistość to nie problem lecz zadanie” Bóg zapłać!!!

  • @Anna-Kar
    @Anna-Kar9 ай бұрын

    Bóg zapłać za piękną, wartościową homilię ❤

  • @elzbietakopec7272
    @elzbietakopec72729 ай бұрын

    Piękne mądre słowa ks Marku dziękuję i pozdrawiam ✝️🙏

  • @teresaherok643
    @teresaherok6439 ай бұрын

    Bóg zapłać za Słowo Boże ❤️🙏

  • @bozenazyga5725

    @bozenazyga5725

    9 ай бұрын

    Bóg zapłać.♥️

  • @lilaknecht4716
    @lilaknecht47169 ай бұрын

    Bog zaplac Ksieze Marku

  • @barbaraczajkowska4395
    @barbaraczajkowska43959 ай бұрын

    Bog zaplac ks. Marku 😊😊

  • @krystynapisarek4438
    @krystynapisarek44389 ай бұрын

    Bóg zapłać.

  • @mariettadobrovotska7772
    @mariettadobrovotska77729 ай бұрын

    Dzękuję ks.Marku za tak piękne i mądre kazanie.❤

  • @urszulawojcik6415
    @urszulawojcik64159 ай бұрын

    Bóg zapłać

  • @elzbietakrok5504
    @elzbietakrok55049 ай бұрын

    Dziękujemy za piękne kazanie

  • @piotrkobielus6156
    @piotrkobielus61569 ай бұрын

    Duchu Święty przyjdź

  • @barbaraczarska1325
    @barbaraczarska13259 ай бұрын

    Dzięki dzięki

  • @user-om9hj8zy3p
    @user-om9hj8zy3p9 ай бұрын

    Bóg zaplać ❤

  • @maria-lc4bk
    @maria-lc4bk9 ай бұрын

    SZCZĘŚĆ BOŻE!

  • @maria-lc4bk
    @maria-lc4bk9 ай бұрын

    🌷⚘️🌹

  • @Podskok
    @Podskok9 ай бұрын

    Dziękuję 😂🎉❤😂

  • @filafon2785
    @filafon27859 ай бұрын

    💙

  • @elzbietamarchlewska1282
    @elzbietamarchlewska12829 ай бұрын

    Czy to koniec chszescijanstwa,czy jego początek? Czy Ewangelia wyczerpała juz swe mozliwosci,czy jej mozliwosci dopiero się otwierają.,,

  • @user-xc9wv9gr8t
    @user-xc9wv9gr8t9 ай бұрын

    No z tym Kutzem to różnie bywało..

  • @krzysiekkrzysiek614
    @krzysiekkrzysiek6149 ай бұрын

    chyba lekka trema

  • @drkrystian7586
    @drkrystian75869 ай бұрын

    Łk 6.41 Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Po co przyglądać się z tak wielką uwagą źdźbłu w oku bliźniego, jeśli nie troszczy się o to, by najpierw wyjąć belkę ze swego oka? Jakże można pomóc innym, kiedy oślepia belka tkwiąca w swoim oku? Nie być obłudnikiem. Unikać braku roztropności, gdyż byłoby to brakiem miłości. Miłością jest pouczanie nieświadomych, zachęcanie tych, którzy utracili siły, dawanie nowych skrzydeł tym, którzy z różnych przyczyn złamali swoje. Jest jednak nieroztropnością ujawnianie odwiecznych prawd tym, którzy są zarażeni satanizmem. Oni przywłaszczą je sobie, aby udawać proroków, aby wśliznąć się pomiędzy prostych i niszczyć, sprowadzać na złą drogę, poniżać bluźnierczo sprawy Boże. Okazywać szacunek, umieć mówić i umieć milczeć, umieć rozmyślać i umieć działać. Oto cnoty prawdziwego ucznia Jezusa Chrystusa, który będzie pozyskiwał nowych wyznawców i służył Bogu. Człowiek ma rozum, a jeśli będziecie sprawiedliwy, Bóg napełni go wszelką Swoją światłością, aby jeszcze lepiej pokierować tym rozumem. Prz 11.12 Niemądry, kto bliźnim pogardza, lecz rozumny umie [o nim] milczeć Syr 20.7 Człowiek mądry milczeć będzie do chwili odpowiedniej, a chełpliwy i głupi ją lekceważy. Syr 32.8 Mów zwięźle, w niewielu słowach [zamknij] wiele treści, okaż, że jesteś taki, który coś wie, a zarazem umie milczeć.

Келесі