Malowanie drewna - pędzlem, wałkiem, natrysk, zanurzenie?

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Jakich narzędzi i technik użyć, aby malując drewno osiągnąć najlepszy rezultat? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wiele zależy od gabarytów i właściwości przedmiotu lub powierzchni, którą malujemy. Ważne, aby jeszcze przed rozpoczęciem malowania gruntownie przeanalizować wszystkie dostępne metody i wybrać tę, która ułatwi pracę i pomoże w osiągnięciu wymarzonych rezultatów.
Istnieją cztery podstawowe metody malowania. Metoda natryskowa polega na aplikacji farby za pomocą wtryskarki. Stosuje się ją głównie w dużych zakładach produkcyjnych i podczas malowania dużych powierzchni. Zaletą metody natryskowej jest szybkość uzyskiwania efektów, wadą zaś fakt, że duża ilość farby trafia do atmosfery i wraz z wdychanym przez malarzy i lakierników powietrzem, dostaje się do płuc.
Metoda zanurzeniowa polega na umieszczeniu malowanych elementów w pojemniku z preparatem. W ten sposób, impregnat czy lakier rozkładają się na powierzchni drewna równomiernie i nie wymaga to od nas długotrwałego rozprowadzania jej ręcznie. Naczynie, w którym będziemy zanurzać obiekt, należy wcześniej zabezpieczyć folią i taśmą, aby uniknąć jego trwałego zabrudzenia. Następnie do pojemnika wlewamy impregnat lub i zanurzamy w nim cały zabezpieczany element.
Malowanie pędzlem sprawdzi się w przypadku niewielkich przedmiotów, jak choćby skrzynka na kwiaty. Włosie pędzla swobodnie dotrze również do wszelkich zakamarków, dzięki czemu możliwe będzie zabezpieczenie detali impregnowanego przedmiotu. Na rynku dostępne są pędzle z włosiem sztucznym i naturalnym. Pierwsze należy wykorzystywać do aplikacji preparatów akrylowych, lateksowych i wodnych, a drugie: preparatów zawierających żywicę. Wybierając pędzel, zwróćmy uwagę czy jego włosie jest gęste, a po rozchyleniu go nie widać trzonka. Kolejnym podziałem jest ten na pędzle płaskie i okrągłe. Pędzle płaskie warto stosować do malowania równych powierzchni, zaś okrągłe - do pokrywania preparatami detali. Przed pierwszym użyciem należy przetrzeć główkę pędzla papierem ściernym, aby w ten sposób pozbyć się odstających włosków.
Ostatnią metodą jest malowanie wałkiem. Kupując wałek, mamy do wyboru te wykonane z moheru czy mikrofibry (do aplikacji preparatów wymagających rozpuszczalników), gąbki (do farb i lakierów akrylowych) i bawełny. Malowanie wałkiem zakończonym gąbką wymaga doświadczenia i umiejętności, bardzo łatwo bowiem o pozostawienie nieestetycznych bąbli na impregnowanej powierzchni. Aby tego uniknąć, warto pomalować pierwszą warstwę wałkiem, a następnie rozetrzeć ją za pomocą pół-suchego pędzla.
Wykańczanie skrzynki na kwiaty rozpoczynamy od zeszlifowania starych powłok malarskich. Następnie odpylamy wcześniej szlifowaną powierzchnię i za pomocą benzyny ekstrakcyjnej usuwamy z niej plamy i zabrudzenia. Tak przygotowaną skrzynkę należy pomalować impregnatem gruntującym, a następnie impregnatem powłokotwórczym. Warstwę impregnatu nakładamy na drewnianą powierzchnię za pomocą pędzla. W ten sposób, wcierana substancja wniknie głęboko, a skrzynka będzie zabezpieczona. Na koniec malujemy skrzynkę impregnatem powłokotwórczym, używając do tego celu wałka. Preparat ten nie tylko zabezpieczy drewno, ale również nada mu oryginalny kolor.
Materiały i narzędzia:
✔ pędzel
✔ maska
✔ naczynie (donica)
✔ folia
✔ taśma
✔ szlifierka kątowa
✔ odkurzacz lub szczotka
✔ benzyna ekstrakcyjna lub rozpuszczalnik
✔ rękawice
✔ skrzynka na kwiaty
Produkty użyte w materiale:
✔ Impregnat ochronny do drewna gruntujący Vidaron, V01 Bezbarwny - www.dekoratorium.pl/pl/Produk...
✔ Impregnat ochronno-dekoracyjny powłokotwórczy Vidaron, V04 Orzech Włoski - www.dekoratorium.pl/pl/Produk...
Przykładem materiału, który możemy zabezpieczyć, wykorzystując aż trzy metody malowania drewna, są więźby dachowe. Ze względu na gabaryty, doskonale sprawdzi się w ich przypadku metoda natryskowa, zanurzeniowa i ciśnieniowo-próżniowa. Ta ostatnia stosowana jest jedynie przez specjalistyczne zakłady produkcyjne, ale impregnację poprzez zanurzenie można wykonać w warunkach domowych.
Powiązane porady:
Malowanie drewnianych elementów wewnątrz pomieszczeń - www.vidaron.pl/poradnik/malow...
Malowanie drzwi Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON - film instruktażowy - • Video
Polub nas na Facebooku: / vidarondrewno
Obserwuj nas na Instagram: / vidaron
Śledź nas na Pinterest: / vidaron

Пікірлер: 21

  • @jaroslawflorczyk5098
    @jaroslawflorczyk50982 жыл бұрын

    Swietnie przygotowany odcinek, gratulacje za kreatywnosc

  • @boski224
    @boski2242 жыл бұрын

    No! Da się zrobić dobrą i pożyteczną reklamę? No da się! Dziękuję za fajny film i przydatne informacje. Pozdrawiam. Informatyk Stolarz Akordeonista.

  • 2 жыл бұрын

    Bardzo przydatny film 😀 te techniki przydadzą się w mojej pracowni 🔥

  • @ahankararockband
    @ahankararockband3 жыл бұрын

    Dziekuję, sporo się nauczyłem. Nie wiadomo czy lepiej malujecie czy gracie. Brawo!

  • @VidaronPRO

    @VidaronPRO

    3 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy za miły komentarz :-)

  • @krebs8527
    @krebs85273 жыл бұрын

    Ciekawie wyszło , film na wysokim poziomie

  • @ggf2620
    @ggf26205 ай бұрын

    Użyłem lakieru podkładowego i mam smugi pod światło, co to może być? Jak zeszlifować 2 warstwę aby w 3 tego nie było ?

  • @marcinkepa5436
    @marcinkepa54363 жыл бұрын

    4:48 preparat z włosiem naturalnym może puchnąć? Nic na temat tego, co się dzieje po pierwszym wymalowaniu, jak jest po akrylu, a jak po rozpuszczalnikowym, jak przygotować drewno, po co grunt, jaka jest penetracja w jakim drewnie..... Przerost formy nad treścią.

  • @maciejpytlik5759
    @maciejpytlik57592 жыл бұрын

    Witam serdecznie, jestem w trakcie budowy garażu z drewna kantówki 125x125 czym je najlepiej zabezpieczyć, również lubie Vidaron'a wiec raczej to wchodzi w grę. Poproszę o podpowiedź. Dziękuję

  • @VidaronPRO

    @VidaronPRO

    2 жыл бұрын

    Do zabezpieczenia konstrukcji drewnianego garażu polecamy zestaw: 1. Impregnat ochronny do drewna gruntujący: www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Impregnat/VIDARON-Impregnat-Ochronny-Do-Drewna-Gruntujacy/p/000000000091019957 2. Warstwa wykończeniowa Impregnat ochronny powłokotwórczy www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Impregnat/VIDARON-Impregnat-Ochronno-Dekoracyjny-Powlokotworczy/p/000000000091019961

  • @zanetamatus7320
    @zanetamatus7320 Жыл бұрын

    Mam podbitkę pomalowana lakierobejca, chciała bym zmienić kolor na biały i mam dużo farby wodnej teknosa. Czy muszę jakoś zrywać warste z lakierobejca? Dziekuje

  • @Robinwood22

    @Robinwood22

    Жыл бұрын

    Zależy od stanu powłoki. Jeśli się wykrusza i pęka to należy ją zeszlifować. Jeśli jest dobra, to można malować po uprzednim dokładnym odtłuszczeniu, zmatowieniu papierem ściernym i odpyleniu.

  • @GrumpyGrimo
    @GrumpyGrimo4 жыл бұрын

    czym najlepiej pomalować płot który wcześniej już był impregnowany przez producenta bezbarwnym czymś

  • @tomekemgeokadrabka9652

    @tomekemgeokadrabka9652

    4 жыл бұрын

    Nether Fel jeśli chcesz dobrze zaimpregnować to proponuję jakiś bezbarwny pokost po uwczesnym przeszlifowaniu do gołego drewna i później jakiś impregnat olejny. No chyba że nie chcesz się męczyć to wal od razu coś sztucznego na wierzch co zamknie jakiekolwiek pory powstałe w wyniku starości.

  • @natanmalesa1943
    @natanmalesa19433 жыл бұрын

    Po co te preparaty gruntujace (oczywiscie żeby więcej wydać kasy) wcześniej tego nie bylo, niedługo bedzie preparat gruntujacy przed właściwym preparatem gruntujacym. Osobiście uważam że lepiej zabespieczyc drewno preparatem właściwym 2 razy.

  • @Robinwood22

    @Robinwood22

    3 жыл бұрын

    Preparaty gruntujące penetrują drewno w głębi i zabezpieczają np. przed pleśnieniem. Powierzchniowy preparat (lakier, lakierobejca, impregnat powłokotwórczy) nawet położone kilka razy tego nie zrobią, ponieważ nie wnikają w głąb drewna. Różnicę będzie widać po kilku latach, kiedy wierzchnia warstwa skoroduje i woda (lub np. szkodniki) dostanie się pod spód. Nie jest to wyłącznie marketing a sensowny krok. Inna sprawa, że cenowo wyjdzie na to samo - kiedy nałożymy jedną warstwę gruntu czy jedną więcej lakierobejcy, bez gruntu. Pozdrowienia!

  • @szczupak2301
    @szczupak23013 жыл бұрын

    W chuj z taką reklamą

  • @PawelDrozyner-kh2xy
    @PawelDrozyner-kh2xy Жыл бұрын

    L

  • @karmazynowymsciciel2053
    @karmazynowymsciciel2053 Жыл бұрын

    Beznadziejny przekaz. Zamiast się czegoś dowiedzieć to zmuszonym sie jest do słuchania tych durnych przerywników. Nie szuka tu nikt rozrywki w takich poradnikach tylko konkretów dotyczacych roboty

  • @Sirjus5
    @Sirjus53 жыл бұрын

    Aż żal słuchać tego dennego żartu o moherowych beretach.

Келесі