Malá vojna - dramatizácia konfliktu na slovensko-maďarskom pohraničí 1938/1939

Dramatické vystúpenie členov Mladej Matice v Pavlovciach nad Uhom 21. apríla 2018 o udalostiach Malej vojny na slovensko-maďarskom pohraničí v rokoch 1938/1939. Scénická dramatizácia je zároveň mementom vojny, ktorú v strednej Európe už nikto nechce zažiť.
Vtedajšie Maďarské kráľovstvo dlhodobo pracovalo na rozbití Česko-Slovenska v spolupráci s nacistickou Nemeckou ríšou, pričom si od tejto spolupráce sľubovalo uspokojenie vlastných revizionistických záujmov. Odstúpenie južného Slovenska realizované po prvej Viedenskej arbitráži v novembri 1938, bolo v maďarskej politike považované iba za minimálny variant.
Prvé výstrely konfliktu padli už 5. októbra 1938 a posledné 22. mája 1939. Maďarské polovojenské jednotky vyzbrojené budapeštianskou vládou - Rongyos gárda, alebo Szabadcsapatok od októbra 1938 permanentne napádali slovenské a podkarpatskoruské pohraničie. Do zelených poľovníckych blúz a klobúkov oblečení fanatici z polovojenských jednotiek Rongyos gárda útočili v sile až 300 až 500 príslušníkov na stanice finančnej stráže, armády a na úrady terorizujúc obyvateľstvo. Odohrali sa desiatky krvavých incidentov. Pri Rimavskej Seči v októbri 1938 uskutočnili maďarské jednotky nevyprovokovaný prepad slovenskej hranice. O pár dní neskôr regulárne maďarské pohraničné vojská zaútočili na most pri Štúrove. Boje prepukli aj v okolí Ladomírovej pri Snine. Nasledovali krvavé prepady maďarských skupín ďalších slovenských obcí v okolí Košíc a Michaloviec. Ten najväčší sa odohral dňa 19. 12. 1938, keď vyše tristo plne vyzbrojených príslušníkov maďarského regulárneho vojska obsadilo Slanec a ďalšie dediny pri Trebišove. Pohraničné boje pokračovali v nasledujúcich týždňoch a už vtedy možno hovoriť o hrdinoch Malej vojny, ktorí odrážali útoky a zajali desiatky fanatikov.
Maďarsko chcelo profitovať z nemeckého úspechu pri likvidácii republiky v roku 1939 a ďalej rozvíjalo myšlienku vzkriesenia Veľkého Uhorska. 12. marca 1939 Adolf Hitler konečne oznámil maďarskej vláde, že bude môcť obsadiť Podkarpatská Rus, v danom čase ešte súčasť Česko-Slovenska. Zároveň jej dal pokyn, aby zatiaľ neútočila na Slovensko a k slovenskej otázke sa vráti neskôr. Už 15. marca 1939 maďarská armáda Podkarpatskú Rus, ktorá bol názvom Karpatská Ukrajina vyhlásila nezávislosť. Maďarskej armáda ju obsadila v priebehu troch dní a tým otvorila nový nebezpečný smer útoku na východ Slovenska. Situáciu komplikovalo ešte len formovanie sa slovenskej armády, ako aj odsun českých vojakov do Protektorátu Čiech a Moravy. Vznikali dopravné problémy a časť západného Slovenska navyše okupovala nemecká armáda, ktorá aj obsadila vojenské sklady. Maďarský VIII. armádny zbor začal frontálny útok na Slovensko 23. marca 1939. Najsilnejší bol tretí prúd za podpory maďarských tankov, obrnených vozidiel, protilietadlového a protitankového delostrelectva, ktorý rýchlo dosiahol Sobrance. Maďarská armáda celkovo prenikla 10 - 20 km do slovenského pohraničia. Medzitým sa rýchlo formovala slovenská armáda a do boja masovo nastupovali slovenskí dobrovoľníci, keďže útok vyvolal veľké pobúrenie v slovenskej spoločnosti. Podplukovník Augustín Malár organizoval obranu východného Slovenska a sťahoval zo západných častí Slovenska zostávajúce ťažké zbrane a vojenské jednotky. Niektoré z nich do bojov úspešne zasiahli. Pamätné miesta bojov sú pri Nižnej Rybnici, boj o most pri Pavlovciach nad Uhom a nesmieme zabudnúť ani na maďarské bombardovanie Spišskej Novej Vsi.
Nemecko napriek tzv. Ochrannej zmluve nielenže Slovensko nepodporilo, ale 31. marca mu odporučilo ďalej netrvať na nemennosti hraníc. V snahe nezaťažiť ešte len formujúci sa štát väčším vojnovým konfliktom Slovensko ustúpilo. 4. apríla 1939 podpísali obe strany protokol o novej hraničnej čiare. Slovensko stratilo ďalších 74 obcí a viac než 40 000 obyvateľov, pričom šlo takmer výlučne o obyvateľov slovenskej a rusínskej národnosti. Posledné výstrelky Malej vojny sa odohrali 22. mája 1939 pri obci Kvetoslavov paradoxne na juhozápadnom Slovensku.
PODOBNÉ REPORTÁŽE:
• Povstalecký veliteľ br...
• Viedenská arbitráž
• "Vrátim sa živý!" Dram...
• Poučenie z dejín / Kon...
• Viedenská arbitráž - 8...
• Štefan Butka, osud hrd...
• Hrdinovia Malej vojny

Пікірлер