Magnetofon z kalkulatora [TOWARY MODNE 90]

O niezwykle zaawansowanym radzieckim magnetofonie Vega MP-120, wyposażonym w szereg wyświetlaczy, pamięć utworów i trzy silniki sterowane elektronicznie.
Eksponat został użyczony przez sympatyka serii. Dziękuję! :)
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/smialekadam
oraz do subskrybowania:
kzread.info?...
Napisy: Anna Śmiałek
#MP120 #Vega #МП120

Пікірлер: 602

  • @jacekgoab1911
    @jacekgoab19112 жыл бұрын

    Fajny filmik. W latach 80 w Polsce mało było magnetofonów z ZSRR, dlatego jest to ciekawostka jak dla mnie. Dodam tylko, że sendust to stop proszkowy stosowany na rdzenie głowic. Używany był przez Nakamichi w magnetofonach np. serii DR (DR-1, DR-2, DR-3), ale dopiero w latach 90. No i napęd bezpośredni jak w kultowym Akai GX-95. Jakby nie patrzeć trochę z High-Endu było w tym magnetofonie.

  • @ukasznowak7032

    @ukasznowak7032

    Жыл бұрын

    B.dobre sprzęty

  • @darekp8738
    @darekp87382 жыл бұрын

    Rosyjscy konstruktorzy mieli ciekawe rozwiązania, np. pilot przewodowy do magnetofonu szpulowego Orbita107s. Co może być nadzwyczajnego w pilocie przewodowym? Ano to, że oprócz podstawowych funkcji sterowania ma gniazdo słuchawek (stereo) a wszystko po 3 żyłach bez żadnych mikroprocesorów.

  • @hipeckshipek3725

    @hipeckshipek3725

    2 жыл бұрын

    I sobie leżysz i lecisz jednocześnie.Kumaci są.

  • @michasw91

    @michasw91

    2 жыл бұрын

    Radzieccy konstruktorzy mieli ciekawe rozwiązania nie tylko w elektronice. Np mało kto wie, że traktor T25 czyli popularny wladimiriec mógł być wyposażony w agregat prądotworczy do zasilenia gospodarstwa. W standardzie miał pompę podnośnika działająca w obie strony, czyli traktor mógł sam się podnieść żeby np. naprawić przebite koło, a także byl chłodzony powietrzem, co likwidowało problem zamarzania wody w zimie jeśli zapomniało się jej spuścić. Nie wspomnę o skrzyni biegów z jedna dźwignia do włączania biegów polowych, szosowych i wstecznych.

  • @jacek-jan

    @jacek-jan

    2 жыл бұрын

    @@michasw91 w tamtych czasach gospodarz (także kapitalistyczny) miał albo traktor albo "motor na siłę" i to mu napędzało całe gospodarstwo: kruszarkę kamieni, łupacz do drewn, cyrkularkę, młockarkę, pompę, dmuchawę itp itd. Nie to co dzisiaj, że każde urządzenie musi mieć swój silnik.

  • @konradsokolowski6044

    @konradsokolowski6044

    Жыл бұрын

    Jak to bez żadnych mikroprocesorów? Może nie były to układy zaawansowane technologicznie ale jednak... Odsyłam do dokumentacji serwisowej. Zresztą obecność elektronicznego licznika taśmy już sugeruje określony poziom zaawansowania. Może nie ma w tym magnetofonie żadnych procesorów w rozumieniu cyfrowej technologii, co nie oznacza że nie było tam zaawansowanych układów scalonych które odpowiadały za kilkanaście różnych procesów i czynności (np. kontrola poziomu zapisu, poziom wysterowania, prąd podkładu czy równoważenie szumów, DOLBY B i C) i to nie tylko takie możliwości. Sam magnetofon pojawił się pod koniec lat 80 (1987 r bodajże) i w swojej budowie miał całkiem sporo nowoczesnej technologii (układy scalone, wzmacniacze operacyjne, filtry częstotliwości sygnałów sterujących...) A to wszystko upakowane w iście radziecki design - siekierą ciosane. Taka była wtedy rzeczywistość co nie zmienia faktu, że technicznie dostęp do dużo bardziej zaawansowanych projektów leżał zdecydowanie po stronie radzieckich konstruktorów.

  • @mafiuszek
    @mafiuszek2 жыл бұрын

    Zawsze gdy oglądam Twoje materiały, zawsze w głowie mam te hasła: Ale to dobrze zmontowane! Ale to dobrze poprowadzone! Ale to dobrze wyjaśnione! Twoje materiały są na bardzo wysokim poziomie, jesteś zdecydowaną ''perełką'' na polskim youtube oraz dołączasz do nielicznego grona polskich twórców, których materiały są na światowym poziomie! Niezwykle przyjemnie się Ciebie słucha, mimo, że często z powodu braku wiedzy gubię się w technikaliach, tak zawsze z chęcią oraz zapałem oglądam Twoje materiały, nie dość, że to wspaniała rozrywka to jeszcze niesamowicie ciekawie i tak prosto (na ile to mozliwe) potrafisz wyjaśnić wszelkie meandry technicznych aspektów. Trzymam za Ciebie kciuki!

  • @robertmajewski4486

    @robertmajewski4486

    2 жыл бұрын

    Też lubie bardzo pana Adama :)

  • @damp7ernavigator

    @damp7ernavigator

    2 жыл бұрын

    Widać w tym po prostu nakład pracy, którzy czasem pozostaje niedostrzeżony......

  • @TheApokalipsa88
    @TheApokalipsa882 жыл бұрын

    Pierwszy raz w życiu widzę takie coś. Ciekawy twór.

  • @naprawiacz7879
    @naprawiacz78792 жыл бұрын

    W 1993-cim dostałem na serwis rosyjską "szufladę" - deck. Mechanika opierała się na elektromagnesach gdzie start był impulsem z zasilacza 40V, a następnie praca to już przytrzymanie 12V jak i cała elektronika. Co ciekawe te wysokie napięcie było podawane na całą elektronikę a obwody były odcinane po prostu diodami ... Działało, nie spaliło się :-) Można to skomentować tylko - mają rozmach **** :-)

  • @waldemarsobkowiak8974

    @waldemarsobkowiak8974

    2 жыл бұрын

    Szyrokij prastor!

  • @monsterjager2993
    @monsterjager29932 жыл бұрын

    świetny kanał , uwielbiam pana filmy, są pouczające i fascynujące , cieszę się że jest ktoś taki jak pan , Pozdrawiam .

  • @fr100100
    @fr1001002 жыл бұрын

    Na początku denerwował mnie ten Pan. Teraz, gdy obejrzałem większość z Jego prezentacji i opinii muszę stwierdzić że widzę w tym wszystkim jakiś geniusz. Uwielbiam nowe odcinki i oglądam je z wielką przyjemnością. Myślę nawet by dołożyć się do sponsoringu tego cyklu. Tylko tak dalej !!!

  • @solo1953
    @solo19532 жыл бұрын

    Przepiękny odcinek, a już te uniwersalne kostki użyte do sterowania tego ustrojstwa to prawdziwy odlot. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @dan911911dan
    @dan911911dan2 жыл бұрын

    "Nie będę omawiał bo byśmy wszyscy zasnęli"' ja właśnie na sen słucham, bo z elektroniki i elektryki jestem noga😉, choć ciekawie Pan opowiada i miły głos, swietna dykcja.

  • @Vrynio
    @Vrynio2 жыл бұрын

    Jak zwykle świetnie Panie Adamie! Pamiętacie program SONDA? Pewnie niektórzy jeszcze pamiętają, to akurat program mojego dzieciństwa i wczesnej młodości. Teraz oglądając materiały Pana Adama, kanału Astrofaza czy Nauka To Lubię zastanawiam się, jakby wyglądał taki projekt - wspólny materiał zawarty powiedzmy w godzinie czasu, na który składały by się materiały wymienionych przeze mnie kanałów, dodatkowo powiedzmy jeszcze jakieś stałe "rubryki". To by chyba właśnie była taka ówczesna SONDA...

  • @rychusloneczny4309
    @rychusloneczny43092 жыл бұрын

    No cudo elektroniki. Już dawno czegoś takiego nie widziałem ( 30-ci parę lat temu u ruska na hali targowej). Nie chciałbym mieć z czymś takim do czynienia. Pięknie się tego słucha. Pozdrawiam

  • @marcinaszewski4932
    @marcinaszewski49322 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy sprzęt, z równie ciekawym jego zaprezentowaniem. Pięknie dziękuję za taki fajny materiał :)

  • @romualddugosz315
    @romualddugosz3152 жыл бұрын

    Bardzo interesująca prezentacja. Bardzo dziękuję. Fajnie spędzony czas.

  • @sp2cdnczarek178
    @sp2cdnczarek1782 жыл бұрын

    Mam taki magnetofon. Pod koniec lat 90-tych padł jeden element obudowa BC-211 i osiem nóg. Po długim czasie "scalak"... wg mojej oceny rozciąłem i wyszło SZYDŁO z worka to nie scalak tylko dwa przekaźniki w tak zwartej obudowie. Wadliwy element zamieniłem na japoński gabarytowo 2 razy większy. Przy okazji okazało się, że urządzenie ma wbudowany miniaturowy Radioizotopowy generator termoelektryczny i od 20 lat nie płacę za prąd.

  • @sp2cdnczarek178

    @sp2cdnczarek178

    2 жыл бұрын

    Ostatnie zdanie oczywiści jest żartem, filmik czy zdjęcia z pracy DECKA mogę wstawić.

  • @sp3sfzslawek555

    @sp3sfzslawek555

    2 жыл бұрын

    Ale ciekawostka, taki malutki przekaźnik? Może pamięta Pan symbol? Chętnie bym sobie to zobaczył.

  • @sp2cdnczarek178

    @sp2cdnczarek178

    2 жыл бұрын

    @@sp3sfzslawek555 symbolu nie pamiętam, ale chyba mam ten zdemolowany element w pudełku w pracy jak coś fotki zrobię. Na filmie jest widoczny 11:57 minuta, w słowie potencjometrów litera c a nad nią układ scalony i wyżej potencjometr a nad nim ten przekaźnik. W magnetofonie na filmie ma kształt prostokątny, mój jest okrągły. Dwa przekaźniki w jednej obudowie i jak widać jest wielkości tego PR-ka.

  • @sp3sfzslawek555

    @sp3sfzslawek555

    2 жыл бұрын

    @@sp2cdnczarek178 Widzę, dziękuję. Jeśli układ scalony ma normalną wielkość, to rzeczywiście jest mniejsze od niego. Niesamowite!

  • @sp2cdnczarek178

    @sp2cdnczarek178

    2 жыл бұрын

    @@sp3sfzslawek555 jak coś zrobiłem zdjęcia tego przekaźnika, mogę podrzucić na maila.

  • @marekkusal7854
    @marekkusal78542 жыл бұрын

    Dzięki za super materiał poglądowo-techniczny. Pozdrawiam.

  • @TECHNICUSChannel
    @TECHNICUSChannel2 жыл бұрын

    Jak zawsze ciekawie poopowiadane i bardzo skurpulatnie wyjaśnione. Podziwiam pana za wiedzę, fajnie jest się coś przyuczyć o elektronice. Pozdrawia i życzę fajnej soboty

  • @zbigniewgurak8261
    @zbigniewgurak82612 жыл бұрын

    Mmm, jaki pyszny odcinek! Smakowity jako odcinek, smakowity także temat odcinka. Przepiękny sowiecki magnetofon, zewnętrze cieszy oko, środek arcyciekawy. Mieć DD dla grania i kółka zębate dla przewijania można mieć albo w wysokim modelu Technicsa albo w takim radzieckim dziadzie ... Sowieckie magnetofony to inna galaktyka, kolega kiedyś miał Elektronikę, wyświetlacz VFD dedykowany (przeciwny koniec kontinuum) , silnik na 220V jak w Bambino (też przeciwny koniec kontinuum).

  • @zbigniewgurak8261
    @zbigniewgurak82612 жыл бұрын

    Ta bańka z kalkulatora z kursywowymi cyframi, użyta jako wskaźnik wysterowania, jest UROCZA.

  • @ivansudakov6877
    @ivansudakov68772 жыл бұрын

    Лентопротяжный механизм с прямыми приводами - это вещь! Купил бы такой в любом состоянии, лишь бы лентопротяжка была в хорошем состоянии.

  • @indusand3720
    @indusand37202 жыл бұрын

    Toż to poezja co opowiadasz. Piękne i zabawne.

  • @MrVValdi
    @MrVValdi2 жыл бұрын

    To naprawdę mnie zaciekawiło, fajnie opowiedziane i sympatyczny humorek ;)

  • @adamir7790
    @adamir77902 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy matetiał. Dzięki 👍👏

  • @przemysawkubik4416
    @przemysawkubik44162 жыл бұрын

    Fajnie się ogląda, ale dla mnie to co Pan mówi to czarna magia. Pozdrawiam. Może inaczej, nigdy nie miałem dogłębnej wiedzy o tych sprzętach, a rocznikowo z Pana sprzętami jestem bliski ponieważ jestem 83 rocznik i coś tam kojarzę.

  • @lukasz_p_
    @lukasz_p_2 жыл бұрын

    Pokonal mnie ten 'ekran' do trafa. ZSRR jednak, tak jak i Rosja teraz, to jednak stan umyslu. Sialo im po 50 Hercach to zaekranowali? Wysokonapieciowe procesory tez daja rade.

  • @darekp8738
    @darekp87382 жыл бұрын

    Moja Vega MP-120 ma wymienione ledy na 3 kolory, głowicę kasującą na 2 szczelinową. Wymienione wszystkie elektrolity w torze audio. Co do programowania, to dla prawidłowego działania wystarczają standardowe 3s przerwy między utworami. Można zaprogramować kolejność odtwarzania utworów do 15-stu z możliwością powtórzenia całego programu (zapętlenia, odtwarzania w kółko) aż do wyłączenia.

  • @jurekkamalski9587
    @jurekkamalski95872 жыл бұрын

    Bardzo ciekawe. Dziękuję bardzo

  • @pilotsamolotu8957
    @pilotsamolotu89572 жыл бұрын

    Szczególnie ten napęd mi się podoba, według mnie tak to się powinno robić.

  • @jestemfajnyjeden4525

    @jestemfajnyjeden4525

    Жыл бұрын

    Moim też.

  • @5mxg
    @5mxg2 жыл бұрын

    Ten magnetofon to pionier dzisiejszych trendów sposobu konstruowania aplikacji

  • @jacek-jan

    @jacek-jan

    2 жыл бұрын

    ... i OS. Pamiętam, jakie cuda można było wycisnąć z 64kb, 128kb (np obsługa 2 monitorów) a potem 512kb (np edycja filmów). Piszę to z 8gb smartfona.

  • @adam12spaw
    @adam12spaw2 жыл бұрын

    Piękny sprzęt jak na tamte lata.

  • @andrzejwisniewski7358
    @andrzejwisniewski73582 жыл бұрын

    Ale wynalazek. Szczególnie z tymi napięciami. Pozdrawiam serdecznie.

  • @waldemarsobkowiak8974
    @waldemarsobkowiak89742 жыл бұрын

    *Przecież on jest prześliczny!* Dawno nie widziałem piękniejszego sprzętu. Te dwa odcienie błękitu i ta czerwień! Fakt, że razi trochę zgrzyt w barwie displeja. A co do paradoksów konstrukcji - no cóż... Jak powiedział klasyk - "tak się gra, jak przeciwnik pozwala!" 14:10 Potęcjonometry pamiętają jeszcze epokę telewizorów lampowych - tam dokładnie takie widywałem w latach '70, parę sztuk mam jeszcze w piwnicy. Obudowy wykorzystywałem jako tygielki do cyny przy seryjnym cynowaniu kabelków! :o) Pozdrawiam serdecznie!

  • @rosandpl

    @rosandpl

    2 жыл бұрын

    "każda potwora znajdzie swego amatora"

  • @jestemfajnyjeden4525

    @jestemfajnyjeden4525

    Жыл бұрын

    @@rosandpl Takie potencjometry nie trzeszczą nawet po 30 latach a wszystkie PRL - owskie z "nowych serii" nie nadążam wymieniać.

  • @poldoford
    @poldoford2 жыл бұрын

    Świetny odcinek o bardzo ciekawym sprzęcie

  • @st.john_one
    @st.john_one2 жыл бұрын

    dziękuję Panie Adamie

  • @navalgdynia3000
    @navalgdynia30002 жыл бұрын

    Wincyj takich filmów! :-)

  • @sebastianbasta2383
    @sebastianbasta23832 жыл бұрын

    Jedna kaseta. Na tej kasecie nagranie, które ja lubię, a trzy piosenki dalej dziewczyny ulubiona i tak sobie na zmianę słuchamy więc ta funkcja bardzo fajna. Dobry film, nie wiedziałemo takim cudeńku.

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik2 жыл бұрын

    Grubyyyy sprzęt :-) i ciekawy. Diora przy tym mogłaby się tylko schować.

  • @GarryAlexeef
    @GarryAlexeef2 жыл бұрын

    Хороший маг. Мы были на верном пути. Три двигателя. Сендастовая головка. Динамический шумоподавитель. Некоторая автоматизация.

  • @85veget
    @85veget2 жыл бұрын

    Dziękujemy.

  • @audiomaniaintermusic
    @audiomaniaintermusic2 жыл бұрын

    Ciekawy i innowacyjny jak na tamte lata magnetofon

  • @pawekozio9975
    @pawekozio99752 жыл бұрын

    Świetny odcinek ! Nie widziałem nigdy takiego kaseciaka z ZSRR. - Bardzo ciekawa konstrukcja :)

  • @zbigniewgurak8261

    @zbigniewgurak8261

    2 жыл бұрын

    Wchux , wchux drogie to było, jak wynika z któregoś z komentarzy. A więc siłą rzeczy rzadkie.

  • @zadzwon112
    @zadzwon1122 жыл бұрын

    Niezły. Nie miałem pojęcia, że ruscy kiedykolwiek zrobili całkiem przyzwoitego kaseciaka.

  • @leto87
    @leto872 жыл бұрын

    Świetny kanał!

  • @andrzejandrzej7705
    @andrzejandrzej77052 жыл бұрын

    To jest kolor szmaragdowy. Dobry szmaragd nie jest zły. Taka prawda. W języku polskim istnieje takie słowo jak ,,wzornictwo'', a nie jakiś tam design.

  • @adalas293

    @adalas293

    3 ай бұрын

    Brawo Andrzej.

  • @tow.JanWinnicki
    @tow.JanWinnicki2 жыл бұрын

    Z wyglądem i użytkowaniem ruskiego sprzętu audio jest tak jak z moją byłą kochanką. Im bliżej się jej przyglądasz i dłużej z nią obcujesz, tym bardziej masz chęć na przejście na model z drugiego obszaru płatniczego, mimo że będzie cię on znacznie więcej kosztował. Serwus!

  • @makos2311

    @makos2311

    2 жыл бұрын

    Towarzyszu opowiedz nam ten dowcip o parowce !

  • @kidrock5709

    @kidrock5709

    2 жыл бұрын

    😂😂😂

  • @Richard_Green_143
    @Richard_Green_1432 жыл бұрын

    7:40 Przełącznik Reduktora Szumu, pozdro dla kumatych 😉

  • @tomaszadamowicz9786

    @tomaszadamowicz9786

    2 жыл бұрын

    He he He he.... W skrócie. :RS

  • @11111olo
    @11111olo2 жыл бұрын

    Fajny ten magnetofon. Sądziłem że tylko w magnetowidach były takie silniki a tu taka niespodzianka.

  • @jackwitkowski7818

    @jackwitkowski7818

    Жыл бұрын

    Sporo, szczególnie topowych produktów różnych marek, posiadało napęd bezpośredni.

  • @magnificussonus2669
    @magnificussonus26692 жыл бұрын

    Glowice typu sendust maja 2-3 warstwy laminatu na kazdym rdzeniu glowicy , permalloy i amorphous mialy wiecej. Amorficzne byly najbardziej trwale .Dynamika magnetofonow z dbx ( najlepszy system redukcji szumow jaki kiedykolwiek powstal ) , dojezdzala do 115 db!!!. , zawstydzajac wiele cd playerow. Niesamowite to cudo , przyciski wygladaja jak wyciosane z kamienia ale duzy plus za direct drive trzymajacy obroty , to byla najwiekrza bolaczka magnetofonow. Kolejny wspanialy odcinek.

  • 2 жыл бұрын

    Ha, nie wpadłem na to, że rosyjski sendast to po prostu sendust! No to teraz już wszystko wiadome, dzięki za naprowadzenie :)

  • @marcinnowak777
    @marcinnowak7772 жыл бұрын

    No. Niesamowicie przedobrzyli. Nie wiem czy celowo te ruskie konstrukcje były tak komplikowane ale szacun za mechanizm DD. Całkiem ciekawy magnetofon. Ciekawe jak ten kompandorowy system NR się różnił od Dolby i dbx? Może obadasz temat Adamie? Bardzo dziękuję za ciekawy film i serdecznie pozdrawiam.

  • @adamkowal7428
    @adamkowal74286 ай бұрын

    Gdzieś od roku 1988 89 w ZSRR podpisano licencję z firmą Toshiba i juz zupełnie inne wyświetlacze były wstawiane do ich magnetofonów elegancko płynnie chodziły jak w Akai Techniksie czy Sony w żadnym polskim sprzęcie nie było takich wyświetlaczy wtedy.Chodzi mi głównie o jakość wizualną bo co do jakości audio to tego nie wiem jak to grało. Również telewizory produkowano z kineskopami Toschiba marki Horyzont.

  • @martyb9409
    @martyb94092 жыл бұрын

    Dobry komentarz. Ubawił mnie ten odcinek.

  • @robertmajewski4486
    @robertmajewski44862 жыл бұрын

    Panie Adamie - Fajna czapusia :))))

  • @remont1331
    @remont13319 ай бұрын

    купил в 86 году весь комплект из 4 юнитов был очень доволен )

  • @jamrug3472
    @jamrug34722 жыл бұрын

    Od dzieciaka byłem zafascynowany sprzętem z tych lat, zgłębiłem w przód, tył i na wyrywki bazy danych ale tylko krajowych, Unitry. Dzięki temu materiałowi widzę ile fascynujących konstrukcji mnie przez to ominęło, dzięki! Ta radziecka ikonografia jest cudnie głupia.

  • @ITGuyinaction
    @ITGuyinaction2 жыл бұрын

    🎧🎧🎧 O Panie! To żeś pojechał ostro z tym odcinkiem! Zacznijmy od kultowych powiedzonek, które mają szansę przejść do historii. Chyba zapiszę się do Ciebie na kurs pisania scenariuszy filmowych. Może w tym tkwi sekret, jak stworzyć popularny kanał? "Guziki tylko czyhają, by ugryźć w palec". "Gałki kolebią się na wszystkie strony niczym sztandary na święto rewolucji". "Niestety tłumik się zsiusiał". "Dziada z babą tu brakuje". Genialne! A tak już poważniej. Wyświetlacz VFD to ciekawe rozwiązanie w tego typu sprzęcie, a nawet dwa. Mnie się pomysł z playlistą bardzo podoba. Dziś to już może trąci myszką, ale wtedy to pewnie powodowało wielkie woooow! 6 różnych poziomów napięć! Na bogato, ale też jak to zwiększało koszty. Szaleństwo! A później to dopasowywanie napięć wewnątrz. Ciekawe, jak ten układ redukcji szumów był sprawny (jak działał ok). Ciekawe byłoby też nagranie taśmy na tym urządzeniu z użyciem redukcji, a później sprawdzenie, jak to się odtwarza na normalnym magnetofonie. Szkoda, że nie poświęciłeś więcej czasu hallotronom. To dość mało znany podzespół elektroniczny. Może kiedyś...? Pytanie też, czy jest jeszcze ktoś w Polsce, albo nawet w jednym z krajów dawnego ZSRR, kto potrafiłby to solidnie zestroić i przesmarować. Ale tak porządnie, a nie na zasadzie "jak to ja nie dam rady!? będzie Pan zadowolony". Podsumowując super odcinek! Gratuluje i chylę kapelusza! 🎩

  • 2 жыл бұрын

    Dziękuję :) Nie wszystko omawiam zawsze dokładnie, zostawiają sobie niektóre sprawy na kolejne okazje :)

  • @ITGuyinaction

    @ITGuyinaction

    2 жыл бұрын

    @ Domyślam się!

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur2 жыл бұрын

    A mnie ta rosyjska siemierżność wzornictwa zawsze się podobała 👍

  • @obywatelcane6775

    @obywatelcane6775

    2 жыл бұрын

    Coś w tym jest ===patrzysz na sprzęt i wiesz, że to Ruskie zrobili :-) Też zawsze mi się podobały te metalowe zabawki na rozginane blaszki z podkładkami [w przeciwieństwie do chińskiej plastikowej tandety], sprzęty domowe na kremowy kabel dwużyłowy z wtyczką nie przystosowaną do gniazdek z bolcem, samochody czy narzędzia. Z dużym naddatkiem materiału, solidnie. Mało tego. Teraz, w roku 2021 wciąż mam budzik Eljektronika z zielonymi cyferkami na czarnym tle, samowar elektryczny na segmencie i jeżdżę Ładą 2107 :-))) No ale moja rodzina ma korzenie mocno wschodnie, przez jakiś czas wychowywałem się z Dziadkiem i tym nasiąkłem. Żaden ruski sprzęt nigdy mnie nie zawiódł. Klucz prędzej zjedzie śrubę dookoła niż sam pęknie a Łada to samochód osobowy, terenowy, sportowy, ciężarówka. Robi robotę i nie klęka. Nigdy nie wracałem na lince. Odpala przy -20.

  • @zbigniewgurak8261

    @zbigniewgurak8261

    2 жыл бұрын

    @@obywatelcane6775 Mmm, Łada, miodzik, 2107, przepiękna. Kiedyś znajomy kupił nówkę 2105 i dostał do niej książkę instrukcję po polsku. "Jadąc przez las należy uważać n.a. wystające korzenie i kamienie. Po PRZEJECHANIU PRZEZ BRÓD należy przez piewszy kilometr jechać lekko naciskając pedał hamulca, aby wysuszyć bębny hamulcowe". To jest samochód przewidziany do użytku!

  • @martinianvs1312

    @martinianvs1312

    2 жыл бұрын

    @@zbigniewgurak8261 Niemniej mimo modyfikacji ta Łada to nadal FIAT 124.

  • @zbigniewgurak8261

    @zbigniewgurak8261

    2 жыл бұрын

    @@martinianvs1312 No i dobrze. Mnie to pasuje.

  • @martinianvs1312

    @martinianvs1312

    2 жыл бұрын

    @@zbigniewgurak8261 Ok. Ale nie ujmując niczego Rosjanom kiedy się chwali ten wóz, pamiętać należy, że zalety Łady to nie tylko ich dzieło.

  • @watchbreaker1706
    @watchbreaker17062 жыл бұрын

    Radzieckie wzornictwo ma jednak ten swój egzotyczny urok. Ciekawe czy kiedyś zostanie odkryte na nowo.

  • @IvanovichIvanov
    @IvanovichIvanov2 жыл бұрын

    dzień dobry. piątek. oglądamy :-)

  • @abominabelle
    @abominabelle2 жыл бұрын

    ...no tak ale poco takie wydziwianie kiedy nawet sam mistrz Pioneer zastosowal ten sam trick z wygaszeniem w CT-F900 gdzie 1szy z 4ech segmentow licznika tez nie jest uzywany. Pamietam ze robiac go ponad 10 lat temu bylem nieco zdziwiony ze mistrzunio tak sobie polecial w prawie totl decku ale nie pamietam juz czy stopki tego segmentu byly wlutowane w plytke czy nie (jeszcze nie jeczy wiec na razie nie bede do niego zagladal). Monochromatyczne wskazniki wysterowania VFD na zachodzie tez byly prymitywnie koloryzowane przez tanie czerwone plastikowe filtry jak np w High-End Compu decku Philips N5846 i innych nizszych tej firmy (rowniez Erres i Aristona). To samo rozwiazanie mam tez w ktoryms z deckow Akai (rowniez Tensai) i w JVC. Ten niczemu nie sluzacy bajer (po czesci sarkazm zapewne) znany jako np APMS byl bardzo popularny na zachodzie przez kilka dobrych lat przede wszystkim wsrod inteligentniejszych i cierpliwszych audiofilow (proponuje lekture instrukcji programowania do np: Marantz SD 9020, Optonica RT3838 czy 7100, Philips N2554 czy 5846 czy nawet takich prostakow jak Akai HX-A451W czy Aiwa WX-220). Dlugosci cisz zalezaly oczywiscie od predkosci przewijania a dyskusja nad sensem tego to odwieczy temat przewagi dysku nad tasma czy vice versa (plyty jako corpo propaganda main-stream a tasma jako jedyna istniejaca opcja wolnej woli (mocno z reszta zwalczanej - home taping is killing music) do nagrywania wszystkiego i kazdego). Byla to jednak wazna funkcja ktora pozwalala znalezc (wlasne!!) mix-tape kawalki bez recznie albo na maszynie do pisania sporzadzonej listy stanu licznika od-do (zakladajac oczywiscie ze nie zapomnialo sie o jego wyzerowaniu na poczatku kasety albo szpuli bo wtedy ta lista mozna bylo sobie tylko dupe podetrzec a i pewnie wiele z nich tak wlasnie skonczylo gdzies tam w okolicy wczesnych 80'). Po pojawieniu sie funkcji autoreverse i blank skip wcale nie byla tak absurdalna jak to sie moze wydawac. Poza tym byl to odpowiednik coraz to bardziej zautomatyzowanych gramofonow (np APSS) zaczynajac gdzies tam w okolicach ADC Accutrac 4000, poprzez np Optonica RP-9100, Onkyo CP-1028R czy poznych, prostych ale skutecznych tangentow jak np Kenwood P-91, Sansui P-L75 czy Fisher MT-750. Pinch roller wyglada tragicznie, popekany i na pewno twardszy moze troche niszczyc tasmy. Latwo go zmienic od przodu bez grzebania wystarczy przelozyc sama opone (latwo cos dopasowac z donorow albo z chin za grosze). A ten trudny do okreslenia kolor wyswietlacza to oczywiscie seledynek...

  • @michalpasternak

    @michalpasternak

    2 жыл бұрын

    Poziom słuchania ze zrozumieniem koreluje najwyraźniej ze zdolnością rozpoznawania ironii.

  • @31uisybz

    @31uisybz

    Жыл бұрын

    piwo dla tego, co to przeczytał w 2 minuty i wszystko przyswoił....

  • @Roberciqs777
    @Roberciqs7772 жыл бұрын

    😀konkretny sprzęt 😂 👍

  • @tomaszk2242
    @tomaszk22422 жыл бұрын

    Nie zgadzam się. Moim zdaniem zaprogramowanie sobie listy odtwarzania na magnetofonie jest identycznie kuszące, jak w przypadku odtwarzacza cd, bądź mp trzy. "Dziada z babą", dziękuję za przypomnienie tego wspaniałego wyrażenia.

  • @cielakovsky
    @cielakovsky2 жыл бұрын

    Co za sprzęt, co za materiał :) jak zwykle świetne. A czy we fragmencie o działaniu reduktora szumów nie doszło do zamiany? Zazwyczaj chyba zwiększano poziom wysokich tonów przed zapisem, czy się mylę? Obniżanie przy odczycie obniżało później też górę pasma szumów taśmy.

  • 2 жыл бұрын

    Kompresja polega właśnie na podnoszeniu poziomu niskich sygnałów (albo obniżaniu wysokich, co jest tym samym, tylko z innego punktu widzenia). A redukcja szumów to kompresja górnej części pasma - przed zapisem i proces odwrotny po odczycie. W praktyce tak właśnie jest: na taśmie jest dużo wysokich tonów i słuchanie kaset nagranych w dolby na magnetofonach bez dolby dawało taki efekt. Tylko tego nie da się znieść gałką od wysokich tonów, charakterystyczne pływanie góry zostaje.

  • @remigiuszwacawek8163
    @remigiuszwacawek81632 жыл бұрын

    Tłumik się zesiusiał 🤣🤣🤣🤣 cóż za barwne zestawienie.

  • @wojtas-4
    @wojtas-42 жыл бұрын

    Interesuje się ogólnie retro sprzętem, ale co dzisiaj kolega przedstawił to wprost MOWĘ MI ODEBRAŁOOOOOOOO

  • @GoracyKanal
    @GoracyKanal2 жыл бұрын

    Dla takich materiałów tu jestem :)

  • @djromy
    @djromy2 жыл бұрын

    Super filmik

  • @adammeczynski2852
    @adammeczynski28522 жыл бұрын

    Ja odpalam i daje łapkę w górę ;)

  • @selectnull4459
    @selectnull44592 жыл бұрын

    Były też elwro układy jednokalkulatorowe, wszystko w jednym :)

  • @1Miro2345
    @1Miro23452 жыл бұрын

    Takie wyświetlacze produkcji radzieckiej w formie rurki można było połowie lat 80-tych "za grosze" kupić w Polsce. Robiliśmy z nich zegary itp. Jeden z nich "wylądował" nawet w mojej pracy dyplomowej.

  • 2 жыл бұрын

    Były dostępne m.in. w Bomisach. Nie lubiono ich, bo były trudniejsze w obsłudze od ledowych.

  • @1Miro2345

    @1Miro2345

    2 жыл бұрын

    @@ars3563 Nie wiem, co cię interesuje. Dzisiaj sam już sprawdziłem w internecie, jakie to mogły być wyświetlacze i najprawdopodobniej były to ИВ-18 pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%9Bwietlacz_fluorescencyjny#/media/Plik:VFD_IW18_tyl.jpg

  • @1Miro2345

    @1Miro2345

    2 жыл бұрын

    @ Z ciekawości popatrzyłem na schemat sterowania z lat 80-tch do takiego wyświetlacza, i sam się zdziwiłem, że takie skomplikowane układy chciało nam się budować :) Wyświetlacz bezpośrednio obsługuje 15 tranzystorów BC237, a te podpięte są do siedmiu układów z serii 74...

  • @hipeckshipek3725
    @hipeckshipek37252 жыл бұрын

    Nie mam pytań ,panie Adasiu jest pan kotem.

  • @IvanovichIvanov
    @IvanovichIvanov2 жыл бұрын

    zabawne jest to, że na statku apollo dopasowanie kwadratu do koła przy pomocy taśmy klejącej jest powodem do dumy (bo to zachód) a to samo zrobione przez naszych i innych inżynierów jest powodem do drwiny i to nawet gdy jest zrobione o niebo lepiej.

  • 2 жыл бұрын

    Jak znajdę coś naszego albo radzieckiego zrobionego o niebo lepiej, z pewnością to pokażę :)

  • @marekjedrzejczyk985

    @marekjedrzejczyk985

    2 жыл бұрын

    1. To nie byli nasi inzynierowie 2. Na statku Apollo nie mieli kilku lat na proby i paru fabryk do dyspozycji. No i ryzyko inne, wiesz, tu ktos dostanie premie albo nie, a tam ludzie przezyja albo nie.

  • @IvanovichIvanov

    @IvanovichIvanov

    2 жыл бұрын

    @ stosując kryterium bezwzględnego porównania może być trudno. uważam tylko, że efekty należy odnieść do możliwości jakie mieli jedni i drudzy. nie jest sztuką zrobienie czegoś często tylko ładniejszego gdy ma się większy dostęp do środków i zasobów.

  • @martinianvs1312

    @martinianvs1312

    2 жыл бұрын

    @@IvanovichIvanov Tak. Ale to że Rosjanie mieli gorszy dostęp do środków, no oto mogą mieć żal do siebie ze tolerowali takie swoje władze które im dla tych dziedzin środków nie organizowały. Bo ważniejsza była kasa na utrzymanie np NKWD.

  • @defilrepairman1970
    @defilrepairman19702 жыл бұрын

    Zastanawiam się...jak w takim razie musi być skomplikowana radziecka rakieta kosmiczna...

  • @01001000010101000100
    @010010000101010001002 жыл бұрын

    Mi troszeczkę wyglądem przypomina JVC z epoki, czyli Victora. Podobna kolorystyka. Tylko Victor robił sprzęt na bogato, a Ruscy zrobili ekonomicznie.

  • @martinianvs1312
    @martinianvs13122 жыл бұрын

    Jest też jeszcze jedna kwestia. Fabryki "cywilne" o ile można o takich mówić w demoludach a w każdym razie ich wydziały były znacznie mniej zautomatyzowane niźli ich odpowiedniki w krajach Twardej Waluty. Teoretycznie obniżało to koszty, ale przy seryjnej dużej produkcji de facto je podwyższało ograniczając liczebność produkcji i możność obniżenia kosztów poprzez większą masowość i powtarzalność takiej zautomatyzowanej produkcji. Obniżało to i jakość bo przy całej ludzkiej precyzji przy tak zaawansowanych technologiach wymagana była już automatyka. Takie np Hitachi już około 1984 roku miało produkcje mechanizmów magnetofonowych i Video zautomatyzowane w 95 %. Także tam wchodziło szybciej projektowanie przy użyciu CAD. W demoludach to wszystko była na wpól ręczne.

  • @MrTN_1024
    @MrTN_10242 жыл бұрын

    Super :)

  • @gonzogorf7019
    @gonzogorf70192 жыл бұрын

    ale fajne!

  • @tomasznowak382
    @tomasznowak3822 жыл бұрын

    Mam kilka radzieckich magnetofonów i żaden nie obsługuje taśm metalowych, czyżby uznali to za zbędny gadżet? Rodzaj taśmy FeCr spotyka się też w sprzętach zachodnich, choćby Dual C844 z roku '81 ma takie, a dodatkowo jeszcze po 2 rodzaje Fe i CR, łącznie do wyboru jest 6 rodzajów taśm ;) Mechanika zasługuje na szacunek; mam kombajn ITT HC 7071 gdzie jest to zrobione podobnie i jest to najprostsza dobra mechanika jaką widziałem do tego z chyba tylko dwoma PR-kami. Pomysłowość radzieckich inżynierów była zadziwiająca nawet na przykładzie samych magnetofonów które posiadam: Radiotehnika M-201 - "szuflada" na sprężynie, Vilma 214 - sterowany mikroprocesorem z wyszukiwaniem utworów, a licznik LED jednosegmentowy (!), Majak 233 z silnikiem prądu zmiennego wielkości tych ze współczesnych pralek, genialnym jak dla mnie "sistiemem szumoponiżenia Majak" i rodowodem z kijowskich zakładów zbrojeniowych (istniejących do dzisiaj z tym samym logo) ;) Innych przykładów można mnożyć :) Pozdrawiam i gratuluję profesjonalnych i miłych w oglądaniu filmów!

  • @Makosek

    @Makosek

    2 жыл бұрын

    Na kasecie można było nagrać ( analogowo) zakodowaną trajektorię lotu rakiet, oprogramowanie sterujące, itd. Pojemność kasety jest większa niż dyskietki fdd, zapis trwały, zaś sam nośnik jest bardziej odporny mechanicznie.

  • @zbigniewgurak8261

    @zbigniewgurak8261

    2 жыл бұрын

    Czy ten Majak jest szerszy niż diorowska duża wieża i ma bańkę VFD ale dedykowaną i bardzo ładną? Srebrny? Bo pamiętam coś takiego 30 lat temu u kolegi , ale pamiętam jako "Elektronika" (może błędnie?)

  • @tomasznowak382

    @tomasznowak382

    2 жыл бұрын

    @@zbigniewgurak8261 Tak, szerszy, kasetę wkłada się do mechanizmu bezpośrednio (nie ma kieszeni), mechanizm i 6 klawiszy po prawej stronie, reszta z VFD po lewej plus wbudowany wzmacniacz :) Były srebrne i czarne, płyty elektroniki wzorem przemysłowej całe lakierowane.

  • @ITGuyinaction
    @ITGuyinaction2 жыл бұрын

    👨‍💻👨‍💻👨‍💻👨‍💻👨‍💻👨‍💻👨‍💻 Zabieramy się za oglądanie z nosem przed monitorem! Zapowiada się super odcinek! P.S. A jak już ktoś obejrzy, a chciałbym zobaczyć jeszcze jakiś sprzęcik retro, to nieskromnie... 🎥🎞️🎞️🎞️🎞️🎞️🎞️🎞️▶️▶️▶️

  • @zoelucilla5820
    @zoelucilla58202 жыл бұрын

    Adamie, to była konkurencja dla Revox'a :-)

  • @benny_plgraciarz2714
    @benny_plgraciarz27142 жыл бұрын

    o kurde :) mechanizm super! ale ten przerost procesorowy... to już chyba łatwiej było by tam tym konstruktorom wstawić kineskop z Elektroniki 100 i na jednym jakimś klonie Z80 zrobić wyświetlanie zarówno wskaźników wysterowania jak i wszelkich liczników także czasu rzeczywistego... :)

  • @jarok1891

    @jarok1891

    2 жыл бұрын

    Sprzęt radziecki był "dziwny" od zawsze. Parę razy w latach 90 wpadł mi w ręce jakiś wynalazek, pamiętam zautomatyzowany magnetofon z mechanizmem bez pasków (tak jak w materiale ale to jednak była inna konstrukcja) za to z ogromną jak na tamte czasy liczba wzmacniaczy operacyjnych poupychanych chyba wszędzie gdzie się dało, i jakiś wzmacniacz wyższej klasy Korwet. Przyzwyczajenie do Diory i tym podobnych wynalazków PRLu gdzie końcówka mocy miała 7 tranzystorów do Korweta gdzie ta liczba zbliżała się do 30 to był szok. Rosjanie lubili wskaźniki VFD tak jak na zachodzie i robili układy (chyba p-mos) do współpracy z nimi. Wszystko dzięki fabrykom które miały czysto militarne przeznaczenie a w czasach pokoju nie za bardzo miały co robić, W branży elektronicznej mieli ich kilkanascie. W Polsce zwyczajnie nie było takich możliwości, Łucznik produkował maszyny do szycia:D

  • @piotrodzysk4444
    @piotrodzysk44442 жыл бұрын

    Gnialne - Pozdrawiam.#

  • @pralkatv3485
    @pralkatv3485 Жыл бұрын

    Nie znający cyrylicy przeczytają "Beza", tak jak ja za dziecka czytałem "Becha"zamiast "Wiesna" na magnetofonie mojego ojca. Pamiętam jedną z kaset, które miał Ojciec, atorką nagrań była Żanna Biczewska :)

  • @rabinpoluje3321
    @rabinpoluje33212 жыл бұрын

    13:40 przypomniało mi się Oko Moskwy. Bardzo oryginalne podejście. Swoboda mistrza. I też wygląda jak dipol zamknięty?

  • @IREKWWSL
    @IREKWWSL2 жыл бұрын

    Kiepsko wyglądają komentarze typu: socjalistyczny, radziecki, sowiecki szrot itp. Podobnie w Polsce jaki w ZSRR społeczeństwo chciało mieć sprzęt audio, a że brak było dewiz na zakup jego na zachodnim rynku, to konstruktorzy krajowi robili ,,swoje'' często też kopiując. A co do konstrukcji zbyt zawiłych, to była to droga pójścia też w jakimś sensie na łatwiznę. Takie były wtedy czasy i rozwiązania, których krytykanci nie rozumieją. Zachodni sprzęt był lepszy z każdego powodu a i takiego, że projektowali go nie amatorzy a konstruktorzy z firm z doświadczeniem i odpowiednim zapleczem. Ci, co tak krytykują w czambuł sprzęt z minionej epoki, często zachłysnęli się zachodnim sprzętem a niewiele mogą o nim powiedzieć. Może tylko tyle, że mają najlepszy

  • @terazdokonujeszwyboru2255

    @terazdokonujeszwyboru2255

    2 жыл бұрын

    Jest postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd; Hebr. 9:27 UBG Lecz Bóg okazuje nam swoją miłość przez to, że gdy jeszcze byliśmy grzesznikami, Chrystus za nas umarł. Rzym. 5:8 UBG Tak bowiem Bóg umiłował świat, że dał swego jednorodzonego Syna, aby każdy, kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Ew. Jana 3:16 UBG Pokutujcie i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na przebaczenie grzechów, a otrzymacie dar Ducha Świętego. Dz. Ap. 2:38 UBG Jezus odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego. Ew. Jana 3:5 UBG Wszyscy bowiem ci, którzy są prowadzeni przez Ducha Bożego, są synami Bożymi. Rzym. 8:14 UBG Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne, ale kto nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz gniew Boży zostaje na nim. Ew. Jana 3:36 UBG Nie łudźcie się, Bóg nie da się z siebie naśmiewać. Co bowiem człowiek sieje, to też żąć będzie. Gal. 6:7 UBG Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu poznania prawdy, to nie pozostaje już ofiara za grzechy; Hebr. 10:26 UBG

  • @MrArthader
    @MrArthader2 ай бұрын

    Sendust to specjalny stop używany do produkcji głowic magnetofonowych, twardszy niż permalloy.

  • @robertmajewski4486
    @robertmajewski44862 жыл бұрын

    Panie Adamie - napisałem że mimo "mało zaawansowanej" technologi przeszlosci to i tak wszelkie czesci wewnątrz urządzenia to równiez cos wielkiego. Pan nieco spłycił temat odpowiadajac - iz w smartwonie jest jeszcze wiecej czesci. Naprawdę :))) :))) Prosze sie nie gniewać ale rowniez posiadam wiele wiedzy na wiele tematów - mowia nie skromnie. Chodziło mi o to iż wymyslenie kiedys róznych czesci było i jest bardzo trudne w kazdym razie było trudne w przeszlosci gdyż liczyły sie naprawde tęgie głowy by rozwiać dany problem. Oni zaczeli tworzyc elektronikę i przy jakich narzędziach ? To było dla nich bardzo trudne. Obliczenia ołowkiem na duzych kartach papieru. Mimo ze dzis "smiejemy" sie z drobnych czesci to wtedy zrobienie ich to byly no gwiezdne wojny :))

  • @martinianvs1312

    @martinianvs1312

    2 жыл бұрын

    Tak, tylko że tak robiono nie tylko w Rosji ale i gdzie indziej często z lepszym skutkiem. Zresztą i zachodni i japońscy inżynierowie jeszcze w latach 70 rzadko mieli pierwsze CAD-y. To było drogie. Też liczyli jeszcze na papierze. Tu nikt nie neguje szacunku dla rosyjskich inżynierów ale nie tylko oni byli tacy. A to ich politycy utrudniali im prace.

  • @robertmajewski4486

    @robertmajewski4486

    2 жыл бұрын

    @@martinianvs1312 wiem o tym bo juz nie mlody ze mnie chłop :) Poliytyka zmieniała wszystko.

  • 2 жыл бұрын

    Pozostanę przy swoim: w smartfonie są rzędy wielkości części więcej. W detalu są ich setki miliony, oczywiście większość jest powtarzalna, ale nadal indywidualnych obwodów będą pewnie dziesiątki tysięcy. Tylko tam to wszystko drzemie pod klapkami z tworzywa i wydaje się, że nic w środku nie ma. Dodam tylko, że nie ma na świecie człowieka, który ogarnąłby w szczegółach schemat współczesnego procesora.

  • @martinianvs1312

    @martinianvs1312

    2 жыл бұрын

    @ Tak. Głownie wewnątrz Chipów. Miniaturyzacja swoje robi.

  • @60nexus
    @60nexus2 жыл бұрын

    Naprawiałem kiedyś koledze radziecki magnetofon kasetowy. Napędzany był silnikiem zasilanym z sieci, wielkości sporego garnka.

  • @mirek1275

    @mirek1275

    2 жыл бұрын

    Ten silnik to licencja Matsushity i był stosowany w radzieckich magnetofonach szpulowych.

  • @zbigniewgurak8261

    @zbigniewgurak8261

    2 жыл бұрын

    Pamiętasz nazwę? Bo kolega miał takiego wielgachnego potwora na silnik jak z zk120. Pamiętam go jako ELEKTRONIKĘ. Ale w którymś komentarzu wyczytałem o Majaku 233.

  • @60nexus

    @60nexus

    2 жыл бұрын

    @@zbigniewgurak8261 chyba elektronika. Pamiętam że był srebrny z zielonym wyświetlaczem i cholernie ciężko. W środku pionowo wpinane płytki były dociśnięte plastikowa ramką.

  • @marcinmichalak8137
    @marcinmichalak81372 жыл бұрын

    Daję plusa w ciemno i odpalam xD

  • @pcichomski
    @pcichomski2 жыл бұрын

    Kilka dni temu miałem jakiś przebłysk geniuszu rodem z ZSRR. Przyszło mi do głowy dokładnie to samo. Zrobić wskaźnik wysterowania do wzmacniacza lampowego wykorzystując tą 9-cyfrową lampę. A tu się okazuje, że to już było....

  • @krisk1236

    @krisk1236

    2 жыл бұрын

    Było już nawet w latach osiemdziesiątych w radzieckim miesięczniku Radio

  • @darekp8738
    @darekp87382 жыл бұрын

    Mam ten magnetofon od nowości przywieziony z ZSRR a od 10 lat na strychu ale do końca działał. Ciekawostką jest, że kosztował 500 rubli a w owym czasie można było kupić 3 kolorowe telewizory.

  • @rostilembe

    @rostilembe

    2 жыл бұрын

    Telewizor Elektron wtedy kosztował 645 rubli.

  • @brekierbartek5294

    @brekierbartek5294

    2 жыл бұрын

    A jest może do sprzedania?

  • @zbigniewgurak8261

    @zbigniewgurak8261

    2 жыл бұрын

    @@brekierbartek5294 Słuszne pytanie.

  • @brekierbartek5294

    @brekierbartek5294

    2 жыл бұрын

    Kupiłbym z miła checia

  • @zbigniewgurak8261

    @zbigniewgurak8261

    2 жыл бұрын

    @@brekierbartek5294 A ja kilka, przeróżnych, ten oraz Elektronkę, którą kiedyś miał kolega, wielkie bydlę, wyświetlacz VFD DEDYKOWANY dla magnetofonu , za to motorek na 220V zasilany wprost z sieci (jak w patefonie Bambino!).

  • @mpingo91
    @mpingo912 жыл бұрын

    11:37 W pierwszym rzędzie wywalili reduktor szumów, no jasne...

  • @arkadiuszborkowski
    @arkadiuszborkowski2 жыл бұрын

    Miałem podobny - szuflada, radziecki Radiotechnika MP-7301 też z programatorem. Był bardzo skomplikowany...

  • @kaem3
    @kaem32 жыл бұрын

    Jeszcze były estońskie decki typu szuflada marki Radiotehnika - oczywiście z napisami cyrylicą (np. M-201).

  • @tomaszadamowicz9786

    @tomaszadamowicz9786

    2 жыл бұрын

    ...Estońskie.????... raczej.. Łotewskie... z Rygi...

  • @toooldtodie
    @toooldtodie Жыл бұрын

    Bardzo ciekawy filmik przedstawiony ze swadą. Pamiętam, że w czasach CCCP było sporo sprzętów produkowanych na zasadzie, że radziecki przemysł może. Kiedyś przeglądałem radzieckie miesięczniki Radio i byłem zbudowany inwencją projektantów amatorów i inżynierów. Z innej beczki to miałem radziecki kalkulator Elektronika cośtam wielkości zbliżonej do karty kredytowej z wyswietlaczem LCD i membranowymi gumowymi przyciskami i wieloma funkcjami, w tym statystycznymi. Szybko wyleczyłem się z używania go, bo przy obliczaniu średniej i odchylenia standardowego z wielu danych miał niechlubny zwyczaj wyłaczać sie na chwilę i gubić wprowadzone dane. Dodam, że był ładny i filigranowy.

  • @adalas293

    @adalas293

    3 ай бұрын

    Ten kalkulator o którym piszesz to był … SUPER sprzęt. Był piękny , miał duża ilośc zaawansowanych funkcji, o wiele bardziej niż przeciętnemu człowiekowi jest potrzebne, zdaje się , że lcd był w takiej ładnej zielonej tonacji (dzisiaj już takich nie robią , a szkoda). To był kalkulator Naukowy i on był na licencji jakiegoś japonskiego producenta. To był po prostu japoński kalkulator. I kosztowal wtedy ≈4500 - 5000zł. Natomiast to , że "na zasadzie, że radziecki przemysł może …" . Jak do tego doszedłeś ?

  • @qwertzaq89
    @qwertzaq892 жыл бұрын

    Siedze i szukab zebów pod kanapą i podłodze, bo mi szczęka opadła!

  • @michagiedrojc5513
    @michagiedrojc55132 жыл бұрын

    Z tymi napieciami to trochę jak z lodówką minsk. Tam cisnienie robocze gazu było ok 20 barów gdzie na zachodzie było to około 3 a obecnie okolo 1 bara.

  • @seboc1
    @seboc12 жыл бұрын

    Prad podkladu w lepszych magnetofonach ustawialo sie dla konkretnej tasmy. W latach 90 mialem magnetofon Sony z kalibracja i ta zajmowala sporo czasu przy przegrawaniu CD, magnetofon byl 3-glowicowy i umorzliwial kontrole "po tasmie". Byly tez tasmy, ktorych nie dalo sie skalibrowac. Mysle, ze powinien Pan miec radziecka kasete referencyjna, cos jak w Europie TDK SA.

  • 2 жыл бұрын

    Z pewnością, tylko z drugiej strony po co taśma referencyjna, jeśli cała reszta taśm to coś, co było i jest tutaj dostępne, a z referencyjną pewno nie ma wiele wspólnego. Ustawianie parametrów na dwugłowicowych magnetofonach zajmuje sporo czasu i jest uciążliwe.

  • @tomekkruger

    @tomekkruger

    2 жыл бұрын

    @Sebastian Ciesielski TDK SA nie była referencyjna dla europejskich magnetofonów. Barbara Libura donosi, że była to zgodnie z normą IEC II taśma S4592A produkcji BASF (czyli prawdziwy chrom a nie podróbka, sądzę, że ten magnetofon lepiej nagrałby jakąś Maximę a nie Super Avilyn).

  • @seboc1

    @seboc1

    2 жыл бұрын

    @@tomekkruger Moze zle uzylem slowa "referencyjna". Chodzilo mi o to, ze w pismach, kazdy magnetofon testowano na TDK. IEC II, popularnie zwana chromowka, chyba poza produktami BASF, byla czym innym, to sie chyba nazywalo zelazowa modyfikowana kobaltem. Dotyczylo to tez kaset video.

  • @tomekkruger

    @tomekkruger

    2 жыл бұрын

    @@seboc1 Tak, Super Avilyn to taśma z tlenku żelaza modyfikowana kobaltem, ma większe poziomy energetyczne od chromu więc chętniej jej używano. Z CrO2 trzeba uważać, żeby jej nie przesterować. Chromy też produkowało kilka firm, a jest to wynalazek DuPont Magnetics z 1970r. BASF miał licencję na robienie chromów w Europie, a w Japonii Sony. Pierwszy magnetofon kasetowy z funkcją CrO2 to Advent Model 201. W 1971 SCOTCH wypuścił High Energy Cobalt dotted cassette. W ogóle wtenczas była wojna producentów nośników, ci od kobaltu puścili plotkę, że chrom ściera głowicę i ta plotka pokutuje do dziś. TDK chciała ukroić własny kawałek tortu bez płacenia licencji DuPont za chrom więc opracowali SuperAvilyn. Te informacje są zawarte w starych katalogach BASF, TDK i Fuji. Ogólnie od 1997 roku jakość kaset spadła.

  • @aka1maru2
    @aka1maru22 жыл бұрын

    Pan ma coś z Tracza. Tego z Plebanii. Niech się Pan przyzna. Pewnie brat ;D

  • 2 жыл бұрын

    Nie wiem, nigdy nie widziałem Plebanii :)

  • @michag1866

    @michag1866

    2 жыл бұрын

    Ale p. Tracza pewnie Pan wygooglał. Na yt jest go pełno, kultowa postać. Porównanie zaisye trafne.. ;)

  • @adamrr6273
    @adamrr62732 жыл бұрын

    Materiał jak zawsze pierwsza klasa. Zastanawia mnie to z kąt u Pana zamiłowanie do radzieckiego sprzętu. Zauważyłem że większość prezentacji wykonuje pan właśnie na takim sprzęcie. Oczywiście nie mam sprzeciwu tylko czysta ciekawość .

  • 2 жыл бұрын

    Taki wpada w łapy, a jest przy tym dość ciekawy. W czasach peerelowskich był bardzo popularny (radio i telewizory).

  • @WAKACJEPODGRUSZA
    @WAKACJEPODGRUSZA2 жыл бұрын

    Kiedys cos sie robilo... poza sprowadzaniem z chin.

  • @pbsa1979
    @pbsa19792 жыл бұрын

    AR-X sa spoko. UX tez. Taki radziecki złom może nie do końca w moim stylu, ale podejście do napędu spoczko. Taki ruski Quartz Control Direct Drive.