No video

MAGASÁGYÁS | Felújítás

Szeretett magaságyásom felújításra szorult, mivel az alsó földel érintkező farészek elkorhadtak. Igyekeztem költséghatékony megoldást találni erre a problémára. Ebben a videóban ennek a felújításnak a folyamatát mutatom be.
Jó szórakozást!

Пікірлер: 30

  • @laszloracz44
    @laszloracz44 Жыл бұрын

    Kár hogy nem égetésel konzerváltta. Én mint hordó készítő kádár mindenkinek az égetést ajálom. A hordók is hőkezeléssel készülnek és megpirítjuk a belsejét ezért bírják nedves közegben több évtízedekig. Jó egészséget kívánok mindenkinek remélem segítettem 🙂

  • @biokertesz-tanfolyam

    @biokertesz-tanfolyam

    Жыл бұрын

    Tökéletesen igaza van, a biokerti követelményeknek az égetés felel meg a legjobban, de ehhez kell olyan eszköz, amivel biztonságosan el lehet végezni. Nekem sajnos még nincs, de ha legközelebb felújítom a magaságyást szerzek valahonnan. Mint kádár biztosan tudja, hogy mivel érdemes az égetést elvégezni.

  • Жыл бұрын

    Igaza van a hordó készítő úrnak, az égetés a loegjobb megoldás. Egy malacpörzsölővel kell korom feketére megégetni a fa minden oldalát, majd drótkefével a kormot lekaparni. (Nagyon koszos munka). Utána slaggal le kell mosni a deszkákat, és hagyni kell megszáradni pár napig esőmentes helyen. A száradás után tungolajjal kell 2-3 rétegben átkenni. A tungolaj teljesen természetes anyag, nincs benne vegyszer. A tungolaj megszáradása után egy igen kemény tökéletesen vízálló üveg szerű réteg keletkezik a fán. Nem olcsó a tungolaj de megéri. A lenolajat el kell felejteni, kültéri alkalmazásra teljesen alkalmatlan, mivel az UV sugárzás 3-4 év alatt lebontja teljesen. A tungolajat nem tudja lebontani az UV. Japánban a 400-500 éves pagodák még most is vígan állna, ezek is az égetéssel és tungolajjal vannak kezelve. Ennek az eljárásnak a neve a Shou Shugu Ban. A magyar nyelvű cikkeket itt találja róla : hobbiasztalos.com/?s=shou

  • @biokertesz-tanfolyam

    @biokertesz-tanfolyam

    Жыл бұрын

    @ Nagyon szépen köszönöm a tájékoztatást, már utána is néztem a tungolajnak, sajnos valóban drága, de ha lehetőségem lesz rá, akkor kipróbálom.

  • @laszloracz44

    @laszloracz44

    Жыл бұрын

    @@biokertesz-tanfolyam kezit csókolom a legegyszerűbben és leggazdaságosabban úgy tudja megoldani hogyha csinál tűz fészket rak benne tűzet és kb 30 cm felett csinál állást amire ráhelyezi a kívánt anyagot és odébb tolja ha úgy ítéli hogy megfelelően megpirrult. Nem kell attól tartani hogy begyulladt ha elemeli a lángtól kialszik. Azért a bisztonság kedvéjért készítsen egy flakon vízet oda. Hosszadalmas munka de megéri. De ha van gázpörzsölő és egy gázpalack az gyorsabb eljárás. Remélem tudtam segíteni. Jó egészséget kívánok 🙂

  • @eszter798

    @eszter798

    Жыл бұрын

    kzread.infoFI7l3Xr1uQY?feature=share említette az égetést, hogy milyen jó, erre pont bedobott nekem egy videót. Nem is olyan bonyolult. 😊

  • @janosposta3080
    @janosposta3080 Жыл бұрын

    Nagyon kellemes és élvezetes videó. Köszönjük a hasznos információkat!

  • @biokertesz-tanfolyam

    @biokertesz-tanfolyam

    Жыл бұрын

    Köszönöm szépen

  • @adriennenagy4758
    @adriennenagy4758 Жыл бұрын

    Nagyon szép lett. Gratulálok. Nehéz munka után jó kertészkedést kívánok.szuper nem kell annyit hajolni.

  • @kuttork6855
    @kuttork6855 Жыл бұрын

    Jó kis magaságyás lett, újabb 5 évig akkor ez klassz lesz!

  • @biokertesz-tanfolyam

    @biokertesz-tanfolyam

    Жыл бұрын

    Remélem, hogy egy kicsit tovább is, mert az elsőnél használt zsaludeszkákat használtam, ezek újak és le is lett kenve. Köszönöm a jókívánságot!

  • @matejuhasz4196
    @matejuhasz4196 Жыл бұрын

    Érdemes akácból csinálni, időtállóbb sokkal. Az összeszerelés nehézkesebb, elő kell fúrni minden csavarnak. Ha van segítség össze is csapozható a sarkoknál.

  • @krisztianfodor230
    @krisztianfodor230 Жыл бұрын

    Én 0,5 mm-es tófóliát tettem a belsejébe, hogy tovább bírja. Csak a lábak érinkeznek a talajjal, de azok kívül vannak, és bármikor lehet cserélni.

  • @biokertesz-tanfolyam

    @biokertesz-tanfolyam

    Жыл бұрын

    Köszönöm szépen az ötletet

  • @szebenyipeterkond
    @szebenyipeterkond Жыл бұрын

    Miért nem téglából építi? Sokkal tartósabb! Köszönjük a videót!

  • Жыл бұрын

    A tégla egy kiégetett agyag. Az magába tudja szívni a nedvességet és utána szép lassan szét fog málani. A régi paraszt vályogházak alapja is ahol tégla volt, ott a felette lévő fal elkezd megrepedni és kidőlni. A tégla helyett a palakövet érdmes használni, csak az sokkal nehezebben beszerezhető mint a tégla, de egy örök élet.

  • @szebenyipeterkond

    @szebenyipeterkond

    Жыл бұрын

    @ Köszönöm a válaszod. Ezek szerint csak annyi dolgunk van, hogy ezt akadályozzuk meg ("Az magába tudja szívni a nedvességet és utána szép lassan szét fog málani.") és sokkal tartósabb lesz minta fa, ami szintén idővel (ha kezelve van így vagy úgy) szét fog rohadni.

  • Жыл бұрын

    @@szebenyipeterkond A téglák szétmálását meg lehet akadályozni ha több rétegben át vannak kenve vízüveggel. Háztartási boltban kapható. Annak a hatása körülbelül ugyanaz, mintha a fát tungolajjal kenik át égetés után.

  • @biokertesz-tanfolyam

    @biokertesz-tanfolyam

    Жыл бұрын

    Téglából is lehetne, de olcsóbb az sem lett volna, ráadásul ha valaki nem annyira ügyes, akkor szakembert kell hívni, ami azért nem kis összeg. Nekem ez volt a legolcsóbb megoldás, de hátha lesz még esélyem egy tégla magaságy építésére is.

  • Жыл бұрын

    @@biokertesz-tanfolyam Természetesen elfogadom, hogy mindenki abból építi amire lehetősége van. Csak próbálok bevált tanácsokkal segíteni. :) További jó kertészkedést.

  • @hydejoshi6217
    @hydejoshi6217 Жыл бұрын

    Jó napot. Én is ilyen anyagból tervezek magasàgyást és lenne pár kérdésem , először is a mèreteit megtudná mondani? én egy 80x200-ast tervezek érdekelne ,hogy ebben a méretben van értelme gondolkodni vagy tervezek nagyobbat?

  • @biokertesz-tanfolyam

    @biokertesz-tanfolyam

    Жыл бұрын

    A legtöbb magaságyás nem túl nagy, egy 200 cm-es-ben sok mindent meg lehet termelni, főleg, ha másodveteményt, néha harmadikat is betervezünk. Ha van rá mód és lehetőség azért érdemes nagyobbat tervezni. A szélességnek a 120 cm a legjobb, azt még két oldalról könnyen lehet kezelni.

  • @biokertesz-tanfolyam

    @biokertesz-tanfolyam

    Жыл бұрын

    Kifelejtettem a méretet: 540 x 120 x 80 cm

  • @hydejoshi6217

    @hydejoshi6217

    Жыл бұрын

    Köszönöm a választ

  • @belavalodi850
    @belavalodi850 Жыл бұрын

    Ki kehet azt bélelni, pl. drén lapokkal, az égetés is jó, csak nagyon munkás. Igazából az egész magaságyás dolog egy divat, semmi több. Egyetlen előnye, hogy nem kell hajolni. Ahol rossz a talaj, ott indokolt, pl. az Őrségben. Nálunk kiváló vályogtalaj van, ezért végül úgy döntöttem, nem építek magaságyást. Egy 2 x 1 méteres magyaságyás bekerülési kültsége alsó hangon hatvanezer forint, de inkább több. ha profi kivitelezést szeretnék. A jó föld is nagyon drága, a fuvar még több. Ezért megvehetem a sárgarépát évekig. Egyébként is nem feltétlenül szép, amikor a kertben fa szarkofágokat látunk. Idén már permakultúrás termesztést fogok csinálni, nem kapálok semmit. A retket ma vetem egyenesen a kert földjébe, vetőszalaggal. A mulcsozás remekül fellazítja és porhanyóssá teszi a talajt, inkább ezt választottam, mint a magaságyással való munkát.

  • @zsuzsannanagy9020

    @zsuzsannanagy9020

    Жыл бұрын

    már évek óta "nagy divat" és mivel jómagfam sem leszek fiatalabb, megvalklom ezért kezdtem el én is. Inkább elsődleges szempont...

  • @biokertesz-tanfolyam

    @biokertesz-tanfolyam

    Жыл бұрын

    Ahol jó a talaj ott valóban nem nagyon érdemes megépíteni, de mint említettem a videóban, nálam nagyon kötött agyagos, márgás a talaj. Ebben a laza talajt igénylő gyökérzöldségek, a paprika, padlizsán nem terem rendesen. Gond a magaságyásnál az öntözés is, mert hamarabb kiszárad, mint a szabadágyások. A "szarkofág" jellegben nem adok igazat, mert a végőnövénynek beültetett sarkantyúvirág takarja az oldalfalakat és igazán szép látványt nyújt a kertben.

  • @belavalodi850

    @belavalodi850

    Жыл бұрын

    @@biokertesz-tanfolyam így érthető. A mi kertünkben a cukkini, padlizsán, uborka úgy nő, mint a gyom, ha semmit nem csinálok vele, még öntözni is elfelejtem, akkor is remekül terem. Paprikák is jók, de azokat melegházba teszem, hogy már június végétől legyen folyamatosan. A paradicsom végképp nagyon szeret itt, minden évben előfordul, hogy egy-egy korábbi években elhullott magból csak úgy kinő egy bokor itt-ott, ezeket nem hivatalos paradicsomnak tekintjük, mivel nem illeszkednek a tárgyévi ültetési rendbe. Ha nincsenek nagyon útban, hagyni szoktam, de nem foglalkozom velük. Még úgy is rettenet, mennyit teremnek. A bab megy, mint a golyó! Mások panaszkodnak, hogy így nem jó a bab meg úgy nem jó, nálunk egyetlen korlátja van, a helyhiány. Idén megpróbálom az indiánsátras termesztést.