Małpi rozum, małpie życie | Rozmowa z prof. Henrykiem Głąbem

Naczelne pojawiły się około 65 mln lat temu - niedługo po tym, jak wyginęły dinozaury. W tym czasie wyewoluowało wiele gatunków małp, które znacznie się między sobą zróżnicowały: pod kątem wyglądu fizycznego, diety czy struktury społeczne. O małpich stylach życia, inteligencji i adaptacjach behawioralnych do zmieniających się warunków środowiska u naczelnych opowiada dr hab. Henryk Głąb, prymatolog, wieloletni dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rozmowa: Łukasz Kwiatek
Kamera i montaż: Piotr Urbańczyk
"Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Пікірлер: 17

  • @pawe6771
    @pawe67713 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję

  • @demaskatorr
    @demaskatorr4 жыл бұрын

    Wysłuchałem z przyjemnością ;-)

  • @derred9894
    @derred98944 жыл бұрын

    Odnośnie pytania co sprawiło ze naczelne są bardziej inteligentne od innych zwierząt to tak jak zostało powedziane ze przemawiają za tym zachowania stadne to ja dodałbym jeszcze ze sama motoryka ruchu musiała mieć duży wpływ na rozwój mózgu. Dzięki temu ze małpy maja ręce i palce mogą wykonywać bardzo skomplikowane czynności co musiało wpłynąć na rozwój mozgu.

  • @TivazDG
    @TivazDG4 жыл бұрын

    A myślałem po tytule, że odnośnik prowadzi do wykładu o lewicy... tak czy inaczej - miło się oglądało 😉

  • @oszolom

    @oszolom

    4 жыл бұрын

    Miał pan na myśli stronę PiSu? Bo to jest chyba najbardziej lewicująca partia na scenie politycznej, no może poza Zandbergiem

  • @MateuszCzarnecki1983
    @MateuszCzarnecki19834 жыл бұрын

    co za przypadek ;-)

  • @krzysztof8095
    @krzysztof80954 жыл бұрын

    Niech ktoś mnie poprawi jeśli się mylę, ale czy pan profesor 22:37 puszcza do rozmówcy "oczko" sugerując że jest pewne usprawiedliwienie postaw poligamicznych wśród mężczyzn. Drogie panie z ewolucją nie wygracie :)

  • @moon-coder

    @moon-coder

    4 жыл бұрын

    Co za tok argumentacji... Podobnie kobieta jako przedstawicielka płci żyjącej średnio dłużej mogłaby powiedzieć "Drodzy panowie z ewolucją nie wygracie :)"

  • @krzysztof8095

    @krzysztof8095

    4 жыл бұрын

    @@moon-coder No nie wygramy (panowie) statystycznie mamy gorsze widoki na długą emeryturę. Za to panie mają parę lat ekstra a my jak w piosence Lou Bega - Mambo No. 5 I to jest dopiero argumentacja. A little bit of Monica in my life A little bit of Erica by my side ...

  • @moon-coder

    @moon-coder

    4 жыл бұрын

    @@krzysztof8095 I właśnie tego toku argumentacji zupełnie nie rozumiem. Czy według Ciebie kobiety z jakiegoś powodu nie mogą "A little bit of Johnny in my life, a little bit of Tony by my side"? Czy to jest jakaś specyficzna męska zaleta, jakiś plus związany z męską płcią, coś dobrego?

  • @krzysztof8095

    @krzysztof8095

    4 жыл бұрын

    ​@@moon-coder Jak najbardziej z Johnny'm i Tony'm wywijają na parkiecie. Nie takie rzeczy widziałem na imprezach. Co do tego czy mogą, czy nie mogą to nie moja rzecz oceniać. Zasadniczo zaskakuje mnie twoja postawa oceny typu " mogą, nie mogą ", "zaleta, wada ", "dobre to, czy złe". Zwyczajnie komentuję jak jest. Mężczyzna znacznie częściej lata z kwiatka na kwiatek, kobieta znacznie częściej żyje dłużej niż mężczyzna. A to że ująłem całą sprawę w sposób może mało wyrafinowany jakoś nie umniejsza trafności wywodu.

  • @moon-coder

    @moon-coder

    4 жыл бұрын

    @@krzysztof8095 Skoro liczba kobiet i mężczyzn jest w przybliżeniu równa, to jeśli przeciętny mężczyzna "lata z kwiatka na kwiatek" i "raz z jedną, raz z drugą", to tym samym przeciętna kobieta musi też mieć wielu mężczyzn, prawda? Postawa "dobre, złe, zaleta, wada, mogą, nie mogą" to nie moja postawa, to mój odbiór tego co napisałeś, dlatego było w postaci pytania. Napisałeś "Drogie panie z ewolucją nie wygracie" oraz "panie żyją dłużej a panowie jak w piosence raz z jedną raz z drugą".

Келесі