Małe turbiny wiatrowe - nigdy nie osiągniesz 50% dotacji. Stabilizacja w fotowoltaice, czyli RCEm V

Ғылым және технология

Witamy w kolejnym odcinku Energetycznego Talk Show redakcji GLOBENERGIA i zapraszamy na dyskusję o dużych i małych elektrowniach wiatrowych, rynkowych cenach energii i rynku mocy, który ma być już niedługo dużo mniej korzystny dla magazynów energii, niż moglibyśmy się spodziewać.
Zaczniemy od programów dofinansowań, ponieważ Mój Prąd i Moja Elektrownia Wiatrowa mają wystartować już niedługo. Skupimy się na tym, czy program dofinansowań do przydomowych turbin wiatrowych jest dobrze skonstruowany i dlaczego dofinansowanie nie obejmie połowy kosztów kwalifikowanych, nawet jeśli regulamin na to pozwoli. Powiemy też kilka słów o dużej energetyce wiatrowej, o tym ile jest dla niej miejsca w Polsce, jaka jest zależność pomiędzy prawem a potencjałem energetyki wiatrowej i czy na pewno regulowanie wiatraków uniwersalnym prawem dla całej Polski jest dobrym rozwiązaniem. W jaki inny sposób można rozwiązać tę kwestię?
Powiemy też o cenach energii, według których rozliczani są prosumenci i pokażemy, czemu różnią się od średniej arytmetycznej. W jaki sposób profil produkcji fotowoltaicznej wpływa na wartość energii i czy potencjalni prosumenci, którzy będą produkować prąd w małych elektrowniach wiatrowych, skorzystają na obecnym systemie rozliczeń?
Poruszymy też temat magazynów energii i zastanowimy się, czemu zasady rynku mocy stają się dla tej technologii mniej korzystne, chociaż energetycy na każdym kroku podkreślają, że magazynowanie energii to klucz do transformacji energetycznej. Kto pod kim dołki kopie - nad tym tematem pochylimy się nie tylko w zakresie magazynów energii.
Jak zawsze odpowiadamy na komentarze naszych widzów i liczymy na Wasze zaangażowanie również w dzisiejszą dyskusję!
Przydatne linki:
Nowe zasady rynku mocy uderzą w magazyny energii?
globenergia.pl/nowe-zasady-ry...
Mój Prąd 6.0 po wakacjach!
globenergia.pl/moj-prad-6-0-p...
Na jednego Polaka przypada 464 W mocy w fotowoltaice. Polska na 4 miejscu w Europie w nowych mocach:
globenergia.pl/na-jednego-pol...
Znamy RCEm za maj! Minimalnie wyżej niż w kwietniu!
globenergia.pl/znamy-rcem-za-...
Taryfy dynamiczne: czy sprawdzą się przy pompach ciepła?
globenergia.pl/taryfy-dynamic...

Пікірлер: 35

  • @marekchomiak2102
    @marekchomiak210224 күн бұрын

    Mam wrażenie, że "energie odnawialną" instaluje się wyłącznie dla dotacji. ciekaw jestem, jak rynek by wyglądał, gdyby nie była żadnego rządowego dofinansowania.

  • @HitNRG
    @HitNRG23 күн бұрын

    Pozdrowienia dla całej redakcji.

  • @sawekmirzejewski5658
    @sawekmirzejewski565825 күн бұрын

    komentarz taktyczny dla zasięgów. Cieszę się że trzymacie rękę na pulsie!

  • @Paul-wg5qn
    @Paul-wg5qn23 күн бұрын

    Poruszyliście Panowie inne tematy i dzięki, oprócz fotowoltaiki powinny być inne źródła, na tym kanale. OZE to małe turbiny wiatrowe, mała hydroenergetyka buduje się koło Tarnowa na Dunajcu, geotermia temat bogaty w Polsce, czy biogazownie rolnicze o ogromnym potencjale, chciałbym więcej informacji. Pozdrawiam.

  • @leszekporeysky6441
    @leszekporeysky644121 күн бұрын

    Mój wujek był jednym z pierwszych w Polsce szalonych wynalazców, którzy postanowili sobie wybudować przydomową elektrownie wiatrową. Zaczął budować pod koniec latach siedemdziesiątych skończył po 10 latach. Wydawał na nią wszystkie oszczędności. Maszt był kratownicowy jak słup energetyczny, miał wysokość ze 12 metrów. Na szczycie masztu zamontował tylny most od Żuka, który służył za przekładnie a długi wał przenosił napęd z koła wiatrowego na spawarkę wirową, która miała produkować prąd. Gdy wujek skończył budowę koło wiatrowe nigdy się nie poruszyło a elektrownia nigdy nie wyprodukowała prądu. W okolicy były drzewa, które blokowały wiatr, może jak maszt miałby ze 20 metrów to coś by ruszyło. Od tamtej pory w mojej rodzinie słowo wiatrak to synonim głupoty i syzyfowej pracy, jak komuś przyjdzie do głowy niemądry pomysł inni komentują "to co będziesz wiatraki budował?" W Polsce jest dużo drzew cień aerodynamiczny w postaci wirów rozprasza się przy średnich drzewach (10-20 metrów wysokości)po 200 - 400 metrach a dużych drzewach (ponad 20 metrów wysokości) po 400 - 600 metrach. Duże 100 metrowe elektrownie wiatrowe drogo ale wyprodukują prąd małe przydomowe czasem też ale koszt takiej energii będzie kosmiczny. Ruch marksistowski na zachodzie Europy wbrew pozorom był zawsze prężny. W XIX Wieku jako ofiary wypatrzyli sobie proletariat i na jego uszczęśliwianiu robili kariery, gdy się wydało, że marksiści to oszuści, bandyci i złodzieje ich dzieci kontynuują dzieło rodziców ratując planetę i LPG co zapewne skończy się kolejną katastrofą. Ile to można by reaktorów jądrowych wybudować za te wyrzucane w błoto pieniądze.

  • @MrMarek41

    @MrMarek41

    20 күн бұрын

    Bardzo trafny komentarz . Gdyby ludzie chcieli , tylko zmniejszyć rachunki za prąd , to jeszcze by myśleli. Natomiast, gdy widzą na horyzoncie zysk, zupełnie im odbija. I stają się łatwym celem dla naciągaczy. Gdy instalacja nie zwróci się maksymalnie w ciągu trzech lat, to nie ma sensu. Koszty remontów zabiorą cały zysk. Dlatego małe panele ma jeszcze rację bytu. Małe wiatraki , to tylko kłopot.

  • @stanrawka8949
    @stanrawka894925 күн бұрын

    Kraina latających mioteł zaskakuje

  • @marcinmarcin6014
    @marcinmarcin601419 күн бұрын

    Czy istnieją już systemy do falowników hybrydowych, które automatycznie będą kupować energie elektryczną do magazynu po niskich cenach w przypadku taryf dynamicznych (biorąc pod uwagę ceny spot)? Widizałem coś podobnego w systemach pomp ciepła (pompa ciepła smart / smart grid) Czy słyszeliście państwo o planach producentów inwerterów co do aktualizacji oprogramowania i wprowadzenia takich opcji?

  • @adamlange2710
    @adamlange271023 күн бұрын

    To tajemnicze urządzenie, o którym Panowie dyskutują już któryś raz to np. SPV SM prod. Apator. Do zastosowań indywidualnych trzeba by go pewnie trochę odchudzić, żeby nie kosztował miliony monet. Z drugiej strony wystarczyłby modem LTE i bezpośrednie połączenie z falownikiem (bez opcji odłączenia jak przy zastosowaniu SPV). Redukcja generacji może odbywać się płynnie do zadanego poziomu. Większym problemem dla ZE wydaje się być ogarnięcie systemu przetwarzania informacji i zarządzania energią.

  • @pawelka202
    @pawelka20224 күн бұрын

    Tak się zastanawiam. Na energię z wiatraków może liczyć z 5 procent gospodarstw domowych. Robi się program i dotacje, żeby ludzie kupowali coś, co nic im nie da, ale wyda się pieniądze z KPO. Zastanawiam się, kiedy okaże się, że będą montowane tylko niemieckie wiatraki? Niemieckie, bo spełniają jakieś wymagane certyfikaty. Czy na pewno nie ma w tym ukrytego planu?

  • @abiogaz
    @abiogaz24 күн бұрын

    Dzień dobry, w nocy i o północy. 36:21 jednak może się opłacać przejść na godzinowe rozliczanie dla niektórych, ciekawe jak to rozchodzi się przez cały rok tak aby być świadomym tej opcji.

  • @albertsado9838
    @albertsado983825 күн бұрын

  • @bartoszopara6946
    @bartoszopara694624 күн бұрын

    Rozładowywanie prosumenckiego magazynu energii do sieci nie ma obecnie sensu ekonomicznego, koszt cyklu pracy magazynu jest wyższy niż cena sprzedanej energii, obecnie to wieczorami koło 60gr, a musiałoby być to ponad 1zł albo znacznie tańsze magazyny . Bez dodatkowej gratyfikacji za wspomożenie systemu w wieczornym szczycie jest to dotowanie operatora z pieniędzy zainwestowanych przez prywatnego inwestora.

  • @jarosawszafranski2412
    @jarosawszafranski241224 күн бұрын

    Pytanie czy ta dotacja jest dla właściciela netmeteringu czy trzeba przejść na nowe zasady

  • @mirek8862
    @mirek886223 күн бұрын

    Bardziej bym się martwił efektem stroboskopowym w czasie kiedy słońce jest nisko nad horyzontem niż hałasem.

  • @mmichal81
    @mmichal8122 күн бұрын

    offgrid i mam to w poważaniu.

  • @mariusz660
    @mariusz66025 күн бұрын

    No to by pasowało zaprogramować tak magazyny energii żeby ładowały się w godzinach południowych kiedy cena energii spada

  • @albertsado9838
    @albertsado983825 күн бұрын

    Może słowo o zablokowaniu prosumenta wirtualnego.

  • @ukasztylkowski7776

    @ukasztylkowski7776

    25 күн бұрын

    Zablokowało bo był by zbyt opłacalny dla szarego człowieka

  • @zygogrzegorz
    @zygogrzegorz19 күн бұрын

    Polska cena bilansująca osiąga świeżo niski poziom -108 EUR/MWh

  • @nonamemurzyn8046
    @nonamemurzyn804618 күн бұрын

    To ja poproszę dziś o montaż tej turbiny 10kv lub 15kv za te pieniądze..!!! Jak wy to liczycie??? To tak jak wartości budowy w projektach. Piszą że koszt budowy np.450tys a w rezultacie 800tys

  • @slaweklyson
    @slaweklyson22 күн бұрын

    Odblokować 10 h aby była możliwość budowania wielkich turbin za zgoda mieszkańców danej okolicy

  • @mariusz07
    @mariusz0724 күн бұрын

    Radzę poważnie się zastanowić nad wdepnięciem w magazyn energii. Jak tylko odlokują wiatraki to cena energii pod wieczór też zejdzie w dół i na magazynie będą jeszcze straty. Wystarczy sobie sprawdzić prognozy dla energetyki wiatrowej. Przy 500m odległości przewidują 41 GW z wiatru w 2040 roku. Czyli już za 15 lat. I to tylko na lądzie, a dojdzie jeszcze Bałtyk. Czyli już za kilka lat to się zacznie zmieniać. Wystarczy przyrost 1 GW z wiatru na rok.

  • @jakubpalmowski6547

    @jakubpalmowski6547

    23 күн бұрын

    zobacz że Polska to taki kraj że w szczycie wyłączja prąd a cena prądu jeszcze rosnie w szczycie , qurfa to polski szok , za granicą cena ujemna w szczycie a w Polsce drożeje w szczycie , ja prdle

  • @piotrr597
    @piotrr59723 күн бұрын

    1000KM/s i moze by dalo rade z tego 1kW :D A gdyby pracowaly w tandemie... uuuu

  • @ukaszw.5461
    @ukaszw.546125 күн бұрын

    Czy ktoś otrzymał nowy cennik i ofertę od Taurona? Stara oferta z nowym cennikiem taryfa G11 0,92zł/kwh brutto + opłata handlowa 19,50zł/mc. Nowa oferta taryfa G11 0,83zł/kwh brutto + opłata handlowa 69,50zł/mc + 417zł bonusu na konto rozliczeniowe + usługa serwisowa (dekarz, elektryk, hydraulik - Tauron pokrywa koszty dojazdu, robocizny i części zamiennych)

  • @abiogaz
    @abiogaz24 күн бұрын

    Pomysł dla nowego yt przejdź na ceny godzinowe i relacjonuj jak to się u Ciebie kształtuje.

  • @pawelka202
    @pawelka20223 күн бұрын

    Rzeczywista sprawność magazynu energii z falownikiem hybrydowym to ok. 72-73%. Użytkuję taką instalację od ok. 2 lat i taka średnia wychodzi i nie chce być lepiej.

  • @mrxns
    @mrxns25 күн бұрын

    Magazyn energii to strata ok 25- 50% energii związanej z przetwarzaniem przez falownik, strata na przewodach, utrata energii związana z magazynowaniem w magazynie chemicznym. Do tego dochodzi amortyzacja magazynu. Wiec oddawanie energii w droższych godzinach z magazynu moze być nieopłacalna.

  • @marekchomiak2102

    @marekchomiak2102

    24 күн бұрын

    sprawność mojego systemu Offgrid mam na poziomie 80 %. 20% energii, wyprodukowane przez wiatrak i panele idą na straty falownika, kontrolerów i akumulatora. Nie wiem skąd wziąłeś straty na poziomie 25-50%. chyba że mówisz o technologi kwasowej, bo to na bank energii się nie nadaje. A największym złodziejem prądu jest sam falownik. Dobry LFP na straty na poziomie 3%. Przynajmniej takie pomiary wychodzą na moim systemie.

  • @mariusz07

    @mariusz07

    24 күн бұрын

    ​​Już samo kupno magazynu to mega strata. Wciskanie tego tego gospodarstwom domowym to jest mega przekręt. Już za 2-3 lata energetyka wiatrowa ruszy z kopyta i ceny energii w godzinach szczytu polecą w dół. A odbiorcy zostaną ze złomem, który nigdy się nie zwróci. To jest taka nowoczesna piramida finansowa. Jedyny magazyn energii, który ma obecnie sens to jest auto elektryczne i to tylko używane. ​@@marekchomiak2102

  • @mariusz07

    @mariusz07

    24 күн бұрын

    Mój komentarz został skasowany. Mogę wiedzieć, dlaczego?

  • @DawidexVeget
    @DawidexVeget24 күн бұрын

    Nie ładnie tak dodawać odcinek w środę i jak człowiek prawie w połowie to usuwać ;P

Келесі