Mózg przestępcy - dr Wojciech Glac

Wykład dr. Wojciecha Glaca zorganizowany został w ramach spotkań Kawiarenki Neurobiologicznej i projektu "Oblicza Nauki". Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii UW, 24 kwietnia 2014 r.
wszechnica.org.pl/wyklad/mozg...
Wraz z rozwojem badań nad mózgiem poszerza się stan wiedzy na temat neurobiologicznego podłoża zachowania, w tym zachowań przestępczych.
Badania neurogenetyczne prowadzone na zwierzętach i u ludzi wskazują, że takie cechy jak agresywność czy empatyczność mogą mieć podłoże genetyczne. W ostatnich latach odkryto geny, które wpływają na funkcjonowanie szeregu układów transmiterowych zaangażowanych w regulację emocji i zachowania. Co więcej, badania u ludzi z wykorzystaniem technik neuroobrazowania ujawniają subtelne różnice neuroanatomiczne, a także funkcjonalne, które mogą częściowo wyjaśniać zachowania antysocjalne u przestępców.
Wszystkie te dane sprawiają, że jesteśmy bliżsi rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu związanego z podłożem przestępczości: natura czy wychowanie (ang. nature vs. nurture). Wydaje się, że natura ma w tej kwestii wiele do powiedzenia.
***
Zapraszamy także do obejrzenia pierwszego wykładu zorganizowanego w ramach projektu „Oblicza Nauki” - o różnicy między mózgami kobiet i mężczyzn mówił prof. Jerzy Vetulani: wszechnica.org.pl/wyklad/plec...
***
Dr Wojciech Glac jest adiunktem w Pracowni Neurobiologii Katedry Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Gdańskiego. W 2001 roku ukończył studia na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii UG. W tym samym roku rozpoczął pracę w Katedrze Fizjologii Zwierząt UG.
Jego zainteresowania naukowe obejmują neurobiologię uzależnień oraz immunologię, które łączy prowadząc badania nad mechanizmami wpływu środków uzależniających na odporność. W 2007 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Indywidualne zróżnicowanie aktywności cytotoksycznej komórek NK w warunkach chronicznego podawania amfetaminy u szczurów”. Na liście zajęć prowadzonych przez dr. Wojciecha Glaca, w części według przygotowanych programów autorskich, znajdują się: neurobiologia uzależnień, fizjologia ośrodkowego układu nerwowego, fizjologia zwierząt i człowieka, anatomia funkcjonalna człowieka oraz technologie informacyjne. Prowadzi również pracownię specjalizacyjną i jest opiekunem powstających w Katedrze Fizjologii Zwierząt prac magisterskich.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#mózg #neurobiologia

Пікірлер: 36

  • @maciejzarembski9667
    @maciejzarembski96673 жыл бұрын

    Szanowny Panie doktorze; lęk nie jest emocją ale może być jedynie stanem lub cechą, jako stałą dyspozycją reagowania. za to empatia nie jest również emocją ale stanem umysłu, któremu towarzyszą emocje różne; na przykład zarówno te podstawowe (radość, strach ,gniew, smutek, pogarda, itp.) jaki i samoświadomościowe (duma, wstyd, poczucie winy). Z wyrazami szacunku - Maciej Zarembski.

  • @LukaszSkyWalker
    @LukaszSkyWalker4 жыл бұрын

    Dzięki!!

  • @mirosawguzdzio4146
    @mirosawguzdzio4146 Жыл бұрын

    Odnosząc się do wcześniejszych komentarzy to zgadzam się z tezą że statystycznie jednak powinno być mniej kobiet w gronie psychopatów ,czy morderców. Jest to uwarunkowane ewolucyjnie. Ponieważ badania wykazują że podczas gdy mężczyzna wyrządza komuś krzywdę( w odwecie) w reakcji na niechęć, czy wrogość do innego człowieka, aktywuje się w tym momencie układ nagrody. Natomiast u kobiet w identycznych sytuacjach układ nagrody nie zostaje aktywowany. Jak łatwo się domyśleć, uwarunkowanie to ma bezpośrednie przełożenie na podejmowane decyzje przez obydwie płcie. Pozdrawiam

  • @mirosawpopychaczek6659
    @mirosawpopychaczek66595 жыл бұрын

    przestępcy są odważni i agresywni, jak są jeszcze inteligentni to są ludźmi sukcesu! albo oddziałów specjalnych-komandosów! doktorze Glaca! jesteś genialny! ;-)

  • @pumaTe

    @pumaTe

    3 жыл бұрын

    Mirosław popychaczek, właśnie nie tylko te cechy charakteryzują przestępców. Jest to dość złożona kombinacja. Ta kategoria przestępców nie ma poczucia strachu, ale i zdolności oceny, analizowania sytuacji, ani nie potrafi odczytać czyichś emocji, intencji, więc to co można zdobyć całkiem normalnie, zdobywają przy użyciu siły. A więc właśnie inteligencji i inteligencji emocjonalnej im brak. Po co takiemu odwaga, jeśli służy mu do robienia głupot? Jeden ma klucz do zamka, a drugi musi je wyważyć, a nawet nie sprawdzi czy są otwarte... Jeszcze inny jest jak odbezpieczony granat, wystarczy lekki wstrząs i wybuchnie - impulsywny. Są też przestępcy, którzy się boją, a wtedy atakują słabszych od siebie. I wiele innych uwarunkowań...

  • @6x789
    @6x7897 жыл бұрын

    Czyli posłowie, przynajmniej część, mają mniejsze/mniej aktywne ciało migdałowate... Czy 8 lat bezkarności może zmniejszyć poziom empatii, w tym gęstość połączeń między pólkulami, oraz połączeń między korą a ciałem migdałowatym? Czy takie osoby mają niższy poziom kortyzolu podczas planowania przestępstw?

  • @ro-nx2jk
    @ro-nx2jk Жыл бұрын

    Notorycznie w trakcie wykładu przestępcy są sprowadzani do roli morderców. Przecież nie każdy przetępca do morderca ( lub psychopada ). Ktoś kto kradanie w Biedrze produkty łun na stacji benzynowej paliwo nie jest morderca a zwykłym złodziejem.

  • @SilverWolfPL
    @SilverWolfPL3 жыл бұрын

    Czyli ogólnie rzecz biorąc - przestępcy powinni być leczeni, a nie zamykani w więzieniach?

  • @LoneWolf-lt7fe
    @LoneWolf-lt7fe Жыл бұрын

    Wychodzi na to, że ukraińcy czy indianie z meksyku są epigenetycznie predysponowani do zbrodni i okrucieństwa?

  • @adamdobr396
    @adamdobr396 Жыл бұрын

    Czy badano policjantów, żołnierzy i polityków ?

  • @WsioNic
    @WsioNic5 жыл бұрын

    W takim razie szeroko pojęty człowiek (temperament, osobowość, popędy) jest konglomeratem różnych, często sprzecznie działających obszarów mózgu, praca zaś ich w większym stopniu zależy od tego co przyrodzone niż nabyte. Nie ma żadnego centrum osobowości, żadnego "JA" które by sprawowało kontrolę nad całością i decydowało pełnią mocy kiedy co i jak (Buddyzm już dawno to odkrył). Jak widać mamy nikły wpływ na nasze życie. Nie jesteśmy kowalami swojego losu tylko tragarzami swojego losu, powiedział kiedyś śp prof. Bogusław Wolniewicz i chyba trafił w sedno. Jedyną naszą mocą sprawczą może być próba wyboru pomiędzy opcjami, które proponuje wypadkowa pracy mózgu w danej chwili, ale ten wybór też może być już wcześniej zdeterminowany i tu jest pies pogrzebany. Więc jeśli wolna wola jest złudzeniem i nie mamy żadnego wpływu na to co się stanie za chwilę, to możemy jedynie być bacznymi, świadomymi poprzez wyćwiczenie w medytacji obserwatorami procesów umysłowych. Tylko znowu pytanie, kto obserwuje jeśli "JA" nie istnieje i wracamy do punktu wyjścia. Niemniej akt takiej obserwacji, świadomość tego, jest czymś realnym bo da się to wyćwiczyć i to doświadczyć. W Buddyzmie mówi się że "JA" jest jak płomień świecy, który wydaje się być czymś stałym bo widocznym i namacalnym, ale w rzeczywistości jest tylko ciągłym procesem, na przemian wypalającym i rozpalającym się jak w przypadku świecy, tak powstającym jako kontinuum w przypadku wpadkowej procesów mózgowych, ale nie ma żadnego centrum. Jeśli w ogóle możemy mówić o jakimś "JA" to jest ono rozmyte, istnieje i nie istnieje zarazem, no bo gdzie jest "JA" kiedy człowiek lunatykuje? Temat rzeka, niech mędrcy sobie nad tym głowy łamią, tylko właśnie.....czy jest możliwe poznać i zrozumieć mózg przy pomocy niego samego....? Czy da się to przeskoczyć? A może to niemożliwe i trzeba wejść w świat "ducha" żeby niejako popatrzeć na wszystko "z góry"....? No ale wiele wskazuje na to, że cały ten świat "duchowy" mieści się między uszami.....i znowu wracamy do punktu wyjścia! Łatwo pogubić się w tym wszystkim. Jedno jest pewne, od mózgu zależy kto jaki jest, dużo jest przykładów osób którym po urazie głowy zmieniła się osobowość, do tego podobieństwa wśród bliźniąt jednojajowych, trzeba więcej dowodów? Dlatego trudno mieć pretensje do kogoś za to jaki jest, ludzi nie zmienimy pod nasze preferencje, możemy co najwyżej zmienić nasze podejście do nich ale to już praca nad sobą, o ile jest możliwa........haha.....:D

  • @piotrrossudowski2758

    @piotrrossudowski2758

    5 жыл бұрын

    Dany układ można zbadać tylko układem o wyższym stopniu skomplikowania, jak mówią znający się na tym osoby. Np. żarówka nie może sama z siebie stwierdzić że jest spalona, ale już komputer pokładowy w aucie tak. Jest to dość dawny spór, czy istniejemy tylko jako zorganizowana forma zbioru komórek, czy jesteśmy energią ubraną w jakąś formę. Czyli czy istnieje również coś co nazywane jest w języku polskim dusza, która mogłaby kontrolować również mózg.

  • @MieczysawSylwesterKazimierzak
    @MieczysawSylwesterKazimierzak6 жыл бұрын

    A jak to jest z pozbawianiem sobie życia?!

  • @riprappap

    @riprappap

    6 жыл бұрын

    Po prostu w takim momencie psychika kaput.

  • @jarosowula7611
    @jarosowula76118 жыл бұрын

    dobre???

  • @gabi3436
    @gabi34366 жыл бұрын

    JAKBY

  • @krzysztan3412
    @krzysztan34123 жыл бұрын

    Bardzo ,,ograniczony" materiał, bardzo. A co z działaniami z wyboru gdy np.niema innego wyjścia, zemsta itd.....

  • @ajwierzba
    @ajwierzba5 жыл бұрын

    Agresja to nie emocja. Empatia tez. Rozumiem, ze to popularyzatorski, ale moglby byc bardziej precyzyjny.

  • @stefanoitaliano1642
    @stefanoitaliano16428 жыл бұрын

    Moim zdaniem prawda wymieszana z półprawdami. No i generalnie interpretacja kuleje. Ale z braku laku może być

  • @Sabius

    @Sabius

    8 жыл бұрын

    +Stefano Italiano jakieś konkrety?

  • @wandabanas4368
    @wandabanas43688 жыл бұрын

    Nie prawda !!! Jeśli juz mówimy o złych stronach płci to kobiety są gorsze. Nie maja skrupułów. Jeśli ktoś bity przez przestepce leży to kobieta będzie kopala nadal a mężczyzna dopuści. To jest udowodnione.

  • @ostrowskifan

    @ostrowskifan

    8 жыл бұрын

    +Wanda Banas udowodnione w jaki sposób ?

  • @izzulek8904

    @izzulek8904

    8 жыл бұрын

    +Kuba Nowak Skoro udowodnione... to zapewne naukowy :D

  • @esmeralda6111

    @esmeralda6111

    7 жыл бұрын

    Widac Wanda, ze nie lubisz kobiet.

  • @meinungabundance7696

    @meinungabundance7696

    7 жыл бұрын

    No nie! Wanda Banas bedzie sie sprzeciwiac naukowcom. Udowodnione? Gdzie? Przez kogo? Doucz sie kobieto, zamiast takie glupoty pisac.

  • @annasiergiejewicz5552

    @annasiergiejewicz5552

    6 жыл бұрын

    Wanda chyba siedzi bo nie ma aktywności na jej profilu. Może chciała sprawdzić czy da rade długo kogoś kopać....

Келесі