LZE TOPIT LEVNĚ A POHODLNĚ? JAKÉ JE IDEÁLNÍ TOPENÍ K FVE #11 | BACINA.TV

Ғылым және технология

Další pokračování našeho seriálu o fotovoltaice. Tentokrát o tom, jestli lze fotovoltaikou topit a jak to opravdu reálně funguje na konkrétním příkladu rodinného domu.
👑 500+ exkluzivních příspěvků na Patreonu: bit.ly/bcnPatreon
👨‍👩‍👧‍👦 Veřejná část Discordu pro všechny: bit.ly/bcnDiscord
🚗 Pomoc s nákupem a prodejem EV: www.importev.cz
🏷️ Tesla Referral s výhodami pro vás: bit.ly/bcnTesla
🌐 Můj Web s články o technologiích: bacina.tv/
📚 Kapitoly videa:
▪ 01:05 UMÍSTĚNÍ PELETKOVÉHO KOTLE
▪ 01:57 VÝHODA PELETEK
▪ 05:35 PELETKY VS. UHLÍ
▪ 06:53 PROCES ZAPÁLENÍ A ŽHAVENÍ PELETKOVÉHO KOTLE
▪ 13:59 STUDNA A ZAŘÍZENÍ NA VODU

Пікірлер: 162

  • @vladimirmahr5692
    @vladimirmahr56922 жыл бұрын

    Další dobře vybrané téma a jeho provedení. Nejsou tam hluchá místa. Majitel vizionář, kterému nebylo líno se s technologiemi dopředu seznámit než se pustil do realizací. Tím, že to komentuje někdo kdo rozumí tomu co má udělané, tak se to velice dobře poslouchá. Současně je na videu vidět jak pan profesor Bajer má široký záběr. Nejenom, že má detailně nastudovanou fotovoltaiku ale i další technologie potřebné pro život technicky zdatného člověka na baráku. V tom jsou si s panem Dušanem podobní. Podle mne pan Dušan na začátku realizace baráku udělal tři důležité systémové tahy a teď na nich s úspěchem může stavět. 1. Zateplený barák. 2. Podlahové topení. 3. Rekuperace. Všiml jsem si na videu, že na té akumulační nádrži má ještě nějakou skříň s elektronikou. U té akumulační nádrže se dalo ještě pozastavit a více ji popsat. Jak stanovit její optimální objem ? Čím ji nahřívá fotovoltaika v době přebytku výkonu ? Topnou spirálou nebo tepelným čerpadlem ? Když už je akumulační nádrž a na střeše garáže je dostatek místa neumístit tam ještě solární panely ? Pro ohřev vody jsou soláry mnohem efektnější než fotovoltaika, která bude v budoucnu zcela využita pro nabíjení vozidla a bude škoda elektrickou energii fotovoltaiky spotřebovávat na tepelnou energii. Majitel rozumí tomu co řídí a financuje (často chybějící vlastnost u českých managerů) a navíc je technicky nadšenec, takže bude od Vás správné se u něj jednou ročně zastavit a natočit krátké šoty co za nové vychytávky v daném roce zrealizoval.

  • @doliku

    @doliku

    Жыл бұрын

    Vážený pane. Právě jsem si přečetl váš příspěvek. Jsem velice potěšen a děkuji za milá slova. Pokud budete mít nějaký detailnější dotaz, rád vam ho pokud budu vědět zodpovím, nebo víte co, přijeďte klidně na kafe a vše probereme. Dušan

  • @menmen1316
    @menmen13162 жыл бұрын

    Zdravím , peletama topím uz 11 let. Vytápím dvě patra celkem 200 m v dome ze 70.let, mám vyměměná okna a je zateplená jen střecha, obvodové stěny nejsou zatepleny, tvárnice 45 cm, . Kotel OPOP bez akumulačky. Protopím včetně ohřevu teplé vody 300 l denně( 4 ženský v baráku ) necelých 7 tun pelet za rok(cca 1 tuna padne na teplou vodu -ohřívám i v létě). Kotel jede od 1/2 října do konce 4.měsíce nonstop, místnostech je trvalá teplota 22 až 23 . Reguluji pouze termohlavicemi na radiátorech v mistnostech, které jsou nastaveny trvale . kotel vůbec nevypínám sám si reguluje výkon podle potřeby. mne přijde spotřeba v pohodě. Ano letos zaplatíme za pelety více, ale v loni jsme kupovali včetně dovozu pelety za 5,30 včetně DPH. Na přepočet porovnání s plynem nebo TČ jde použít jednoduché pravidlo, že 1 kg pelet je cca 5 kW(kubík plynu má cca 10 KW a TČ dle COP ).

  • 2 жыл бұрын

    paráda 👍

  • @TomH519
    @TomH5192 жыл бұрын

    Bohužel ceny energií jsou spojené nádoby. Zrovna dneska jsem byl u zákazníka, kterýmu přijeli dosypat zásobník. Oproti minulémů roku nárůst ceny skoro na 2násobek, takže se u toho divně kroutil. Bral cca 10tun a byl o 100tis kč lehčí. 1kWh v peletách vychází už dost přes 2kč, takže žádný zázrak. Levné topení je dnes pouze to, které nezapnete. 😄 Teď řeším náhradu za zemní plyn, ale asi rok počkám, jak se to celé vyvrbí. Půjdu ale cestou diverzifikace. Nechci závislost na jednom palivu. Ale moje spotřeba v domě je malá. Poslední topná sezóna 5MWh včetně TUV, takže mě nezrujnuje žádné palivo.

  • @PetrLANDSFELD

    @PetrLANDSFELD

    2 жыл бұрын

    máte pravdu, já letos nakupoval draze ...za 6,70 Kč/kg. Kroutil jsem se. Dnes u té samé firmy cena 9,50 Kč/kg. Leze to brutálně nahoru. Ale bohužel to nejsou pouze náklady na výrobu, ale prostě je vysoká poptávka a ty firmy si to mohou dovolit. Když se ohlédnu 2 měsíce zpět, tak jsem vlastně koupil levně. Ročně spotřebuju asi 1,5 tuny. Záleží jaká je zima. Nabral jsem do sila na 4 roky....uvidíme. Jelikož mám dva teplovodní kolektory na střeše, tak zatím FVE do akumulačky napojenou nemám, ale jestli budou pelety takto zdražovat, tak možná udělám i to. Dám tomu rok čas.

  • @Dzordzikk

    @Dzordzikk

    2 жыл бұрын

    Naprostý souhlas. Peletky jsou pěkná věc, ale jsou na topení drahé, stejně jako uhlí, nebo jakýkoli jiný zdroj a jako takový také zdražuje a ještě bude. Neexistuje palivo, které nezdraží: jenom to, které si vyrobíte sám. A které jediné palivo si můžete doma vyrobit sám? Buď dřevo z vlastního lesa, nebo elektřnu. Nic jiného.

  • @MrKecafon

    @MrKecafon

    Жыл бұрын

    @@Dzordzikk Uhlí je stále přijatelné. Doufám že to vydrží. stále kg do 6 kč

  • @otohornak8853
    @otohornak8853 Жыл бұрын

    Skvelé video 👍👍👍

  • @ondrej.bacina

    @ondrej.bacina

    Жыл бұрын

    Díky

  • @geniepage1
    @geniepage12 жыл бұрын

    Ano, tepelne cerpadlo bude tez s FVE a peletama. Takze jistota super :-)

  • @KoktanPetr
    @KoktanPetr2 жыл бұрын

    Koukám na všechno od tebe, ale tohle byl super nápad natáčet. Ještě v tom podání a hosty. Za mě hodně palec

  • @ondrejtomek9299
    @ondrejtomek92992 жыл бұрын

    super ;)

  • @petrdohnal4618
    @petrdohnal46182 жыл бұрын

    Mám to stejně jako Dušan, jen mám kotel Opop 10kW a kotelnu přilepenou k obytné části domu, takže není třeba horkovod 🙂. Topenáři mě ukecali, ať se vykašlu na akumulačku (peníze navíc+další ztráty) a naplno využiji potenciálu kotle. Výhodou takového kotle právě je, že se umí zaregulovat až na 2kW což jiné tuháče neumí. Účinnost sice o 10% klesne, ale akumulačka má ztráty mnohem větší. Dům mám na Hané na hranici pasivu s rekuperací a při pokojové teplote 22,5 jsme spalili 1,5t pelet A1. Jo a akumuluji do podlahy 😉. Aby to bylo komplet, tak od pondělí mám v provozu 10kWp na střeše. Za to dík i Ondrovi B., který mi dal ten poslední impulz, abych do toho šel 🙂

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Gratulace!😉 Hele a co TUV? Není dobré pár přebytků hodit i do užitkové vody? Nemusí být zrovna velká AKU. Stačí menší bojler... Jinak pecka!

  • @jaroslavlinka6621

    @jaroslavlinka6621

    2 жыл бұрын

    Jak může mít akumulačka ztrátu, když je na tom izolace deset centimetrů a navíc to stojí v baráku?

  • @stanislavmlcuch2085

    @stanislavmlcuch2085

    2 жыл бұрын

    Akumulačka (objemovo menšia) sa pri peletkách dáva iba kvôli tomu, aby sa často nezapaloval. Ako ideálne riešenie je 500L akumulačka s vnoreným nerezovým hadom. Takto máte všetko v jednom. Po osadení špirál môžete pridať aj FVE :)

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    @@stanislavmlcuch2085 děkuji za upřesnění a popsání AKU nádoby ve videu😉👌

  • @amperak

    @amperak

    2 жыл бұрын

    když si akumulačku člověk nedá do sklepa nebo ven, nemá ztráty, protože vytápí dům ztráta akumulačky.

  • @antoninkomarek8128
    @antoninkomarek81282 жыл бұрын

    Lze topit levně a pohodlně ? No nejsem si jist jestli tohle video obstojí,trochu se koukneme na detaily.Nelze použít jiný druh pelet než uvádíte ,protože jinak velmi stoupá spotřeba energie potřebné na zapálení ,pokud musí kotel opakovaně až na několikátý pokus zapálit nekvalitní pelety,cyklus zapálení trvá zhruba 3-5 min. Horkovzdušné zapalovače mají příkon kolem 1,5 kw, pokud budete provozovat topnou soustavu bez akumulační nádrže a kotel bude řídit termostat ,musí zapalovat velmi často,důsledkem je spotřeba pomocné energie kolem 10 % celkových nákladů na roční topení..Cena pelet kopíruje ostatní paliva ,takže nechápu v čem je tohle topení levnější.Porovnejte si prosím aktuální cenu všech dostupných paliv na trhu.A pohodlné pokud nemám velký zásobník a musím každý pytel donést uskladněný v suchu (potřebuji mít navíc vhodné skladovací prostory) sypat do kotle ,který následně musím neustále čistit ,to snad ne ? U kotle nad 10kw řešit revize (prozatím nad 10kw) ,každý rok platit za kontrolu a čištění spalinové cesty. Nezanedbatelná není účinnost kotle,teplotní spád soustavy ,ztráty sdílením tepla do okolí,,komínová ztráta ,ztráta mechanickým nedopalem atd. je to na dlouhé téma .Tohle video není inspirativní ,nic neřeší, je to jen opakování blábolů pořád dokola . Lze udělat perfektní videa ,která Vás seznámí s kompletní problematikou a výhodami různých typu topení a přitápění ať přesně vidíte možnosti ,které se nabízí k realizaci,ale .....to není asi záměrem tvůrců .Také řeším stejnou problematiku,ale snažím se nalézt řešení a ne se koukat přes růžové brýle na svět ,on opravdu není jen černobílý.Vědecké důkazy totiž nasvědčují, že využívání dřeva a dřevěných pelet je pro globální klima horší než spalování uhlí a plynu. Evropská unie tak už chystá změnu pravidel.(To není FAKE).Ne nejsem vědec ,spíše reaguji na chystanou změnu legislativy EU.Nakupte Eko peletové kotle a EU Vám to spočítá.

  • @michalrejchrt9467
    @michalrejchrt94672 жыл бұрын

    Mám to stejně, jen máme krbovky na pelety v obýváku 🙂

  • @LERw1g

    @LERw1g

    2 жыл бұрын

    Jj pokud je pasivní barák tak to nádherně stačí… 2 pytle za tejden a krásně :-)

  • @michalstepanek2201
    @michalstepanek22012 жыл бұрын

    Super video, taky se snažím mít spotřebu domu založenou na obnovitelných zdrojích, i když s nižšími vstupními náklady. Topíme v krbovkách klestím, vyřazenýma paletama a jiným dřevem za odvoz. Letos jsem si sám udělal ohřev vody fotovoltaikou. Možná časem dodělám fotovoltaiku na ostatní spotřebiče. Na to ale pár let počkám, jak se budou vyvíjet technologie a ceny komponentů.

  • @Dzordzikk

    @Dzordzikk

    2 жыл бұрын

    Kdybyste těch pár let nečekal (není na co) tak už tu investici za těch pár let můžete mít zpět a dál jenom šetřit.

  • @michalstepanek2201

    @michalstepanek2201

    2 жыл бұрын

    @@Dzordzikk To je pravda, ale na druhou stranu snad nikdo nepředpokládal, jak drahé dnes budou energie. To nevěděli ani velcí hráči na trhu.

  • @eriktoupal8437
    @eriktoupal84372 жыл бұрын

    Mám dům komplet na El. Topení el. podlahovka Fenix. A v koupelně žebřík 1000W (letos jsem ho nezapnul) ale dokáže mi dotopit dům na požadované teploty do 4h.(4kwh)V zimě bych toho tedy za sluných dnů mohl využít a zadarmo si vytopit dům aniž by se musela podlahovka spínat nebo jakkoliv moc snažit. Nemám tedy pořešeno vytápění? Budu mít ongrid 9,9kwp a VB ČEZ roční spotřeba 7,5MWH. Za špatného počasí mám taky nechat žebřík zaplý? Asi lepší 24kwh v žebříků než 72m² ve fénixu 86,4kwh. Příklad 72m²x50Wx24h. Mám tedy od půlky listopadu zapnout žebřík a vypnout 1.3. stím že ze sítě dotáhnu méně kwh než naopak? Dík snad chápete :)

  • @josefchlopcik8101
    @josefchlopcik8101 Жыл бұрын

    Tuna peletek ca od 13500 kč do 18000 kč.take mam kotel OPOP od 3,5 do 11 kw. Za rok na bytě ca 1,5 tuny.

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik7332 жыл бұрын

    Pan to ma moc pekne vymyslene. Jiste, nejde o zadnou novinku. Jen v dnesni situaci toto reseni bude stale popularnejsi. Ja jsem si pred 4 lety poridil elektrickou podlahovku, na kterou nedam dopustit.Zase komfort oproti vodnimu reseni se spalovanim fosilnich paliv je o tridu az dve vyssi. Ekonomicky to kupodivu funguje stale dobre. Spotreba podlahovky je 5MWh rocne a mame nasmlouvanou virtualni baterii. Takze idealni za mne je FVE 10kWp a virt baterii se zpetnym odberem onoho pretoku 5MWh. (do vyse vasi spotreby). Zadny fosil obecne!

  • @adampodany5498

    @adampodany5498

    3 ай бұрын

    dobrý den, máte rohože nebo topné kabely. Kupuji hrubou novostavbu a řeším jaké podlahové vytápění. Díky

  • @patrikaulicky8280
    @patrikaulicky82802 жыл бұрын

    Tohle se mi líbí, víc by se mi už jen líbilo 20kWp a stirlingův motor, v případě dost silné studny, což tu asi bohužel není ještě vodní generátor. Pak už jen chybí vlastní les na peletky :D

  • @BoreKJaZZ
    @BoreKJaZZ Жыл бұрын

    Děkuji za perfektní video, díky kterému se mi rozšířil pohled na vytápění domu.. :) jen jsem se chtěl zeptat na bližší označení té akumulační nádrže, její název a zda je to i jako boiler nebo boiler na TUV je zvlášť děkuji moc za informace.

  • @doliku

    @doliku

    Жыл бұрын

    Díky za pochvalu. Je to AKU nádrž s vestavěným průtokovým nerez. hadem na TUV. Je to firma Atrea a označeni je IZT-U-TS 500.

  • @ondy87cz1
    @ondy87cz14 ай бұрын

    Mohu se zeptat na tepelnou ztrátu domu ? Děkuji

  • @geniepage1
    @geniepage12 жыл бұрын

    To mam doma, jen proste mam obrovsky zasobnik a sypani nemusim resit :-) 1x za 14 dni vysypu na travnik popel a to je vse. A nakup pelet je to, ze za cca 30min mi ciste nasypou z nakladaku pelety trbkama a je hotovo.

  • @jaroslavdvorak4500
    @jaroslavdvorak45002 жыл бұрын

    Mam velice podobne reseni. Pouze automat na stepku. Rocni naklady na stary nezatepleny dum = 8tis kc vcetne ohrevu teple vody. Vetve + stromy beru jako odpad z lesa, cena je pouze za postepkovani. Stepkovacem na celou zimu za 4h hotovo. Odhadem 50m3 stepky. Jinak vodarna stejna :) Bohuzel zatim bez FVE.

  • @Dzordzikk

    @Dzordzikk

    2 жыл бұрын

    Štěpka musí slušně dehtovat a zanášet komín ...

  • @renekorbicka1143
    @renekorbicka11432 жыл бұрын

    Zrovna když se dívám na toto video, tak vyšel článek že pelety zdražily o 40% :D Ale jinak ano je to prakticky nejlepší kombinace s fotovoltaikou.

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Šlo to cca o 1/3 to ano. Bohužel zdražení plynu, elektriky i pohoných hmot se promítá do všech komodit a výrobků. K tomu ta válka a obava z nedostatku energií na přístí zimu a je to hned...bohužel😔

  • @Jiri77

    @Jiri77

    2 жыл бұрын

    Už to šlo o 100% a dále to poroste.

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    @@Jiri77 jak kde a kdy...u nás z 6 na 9 kč/kg a snad je to již strop zdá se...😉😇

  • @janjakubik188
    @janjakubik1882 жыл бұрын

    Já mám barák 240 metru štverečných a 5 tun .Pořád to je mín jako v bytě o výmeře 50metru štverečných .A taky z komínu nic nejede.Mám to na chodbě i jako krb .

  • @automatizace
    @automatizace2 жыл бұрын

    Také topím peletkami a mám i fotovoltaiku. Ročně protopím cca 2 palety peletek za cca 12000Kč, tedy asi 2 tuny peletek. Nemám kotel ale kamna a neměnil bych ... s peletkami jsem od roku 2008 a dnes i montuji FVE (jako autoriz. firma o 2 lidech). Prostě mne těší, toto video protože tak nějak odpovídá tomu pro co jsem se kdysi rozhodnul. Ovšem na elektromobil si počkám asi až v příštím životě, to už je jen mé nedostižné přání :) Zdar všem.

  • @alexandermacedonsky7288
    @alexandermacedonsky72882 жыл бұрын

    10 r mám FVE 5kw teraz dopĺňame o 5 kw na kúrenie cez TCerpadlo.4,5 kw úplne postačí na menšie bývanie do 170 M2.a zvyšok 5,5 kw ako doteraz elektrina na všetko tri vetvy

  • @geniepage1
    @geniepage12 жыл бұрын

    A s tim plynem tez potvrzuji. Nemam rad plyn, takze jsem ho nechtel. A plna sobestacnost je hlavni. A ano, 22kW baterka to resi.

  • @Dzordzikk
    @Dzordzikk2 жыл бұрын

    No, ten kotel je asi fajn, ale je pěkné, že tehdy stál 55k, jenže dneska, o pár let později, už stojí víc jak 100 litrů a to bez zásobníku na vodu, bez instalace atd, takže reálně je ta cena podobné instalace odhaduju kolem 150-170 tisíc, což už je cena TČ po dotaci, které je zcela bez práce. Ne každému se chce, nebo na to fyzicky má, tahat s metrákama peletek. navíc, všichni stárneme a takovéto technologie se nepořizují ani na 5, ani na 10 let. Takže za mě, pokud bydlím na vesnici, mám komín, jsem zvyklý topit uhlím, nebo dřevem a jsem mladý a plnýs il, klidně kotel na peletky (i když ani ten není emisně čistý), pokud na to nemám, nebo nechci, asi raději TČ.

  • @doliku

    @doliku

    Жыл бұрын

    Dovolím si oponovat hlavně v tom, že peletkový kotel 11kW teď v cenách 2022 i s montáží a napojením na komín vyšel u souseda na 135 tisíc. TČ, které by mělo plnohodnotně nahradit tepelný komfort a zvyklosti vytápění ve starších radiátorových RD začíná na 350 tis. a více. Ale nikomu nic nenutím, samozřejmě i vy máte v lecčems kus opodstatněné pravdy

  • @TVstudioTrnka
    @TVstudioTrnka2 жыл бұрын

    Zrovna předevčírem jsem četl, že už ani peletky ekologům a EU nevoní. Prý vysoké emise mikročástic a dlouhá obnova dřeva. Logiku v tom nehledejte...

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Nejlepší bude se intenzivně o sebe doma třít a tím si vytápět...obávám se ale, že počet lidí na planetě vzroste tak, že se jim to zase líbit nebude...

  • @karlosk.7472

    @karlosk.7472

    Жыл бұрын

    ... a pak chytne les, stovky hektarů, hoří týdny a to je docela v pohodě. To samé se skládkami pneumatik co občas "samy " chytnou. Kouř nejde na ves vedla, netřeba se vzrušovat, vše je v pohodě. Domkáře pak budou prudit i za topení dřevem 🙄

  • @tykal1975
    @tykal19752 жыл бұрын

    zdravim, chtel bych se zeptat na ten grundfos v zaveru s fr menicem...vyresilo by to muj problem s back upem na Goodwe, kde nestiha vystup.dekuji za info...vsimnul jsem si ze je to Grundfos....mam cerpadlo teto firmy,tak pokud by bylo info o typu zarizeni moc by mi to pomohlo diky

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Prosím obraťte se na f. Milvit.cz Dělali mi tu úpravnu vody včetně čerpadla ve vrtu a koplet zapojení. Nerad bych vám kecal blbosti. Oni jsou ti profíci😉

  • @amperak

    @amperak

    2 жыл бұрын

    pravděpodobně vyřešilo. čerpadla s frekvenčním měničem nepřetěžují zdroj energie při zapnutí

  • @michalsmolon4043
    @michalsmolon4043 Жыл бұрын

    Zdravím. Rád bych se zeptal jakým způsobem směšujete 70°C vodu z akumulačky do podlahového topení? Je na to nějaká samostatná jednotka, která podle ekvitermní křivky ovládá trojcestný ventil?

  • @doliku

    @doliku

    Жыл бұрын

    Jestli jsem dobře pochopil otázku...tak je tam jednoduchý třícestný směšovací ventil, který do podlahovky nepustí více jak cca 45°C a za ním ovládané čerpadélko teplotním čidlem dle potřeb domu

  • @petrbalas1198
    @petrbalas11982 жыл бұрын

    Zdravím, jakou spotřebu elektřiny má takovýto peletkový kotel? Ideálně okamžitá spotřeba pokud kotel topí a celková spotřeba za měsíc někdy v prosinci či lednu.

  • @PetrLANDSFELD

    @PetrLANDSFELD

    2 жыл бұрын

    přesně to na watty nevím, ale zapalování příkon 500-1200W a pak vám běží ventilátor tahu ...pár wattů, oběhová čerpadla dalších pár wattů. ...dejme tomu 100-150W po zapálení. Za předpokladu, že máte úsporná oběhová čerpadla.

  • @petrbalas1198

    @petrbalas1198

    2 жыл бұрын

    @@PetrLANDSFELD Jak dlouho trvá zapálení? Jak často se zapaluje? BTW jaký kotel máte?

  • @doliku

    @doliku

    Жыл бұрын

    @@petrbalas1198 zapálení max 3 minutky a kotel jede cca 3h denně. Pak jen jedno oběhové čerpadlo. Tedy pár wattů😉

  • @JindrichStrakos
    @JindrichStrakos2 жыл бұрын

    Dovolím si mírně polemizovat s názorem cca v 10 minutě, kde zmiňujete, že peletky jsou vhodné pro někoho, kdo má pasivní dům. To je samozřejmě výhoda, ale peletky jdou provozovat i u nezatepleného domu, kde je samozřejmě spotřeba vysoká, ale troufnu si říct, že v případě čerpadla bude cena u nezatepleného domu, vyšší, zvlášť v případě teplot pod nulou, kdy účinnost tepelného čerpadla klesá. Navíc ve starém domě budou spíše radiátory než podlahovka, takže čerpadlo je dále znevýhodňováno topením na vyšší teplotu vody. A ještě tady nezmiňuji, že čerpadlo je považováno za bivalentní zdroj, takže by mělo mít doplněk třeba ve formě krbu, což peletkový kotel mít nemusí. Jinak za mne řešení popsané ve videu je velmi pěkné a musím obdivovat čistotu kolem kotle - sám mám kotel na peletky, ale kotelna zústává kotelnou - je to neporovnatelné s topením uhlím, ale nějaký prach se generuje.

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Děkuji za shovívavost. Kotel jsem přetřel před klukama mokrým hadrem, jinak fakt kotel bordel ani smrad vůbec nedělá. Ten ostatni nepořádek je ještě z dob stavby a nejsou lidi ani čas to dát do kupy. Jinak máte pravdu, jde to i v nízkoenergetickém RD, jen ta finanční výhoda se začíná strácet

  • @stanislavmlcuch2085

    @stanislavmlcuch2085

    2 жыл бұрын

    Starý dom, TČ a radiátory moc nejdú dohromady. Mám taký dom, dával som si naceňovať TČ a sú to strašné pálky. Čiže to podobných domov sú skôr vhodnejšie kotle na biomasu. Osobne som zvolil zplyňovací, lebo pelety by vychádzali dosť draho a robota okolo dreva mi neprekáža. Aj tak by som musel niečo fyzicky robiť inak by som z toho sedenia za PC zbesnel :D

  • @jaroslavlinka6621
    @jaroslavlinka66212 жыл бұрын

    Jsem rád, že jsem šel do kotle na dřevo Blaze harmony. Dá se do toho dávat kusové dřevo, stejně tak štepka, piliny, hobliny, plevy. Prostě všechen dřevní materiál. Má to plynulou regulaci ventilátoru, lambda sondu a celkově to je asi nejlepší kotel na trhu.

  • @stanislavmlcuch2085

    @stanislavmlcuch2085

    2 жыл бұрын

    Len tie dodacie doby. Ja mám objednaný Comfort 20 Lambda od 2.2. a stále ho nemám doma :(

  • @michalsliacky83
    @michalsliacky832 жыл бұрын

    Aha nezávislosť a kurime peletkamy to je naozaj nezávislé asi ako kúrenie plynom alebo elektrickou 🧐

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Je mnoho způsobů, jak si kdo představuje nezávislost. Jeden z možných způsobů je třeba i to, že když si doma uskladníte energii, ať už ve formě pevných paliv, biomasy nebo jiné formy "akumulované" energie na další sezónu a třeba i levněji na jaře, kdy je zpravidla nejmenší poptávka, máte jistotu, že už vám tu energii nikdo nesebere, nezdraží nebo se vyhnete jejímu hrozícímu nedostatku před zimou a během zimy. Nezávislost není neekologičnost, ale dá se s tím pracovat

  • @janjakubik188
    @janjakubik1882 жыл бұрын

    O peletách bych mohl vykládat .Jinak ahoj kluci .Už topim peletama 10 roku .A nejsou pelety jako pelety .Taky topím A 1 proto že jsou nejlepší .Nebo když tam dáte něco jiného co se mi stalo pak to je mazec.Když je kupujete musí krásně vonět .Ale protopim 5tun za sezonu .Ale to se dá snest .

  • @lukasbaader8522

    @lukasbaader8522

    2 жыл бұрын

    Zdravim, jak mate velkou plochu na vytapeni a do ceho topite (podlahovka, radiatory)? Zateplneny dum mate? A cena na vytapeni za rok? Dekuji za info. Premyslim, co po plynovem kondenzacnim kotli, az doslouzi...

  • @janjakubik188

    @janjakubik188

    2 жыл бұрын

    @@lukasbaader8522 zdravím mám radiátory kotel na pelety a vytápěnou plochu 225 m stverecnych .. A nemám zateplený barák.

  • @janjakubik188

    @janjakubik188

    2 жыл бұрын

    @@lukasbaader8522 Mě se jenom jednalo o to jestli to má ne že cenu ale nakou výhodu. Jasné je to že když nebude proud já mít budu . To je plus . Ale??????To mě zajímá .děkuji.

  • @hankakucavikova273
    @hankakucavikova2732 жыл бұрын

    👍

  • @obajer
    @obajer2 жыл бұрын

    Dusan je borec 👍

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Tak tohle je můj životní Everest! Na víc a výš už v životě dosáhnout nelze...taková pochvala od člověka jakým je Bajoch...to je jako dostat Nobelovku🤣 (doufám, že to nečte žena🤫)

  • @martintobolka137

    @martintobolka137

    2 жыл бұрын

    @@doliku Dušan je borec 😇

  • @ondrej.bacina

    @ondrej.bacina

    2 жыл бұрын

    Dušan je borec!

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    To je nějaká nová hra? 🙄🤔🙏

  • @mirekzeman1365

    @mirekzeman1365

    2 жыл бұрын

    Ondro, vím že to není k tématu, ale mohl by jsi mi odpovědět na: 1. Co je lepší nechat si přebytky posílat do virtuální baterie nebo výkup od ČEZu za 2,45,-? 2. Firma Solidsun umí montovat DC část a AC část do jednoho rozvaděče jako je to v předchozím videu Tesláčka cca 37 minuta. Co říkáš na vyjádření? Druhá firma mi napsala toto: "Máme certifikované rozvaděče AC a DC každý zvlášť. AC a DC dohromady neděláme 1. Z důvodu nutného místa pro instalaci, 2. Z důvodu větší bezpečnosti. V AC+DC (společný) rozvadeci musí být oddělovací přepážka." Jinak smekám před Dušanem. Fakt si dal záležet na tom vymazlení.

  • @michalsmolon4043
    @michalsmolon40432 жыл бұрын

    Ten kotel má samostatný přívod vzduchu z exteriéru, nebo v technické místnosti musíte mít neustále otevřené okno?

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Dobrá poznámka. Hned za dveřmi dole vedle komína mám kulatý prostup do vedlejší dílničky a a za dalšími dveřmi následuje garáž s autem, která je dle normy přirozeně ventilovaná + nemám mezi dveřma prahy + v kotelně nahoře v rohu je malej odtahovej větráček. Okna neotvírám nikde.

  • @Lordosvk

    @Lordosvk

    Жыл бұрын

    Z bezpecnestneho hladiska musi byt privod len z ekxterieru.

  • @evlo8059
    @evlo80592 жыл бұрын

    Hmm akorát člověk musí nátáhnout ty trubky na radiatory nebo podlahovku, krom komína a rozvodů, což to dost oproti vzduch vzduch čerpadům zdraží.

  • @lenkasojkova3997
    @lenkasojkova39972 жыл бұрын

    Pánové se tady kriticky vyjadřují k ruskému plynu, ale pokud tento levný plyn nebude, tak nám zkrachuje průmysl, který je na něm závislý. Náhrada za ruský plyn není, to by se museli postavit 3 Temelíny, to je realita. Spousta lidí přijde o práci a nic hezkého to nebude. S naléhavostí doporučuji vyslechnout rozhovory s experty z energetiky jako je Ivan Noveský, Alena Vitásková, Vladimír Štěpán, kteří vysvětlují, jak ten obludný systém je nastavený.. Nehoráznost. Diskuze třeba zde kzread.info/dash/bejne/eKebwdquirO8ddY.html

  • @ondrej.bacina

    @ondrej.bacina

    2 жыл бұрын

    Putin si udělal z Evropy závisláky na levném ruském plynu. Evropa mu to sežrala (z velké části díky kolaborantům ve vládách) a toto je důsledek. Nicméně lepší řešení je ho vypnout než otevřená válka.

  • @doliku

    @doliku

    Жыл бұрын

    Souhlas s Ondrou! A navíc...plynu nebude nedostatek...momentálně chybí cca 10-15% náhrady za Putlerovský plyn. Největší problém je a bude cena plynu. Lidi na něj nebudou mít! Proč tomu tak je, je na obsáhlou a podrobnější diskuzi...

  • @elply.tech1
    @elply.tech1 Жыл бұрын

    Nejlepší k fotovoltaice je pískové úložiště. V létě topíte do písku z FVE a v zimě topíte z písku do baráku

  • @dobruskyfanda5421
    @dobruskyfanda54212 жыл бұрын

    Krásné video, ale je tam mnoho proměných.

  • @ondrejm5042
    @ondrejm5042 Жыл бұрын

    9:00 - pan si asi tie FV panely vyrabal na kolene, ked nepodporuje agresivne rezimy - polka veci co ma v baraku vcetne tych baterek co pouziva kazdodenne su z Ciny ;) S tou "obnovitelnostou" to tiez nie je take ruzove ako sa zda, tie stromy zas tak rychlo nerastu - obzvlast tie co idu do tych kvalitnych peletiek.

  • @doliku

    @doliku

    Жыл бұрын

    pán si nevyrobil skoro nic, natož na koleně! V kontextu doby (válka) a zmiňovaného plynu (nikoliv panelů) je opravdu russký režim agresivní až teroristický! Jinak samozřejmě mnoho věcí kolem nás a i důležité časti FVE jsou z Číny. Bohužel.

  • @pctechnik5299
    @pctechnik52992 жыл бұрын

    akorát že pelety jdou o 50% nahoru a to není ještě konec takže už jsi za zimu na min.30tis a dřevo to půjde nahoru ještě více

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Když pominu, že jsem prodejcem, a mám nakoupeno na 2 roky dopředu, tak i při nynější vyšponované ceně peletek jsem na 20 tis. V době, kdy se natáčelo nebyla cena o moc vyšší a i tak jsem říkal ceny nákupu. Tedy roku 2021😉

  • @Jiri77

    @Jiri77

    2 жыл бұрын

    @@doliku Oproti loňskému roku jsem dával dvojnásobek. Kilo skoro 10kč. Jestli jste prodejce a máte nějaké lepší ceny, tak dejte vědět 😉

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    @@Jiri77 jsem prodejce nikoliv výrobce. Zdražování a to razantní se nevyhlo ani segmentu biomasy, takže máte pravdu, jsme nyní skoro z průměrně 6kč/kg na 9ti. Je velký hlad a histerie po energiích jako nikdy a týká se to i pevných paliv a biomasy. Dnes se bohužel jedná spíše než o ceně o to, mít na příští zimu tzv. vystaráno...😒

  • @tadeskali
    @tadeskali2 жыл бұрын

    Zapne to video a první závěr a uprostřed ta LYDL taška 😂😂😂

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    🤣 jojo kdyby mi řekli kluci dopředu, že budou chtít točit i v kotelně a dělat z toho separé video, tak to tam trochu vypucuju, ale...omlouvám se PS: Lidl

  • @tadeskali

    @tadeskali

    2 жыл бұрын

    @@doliku v pořádku je to úplně lidské ale je to úžasné Já kdysi s jejich papírovou taškou ušel nějakých 160km 😅 a to v lesích takže dovedeš si představit ohlasy lidí kteří se mě ptali jak blízko je civilizace a já jím říkala hmmm no tak 40 70 120km za mnou 😅 no bylo málo místa v batohu

  • @tadeskali

    @tadeskali

    2 жыл бұрын

    @@doliku a ten název jsem napsal schválně

  • @geniepage1
    @geniepage12 жыл бұрын

    Jo a muzete si dat gril na peletky a mate to za par kacek :-) Tohe uz mam let :-) A kour souhlasim. Ale musite mit cisty kotel. Jinak to neni neviditelne :-) Ale jinak plne souhlas.

  • @automatizace

    @automatizace

    2 жыл бұрын

    Přesně :) Mám i grill na peletky a naprostá pohodička.

  • @kubik3083
    @kubik30832 жыл бұрын

    Kotel na pelety 8kW - spotřeba pelet za 16 000, kotel na uhlí 25kW - spotřeba uhlí za 25 000, je jasné, že pelety se mi nevyplatí

  • @Dzordzikk

    @Dzordzikk

    2 жыл бұрын

    Pokud nezapočítáte vlastní dřinu s uhlím, nutnost neustále přikládat, ten bordel, co vypouštíte z komína a otravujete tím vzduch všem ostatním a že byste ušetřil 6k ročně, tak ne, nevyplatí. Ve všem ostatním je ale jasné, že se to vyplatí a nejen vám.

  • @kubik3083

    @kubik3083

    2 жыл бұрын

    @@Dzordzikk beru kotel na uhli automat, pokud přepočítám výkon a spotřebu, v peletách bych propálil 48 tisic, trošku rozdíl oproti uhlí, nehledě na to, že bych topil peletama víc než 4 hodiny denně, rozdíl by byl ještě větší..., ale ať si každý topí jak chce, jen říkám, že pelety nejsou nejúspornější a nejlepší :)

  • @Dzordzikk

    @Dzordzikk

    2 жыл бұрын

    @@kubik3083 Sry, ale topit v dnešní době uhlím je zvěrstvo. Stačí, když v dědině jeden jediný barák zatopí a pokud zrovna silně nefouká, tak může celá dědina tak leda zavřít okna a celý den nevětrat, protože v tomhle hnusu se větrat, venku dýchat prostě nedá. A pokud má někdo v dědině navíc ještě malé dítě, tak je úplně nahraný. Uhlí patří pod zem a ne doma do kamen. Už i ty peletky jsou mnohem čistější ve spalinách, než to uhlí a to i tehdy, když majitel takzvaně umí topit, což většina lidí neumí, nebo nechce umět. A jestli je rozdíl v ceně pár tisíc za celou sezónu, tak nevidím důvod, proč se držet uhlí.

  • @kubik3083

    @kubik3083

    2 жыл бұрын

    @@Dzordzikk evidentně si nikdy neviděl topit uhlím v automatu, z komina nic nejde..., jestli je pro tebe 30 tisic, jen pár tisícovek můžeš mi je klidně poslat 🤣

  • @Dzordzikk

    @Dzordzikk

    2 жыл бұрын

    @@kubik3083 OK, takže nemáte zcela jistě nic proti, kdybych se k vám stavil a na pár minut vám komín ucpal, abyste se toho nic, co vám z komínu jde, pěkně nadýchal dosyta? Jinak, pokud protopíte desítky tisíc ročně, tak si máte barák zateplit a ušetříte mnohem větší peníze a můžete topit ekologicky a ne uhlím. Vždycky mě baví, když někdo řeší, jestli tipit tím, nebo oním hnusem, a přitom to hlavní co má udělat, je snížit tepelnou ztrátu domu. Tím se má začít. Tím spíš, že jsou na to dotace a pro ty, co si na to neumí vydělat jsou doslova brutálně výhodné a to i pro důchodce.

  • @alesmach1600
    @alesmach16002 жыл бұрын

    Nejlepší k FVE je přeci TČ.FVE musíte mít co největší. Mám FVE 9.9 kWp a TČ + elektromobil. Přes léto prodáte přebytky (za burzovní ceny) a v zimě ty samé vydělané finance použijete na topení.

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Určitě co ukazujeme není nejlepší a už vůbec né pro kazdého a do každé novostavby. Říkáme to i ve videu. Vaší konfiguraci tleskám a moc přeju! Hlavně teda to EV🤣

  • @stanislavmlcuch2085

    @stanislavmlcuch2085

    2 жыл бұрын

    Toto sa nedá tvrdiť všeobecne. Z hľadiska investície je to doosť drahé, pri predaji prebytku je v SR troška väčšia byrokracia ako pri jednoduchom pripojení, v prípade výpadku TČ nejde, pri väčších stratách domu najmä s radiátormi čerpadlo až tak výhodné nie je. Takže je to práveže veľmi individuálne, čo je pre jednu domácnosť super pre druhú to môže byť celé zle.

  • @mkt499

    @mkt499

    2 жыл бұрын

    @@stanislavmlcuch2085 zalezi co s cim porovnavas.. Praveze pri TC pri vyzsej spotrebe domu sa investicia rychlejsie vrati..

  • @PetrLANDSFELD
    @PetrLANDSFELD2 жыл бұрын

    přesněěě.... s tím tepelným čerpadlem máte naprostou pravdu. Časem zdraží elektřina natolik, že to žádné COP nezachrání. Pan Ondra má naprostou pravdu. ....mám to v podstatě stejně. Jen mám o trošku lepší kotel než pán. Pán šel jako správný patriot do Ponastu (ValMez) a já mám rakušáka. Jinak to vlastně máme stejně. FVE a pelety.

  • @pavelrudis2049

    @pavelrudis2049

    2 жыл бұрын

    ted zdrazily pelety o 40 procent. Kolik myslize ze budou stat za rok ? Ja bych rekl ze klidne 2x tolik. Nejde o to proc to zrazuje ale proto ze proste muze a nikdo nic nerekne. A hlavne v horsim pripade Vam to jeste zakazou protoze to nebude dost EKO nebo dost zeleny. Dnesni doba je proste jak bych to jen rekl: za 1. Vitejte v České Republice a za 2. Dobře uz bylo. Mimochodem zrovna prechazim na teleplne cerpadlo protoze ani jinou moznost nemam, bohuzel ...

  • @jakubsevcik733

    @jakubsevcik733

    2 жыл бұрын

    Ona ta cena elektriny bude 3-5let vysoka, ale OZE v Evrope se instaluji stale vyssim tempem. Jednou zase vstoupime do cyklu normalnich cen a vratime se k elektrokotlum, el. podlahovkam. Biomasa ma taky sve limity a problemy. Ona i ta jeji cena taky poleti raketove, az to taky vymytime..

  • @goldway9863
    @goldway98632 жыл бұрын

    furt to mate drahe, ja tento rok prekuril pelety za 140€ + prekuril elektrinu za 90€ :P neviem ci to je tou biednou zimou alebo tych mojich 120m₂ je dobre zateplenych :P a pelety idu teda hore viac ako elektrina, tak neviem asi pojde miesto nich dalsiu sezonu nejaka klima so scoop 4,8 miesto krbu na pelety...

  • @mkt499

    @mkt499

    2 жыл бұрын

    Skor by som povedal ze si objavil perpetum mobile ak vykuris dom na celu sezonu zo 1m3 pelet a plus plus 1MWh elektrinou..

  • @goldway9863

    @goldway9863

    2 жыл бұрын

    @@mkt499 preco kW sedia, v prepocte tych 450kg peliet ti da 2200kW tepla, a klima so SCOPpom 4,8 z 500kWh da cca 2400kWtepla, keby to kurim priamovyhrevnymi srackami tak nemam spotrebu 4500kWh + 450kg peliet, ale minimalne 8500kWh..

  • @martinpriban5791
    @martinpriban57912 жыл бұрын

    Pánové, mám pocit že se zde znovu vynalézá kolo… Kotle na peletky, soláry, rekuperace, atd. Vždyť tohle všechno je v ČR přes 20let ale najednou je to trendy mluvit o biomase, a ohřevu vody sluncem… 🙈🙈🙈

  • @lukasbaader8522

    @lukasbaader8522

    2 жыл бұрын

    Jo, je to na trhu 20 let a.kolik procent obyvatelstva to ma za tech 20 let?

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Je to tu dlouho ano, jak je to tedy rozšířeno? Moc ne. Jinak rekuperace je i po 9 letech stejně "hojně" dávána, což fakt vůbec nechápu...

  • @petrdohnal4618

    @petrdohnal4618

    2 жыл бұрын

    Já myslím, že to vždy bylo a je o penězích. Technologie existují, ale má na ně jen hrstka lidí. S dotacemi se to trochu vylepšilo, ale když byly energie za hubičku, tak nikdo neměl potřebu investovat.

  • @martinpriban5791

    @martinpriban5791

    2 жыл бұрын

    @@petrdohnal4618 přesně tohle by se mělo tesat do kamene. Když není důvod tak proč utápět v řádech vyšších desítek procent za něco co mi udělá např. levný kondenzační plynový kotel. a ty debaty že Jirka má kotel o výkonu 13KW a barák s energeticky vztažnou plochou 120m2 a Pepa na tu samou plochu má 9KW kotel a Karel 15KW je taky o hov... protože chlapci vůbec neporovnávají jaké mají energetické ztráty a zisky.

  • @MrKecafon
    @MrKecafon Жыл бұрын

    Aktuální nejlevnější pelety co jsem nasel jsou13kc/kg. 😞

  • @ondrej.bacina

    @ondrej.bacina

    Жыл бұрын

    No jo no. Holt ekonomika je spojena nádoba a nabídka a poptávka je králem všeho. Hlavně peletky se suší plynem :(

  • @doliku

    @doliku

    Жыл бұрын

    Ano, u nás dokonce 14kc/kg bohužel. K tomu co říká Ondra ještě doplním elektřinu ve výrobě, dopravu a především nedostatek suroviny z ukrajiny a polska! Zvýšení úrokových sazeb, méně staveb, méně mat. z pil atd.

  • @insidr5552
    @insidr55522 жыл бұрын

    + obnovitelny - drahy - náklady na manipulaci, skladování, čištění komína Takže, kolik je cena na kg a výhřevnost kg v MJ? A účinnost kotle? A cena kotle?

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    Souhlas. Peletky zdražily meziročně cca o 1/3 asi jako všechno. Plyn, elektrika, pohoné hmoty atd. Berte to tak, že cena peletek i kotle před 9 lety není cenou dnešní ani z dálky. Nepropaguji koupi, jen jsem ukazoval klukům čím topím. Že z toho bude video jsem ani nepředpokládal, což je na mém uvolněnějším projevu znát. Kdybych to tušil, udělal bych to jinak, profesionálněji...

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    A ano. Mám s tím víc práce než bych měl u TČ. Jednou za rok naskladnit palivo, 3x do měsíce dosypat zásobník a 1x vynést popílek (obé má automatizované řešení, ale vše něco stojí, že?) ALE s kotlem jsem již 9 let na nulových nákladech na údržbu a servis, tam se nemá co po... a ta malinká spotřeba elektriky na provoz kotle a čerpadélek mne vlastně netrápila ani před FVE

  • @insidr5552

    @insidr5552

    2 жыл бұрын

    Díky za odpověď. Ty pelety stejně jako i dřevní brikety mají cca 5kW/kg Kolik teda stojí ten 15 kg pytel? Brikety stávaly vloni asi 4 Kč/kg letos asi 6-7 Kč … Mno, z hlediska plánování me spis napadlo TČ země voda a vodní zásoba tak 10-15 m3 vody pod barákem a přes léto to tam na ty 3 měsíce uložit… Možná by to šlo uložit i přímým ohřevem kolektorem bez TČ kdo ví… Ale náklady na ten zásobník (baterii) by byly asi velký… Navíc na to nutno myslet před stavbou… Ostatně, pod barákem může být schován i ten vrt…

  • @TomH519

    @TomH519

    2 жыл бұрын

    @@insidr5552 15m3 vody ohřáté na 80°C dodá při ochlazení na 25°C cca 1MWh. Obrovsky nákladná by byla izolace takové nádoby. Jestli jsi myslel vodu použít jako vstupní medium pro tepelné čerpadlo, tak je to fyzikální nesmysl.

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    @@insidr5552 pokud myslíte těmi briketami peletky, tak ty byly roky před válkou a energet. krizí cca 5-6,5 kč/kg a dnes je to bohužel 8,5-10kč/kg

  • @Maxik_Bartos
    @Maxik_Bartos Жыл бұрын

    Ten týpek s tím kotlem na pelety ve videu říká,že děláme a vyvážíme pelety. Má firmu na výrobu peletek??

  • @ondrej.bacina

    @ondrej.bacina

    Жыл бұрын

    Výrobu ne, jenom to rozvazi.

  • @doliku

    @doliku

    Жыл бұрын

    Ten týpek myslel MY jako my v ČR a jen peletky prodává, tedy přeprodává koncovým zákošům, ale reklamu v tom nehledejte😉

  • @Jiri77
    @Jiri772 жыл бұрын

    Tohle video se bohužel moc nepovedlo, resp. video dobrý, ale špatně načasovaný. V době natáčení to možná platilo, ale v době vydání už bylo úplně out. Cena pelet šla o 100% nahoru. Bohužel je sám používám, tak vím o čem mluvím.

  • @ondrej.bacina

    @ondrej.bacina

    2 жыл бұрын

    Tak ona je ekonomie a energetika propojena nádoba a pokud je inflace a speciálně energie jdou nahoru pak jde cely sektor. Tedy moc si dneska nevyberes :(

  • @ondrej.bacina

    @ondrej.bacina

    2 жыл бұрын

    Mimochodem máme na to s Bajochem nějaký zajímavý stesti :) podobně jsme natočili virtuální baterku a týden na to krachla Bohemia Energy

  • @Jiri77

    @Jiri77

    2 жыл бұрын

    @@ondrej.bacina U těch pelet a nejen u nich je problém, že prodejci se teď vymlouvají na Ukrajinu. Ptal jsem se CDP proč tak brutálně zdražili a prý se z Ukrajiny a Běloruska nevozí dřevo. To, že jsou ty pelety dávno vyrobené (řešil jsem to asi 2 měsíce zpět) a že ČR dřevo spíš vyváží už nikdo neřekne.

  • @doliku

    @doliku

    2 жыл бұрын

    @@Jiri77 jak kde a u koho, ale o 100% určitě ne... u mě momentálně z 6 Kč na 9Kč za kg. Je to souhrun více faktorů, takže proč šli i peletky nahoru je na celý článek. Výroba a hlavně cena peletek nezávisí jen na nákupu komodit, ale také na zvýšených energiích plynu a elektriky v peletkárnách, což se projevilo již 2021 na podzim a také na logistice a celkovém hladu po energiích v EU jako celku. Válka a inflace jsou z větší částí spíše mediální histerií, byť leckdy oprávněnou. PS: ve videu jsem jasně hovořil o cenách 2021 jaro. Kalkulaci a propočet nákladů jednotlivých druhů energií si už musí každý udělat sám v dobu, kdy to reálně řeší. Na cenách peletek se toto všechno projevilo až začátkem jara 2022, kdy se k tomu přidalo mnoho dalších věcí, takže se za neaktuálnost videa, natáčeného na začátku března omlouvám

  • @Jiri77

    @Jiri77

    2 жыл бұрын

    @@doliku Dobře, tak abych byl zcela korektní, tak jsem to přepočítal přesně a cena se v mém případě změnila o 87%. Na podstatě mých příspěvků to ale vůbec nic nemění. Nicméně těžko říct jestli je nějaká lepší alternativa. Chvíli jsem přemýšlel jestli nemám sáhnout po TČ, ale asi by to byl úlet.

Келесі