Államadósság-kezelő: a Portfolio írhat róla, de tömegek nem fognak itthon Nvidia-t vagy kriptót v...

Bárhogy is nézzük, jócskán megemelkedett az államadóssági ráta Magyarországon, ezen belül pedig felkúszott a devizában denominált tartozás részesedése is. Ez merőben új helyzetet eredményez hazánkban, akár a piacokról, akár pedig a lakosságtól várnánk a költségvetés és a korábban felvett hitelek finanszírozását. Erre pedig - elemzői várakozások szerint - jelentős szükség is lesz, hiszen a következő időszak magas költségvetési hiánya, a magyar gazdaságpolitika erős választási ciklikussága, továbbá a viszonylag magas kamatszolgálat is mind azt vetítik előre, hogy egyhamar nem kerül egyensúlyba a büdzsé bevételi és kiadási oldal.
A hazai államadósság-finanszírozás előtt álló főbb kihívásokról volt szó a Checklist hétvégi különkiadásában, melyben Madár István (www.portfolio.hu/szerzo/madar...) , lapunk vezető makrogazdasági elemzője olyan szakemberekkel beszélgetett, akik nap mint nap testközelből figyelik az államháztartás, a monetáris politika és a pénzpiacok főbb folyamatait: a műsorban vendégünk volt Kurali Zoltán, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója, Kuti Zsolt, a Magyar Nemzeti Bank vezető közgazdásza és Loncsák András, a VIG Alapkezelő befektetési igazgatója.
Kép forrása: Unslpash
See omnystudio.com/listener (omnystudio.com/listener) for privacy information.

Пікірлер: 10

  • @sandorkovacs859
    @sandorkovacs8595 күн бұрын

    Az MNB. hiánya már ebben az évben 4500 milliárd körül lesz és egyelőre ezt csak tologatják... Plusz sorra öntik a lakosságra az állampapírokat... Ennek hatalmas veszélye van az államadósságra nézve, mert a lakossággal nem lehet megegyezni és egy válság esetén, (ami előbb utóbb jönni fog) sorra beindulhat az állampapírok vissza váltása, ez meg olyan forint gyengülést hozhat, hogy csak kapkodjuk majd a fejünket. Ekkora adósságot amit ezek össze hoztak, nem lehet kezelni stabil forint árfolyammal... Nagyobb forint gyengülésre számítok.

  • @narancs5

    @narancs5

    5 күн бұрын

    Az állampapírok tömeges visszaváltása 25 januárjától fog kezdődni. A régi PMÁP-ok lesznek hirtelen a legrosszabb hozamú papírok. Kérdés, hogy mibe mennek át az összegek. Maradnak állami kötvényekben vagy más helyre vándorolnak?

  • @alakeli

    @alakeli

    5 күн бұрын

    @@narancs5 hát, ha tényleg kimutatják papíron a 3% inflációt és a PMÁP ad majd 3,25%-ot, akkor irány valami jó kis Lightyear-es MMF alap, ami ugyan ennyit ad euróban, és nem forintban, vagy lehet venni USA állampapírt tartó ETF-et, ami meg dollárban ad majd 4-5%-ot.

  • @NotThatOne99

    @NotThatOne99

    4 күн бұрын

    @@narancs5 24 decemberében még be lehet rakni 24-es nyitású TBSZ-re. Azt gondolom, hogy akinek tényleg szignifikáns mennyiségű állampapírja van, azok közül sokan élnek majd ezzel a lehetőséggel.

  • @csabat5583

    @csabat5583

    Күн бұрын

    Pont azért sóztak ennyi papírt a lakosságra, mert ők bambák az intézményi befektetőkhöz képest. Az intézményiek figyelik a gazdasági híreket és a piacot, és az első gyanús negatív rezdülésre kiugranak, a lakosság nagy része meg bambán tűri, hogy ha megkopasztják. Lásd a régi máp+ , 1000 miliiárd volt benne akkor is, amikor a pmáp már 3 -szor annyi kamatot fizetett.

  • @ferco1971
    @ferco19716 күн бұрын

    Értékes rálátást kaptunk a témára és nincs is túlzottan elrugaszkodba a valóságtól az AKK, persze kötelezően optimistának kell lenniük 🙂 Már csak az élet és a kormány tudja elrontani.

  • @Aleksandrina-555
    @Aleksandrina-5556 күн бұрын

    Sosem tudtam, hogy a szakértő CELENA HOWARD kereskedési stratégiákkal nagyot tudok tenni a kriptokereskedelemben. Őt Isten küldte!

Келесі