Live - akceptacja

Rozmowa z Dominiką Piątek i Justyną Solecką-Głodek, logopedkami realizującymi w pracy z jąkaniem i giełkotem najnowsze podejścia terapeutyczne, uwzględniające zagadnienie akceptacji.

Пікірлер: 10

  • @themateoo
    @themateoo22 күн бұрын

    Czyli logopedia wycofuje się z frontu walki z jąkaniem. W sumie bez zaskoczenia bo prawdopodobnie jest to problem neurologiczny. Szkoda że medycyna nie poświęca tyle uwagi żeby rozwiązać problem.

  • @porozmawiajmyojakaniu

    @porozmawiajmyojakaniu

    22 күн бұрын

    Tak, zdecydowanie nie walczymy, a poprawiamy jakość życia z jąkaniem (pomagamy sprawnie ,,zarządzać" jąkaniem) i tak - jąkanie ma podłoże neurofizjologiczne i genetyczne. Obecnie uważa się je za przejaw neuroróżnorodności - to odmienny sposób mówienia spowodowany inną budową i funkcjonowaniem mózgu. Więcej informacji można znaleźć np. na stronie: www.logolab.edu.pl

  • @themateoo

    @themateoo

    22 күн бұрын

    @@porozmawiajmyojakaniu Powiedzmy sobie wprost. Jąkanie to jest za mały rynek żeby komuś opłacało się zainwestować w stworzenie leku czy metody leczenia więc zostaje nam "zaakceptować, że jesteśmy różnorodni" i to przy całej stygmatyzacji ze strony społeczeństwa.

  • @porozmawiajmyojakaniu

    @porozmawiajmyojakaniu

    22 күн бұрын

    @@themateoo Coś w tym jest ;) Chciałoby się więcej dużych, szeroko zakrojonych programów badawczych, ale to wiąże się z kosztami, a liczba beneficjentów to ok. 1% populacji, więc zazwyczaj są to nieduże projekty, zwykle uniwersyteckie. Jeśli chodzi o giełkot, jest ich jeszcze mniej. Ale nie jesteśmy bezradni - badania wykazują skuteczność podejmowanych przez nas terapii, nie w sensie „wyleczenia”, ale (jak już pisałam) poprawy jakości życia. Nie poddajemy się także na polu szerzenia wiedzy o jąkaniu i giełkocie 🙂 Dziękuję za komentowanie, bo to oznacza, że nasz przekaz jednak do kogoś trafia👍

  • @themateoo

    @themateoo

    22 күн бұрын

    @@porozmawiajmyojakaniu Żeby poprawić jakość życia osób jąkających nie wystarczy tylko praca z nimi nad nimi. Trzeba popracować nad społeczeństwem. Mogłoby jakieś ministerstwo jedno z drugim sypnąć coś na jakąś kampanię społeczną. Środowiska naukowe które się tym zajmują powinny za czymś takim lobbować.

  • @user-eh8tj7mj5q

    @user-eh8tj7mj5q

    22 күн бұрын

    Niestety wciąż są jednak terapeuci, którzy uważają, że każde jąkanie można wyleczyć i co gorsza niektórzy gwarantują ,że po pewnym czasie wyleczą np: po dwóch tygodniach albo po. 10 - 12 wizytach.