No video

🔴 LIVE

Otrzymałeś pomoc❓ Wsparcie kanału mile widziane 💰
www.paymedia.p...
👇👇👇
Zaoszczędziłeś kilka złotych 💰 dzięki filmom 🎬 na tym kanale? Wesprzyj kanał 💳💵 Każdy, nawet najmniejszy "donejt" mile widziany. Wsparcie pomaga mi realizować kolejne produkcje. Z góry serdecznie dziękuję 🤝
👆👆👆
📊 Link do pliku wyceny na zpe24.pl 👉 zpe24.pl/shop/...
🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzy...
Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów?
Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic.
🛒zpe24.pl 👉 zpe24.pl/shop-...
🛒allegro 👉 allegro.pl/uzy...
⛔ UWAGA !!! ⛔
⚠️PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠️
Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych.
Pozostałe linki:
🔵Facebook: / z.poradnika.elektryka
🟡Grupa ZPE: / z.poradnika.elektryka
🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/
⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/...
🟣Instagram: / z.poradnika.elektryka

Пікірлер: 146

  • @zpe
    @zpe2 жыл бұрын

    Otrzymałeś pomoc❓ Wsparcie kanału mile widziane 💰 www.paymedia.pl/zporadnikaelektryka 👇👇👇 Zaoszczędziłeś kilka złotych 💰 dzięki filmom 🎬 na tym kanale? Wesprzyj kanał 💳💵 Każdy, nawet najmniejszy "donejt" mile widziany. Wsparcie pomaga mi realizować kolejne produkcje. Z góry serdecznie dziękuję 🤝 👆👆👆 📊 Link do pliku wyceny na zpe24.pl 👉 zpe24.pl/shop/arkusz-xls-wycena-instalacji-elektrycznej-wersja-2-0/ 🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic. 🛒zpe24.pl 👉 zpe24.pl/shop-full-width/ 🛒allegro 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK ⛔ UWAGA !!! ⛔ ⚠PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠ Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych. Pozostałe linki: 🔵Facebook: facebook.com/z.poradnika.elektryka 🟡Grupa ZPE: facebook.com/groups/z.poradnika.elektryka 🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/ ⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/ 🟣Instagram: instagram.com/z.poradnika.elektryka/

  • @kojanish
    @kojanish Жыл бұрын

    Pracuję 42 lata w zawodzie elektryk ,słucham i ogladam z zainteresowaniem. Szacun za porządną robotę i wiedzę.

  • @andrzejtomaszsobolewski9812
    @andrzejtomaszsobolewski9812 Жыл бұрын

    Należy zacząć od Prawa Ohma, definicji prądu różnicowego, definicji zabezpieczenia różnicowo-prądowego i definicji części czynnej przywołanej w definicji prądu różnicowego. Odpowiedź sama wyjdzie ze wskazanej przeze mnie tematyki. Co do uziemienia punktu rozdziału PEN na N i PE. Brak uziemienia punktu rozdziału powoduje przeniesienie napięcia z przewodu PEN na przewód PE i w ostateczności przeniesienia napięcia na obudowę urządzenia! Sugeruję dokładnie omówić terminologię symboliki układów sieciowych. Kłania się Norma PN-IEC 60050 Terminologia Elektryki. Pozdrawiam. Andrzej Tomasz Sobolewski.

  • @micmos6487
    @micmos64872 жыл бұрын

    Bardzo dobrze opowiadasz na zywo... stawiasz wysoką poprzeczkę nauczycielom co do zdalnego nauczania...

  • @S1lesian
    @S1lesian Жыл бұрын

    "to ma działać nie wyglądać" i ktoś tam wspomniał o specjalistach starej daty. Mój ojciec jest specjalistą starej daty, elektryk przez całe życie i w mojej ocenie każda "puszka" czy rozdzielnia, którą składał to dzieło sztuki. Jak rozmawiałem o tym z ojcem to mówił, że w technikum mieli przedmiot, na którym uczyli ich układania przewodów/wiązek w różnych miejscach, tak aby było bezpiecznie, fuknkcjonalnie i to wyglądało. Jak ojciec wspomina początki swojej kariery i naprawy istniejących instalacji, czy to poniemieckich (Śląsk) czy już wykonanych po wojnie, to mówi, że jego umiejętności to pikuś, bo wtedy każdy przewód był zrobiony do kąta, odległości były idealnie zachowane itd. Także podsumowując - ja nie potrafię takich cudów jak mój ojciec, jak robię to staram się robić żeby działało i też jakoś wyglądało, chociaż przede wszystkim, żeby ten co przyjdzie po mnie umiał się w tym bez problemu znaleźć, powiedziałbym jakościowo jest to oczko niżej niż to co robił ojciec, ojciec utrzymuje, że to co robi on jest oczko niżej od tego co robili Niemcy albo powojenni specjaliści. Jak jeżdżę po budowach to wykonania, szczególnie u developerów to zwykłe partactwo i moim zdaniem trend jest właśnie taki - kiedyś fachowcy przywiązywali do tego masowo wagę, teraz mają to gdzieś, dopchać młotkiem i gitara. A to, że kiedyś też byli partacze, to na pewno, ale było ich moim zdaniem mniej.

  • @caro86wlkp
    @caro86wlkp9 ай бұрын

    podpowiem co do różnych przekrojów w jednym bezpieczniku. wymiana na hager quickconnect w nim są dwa miejsca na różne przekroje, bez problemu możemy połączyć linkę 0.75mm2 z drutem 4mm2. kolejny sposób to zakuć końcówkę widełkową i wkręcić ją miejsce grzebienia, ale to musimy dokładać linkę. Jeśli chcemy łączyć druty to możemy zastosować morek MPIN3

  • @Pat_Ryk91
    @Pat_Ryk912 жыл бұрын

    Live to jest super pomysł. Jak to mówią, mądrego miło posłuchać 😉 Czekam na kolejne!

  • @grzegorzf7388
    @grzegorzf73882 жыл бұрын

    29:32 prawda z tym upływem ale w rzeczywistości pralka prawie zawsze w takim rodzaju podłączenia i prądu upływu wyzwoli różnicowoprądowy przez uciekający prąd wężem z wodą i zmywarka to samo znam taki przypadek inaczej jest na przykład z lodówką....

  • @pawell63
    @pawell637 ай бұрын

    28:14, nie zgodzę się z tym że przez Panią Krysie przepłynie 0,5A. W takim przypadku załóżmy że mamy niebezpieczne napięcie na obudowie 230V względem ziemi. Przez Panią Krysię popłynie prąd zależny od rezystancji jej ciała, od tego czy ma gumowe buty albo inne obuwie, czy stoi na podłodze z dobrze izolującego materiału. Może to być prąd, który zostanie wyłączony przez RCD, a nie zagrozi jej życiu.

  • @wiktorm5839

    @wiktorm5839

    7 ай бұрын

    To był raczej skrót myślowy ze strony Mateusza. Podobnie jak ten, że RCD ogranicza przepływający prąd (np. przez człowieka) do 30mA. Złudne poczucie bezpieczeństwa nie jest wcale takie złudne. Lepiej żeby przez panią Krysie popłynął prąd kilkaset mA przez kilkadziesiąt milisekund niż żeby biedna pani Krysia "przykleiła" się do obudowy. Nie wnikam tu w przepisy czy standardy tylko fizykę.

  • @ukaszjanus3614
    @ukaszjanus36142 жыл бұрын

    Mam kilka pytań do materiału: 1. Jeżeli mamy nową instalację, gdzie WLZ jest poniżej 10 mm² CU lub 16 mm² AL to instalacja jest pozaklasowa? Czy obecnie jest w ogóle dopuszczony mniejszy przekrój dla WLZ? Czy łącząc rozdzielnicę w domu z rozdzielnicą przykładowo w budynku gospodarczym należy zastosować minimalnie ten sam przekrój co główny WLZ w przypadku układu sieci TN-C lub rozbitej na TN-C-S w rozdzielnicy w domu? 2. Mając TN-C z zerowaniem w gniazdku i zastosowaną różnicówkę zabezpieczamy tylko po porażeniu, więc zwiększa się szansa na przeżycie, ale nie chroni przed porażeniem więc mamy złudną ochronę. W przypadku braku zerowania grozi śmiercią - dobrze rozumiem? 3. Dlaczego przy TN-C i braku zerowania przy zwarciu nie zadziała wyłącznik nadmiarowo prądowy (jest o tym mowa około 30 minuty). Czy przy zwarciu zadziała, ale już przy bardzo dużym upływie już nie wyzwoli?

  • @Koniogdy
    @Koniogdy2 жыл бұрын

    Bardzo dobry materiał, jasno i zrozumiale przedstawiony problem RCD w pozastandardowej instalacji. Nic nie przerywało, a jakby nawet komuś coś kiedyś przerywało, to nie jest filharmonia ;) Dzięki.

  • @andrzejm161
    @andrzejm1618 ай бұрын

    Elektryk nie może stosować RCD w sieci TN-C w wykonywanych instalacjach. Pomijając całą terminologię normowo/techniczno/filozoficzną, zadaję pytanie. Gdyby miał cię porazić prąd po dotknięciu np. przewodu fazowego ( np. przy wymianie żarówki) wolałbyś obwód zabezpieczony np. B10 czy RCD B10/ 30 mA kl. A ?

  • @user-fc6td8hx9g

    @user-fc6td8hx9g

    4 ай бұрын

    W sieci TN-C ja bym jednak stosował z RCD, bo to daje szansa przeżyć. Prąd pójdzie przez człowieka np do wody i RCD i tak się wyłonczy.

  • @magnapolonia8712
    @magnapolonia871211 ай бұрын

    Witam, mam pytanie, do domu dochodzą 4 żyły napowietrzne aluminiowe( 3 fazy) transformator jest uziemiony z tego co wiem, zrobiłem nową instalację 3 żyłową w domu, zrobiłem zerowanie w gniazdkach więc kabel żółto- zielony mam bezczynny, teraz chcę zrobić uziom szpilkowy i podłączyć ten żółto-zielony to tego uziomu, czy to będzie dobrze, czy muszę stosować RCD, czy muszę wówczas dzielić PEN ? Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • @janrodo8174

    @janrodo8174

    9 ай бұрын

    podbijam pytanie

  • @prostownikdwupoowkowy2420
    @prostownikdwupoowkowy2420 Жыл бұрын

    Chłopie elegancko poradziłeś sobie na żywo. Płynnie, bez yyyyy. 👏

  • @andrzejdugosz5948
    @andrzejdugosz59482 жыл бұрын

    Podoba mi się koncepcja live. Temat główny poźniej talk show ;) Proponuję dwa tematy 1- sieci i z czym to się je 2- jak poprawnie zrobić uziom (najlepiej przed fundamentem) pozdrawiam

  • @abun277

    @abun277

    2 жыл бұрын

    -1

  • @maciekkow4109
    @maciekkow4109 Жыл бұрын

    Witam. Najważniejszy powód przez który nie stosuje się wyłączników RCD w instalacji dwuprzewodowej z przewodem ochronno-neutralnym RÓWNIEŻ ZEROWYM jest taki że, przewodów pełniących funkcje ochronną w tym przewodów ochronno-neutralnych NIE NIEWOLNO!! rozłączać (przerywać ich ciągłości) żadnymi wyłącznikami czy rozłącznikami. Przewody pełniące funkcję ochronną w tym również przewody ochronno-neutralne należy połączyć w sposób uniemożliwiający ich rozłączenie bez użycia narzędzi. Jeśli teraz taki przewód przepuścimy przez wyłącznik różnicowo-prądowy bez problemu będziemy mogli go rozłączyć po przez opuszczenie dźwigni aparatu i rozwarcie styków.

  • @mateuszuczak7736
    @mateuszuczak77369 ай бұрын

    No dobra, czyli konkretne rekomendacje potrzebne - instalacja bezklasowa, 2 przewodowa. Wiekszosc gniazdek pomiksowana (z bolcem bez zerowania, bez bolca). Są oddzielne RCD na obwody gniazd, kuchni i lazienki. Ze wzgledu na slaba jakosc osprzetu musze wymienic gniazda i wlaczniki. I teraz - wymiana na wszystkie z bolcem + zerowanie, usunac czy zostawic RCD znajac jej ulomnosci w takim ukladzie. Instalacja w przyszlosci (rok, poltora) zostanie zamieniona na trzyzylowa

  • @Roger_exe
    @Roger_exe2 жыл бұрын

    A co z czasem porażenia ? Na negatywne skutki porażenia prądem elektrycznym składa się natężenie prądu i czas rażenia. RCD nawet w instalacji poza klasowej jest tylko wartością dodaną bo czas jego zadziałania będzie mniejszy niż zabezpieczenia nadprądowego. Poza tym abstrahując od przykład pani Krysi. Co w sytuacji kiedy dziecko Pani Krysi wsadzi gwoździa do gniazdka sieciowego akurat po stronie przyłączenia przewodu fazowego. Ja osobiście wolałbym mieć tą różnicówkę w tej sytuacji niż jej nie mieć... Z zastrzeżeniem, że musimy być świadomi tego jak działa taka instalacja i wybrać mniejsze zło. Zerowanie instalacji poza klasowej z RCD może przysporzyć dodatkowych problemów z samoczynnym zadziałaniem różnicówki po dotknięciu obudowy. Prąd upływu 30mA jest na tyle niewielki że może powodować zadziałanie różnicówki. Ten problem eliminuje albo zastosowanie róźnicówki o większym prądzie zadziałania albo zrezygnowanie z zerowania, ale to niesie za sobą inne zagrożenia w postaci pojawienia się pełnego napięcia na obudowie urządzenia. Tylko tu znowu w przypadku rażenia takim pełnym napięciem mamy szybszy czas zadziałania RCD który może redukować skutki porażenia... I tak źle i tak nie dobrze.

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    No tak. Temat jest naprawdę trudny, a ignorancja ludzi jest ogromna, bo zamiast wydać kilka stów na modernizację chociaż 1 kluczowego obwodu w instalacji, wolą kupić termomix na raty i dodatkowo obciążyć instalację kolejnym urządzeniem dużej mocy. 😱

  • @krystian8508
    @krystian85082 жыл бұрын

    Jak zwykle fajnie się oglądało, łapa w górę. Ciężko podrzucić temat na kolejny live, bo w zasadzie i tak zawsze jest mnóstwo pytań z praktycznie każdego tematu plus nieśmiertelne "czy podział pen należy uziemić" :D. Natomiast chętnie posłucham coś więcej o ogranicznikach przepięć, selektywności zabezpieczeń i pomiarach czyli w zasadzie tematy, o których planujesz zrobić materiały. Może jakimś pomysłem, jest wrzucenie materiału, a następnie live, żeby odpowiedzieć na pytanie, które pewnie się pojawią odnośnie tego materiału. Ale to tylko luźna sugestia, mi osobiście odpowiada praktycznie każdy temat "elektryczny", bo zazwyczaj można się czegoś nowego dowiedzieć.

  • @Pat_Ryk91

    @Pat_Ryk91

    2 жыл бұрын

    Chciałbym podbić prośbę o temat selektywności zabezpieczeń 😀

  • @JohnDoe-zy2gu

    @JohnDoe-zy2gu

    2 жыл бұрын

    Chetnie posluchalbym o uprawnieniach SEP, o tym co mozna robic majac poszczegolne podpunkty, a czego nie mozna wykonywac. Straszna dezinformacja jest na ten temat w internecie i nigdzie nie moge znalezc spojnych informacji.

  • @mateuszcheminski4319
    @mateuszcheminski43192 жыл бұрын

    A co jakby zero rozdzielić na N i PE za rozdzielnica pójść 3 żyłami? Wiadomo że zero nie spełni wymogów pen czyli 10 mm ale RCD powinno zadziałać przeciw....

  • @Marszalek99
    @Marszalek994 ай бұрын

    Było nas jedenastu, mieszkaliśmy w jeziorze. Nikt nie robił ochrony. Zerowało się gniazdka. Nikt nie narzekał. Brat umarł od porażenia prądem - trudno. Wszyscy żyjemy. Kiedyś kładliśmy aluminium i przewody topiły się w ścianie. Nikt nie narzekał.

  • @mariow125
    @mariow125 Жыл бұрын

    Witam, najlepszy kanał, z ciekawością ogląda się Twoje filmy i nawet laik potrafi dużo zrozumieć (hmm gdyby nauczyciele w szkole kiedyś tak tłumaczyli wszystko na lekcjach 🤣🤣) ale do rzeczy: przykład z filmu - czas ok. 1:09:00, mam na ścianie domu podział PEN na PE i N oraz dodatkowo ten podział jest uziemiony (czyli TN-C-S nowa instalacja) i WLZ 5x10 chyba do rozdzielnicy głównej. Od rozdzielnicy idzie kabel ziemny do garażu, są 4 żyły (starszy kabel z czasów gdzie była słaba dostępność, kabel jest 13-sto żyłowy, czyli po 3 cienkie żyły na L1, L2, L3 oraz N, powiedzmy że będzie 4x3 lub 4x4mm2, brak możliwości zmiany kabla: kostka, bardzo utrudnione zadanie). Pytanie brzmi: co z tym fantem zrobić, żeby móc zastosować różnicówkę? Co zrobić, żeby to miało ręce i nogi? Najlepiej wymienić kabel, tak wiem - niemożliwe! 😑 Pod garażem (mocą swoich sił i zaczerpniętej wiedzy od Ciebie z Twoich różnych materiałów) staram się zrobić małą pod-rozdzielnicę (rozłącznik izolacyjny 3F oraz B10-ki, C16-ki i kontrolki faz) ale chciałbym zastosować różnicówkę trójfazową też (wiadomo). Czy masz jakąś cenną radę dla mnie w tej kwestii? Pozdrawiam!

  • @zpe

    @zpe

    Жыл бұрын

    Zacznijmy od tego co muszę powiedzieć, żebyś był świadomy co robisz. Ten 13-sto żyłowy kabel może nie być przystosowany do napięcia 400/230V (powinieneś to sprawdzić) i nie powinieneś go używać jako kabla zasilającego łącząc ze sobą kilka żył na 1 fazie, a jeśli już to robisz to powinieneś dokładnie to opisać, na obu końcach, żeby ktoś, kto się tego dotknie w przyszłości wiedział o co w tym chodzi. Jest to totalne druciarstwo. To na początek. Teraz wracając do pytania, jeśli wykonałeś podział PEN na ścianie, potem już masz instalację 5-cio żyłową z osobną żyłą N i PE, to przy 5-ciu żyłach powinieneś pozostać. Skoro masz 13 żył to zrób z nich 5x zamiast 4x. Jaki przekrój jest tych żył? Pytanie czy potrzebujesz większego przekroju? Jakie urządzenia będą w tym garażu? Jeśli to jest 13x1, to możesz zrobić 3x3 (L1, L2, L3) + 2x2 (N, PE). Zastosować wyłączniki 13A, żeby nie było możliwości przekroczenia tych 13A na kablu zasilającym. Wsadzić w RG dodatkowe zabezpieczenie tego kabla, ale ogólnie odradzam tego typu praktyki.

  • @mariow125

    @mariow125

    Жыл бұрын

    @@zpe Bardzo dziękuję za utwierdzenie w przekonaniu, że ten kabel to średnio, a że mus doinwestować i dać kabel 5x. Kiedyś...to była instalacja bezklasowa, jak wiadomo ile jeszcze takich jest. Teraz mam TN-C-S wykonaną przez elektryka (rzecz jasna), na ile wówczas było mnie stać, dlatego kabel od rozdzielnicy do gospodarczych niestety został ten nieszczęsny 13-żyłowy, ale czas na garaże. 😁 Elektryk zostawił połączenie tych cienkich żył w L1 L2 L3 dał przedłużenie linką i wjeżdżają na C20 a od niego z rozdzielnicy dalej idzie w parze z N do gospodarczych. W tej kwestii na szczęście jest wszystko jak być powinno, N jest oznaczone, w gospodarczych mam sporo oświetlenia, mam kilka gniazd 230V i w przyszłości dołożę na 400V. Co będzie tam? - Na pewno nie będzie żadnego zakładu, narzędzia elektryczne na pewno 2kV/3kV, może sporadycznie spawarka w razie potrzeby, może w przyszłości betoniarka na gniazdo siłowe. Podjąłem decyzję, położę jakoś siłą mocy w przyszłości (i teraz pytanie) kabel YKY, czy w zupełności 5x4mm2 wystarczy? Ten zakopany 13 ma cienkie żyły o średnicy może z 1mm ale w solidnej izolacji każda cienka żyła, na tym kablu sporo różnych urządzeń pracowało i było wszystko ok. W rozdzielnicy ta 13-ka jest przedłużona, więc na razie musi tak zostać, nie rozdzielę jej (trochę w ścianie siedzi), pewnie koło wakacji będzie nowy kabel i robota. Gdyby te żyłki nie były tak cienkie (trzy w sumie może dają przekrój ze 3mm2, no nie wiem) to Twoja propozycja jest do ogarnięcia jak najbardziej, ale postanowione - wymiana kabla a nie fuszerka 😁 wówczas ogarnę różnicówkę i będzie miało to ręce i nogi i głowę. Rozpisałem się 🤣🤣 może ktoś trafi na podobny problem, może coś pomoże. Ps. A gdyby ktoś miał np. 4x2.5 lub 4x4mm2 kabel to jakieś ma inne wyjście?? (próbowałem szukać na forach i nic szczególnego nie znalazłem oprócz tego, żeby dać nowy 5x, no bo pojedynczej żyły LgY od PE z rozdzielnicy nie doprowadzi, bo jak skoro taka LgY nie nadaje się!)

  • @mariow125

    @mariow125

    Жыл бұрын

    @@zpe Chcę jeszcze dodać, że z racji położonej kostki i utrudnień muszę jechać tak "na około" i wychodzi, że tego nowego YKY muszę położyć ok. 43-44 m.b. 😳🤯 i tak myślę, że 5x4 w zupełności zasili wszystko, czego będę używał. ☺ Łapka w górę i subik, będzie też "donejt", mega kanał, mega kompendium wiedzy i fajna tematyka! 🤩

  • @dawidklimczak1296
    @dawidklimczak12962 жыл бұрын

    Szkoda że tego nie uczą w szkole. Temat na kolejny live "ograniczniki przepięć. T1+T2 za 500 zł kontra 2000zł. Czy warto dopłacić?

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Nie jestem w stanie zrobić merytorycznego materiału na ten temat, gdyż nie stosuję tych tanich ograniczników. Nie mogę na ich temat nic powiedzieć. Dodatkowo też nie mogę zbyt wiele powiedzieć na temat skuteczności dobrych ograniczników, gdyż większość z zamontowanych ograniczników jest sprawna do dzisiaj, a urządzenia u klientów nadal działają. Teraz rozkmina, czy oznacza to, że ogranicznik spełnił swoją rolę i wielokrotnie odprowadził wyładowanie do ziemi (ogranicznik nie zawsze ulega zniszczeniu), czy może oznacza to, że odprowadzenie wyładowania nigdy nie miało miejsca? Nie wiem. Na palcach jednej ręki mogę policzyć przypadki, w których ogranicznik został uszkodzony na 1 polu i trzeba było wymienić. Elektronika u klienta przetrwała, nic się nie spaliło, więc chyba wszystko zadziałało jak należy, ale zawsze były to markowe ograniczniki, z reguły tego samego producenta co aparatura, czyli np. Eaton, Legrand czy Schneider.

  • @Pat_Ryk91
    @Pat_Ryk912 жыл бұрын

    Może mógłbyś zrobić materiał albo poruszyć na live temat różnicówek AC i A. Chodzi mi o to czym się dokładnie różnią, jak wygląda sprawa z ich stosowaniem w przepisach. Jakie mogą być zagrożenia i konsekwencje stosowania AC a nie A. Pozdrawiam!!!

  • @DIY-Majsterkowanie-AI

    @DIY-Majsterkowanie-AI

    2 жыл бұрын

    W kwestii przepisów z tego co wiem (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić) to nie ma różnicy (na chwilę obecną w typowych instalacjach domowych nie ma rozgraniczenia na typ RCD). RCD A zawierają w sobie funkcjonalność AC (upływ prądu przemiennego sinusoidalnego) a dodatkowo reagują na upływ prądu wyprostowanego jednopołówkowo i stałego do 6mA. W praktyce warto je stosować w obwodach gdzie są urządzenia "bardziej elektroniczne" typu zasilacze impulsowe (np. komputery stacjonarne), sterowniki LED, ściemniacze, płyty indukcyjne, falowniki, itp.

  • @Pat_Ryk91

    @Pat_Ryk91

    2 жыл бұрын

    @@DIY-Majsterkowanie-AI Dzięki za wytłumaczenie. Czy to znaczy, że AC nie zadziała np. kiedy jest jakiś upływ przy indukcji albo komputerze?

  • @DIY-Majsterkowanie-AI

    @DIY-Majsterkowanie-AI

    2 жыл бұрын

    @@Pat_Ryk91 Zależy jakiego rodzaju będzie upływ - np. jeśli upływ będzie sinusoidalny (np. z przewodu zasilającego, przed "elektroniką") to może zadziałać, ale jeśli wyprostowanego lub "obciętego" (np. za ściemniaczem, czy za diodą prostowniczą) to już może nie zadziałać.

  • @Pat_Ryk91

    @Pat_Ryk91

    2 жыл бұрын

    @@DIY-Majsterkowanie-AI Czyli jak chce się być bezpiecznym lepiej dołożyć stówkę i brać A 😉

  • @DIY-Majsterkowanie-AI

    @DIY-Majsterkowanie-AI

    2 жыл бұрын

    @@Pat_Ryk91 Jeszcze lepiej B lub B+ - one jeszcze reagują na prąd wygładzony. Oczywiście też drożej.

  • @MrMar-op6hp
    @MrMar-op6hp2 жыл бұрын

    Mówisz o złudnym poczuciu bezpieczeństwa ale w przypadku gdy nie ma możliwości modernizacji instalacji , RCD jednak znacząco zmniejsza ryzyko śmiertelnego porażenia prądem. Życie jest wartością nadrzędną , więc RCD nawet w instalacjach bezklasowych ma sens.

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Oczywiście, ale trzeba sobie zdawać z tego sprawę, że to nie chroni PRZED porażeniem. Porażenie nastąpi. Jeśli, tak jak piszesz, życie dla kogoś jest wartością NADRZĘDNĄ to zamiast kupić nowy telewizor albo nowego iPhone-a zainwestuje w bezpieczeństwo instalacji.

  • @MrMar-op6hp

    @MrMar-op6hp

    2 жыл бұрын

    Oczywiście że modernizacja do obowiązujących standardów to najlepsze rozwiązanie. Ale jako rozwiązanie doraźne na pewno RCD nie zaszkodzi.

  • @bratpit9277

    @bratpit9277

    2 жыл бұрын

    @@zpe OK . Ale Pani Krysia jest uparta i chce zrobic pranie dzisiaj i nie bedzie chciała czekac , az elektryk za pół roku zmieni insalacje, może nie miec pieniędzy . Elektryk tez uparty bo norma To TNC-S i ani myśli dołozyc róźnicowke za praiwe free i brudzic sobie reputacji ani łamac własnych przekonań .Normy są dla niego nadrzędne. Życie niesie nienormowalne sytuacje i byc może róznicówka nie bedzie chronic zgodnie z jej definicja , ale może uratuje życie porazonaj, która w innym przypadku nie miałąby tyle szczęścia. Normatywny elektryk umywa ręce .Ewidentna wina p. Krysi. Wiekszośc purystycznych elektryków na forach tak ma i nie pamietaja , że zerowanie to kiedyś była norma i jak za 5 lat może zmienić sie norma zastępująca tę normę.

  • @MrMar-op6hp

    @MrMar-op6hp

    Жыл бұрын

    @@zino7945 Ale jak właściciel , podpierając się np. KZread sam weźmie się za naprawę instalacji. Stojąc na mokrej podłodze złapie za L , sam nadprądowy nie wystarczy.

  • @MrMar-op6hp

    @MrMar-op6hp

    Жыл бұрын

    @@zino7945 Masz rację nikt mądry tego nie zrobi , tyle że większość tragedii wynika z ludzkiej głupoty. RCD w starej instalacji nie zaszkodzi więc jak kogoś stać , zawsze zwiększy to bezpieczeństwo i tyle.

  • @robi2757
    @robi2757 Жыл бұрын

    Co do kwestii nazewnictwa to śmiem się nie zgodzić. Układ sieci również jest instalacją, ponieważ został wykonany przez instalatorów (tylko że w charterze bardziej globalnym). Może to jest szczegół ale oparty o logikę wypowiedzi. Układ sieci sam się nie stworzył, został wykonany przez kogoś i nie koniecznie elektryka. Prawdziwa jest również Pańska wypowiedź, że jest to również układ sieci. W związku z powyższym obydwa określenia są tutaj adekwatne. Chociaż zastosowanie nazewnictwa układ sieci określa rożne rodzaje transmisyjnej instalacji sieciowej i sposób jej działania - ale to nadal jest instalacja elektryczna. Prąd sam nie teleportuje się do odbiorców, tylko jest przesyłany za pośrednictwem fizycznie zainstalowanych kabli.

  • @piotrm5435
    @piotrm5435 Жыл бұрын

    29:00 czy mógłby ktoś wyjaśnić ( prosto i zrozumiale) dlaczego przez Panią Krysię popłynie prąd w przypadku dotknięcia obudowy pralki, skoro obudowa jest podłączona do uziemionego przewodu 0? Rozumiem przykład, gdy obudowa pralki nie jest podłączona do uziemionego przewodu "0" - a na obudowę jest przebicie z przewodu fazowego - wtedy rozumiem, Pani Krysia niejako "uziemia" sobą obudowę pralki i płynie przez nią prąd

  • @Trancelebration

    @Trancelebration

    Жыл бұрын

    Krysia "doziemia" obudowe. Zwarcie moze powodowac przeplyw pradu rzedu 1A. Wystarczajaco zeby zabic, ale nie na tyle duzo, zeby zrzucilo b16. Nie zawsze zwarcie jest pelne, 0.1ohm. Czasem kabel sie gdzies przetrze, dodatkowo ubrudzi, przywegli, przyiskrzy, utleni i efekt jest taki jakbys podlaczyl obudowe do przewodu fazowego przez jakis rezystor.

  • @wiktorm5839

    @wiktorm5839

    7 ай бұрын

    Nie dziwię się że nie jest to jasne bo zostało to tutaj przedstawione zero jedynkowo a nie rozrysowując obwód szczegółowiej. Przy upływności do poprawnie uziemionej obudowy pojawi się na niej szczątkowe napięcie np. kilku woltów zależnie oczywiście od prądu upływu. W związku z tym przez użytkownika takiej pralki przepłynie np.kilkaset mikroamperów. Jeśli zerowanie obudowy będzie mało skuteczne wówczas napięcie może pójść w dziesiątki woltów aż do pełnego napięcia sieci.

  • @patka3896
    @patka38968 ай бұрын

    13:30 racja

  • @wojteks6490
    @wojteks64902 жыл бұрын

    A co by Pan powiedział żeby w instalacji pozaklasowej gdzie ktoś wstawił RCD i położył nowy przewód 3-żyłowy (powiedzmy że wymienił stare 2-żyłowe aluminiowe na miedziane, ale już rozdziału PEN nie robił bo nie ma np. możliwości podłączyć się do zbrojenia, nie stać go teraz na uziom sztuczny itp.) A więc żeby dodatkowo podłączyć przewód żółto-zielony przed RCD do przewodu zerowego i z drugiej str. do bolca w gnieździe??? Wydaje mi się, że wtedy RCD wyzwoli gdy będzie upływ i to jeszcze zanim przyjdzie P Krysia i dotknie obudowę. Proszę o informację czy dobrze myślę. Pozdrawiam. Super kanał.

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Coś tam świta ale nie do końca tak jak piszesz. Po pierwsze, jeśli masz już wymienione przewody na 3 żyłowe to nic nie stoi na przeszkodzie żeby w rozdzielnicy rozdzielić przewód zerowy z zasilania (niby PEN) i zrobić z tego N i PE. Potem L i N przez RCD, a PE poza RCD do bolca. Uziemienie nie ma tutaj żadnego znaczenia. W takim przypadku RCD zadziała prawidłowo i zadziała zanim Pani Krysia pomyśli żeby zrobić pranie 😉

  • @muchaoaaa2120

    @muchaoaaa2120

    Жыл бұрын

    ​@@zpeWitam. Czyli w rozdzielnicy w mieszkaniu gdzie jest przewód fazowy i zero ,mogę zero rozdzielić na ochronny i neutralny? Jeszcze przed róznicówką? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

  • @muchaoaaa2120

    @muchaoaaa2120

    Жыл бұрын

    ​@@zpeinstalacja w mieszkaniu zmieniona na 3 żyły . A wlz administracja zrobi za rok dopiero

  • @grzesiekrusinowski594
    @grzesiekrusinowski594 Жыл бұрын

    Super materiał 👍

  • @marcing5895
    @marcing58952 жыл бұрын

    Dobra robota 👍👍👍

  • @Baccgarage
    @Baccgarage2 жыл бұрын

    Czyli dobrze rozumiem że lepiej mieć RCD przy pozaklasowej instalacji, bo zamiast smażyć pani Krysi na skawarki, to porazi ja przez powiedzmy 0.5sek ( zwłoka RCD ) ?

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Osobiście jestem za tym, żeby zrobić wszystko aby wyeliminować starą instalację, nawet puszczając przewody tymczasowo w jakimś korytku, cokolwiek byle mieć osobne żyły ochronne i neutralne. Zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego w instalacji 2 żyłowej zadziała podczas porażenia jeśli prąd popłynie przez Panią Krysię, ale nie powinno tak być. Zadaniem wyłącznika jest wyłączenie zanim dojdzie do porażenia.

  • @Baccgarage

    @Baccgarage

    2 жыл бұрын

    @@zpeJasna sprawa. Dzięki za odpowiedź. Oby jak najwięcej takich fachowców jak Ty. Trzymaj się

  • @erdna7373
    @erdna7373 Жыл бұрын

    A co z różnicówką, która odłącza tylko przewód fazowy ? Można by je stosować w instalacjach dwuprzewodowych. Jak dobrze gdzieś wyczytałem to w Polsce nie są dozwolone

  • @krzysztoflenik6629

    @krzysztoflenik6629

    Жыл бұрын

    W Castoramie taki sprzedają Bemko 2P B 25 A 30 mA AC

  • @jakubstepien7257
    @jakubstepien7257 Жыл бұрын

    Jest układ sieci TN-S przynajmniej w jednym miejscu w Polsce. Tylko że znany mi przypadek to osiedle domków szeregowych które formalnie było w układzie TT i był transformator który zasilał tylko to osiedle, ale przy przeglądzie sieci wyszło że uziom transformatora i uziom osiedla są zespawane, co sprawia pod ziemną że mamy faktycznie układ TN-S, a nie układ TT. Swoją drogą ciekawe jak do tego doszło. Pamiętam że wtedy kilka dni szukaliśmy czemu w układzie TT rezystancja pętli zwarcia L-PE jest mniejsza niż L-N.

  • @zpe

    @zpe

    Жыл бұрын

    Wg mnie to nie kwalifikuje się pod TN-S. Musiałbym zagłębić się w normę i sprawdzić dokładną definicję układu sieci TN-S, ale jest to mocno naciągane. Jakby chciał w ten sposób patrzeć, to Energa-Operator, w nowych liniach które budujemy, wymaga ułożenia bednarki w jednym ciągu na całej długości linii od stacji więc cały uziom jest galwanicznie połączony na całej długości i jakby odłączyć te uziomy od pen to też mielibyśmy układ TNS? Raczej nie. Uziom nie wlicza się w skład przewodów a w TN-S N i PE zamyka się przewodowo. Co do połączenia uziomów to oczywiście, że należało je połączyć. Wszystkie uziomy w ziemi należy łączyć, niezależnie od układu sieci, dlatego nie widzę w tej sytuacji nic dziwnego.

  • @jakubstepien7257

    @jakubstepien7257

    Жыл бұрын

    @@zpe Wisz może lepiej doczytaj o układzie sieci TT. Szczególnie jak działa ochrona przeciwpożarowa specyficzna dla układu TT, bo układzie TT wszystkie połączenia uziomów muszą być udokumentowane i w starszych normach było coś takiego jak maksymalna rezystancja uziemienia w układzie TT. Już tego nie ma w normach, co nie zmienia faktu że zespawanie spowodowało by że wyłączniki różnicowe przeznaczone wyłącznie do układu TT nie zadziałały by przez spaw. Tak wiem w instalacjach wykonanych po roku 2002 nie wolno stosować wyłączników rożnowych zasilanych napięciowo, a ja pisze o osiedlu z lat sześćdziesiątych, więc potencjalnie mogły tam wystąpić takie dziwactwa.

  • @zpe

    @zpe

    Жыл бұрын

    Wiem dokładnie jak działa ochrona przeciwporażeniowa w układzie TT i nie ma tu żadnej filozofii. Impedancja pętli zwarcia L-PE zamyka się przez uziemienie a nie przez przewody, jak to ma miejsce w układach TN, dlatego RCD są tu bardzo ważne, gdyż przy słabym uziemieniu mamy dużą impedancję i wylaczniki nadpradowe mogą nie zadziałać. Wylacznik RCD zadziała nawet jeśli impedancja będzie bardzo wysoka, rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset omów. Zespawanie uziomów zmniejsza impedancję i zwiększa prąd różnicowy. Jakim cudem zespawanie miałoby spowodować nie zadziałanie wyłącznika RCD. Musisz mi to wytłumaczyć, bo to co piszesz nie ma za bardzo sensu. Coś chyba pomieszałeś w tej całej historii, więc radzę się upewnić czy na pewno wszystko dobrze opisałeś.

  • @jakubstepien7257

    @jakubstepien7257

    Жыл бұрын

    @@zpe Może takim cudem że RCD to wyłącznik różnicowy zasilany prądowo, a ja pisałem o zasilanym napięciowo czyli ELCB do instalacji TT. Umiejętność czytania z zrozumieniem się kłania. ELCB do instalacji TN są zasilane prądowo, a do instalacji TT napięciowo.

  • @zpe

    @zpe

    Жыл бұрын

    Dlatego prosiłem, żebyś mi to wyjaśnił, gdyż widocznie czegoś nie zrozumiałem w Twojej wypowiedzi. Teraz opisałeś o co Ci chodziło i teraz rozumiem. Zwracam honor i oczywiście nie chciałem, Cię urazić w żaden sposób. Mam nadzieję, że tego tak nie odebrałeś. ELCB to przestarzała terminologia i przede wszystkim technologia i nie należy jej stosować, a jeśli gdzieś taka się znajduje to należałoby takie urządzenia wymienić. Uważam, że winą nie jest tutaj połączenie uziomów tylko stara technologia. Nie bez powodu jest niedopuszczona do stosowania. Nie nazwałbym także tych urządzeń dedykowanymi dla układu TT. Przynajmniej nie w obecnych czasach, dawniej może tak. RCCB sprawdzają się dużo lepiej w każdym układzie sieci. Wracając do sedna i początku naszej dyskusji, mimo wszystko i tak nie sklasyfikowałbym tego przypadku jako TN-S. Uziom to uziom, a przewód to przewód. Zerknąłem w międzyczasie do normy PN-HD 60364-1 i jest tam wyraźnie napisane, że w układzie sieci TN-S mamy osobne PRZEWODY ochronne i neutralne, a PRZEWÓD ochronny jest uziemiony przez jeden lub więcej uziomów. Bednarka w opisywanej przez Ciebie sytuacji jest uziomem, a nie przewodem. Fakt, przy zachowniu ciągłości galwanicznej tego uziomu i przy założeniu, że jest on w bardzo dobrym stanie to układ działa jak typowy TN-S, a nie jak TT.

  • @IronSly1
    @IronSly16 ай бұрын

    Intrygująca rzecz z tym układem sieciowym TN-C-S, ponieważ w przypadku mojego domu, wygląd na to, że taki układ został zastosowany, bo posiadam w swojej rozdzielnicy rozdział na szynę N i PE, jak dobrze pamiętam, to szyna PE jest uziemiona bednarką z przewodem 10 mm2(na jaką głębokość - niestety nie widziałem, jaka rezystancja - musiałbym spojrzeć na dokumienta, a nie pamiętam; druga kwestia - czy wpisana jest prawdziwa, rzekomo powinna być poniżej 3 ohmów), a na słupach w okolicy jest pięć przewodów napowietrznych, co sugerowałoby układ TN-S. Teraz słyszę, że takie układy stosuje się w np. zakładach przemysłowych, a zawsze jak wychodzę przed dom i patrzę na słup NN, to "napada" mnie ta kwestia. Znajdzie się wyjaśnienie?

  • @zpe

    @zpe

    6 ай бұрын

    5 żyła jest od oświetlenia. Jak się przyjrzeć to z tej piatej zyly są zasilane lampy uliczne.

  • @IronSly1

    @IronSly1

    6 ай бұрын

    @@zpe Tak głęboko nie sięgnąłem. Teraz spojrzę na to "innym okiem", na przykład prawym. ;) Dziękuję bardzo.

  • @mikoajkopernik282
    @mikoajkopernik2822 жыл бұрын

    👍 powodzenia

  • @ukaszkowalski725
    @ukaszkowalski7252 жыл бұрын

    Jak sprawdzić rodzaj sieci? Słyszałem, że na rachunku.

  • @ajnsztajn
    @ajnsztajn Жыл бұрын

    28:00 z czego wynika roznica ze przy PE roznicowka działa juz przy 30mA, a przy bezklasowym pozwala na wiekszy prad? Przeciez roznicowka nie wie czy prad uciekł przez PE czy przez biedna Panią Krysie... Czy to wymika z opoznienia/bezwladnosci zadzialania RCD?

  • @Trancelebration

    @Trancelebration

    Жыл бұрын

    Wynika to z tego ze przy zwarciu do obudowy z zerowaniem nie ma roznicy pradow. Z przewodu fazowego do obudowy, czyli w praktyce do przewodu PEN, bo one sa przeciez zwarte. Zrzucic moze tylko nadpradowy. Jak uplyw/zwarcie bedzie male i Krysia sie dotknie obudowy, wtedy RCD rozlaczy.

  • @michag3426
    @michag342610 ай бұрын

    Wydaje mi się że 31:15 jest błąd. Instalacja pozaklasowa. Bez zerowania obudowy w tym przypadku nie zadziała zabezpieczenie nadprądowe. To jest oczywiste. Natomiast upływ prądu przez Panią Krysię do ziemi spowoduje różnice na petli RCD. Natężenie prądu nie przekroczy 30mA i Pani Krysia przeżyje. Pytanie czy taki układ może zostać zastosowany w budynku w którym ani jedno gniazdo nie jest "zerowane". Jeżeli wymieniliśmy gniazdka (czyli coś zmodernizowaliśmy) to jak powiedzialeś później ~1:00:0 musieliśmy usunąć zerowanie. Zatem nie mamy żadnej ochrony (bo nadprądowe nie zadziała), To ja bym już wolał chyba mieć to RCD, żeby chroniło cokolwiek. Co o tym myślisz?

  • @wiktorm5839

    @wiktorm5839

    7 ай бұрын

    RCD nie ogranicza prądu do 30 mA. Ogranicza jedynie czas działania przepływającego prądu.

  • @michag3426

    @michag3426

    7 ай бұрын

    ​@@wiktorm5839Zgadza się, faktycznie dobrze wskazales moj błąd. Nie wiem co robiłem jak pisałem komentarz. Dzięki. Chodziło mi o to że Pani Krysia jako nowy odbiornik w układzie spowoduje przepływ minimum 30mA do ziemi i będzie wystawiona na działanie napięcia ale krótko. Efekt ten sam - przeżyje.

  • @crazyfrog1475
    @crazyfrog1475 Жыл бұрын

    Mam takie pytanie co powoduje, ze na obudowie pojawia sie napiecie , sprzet jest nowy gniazdo bez bolca , zerowanie zalatwia sprawe ale interesuje mnie co powoduje takie zjawisko ?

  • @zpe

    @zpe

    Жыл бұрын

    Skoro gniazdo bez bolca to jak zrobiłeś zerowanie?

  • @crazyfrog1475

    @crazyfrog1475

    Жыл бұрын

    @@zpe spoko wymienilem gniazdko zrobilem zerowanie jest ok tylko zastanawia mnie jak powstaje takie zjawisko ze pojawia sie niewielkie napiecie na obudowie konkretnie byla to pralka szkoda ze nie mialem multimetru pod reka bo bym zmierzyl, podobne zjawisko zaobserwowalem przy okapie ktos polozyl przewod 2 zylowy do okapu nie bylo mozliwosci zerowania bo byla roznicowka w instalacji, w tym przypadku pomogla zamiana biegunow w gniazdku

  • @wiktorm5839

    @wiktorm5839

    7 ай бұрын

    ​@@crazyfrog1475 napięcie czyli różnica potencjałów będzie wynikać np. z mało skutecznego zerowania. Czyli zamiast zerowania na poziomie np. 0.2 Ohma dojdzie rezystancja styków, utleniających się przewodów itp.

  • @wojciech8124
    @wojciech81242 жыл бұрын

    Witam. Tak się zastanawiam i czy nie można by było zastosować warystora o mocy np. 100mA lub zwykły rezystor 230V o mocy ok. 7W tak aby nie jako zasymulować uziom i dzięki temu dać szanse RCD ?. Tylko proszę mnie nie linczować 🙈

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Ale gdzie chciałbyś wpiąć ten warystor/rezystor i co on miałby robić?

  • @wojciech8124

    @wojciech8124

    2 жыл бұрын

    @@zpe Pomysł czysto teoretyczny i nie zachęcam do stosowania. A chodzi mi o to aby w instalacji pozaklasowej przewód „zerowy” był wyprowadzony nie jak zwykle na bolec a potem na jeden z dwóch otworów w gniazdku. Tylko odrazu połączyć na przykład do prawej strony. Za to nasz rezystor połączyć pomiędzy fazą a bolcem. I teraz zasadność tego; w RCD mamy taki rezystor wbudowany w przycisk test. Jeżeli więc było by przebicie na obudowie większe od 30mA, powinien rezystor wyłapać ten prąd co skutkowało by zadziałaniem RCD bo suma prądów….. to tylko moje dyrdymały ale muszę to zmierzyć bo nie daje mi to spokoju. Chodzi mi o aby jakimś elementem który pobierze energię i nie odda jej z powrotem przez RCD, by sumy prądów się nie zgadzały. I dać szanse na zadziałanie Wyłącznika RCD

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Ale gdzie ten prąd ma niby odpłynąć? Przecież RCD zadziała jak prąd odpłynie poza obwód, a jak ma popłynąć poza obwód jeśli obudowa nie jest z niczym połączona?

  • @wojciech8124

    @wojciech8124

    2 жыл бұрын

    @@zpe obudowa jest podłączona poprzez bolec tak ? Idąc dalej jeżeli mamy upłynność na przewodzie fazowym do obudowy to rezystor będzie pobierał ten prąd ? Choć teraz tak myśle ze powinna być jeszcze dioda zabezpieczająca. Choć wydaje mi się ze nie można łączyć galwaniczne L z PE gdzie kolwiek i jak kolwiek. To zaproponuje bezpieczniejszą opcje, czyli dioda zabezpieczająca np.230v połączona w kierunku przewodzenia z bolca na przewód zerowy i rezystor 230v do tego jako element wyzwalający ??? W chwili przebicia na obudowę pomiędzy bolcem na przewodem zerowym mamy potencjał 230v i dioda normalnie przewodzi aż do momentu 30mA wydzielnych na rezystorze. A gdy okablowanie jest sprawne potencjał między bolcem a przewodem zerowym jest 0. A gdyby przez obudowę potencjał naszego bolca do przewodu zerowego był 230v to dioda w kierunku zaporowym nie przewodzi.

  • @krzysztofbartosik6512
    @krzysztofbartosik65122 ай бұрын

    To w koncu moze byc ta roznicowka czy nie moze . Nie jestem elektrykiem stad nie ogarnism msm w domu nowa instalscje 3 zylowa i roznicowke ale do skrzynki dichodza dwa kable + i - nie m 3 kabki . Do licznika ida 2

  • @zpe

    @zpe

    2 ай бұрын

    Jak za RCD są nowe przewody to musi być RCD. To, że przychodzą 2 żyły przed RCD nie ma znaczenia.

  • @rafalpawlowski7024
    @rafalpawlowski70248 ай бұрын

    Czy mozna w instalacji L i N dorobic uziom szpilkowy i założyć roznicowke???

  • @zimny2111
    @zimny2111 Жыл бұрын

    Jakiego rodzaju pomiary należy wykonywać w instalacjach bez klasowych ?

  • @tomashhz
    @tomashhz6 ай бұрын

    Jedynym urządzeniem z 1 klasą ochronności jakie mam w domu jest właśnie taka pralka, mam starą instalację bez klasową gdzie mam zrobione zerowanie w gniazdku , do którego podłączona jest pralka i pytanie, czy mogę dla tego jednego gniazdka podpiąć osobny przewód PE, wyjść z nim przez podłogę do piwnicy gdzie zrobię bednarke i posępne go do niej, a następnie założę RCD tylko dla tego gniazdka obok niego w małej rozdzielnicy? Czy to by spełniało funkcję zabezpieczenia przeciw-porażeniowego?

  • @zpe

    @zpe

    6 ай бұрын

    Na pewno będzie działało. Jeśli doprowadzisz osobny ochronny i wtedy zamontujesz RCD to wszystko będzie działało prawidłowo. Co prawda będzie to taka "składanka", ale skuteczna i 100x lepsza niż zerowanie.

  • @tomashhz

    @tomashhz

    6 ай бұрын

    @@zpe Dzięki za szybką odpowiedź ;) docelowo będę wymieniał instalację po kolei w każdym pomieszczeniu, ale na początek, tymczasowo chcialbym zabezpieczyć to jedno najbardziej wrażliwe urządzenie.

  • @kojanish
    @kojanish Жыл бұрын

    Czy w ukladzie sieci bezklasowej mozna dokonać pozdziału PEN na PE i N w rozdzielnicy mieszkaniowej?

  • @marorfive

    @marorfive

    9 ай бұрын

    trzeba

  • @patrac2826
    @patrac2826 Жыл бұрын

    👍

  • @Gatkovski
    @Gatkovski9 ай бұрын

    Czyli w skrócie, lepiej mieć niż nie mieć, ale nadal to działanie na pół gwizdka. Chociaż ja bym ludziom tłumaczył i montował RCD nawet do 2 przewodowej, z nadzieją że kiedyś wymienią sobie kable w ścianach na 3 przewodowe.

  • @barbar4426
    @barbar44262 жыл бұрын

    Mam do Ciebie pytanie. A co jeżeli nie mamy uziemienia, tylko przewód PEN, i urządzenie takie jak np pralka, "wyzerujemy" przewodem PEN(czyli z przed RCD) a nie "zerem" za różnicówką, wystąpi wtedy różnica potencjałów, i RCD powinno wybić?

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    No na tym polega podział PEN. Dzielisz PEN (1 żyła) na PE i N (2 żyły) i wtedy N przechodzi przez RCD a PE poza RCD.

  • @ipIVFFP
    @ipIVFFP2 жыл бұрын

    Cześć, Może najpierw się przedstawię. Technik elektronik, magister inżynier elektryk, zawodowo zajmuję się prowadzeniem ruchu sieci WN/NN. Instalacje nN - jak jest okazja to wykonuję. Ale nie do profesjonalnego instalatora to mi daleko. O nazewnictwie może nie ma sensu dyskutować - wiadomo o co chodzi, są to układy sieci a nie instalacji… ALE! Są podobieństwa. Pomijając TT/IT ja rozróżniam 3 rodzaje i ze względu na podobieństwa określam je jako instalacje TNC, TNC-S, TNS, bezklasowe: - Instalacja bezklasowa to dla mnie bardzo stara instalacja (L i N), cecha charakterystyczna: bezpiecznik/wyłącznik i na L i na N. To jest bezklasowa. Tu moim zdaniem nie wolno wykonywać „zerowania” w gniazdkach. W zasadzie nie można stosować gniazdek z zaciskiem PE - można sobie wyobrazić, że bezpiecznik z różnych powodów, np. użytkownik na L wkręci - 20A, na N - 10A, przepali się „N” i mamy napięcie na urządzeniach w 1 klasie ochronności. Kran/kaloryfer/kuchenka gazowa + obudowa urządzenia = porażenie, które ze względu na rezystancję człowieka może być niewyłączone. - Instalacja wykonana w układzie TNC - Tu na N nie ma bezpiecznika i to jest różnica pomiędzy instalacją w układzie TNC i bezklasową. Tu tzw. Szybkie wyłączenie zasilania powinno zadziałać, w bezklasowej poza kuchenką gazową najprawdopodobniej nie zadziała, pralka - wąż, woda tak naprawdę średnio chce przewodzić prąd a jak instalacja wodna jest z rurek PP to będą pojedyncze mA. Pralka to zły przykład. Lepsza to kuchenka gazowo-elektryczna w instalacji wykonanej w układzie TN-C. Kuchenka bardzo dobrze uziemiona przez instalację gazową i mostek w gniazdku = prądy robocze w rurce z gazem, max co spotkałem to 3/ 4 prądu który powinien płynąć przez PEN płynął rurką z gazem. To jest ciekawy problem, bo nawet jak się wykręci bezpieczniki, to może się okazać, że prąd roboczy od sąsiadów może płynąć dalej przez przewód PE kuchenki, przy WYŁĄCZONEJ! Instalacji.. a tu przewód kuchenka-gniazdko nadal pod obciążeniem. Chyba najlepsze rozwiązanie tego problemu to kuchenka będąca tzw. „Wyspą TT”. - Instalacja wykonana w układzie TNS - wiadomo. - Instalacja wykonana w układzie TNC-S to dla mnie hybryda z rozdziałem PEN/PE+N w np. mieszkaniowej rozdzielnicy. (Np. pokoje przed remontem pracują w układzie TNC, po remoncie w TNS). Przy okazji tematyka uziemienia punktu rozdziału PEN/PE+N - tylko w złączu budynku. Nie wolno tego robić w np. mieszkaniowej rozdzielnicy z takiego prostego powodu, że przez przewód PEN pomiędzy rozdzielnicą a WLZ pojawią się prądy których tam nie powinno być. Wracając do sedna: RCD w instalacji wykonanej w układzie TN-C: 1. Czy można? NIE 2. Czy można będąc świadomym co się robi? Tak. 3. Czy można zrobić coś takiego u kogoś (nie u siebie)? NIE NIE NIE. ad. 1. Dlaczego NIE? Nie dlatego, że RCD ma chronić przed porażeniem a nie podczas porażenia. To moim zdaniem jest nieprawda albo przyczyna mniej istotna. Powód jest taki: przewód ochronny (w tym przypadku PEN) musi być ciągły, częścią przewodu ochronnego NIE MOŻE BYĆ styk roboczy. W RCD masz na N styk roboczy, który się zużywa. Rezystancja przejścia styku zależy od wielu czynników: jakości wykonania, stopnia zużycia itp. Styk który wyłączył trochę prądów zwarciowych nie jest żadnym pewnym połączeniem. Przy samej pracy urządzenia może się okazać, że upalony styk na N będzie powodował duży spadek napięcia co spowoduje pojawienie się tego napięcia względem ziemi na obudowie. Tak samo przy BHP prac przy urządzeniach WN - do prac NIE MOŻNA uziemiać elementów przez wyłączniki/odłączniki. ad. 2. Tak, ale trzeba przerobić RCD - otworzyć i zmostkować styk N, ale czy wtedy styk na L będzie w stanie wyłączać deklarowane prądy (np. 16, 20, 25, 32, 40A, itd...….)? Taki manewr tylko w przypadku wymaganego RCD 2x przewymiarowanego pod względem max prądu roboczego i tylko „u siebie”, na własną odpowiedzialność. ad. 3. Nie. Bo dla prokuratora normy, przepisy są święte. Jeszcze mała analiza przykładów które były tu poruszone: 27:35 - Nic się nie dzieje, ale jak ktoś SOBIE montuje RCD w tym przypadku powinien mieć tego świadomość, ale jak to by była kuchenka gazowo-elektryczna jest duża szansa, ze przy prądzie upływu 40-50-60+mA już wyłączy. Problem jest na tym, że ochrona p-porażeniowa kuchenki odbywa się przez styk roboczy aparatu. 28:48 - pani Krysi w 95+% przypadków nic się nie stanie, chyba że jednocześnie oprze się o kaloryfer czy dotknie kranu. Ale przy małym upływie i tak pani Krysia co najwyżej poczuje coś, ale jak będzie nie ogarnięta to nie zauważy że coś jest nie tak. Prąd 30mA to granica przy której człowiek jest w stanie panować nad mięśniami. Porażenie takim prądem nie zabije, ale jak do niego dojdzie i wyłącznik zadziała, to uratuje Pani Krysi życie. Jakby go nie było, to pani Krysia opuści ten świat. 30:55 - w przypadku kuchenki gazowej robi się tzw. „wyspa TT”. Obudowa dalej jest przez 99,99% czasu dobrze uziemiona za wyjątkiem prac na instalacji gazowej budynku… chociaż ogarnięci gazownicy jak rozpinają instalację, to zakładają sobie zwory, żeby nie doszło do porażenia czy iskrzenia. 31:20 - w momencie dotknięcia przez człowieka szybkie wyłączenie zasilania nie wyłączy. Przez człowieka popłynie 200-400mA i po chwili go zabije. Jakby był RCD, to wyłączy i być może uratuje mu życie. R człowieka to ok 1kOhm, czyli prąd rażenia ok. 230mA. W warunkach mokrych np. łazienka R człowieka przyjmuje się 500Ohm -> prąd rażenia 460mA. RCD może nie spełnia swojej podstawowej funkcji, ale jednak może uratować życie…. Ale żeby było to dobrze zrobione to potrzeba RCD ze stykiem tylko na L ……. a takich nie ma…. Dotrwałem do 33:00 i szczerze nie mam czasu dalej oglądać. Szkoda, ze nie ma w opisie odnośników do części filmu pokazującego dane zagadnienie. Wtedy bym obejrzał to co chcę skomentować, bo może się okazać, że mamy podobne przemyślenia. Liczę na merytoryczną dyskusję i serdecznie pozdrawiam. :)

  • @Trancelebration

    @Trancelebration

    Жыл бұрын

    Ad 1.2.3. Sa wylaczniki z jedna szyna rozlaczajaca i stala szyna N.

  • @wiktorm5839

    @wiktorm5839

    7 ай бұрын

    W końcu ktoś operuje na analogowych wartościach a nie zero jedynkowych - jest/nie ma, razi/nie razi, zabezpiecza/nie zabezpiecza. Zdecydowanie wolę Twój wykład w komentarzu który odwołuje się do fizyki niż do wtórnych przepisów obowiązujących instalatorów. Takich komentatorów nam trzeba.

  • @ipIVFFP

    @ipIVFFP

    7 ай бұрын

    @@wiktorm5839 W życiu rzadko kiedy coś jest cyfrowe ;)

  • @krotkispike

    @krotkispike

    5 ай бұрын

    @iplVFFP Ale perełka, aż sobie zapisałem ten komentarz. Dzięki

  • @ipIVFFP

    @ipIVFFP

    5 ай бұрын

    @@krotkispike cieszy mnie to, że komuś chce się to czytać ;) Pozdrawiam.

  • @bobas19851206
    @bobas198512062 жыл бұрын

    Mam kilka obwodów 2 żyłowe i klikną 3 zylowych dodanych niedawno. Czy powinienem te obwody 3 żyłowe dać na różnicowe a 2 żyłowe zerowac ? Sieć TN-C-S

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Jeśli w tych 2 żyłowych było zerowanie to pozostawiasz zerowanie, jeśli nie było to 👉zgodnie z obowiązującymi przepisami 👈 nie powinieneś ich zerować, gdyż wprowadzasz modernizację istniejącej instalacji niezgodną z obecnymi przepisami. Osobiście jednak uważam, że lepsze zerowanie niż żadna ochrona przeciwporażeniowa i częstsze niż zalecane kontrole starej instalacji do czasu wymiany oraz stosowanie w starej instalacji urządzeń w II klasie ochronności czyli takich z obudową z materiałów nieprzewodzących.

  • @stefanniewidomy5057

    @stefanniewidomy5057

    2 жыл бұрын

    Przykład z wczoraj..... U klienta obwód zabezpieczony RCD i nadpradowo..... Dwie żyły... Zasilanie do bramy przesuwnej i lampek w płocie.... Silnik od bramy jest uziemiony poprzez bednarke która jest połączona z otokiem wkoło domu czyli całym uziemieniem budynku ale lampki nie, do nich tylko dwie żyły..... Bo reszta instalacji posiada PE.... Pomiar rezystancji uziemienia 5.25 oma.... Od dłuższego czasu podczas deszczu wyrzuca RCD na tym właśnie obwodzie bramy i tych lampek.... Więc odłączyłem silnik bramy a RCD dalej wyrzuca.... Jak się okazało obudowa lampki miała kontakt z przewodem fazowym. Wszystko pracowało jak było sucho , a jak popadało to biło... Stąd nasuwa się myśl że mimo że dwie żyły to i tak warto zastosować RCD bo gdyby lampki dotknął człowiek to może by poraziło ale raczej zadziała RCD.

  • @bobas19851206

    @bobas19851206

    2 жыл бұрын

    @@stefanniewidomy5057 tylko akurat tutaj mowisz o przypadku gdzie obudowa ma bezposredni kontakt z ziemnią... w innym wypadku np.(czajnika ) roznicowka by nie wyrzucala do momentu porazenia - a co jesli styki toru F by sie skleiły?? raz lepiej zakladac roznicowke raz nie.

  • @sebjeb537
    @sebjeb5372 жыл бұрын

    A gdyby podłączyć zero do bolca uziemiającego czyli obudowy pralki 3 przewodem przed różnicówką . Wtedy będzie ochrona przeciw porażeniowa spełniona ?

  • @HAMERA2000

    @HAMERA2000

    Жыл бұрын

    Moim zdaniem zadziała. Według autora filmu jest to zapewne układ TN C S.

  • @przemysawukawski4741
    @przemysawukawski474110 ай бұрын

    I tak naprawdę odpowiedź na to pytanie nie została definitywnie udzielona. Samo stwierdzenie, że nie stosuje się RCD w instalacji bezklasowej nic nie mówi i nie odpowiada na zadane pytanie. Autor wyraźnie pokazał, że RCD w takiej instalacji może uratować życie, więc jest logiczne, że zastosowanie RCD ma tutaj sens jako dodatkowe zabezpieczenie. W szczególności iż na rynku są RCD z nierozłącznym torem N, co eliminuje problem potencjalnego rozłączenia przewodu ochronnego. Innymi słowy - skoro stosując RCD możemy podnieść bezpieczeństwo instalacji, to oczywiste jest, że należy takie coś brać pod uwagę.

  • @dzikajagodka3989

    @dzikajagodka3989

    7 ай бұрын

    Gdybym nie zastosował na działce w instalacji dwuprzewodowej takiego wyłącznika to ojca zabiłaby nowa pompa do wody II bo miała nieszczelność (po zanurzeniu w wodzie był prąd upływu do ziemi do gniazda bez bolca) a mnie przewód od wiertarki, którego pogryzła myszka a ja nie zauważyłem uszkodzonej izolacji i po dotknięciu wyłącznik się wyłączył bo grunt tam wyjątkowo dobrze przewodzi. Koszenie elektryczną kosiarką bez wyłącznika to samobójstwo. Pewien nieszczęśnika lat 16 na wsi nie miał RDC i prąd go zapił w wannie. Gdzie indziej zbiornikowy podgrzewacz wody bolier miał przebicie na grzałce i próbówka świeciła a bezpiecznik nadprądowy nie zadziałał bo zadziałać nie mógł nawet gdy bolier był poddany zerowaniu przez podłączeniu do gniazdka z bolce. Z powodu, że transformator był oddalony od trzy kilometry. Nawet gdy wystąpiłoby zwarcie 60Amper to napięcie spadało do 110V. Wyłącznik różnicowoprądowy ratuje życie gdy na sieci dojdzie to zerwania przewodu neutralnego w przypadku TN-C urządzeń wykonanych w I klasie izolacji podłączonych do gniazdek z bolcem. Wszystko dokładnie napisał Pan Markiewicz w książkę z 2000 więc wiele ludzi uratował. Owszem, jest napisane że w nowych instalacji trzeba spełniać normy i kłaść trzy przewody.

  • @przemysawukawski4741

    @przemysawukawski4741

    7 ай бұрын

    @@dzikajagodka3989 w pełni się zgadzam. ja również pierwszą rzeczą co zrobiłem na działce rod po kupnie było zainstalowanie RCD mimo instalacji bezklasowej. Wolę kosić mokrą trawę z ochroną niż bez. I wywody że nie stosuje się RCD w takich instalacjach mnie po prostu śmieszą.

  • @zpe

    @zpe

    7 ай бұрын

    Panowie ja się zgadzam, że z punktu widzenia sytuacji w której dochodzi do porażenia szansa przeżycia jest dużo wyższa gdy zastosujemy RCD w bezklasowej instalacji, ale w Waszym przypadku zrobiliście to świadomie. Wiedzieliście, że po zainstalowaniu RCD może mimo wszystko dojść do porażenia, ale prawdopodobnie RCD zadziała i uratuje życie nawet jeśli kogoś wcześniej "kopnie". Ja bardziej odnoszę się do sytuacji gdy ktoś przyjdzie do klienta, założy mu RCD w takiej instalacji i powie, "Pani Krysiu, ma Pani RCD i w razie czego RCD uratuje przed porażeniem" co nie jest do końca prawdą. Chciałem uświadomić osoby niewtajemniczone w zasadę działania RCD, że to nie powinno być środkiem docelowym, a jedynie przejściowym do czasu wymiany instalacji. Żeby potem nie było sytuacji, że Pani Krysia powie "Dlaczego mnie kopnęło, skoro mam RCD?" Temat jest trudny i ciężko jest zająć jednoznaczne stanowisko, bo mamy z jednej strony przepisy, z drugiej strony możliwość uratowania życia, a jeszcze aspekt ekonomiczny, bo taniej jest kupić RCD, niż wymienić instalację, ale nie możemy stawiać znaku "=" pomiędzy tymi rozwiązaniami, dlatego uważam, że sobie możemy zainstalować będąc w pełni świadomym zagrożeń, ale nie powinniśmy tego robić u klienta, a jeśli już, to poinformować go o wszystkich możliwych sytuacjach, żeby był świadomy tego, że to nie rozwiązuje problemu bezpieczeństwa instalacji.

  • @krzysztofstolarczyk487
    @krzysztofstolarczyk4875 ай бұрын

    Witam czy można do uziomu fundamentowego dodać instalacje odgromową?

  • @zpe

    @zpe

    5 ай бұрын

    Tak. Uziom robimy 1, do wszystkiego.

  • @mk2596
    @mk2596 Жыл бұрын

    Porażenie będzie trwać poniżej 20ms. Czy to też groźne???

  • @zpe

    @zpe

    Жыл бұрын

    Najważniejszy jest prąd, a nie czas. Wszystko zależy od organizmu, wieku, kondycji, itp. Każde porażenie jest groźne.

  • @wiktorm5839

    @wiktorm5839

    7 ай бұрын

    Ważna jest energia czyli i prąd i czas. Można się poparzyć wodą która ma 45 stopni jak za długo przytrzymasz ręce pod nią i dotknąć elementu który ma 80 stopni w czasie na tyle krótkim że nie spowoduje większych szkód.

  • @JanKowalski-bm3be
    @JanKowalski-bm3be Жыл бұрын

    Czy obojętna jest stroną podłączenia różnicòwki ?

  • @zpe

    @zpe

    Жыл бұрын

    Właśnie nagrałem film na ten temat. Zapraszam! kzread.info/dash/bejne/eYOKrbaqccareJM.html

  • @xkxxxxxx1029
    @xkxxxxxx10292 жыл бұрын

    A punkt rozdziału PEN na PE i N powinien być uziemiony prawda?

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Zalecane jest uziemienie ale nie musi być.

  • @SQ6JNS
    @SQ6JNS Жыл бұрын

    1:25:35 1:25:47 🤔 Podział uzależniony jest od rodzaju sieci. Dwie żyły w instalacji bloku nic nie znaczą. Sieć TT i podział + RCD🤔? Mateuszu wkradł się poważny błąd. Powinno być dwa przewody w bloku z układem sieci TN-C wówczas podział i RCD. Ostre zamieszanie z tymi podziałami. Sporo ludzi pyta, bo ma zamiar wykonać samodzielnie istalacje nie mając wiedzy. Podstawa to układ sieci jaki mamy w obiekcie na co ludzie nie zwracają uwagi. To poważny błąd. Sieci TT nie można dzielić na PEN bo niby jak?

  • @zpe

    @zpe

    Жыл бұрын

    Oczywiście masz rację, że podział jest uzależniony od rodzaju sieci. W sieci TT nie ma czegoś takiego jak podział PEN, bo PEN nie mamy. Fakt. Powinienem zacząć wypowiedź od pytania "Jaki masz układ sieci?", a następnie udzielić odpowiedzi. Jest to istotne niedopowiedzenie. Nie jest to łatwe sypać odpowiedziami z rękawa, przed setkami widzów i wszystko powiedzieć tak jak by się chciało. Dzięki za zwrócenie uwagi.

  • @jarektananis2617
    @jarektananis26172 жыл бұрын

    Szkalneczka od Bieługi ???

  • @flytothesky1910
    @flytothesky1910 Жыл бұрын

    4:33

  • @8starsAND
    @8starsAND2 жыл бұрын

    Jak ktoś pisze "w tak zwanej instalacji TN-C" to mnie chuj strzela, to nie jest tak sobie zwana instalacja !!!

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    No widzisz. Jesteś w błędzie, ktoś powinien Cię z tego błędu wyprowadzić, bo to właśnie dokładnie jest "tak zwana" instalacja TN-C bo nie ma czegoś takiego 😉

  • @piotrpolak6443

    @piotrpolak6443

    2 жыл бұрын

    @@zpe od kiedy PEN ma być >10mm²Cu? Po 94tym.. a wcześniej to norm nie było?? Były tylko z innymi wymogami.. TNC to układ sieci (układ połączeń), a nie jakaś tam klasa.. PEN to przewód PE-N czytaj "ochronno-neutralny". Prawo nie działa w stecz. Układ TN-C w starym budownictwie spełnia nadal ówczesne normy i należy go tak nazywać, nie jest jakiś pozaklasowy.. Po 94tym, jeśli ktoś robił i robi instalację w układzie TN-C z "chudym" PENem to nadal to jest TN-C tylko nie spełniające norm i przepisów prawa budowlanego. Mnie w szkole uczyli, że każda litera w oznaczeniach układu sieci ma swój skrót w języku ang. a miejsce też ma znaczenie... jeśli patrzysz na kable i wychodzi Ci TERRE-NEUTRAL-COMBINE to jest to TN-C. U nas norm nie spełnia a w innym kraju już tak.. i tam też nazywają go TNC. Poza tym proponuję zapoznać się z DEFINICJAMI w normie HD 60364-1:2010 Instalacje elektryczne niskiego napięcia Część 1: Wymagania podstawowe, ustalanie ogólnych charakterystyk...

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Ok. Pan ma takie zdanie a ja mam inne. Ja uważam, że TN-C to układ sieci a nie instalacja. Instalacja to instalacja a sieć to sieć. Przecież nie powiedziałem sieć bezklasowa tylko instalacja bezklasowa. Nie widzę powodu do spiny. Szanuję Pańskie zdanie i pozdrawiam serdecznie 👋.

  • @wiktorm5839

    @wiktorm5839

    7 ай бұрын

    ​@@piotrpolak6443 rzekłbym, że to zależy kto pyta prawnik czy fizyk.

  • @drallibor878
    @drallibor8782 жыл бұрын

    Będzie kiedyś o smart Home GRENTON?

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Jeśli będzie okazja taki materiał nagrać to na pewno taki zrobię.

  • @drallibor878

    @drallibor878

    2 жыл бұрын

    @@zpe a jeszcze jedno pytanko: są jakieś złączki na szybę din do podłączenia skretek przychodzących z obiektu? Mam na mysli wszystkie włączniki połączone w gwiazdę.

  • @zpe

    @zpe

    2 жыл бұрын

    Jasne. Może nie złączki ale cały moduł. EasySwitch. sklep.easyswitch.pl/produkt/es-8-08-patch-panel-x8/

  • @marek-kulczycki-8286
    @marek-kulczycki-82865 ай бұрын

    Straszne głupoty. 31:54 - "Jeśli zastosujemy RCD to fakt, może on uratować komuś życie, bo wyłączy, ale nie spełnia swojej podstawowej funkcji, bo ma wyłączyć zanim Pani Krysia przyjdzie to swoje pranie naprawić". Kryśki, unikajcie tego elektryka, bo dla niego ważniejsze jest spełnienie książkowych wymagań, niż "być może" uratowanie wam życia. Według tego Pana prawidłowa sytuacja jest taka, że będziecie się smażyć pod napięciem do zwęglenia, a nie, że po krótkotrwałym porażeniu nastąpi samoczynne wyłączenie zasilania, bo "nie ma takiego pojęcia, jak ochrona po porażeniu". I nieprawda, że RCD "może zadziała" przy 500 mA. Jeśli prąd wyzwalania jest 30 mA, to 500 mA musi wyzwolić i to w czasie

  • @rafalelektryk
    @rafalelektryk2 жыл бұрын

    Jak to w Polszy przepisowy misz masz koto wcześniej wstanie ten rządzi.

  • @barmag8147

    @barmag8147

    9 ай бұрын

    No widać że nie jesteś Polakiem.

  • @rafalelektryk

    @rafalelektryk

    9 ай бұрын

    No niestety jestem.@@barmag8147

  • @Psylosteriva
    @Psylosteriva2 жыл бұрын

    W tej Twojej nieistniejącej instalacji bezklasowej PEN powinieneś nazywać PEO :) Albo nawet PIS.

  • @simicidoru9525
    @simicidoru95252 жыл бұрын

    👍🏼👍🏼👍🏼

Келесі