[LiTM] 1. Funktory Logiczne

Ғылым және технология

Logika i Teoria Mnogości - Funktory Logiczne.
W filmie znajdziecie polecaną literaturę, podstawowe definicje (zdanie logiczne, funktor, tautologia) wyjaśniane w sposób 'przyjazny', bez zbędnego na tym etapie formalizmu, tak aby widz mógł wyrobić sobie intuicję na ich temat. W nagraniu zobaczycie czym są i ile istnieje możliwych funktorów.
Przedstawione są 3 zadania, z czego dwa szczegółowo rozwiązane.
Materiał kierowany głównie do studentów pierwszych lat studiów oraz do uczniów szkół średnich zainteresowanych matematyką.
Literatura:
"Wstęp do teorii mnogości i topologii"
autorstwa: Kazimierz Kuratowski
"Elementy logiki i teorii mnogości w zadaniach"
autorstwa: Wiktor Marek, Janusz Onyszkiewicz
Jeśli masz uwagi lub propozycje tematów jakie warto byłoby poruszyć - daj znać!

Пікірлер: 2

  • @mathteacher6053
    @mathteacher60532 ай бұрын

    Czy funktorów trzyargumentowych nie powinno być 256? No bo jednoargumentowych jest 4, bo mamy 2 opcje na 0 i dwie opcje na 1, czyli 2*2=4;dwuargumentowych jest 16,bo są dwie opcje na 00, 01, 10,11, czyli 2*2*2*2=2^4=16.I teraz przy trzech argumentach jest 8 opcji, i w każdej z nich są dwie opcje przypisania wartości, czyli 2^8=256 ?

  • @scottish_cafe

    @scottish_cafe

    2 ай бұрын

    Hej! Jest dokładnie tak jak piszesz. Jak się okazuje, ewidentnie potęgowanie nie jest moją mocną stroną. W ogólności liczba funktorów dla n argumentów będzie wynosić 2^2^n. Dla n argumentów będzie 2^n 'konfiguracji' do określenia, więc w sumie mamy pytanie o to, ile jest długich na 2^n ciągów o elementach z {0,1}. Dzięki! Dodam komentarz z korektą oraz informacją, komu ją zawdzięczamy :) Pozdrawiam serdecznie!

Келесі