Lenka Hrabalová: na Blízkém východě není země, kde by se lidem žilo dobře

Dalším hostem podcastu Cesty za horizont byla arabistka a íránistka Lenka Hrabalová. Tentokrát jsme probrali 2 závažná témata jako jsou stav a ochrana památek na Blízkém východě a změny klimatu a nedostatek vody v tomto regionu a jaký to má důsledek pro tamní obyvatele. Dotkli jsme se také politické situace v Íránu, Iráku, Sýrii a dalších zemích Probrali jsme příčiny a důsledky Arabského jara a zamysleli jsme se nad perspektivou celého regionu. Podle Lenky není budoucnost Blízkého východu vůbec pozitivní a doporučuje tam cestovat, než se to sesype.

Пікірлер: 17

  • @Roman-ux2ry
    @Roman-ux2ry26 күн бұрын

    Blízký východ je třeba Izrael, jedna z nejrozvinutějších zemí světa. Tedy pro místní jedna z nejlepších možností na světě kde žít. Nadpis tedy nesouhlasí. Potom tady máme některé bohaté státy na ropu, kde se místní mají poměrně dobře ekonomicky. Potom tady máme některé o něco chudší státy, jejichž obyvatelé jsou často spokojení, stejně jako je spokojená celá řada jiných lidí v chudších státech světa které se orientují na mezilidské vztahy, pohodový rodinný život, třeba i s nižší produktivitou. Mohl bych jmenovat například Turecko, Egypt, Maroko, Jordánsko. Některé státy se nám z našeho pohledu budou hodnotit velmi těžko třeba Egypt, ovšem když budete v kontaktu s místními mimo turistická centra, tak člověk pozorováním a komunikaci s místními může dojít k názoru, že lidé jsou tam zhusta spokojení tím v jakém poklidu žijí co se týká režimu dne i mezilidských vztahů. Je to jako hodnotit amazonské indiány žijící ještě v pralese přirozeným způsobem života, jejich míra vnitřní spokojenosti může být vyšší, než naše. Pokud člověk navštíví například Irán, může být také hodně překvapený.

  • @katerinapokorna2054
    @katerinapokorna2054Ай бұрын

    Super rozhovor, Lenka je energická a vzdělaná žena. Umí to zajímavě a emotivně podat. Perfektní otázky a přesné, jasné a trefné odpovědi. Skvělé ❤😊diky

  • @Kmkmkmkm204
    @Kmkmkmkm20421 күн бұрын

    Výber respondentky je super málo žien ktoré sú takto vzdelané zcestovane a prinášajú kultúrne hodnoty do našich končín v týchto témach je vidieť v médiách alebo poznať. Ďakujem rozšírilo mi to obzory.

  • @cestyzahorizont

    @cestyzahorizont

    20 күн бұрын

    Moc děkujeme. Lenka je opravdu velká odbornice na oblast Blízkého východu a jsem rád, že přijala mé pozvání.

  • @jakubkrca7399
    @jakubkrca73994 ай бұрын

    Vynikající rozhovor se zajímavým hostem (hostkou) na téma, které se v našem prostředí neobjevuje zas tak často. Jen tak dál!

  • @cestyzahorizont

    @cestyzahorizont

    4 ай бұрын

    Moc děkujeme :)

  • @peter_egres
    @peter_egres23 күн бұрын

    Fakt zajimave! 👍

  • @cestyzahorizont

    @cestyzahorizont

    20 күн бұрын

    Moc děkujeme

  • @sheikhabdulraheemwaqar
    @sheikhabdulraheemwaqar17 күн бұрын

    حديث مثير للاهتمام للغاية عن العالم. ما شاء الله

  • @user-qn8tn9zu8z
    @user-qn8tn9zu8z4 ай бұрын

    Ahoj, pěkný rozhovor, ale lajk nedám. Na závěr, proč,, vznikly " na blízkém východě revoluce. které zničily Irák, Lybii, Syrii, nebyla zmíněna hlavní příčina, kterou byla zásadní podpora ze strany USA západních zemí, Turecka a Izraele, tzv opozice. Když jsem viděl ve videích, čeho byli opziční povstalci schopni.... Ne, pokud chcu skutečnost posat, musím začít od a, a ne vyzobávat co se hodí, nebo je korektní. Přesto dík za rozhovor.

  • @cestyzahorizont

    @cestyzahorizont

    4 ай бұрын

    Zdravím, moc děkuji za relevantní názor. Nemluvím teď za hosta, ale za sebe. Podpora opozičních skupin, které přinášely jen větší chaos, tam ze strany těchto zemí nepochybně byla a jejich materiální i vojenskou podporou konflikty prodloužili a zhoršili. Otázka ale byla na prvotní příčiny toho, proč se lidé začli bouřit. A to vzešlo zespoda (podle mého názoru) z nespokojenosti běžných lidí s ekonomickou a politickou situací. Tito hráči se toho pak chytli až poté co revoluce, nebo pokusy o ně propukly. Hezký den.

  • @user-qn8tn9zu8z

    @user-qn8tn9zu8z

    4 ай бұрын

    Tzv REBELOVE, jak je nazývaly naše pravdomluvný média si nahrávali mimo jiné taky obsazení částí Sýrie v tom roce2011. Jak jsem už zmínil, tak vynalézavě bezohledný a masový vraždění civilních lidí bez rozdílu v přímým přenosu , kdo neviděl, nemůže si představit. Polož si prosímtě otázku, kde vzali tito hoši, zbraně náboje, kdo je organizoval, kdo zabezpečil logistiku včetně spojení a kdo to platil, kde se léčili zranění bjovníci IS? Irák a Lybie a to snad všichni ví, tyto byly přímo napadeny. Důsledky vidíme dodnes. Ale ať odbočím, rád Tebou moderovaný rozhovory poslechnu, mají vysloveně úroveň a jsou nesmírně zajímavý. Tak ať se daří.@@cestyzahorizont

  • @cestyzahorizont

    @cestyzahorizont

    4 ай бұрын

    Ano to je vše pravda. IS vznikl jako přímý důsledek svrhnutí režimu Saddama Hussaina. Jak Lybie, tak Irak byly napadeny v rozporu s mezinárodním právem. Výsledky těchto intervencí jsou vidět dodnes v podobě rozvrácených států. Nikde se situace po svržení diktátorů nezlepšila, naopak. Výjimkou je Kurdistán v Iráku, kde mají teď díky slabé centrální vládě nejvyšší míru autonomie a je tam stabilita a relativní ekonomická prosperita. To je ale kapka v moři. Děkuji za věcnou diskuzi a ať se daří i Tobě.

  • @giorgiocorleone2747
    @giorgiocorleone2747Ай бұрын

    Tahle mlada pani ma velky prehled. A to prave diky tomu, ze studovale dejiny techto zemi a nekoukala se na ne, jak na ty dejiny, tak na dnesek a na kulturu modryma ocima. Jak to mnozi experti na prave treba Blizky vychod delaji. Jeji realny pohled na tamejsi pomery vyjadrila jednou vetou: "Oni si naivne mysli, ze kdyz padne rezim (rekla to na Iran...ale plati to vsude), ze budou mit demokracii...takhle to na svete nechodi!" Tuhle nebezpecnou naivitu ukazuji ale i lide na Zapade...pripominam jen tu naivni euforii okolo tzv. "arabskeho jara"...ale i okolo treba "prazskeho jara".

  • @kryska367
    @kryska36715 күн бұрын

    Rostliny jsou ale zajímavější.

  • @kryska367
    @kryska36715 күн бұрын

    Památky mizející před očima... to musí být skličující a ne povzbudivé. 🤕

Келесі