No video

Laser Disc [Reduktor Szumu]

Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ reduktorszumu
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
www.youtube.com... - RS Elektronika
www.youtube.com...
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce szeroko pojętej elektroniki - RS Elektronika
/ @rselektronika
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 81

  • @Arq70
    @Arq704 жыл бұрын

    Pamiętam jak w latach 90. była przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi (w podwórzu) mała salka prezentująca możliwości kina domowego. Właściwie to było takie mini kino. Poza wspaniałymi zestawami audio, właściciele posiadali projektory i właśnie Lejzer Dyski wraz ze sporą kolekcją płyt (głównie koncerty). Pokazy robiły niesamowite wrażenie, bo było to jeszcze przed nastaniem ery DVD. Do dziś pamiętam koncert The Eagles. Co to był za obraz i dźwięk!!

  • @adamkekow6558
    @adamkekow65587 жыл бұрын

    "Wielka" płyta! Cieszę się że nagrałeś ten matetiał.

  • @bax1118
    @bax11187 жыл бұрын

    Nigdy nie widziałem takiego sprzętu na żywo ,ani takich płyt naprawdę to jest fascynujące gdy by nie ten kanał to nawet bym nie wiedział o istnieniu takich odtwarzaczy i takich płyt :)

  • @nitexozo

    @nitexozo

    7 жыл бұрын

    Łukasz K no ja tak samo, szok

  • @marekjendrzejewski1493

    @marekjendrzejewski1493

    5 жыл бұрын

    Michał nici mi ùu

  • @marcinrozyc8112
    @marcinrozyc81127 жыл бұрын

    Kawał dobrej historii. Warto obejrzeć z czystej ciekawości ponieważ w TV tego się nie zobaczy. 😉

  • @billhicks1631

    @billhicks1631

    7 жыл бұрын

    W Sondzie było w połowie lat 80-tych! Kiedyś było...

  • @moje12a

    @moje12a

    5 жыл бұрын

    @@billhicks1631 był odcinek tylko na ten temat

  • @Dzejwor_Gromowladny
    @Dzejwor_Gromowladny7 жыл бұрын

    CLV- stała prędkość liniowa ... więc logika nakazuje aby płyta odczytywana przy środku obracała się szybciej niż podczas odczytu przy krawędzi tak jak to zresztą ma miejsce przy odczycie płyty CD. Natomiast z filmu wynika odwrotnie.

  • @ReduktorSzumu

    @ReduktorSzumu

    7 жыл бұрын

    Tak, jest pomyłka w filmie, dzięki za zwrócenie uwagi.

  • @archlinux9459
    @archlinux94597 жыл бұрын

    Tylko raz w życiu widziałem na żywo płytę LaserDIsc i kawałek filmu odtwarzanego z niej - to było na początku lat 90-tych w "studio nagrań" (-; Wojtka Maniaka w Tarnowie.

  • @fabiostrat8281

    @fabiostrat8281

    3 жыл бұрын

    To zapraszam kiedyś do Komorowa. Mam ponad 300 plyt🙂

  • @repugnantrepugnant3129
    @repugnantrepugnant31297 жыл бұрын

    mega ciekawy odcinek proszę o więcej takich dotyczących wideo bo słońcu audio i wideo świetnie się uzuoelniaja☺

  • @likols
    @likols7 жыл бұрын

    Posiadam odtwarzacz SONY LD. Kupuje koncerty na niemieckim Ebay. Jest tego sporo. Czasem uda się "wyrwać" płytę za kilka euro. Dzwięk z tych płyt jest bardzo miły :) no i to magiczne obracanie płyt w połowie mmmmm :)

  • @zygizygi8223
    @zygizygi82237 жыл бұрын

    12 cali? :O Ja mam takie koła w skuterku :D

  • @mototroter
    @mototroter7 жыл бұрын

    Super, dziś mało kto wie, że taki format był i miał obraz jak żyleta (na tamte czasy) oraz świetną stopklatkę. Proponuję jeszcze zrobić kilka filmów o różnych standardach magnetowidów, bo ludzie też nie wiedzą, że coś takiego było i miało często lepsze parametry od VHS np. dość nietuzinkowy system Video 2000. W sumie VHS to był jeden z gorszych systemów ale się upowszechnił.

  • @emilkumor2744
    @emilkumor27447 жыл бұрын

    Super materiał. Przygotowanie tego tematu wymagało trochę pracy. Wyrazy uznania!

  • @jureksk
    @jureksk7 жыл бұрын

    W polsce format ten się nie przyjął z prostego powodu brak tłumaczeń na pl. i brak możliwości kopiowania co w tamtych czasach bylo podstawą , gdyż zasobność portwela Polaka była nie adekwatna do ceny płyty . Natomiast kasety vhs kosztowały grosze no i kopiowanie każdy i wszędzie .

  • @Dydzio

    @Dydzio

    7 жыл бұрын

    I to jest ból, tyle płyt ostatnio na znanym portalu aukcyjnym, a nic po polsku :(

  • @zbigniewcichalewski3359

    @zbigniewcichalewski3359

    6 жыл бұрын

    Do nauki bracia i siostry.

  • @moje12a

    @moje12a

    5 жыл бұрын

    Podobnie z kasetowym systemem VIDEO 2000.

  • @miroslawczajka3577

    @miroslawczajka3577

    4 жыл бұрын

    Kasety VHS nie kosztowały wcale groszy... W Pewexie były po ok. $5, a pensja mojej mamy nauczycielki to było niecałe $20. Weź sobie przelicz to z dzisiejszą średnią pensją i wyjdzie ci niewyobrażalna kwota.

  • @marcinbakalarz9608

    @marcinbakalarz9608

    4 жыл бұрын

    tłumaczenia były na dyskietkach tylko trzeba było miec specjalny sprzet do tłumaczenia

  • @Radek.68
    @Radek.685 жыл бұрын

    Duży plus za wspomnienie o SONDZIE. :)

  • @wawelski5
    @wawelski57 жыл бұрын

    Wyjście super-VHS? No błagam tylko nie takie podstawowe błędy. Młodzież ogląda. "Ona się uczy". S-video od Separated Video.

  • @bartekalfa
    @bartekalfa7 жыл бұрын

    Ciekawy odcinek nie wiedziałem ze takie coś istniało a urodziłem się w 77r .Dziękuję i Pozdrawiam.

  • @andrzejwasiluk8087
    @andrzejwasiluk80877 жыл бұрын

    Zajebista plyta do powieszenia na lusterku w samochodzie...

  • @Djkiker
    @Djkiker7 жыл бұрын

    W końcu materiał na temat LD po polsku. Wielkie dzięki! Pamiętam katalog pioneer'a z końca lat 90' z takim wynalazkiem, chciałem go wtedy posiadać, tylko płyt w polsce nie było. A pierwszy raz to właśnie w programie "Sonda" widziałem za dzieciaka :-)

  • @infraceptor4749

    @infraceptor4749

    7 жыл бұрын

    To był szok ze taka technologia w ogóle istnieje tylko kaseciaki i vhs-y królowały.Może to byłby za wielki szok dla społeczeństwa :) Dzięki internetowi mamy dzisiaj dostęp do tej wiedzy bo wtedy należało ona do nielicznych i wybranych . Encyklopedia Powrzechna w połowie lat 80-tych już o tym pisała. ...Gramowid płyta gramowidowa z tego co pamiętam

  • @MrMarek41
    @MrMarek417 жыл бұрын

    W Warszawie dawno temu, istniał nieformalny serwis firmy Philips i tam miałem wielokrotnie okazję posłuchać i zobaczyć ciekawe rzeczy.Raz nawet zabrali mnie na Targi Poznańskie na stoisko philipsa.Ale wracając do tematu.Widziałem tam ten system w prototypowej wersji. Pamiętam , że po prawej stronie odtwarzacza była klawiatura służąca do wpisywania numeru konkretnej klatki na płycie.Nigdy już więcej tej wersji odtwarzacza nie spotkałem, ani nie widziałem go w żadnym katalogu.

  • @CEzikMaj
    @CEzikMaj7 жыл бұрын

    Nie wierzyłem w to, że uda mi się znaleźć polskiego Techmoana. Aż do teraz...

  • @Mariusz_-_Druk_3d
    @Mariusz_-_Druk_3d7 жыл бұрын

    więcej takich filmów.

  • @lukasz166
    @lukasz1667 жыл бұрын

    Świetny, po prostu świetny odcinek!

  • @StudioLegoFilms
    @StudioLegoFilms7 жыл бұрын

    A może coś związanego z Mini DV albo zwykłym DV? Magnetowid albo kamera. Wiem, że też to jest kategoria sprzętu wideo, ale również ciekawa jako cyfrowy zapis na taśmie tak jak dźwięk na taśmach DAT.

  • @brokenik
    @brokenik7 жыл бұрын

    Drogi RedaktorzeSzumu - sam jestem posiadaczem odtwarzacza Pioneer właśnie formatu LD i niestety ma on swoje wady - nie zawsze działa w nim dźwięk - czasami przy odtwarzaniu zgłasza mi, że nośnik ma dźwięk analogowy lub w ogóle go nie ma. Dziwna sprawa. Ale nie o tym miałem pisać. LaserDisc jak nie wiele osób wie - był pierwszym nośnikiem przenoszącym telewizję wysokiej rozdzielczości. Na początku lat 90 Pioneer wypuszczał odtwarzacze oraz nośniki LaserDisc o symbolu MUSE które potrafiły przenosić obraz o rozdzielczości 1150 linii ;) Czyli na dzisiejsze obraz o rozdzielczości zbliżonej do jakości 1080i !!! Co ciekawe - same dyski MUSE były kompatybilne wstecz gdyż kodowane były z użyciem techniki opracowanej przez japońskiego nadawcę NHK o nazwie HiVision. Pomijam fakt, że dostępność odbiorników analogowych które oferowały tak niebotyczne rozdzielczości liniowe była niewielka - nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie LaserDisc był pierwszym formatem HD z prawdziwego zdarzenia.

  • @MrPolska9999

    @MrPolska9999

    7 жыл бұрын

    Ogolnie format HD byl juz w Japonii stsowany glownie w telewizji oczywiscie tylko w japonii

  • @JanPBtest

    @JanPBtest

    7 жыл бұрын

    Nie tylko HD, LaserDisc był _jedynym_ domowym formatem, który dawał _pełną_ jakość w _standardowej_ rozdzielczości. Drugi co do jakości domowy format był Betamax (ale jednak wyraźnie w tyle za LD), a jeszcze gorszy był format VHS (który z powodów licencyjnych stał się bardziej popularny niż Betamax). Jednym z powodów, dla których LD się nie za bardzo przyjął była polityka studiów filmowych, które sztucznie zawyżały cenę płyt LD. Przyczyną tego był fakt, że system LD _uniemożliwiał_ zakodowanie płyty systemem anty-pirackim Macrovision (z podobnej przyczyny upupiono Betamax, na którym zakodowanie Macrovision było mało efektywne). Więc studia filmowe "odbijały" sobie wyimaginowane "straty" poprzez marginalizowanie produktu.

  • @kFY514
    @kFY5146 жыл бұрын

    Jakość obrazu z płyty LD jest praktycznie referencyjna dla kompozytowego analogowego sygnału wideo, a więc można powiedzieć że posiadacze odtwarzaczy LD mogli w domach zobaczyć to samo, co inżynierowie na monitorach w studiach telewizyjnych. W teorii jest to jakość porównywalna do DVD i ponoć późne wydania LD wyglądają wyraźnie lepiej niż wczesne kopie DVD, masterowane zanim technika koderów MPEG-2 poszła trochę do przodu. Ale głównym powodem dla których LD przeżywa renesans jest fakt, że na takich płytach wiele filmów wydano w "nienaruszonych" wersjach, niedostępnych lub trudno dostępnych na DVD, nie mówiąc o Blu-ray. Przykładem może tu być choćby trylogia Gwiezdnych Wojen. Ponadto ścieżki dźwiękowe wydań LD (zwłaszcza kiedy dostępna była ścieżka Dolby Digital) często były dokładnym odwzorowaniem kopii kinowych, podczas gdy dla DVD i Blu-ray zwykle tworzyło się nowy miks z myślą o ograniczeniach domowego sprzętu. Techniczne możliwości jakościowe dźwięku czy obrazu są tutaj mniej istotne, najważniejszy jest fakt że mamy do czynienia z zupełnie innym masterem, którego brzmienie (lub wygląd) część kinomanów może z różnych względów preferować. To trochę podobny mechanizm do tego, że kupując winyl omijamy "wojny głośności".

  • @jaarex
    @jaarex7 жыл бұрын

    Wszytko byłoby fajnie, gdyby nie sam fakt że to są bądź były jedynie odtwarzacze, w czasach gdy w naszym kraju królowały płyty gramofonowe i odtwarzacze z piezo lub magneto wkładkami, niesamowite zacofanie w elektronice, bo taki był klimat. Pierwszym w Polsce urządzeniem dla mas rejestrującym obraz i dźwięk na taśmie magnetycznej był magnetowid szpulowy MTV10 produkcje rozpoczęto w ZRK w 1973r a zakończono w 1977r. Magnetowid MTV10 zapisywał obraz czarno-biały na taśmie magnetycznej. Technologia produkcji płyt "cyfrowych" przez polskich producentów była niedostępna i nieosiągalna. Dlatego uważam że VCR jest klasycznym, prostym tanim systemem zapisu dźwięku oraz obrazu.

  • @MTWODZU
    @MTWODZU7 жыл бұрын

    11:17 - Właśnie te "przydługie" wstępy są bardzo ciekawe. Czy ta mała szufladka CD wysuwa się niezależnie od dużej, czy to tylko atrapa podkreślająca mozliwość odtwarzania CD?

  • @GuitarMan85

    @GuitarMan85

    7 жыл бұрын

    MTWODZU też mnie to ciekawi...

  • @MTWODZU

    @MTWODZU

    7 жыл бұрын

    Dzięki za info.

  • @mmimmol
    @mmimmol7 жыл бұрын

    polecam scenę z początku filmu "Port Lotniczy 77" gdzie puszczają projekcję w samolocie właśnie z Laser Disc, jak oglądałem to 1szy raz to nie bardzo wiadomo było co to jest, (w okolicach 80/81 roku)

  • @marcinbakalarz9608
    @marcinbakalarz96084 жыл бұрын

    dzwiek powala panowie dts super

  • @Dydzio
    @Dydzio7 жыл бұрын

    Chyba będę musiał odkurzyć swojego laserka :) Pamiętam, że miał problemy z otwieraniem tacki, będzie trzeba przeczyścić....

  • @likols

    @likols

    7 жыл бұрын

    rozciągniety pasek gumowy. Mam taki sam problem :)

  • @airfox123
    @airfox1237 жыл бұрын

    Do czego służą te znaczniki w pierwszej linii obrazu (widać w 17min), do dziś można to zobaczyć na niektórych kanałach tv ?

  • @2011mich24

    @2011mich24

    7 жыл бұрын

    u mnie też na obrazie z nagrywarki jak się włączy format nieskalowany (wszystkie piksele widoczne 1:1)

  • @wojtas-4
    @wojtas-45 жыл бұрын

    Kaseta VHS i uszkodzenia mechaniczne he he he, TAKI ŻARCIK !

  • @martinsmithtimes637
    @martinsmithtimes6377 жыл бұрын

    Prędkość liniowa to chyba 1800 blizej środka a 600 bliżej brzegu płyty ?

  • @ReduktorSzumu

    @ReduktorSzumu

    7 жыл бұрын

    Jest adnotacja, włącz sobie.

  • @eRZet.piotr93
    @eRZet.piotr934 жыл бұрын

    Wiem, że to model Pioneer CLD 2950 ale zwróćcie uwagę na filmie Reduktora Szumu, że te 0 bardziej tam przypomina literę O czyli 295O

  • @wladikalisz8158
    @wladikalisz81587 жыл бұрын

    20 lat w elektronice ale pierwszy raz to widze

  • @mariuszrl1143

    @mariuszrl1143

    3 жыл бұрын

    Poważnie ??? 😳😳😳 Gdzieś ty się uchował ? 😉

  • @nonstromo
    @nonstromo7 жыл бұрын

    Z tymi obrotami to chyba odwrotnie powinno być :), ale mogę się mylić.

  • @MashupPolska
    @MashupPolska7 жыл бұрын

    0:50 To się wymawia "pajo-nir". Pomijając to szacun dla ogromnej wiedzy moderatora.

  • @rkkiler13
    @rkkiler13 Жыл бұрын

    LaserDance...

  • @adamkekow6558
    @adamkekow65587 жыл бұрын

    Nie wspomniałeś o tym jak wykorzystano go w automatach do gier i o problemach laserów gazowych (krótka żywotność)

  • @pbekisz1
    @pbekisz17 жыл бұрын

    W tamtych czasach PRL to człowiek nic ne wiedział, w TV tylko dwa programy i to tak ocenzurowane żeby sie nie dowiedzieć co się dzieje poza granicami polski a sąda pokazywała tylko mały ułamek procenta z technologi wprowadzanej na świecie

  • @ReduktorSzumu

    @ReduktorSzumu

    7 жыл бұрын

    Sonda, nie "sąda".

  • @pbekisz1

    @pbekisz1

    7 жыл бұрын

    Faktycznie mój błąd sory :)

  • @billhicks1631

    @billhicks1631

    7 жыл бұрын

    Nie ułamek, a większą część... Na prawdę nauka polska i inżynieria za komuny nie odbiegała od IIIRP, a może i była na wyższym poziomie (większe wydatki państwa na technikę i naukę). Ps. Ile dzisiaj jest programów popularno-naukowych i naukowych w polskiej TV i radiu, a ile było za PRLu? To coś znaczy...

  • @JanPBtest

    @JanPBtest

    7 жыл бұрын

    Nie, wiedzieć to wiedzieliśmy b. dobrze wtedy. Kłopot był tylko z możliwościami "macania" osobiście :-)

  • @jakubstepien7257
    @jakubstepien72577 жыл бұрын

    Gdyby to obraz, a nie dźwięk był zapisany cyfrowo. Ja jestem zwolennikiem cyfrowego obrazu, ale analogowego dźwięku.

  • @marcinl4396
    @marcinl43967 жыл бұрын

    kiedyś była amiga dvi ale szkoda kasy było na nią

  • @piotrwojcik5750
    @piotrwojcik57507 жыл бұрын

    Witam. Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem Pioneer-a CLD 2700. Sprzęt wizualnie w idealnym stanie, mechanicznie wszystko działa. Po podłączeniu do monitora/TV Samsung Syncmaster t200 za pomocą Euro/RCA i włączeniu LD z filmem (płyta nowa) wszystko działa, ale na obraz filmu (dodam, że obraz pierwotny jest super jakości), nakładają się szumy, linie i czasami nakłada się przelatujący szum drugiego obrazu (jak w zajechanych VHS-ach). Pomóżcie, proszę! Czy Odtwarzacz LD trzeba jakoś wystroić jak VHS-a, może wyczyścić laser? Może to wina monitora?

  • @blurfilm2223
    @blurfilm22237 жыл бұрын

    Raz w życiu to widziałem jak kuzyn w DE oglądał na tym Star Trek.

  • @11Tablo
    @11Tablo7 жыл бұрын

    Of kors miało być. Słownik, cholera jasna.

  • @Qudlaty123
    @Qudlaty1237 жыл бұрын

    del

  • @przemson3796
    @przemson37967 жыл бұрын

    Witam posiadam tonsil zg30c114 jaki Pan poleca Wzmacniacz ?

  • @itsbazyli
    @itsbazyli7 жыл бұрын

    Z ciekawości, w kwestiach wymowy: skoro "Di-Wi-Di" oraz "Ci-Di", to czemu nie "Lejzer Dysk", zamiast "Laser Disk"? 🎤🧀 💾

  • @ReduktorSzumu

    @ReduktorSzumu

    7 жыл бұрын

    Dlatego że celowo spolszczam nazwę, bo w u nas nie ma nazwy na taki sprzęt. Lepsze to, niż np. wizjofon, czy, nie wiem, płytowizor :)

  • @danielkzk4471
    @danielkzk44715 жыл бұрын

    dzwięk na gówno sprzęcie brzmi bardzo dobrze

  • @marcinbakalarz9608
    @marcinbakalarz96084 жыл бұрын

    najsłabsza stroną jak w temacie był obraz niestety

  • @11Tablo
    @11Tablo7 жыл бұрын

    Nazywanie "pajnir'a" bo tak się tę nazwę wymawia, pionierem jest ciut nieprofesjonalne. Nie żebym się czepiał. Od kors

  • @HouseCzechowski
    @HouseCzechowski7 жыл бұрын

    nie laser a lejzer

  • @jamrug3472
    @jamrug34727 жыл бұрын

    Filologia angielska jednak niszczy psychikę, za każdym usłyszeniem nazwy formatu w wymowie polskiej dostaję dreszczy xd Proszę jednak absolutnie nie brać tego do siebie, rozumiem doskonale taki a nie inny dobór sposobu wymowy. Materiał świetny ale to na tym kanale już bez niespodzianek :)

  • @repugnantrepugnant3129
    @repugnantrepugnant31297 жыл бұрын

    mega ciekawy odcinek proszę o więcej takich dotyczących wideo bo słońcu audio i wideo świetnie się uzuoelniaja☺

  • @repugnantrepugnant3129
    @repugnantrepugnant31297 жыл бұрын

    mega ciekawy odcinek proszę o więcej takich dotyczących wideo bo słońcu audio i wideo świetnie się uzuoelniaja☺