Kulon 820 - DVT1, VD9; Termowizja przed i po poprawie zasilania chłodzenia. Praktyka i teoria.

Ғылым және технология

Tematyka filmu dotyczy Kulona 820 a dokładniej sekcji zasilania układu chłodzenia.
Przedstawiam podgląd termowizją przed modyfikacją i po autorskiej modyfikacji układu zasilania wentylatora. Na koniec fragmentaryczny schemat opracowany przeze mnie na podstawie Kulonów które miałem w rękach, do modyfikacji. Schematy które widziałem na rosyjskich forach są niekompletne - a prezentowanym przykładzie ma to kluczowe znaczenie (jeden kondensator).
Jest to zestawienie kilku nagrań z różnych dni, taki zbiór tematyczny i podsumowanie tematu chłodzenia w Kulonie 820.
00:00 Wstęp, omówienie tematu
01:33 Termowizja Kulon 820, v2021 soft E110, Auto FAN
06:30 Termowizja Kulon 820, v2020 soft E112, Auto FAN
10:27 Schemat zasilania i sterowania wentylatorem w Q820
21:54 Szybka końcowa podpowiedź co zmienić aby było lepiej

Пікірлер: 29

  • @dcmastiff
    @dcmastiff3 жыл бұрын

    Kurcze, MEGA! Właśnie na takie rozwiązanie czekałem. Jest moc! 💪🏻 Dzięki! 😉👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    👍👍👍

  • @fleszerek
    @fleszerek3 жыл бұрын

    Piotrze dla mnie bomba super robota dzięki będzie się czym zająć jak przyjdą moje od producenta👍

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    No to fajnie. Ale uważaj na złączki itp aby sonbie coś niechcący nie uszkodzić.

  • @robertj7583
    @robertj75833 жыл бұрын

    Widzę nowe zmiany. Super logo i ciekawy odcinek. Pozdrawiam i wesołych.

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    Pomału jakieś zmiany są wprowadzane. Dzięki za komentarz.

  • @diy_Lab
    @diy_Lab3 жыл бұрын

    Super . Pozdrawiam

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    Dziękuję.

  • @jacekchojnacki6043

    @jacekchojnacki6043

    6 ай бұрын

    @@inspektorelektronjak się skontaktować z panem ?

  • @michawyzlic1099
    @michawyzlic10993 жыл бұрын

    Bardzo ciekawe

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    👍

  • @kamilbogus
    @kamilbogus3 жыл бұрын

    Super odcinek i przeróbki !!!

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    Cieszę się, że temat jest interesujący - może się komuś przyda w robieniu swoich modernizacji.

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski44413 жыл бұрын

    Dzięki!

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    Proszę bardzo.

  • @mateuszs429
    @mateuszs4293 жыл бұрын

    brawo!! konkrety. i o to chodzi. ciekawe jak to wszystko sie bedzie mialo do wylaczenia autoregulacji obrotow wentylatora. super robota jasno pokazane. kulon na warsztat😉👊. ale widac ze wentylator tez wymieniony na sunona💪👍. q820e112 stary soft czy to pomylka?? na stronie widac q820e110🤔 z 15.03. pytanie co z rezystorami czy warto dawac termopady by odprowadzały cieplo na plytke. w jednym kulonie tok zrobiles. temat kulona jeszcze nie zamkniety💪😉. trzeba podsumowac wszystkie przerobki wymiana kabli dorobienie radiatorow tasm temoprzewodzacych wentylatora wstawic bezpiecznika na 230v wlacznika kalibracji trosze porozrzucana ta wiedza na kanale. warto nagrac podsumowanie ostateczne. Pozdrawiam

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    Pokazałem najtrudniejszy przypadek jaki obserwuję w tych ładowarkach. W każdym innym będzie lepiej. Wentylator wymieniony i z testów wynika, że to tylko trochę poprawia sytuację nagrzewania się tranzystora. Odnośnie softów to nie pomyłka -celowo takiego użyłem, w nim tranzystor mocno się nagrzewa nawet ten fabrycznie poprawiony BCX42 z Kulona w wersji 2021. Cały film jest zlepkiem paru wątków, może faktycznie dla postronnego widza jest to nieco mylące. Generalnie zamysł był taki aby pokazać, że Kulon 820 w wersji 2021, poprawiony i z rekomendowanym softem 110 z 15 marca 2021 nadal się grzeje a Kulon z 2020r po moich szerszych modyfikacjach, z niesprzyjającym softem (którego producent nie poleca) w kwestii nagrzewania DVT1 zachowuje się zdecydowanie lepiej. Przy okazji wyeliminowałem dwa potencjalnie problematyczne punkty (R60 i VD9). VD9 dość mocno się grzeje na wentylatorze 0.15A bez przeróbek zasilania tego wentylatora - bez względu na wersję sprzętową Kulona a R60 zaczyna się grzać po wymianie DVT1. Tutaj nie zajmowałem się termoparami pod rezystorami. Generalnie je stosuję. Rezystory też nie grzeją się zawsze tak samo. Zależy to od trybu pracy i stopnia obciążenia. Moim zdaniem nie jest to tak bardzo ważne jak przeróbka zasilania chłodzenia. Puki co nie widzę zmęczeni materiału na tych dużych rezystorach gdzie stosuję termo pady. Za do widzę niepokojące zmęczenie materiałowe na rezystorach SMD w układzie bocznika do pomiaru prądu w trybie rozładowania. Kolejnym niepokojącym elementem jest właśnie tranzystor służący do wytracania pomocy w czasie rozładowania. Sam się przegrzewa i przegrzewa cynę którą jest lutowany do płytki. Tu istnieje ryzyko przedwczesnego wystąpienia zimnych lutów. O ile temat zasilania chłodzenia jest raczej zamknięty to ogólnie temat Kulona 820 jeszcze nie :). Może faktycznie za jakiś czas dobrze by było podsumować wszystkie istotne i nieistotne poprawki.

  • @mateuszs429

    @mateuszs429

    3 жыл бұрын

    super material i informacje tyle czasu i testow jakie poświęciłeś. Ja osobiście bardzo dziekuje

  • @amatorkombinator
    @amatorkombinator3 жыл бұрын

    Kto zastosował mocniejszy tranzystorek z wbudowanymi rezystorami to wychodzi, że wystarczy tylko jeszcze podmienić te kondensatory i już będzie może nie idealnie, a bardzo dobrze.

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    Kondensatory to swoją drogą - ale sugeruję też dołożyć ten szeregowy rezystor aby ograniczyć udary prądowe w chwili włączania tranzystora.

  • @amatorkombinator

    @amatorkombinator

    3 жыл бұрын

    Ano tak, umknęło mi to przy pisaniu. Jak już sugerujesz i zasugerowałeś jakieś wartości kondensatorów to można też zasugerować wartości rezystorów ;-) Tak jak mówiłeś, kto trochę "ogarnia" elektronikę sobie obliczy i dobierze, ale są użytkownicy, którzy "nie ogarniają" elektroniki na tyle w teorii, ale ogarniają np. lutownicę lub (laicy) chcieli by dać wytyczne komuś kto zrobiłby to za nich, bo też by chcieli poprawić swoje Kulony za sugestiami dlatego sugeruję = podaję sugerowane wartości ;-)

  • @robasjusi
    @robasjusi3 жыл бұрын

    👍🔋

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    👍

  • @jakubkuba9022
    @jakubkuba90223 жыл бұрын

    Raczej mam nadzieję że to nie jest Twój ostatni projekt z kulonami, bo pewnie jeszcze daleka droga do finalnej przeróbki chociażby 820. Poprawa jest widoczna i skuteczna lecz jak sam piszesz pozostają jeszcze inne aspekty poza wentylatorem,a nas posiadaczy tych urządzeń jest wielu, a cały czas przybywa nowych😁. Myślę że wiele osób bardzo sobie ceni Twoje filmy na ten temat i czeka na kolejne, choćby z serii jak ustawiać, nastawiać kulony aby służyły długie lata. Wiem że takich filmów jest sporo, lecz po serii filmów z 912 może pora na 820. Pozdrawiam.

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    No jak może już zauważyłeś tematy Kulonów a w tym 820 się nie kończą :).

  • @HeniekBmw
    @HeniekBmw3 жыл бұрын

    Bardzo dobra robota. Co za troll dał łapkę w dół!!!

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    Dziękuję. Łapki zazwyczaj oznaczają subiektywne odczucia co do oglądanych treści. Zdaję sobie sprawę, że temat jest trudny, po części pewnie chaotycznie przedstawiony, w konsekwencji niezrozumiały. Może to też oznaczać pewne przesycenie tematem Kulonów. Także jest ok.

  • @robertj7583
    @robertj75833 жыл бұрын

    Tak przy okazji mam małe pytanie. W kulonie 912 przy ustawieniu w trybie zasilacza przy ustawieniu prądu np. 2 amper na wyświetlaczu pojawia się wartość 0,7 A pomimo braku obciążenia. Co może być przyczyną?

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    A w jakich okolicznościach to się pojawiło - było tak od zawsze czy po aktualizacji softu, czy jeszcze z innej przyczyny ? Nie wiem jaka przyczyna - procesor pewnie dostaje błędny sygnał z czujnika prądu (po wzmacniaczu operacyjnym za bocznikiem), zakłócone jest gdzieś napięcie zasilania lub też dołożony np wentylator który pobiera zasilanie z obwodu który jest monitorowany prądowo. A w trybie ładowarki pokazuje poprawnie ?

Келесі