Кривина - Антична крепост "Ятрус" 2024

Антична, късноантична и средновековна крепост Ятрус/Ятрон/Iatrus/Latro/Latris/Latron се намира на 0.55 km югозападно по права линия от центъра на село Кривина. Ятрус е изграден на нисък, намиращ се на десния, източен бряг на река Янтра. Хълмът е със стръмни склонове от север, северозапад, запад и от части от юг. От запад възвишението е ограничено от река Янтра, а от север и северозапад- от блатиста равнина. Възвишението се издига на 5 m над нивото на реката.
Ятрус се среща в римските пътни карти от III век. Там той е отбелязан като пътна станция, разположена на главния военен път, свързващ „Сингидунум“/Белград с делтата на река Дунав. В Певтингеровата карта твърдината е отбелязана с името Latro и е поставен на 9 римски мили от „Нове“ при гр. Свищов и на 16 мили от „Тримамиум“ при с. Мечка.
Пръв Карел Шкорпил отъждествява развалините при днешното село Кривина с римския кастел Ятрус. Дългогодишните българо- немските археологически проучвания потвърждават тоя факт. Благодарение на тях обекта е най- добре проучения късноримски, военен лагер в днешна България.
Първоначално тук е имало селище, което е предшественик на късноримската крепост. То е съществувало заедно с пътната станция през II-III век и вероятно е играело роля в граничната отбрана на империята. През 270-275 г. от север и североизток настъпват варварски племена. Това принуждава римляните да напуснат провинция Дакия, която е разположена северно от река Дунав. Така долното течение на реката се превръща отново в имперска граница. За ефективната и отбрана римските императори организират мащабно строителство на крепости.
Особено интензивно то е през първата четвърт на IV век по времето на император Константин I (306-337 г.). По това време на десния бряг на река Янтра е изграден военен лагер- кастел, именуван с античното име на реката- Ятрус. Лагерът е под командването на Първи италийски легион, чиито седалище е „Нове“, който се намира на 15 km западно от обекта. Войниците от тоя легион участват в строежа на кастела, както показват печатите върху тухлите, произведени в работилниците им.
Крепост Ятрус има форма на неправилен седмоъгълник, като крепостната стена следва конфигурацията на терена. От северозапад (към блатото) и запад (към реката) отбранителни стени не са открити. Общата дължина на укреплението е около 322 m, а широчината му- около 100 m. Общата площ е около 30-40 дка.
В днешно време северната част на градището, заедно с крепостната стена е разрушена от разливи на река Дунав. Крепостния зид е широк 3-3.5 m и с предполагаема височина около 10 m. Външното лице е от рустицирани блокове, а вътрешното от малки блокчета. Между тях има блокаж от ломени камъни, свързани с хоросан, смесен със счукана тухла. Дълбочината на основите е 1.5 m, а крепостната стена на места е запазена до 1.4 m височина.
Тя е снабдена с 12 кули, които са строени в 4 варианта. Ъгловите 3 кули са подковообразни или ветрилообразни. Нормалните 7 кули са силно издадени и масивни, U-образни. Ядро на укрепителната система на Ятрус е една голяма правоъгълна кула на югоизточната, крепостна стена, която по своите внушителни размери 30.5?15.3 m е без аналог сред паметниците на римското, военно строителство в днешните български земи. Разстоянието между кулите е 16 m.
ПЪЛЕН ТЕКСТ ТУК:paste2.org/WcE0VGPH
Местоположение
Надморска височина: 27 m GPS координати: 43°37’23” С.Ш. и 25°34’45” И.Д.
Текст цитат:www.bulgariancastles.com/s-kr...
Author's channel:
/ @laryykruchev1576
/ @laryykruchev1576
Telegram channel:t.me/+A1fjUajCpL5kYzI8
rtmps://dc4-1.rtmp.t.me/s/
t.me/laryy555
/ bulgariancastles
www.bulgariancastles.com/

Пікірлер: 2

  • @user-lw7fb7vd6c
    @user-lw7fb7vd6c14 күн бұрын

    Благодаря за видеото! Може ли да коментирате материалите и технологиите, изпозлвани при изграждането на крепостите, които показвате?

  • @laryykruchev1576

    @laryykruchev1576

    14 күн бұрын

    Под клипа има описание ако не си видял може да се запознаеш по обстойно,поради липса на място разширение с препратка.

Келесі