Крепост Зъбът до село Градище

Описание и история
Късноантична и средновековна крепост Зъбът се намира в едноименната местност, на 1.25 m южно от село Градище. Изградена е на полуостров, заобиколен от река Крапец от запад, север и изток. От запад склонът е скален и отвесен. От юг чрез тясна, скална шийка полуостровът се свързва с останалата част от масива.
Тази шийка е прекъсната с издълбан в скалата ров. Твърдината е най-достъпна от изток през реката където се виждат останки от стар път който се изкачва към укреплението.
Укрепление Зъбът заема площ от около 3-4 дка. От източната страна се виждали останки от крепостен зид, изграден от ломени камъни, споени с бял хоросан. Крепостта е датирана през 80-те години по материали от иманярските изкопи към XIII-XIV век от намерените артефакти- битова керамика, монети и железни сечива. При нашата разходка на обекта беше открита много късноантична керамика.
Местоположение
Надморска височина: 287 m GPS координати: 43°05’01” С.Ш. и 25°00’46” И.Д.
Литература
Милчев, А. Габрово и неговия окръг през средновековието (VII-XIV в.). - В: Годишник на Софийския университет, т. 69. София, 1975.
Автори: М. Гърдев и И. Минков

Пікірлер: 4

  • @angeltashev6183
    @angeltashev618328 күн бұрын

    От всички,подобни видеоклипове и от лични наблюдения,все повече,започвам да мисля,че въпреки,липсата на съвременната медицина и механизация,населението не е било,никак малобройно!До всяко селце и град в наши дни се намират,останки от Историята на територията на България.

  • @KrepostiSvetilishta

    @KrepostiSvetilishta

    27 күн бұрын

    Така е. Може би не са били с много жители но селища е имало доста, особенно в атичния и късно античния период. За съжаление няколкото чумни епидемии както и постоянните нашествия от север значително са редуцирали популацията на балканите.

  • @user-lw7fb7vd6c
    @user-lw7fb7vd6c22 күн бұрын

    Благодаря за видеото! Имате ли документи за крепосттите, които показвате? Може ли да коментирате материалите и технологиите за изграждане на крепостите? Благодаря предварително за отговора.

  • @KrepostiSvetilishta

    @KrepostiSvetilishta

    21 күн бұрын

    Здравейте. Да, за повечето от крепостите има статии и публикации на археолози. Обикновено под клипа добавям статия към която в източници е посочено от къде идват сведенията за обекта. Разбира се има и места за които се знае малко и са слабо проучвани. Аз рядко се наемам да правя лични коментари и интерпретации на нещата които откривам. Предпочитам да оставя това на компетентните за това хора, а именно българските археолози. Материалите и технологията за изграждане на крепостите изисква много по сериозни изследвания на обекта от едно теренно обхождане което аз правя.

Келесі