No video

Krąg kosztów - Jak prowadzić ewidencję na "4" i "5", uzgadniać krąg kosztów i przeksięgowywać na WF

✅✅✅ Jak prowadzić ewidencję na "4" i "5", ujmować wyjścia z kręgu, uzgadniać krąg kosztów, i przeksięgowywać na wynik finansowy w wariancie porównawczym i kalkulacyjnym.
👉👉👉Teraz możesz dokonać niesamowitej Transformacji zawodowej 💻- od początkującej księgowej (początkującego księgowego) do głównej księgowej - dyrektor finansowej (głównego księgowego - dyrektora finansowego) .
🔥Sprawdź jak to zrobić i skorzystaj ze🎁 zniżki 10% dla subskrybentów kanału YT z kodem rabatowym:
YT10
pakiet-maxi-20...

Пікірлер: 18

  • @michalrogala
    @michalrogala6 күн бұрын

    Dzięki Ci dobra kobieto, życie mi ratujesz tymi filmami.

  • @bozenawodarska9917
    @bozenawodarska99172 жыл бұрын

    Super materiał. Więcej takich. Dziękuję.

  • @mooyukii
    @mooyukii2 ай бұрын

    Dzien dobry ponownie 😊 Bardzo dziekuje za wczesniejsza odpowiedz, ale mam pytanie, jesli chodzi o prowadzenie kosztow tylko na „4”. Wyczytalem, ze przy takim sposobie stosuje sie tylko konto 79, a nie jak przy stosowaniu „4” i „5” dwoch kont 790 i 791, ktorych salda mimowolnie na koniec okresu powinny byc identyczne tylko, ze po przeciwnych stronach. Troche zaburza mi to moje myslenie i zastanawia mnie, czy nie ma przeciwskazan, aby stosowac oba te konta w dzialalnosci stosujacej tylko konta zespolu „4”. I przykladowo wyjscie z kregu np na potrzeby wlasne byloby zaksiegowane WN 791 / „6” MA i dodatkowo WN 490 lub 7 kosztowa / 790 MA. W tej sytuacji w RZIS zwiekszyloby to koszt na potrzeby wlasne i zmniejszylo stan zapasow. Troche mi cos tu nie pasuje, ale nie wiem, czy rozumuje to poprawnie

  • @KarolinaKaszubowska

    @KarolinaKaszubowska

    2 ай бұрын

    Jeśli nie prowadzi się zespołu "5", to nie ma kręgu kosztów oraz potrzeby stosowania kont uszczelkowych bo nie ma czego uszczelniać. W przypadku produkcji należy wtedy, poza "4" stosować konto 490 w celu ujęcia przyjęć wyrobów 601/490 (wg kosztu wytworzenia ustalonego poza ewidencją księgową) oraz rozchodów 490 / 601.

  • @KarolinaKaszubowska

    @KarolinaKaszubowska

    2 ай бұрын

    A jeśli chce się Pan nauczyć samodzielnego prowadzenia ksiąg, w tym ustalania kosztu wytworzenia wyrobu, polecam mój kurs bilansisty: kurs-bilansisty-wrzesien-2022.gr8.com/

  • @danutagrochowska251
    @danutagrochowska2518 ай бұрын

    Czy może Pani napisać jak powinno wyglądać księgowanie wyrobu gotowego/materiału, który jest kilkakrotnie poddawany przeróbce i może występować pod różnymi postaciami? RW powinno być jedno przy wydaniu na produkcję, a ponowne wydanie na przerób powinno być udokumentowane już przesunięciem międzymagazynowym do magazynu materiał/wyrób gotowy w przerobie?

  • @KarolinaKaszubowska

    @KarolinaKaszubowska

    8 ай бұрын

    wydanie wyrobu z magazynu produktów/półproduktów do dalszego przerobu Wn 5 (jakieś koszty produkcji) Ma np. 601, przyjęcie odwrotnie, potem kolejne wydanie znowu 5/6 itd. Jedynie zmieni się wartość wyrobu/półproduktu (wzrośnie o koszy przerobu).

  • @danutagrochowska251

    @danutagrochowska251

    8 ай бұрын

    dziękuję za odpowiedź

  • @mooyukii
    @mooyukii5 ай бұрын

    Dzień dobry, właśnie zacząłem pracę w firmie, która stosuje uszczelki, również są to też moje pierwsze kroki w księgowości, ale nurtuje mnie jedno zagadnienie. Przykładowo, co w sytuacji, gdy podczas inwentaryzacji stwierdzono znaczące nadwyżki wyrobów gotowych. Księgowanie jest zgodne z filmikiem w minucie 6:40, ale występuję wtedy saldo po stronie Wn 790 dla konta przychodowego. Jakie to ma odzwierciedlenie w RZiS? U nas wykazywane to jest sumą obrotów w pozycji "Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki" , która w tej sytuacji byłaby przedstawiona ze znakiem minusowym. Czy tak jest prawidłowo?

  • @KarolinaKaszubowska

    @KarolinaKaszubowska

    5 ай бұрын

    tak, prawidłowo

  • @mooyukii

    @mooyukii

    5 ай бұрын

    @@KarolinaKaszubowska bardzo dziękuję za odpowiedź

  • @monikasz.4761
    @monikasz.4761 Жыл бұрын

    Co w przypadku, gdy pobieram wyrób gotowy z magazynu bo jest potrzebny do świadczonej usługi naprawy z której będzie przychód. Czy to jest wyjście z kręgu? Jak maja się odchylenia (przy magazynie WG w cenie ewidencyjnej) do wyjścia z kręgu.

  • @KarolinaKaszubowska

    @KarolinaKaszubowska

    Жыл бұрын

    nie jest, ponieważ ujęcie będzie 5/601 wyroby. W przypadku stos.stałych cen ewidencyjnych dodatkowo będzie występować konto 580 rozliczenie produkcji, czyli zapisy pozostaną w kręgu.

  • @monikasz.4761

    @monikasz.4761

    Жыл бұрын

    @@KarolinaKaszubowska bardzo dziękuje za odpowiedz. Uszczegółowię pytanie, dotychczas przychody ze sprzedaży usług ujmowane są na 7-przych. 7 wart.sprzedanych usług (pobrane materiały) to proste krótkie usługi. A dodatko wprowadzę produkcje prostych wyrobów które będę sprzedawać, ale może się właśnie zdarzyć jak wyżej ze wykorzystam ten wyrób do świadczonej przeze mnie usługi. To wtedy to pobranie wyrobu księgować w 5. ?

  • @regularbloke7410
    @regularbloke7410 Жыл бұрын

    moze pani w kilku słowach powiedziec jaki jest sens ksiegowan na kontach 791 i 790 ? jak te ksiegowania wpływaja na rzis i bilans ?

  • @KarolinaKaszubowska

    @KarolinaKaszubowska

    Жыл бұрын

    Chodzi o możliwość uzgodnienia zmiany stanu produktów w bilansie z tą wynikającą z kont. Jeśli np. wyrób gotowy ulega zniszczeniu i zostałby od razy wyks. na poz.k.operacyjne, to w bilansie wystąpi zmiana stanu produktów-spadek a na kontach wchodzących do kręgu by nie miała odzwierciedlena. Dzięki dodat.ujęciu na 791, którego saldo przenosi się na koniec roku na 490, w kręgu kosztów pojawia się ten rozchód. Jesli wiemy co wychodzi z kręgu, to równie dobrze można pominąć stosowanie uszczelek (w mniejszych firmach to mogą być poj, operacje)

  • @regularbloke7410

    @regularbloke7410

    Жыл бұрын

    @@KarolinaKaszubowska dzieki za odpowiedz, 1. w jakiej pozycji bilansu wystepuje zmiana stanu produktów-spadek , czy chodzi o zmniejszenie salda w pozycji zapasy czyli zmniejszenie salda o wartosc zniszczonego wyrobu gotowego ? 2. zniszczenie wyrobu gotowego to pozostały koszt operacyjny a na przykład zuzycie materiałów to koszt operacyjny. czy w kregu kosztów oprócz kosztów operacyjnych powinno sie ujmowac takze koszty nie stanowiace kosztów operacyjnych (w naszym przykładzie to koszty zniszczonych wyrobów gotowych )

  • @KarolinaKaszubowska

    @KarolinaKaszubowska

    Жыл бұрын

    @@regularbloke7410 W bilansie nie ma takiej pozycji, to różnica między BZ wyrobów, prod.w toku, półprod. i ewent. rozliczeń m/o a BO tych pozycji. To czy dany koszt jest KUP czy NKUP podatkowo nie ma tu nic do rzeczy, istotne czy to koszt operacyjny czy np. p.k.o.

Келесі