Koniec fotowoltaiki i pomp ciepła od 01 lipca? HD 1080p

Ғылым және технология

‪@Fundacja_Energii‬ koniec pomp ciepła, koniec opłacalności fotowoltaiki, opłacalność fotowoltaiki, ceny prądu, ceny gazu, podwyżki gazu, podwyżki prądu, od 01.07.2024, opłacalność pomp ciepła, ile prądu zużywa pompa ciepła, jak wzrosną ceny prądu? Opłacalność fotowoltaiki, ujemne ceny energii elektrycznej.
Czy od 01 lipca 2024 r. nadejdzie koniec opłacalności fotowoltaiki i pomp ciepła?

Пікірлер: 53

  • @mariuszmierzwa8174
    @mariuszmierzwa81742 ай бұрын

    Mega lubię taki typ poczucia humoru. Super robota i niech leci w eter niczym CAtMen😂

  • @lukaszjanczak9472
    @lukaszjanczak94726 ай бұрын

    Łapka Subik za te koty😊. Świetny materiał. Czekam na więcej informacji na temat kogeneratora

  • @grzechuskl6684
    @grzechuskl66846 ай бұрын

    7:09 Tu akurat muszę się nie zgodzić, że wszystkich odbiorców dotyczą zmiany, dlatego jak już ktoś tu wspomniał, zmiany nie dotyczą starego prosumenta, którego nie dotyczą żadne podwyżki prądu, a korzystając i zarazem obciążając przez wprowadzanie wytworzonej energii do sieci elektro energetycznych, nie obowiązują ich także żadne opłaty dystrybucyjne co jest wielkim nieporozumieniem i to też powinno być w jakiś sposób uregulowane, bo te ich opłaty muszą być w jakiś sposób zbilansowane na innych odbiorcach. Pozdrawiam.

  • @antonikrawczyk1399
    @antonikrawczyk13996 ай бұрын

    Nie wazne, czy naliczanie bedzie godzinne, czy minutowe, czy stuletnie nasza infrastruktura nie jest przystosowana do wlaczania takich ilosci energii do sieci. Jesli nie bedzie magazynow energii na poziomie np powiatu wysylka pradu do sieci bedzie w wiekszosci blokowana. Gdzie tu sens nie wiem.

  • @Fundacja_Energii

    @Fundacja_Energii

    6 ай бұрын

    To prawda, ale największy problem to niechęć energetyki zawodowej do zmniejszania produkcji gdy z góry wiadomo, że np. w najbliższy weekend będzie mocno wiało albo będzie słonecznie. Zamiast zmniejszać produkcję, wolą wyłączać fotowoltaikę. Im kasa musi się zgadzać.

  • @hmmtentego5542
    @hmmtentego55426 ай бұрын

    :) dzieki za material ...ale musze zobaczyc to jeszcze raz poziom sarkazmu nie pozwolil mi sie skupic :) nie wspominajc o przerwie na recznik gdy oplulem sie kakao :P Pozdraiwam serdecznie i do nastepnego :)

  • @sebek6543210
    @sebek65432106 ай бұрын

    Cogodzinne odczyty to około 137KB danych na osobę, a więc około 2TB na rok dla wszystkich abonentów. I to przy założeniu, że zapisujemy każdy odczyt jako zwykły float. Takie ilości danych spokojnie jest w stanie gromadzić przeciętny serwer z odpowiednią ilością pamięci.

  • @sebek6543210

    @sebek6543210

    6 ай бұрын

    Zapomniałem dopisać, że 2TB na rok dla wszystkich abonentów @@kreciq_klu

  • @sebek6543210
    @sebek65432106 ай бұрын

    W tauronie już mamy od lat dostęp do danych z licznika co godzinę, więc to nie problem

  • @ZawaDii97
    @ZawaDii976 ай бұрын

    nic nigdy nie będzie w polsce opłacalne, najpierw naciaganie potem ryk, wszystko pisane tak zeby szary kowalski nie zrozumiał i sie wkopał.

  • @animaspreston8158
    @animaspreston81586 ай бұрын

    Ja se założę off grid do grzania wody ,aby pv 2,5 kw mi starczy na bojler 300l

  • @januszbezan2842

    @januszbezan2842

    5 ай бұрын

    I będzie 100% autokonsumpcji.

  • @egon8273
    @egon82735 ай бұрын

    Koniec to juz teraz nastąpił bo za grudzień energetyka płaci 30 gr. za 1 kWh a grudzień i styczeń to uzysk kWh jest mizerny. a autokonsumcja latem ile zużyjesz 5 do 10% produkcji reszte oddasz prawie za darmo.

  • @piotrsadowski9530
    @piotrsadowski95306 ай бұрын

    Co do oglądalności to trzeba wziąć pod uwagę ze ludzie lubia oglądać głupoty a nie martwic się czy jutro będzie swiecic słońce 😅 Co do energetyki to tez wszystko sie zmienia z roku na rok (moze bedzie podatek o posiadania paneli za metr) wiec nie można powiedziec jaka bedzie cena energii za 4 lata. Dzis nie mamy gwarancji jaka bedzie cena od lipca a co mówić o 2028 r. Jak to mówią jedna 🚀 może zmienić wszystkie ceny 😲 pozdrawiam 🤗

  • @janogrodnik8663
    @janogrodnik86636 ай бұрын

    9:14 co za bzdury 630.- średnia roczna . Za grudzień w zimie cenę ustalili na 300.- . Uwzględniając ceny ujemne w lecie to średnia będzie bliżej 150.-

  • @voltanic3527
    @voltanic35276 ай бұрын

    Chynsky generator gazowy ? po ile ?

  • @Fundacja_Energii

    @Fundacja_Energii

    6 ай бұрын

    Chynsky to nie wiem, ten jest richtig niemiecki.

  • @arczik8526

    @arczik8526

    6 ай бұрын

    ja w Nimcach(Germanistan) je wszystko wiynksze i lepsze

  • @sebek6543210
    @sebek65432106 ай бұрын

    Ten kogenerator zamierzacie sprzedawać pewnie za ponad 50 tys zł. Hmm, to może wyjść jednak trochę za drogo. Co prawda da to wolność od dostawców prądu, ale na pewno nie może być to rozpatrywane pod kątem, czy się zwróci

  • @therednask
    @therednask6 ай бұрын

    Co widzę po zużyciach jakie są na youtube to minimalnie mają 9.000 kw a nie zaniżone 6000kw

  • @Fundacja_Energii

    @Fundacja_Energii

    6 ай бұрын

    Wszystkie podane są z życia wzięte - sam ogrzewam dom powietrzną pompą ciepła od 2016 roku, mam też fotowoltaikę o mocy 9,6 kWp. Różnice będą zawsze: dwóch identycznych domach o pow. 100m2 wystarczy ustawić temperatury z różnicą 2C (np. w jednym 20C a w drugim 22C) by roczne zużycie energii różniło się o ok. 1000 kWh. Do tego dochodzi różny czas spędzany pod prysznicem, częstotliwość używania pralki itd. Bardzo ważna (a właściwie kluczowa) jest też termoizolacja budynku.

  • @therednask

    @therednask

    6 ай бұрын

    @@Fundacja_Energii Widziałem w internecie film z pompą ciepła i piecem na drewno. Identyczne 2 domy ta sama ilość ludzi i zimą na ogrzewanie papą 8000zł a na drewno 2000zł , Wszystko pokazał , bez syfu , brudu problemów. Nie chodzi o kasę czy wygodę ale o zasadę. Jeśli coś muszę na 100% tego nie zrobię a żeby państwo wywiązało się z obiecanek cacanek prze UE to musi "zaszczepić" w pewnej ilości ludzi dając kasę na takie rzeczy. NIe zachęcać , a wręcz zmuszać bo widać dobrze ze to się nie opłaca ale jakoś to się musi sprzedać bo trzeba się wywiązać z umowy. Ja jestem pełną gębą za samowystarczalnością ciepła itp. No całym sobą , ale nie tym kosztem jak jest taniej i lepiej. Nawet taki głupi kogenerator jest tańszy zimą.

  • @KokinSSJ
    @KokinSSJ6 ай бұрын

    Przecież ilość danych do przeprocesowania od 1lipca nie będzie aż tak dużo większa ;) Już teraz w systemie Tauron są przechowywane godzinowe informacje dla pobranej i oddanej energii, przed i po bilansowaniu godzinowym, więc dojdzie jeszcze jedna krotność informacji. Dodatkowo już teraz wszystkich wpycha się na eko-faktury a wtedy ilość stron nie ma takiego znaczenia. Kolejną sprawą jest to że faktury mają być przejrzyste, ale nie są i nie będą przynajmniej w Tauron mają to, gdzieś a UOKIK stwierdził że wszystko jest ok - a ja na fakturze dalej wiem tylko ile sprzedałem energii przez cały rok i na jaką kwotę. Nic nie wiem ile mi zostało na przyszłe rozliczenia, po jakiej stawce zostało to rozliczone i ile msc oddałem. Kogenerator może być ciekawym rozwiązaniem, bo energia + ciepło w zimie, ciekawe tylko co robić z ciepłem w lecie bo wtedy to odpad.

  • @Fundacja_Energii

    @Fundacja_Energii

    6 ай бұрын

    Latem ciepła będzie o ponad 90% mniej, bo gro energii będzie pochodziło z fotowoltaiki z magazynem energii. Reszta na CWU a to co zostanie, to już drobiazgi

  • @KokinSSJ

    @KokinSSJ

    6 ай бұрын

    @@Fundacja_Energii tak, tylko wtedy trzeba mieć i kogenerator oraz PV... No i kogenerator wymaga przynajmniej małego magazynu energii - cieplnej i elektrycznej. Więc gdzie zysk z kogenratora?

  • @user-hr3gu1xe9r
    @user-hr3gu1xe9r6 ай бұрын

    Czy nie powinno być tak, żeby w końcu nie robić podziałów w fotowoltaice na stare i nowe zasady, tylko zrobić jedne wspólne zasady dla wszystkich, bo uważam że od tego powinno się zacząć i to znormalizować. Prawda jest taka że między innymi podwyżki generują tzw. stare zasady, dlatego że mogą wprowadzać energię gdzie w zasadzie jest jej nadmiar, a odbierać ją mogą kiedy chcą, a z reguły zimą kiedy muszą ją wyprodukować elektrownie, nie płacąc nawet za przesył i nie obowiązują ich żadne podwyżki, natomiast cała reszta odbiorców jest strzyżona jak te barany na filmie 😀 Warto by było o tym zrobić też film.

  • @DigitalPolak

    @DigitalPolak

    6 ай бұрын

    Jakie zmiany na starych zasadach 😆trzeba rewolucje niszczyć w zarodku więc daj sobie spokój chłopie. Osoby które zainwestowały pieniądze wtedy bo rozumiały i wiedziały jak to się skończy będą teraz pokrzywdzone, jeśli się nie mylę było to ledwo co ponad 800k prokonsumentów. Brakuje mi kalkulatora który policzyłby na podstawie zeszłego roku symulacje na taki dom. Kalkulatora który weźmie dane z URE, dane z produkcji w domu, policzy ile oddane było do sieci i ile zabrane. Dane te można wziąć z jakiejkolwiek instalacji z licznikiem energii oraz może z taurona? Myślał ktoś nad tym spośród zapracowanych handlowców? Bo technicy są na budowach i nie mają czasu...

  • @Fundacja_Energii

    @Fundacja_Energii

    6 ай бұрын

    Zgadzam się w 100%. Film zrobimy. Dziękuję za pomocny komentarz.

  • @user-hr3gu1xe9r

    @user-hr3gu1xe9r

    6 ай бұрын

    @@DigitalPolak System, który był stworzony był wielkim błędem za który dzisiaj reszta społeczności płaci w postaci podwyżek cen prądu, nie każdy miał możliwości techniczne założenia PV, nie wspominają o ludziach mieszkających w miastach i na osiedlach. Prawda jest taka że URE tak modyfikuje podwyżki, żeby także pokrywały koszty starego prosumenta, niestety rachunki muszą się zgadzać, a im mniej jest wpłacających tym więcej muszą płacić.

  • @user-hr3gu1xe9r

    @user-hr3gu1xe9r

    6 ай бұрын

    @@Fundacja_Energii Temat taki wzbudzi na pewno dużo kontrowersji, system był wręcz chory i nieprzemyślany, za który dzisiaj duża część odbiorców musi za to płacić.

  • @zychgrzegorz

    @zychgrzegorz

    5 ай бұрын

    D*pa boli..., umowy na net-metering są czasowe.

  • @karolleonik4679
    @karolleonik46796 ай бұрын

    Treść to rozpaczliwa próba pocieszenia prosumentów, ale forma mi się podoba.

  • @cosmopaul1
    @cosmopaul16 ай бұрын

    Bzdura, jak zużyć 40 % na autokonsumpcję ? Fotowoltaika produkuje latem i w ciągu dnia. Pompa ciepła chodzi wiosną, jesienią i zimą, bez wirtualnego magazynu to już kicha.

  • @jankanownik5029

    @jankanownik5029

    6 ай бұрын

    Bardzo łatwo. Spać idziesz po zmierzchu ,wstajesz po wschodzie a na zimę wyjeżdżasz do ciepłych krajów.

  • @krzysztofkozowski2968

    @krzysztofkozowski2968

    6 ай бұрын

    @@jankanownik5029 i robić miesieczne wakacje w styczniu a nie w lipcu jak wszyscy

  • @Fundacja_Energii

    @Fundacja_Energii

    6 ай бұрын

    Dziękuję za zwrócenie uwagi na niedopowiedzenie i podpowiedź następnego tematu. Zrobimy osobny film o tym, jak zwiększyć autokonsumpcję energii.

  • @jankanownik5029

    @jankanownik5029

    6 ай бұрын

    W Polsce mamy średnio 1700 godzin słonecznych w roku a rok ma 8760 .jest potencjał na panele

  • @4d4md
    @4d4md6 ай бұрын

    Przecież energa już pobiera nasze dane co godzinę. Co więcej samemu sobie ze strony energii można pobrać taki raport za dowolny okres czasu

  • @Fundacja_Energii

    @Fundacja_Energii

    6 ай бұрын

    Tak, 80% klientów Energii i Taurona jest już zdalnie odczytywana. Co jednak z pozostałym 20% i klientami innych firm, które są jeszcze w lesie? Nowe zasady dotyczą wszystkich, - więc dopóki ostatni nie zostanie tak opomiarowany, system nie ruszy. Zobaczymy zresztą po 01 lipca, kto miał rację.

  • @voltanic3527
    @voltanic35276 ай бұрын

    ciekawe,ciekawe 3koty....

  • @O_R_I_O_N
    @O_R_I_O_N6 ай бұрын

    Nie siejcie pańki!

Келесі