Kogeneracja 014: Automatyczne uruchamianie silnika, elektronika i sterowanie

Ғылым және технология

Zakup wycinarki laserowej przez link wspomaga mój kanał:
lasermaster3.zeptobox.pl/
Link do polskiej instrukcji obsługi:
zeptobox.pl/olm3.pdf
Zapraszam do sklepu sklep.zeptobox.pl
Wszystko z gwarancją w Polsce i zakupy na raty.
UWAGA! 2022-03-01 Ruszyłem z projektem Kogeneracja
Zapraszam do grupy na FaceBook:
/ 1319771558409753
Chcesz wesprzeć moje działania? Link tutaj:
sklep.zeptobox.pl/produkt/wsp...
Zapraszam także na kanały polecane:
‪@PompaCiepłaiPV‬
‪@EkoNiezalezny‬
‪@DobryProjekt‬
‪@napradpoPolsce‬
‪@TomaszZylkaPV‬
‪@buforidrewno‬
‪@siaznatury6659‬
‪@Kenny88‬
‪@PaneleFotowoltaiczne‬
‪@DreamMedia0‬
‪@Luksiuelektryk‬
‪@smart-diy‬
‪@mrAkumulator‬
‪@SmartDom20‬
‪@ParagonDIY‬
‪@SandraWawer‬
#kogenerator
#kogeneracja
#agregat

Пікірлер: 264

  • @upanie1
    @upanie1 Жыл бұрын

    Co do druciarstwa to nawet tego nie komentuj. Jak ktoś faktycznie robi takie projekty na co dzień to wie jak to jest i nigdy od druciarstwa wyzywać projektu nie będzie. Przecież to jest oczywiste, że na takim etapie projektu chodzi o eksperymenty, ciągłe przekładanie, przełączanie, zmiany koncepcji etc. Po o tracić czas na to żeby za każdym razem układać kabelki, przycinać na odpowiednią długość, opisywać i diabli wiedzą co jeszcze. Ale są tacy ludzie, którzy umiłowali sobie porządek i nie ma znaczenia, że to co robią jest totalnie bez wartości merytorycznej ale za to wszystko jest ładne i poukładane - masakra.

  • @czapa400
    @czapa400 Жыл бұрын

    Bardzo dobra robota :) dla zasięgu

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY Жыл бұрын

    Śledzę od początku, trzymam kciuki i czekam na kolejne odcinki :) Pozdrawiam Leszek...

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Dzięki i pozdrawiam.

  • @sniper100
    @sniper100 Жыл бұрын

    super, czekam na kontynuację i blueprinty, dane wydajności itp itd :)

  • @kurczakpe
    @kurczakpe Жыл бұрын

    No i kolejny raz "czapka z głowy" bardzo fajny pomysł z tym sterowaniem. rozumiem że jak będzie zapotrzebowanie z domu na "ciepło" układ będzie automatycznie więcej go produkował np: zwieszenie obrotów , zwiekszenie obciażenia np produkcja prądu .P.S. jęsli ktoś zarzuca Ci druciarstwo nie wiem co o nim sadzić pewnie nigdy nie robił tak zaawansowanego projektu. - nie ma co sie nim przejmować

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Dzięki za miłe słowa!

  • @jaroslawfilipiuk1494

    @jaroslawfilipiuk1494

    Жыл бұрын

    Projekt właśnie na tym polega, że jest na początku brudnopisem. Nawet racjonalnie rzecz ujmując szkoda czasu na trasowanie kabli jak za chwilę coś się zmieni. Dopiero prawie...prawie ukończony projekt wymaga uporządkowania. Ale wiadomo, z czasem będą kolejne zmiany i to na plus. Waldku, to już działa nawet bez pradnicy! Bedzie teraz tylko coraz lepiej. Ba, sądzę że ten projekt będzie miał prawie 100% sprawności. Tylko od Ciebie zależy ile wypuścisz tlumikiem i rozproszeniem silnika. Malo tego, skrzynia, również może mieć odzysk ciepła, to żaden problem. Taka repekuracja i jest ślicznie!

  • @tinytv6890
    @tinytv6890 Жыл бұрын

    Kibicuje i trzymam kciuki za projekt! Widać że konsekwetnie działasz i to mi się podoba. Co do pomysłów na przyszłość to rozważ przejscie na ESP32. Umożliwi to podlaczenie do Twojego routera po WiFi i logowanie parametrow na mini serwerek np. na RPi4 + Grafana. Możliwość logowania danych i ich przeglądanie będzie bardzo pomocne przy testach. Jeśli byłaby potrzeba to mogę pomóc w tym aspekcie. Działaj dalej, jestem ciekaw efektów;)

  • @tadeuszwesolowski6730
    @tadeuszwesolowski6730 Жыл бұрын

    Dobra robota

  • @pawelec5
    @pawelec5 Жыл бұрын

    Witam, Sygnał z cewki zapłonowej podłączyłbym na wejście PCINT i liczył ilość zboczy w jakimś okresie czasu wyliczonym z timera. Nie miałbyś dodatkowej zwłoki. Czyli co przerwanie z timera miałbyś już gotową wartość w zmiennej. Np: 1.impulsy = 0 : timer1 start (ustawiony np 500ms) ... 2.generowane zbocza się zliczają po przerwaniach na pcint i dodają do zmiennej impulsy ... 3.gdy timer odliczy 500ms generuje przerwanie i wtedy timer stop, obliczasz ilość obrotów na podstawie impulsów i czasu i wracasz do 1 Może warto wynik uśredniać. Przecież nie zależy Ci tu na jakiejś b.szybkiej reakcji silnika względem temperatury. Jeszcze dużo programu przed Tobą więc czas będzie na wagę złota. Pozdro. Chyle czoło.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Właśnie dokładnie w taki sposób jest to realizowane tylko na pinie 5 bo piny z obsługą przerwań są wykorzystywane do innych celów a na płytce Arduino nano nie ma więcej pinów z przerwaniami.

  • @ktosktos2328
    @ktosktos2328 Жыл бұрын

    Gaz do domu dla indywidualnych odbiorców jest zamrożone do końca następnego roku bez limitu zużycia a na prąd mamy linię zużycia więc opłacalność kogeneratora z gazem ziemnym znacząco wzrasta.

  • @jeszczeBEZnazwy

    @jeszczeBEZnazwy

    Жыл бұрын

    Słuszna uwaga🤔

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Opłacalność kogeneratora tego typu to jest z modulowaną mocą cieplną liczyłem 10 lat temu i wychodziło mi że się będzie opłacać.

  • @kathpearl876

    @kathpearl876

    Жыл бұрын

    ​@@ZeptoBoxpl W ostatniej dekadzie gaz ziemny najtaniej był po 1,3 zł/m3. Teraz Jest prawie trzy razy droższy w taryfie dla gosp. dom. Ale przy cenie prądu 3 zł/kWh dla przedsiębiorcy gaz w cenie "domowej" mógłby się bilansować. Gaz dla przedsiębiorców jest w tej chwili kilka razy droższy od gazu ... LPG (ziemny ok. 1,2 zł/kWh, na stacji LPG 0,45 zł/kWh). ALe już niebawem przestaniemy od naszych sąsiadów LPG sprowadzać. Ciekawe, jaka będzie wtedy cena... Ciekawe czasy mamy.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    @@kathpearl876 pamiętaj tylko że większość elektrowni w Polsce jest gazowych i co więcej gaz jest potrzebny aby utrzymać pracę kotłów.

  • @kathpearl876

    @kathpearl876

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Wiele elektrowni przerzucała się w ostatnich latach na gaz, ale czy to większość? Inna sprawa większość elektrowni, nie musi stanowić większości produkowanej mocy. Z ostatnich danych za listopad połowa wytworzonego prądu jest z węgla kamiennego, 1/4 z brunatnego. Coraz więcej elektrociepłowni tworzy bloki na współspalanie lub osobne biomasy oraz bloki na odpady. Swoją drogą, mamy w POL 10 milionów hektarów gruntów niewykorzstanych, które mogły by być użyte pod biomasę. Na ukr pszenica, która ma zapewniać chleb dla połowy świata jest na 5 mln ha. Tam są oczywiście gleby bardziej żyzne. Ale z każdego hektara u nas rocznie wyciągnie się kilka ton suchej biomasy. Oznacza to, że przy użyciu biomasy i odpadów poddawanych pirolizie oraz z biogazu z rolnictwa można mieć niezależność energetyczną bez użycia węgla/gazu.

  • @skowix1
    @skowix1 Жыл бұрын

    Witam ja będę robił do warsztatu coś takiego tylko że przerabiam kompresor mobilny diesel chłodzony powietrzem . I będzie kompresor z powietrzem oryginalnie plus generator prądu i wentylacja podłączona pod chłodzenie silnika . Na rurach wydechowych podłączony będzie grzanie wody pod bojler . Silnik v6. Pozdrawiam i czekam na dalsze działania bo może się odezwie po sterowanie do ciebie ,😁. Podziwiam i mam nadzieję że motywacji nie braknie

  • @andreasnowak6984
    @andreasnowak6984 Жыл бұрын

    Waldek jesteś super gościu i realizujesz bardzo ciekawy projekt 👍

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Dziękuję za miłe słowa.

  • @kamilmotaa1434
    @kamilmotaa1434 Жыл бұрын

    Aż mi się Arduino przypomniało 😆 czas zczytywania RPM może być 100ms jak również 200ms.. ja bym proponował sterować serwomotorkiem co najmniej co 1000ms bo silnik nie nadąża za zmianą przepustnicy..😉 A tak poza tym good jooooob 👍😉

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Problem już rozwiązany zwiększeniem podziałki przepustnicy z 0-100 do 0-1000.

  • @eedi75
    @eedi75 Жыл бұрын

    Piękny serial. Powodzenia

  • @ijot128
    @ijot128 Жыл бұрын

    Druciarstwo wysokich lotów 👍😉.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Nic dodać - nic ująć.

  • @semipawel
    @semipawel Жыл бұрын

    Pięknie proponuje integrację z home assistant :)

  • @BigMilk2009
    @BigMilk2009 Жыл бұрын

    Każdy wynalazek przechodzi z etapu koncepcji w takie "druciarstwo" a potem jest udoskonalany wraz z usuwaniem "druciarstwa". Podziwiam upór i czekam na efekty. Działaj dalej.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Dziś przyszła prądnica, ale niestety ma za niskie napięcie przy 2000 obr/min. :( Za to płyta warstwowa wygłuszająca jest zarąbista :)

  • @MarcinPracownia
    @MarcinPracownia Жыл бұрын

    Cześć Waldek bardzo mi się podoba to co robisz i wiedzy. To co zobaczyłem dzisiaj u Ciebie. Dziękuję bardzo pozdrawiam. 😎

  • @piotr8919
    @piotr8919 Жыл бұрын

    Co do tego matizowego czujnika temperatury jak będzie temperatura zewnętrzna 0C niech Pan zmierzy rezystancję tego czujnika potem wymontować go i do wrzącej wody i znów pomiar to będzie mniej więcej wiadomo co to za typ czujnika raczej to będzie jakieś NTC lub PT100. Co do projektu super sprawa czekam na dodanie prądnicy. Pozdrawiam

  • @pawerybak6818
    @pawerybak6818 Жыл бұрын

    1. To jest czterosuw. Czyli jedna iskra na dwa obroty wału. Czyli przy trzech cylindrach łącznie trzy iskry na dwa obroty. 2. Nie wiem jaki masz zamysł finalny ale piłowanie na obrotach ma chyba mały sens. Ja wolał bym stałe obroty około 1000rpm a zapotrzebowanie na ciepło modulować obciążeniem prądnicy. Silnik wtedy automatycznie zwiększał by moc. Będzie o wiele ciszej tym bardziej że trzy cylindrowe silniki nie pracują zbyt cicho.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Ad 1 No to jest 6 impulsów na jeden obrót. Nie wiem dlaczego. Ad 2 Dokładnie tak będzie docelowo. W odcinku z wykresem mocy odpowiadam dlaczego nie może to być 1000 obr/min bo zwyczajnie moment obrotowy silnika za niski. Chcę tez sterować prądnicą, jednak nie wiem jaki moment obrotowy będzie miała, bo rzadko przy prądnicach są takie dane. I to jest największy problem. Dlatego ludzie chwalą amerykanki, bo one nie potrzebują dużego momentu obrotowego. Zobaczymy co mi wyjdzie.

  • @pawerybak6818

    @pawerybak6818

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl widocznie ze względu na brak czujnika wałka, sterownik silnika nie potrafi rozpoznać kolejności cylindrów. Dlatego strzela iskrami na zapas co przy nieparzystosci daje taki efekt. Stare systemy czasami tak były skonstruowane.

  • @roro-xj8vm
    @roro-xj8vm Жыл бұрын

    dobra robota :)

  • @mirosawkolczynski1835
    @mirosawkolczynski1835 Жыл бұрын

    akurat w czasie meczu ciekawy pomysł

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    O której mecz się kończy? Może przesunę?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    No to 19:25 i do meczu zdążymy

  • @gemciu83
    @gemciu83 Жыл бұрын

    Jest moc !

  • @kajne219
    @kajne219 Жыл бұрын

    Profesjonalnie dla mnie. Pozdrawiam 🙂

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Dzięki.

  • @Progeniusz
    @Progeniusz Жыл бұрын

    Dobre prawie perpetum mobile :)

  • @krzysztofsupinski8618
    @krzysztofsupinski8618 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawy eksperyment, najciekawsze przed nami. Ciekawe jak będzie to wyglądało pod kątem zużycia gazu i jak to się będzie wyglądało w stosunku do zwykłego pieca gazowego. Jeśli silnik nie będzie produkował prąd do sieci a tylko na potrzeby ładowania akumulatora rozruchowego to może być słabo z opłacalnością takiego rozwiązania. Ciekawe jak wyjdzie to w stosunku do zwykłego pieca gazowego i małego agregatu również na gaz ziemny. Zakładamy że agregat produkuje podobne ilości prądu. Najciekawsze przed nami, trzymam kciuki za powodzenie projektu.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Właśnie po to buduje ten kogenerator aby sprawdzić czy da się grzać dom i za darmo mieć prąd to jest przy tym samym zużyciu które obecnie mam z kotła gazowego kondensacyjnego. Ten kogenerator będzie również ładował magazyn energii i zasilał dom kiedy będzie pracował.

  • @midiled

    @midiled

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Trochę obawiam się iż podczas obciążenia prądnicy zużycie paliwa ( benzyny, gazu itp) mocno wzrośnie i im więcej będzie prądnica obciążona tym silnik musi więcej paliwa zużywać. Analizując sprawność kotła gazowego kondensacyjnego i tego silnika z Matiza wnioskuję iż kocioł gazowy ma większą sprawność niż ten silnik spalinowy, sama konstrukcja palnika kondensacyjnego gdzie energia spalania gazu oddawana jest w instalacje wodną grzejników jest zdecydowanie lepsza niż to jak jest to zrealizowane w silniku Matiza. Poczekajmy jak uda się ten kogenerator zakończyć i wtedy porównać zużycie gazu z kotła jak i z tego silnika, moim zdaniem piec gazowy będzie zdecydowanie bardziej ekonomiczny a co za tym idzie sprawny. Na szybko proponuję obciążyć alternator mocą 300-500W i zaobserwować jak zmienia się praca silnika co być może pozwoli wysunąć jakieś konkretne wnioski jak z opłacalnością tego projektu. Pozdrawiam serdecznie

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    @@midiled Jest alternator przecież. I właśnie o to chodzi, że ma palić więcej, bo wtedy da więcej ciepła.

  • @midiled

    @midiled

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Owszem ciepła da więcej bo dostanie więcej paliwa, żeby miało to największą sprawność to musi pracować w przedziale obrotów które są dla niego optymalne. Każdy silnik spalinowy posiada właśnie taki punkt gdzie prędkość obrotowa silnika i jego sprawność osiągnie optymalne wartości, każdy wie że silnik np. najwyższy moment obrotowy osiąga tylko w wąski zakresie prędkości obrotowej to samo będzie z osiągnięciem największej jego sprawności. Tu chodzi chyba o ekonomię tego projektu bo żadną rewelacją będzie że silnik ogrzeje dom bo nastąpić to może przy dwukrotnie większym zużyciu gazu niż w piecu gazowym. Silniki spalinowe mają swoją sprawność i tak dla benzyny wynosi ona około 36% a dla diesla około 45%, najnowsze projekty silników powoli zbliżają się do 50% co pokazuje że przy kotle gazowym kondensacyjnym który oscyluje około 95-110% ( w zależności od parametrów w jakich pracują ) jest to dwa razy gorzej. Finalnie chodzi chyba o to ile wyniesie koszt wyprodukowania 1kw energii potrzebnej do ogrzewania domu, to że przy okazji silnik produkuje prąd to nie jest tu żadnym plusem bo automatycznie obniża to jego sprawność zamiany energii motorycznej na ciepło. Silnik benzynowy zużywa na postoju średnio 0,6-1l paliwa oczywiście im większa pojemność tym więcej , zakładając iż matiz zużyje 0,5l na godzinę i będzie w stanie nagrzać płyn chłodniczy o objętości 4L ( nie wiem ile tam wchodzi płynu więc to jest tylko założenie ) do temp 90* to teraz liczymy to tak że przy dzisiejszej cenie paliwa dajmy na to 6zł zużywamy 3zł na h i ta ilość ciepła jest w stanie nagrzać przestrzeń kabiny matiza pewnie około 2m sześciennych . to bardzo luźna kalkulacja i strasznie orientacyjna. Przypominam że każde obciążenie po wyżej tego ( biegu jałowego )powoduje drastycznie większe zużycie paliwa. Ja na Twoim miejscu zaczął bym od tego że odłączył bym wszelkie źródła ogrzewania w domu, wlał do baniaka 10L paliwa i faktycznie zaczął bym ogrzewać dom daj my na to przez 2h i ustalił bym faktyczne zużycie benzyny jakie jest potrzebne by zapewnić ciepło w domu przy danej temp. na zewnątrz. To pozwoli na obliczenie na zapotrzebowanie paliwa przy innych temperaturach otoczenia, pewnie że tu już trzeba nie co pogłówkować ale co nie co powinno to ukazać czy projekt ma sens i czy jest o co walczyć. Według mnie finalnie wyjdzie tak iż tym generatorem będziemy musieli zapłacić przy najmniej dwa razy więcej zza ogrzewanie niż piecem kondensacyjnym gazowym, przy czym nic nie zmieni tu obciążanie prądnicy z punktu ekonomi gdyż gdy ta wyprodukuje kilowat mocy to automatycznie ten kilowat energii pochłonie adekwatnie więcej paliwa które zostanie przez to dodatkowo zużyte. Zasilanie tego silnika gazem ziemnym być może zmniejszy koszty jednak i tak nie będzie to nadal lepsze od pieca kondensacyjnego gazowego. Energia to energia i czy odbierasz ją w postaci ciepła czy prądu z silnika tak samo powoduje to zwiększenie spalania takiego silnika, tak więc prąd produkowany przez ten silnik nie będzie przy okazji i za darmo, nie będzie się opłacało obciążać silnika dodatkowo tym alternatorem bo zużycie paliwa po prostu pochłonie ten zysk. Pozdrawiam serdecznie

  • @krzysztofgiszczak9232
    @krzysztofgiszczak9232 Жыл бұрын

    Super robota. Może, żeby nie wachlował tymi obrotami, zaprogramuj po prostu czas na reakcje np, 2s. Niech po reakcji czeka 2s na następny ruch (krok). Pozdro z Włocławka.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Już poprawione. Nie może być aż 2 sek.

  • @owsiak6
    @owsiak6 Жыл бұрын

    dobra robota fajnie to wszystko zaprogramowałeś bardzo fajnie to przemyślałeś niema się do czego przyjebać

  • @Karoldd26
    @Karoldd26 Жыл бұрын

    Panie Waldku obejrzałem całą serię w 2 wieczory super pomysł.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Jeszcze seria trwa... Trochę jak "Moda na sukces". Lada dzień dotrze do mnie servomotor który będzie służył za prądnicę. Zamówione już są też płyty warstwowe wygłuszające po które muszę jechać.

  • @Karoldd26

    @Karoldd26

    Жыл бұрын

    Chodził mi po głowie podobny pomysł tylko ze starym dieslem bo działać będzie na byle palnej cieczy a nawet smalcu. Teoretycznie oszczędniej, ale też słabiej grzeje no i głośny jak cholera. Tylko czasu brakuje i tak silnik leży już parę lat. Póki co zrobiłem pompę ciepła ze starej klimy, miał być eksperyment a działa już 3 lata.

  • @wojteksieradzki8668
    @wojteksieradzki8668 Жыл бұрын

    z pompą pownien pracować elektro zawór który będzie zamykał obieg przy uruchomieniu pierwotnego żródła ciepła w celu unikniecia strat energi cieplnej . Bądz wstawić zwykły zawór zwrotny oczywiście gdy takowa instalacja bedzie umozłiwiała prace i funkcjonowanie takigo zaworu .

  • @TomasAlfa100
    @TomasAlfa100 Жыл бұрын

    Super projekt, śledzę go od początku, kilka uwag ☺ serwo - przepięcie drucika bliżej osi spowodowało by więcej stopni na cm i chyba płynniej by działało, chyba, że skok będzie za krótki obroty silnika - może dałoby się zainstalować czujnik hala na koło zamachowe rozrusznika, bardzo dużo impulsów, dzięki temu będzie duża precyzja Arduino nano - narzekałeś na wolne działanie i problemy z wydajnością, nie wolałbyś zastosować ESP8266 lub ESP32, niższa cena, większa moc obliczeniowa, WIFI, 2 rdzenie, można by podłączyć dotykowy wyświetlacz kilku calowy, jedyny problem to zasilanie 3.3V, ale większość układów działa na takie napięcie

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    No i ESP dlatego jest tańsze bo nie pozwala na takie błędy i logika 3.3V więc później się zastanowię czy nie przejść na ESP32 jak mi pamięci zbraknie. :)

  • @maciejzzzz3819
    @maciejzzzz3819 Жыл бұрын

    to druciarstwo jest piękne 😊 esteta marketowy nigdy tego nie zrozumie 😅

  • @krzysztofzaecki1847
    @krzysztofzaecki1847 Жыл бұрын

    Dla ułatwienia modyfikacji danych w oprogramowaniu polecam umieścić je w zmiennych, dzięki temu możesz mieć je na początki i nie będziesz musiał szukać po całym kodzie programu.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Podejrzewam, że za chwilę będę walczył o każdy kB kodu, stąd tak proste dane wolę mieć w kodzie a nie jako zmienne.

  • @wwojtek2386

    @wwojtek2386

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl A może nie zmienne tylko definicje preprocesora. Kodu nie przybędzie, a czytelność bardzo wzrośnie

  • @kamilszamaek4453
    @kamilszamaek4453 Жыл бұрын

    24:08 zamiast używać int do przypisywania pinów, użyj #define, mniej pamięci zużywa ta bezwładność obrotów się zmieni jak będzie prądnica, bo będzie wolniej w obroty wchodzić i więcej gazu będzei trzeba

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Na razie nie optymalizuję programu. Ktoś też mi pisał, że komentarzy w kodzie nie umieszczam, a Ty już nawet o definicji zmiennych pamiętasz :) Co do sterowania gazem to już problem ogarnąłem tj zamiast zrobić, że przepustnica przyjmuje wartości od 0-100 (na 11 było za dużo gazu a na 10 za mało) zrobiłem zakres od 0 do 1000 i teraz trzyma równo gaz w okolicach 100 zmiana od 97 do 107 nie wpływa na falowanie. Jeszcze odczyt obrotów muszę poprawić.

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Musisz uśredniać. Ja to robiłem tak, że w tablicy 16 pozycji zapisywałem w kółko odczyty licznika co pomiar. Do sumy wszystkich dodawałem ostatni pomiar, a odejmowałem najstarszy. Następnie dzieliłem sumę przez 16, czyli przesuwałem wynik o 4 bity w prawo. i na wyświetlacz.

  • @wwojtek2386

    @wwojtek2386

    Жыл бұрын

    Możesz wrzucić kod na githuba. Znajdą się szybko pocnicy.

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    @@wwojtek2386 Waldek nie szuka pomocników. On aż kipi, aby być nauczycielem. Nie chce, aby kod był perfekcyjny. Można tego nie rozumieć, ale ON TAK CHCE. Można to uszanować lub nie. Poza tym, po co miałby oddawać swój kod innym, aby go poprawiali, a na końcu kilku użyje poprawionego, a Waldka obsmaruje i wyśmieje, że w swoim (działającym) urządzeniu używał if'ów, delay'i i nie użył algorytmu PWM. Program jest elegancki nie tylko wtedy, gdy 10 doktorów, techników, zapaleńców, informatyków, handlowców powie, że tak będzie lepiej. Elegancja jest względna, tak jak moda. Każdy widzi to inaczej.

  • @tomwisowski1736
    @tomwisowski1736 Жыл бұрын

    W trzy cylindrowym czterosuwowym silniku na na dwa obroty wału przypada trzy suwy pracy, tak więc trzy impulsy na dwa obroty wału. Ewentualnie plus trzy impulsy cewki { po jednym dodatkowym na suw pracy} na dopalenie.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    A jest 6 na jeden obrót i nie wiem dlaczego.

  • @krzysztofgarus3524
    @krzysztofgarus3524 Жыл бұрын

    Postaw sobie home-assistant i sterowanie zrób na esphome. Gratis dostaniesz historię, wykresy i sterowanie z telefonu i dużo innych bajerów. Dasz radę :)

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Na razie nie, ale wszystko będzie.

  • @hisensea2149

    @hisensea2149

    Жыл бұрын

    No i zdalny reflash oprogramowania :)

  • @artus.m
    @artus.m Жыл бұрын

    Szaun wielki. Dawno temu, jak byłem młodszy to przymierzałem się do podobnego projektu z odzyskiem ciepła. Silnik suzuki swift 1.0 podobne parametry, przy nim prądnica 7 kw, darmowa z silnika pierścieniowego i..... wytwornica gazu drzewnego tzw. holzgas, z podajnikiem na zrębki. Założenia szczytne, calkowita niezależność łącznie z perspektywą zasilania kuchenki gazowej. Niestety zabrakło fachowości takiej jat u Pana w elektronice i sterowaniu całością. A ciężko wszystko robić na stycznikach i przekaźnikach. Pozdrawiam.

  • @krzysztofgarus3524

    @krzysztofgarus3524

    Жыл бұрын

    gdzieś na forum drewnozamiastbenzyny był taki projekt prowadzony. Silnik V8, prądnica chyba ze 40kW

  • @artus.m

    @artus.m

    Жыл бұрын

    @@krzysztofgarus3524 Na elektrodzie widziałem coś takiego o czym mówisz ładnych kilka lat temu ele o ile dobrze pamiętam projekt był robiony na odsprzedaż energii do sieć w ramach oze.

  • @artus.m

    @artus.m

    Жыл бұрын

    @@krzysztofgarus3524 Na elektrodzie widziałem coś takiego o czym mówisz ładnych kilka lat temu ale o ile dobrze pamiętam projekt był robiony na odsprzedaż energii do sieć w ramach oze.

  • @papi4219
    @papi4219 Жыл бұрын

    serwo ok, ale temp silnika moze na koniec stopic obudowe servo, ale jako "proof of concept" jest jak najbardziej ok.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Serwo jest przykręcone do plastikowego dolotu powietrza. skoro ono wytrzyma to i serwo da radę. Na razie kupiłem jedno z tańszych. Można kupić potem metalowe.

  • @mariuszsotkiewicz
    @mariuszsotkiewicz Жыл бұрын

    Witam. Jeżeli mogę coś powiedzieć, to myślę że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem co do sterowania przepustnicą gazu, jest zamiast serwa , silnik krokowy . Jest o wiele dokładniejszy . Można nim sterować o krok, pół kroku lub jedna czwarta kroku lub zależy to od zastosowanego sterownika . I wtedy nie będzie tych gwałtownych zmian, raz za wysokie obroty a za sekundę za małe, co przekłada się na nierówną pracę silnika. Druga rzecz która przychodzić mi do głowy to że silnik powinien być choć trochę obciążony np: prądnica o której Pan wspominał . Gdyż ten silnik tak pracuje jakby ktoś na postoju w samochodzie dodawał gazu i wtedy ten silnik zaczyna dosłownie wyć. A gdy będzie obciążony jego praca będzie zupełnie inna . Pozdrawiam.

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    Nie jest ważna dokładność. Był błąd w programie. Jest już trochę lepiej.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    @@sylwesterlazar9441 Już po nagraniu całkowicie problem rozwiązałem.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Co do obciążenie to szukam cały czas.

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Waldku! A nie da się na razie zamontować alternatora 80A lub więcej i wtedy robić testy? Wydaje mi się, że z alternatora pociągniesz 1000W i co najmniej 1000W z wodą z silnika. Prądnicę zrobisz w odcinku 30, a wymiana alternatora powinna być szybka. Alternatory walają się po złomach. Wystarczy podjechać i wybrać największy za 10 zł. Wszystkie części do dowolnego kupisz w HC-Cargo jak sądzę.

  • @tomekcewa2167
    @tomekcewa2167 Жыл бұрын

    Ciekawy projekt. Czekam na wyniki na gazie, jak spłacę panele to zabieram się za kogenerator. A pytanko odnośnie prądnicy na zamówienie czy sam będziesz podrasował na magnesach neodymowych?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Prądnicę zrobię na bazie serwomotora zapewne. Myślałem o amerykance, ale chyba nie będę miał motywacji bawić się w to.

  • @adamtym4342
    @adamtym4342 Жыл бұрын

    Konstruowałem kiedyś regulację obrotów do silnika spalinowego na układzie arduino uno. Po pierwsze trzeba zrobić sztywne mocowanie silnika krokowego - nie na plasticzku. Kolejna sprawa to zbyt bezpośrednie przełożenie na dźwignię przepustnicy tzn. zmniejszyć trzeba ramię na silniku krokowym - jeden krok musi odpowiadać mniejszemu ruchowi przepustnicy - kolega prędzej już o tym pisał. Odczyt obrotów też lepiej czytać z oddzielnego czujnika halla . Jak dojdzie prądnica i zmienne obciążenie przepustnica powinna wtedy działać prawidłowo.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Już temat załatwiony. Zwiększyłem przedziałkę "przepustnica" z 0-100 na 0-1000 i po problemie.

  • @KrzysztofStrug
    @KrzysztofStrug Жыл бұрын

    Fajny pomysł :-) może do regulowania przepustnicy wykorzystać jakąś bibliotekę z regulatorem PID.

  • @banytube
    @banytube Жыл бұрын

    Są różne szkoły obliczania rpm z impulsów. Najdokładniejszy, ale jednocześnie nieczuły na gwałtowne zmiany oparłem na przerwaniach. Jedno jest wywoływane zmianą stanu (zewnętrzne) i obsługuje inkrementację rejestru 0. Drugie przerwanie od timera scrolluje cyklicznie rejestry od 0 do A. 0 jest zerowany. Pętla główna oblicza sumę z 9 rejestrów 1 do A, co daje potrzebny wynik z obciętym ogonkiem. Program jest pisany w asemblerze, więc takie operacje są proste i szybkie. Oczywiście to tylko przykład.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Masz rację. Niestety ta płytka obsługuje tylko dwa timery. Stąd nie chcąc komplikować kodu wybrałem obliczanie ilości impulsów w pewnym przedziale czasowym. Niestety to powoduje, że na czas liczenia impulsów wykonywanie innych instrukcji zostaje zatrzymane. Bawię się obecnie w inną metodę tj liczenia impulsów (wartość stała) i w jakim czasie to nastąpi. Myślę, że takim sposobem będę zajmował komputer tylko na kilkanaście ms zamiast 300-500ms.

  • @banytube

    @banytube

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Właśnie to zasugerowałem. Timer sobie klika i oprócz innych procedur inkrementuje naklikane impulsy. Nie musi to być osobny klikacz z jednym jednym zadaniem. gromadzenie impulsów w jednym przedziale czasowym, a następnie ich zapamiętanie w innej lokalizacji, powoduje dokładniejsze ich zliczanie. w przypadku dwóch rejestrów, gdzie jeden jest ładowany a drugi wyświetlany, powoduje miganie, bo czasem złapie, a czasem przepuści.

  • @jaimojdom5012
    @jaimojdom5012 Жыл бұрын

    Ja bym polecał zwiększyć koło na które nawinięty jest drucik ciągnięty przez serwo. Da to większą precyzję sterowania obrotami

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Już problem ogarnąłem po nagraniu.

  • @marceliwaclawski5988
    @marceliwaclawski5988 Жыл бұрын

    Jezdzilem tico i crsa b z silnikiem 1.0 L 3 cyl. 4 zawory na cyl.hydrauliczne kasowanie luzow.Tico slychac silnik w corsie 4 bieg 70...90 km/h nie slychac.Z powodu cichosci pracy uzywac do agregatu pradowego bym chcial silnik od opla corsy.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    No i dlatego nie rozumiesz dlaczego gazu LPG ani CNG nie można w Corsie zakładać z samoregulatorami zaworów, a mówię o tym w poprzednich odcinkach. Słyszałeś o wypalaniu zaworów, lub gniazd zaworowych na gazie? Dlatego pomijając brak ekonomiczności projektu względem zapotrzebowania silnik Matiza nie był przypadkowym wyborem.

  • @Szopler
    @Szopler Жыл бұрын

    Przed zgaszeniem dobrze najpierw zmniejszyć obroty i potrzymać chwilkę na jałowym żeby olej ciepło z tłoków "katowanych" na 2500 obr. odebrał. Silnik podziękuje dłuższą bezawaryjną pracą. Zaś co do programu to wypadało by to w C na timerach przepisać... żadnych delay i else if w takich zastosowaniach tylko wzór i aktualizacja wartości PWM czy serwa co np. 100 ms. Wtedy koniec z falowaniem obrotów +/- 1000/minutę.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Falowanie to problem podziałki której zastosowałem. Było 0-100 a teraz mam już 0-1000 co powoduje, że dla 10% otwarcia przepustnicy wartość "przepustnica" musi wynieść 100 zamiast 10 z nagrania.

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Pracowity Waldku! Dziękuję za ten odcinek. Miło popatrzeć, jak poświęcasz się dla projektu, kosztem golenia, pająków i dokładności :-) Tak czasem jednak trzeba - jednym ciągiem do 5 rano. Brawo!

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Nie tylko dzięki rozdzielczości. Chodzi o to, że mierzysz obroty mechanicznego, ciężkiego ustrojstwa, które ma bardzo dużą bezwładność w stosunku do czasu wykonywania programu. Jak miałeś 500ms, to było lepiej, gdyż zmieniałeś PWM o 1 punkt, ale przez 500 ms silnik też nie ustalił stabilnych obrotów, a co dopiero przez 100ms! Najprościej: inkrementować, dekrementować servo, co kilka sekund (śmiało np. 5s), dając czas na ustabilizowanie obrotów. Elegancko: Po inkrementacji/dekrementacji sprawdzać czy obroty się ustabilizowały, tzn. np. liczyć ilość impulsów w czasie 100ms, zapisać Twas=licznik, wyzerować licznik impulsów, znów poczekać 100 ms i sprawdzić czy (licznik-Twas) pomiar się ustabilizował i dalej już tak jak masz sprawdzasz czy =2500.

  • @ellwod
    @ellwod Жыл бұрын

    proponuje zdjąć sprężynę z dźwigni przepustnicy i połączyć servo dwoma drucikami z dźwignią przepustnicy bo w istniejącym układzie silnik servo jest cały czas pod obciążeniem sprężyny i po jakimś czasie się spali albo silnik albo płytka sterująca w servo .doświadczyłem takiego zjawiska sterując klapą powietrza w piecu co.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Na razie to tymczasowo. Spowodowane tym, że gdy cokolwiek z servo się stanie to nie pozostanie otwarta przepustnica.

  • @hisensea2149
    @hisensea2149 Жыл бұрын

    Do pomiaru częstotliwości funkcja 'PulseIn' nie działa? Można też ustawić przerwanie na narastający sygnał i mierzyć czas pomiędzy impulsami. Wiadomo częstotliwość, to odwrotność okresu, więc aktualną częstotliwość przy 2000 obr/min tego silnika (1 / 6 * 2000) miałbyś co 83us i bez dodatkowego zajmowania czasu cpu.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    No właśnie pulsein to niestety długość trwania impulsu. Czyli na przykład przyda mi się do sprawdzania długości otwarcia wtryskiwacza. A porty z przerwaniami są już zajęte żeby liczyć po zboczu. Ale coś myślę właśnie w tym temacie żeby zmienić.

  • @marco1901
    @marco1901 Жыл бұрын

    Druciarstwem sie nie przejmuj. Jak to Pawlak mówił toż to prototyp.

  • @Shark2PL
    @Shark2PL Жыл бұрын

    Projekt super, sam o tym myślałem i myślę ale przełom to nie jest, no może na skalę domu ale takie koogeneratory są produkowane do przemysłu, niektóre duże zakłady albo hotele mają takie koogeneratory

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Nie! Jesteś w błędzie! Wszyscy produkują kogeneratory na bazie prądnic asynchronicznych, gdzie silnik musi napierdzielać idealna liczbę obrotów jaką potrzebuje prądnica. Taki system pracy powoduje, że jest 100% odbiorów prądu, ale jest ogromna nadprodukcja ciepła. Szczególnie latem! U mnie nawet zimą będzie kogenerator się wyłączał co w przypadku kogeneratorów już istniejących na rynku jest niemożliwe. Co więcej jak widziałem procedurę odpalenia kogeneratorów to jest bardziej skomplikowana niż odpalenie odrzutowca. A tu nawet nie musisz być przy kogeneratorze.

  • @igorkurysh7159
    @igorkurysh7159 Жыл бұрын

    Bardzo fajna robota, jednak do stabilizacji obrotów silnika proponuję użyć sterowania PID.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Co Wy macie z tym PID. Gdybym tak marnował pamięć urządzenia to na jedno urządzenie przypadałoby tylko jedno zadanie. A tu jedno urządzenie ma mi obsługiwać wszystko.

  • @emigrantglasgow
    @emigrantglasgow Жыл бұрын

    Zarysowal sie pelny obraz funkcjonalnosci tego kogeneratora. Czy gdzies mozna zerknac na kod programu z Arduino? Zycze wytrwalosci i pozdrawiam serdecznie!

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Kod będzie udostępniony i wytłumaczony po dopracowaniu. Mam nadzieję, że uda mi się go zrobić w taki sposób aby był zrozumiały. Nie robię go pod ten konkretny silnik, ale w miarę uniwersalny.

  • @vanszic
    @vanszic Жыл бұрын

    Do stabilizacji obrotów silnika proponuję użyć sterowania PID, są gotowe biblioteki. Temperaturę silnika brał bym jednak z oryginalnego czujnika poprzez ADC. Gdy dom nie potrzebuje ciepła to bym pozostawił silnik na wolnych obrotach przez określony czas przed wyłączeniem. Z programu proszę pozbyć się wszystkich delay na rzecz millis(), między innymi dla tego falują obroty.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    A gdzie jest delay? Opóźnienie tworzy się przez odczyt obrotów. Ale już w jednym komentarzu jest fajna podpowiedź i ją wykorzystam tj aby mierzyć czas pomiędzy dwoma impulsami a nie jak jest teraz, że mierzę ile impulsów jest w jakiejś jednostce czasu.

  • @vanszic

    @vanszic

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl odnoszę wrażenie, że moje komentarze odbierasz jak atak na Ciebie, a tak nie jest. Nie jestem jedyny, który pisze o delay. Nie jestem Twoim wrogiem, kibicuję temu projektowi. Proszę słuchaj innych, skoro Cię oglądamy to znaczy, że to nas intetesuje, nie zniechęcaj nas takimi komentarzami.

  • @XBary_PL
    @XBary_PL Жыл бұрын

    ... teraz uzysk energii po naładowaniu akumulatora powinien zostać przeniesiony na najzwyklejszą grzałkę wspomagającą grzanie. Panie Zeptobox, może się Pan starać o dotację, bo tym pomysłem spowodował że o jeden silnik mniej trafił na złom, takie tam ekologiczne bzdety :)

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Energia będzie z prądnicy 300V DC. Takiej szukam. 5kW może więcej, ale muszę znać ile Nm potrzeba, bo silnik Matiza nie ma ich dużo.

  • @marcingnoinski5609
    @marcingnoinski5609 Жыл бұрын

    W silniku 3 cylindrowym 3 zapłonu są na 2 obroty a nie na jeden. To jest silnik 4 suwowy więc na każdym cylindrze jeden zapłon na 2 obroty wału.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    No to może tak. Jest tam rozdzielacz za cewką. Gdy przyjąłem, że podaje iskrę 3 razy na jeden obrót to podawało mi na jałowych ok 2000 obr./min Gdy przyjąłem, że podaje 6 razy na obrót to otrzymałem ok. 1000obr/min. To co by to oznaczało? Po co aż 6 impulsów cewki na jeden obrót?

  • @semipawel
    @semipawel Жыл бұрын

    Serwo zamieniłbym na silnik krokowy z przekładnią gwintową, będzie dokładniejsza regulacja przepustnicy.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Może nawet uda mi się inną przepustnicę założyć? Na razie musi to wystarczyć.

  • @rafah8825
    @rafah8825 Жыл бұрын

    Osobiście na rozruchu realizującym przekaźnikiem zastosowałbym 2 przekazniki w szeregu na wypadek gdyby jeden się zmarł i do tego feedback z informacją do sterownika o zwarciu któregokolwiek.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Na ten moment nie będę komplikował projektu bo jeszcze muszę odbierać do płytki wszystkie pozostałe informacje i w pierwszej kolejności trzeba to zrobić A przekaźniki są tak jak mówiłem w nagraniu z zapasem mocy.

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Dlaczego załączasz przekaźnikiem, a nie MOSFETEM? Sam mówisz, że MOSFETY dziś to żaden problem. Też tak uważam.

  • @janrodzynek7116
    @janrodzynek7116 Жыл бұрын

    Odnośnie stabilizacji 2500 obrotów, to nie jest możliwe ich ustabilizowanie przy skoku regulacyjnym serwo 1 krok. Czyli co trzeba zrobić ?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Już po nagraniu zmieniłem przedziałkę z 0-100 (chciałem sobie uprościć w kodzie, że to procenty otwarcia przepustnicy) na 0-1000. To spowodowało, że mapa dla serwa to 0-1000, 0-180 i już obroty nie falują.

  • @Tomi1986ow
    @Tomi1986ow Жыл бұрын

    Dołóż może klawiaturę silkonowa do zmieniania nastaw sterownika.. bardzo łatwa obsługa A ułatwia programowanie nastaw sterownika Pozdrawiam

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Myślisz, że starczy pamięci na oprogramowanie tego? Program do obsługi menu programowania byłby dłuższy niż cały ten program do obsługi tego obecnie.

  • @Tomi1986ow

    @Tomi1986ow

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl spokojnie wystarczy , obsługa klawiatury to kilka linijek kodu .. sam używam urzadzenie które wykorzystuje taką klawiaturę .. szkoda że nie można wrzucić zdjęcia to pokazał bym ci jak wygląda całość

  • @kurczakpe
    @kurczakpe Жыл бұрын

    Jak pamietam ze "szkoły" to było cos takiego ze silnik 3 cylindrowy jest traktowany w fazach rozrzadu i zapłonu jak 6 cylindrów ale dzielony na 2, 5 cylindrowy tez jak 6cylindrów -1 . jakoś wtedy nie bardzo byłem tym zainteresowany. To by było wyjaśnieniem dlaczego masz tyle impulsów na cewce. a i chyba czas pomiaru wydłuzył bym a stałą regulacyjną dla przepustnicy bym jeszcze podzielił żeby wolniej dochodził do zadanych obrotów , zeby finalnie wystepowało niedoregulowanie niż przeregulowanie. (Dawno nie pisałm nic ciekawego w kodzie przepraszam że sie mądże - wiesz co robisz)

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Z gazem już sobie poradziłem zwiększyłem tylko dokładność pedału gazu bo wcześniej przyjąłem od 0 do 100 wartości a teraz są od 0 do 1000 i już nie ma efektu falowania

  • @komorniku4081
    @komorniku4081 Жыл бұрын

    zamiast silnika benzynowego ( zabawa z obliczeniami , innymi problemami , itd ) można zastosować starego typu silnik zasilany olejem napędowym - na przykład z gamy vw 1.6 -1.9 d lub td , a jedyną elektroniką w takich silnikach jest " wygaszacz" elektrozawór - i aż tyle , a " zasilaniem" może być wszystko co się wleje "do baku" nawet gaz . tego typu jednostki napędowe "wydzielają" dużo więcej ciepła od silnika benzynowego , wystarczy elektro serwo i jego zasilanie ( sterowanie ) i tyle .

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Możesz mi napisać jaką magią będzie zapalał się gaz w silniku diesla?

  • @komorniku4081

    @komorniku4081

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl odpalisz diesla na przykład na "plaku" od strony kolektora ssącego , stary diesel zapali nawet na oleju jadalnym i będzie działał ,

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    @@komorniku4081 Na gazie nie zapali. Diesel jest to urządzenie beziskrowe i wymaga płynu który ma samozapłon. Benzyna, gaz to paliwa które wymagają iskry, a diesel to silnik wysokoprężny, który zasilany jest paliwem, które pod wpływem ciśnienia się zapala. Dlatego diesel nie działa na gazie ziemnym.

  • @komorniku4081

    @komorniku4081

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl - DZIAŁA NA LPG - OSOBIŚCIE ROBILIŚMY TAKOWE TESTY - OCZYWIŚCIE Z POMINIĘCIEM POMPY WTRYSKOWEJ - TRYSK GAZU KOLEKTOREM SSĄCYM . stag robi instalację gazową typowo pod silniki diesel - w tym przypadku i w tej formie zasilania , gaz jest dodatkiem do oleju napędowego lub odwrotnie . Zresztą to niema znaczenia - Do takowych eksperymentów aby nie było zbędnej elektroniki ( zbędnych elektów , okablowania itd itp , ) wystarczy jednostka napędowa starego typu na przykład wersja gażnikowa typy fiatowski silnik - spełni tą samą role co silnik z daewoo bez zbędnej elektroniki gaz jest świetną alternatywą cenową w stosunku do benzyny 2.69 cena dzisiejsza gazu w bytomiu a około 6.30 95 ka

  • @michao6495
    @michao6495 Жыл бұрын

    Hej! Nie lepiej zrobić to na zmiennych? Wtedy na początku programu przypisywałbyś wartości, zamiast ganiać po całym kodzie programu. Ależ jestem ciekaw tego eksperymentu. I można by dać mniejszy skok na serwo gazu, tak, żeby wolniej dodawał i odpuszczał gaz? Może byłoby stabilniej na obrotach. Ale co ja będę uczył mistrza ;).

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Nie no fajnie, że podpowiadasz. Sam eksperymentuję i nie jestem nieomylny. Co do zmiennych to za chwilę się okaże, że będę walczył o każdy bajt programu, więc na razie jest tak.

  • @michao6495

    @michao6495

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl W czym to piszesz? Bo nie udało mi się dojrzeć z tych małych robaczków ;).

  • @mateuszmodzelewski9213
    @mateuszmodzelewski9213 Жыл бұрын

    Zastosuj zamiast obleśnych delay funkcję milis. Postaw timer i zrób wielozadaniowość ale na Boga nie rób to delayem

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    A gdzie zastosowałem delay???

  • @mateuszmodzelewski9213

    @mateuszmodzelewski9213

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Wszystkie biblioteki do obsługi czujników LCD etc, skonstruowane na Arduino posiadają w swojej strukturze sporo opóźniaczy. Warto żebyś zerknął na kompleksowe rozwiązania Mirosława Kardasia. Bardzo fajnie opisuje jak to zrobić od strony #C, a stąd już dalej do kompilatora Arduino krótka droga. Widać że samo czytanie obrotów jest robione w formie, odczyt do licznika, później przelicz impulsy i wyrzuć na LCD. Da się szybciej co mocno usprawni choćby uruchamianie. Wyzwól przerwaniem np zmianę stanu ogrzewania, dodaj flagę na zadaniu i niech pętla główną robi się w "drugim" Wątku. Bo w tym momencie program czeka 5s i bezczynnie nic nie robi w każdym przejściu pętli.

  • @FPV.ExploreScotland
    @FPV.ExploreScotland Жыл бұрын

    Ja bym dodatkowo zrobil zaleznosc np jak obciazysz silnik i dasz mu z 1000rpm to jak sie nagrzeje do zadanej temperatury w danym czasie to ok a jak nie zwiekszac obroty np do 1100 po testach bedziesz wiedzial jakie obroty beda potrzebne. ponadto musisz zabespieczenie zrobic np trzeci obieg z hlodnica jak by temperatura przekroczyla krytyczna dolaczyc trzeci obieg i zdjac obciazenie i obroty . pozdrawiam

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Trzeci obieg nie potrzebny, bo ma zgasnąć jak nie potrzeba cepła.

  • @FPV.ExploreScotland

    @FPV.ExploreScotland

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl pamietaj ze zawsze cos moze pujsc nie tak i temperatura moze pujsc gwaltownie podczas potrzebowania ogrzewania w samym silniku a zgaszenie go nie zatezyma reakcji . rnergie musisz rozgonic . trzeci obieg tylko jako zabespieczenie

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    @@FPV.ExploreScotland strach jest złym doradcą. Jeden obieg. Pojemność cieplna bojlera=50x pojemność bloku silnika. Pompa sterowana PWM odbierze większość w minutę. I trzeba szybko, bo szkoda grzać podwórko.

  • @FPV.ExploreScotland

    @FPV.ExploreScotland

    Жыл бұрын

    @@sylwesterlazar9441 to nie chodzi o strach ale jak sie czlowiek narobi poswieci czas a potem np pompa stanie i z silnika pujdzie dym to szkoda od nowa zaczynac . ale to tylko moj punkt widzenia . moze jestem przewrazliwiony . w moim systemie offgrid jest nawet podpiety system ppoz z interfejsem i czujnikiem optycznym temperaturowym i co2 interface odetnie wszystko w razie nawet malego dymku . pozdrawiam

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    @@FPV.ExploreScotland Acha. Dobra robota lenny. Przezorny zawsze odbespieczony ;-)

  • @jacekandrzejak4337
    @jacekandrzejak4337 Жыл бұрын

    Witaj a czy próbowałeś podłączyć to pod hho. Na jałowym powinno dać radę .

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Zawsze można podłączyć. Tylko 1kg wodóru, który jest równoznaczny z jednym litrem paliwa to: 1. 9 litrów wody destylowanej 2. 40kWh energii Ni jak się to nie opłaca.

  • @jacekandrzejak4337

    @jacekandrzejak4337

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl A alternator nie można zagonić do elektrolizy /

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    @@jacekandrzejak4337 No można, ale tylko bajkopisarze potwierdzą Co, że da się wyprodukować sensowną ilość wodoru. Ja Ci piszę wyraźnie, że przez 1 dzień naprodukowałby Ci ten system tyle wodoru, że silnik popracowałby z 15 minut.

  • @piotrbpm
    @piotrbpm5 ай бұрын

    Sam pisałeś program?

  • @advocatus_sed_non_latro
    @advocatus_sed_non_latro Жыл бұрын

    W programie trzeba coś dopisać może by nie reagował tak szybko na zmiany albo silnik krokowy on off i tak ustawić linkę by maksymalnym wychyleniu było tyle obrotów ile chcesz.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Już to jest poprawione.

  • @papi4219
    @papi4219 Жыл бұрын

    jak arduino to prosze popatrzec na algorytm PID i uzyc go do regulacji obrotow - bedzie dzialc stabilniej.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Nie ma sensu implementować kodu kilku kB do tak prostych konstrukcji. Stabilniej będzie działać gdy: 1. zwiększę podziałkę gazu, bo obecnie użyłem 0-100 jako % przepustnicy a to był największy błąd jak analizowałem. 2. Odczyt obrotów silnika - czasowa tez nie była najlepsza, ale już przygotowuję bardziej skomplikowane tj obsługę przerwań, czyli obliczanie impulsów bez zatrzymywania pracy urządzenia.

  • @FPV.ExploreScotland
    @FPV.ExploreScotland Жыл бұрын

    Swiety projekt . jednak musisz obciazyc silnik . zwiekszanie obrotow chyba nic nie da . silnik bez obciazenia mala iloacia paliwa wkrecisz na obroty a po wkreceniu komputer zmniejsza dawke paliwa . energia jest w paliwie a wiec jesli obciazysz silnik na niskich obrotach komputer poda wiecej paliwa aby podtrzymac zadane obroty wydzieli sie duzo temperatury a silnik nie bedzie wyl na obrotach . bez obciazenia zajedziesz ten silnik a energii ciepkej bedzie malo. Reguacja. Obrotow powinna zalezec od potrzeby zaleznie ile energi potrzeba ale zakres obrotw minimalny . np odpalasz nagrzewasz silnik do np 50stopni potem zalaczasz obciazenie i zwiekszasz obroty to 1000 i zbadaj ile energi wyciagniesz

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Tak właśnie będzie.

  • @dominik8040
    @dominik8040 Жыл бұрын

    Kiedy planujesz montaż prądnicy? Czy wybrałeś już model?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Cały czas szukam...

  • @andrzejnowak9227

    @andrzejnowak9227

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Szacuneczek za pomysł i realizację, przyznam się że składam coś takiego jak Pan Panie Waldku :) - żeby nie napisać że naśladuje Pana poczynania :). Ja jeśli chodzi o prądnicę kupiłem za grosze prądnico/silnik od hybrydy Hondy. Model prądnicy MF6. ma to podobno około 20kW i przy 2000 obr/min okolice 100V - ja chcę tym ładować magazyn energii a z niego zasilać falownik hybrydowy. W lecie mam solary a w zimie przy okazji grzania domu to i magazyn naładuję :). Czekam na dalsze odcinki - szczególnie zasilenie silnika gazem "ze ściany". szukałem już takich rozwiązań i jedyne "reduktory/regulatory" które wydaje i się nadadzą się znalazłem w stanach: Garretson/Impco KN Style Pozdrawiam

  • @jaroslawfilipiuk1494

    @jaroslawfilipiuk1494

    Жыл бұрын

    @@andrzejnowak9227 a w przypadku gazu ze ściany nie da się tego zrobić sekwencja? Odpowiednia mapa na wszystkich możliwych faktorach i powinno być ok. Tylko silnik już musi mieć obciążenie żeby wystroic.

  • @andrzejnowak9227

    @andrzejnowak9227

    Жыл бұрын

    @@jaroslawfilipiuk1494 problemem jest ciśnienie gazu "ze ściany" - do sekwencji potrzebujemy około 1 bara - a w gazociągu mamy coś około 50 mbar

  • @jaroslawfilipiuk1494

    @jaroslawfilipiuk1494

    Жыл бұрын

    @@andrzejnowak9227 faktycznie, czyli tylko coś w rodzaju mixera

  • @McArti0
    @McArti0 Жыл бұрын

    żeby wykluczyć bezwładności to jest potrzebny algorytm PID. Element różniczkowy musi występować, bo temperatura jest całką ciepła. Dla niewtajemniczonych różniczka to wartość szybkości wzrostu lub spadku.

  • @McArti0

    @McArti0

    Жыл бұрын

    Dodaj histerezę chociaż. element całkowy. Poradź się teoretyka automatyki. Tak się kończy pisanie algorytmu bez przygotowania teoretycznego ... włączamy i niszczymy silnik, ale jakoś to się tam poprawi. Musisz wymyślić sam treść książki do automatyki albo przeczytać istniejącą.

  • @McArti0

    @McArti0

    Жыл бұрын

    Najlepsze, że masz kogenerator 3 funkcyjny. ciepło - prąd i generator fal obrotów. 🤣

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Ale co chcesz mieć w teorii? Jeśli przepustnica przy 13% otwarciu przewyższa zaprogramowane obroty, a przy 10% spadają za nisko to oznacza, że przyjąłem zbyt małą przedziałkę. A dodatkowym problemem jest to, że system odczytuje obroty co jakiś czas np 500ms i wtedy algorytm reaguje. Jak mogę gazem rozwalić silnik? Mogę otworzyć przepustnicę na maksa do tzw odcięcia, bo to nie jest układ gaźnikowy, gdzie doszłoby do zniszczenia. Jeśli jesteś taki dobry z teorii to dlaczego nie wypisałeś w punktach co trzeba? Bo nikt tego nie wie, Po to są potrzebne testy. Praktyczne a nie teoretyczne. A komputer który robię chcę aby mógł wykorzystać go każdy. Do każdego projektu. Ja bym sobie wszystkie potrzebne dane wziął z komputera silnika, ale każdy ma inny PID i tylko działało by to dla tego jednego typu komputera. Tyle teoria.

  • @McArti0

    @McArti0

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl masz błąd w istocie algorytmu, ale tak piałeś, że to jest takie proste i nie stanowi żadnego problemu dla ciebie (w jedno popołudnie do napisania podobno). Masz od początku tyle pogardy dla teorii czyli tego co ktoś przemyślał, opisał i rozumie a każdy eksperyment to potwierdza. Jesteś praktykiem czyli tym, który nie wie i nie rozumie dlaczego działa i nie wie i nie rozumie dlaczego nie działa.

  • @jaroslawfilipiuk1494

    @jaroslawfilipiuk1494

    Жыл бұрын

    @@McArti0 Waldku, bez obrazy. Chłop ma rację, nie otwieraj otwartych drzwi. Po to udostepniles możliwość dyskusji, żeby Ciebie wspierać i podpowiadać. Nawet teoretycznie. Ja sądzę, ze jednak powinieneś wdrożyć PID. Owszem Twoją metodą będzie działać, ale robisz coś świetnego, zastosuj więc świetne rozwiązania zwłaszcza, że prawie nic nie kosztują. Męczysz się z obrotami, bo czytasz zapłony. Przecież ten silnik ma czujnik na wale lub kole zamachowowym, adaptacja sygnału i jestes mistrzem świata! Bedziesz mial w dupie sposób sterowania ECU, po temp, obciążeniu, humorze teściowej😁

  • @arturzajac6270
    @arturzajac6270 Жыл бұрын

    Co do regulacji obrotów to poczytaj o regulatorze PID. Tu masz na początek pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Robiłem większe projekty więc wczoraj już po nagraniu znalazłem jaki błąd robię to jest przyjąłem sobie wartości przepustnicy od 0 do 100 a później zmieniłem od 0 do 1000 bo bez obciążenia wartość na przykład 13 była za duża a 12 za mała a teraz sobie pracuje przy wartości 100

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    Po co? PID to wymysł lat 70 zeszłego wieku, jak nie wcześniej. W dobie mikrokontrolerów już lepiej fuzzy logic, zwłaszcza do tego zastosowania,. Tutaj duża precyzja nie jest wymagana, gdyż silnik to taki słoń w porównaniu do mrówki sterującej. To tak jakby mrówka chciała ustawić stopę słonia co do milimetra, czyli z dokładnością połowy długości mrówki :-) PID jest fajny, ale dobieranie stałych to jest tak jakby pisać program, co Waldek właśnie i tak robi. PID to taka elegancja w stylu szwajcarskiego zegarka z mnogością, skomplikowanych, nikomu niepotrzebnych (w 99%) funkcji.

  • @liodiy
    @liodiy Жыл бұрын

    Hej, udostępniasz gdzieś wsad kodu do sterownika Twojego kogeneratora dla arduino ?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Udostępnie jak dopracuje.

  • @liodiy

    @liodiy

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl chętnie pomogę

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    @@liodiy Na FB wejdź na grupę Kogeneracja. Napisz na mój mail wawer@zeptobox.pl

  • @tadeuszdabrowski7205
    @tadeuszdabrowski7205 Жыл бұрын

    Gratulacje, a co zrobisz z hałasem?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Na razie ignoruję. Potem gdy przyjdzie płyta warstwowa nie będzie żadnego problemu. w 13 odcinku pokazuję, że w domu nic nie słychać nawet w takiej formie.

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Na razie ignoruję :-) 😂

  • @Pwalkiew
    @Pwalkiew Жыл бұрын

    Witam A czy taki kongenerator to może nawet w lato działać

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Może ale latem nie potrzebuję się zazwyczaj ciepła a prądu z paneli jest dużo za dużo

  • @Pwalkiew

    @Pwalkiew

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl witam Ale jak paneli bym nie chciał montowac to moge ten kongenrator i w tedy urzywac kongeneratora

  • @Pwalkiew

    @Pwalkiew

    Жыл бұрын

    Po za tym terz jak taki kongenerator w zimie i lato będzie się załączać to jaka jest wytrzymałość takiego kongeneratora

  • @Pwalkiew

    @Pwalkiew

    Жыл бұрын

    Witam A np jak ktoś płacić w okresie zimowym na 2 miesiące 700 zł terz jest sens stosować taki kongenerator

  • @komorniku4081
    @komorniku4081 Жыл бұрын

    WITAM - TROCHĘ ZBĘDNEJ ELEKTRONIKI ZAMIAST TYCH 2ch przetwornic wystarczy układ ( pewnie tylko jedna sztuka ) z serii LM8705 ( i cena jest dużo niższa )

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Stosuję 3 przetwornice. A wiesz dlaczego? Bo często one się psują przepuszczając napięcie zasilania. Dzięki temu gdy spali się jedna z nich - nie będzie trzeba wymieniać wszystkich podzespołów. Żeby było śmieszniej jedna z dwóch przetwornic już się spaliła dostarczając 13V na urządzenia.

  • @komorniku4081

    @komorniku4081

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl seria stabilizatorów napięcia LM 7805 w górę bardzo ciężko uwalić i spokojnie ( wystarczą dwa kondensatory jeden na wejściu a drugi na wyjściu i mamy 5 v ) zastępują przetwornice a jako zabezpieczenie wystarczył by układ na tyrystorze - lub prosty układ dioda zenera i bezpiecznik lub przekażnik , nagłe pojawienie się po wyżej obliczonego napięcia i takowy układ pali bezpiecznik lub załącza lub wyłącza cewkę przekażnika . NO ALE KAŻDY BUDUJE JAK POTRAFI LUB JAK MU WYGODNIEJ POZDRAWIAMY

  • @ksawerydunikowski515
    @ksawerydunikowski515 Жыл бұрын

    Pomiar obrotów zrób na przerwaniu.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    A wytłumaczysz później kod widzom? Bo to już mocno skomplikowane. Pozatym nano obsługuje tylko dwa przerwania.

  • @ksawerydunikowski515

    @ksawerydunikowski515

    Жыл бұрын

    Kod na przerwaniu to w sumie ze 6 linijek w 3 miejscach. No ale nieważne. Pomiar obrotów i tak odbywał by się co sekundę ale tu nie o to się rozchodzi. Zmieniaj ustawienie serwa po każdym pomiarze prędkości. Nie widzę kodu, ale pewnie zmiana robi się częściej i to powoduje oscylacje. Robisz pomiar obrotów i decydujesz czy zwiększyć czy zmniejszyć otwarcie przepustnicy, ale o 1 krok i czekasz na kolejny pomiar obrotów i podejmujesz następną decyzję. Podziel program na podprogramy odpowiedzialne za jakąś część np wyświetlacz, pomiar obrotów i wywołuj je w LOOP. Inaczej robi się chaos w programie. Można robić to też w osobnych zakładkach. Pozdrawiam PS widzę inne podpowiedzi więc moje mogą być zbędne.

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    Sorry Ksawery, ale popełniasz typowy błąd informatyka. Musisz wziąć pod uwagę to, że aby zwiększyły się obroty, to silnik musi kilkadziesiąt razy obrócić wał, czyli gdzieś np. 0,5 sekundy. Pomiar co 100ms i analiza czy obroty są już dobre - no wybacz . A silnik Matiza na to: Halo tam przy kompie! Tu nie piekarnia! Nie bądź taki Szybki Bil! W szkole nauczyciel robi kartkówkę. Dyktuje zadania, potem wychodzi do pokoju nauczycielskiego, aby podnieść poziom, piję tam kawę i po 15 minutach wraca, zbiera kartki i sprawdza. Wyniki byłyby słabe, jeśli podał by treść zadania i nie dał czasu chłopakom na działanie, tylko zebrałby puste kartki.🙂

  • @ksawerydunikowski515

    @ksawerydunikowski515

    Жыл бұрын

    @@sylwesterlazar9441 Ja nie piszę że pomiar będzie trwał 100ms. Myślałem o sekundzie. Masz jednak rację, nie pomyślałem o inercji silnika. Można by przyśpieszyć trochę działanie zwiększania czy zmniejszania obrotów zwiększając czy zmniejszając ilość kroków serwa w zależności od różnicy prędkości zadanej i zmierzonej. A co do błędu, to jest to raczej błąd programisty. Programista jest bardziej prestiżowym zajęciem :). A ja ani informatyk, ani programista tylko dziadek na emeryturze :).

  • @slaw007
    @slaw007 Жыл бұрын

    Arduino tym steruje. Pięknie. Co to za płytka?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Arduino nano, ale tylko dlatego, za taka mi pasuje najbardziej.

  • @slaw007

    @slaw007

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Dzięki

  • @Lycras
    @Lycras Жыл бұрын

    Musi być bardzo szybkie servo.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Nie. Trzeba tylko (skoro nie mam doświadczenia) dobrać inne parametry. Jutro nagram co i jak.

  • @banytube
    @banytube Жыл бұрын

    9:22 Trudno zgadnąć dlaczego 6 strzałów na obrót, bo dwa obroty wału, to trzy cykle pracy. pl.wikipedia.org/wiki/R3_(silnik) 🤔

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    No i chyba najgorsze jest to że te sześć strzałów Nie jest podawane na zimnym tylko jak się nagrzeje więc to w ogóle by była ciekawostka

  • @sylwesterlazar9441

    @sylwesterlazar9441

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Ja się podłączyłem przez rezystor do czujnika obrotów. Na czujniku masz kilkadziesiąt zębów i sygnał bardzo precyzyjny i źródłowy. Do tego niskonapięciowy.

  • @jacekwasilewski965
    @jacekwasilewski965 Жыл бұрын

    Przed zgaszeniem silnika obniżyłbym obroty silnika na bieg jałowy na chwilę

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Nie ma takiej potrzeby raczej. A trzebaby kolejny timer dorzucić. Nikomu wtedy kodu się nie wytłumaczy.

  • @janrodzynek7116
    @janrodzynek7116 Жыл бұрын

    Wydaje mi się, że w silniku spalinowym, nie ma pojęcia "dopalanie spalin", bo spaliny się palą. Można próbować poprawić dopalanie mieszanki paliwowo-powietrznej i może przez zwielokrotnienie iskry? Może, bo aby odpowiedzieć na takie pytanie, trzeba by spojrzeć na przebieg z oscyloskopu. Zimny silnik i 900 obr. to jakoś mało. Chyba, że zmiany w ustawieniu przepustnicy to spowodowały ?

  • @mateuszek2662

    @mateuszek2662

    Жыл бұрын

    Jak dobry silnik i w miarę ciepło to szybko schodzi z wysokich obrotów po odpaleniu.

  • @janrodzynek7116

    @janrodzynek7116

    Жыл бұрын

    @@mateuszek2662 Przy 6C nie ma szans szybko. Przy 20C, tak.

  • @jeszczeBEZnazwy

    @jeszczeBEZnazwy

    Жыл бұрын

    Podwójna iskra to hamska oszczędność na cewkach. Ale matizy miały kopułki, chyba że to jakaś modernizacja.

  • @janrodzynek7116

    @janrodzynek7116

    Жыл бұрын

    @@jeszczeBEZnazwy Tak jest kopułka i moim zdaniem pomiar obrotów się nie zgadza, z powodu sposobu pomiaru impulsów zapłonu.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Dopalanie spalin to miałem na myśli, że na świecy pojawia się iskra w cyklu wydechu aby dopalić ewentualnie nie spalone paliwo. Nie znam się (od razu zaznaczam).

  • @Pwalkiew
    @Pwalkiew Жыл бұрын

    witam Mam pytanie a czy da sie tak zrobic zeby w lato np g 12 miec z akumutorem 3kw i np o konkretnych godzina by sie z siecji prad wlaczał czyli np 13 15 i 22 6 a tak to wszystko inne z fotowtajki inne godziny pracy

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Tak właśnie ja mam w domu. Tzn nie używam prądu z sieci w godzinach szczytowych. Jednak głupi rząd zrównał stawkę do 0,8585 zł przez cały dzień. Więc nie ważne czy w nocy, czy w dzień będziemy płakać tyle samo. Płakać!

  • @Pwalkiew

    @Pwalkiew

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxplczyli juz nawet i g 13 terz sie nie oplaca bo zruwnowazone stawki sa tak

  • @Pwalkiew

    @Pwalkiew

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl czyli np najlepiej jednak g11 wziosc zeby terz do siecji szlo nadmiar tak produkcji

  • @Pwalkiew

    @Pwalkiew

    Жыл бұрын

    a czy np powstanie prosument zbiorowy dla np domków jednorodzinnych terz jest szansa na to

  • @Pwalkiew

    @Pwalkiew

    Жыл бұрын

    czyli lepiej jednak g11 podlaczyc

  • @januszbaumeister4356
    @januszbaumeister4356 Жыл бұрын

    Druciarstwo tak mnie poraziło, że musiałem przyciemnić ekran. Mimo to, trzymym kciuki za powodzenie projektu. Mam nadzieje, że w końcu Ciebie to troche zmobilizuje do ogarniecia tego bałaganu. Technicznie nie pomogę bo się na tym nie znam. Pozdrawiam.

  • @sniper100

    @sniper100

    Жыл бұрын

    hehe, najszybciej druty, potem można dopieszczać :)

  • @mirek8862
    @mirek8862 Жыл бұрын

    Jak silnik będzie miał obciążenie to nie będzie falowania obrotów.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Nie. Bo to można skorygować i po nagraniu skorygowałem.

  • @robo13vw
    @robo13vw Жыл бұрын

    bendzie jakiś magazyn energi do tego kogeneratora?

  • @touldie573

    @touldie573

    Жыл бұрын

    jest. zbiornik z paliwem.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Nawet bez gwarancji ceny liczyłem to 10 lat temu!

  • @jaroslawfilipiuk1494

    @jaroslawfilipiuk1494

    Жыл бұрын

    Bendzie bendzie, już jest ...cała chałupa Waldka😉👌

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Magazyn mam 10kWh

  • @touldie573

    @touldie573

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl mógłbyś zrobić jakiś odcinek jak się sprawdzają baterie LFP4

  • @krzysztofgutowski1910
    @krzysztofgutowski1910 Жыл бұрын

    Fajne ale fizyki i tak nie oszukasz. Z benzyny 1 kWh i tak powyżej 1 zł. Czekam na próby na gazie ziemnym. Pozdrawiam

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Jeśli 1 litr benzyny, który ma 8kWh kosztuje np 6 zł to cena samej kWh przy 100% sprawności już wychodzi 0,75 zł. Ale to nie ma znaczenia. Gdyby miało to jeździłbyś samochodem zawsze w 5 osób bo samochód nie spali 5 razy tyle. Jednak większość jeździ samochodem sama. Mimo iż jeżdżąc w 5 osób obniżyliby koszt jazdy nawet pięciokrotnie.

  • @krzysztofgutowski1910

    @krzysztofgutowski1910

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Straty cieplne silnika spalinowego na wolnym powietrzu przekraczają zatem 25%. Przejście na LPG dało by koszty ciepła zbliżone do grzania gazem ziemnym. Najlepiej opłacała by się turbina na gaz ziemny, ale wtedy ciepła byłoby na kilka domów. Najtrudniejsze jest zbilansowanie potrzeb energii cieplnej i elektrycznej z optymalizacją kosztów.

  • @dawid5457
    @dawid5457 Жыл бұрын

    A jak by ten czas z 500ms wydłużyć nawet do 2 sekund ? Myślę że obroty silnika były by stabilniejsze. Ogólnie super projekt !! Szacun !!! O dopiero zauważyłem że już ktoś o tym pisał.

  • @macmroz
    @macmroz Жыл бұрын

    Kilka amperów, nie: kilka amper, tak jak kilka kilometrów, a nie: kilka kilometr. To samo jest z woltami. Druciarstwo niczemu nie przeszkadza.

  • @Progeniusz
    @Progeniusz Жыл бұрын

    Nie kupił bym lasera do wycinania takich elementów, już lepsza opcja to wydrukowanie mocowań, ja bym lepsze zrobił mocowania na mojej drukarce, Do grawerowania obrazków to tak :) Ciekawi mi wytrzymałość tego wszystkiego ile minie czasu zanim coś będzie szwankować. Ludzie zazwyczaj kupują gotowe taki sprzęty to zazwyczaj stawia się na ilość energii ile taka maszyna wyda, a ciepło pochodzące z takiej maszyny to pewnie jest regulowane.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Ciepło idzie w kosmos, a prądnica nie jest wydajna. Dlatego nie ma kogeneratorów małej mocy bo nie da się spalać paliwa chociaż z 60% sprawnością, bo przy proporcjach 60% ciepła do 30% prądu to jest to nieopłacalne.

  • @LachowskiMariusz
    @LachowskiMariusz Жыл бұрын

    Dlaczego gaz tak pływa ?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Przyjąłem zbyt małą podziałkę dla serwo. Pod obciążeniem pewnie nie byłoby problemu, ale bez obciążenia wartości 0-100 gdy 11 to za dużo a 10 to za mało jest już problemem. Wystarczyło, że zrobiłem zakres 0-1000 co spowodowało, że algorytm oscyluje teraz w okolicach 97-100, czyli jest dokładniejsze dodawanie gazu.

  • @LachowskiMariusz

    @LachowskiMariusz

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Super. Byłbyś w stanie zrobić listę części elektronicznych ?

  • @Danon811
    @Danon811 Жыл бұрын

    Działaj dalej. A nie lepiej użyć alternatora samochodowego zamiast prądnicy? Przecież alternator jest stworzony do silnika spalinowego a akumulator i tak musisz mieć do rozruchu... Dalej falownik do paleli fotowoltaicznych i zabezpieczenia jak w kamperach i masz gotowe rozwiązania.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Alternator jest, ale będzie służył do tego co miał służyć. Ma chyba 700W. Ja potrzebuję prądnicy 5kW i 300VDC lub większej, ale z momentem obrotowym nie większym jak 55Nm. Czyli może być prądnica nawet 14kW, ale na Nm trzeba zwrócić uwagę.

  • @melektronik
    @melektronik Жыл бұрын

    Działaj, choć wydaje mi się to nieco dziwny projekt ponieważ sprawność tradycyjnych pieców gazowych jest bardzo wysoka zatem ciężko będzie Ci je "dogonić" moim zdaniem. Co do kodu - to chyba sklejanka różnych kodów z Internetu - mocno widać że zbyt wiele nie programowałeś, w programie jest wiele niepotrzebnych zmiennych, wiele nie potrzebnych mapowań czy ograniczeń. Sam pomiar rpm jest dość kiepsko rozwiązany (funkcja blokująca wykonanie głównego kodu) choć rozumiem zamysł gdzie chciałeś policzyć impulsy w określonym czasie. Powodzenia ;)

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    A kiedykolwiek sprawdzałeś sprawność choć jednego kotła? Masz dostęp do jakiś opracowań/testów? Bo mi wyszło, że mój kocioł kondensacyjny ma 70% sprawności. Co do kodu to ograniczenia i mapowania są potrzebne, bo musi być w zakresie pracy. Pomiar rpm nie chciałem początkowo na przerwaniach, a żeby było prosto i łatwo. Obecnie obroty odczytywane są w ten sam sposób, ale na przerwaniach. te 100ms dużo zmieniło (mniejsza bezwładność pomiaru). Największy problem to odfiltrowanie zakłóceń. Ale ostatecznie obecnie już wszystko dopracowałem.

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw Жыл бұрын

    ZeproBox, jest coś czego nie umiesz zrobić? Normalnie człowiek orkiestra.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    I to dosłownie. Na weselach też kiedyś grałem. Dzięki za komentarz i wspieranie.

  • @ironjack_
    @ironjack_ Жыл бұрын

    Troche cierpkich slow na poczatek. Co to jest ? Troche siara pokazywac takie wydumki i dorabiac do nich wspaniale teorie. Absolutne zero kultury technicznej przy wykonaniu czegokolwiek. Odsylam autora do lektury ze srednich szkol technicznych a moze warto zapytac kogos kto zajmuje sie automatyka w jaki sposob ustala sie warunki takowych procesow. Pomimo zaprezentowanej kompletnej amatorszczyzny trzymam kciuki za twoj rozwoj w kazdym aspekcie majac na uwadze ze nawet najdalsza droga zaczyna sie od pierwszego kroku. Pochwal sie moze w jednym odcinku bilansem energetycznym jaki udalo ci sie stworzyc zanim przystapiles do budowy tego czegos... POWODZENIA!!! Trzymam kciuki.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Zanim przystąpiłem do budowy tego czegoś szukałem wszędzie informacji o sprawności cieplnej silników. I o ile są nawet prace doktoranckie i inne publikacje o mocach mechanicznych to nikt nie pochylił się nad mocą cieplną. Właśnie ja to robię. Jeżeli masz kasę, aby np wszystkie tymczasowe rzeczy zamawiać w wyspecjalizowanych firmach to proszę bardzo. Ja liczę każdy grosz. Nie jestem jak Państwowe spółki, że wydam za sam napis nad makietą IZERY milion złotych tylko jestem z tych co za milion złotych zbudują kilkanaście samochodów. Fajnie by było abyś pokazał wykresy mocy grzewczych silników, ale wujek google tego nie ma i trzeba wyczarować? No właśnie. Nie jeden człowiek będzie się doktoryzował z tego mając dane z mojej pracy.

  • @ironjack_

    @ironjack_

    Жыл бұрын

    Jak napisalem wczesniej, trzymam kciuki i ci kibicuje. To co napisales w odpowiedzi potwierdza tylko fakt ktory opisalem wczesniej. W dzisiejszych czasach pozwalajacych posiasc wiedze jest mnostwo mozliwosci zdobyc takowa. I nie pytalem o sprawnosc cieplna tylko o bilans energetyczny, gdyz jak mniemam jako fachowiec na ktorego sie tak lansujesz, ktory pewnie wyliczyles tak z grubsza. I uwierz mi nie potrzeba na to duzej kasy. Jest natomiast cos bardziej drogocennego... jest to czas. Czas ktory na wspominane prze ze mnie sugestie nalezy poswiecic. Nie potrzebne sa Tobie zadne moce grzewcze na tym etapie. Mozesz to pomierzyc metoda techiczna na kazdym etapie rozwoju tego co tu prezentujesz. Raz jeszcze, POWODZENIA I TRZYMAM KCIUKI !!!!

  • @ironjack_

    @ironjack_

    Жыл бұрын

    Pokecam Tobie kanal Wazzup. Tam czlowik robi podobne do twoichbtylko z dystansem odpowiednim do swoich poczynan 🙂

  • @jaroslawfilipiuk1494

    @jaroslawfilipiuk1494

    Жыл бұрын

    @@ironjack_ mozesz podać konkretny link, szukam tego wazzup.

  • @ironjack_

    @ironjack_

    Жыл бұрын

    @@jaroslawfilipiuk1494 oczywiscie na @

  • @md9021
    @md9021 Жыл бұрын

    Bla bla ale jak dla mnie to badziewie nie warte niczego

  • @leszekzet6911

    @leszekzet6911

    Жыл бұрын

    Robi coś czym się dzieli , właśnie tacy ludzie tworzą postęp technologiczny ,,,,,

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Niestety ponoć ludzi myślących jest 10% populacji. Nie wiem o czym piszesz co nie jest warte niczego, ale ja znam ludzi, którzy do dziś palą węglem w starym piecu kaflowym i twierdzą, że to najlepszy sposób ogrzewania. Ja tego nie potwierdzam, ale może dlatego, że ja węgiel muszę kupić, przewieźć, wrzucić, przerzucić, wsypać, włożyć, rozpalić, napalić, a niektórym ludziom te procesy w piecu kaflowym nie przeszkadzają.

  • @jaroslawfilipiuk1494

    @jaroslawfilipiuk1494

    Жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Waldku, nie masz co tracić czasu na takie komentarze. Usiądź spokojnie, otwórz piwko, zerknij na ten wielokrotnie wspominany PID😉 Nawet nie wiesz jak mocno trzymam kciuki za Twoje poczynania 👌🤘

Келесі