Как правя леха от дървен чипс

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

В това видео показвам как правя леха от дървен чипс. Единствената разлика междо тази леха и останалите лехи от дървен чипс, които вече съм направил е, че при тази се наложи леко да култивирам за да разрохкам мястото заради количеството плевел което имаше и, защото мястото беше силно затъпкано.

Пікірлер: 18

  • @galyamihaylova8384
    @galyamihaylova838410 ай бұрын

    тлътигата е много богата на витамини готви се като спанака или лапада . има леко стипцав вкус .в турция се отглежда и култивира .продават се по пазарите

  • @gradinata_na_toni

    @gradinata_na_toni

    10 ай бұрын

    Здравейте! Тлъстигата дори я пробвах на салата тази пролет, но изобщо не ми хареса. От ''плевелите'' единствено лапада е приятен на вкус и става за супа. Глухарчето е изклъчително полезно също, но не е и то за всеки. Честно казано предпочитам да не са ми в градината.

  • @petyadimitrova4437
    @petyadimitrova44379 ай бұрын

    Здравейте! За първи път попадам на каналът ви и ми стана доста интерсен вашият начин за правене на лехи! Благодаря за споделеният опит! Изключително полезно! Имам само един въпрос. След колко време се засаждат посевите в така приготвената леха? Благодаря ви!

  • @gradinata_na_toni

    @gradinata_na_toni

    9 ай бұрын

    Здравейте! Посевите се засаждат веднага след оформяне на леглото или лехата. Самия дървен чипс преди това трябва да е преминал известен период на компостиране. При моите легла съм ползвал чипс на месец и половина, или два, след надробяването му, като самия процес на компостиране го забързвам с периодично мокрене, обръщане и загряване на купчината чипс. Обръщането означава веднъж седмично омешване на купчината с вила или лопата, за да се поддържат жизнени бактерийте, които извършват самото компостиране, или разграждане на чипса, като същевременно температурата тогава в купа се покачва до 60-70 градуса. При оставянето на купчината дървен чипс в покой, процеса на компостиране значително се забавя и отнема около година.

  • @sabkakostadinova2042
    @sabkakostadinova204210 ай бұрын

    Но това е огромен труд,струва ли си?

  • @gradinata_na_toni

    @gradinata_na_toni

    10 ай бұрын

    Здравейте! За мене си струва. Много съм се запалил по този метод и въпреки, че в началото е доста трудоемко после става по-лесно. Не култивираш и не копаеш, и не правиш брезни, и трева почти няма, и поливаш значително по-рядко, и почвата се подхранва за по-дълъг период от време. Също така някой насекоми вредители не се чувстват добре в чипса, защото е рехав и не могат да се крият, и предпочитат пръстта, защото е по-спластена. От пряко наблюдение го знам, като давам пример с конощипа.

  • @user-jz4gl8mc9g
    @user-jz4gl8mc9g10 ай бұрын

    От къде купите картона

  • @gradinata_na_toni

    @gradinata_na_toni

    10 ай бұрын

    Здравейте, Стефка. От Home-max.

  • @user-bu9vg7ex2p
    @user-bu9vg7ex2p10 ай бұрын

    Здравейте,с каква машина правите чипса.Аз оглеждам много и не мога да преценя коя.Поздрави и успех градината

  • @gradinata_na_toni

    @gradinata_na_toni

    10 ай бұрын

    Здравейте, аз използвам машина на чешката марка HECHT. Започнах със по-малък и евтин модел, но не останах особено доволен от представянето на машината, и завърших с най-големия модел, който е за професионална употреба. Зависи колко точно ще товарите машината с работа. Нямам представа други марки и модели как биха се представили, но като изключим двигателя, който е китайски, всичко останало по машината е чешка изработка, и като цена-качество е добър избор.

  • @user-bu9vg7ex2p

    @user-bu9vg7ex2p

    10 ай бұрын

    @@gradinata_na_toni Здравейте,благодаря за съдействието видях я като марка,но при мен натоварването няма да е голямо от градината каквото подрежда пролет и есен.Другото което ми направи впечатление,че дървесината е дребна на мен това ми трябва.Нещо което още не съм прочела е оставя ли се да престои.Поздрави благодаря за отделеното време.Ааа още нещо други марки дали правят такава дребна дървесина.Чао

  • @gradinata_na_toni

    @gradinata_na_toni

    10 ай бұрын

    @@user-bu9vg7ex2pЗдравейте, дървесината я оставям да престои. Самото престояване отнема между един и три месеца, като първия месец купчината се мокри редовно и се обръща всяка седмица по веднъж, за да се омеша добре. Така с обръщането се смесват бактериите, които се развиват в дървесината и спомагат за по-бързото и омекване. Иначе без мокрене с вода и омешване чипса ще изсъхне, няма да има разпад и по-скоро ще заприлича на пелети за огрев отколкото на компост. Относто машината, на вас би ви свършила чудестна работа и по-малка машина, но задължително трябва да е с ножове и чукове едновременно, за да нарязва и едновременно натрошава на дребно клоните. Аз смилам едрите парчета дървен чипс или много тънките клончета няколко пъти, с моята машина и затова са толкова дребни. Като цяло най-добро качество се получава от клони с дебелина от три да пет-шест см. диаметър.

  • @user-bu9vg7ex2p

    @user-bu9vg7ex2p

    10 ай бұрын

    @@gradinata_na_toni Здравейте ,благодаря за подробната информация и успешно лято.

  • @Nickson74

    @Nickson74

    10 ай бұрын

    ​@@gradinata_na_toniЗдравей Тони, може ли да направиш един клип, в който да покажеш как правиш дървения чипс, машината, която ползваш, както и самия процес на угниване?! Мисля, че ще бъде полезно, да се види, за всички! Благодаря🙏

  • @user-ec6dk8mr5u
    @user-ec6dk8mr5u16 күн бұрын

    Много излишни и не на място приказки. Ставаш много банален…

Келесі