Készíts (tökéletes) saját palántaföldet | kert TV

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Ezerrel dübörög a magvető, palántázó szezon. A jó mageredéshez és egészséges palántákhoz elengedhetetlen a jó palántázóföld. Ezt megvehetjük készen, de magunk is megcsinálhatjuk. Őszintén, szerintem a házi a legjobb. Ennél is! ;)
Minden, amire a veteményednek szüksége van: shop.kert.tv/vetemenyes-232
Kövess az Instagramon is: kertTV_insta
Légy a Facebook közösségünk tagja is: / otthonakertbentv
Olvass hasznos cikkeket a honlapunkon: bit.ly/kertTV
#palántaföld #magvetés #veteményes

Пікірлер: 24

  • @katalindenes1386
    @katalindenes1386 Жыл бұрын

    Köszönöm szépen!

  • @janoshatt1489
    @janoshatt1489 Жыл бұрын

    Nagyon jók a videóid!

  • @Cannibalint3
    @Cannibalint3 Жыл бұрын

    A komposzt vegso felhasznalasa idejere mar komposztalodott televeny, vagy humusz tehat vegsosoron egy elettel teli "fold" :)

  • @Dorax75
    @Dorax75 Жыл бұрын

    Bevált recept nálam is. Kókusztégla nagyon kiadós, egy 5 kg-os elég 2 évre a palántázáshoz. Ha van bekeverve kókuszrost, nem kell annyit parázni a talajnedvesség miatt.

  • @Vikoc
    @Vikoc6 ай бұрын

    Kedves Márk, Az lenne a kérdésem, hogy ebben a keverékben a komposzt részt kiválthatom a bolti palántafölddel? A perlit és a kókuszrost ugyanúgy menne bele. Jelenleg sajnos nem tudok komposztálni, így ezt kissé nehézkes beszereznem :) Illetve, ez esetben sem ajánlatos marhatrágyát leverni hozzá?

  • @ubul8616
    @ubul8616 Жыл бұрын

    És ha csak simán a komposztba ültetem a palántákat, akkor mi történik?

  • @agnesodor1666
    @agnesodor1666 Жыл бұрын

    Kedves Márk! Emelt ágyásokat szeretnék kialakítani ami 20 cm magas ( szegélykőből) a kérdésem, hogy a komposztot kell keverni földdel? Helyben vetést alkalmaznék majd. Köszönöm ha vàlaszolsz!

  • @KertTV

    @KertTV

    Жыл бұрын

    Nem kell, de érdemes.. 😉 Javítja a szerkezetet, a víztartó képességet és tápanyagkent szolgál a növények és a talaj élőlényei számára is.

  • @arankahalmi5006
    @arankahalmi5006 Жыл бұрын

    Szia Márk nagyon nagyon szeretem a videóidat hallgatni azt szeretném megkérdezni hogy nekem nagyon nagyon agyagos, Vályogos a talaj a kertben. Hülyeséget kérdezek biztos de ha ezt a keveréket bele keverném esetleg a talajba, vagy a perlitet? Azzal javíthatnám a talaj minőségét? Semmit nem lehet beleültetni, mert olyan kemény ha megszárad a teteje, mint a beton. Próbáltam füvet, dehát szegény fű nem bír kikelni. Illetve, van fű a kertben, én cserébe próbáltam némi gabonát nevelni hogy a cicáknak legyen macska fű. De nem jött össze sajnos. Köszönöm ha válaszolsz

  • @KertTV

    @KertTV

    Жыл бұрын

    Ez kemény szitu. Egy ilyen rossz minőségű földet nehéz feljavítani, de nem lehetetlen. Először is sok-sok komposzt érdemes rá/belehordani. A talaj alapvetően azért tömörödik ennyire, mert nincs benne szervesanyag. amivel tudsz még segíteni az a riolit tufa. Ez is egy vulkanikus eredetű kőzet, de kicsit nehezebb, mint a perlit, jobban alkalmas tömörödő talajok javítására. De a legfontosabb a komposzt! Ha hordasz a tetejére egy-két centit, abba már tudsz vetni talajtakaró/lazító magkeveréket. De akkor is el tart majd egy darabig. Egy-két év kell neki a legjobb esetben is, de csak ha folyamatosan hordod rá a szervesanyagot és abba vetsz valamit.

  • @arankahalmi5006

    @arankahalmi5006

    Жыл бұрын

    @@KertTV kedves Márk nagyon szépen köszönöm a tanácsodat megfogadom. komposztálok ezerrel, legalábbis próbálkozom vele :-)

  • @kicsihouse
    @kicsihouse Жыл бұрын

    Komposzt helyett trágyát használni? Ha igen, milyen előnye vagy hátránya van?

  • @KertTV

    @KertTV

    Жыл бұрын

    Semmiképp! A trágya kiégetheti a gyökereket. Ahogy el is mondtam a videóban, ezeket a növényeket először hozzá kell szoktatni a tápanyaghoz. Ez olyan, mintha egy csecsemőt azonnal marhapörkölttel akarnál etetni.

  • @kicsihouse

    @kicsihouse

    Жыл бұрын

    @@KertTV köszönöm! Későbbi fázisban kis koncentrációban használható? Van itthon egy 5litetes csomag, okosan szeretném felhasználni, ha már így alakult! Eddig sima palantaföldet használtam a magvetés során , szépen kihajtott minden, már az átültetésre készülök és elég sok bennem a kérdés, mivel ez az első év, hogy ezt komolyabban csinálom.

  • @edittamaramenyhart7360
    @edittamaramenyhart7360 Жыл бұрын

    Hm.. én nem használok semmi “idegen” anyagot. Sima virágföldben tökèletesen lehet palántát nevelni. A fény-hőmérséklet-nedvesség a lényeg.

  • @Marko344

    @Marko344

    Жыл бұрын

    Villával is lehet ásni.

  • @LPeter38

    @LPeter38

    Жыл бұрын

    @@Marko344 Úgy hívják, hogy ásóvilla.

  • @Bence19679

    @Bence19679

    Жыл бұрын

    Igazából itt megint a termék reklám volt a lényeg de ha nem ilyen kis mennyiségben csinálod akkor sokkal sokkal olcsóbb a tőzeg vagy a kókuszdara. Persze nem ez a 20dkg-os hobbikertészeknek csinált minikiszerelés.

  • @KertTV

    @KertTV

    Жыл бұрын

    Bocs, de mégis mi volt ebben a termék reklám?! Pont hogy egy saját készítésű keveréket mutattam be. A felsorolt összetevőkből semmit nem árulunk, sem kókuszt, sem perlitet, sem komposztot. Én ezzel a keverékkel palántázom és szeretem, és ezért mutattam be.

  • @KertTV

    @KertTV

    Жыл бұрын

    A virágföld amit veszel, az is egy keverék, csak nem te állítod össze. Abban is van általában tőzeg vagy kókusz meg komposzt. Márkája válogatja, hogy mi az összetétel. Mint a müzli, azt is megveheted készen vagy összekeverheted magad, ha mondjuk nem akarsz bele annyi mazsolát. Ettől még mindkettő ehető. 😁

  • Жыл бұрын

    A trágya nem égeti ki a palántát, ha kap elegendő vizet. Én az üzletben vásárolt palántaföldbe szoktam keverni az üzletben vásárolt marhatrágyából körülbelül 10-20 % mennyiséget térfogat alapján. Tökéletesen alkalmazható, nagyon megdobja a palántaföld tápértékét. A perlit nagyon jó, de van vele egy borzasztó nagy hiba, Ha a talaj felszinére kerül akkor pillanatok alatt képes a napon megszáradni és utána a legkisebb szellő is felkapja és még a szomszéd háztetején is lesz. Emiatt takarni kell a földet geotextiliával a perlit használata esetén. Sajnos saját tapasztalatból tudom, hogy a pelitet mennyire el tudja vinni a szél, még hetek múlva is söpörtük a beton járdák réseiből a pelitet, a szomszéd ház tete meg fehérlett tőle.

  • @KertTV

    @KertTV

    Жыл бұрын

    Mindenki csinálja úgy, ahogy neki bejött. Szerencsére sokféle módon lehet kerteszkedni, nem csak egy út van, de én semmiképp sem vállalnám a kockázatát, hogy palántaföldbe trágyát keverjek, a komposzt bőven elég a kezdeti időszakban és nincs vele rizikó. A perlitet pedig csak ebben a kezdeti mixben használom, minimális mennyiségben, kintre nem is nagyon kerül belőle.

  • Жыл бұрын

    @@KertTV Nálam nagyon kötött, fekete a talaj, ezért kellett a perlittel lazítani. A napsugárzás hatására 2-3 nap alatt annyira kiszárad a teteje, hogy betömörödik a kiszáradt rész és a nedvesség nagyon nehezen tud lejutni a gyökerekhez, pedig felül szinte sár van. 1000 m2 területre kb 300 liter perlitet kellett rotációs kapával bedolgozni a felületbe, ami már érezhetően lazította a talajt. Most sikerült érett marhatrágyát vásárolnom nagyobb mennyiségbe, 300 mázsát szórtam szét kb 700 m2 területre kb 10 éve, azt is rotációs kapával dolgoztam be a talajba. Abban az évben fantasztikus termésünk volt, meg még pár évig. Idén már csak 100 mázsát szórtam szét marhatrágyát mert sikerült annyira feljavítanom a talajt. Ennél jobb nem létezik a tapasztalatom szerint. Egy konyhakertben kb 800 liternyi komposztot tudok csak előállítani egy-két év alatt, 1000 négyzetméterre ez elenyésző mennyiség, tehát gyakorlatilag elhanyagolható mennyiség. A komposzt palánta tálcákba jó alapanyag.

  • @KertTV

    @KertTV

    Жыл бұрын

    @ az más, persze. Arra inkább a riolittufát javasolnám. Hasonló hatás, de nem olyan könnyű.

Келесі