Як багаторазові ракети змінюють космічну індустрію?

Ғылым және технология

#наука #фізика #астрофізика
За останні 15 років аерокосмічна галузь докорінно змінилась. На заміну НАСА та мордоркосмосу прийшла ціла палітра приватних компаній, яка дуже активно витискає їх з ринку космічних запусків. Найважливішу роль у цьому зіграли багаторазові ракети, котрі дозволили невеликим компаніям конкурувати із гігантами. Тому ми вирішили розглянути, які саме проблеми стояли та стоять перед приватними компаніями, та як багаторазові ракети дозволяють їх вирішити.
Наш англомовний канал на ютуб: / @deep_kosmos
Наш текстовий канал на Medium: / deep.space
Обіцяне відео про проблему космічного сміття: • Що таке синдром Кесслера?
Якщо хочете підтримати українськомовний контент копійкою, ставайте патроном на PATREON: / deep_kosmos_in_ukraine
Станьте спонсором цього каналу, щоб отримувати бонуси:
/ @deep_cosmos
Buymeacoffee: www.buymeacoffee.com/deepkosmos
Для тих, хто хоче підтримати нас переказами на карту:
4149499140315548
Ми щиро вдячні нашим патронам за підтримку нашого каналу!

Пікірлер: 51

  • @user-fj6vx4ud9b
    @user-fj6vx4ud9b5 ай бұрын

    Гарний український канал, дякую команді за роботу Творіть і далі, дуже цікаво

  • @user-pp3zh6ly9u
    @user-pp3zh6ly9u5 ай бұрын

    Ви молодці, робите велику справу. Дуже Вам вдячна за вашу роботу❤

  • @AnarchoReptiloidUa
    @AnarchoReptiloidUa5 ай бұрын

    Класний канал. Цікаве відео. Коментар для просування відео 👍💪😎

  • @Vic-Ukraine
    @Vic-Ukraine5 ай бұрын

    Вподобайок насипте. Гарне ж відео

  • @alexdmetal7985
    @alexdmetal79855 ай бұрын

    12:42 понад 20 посадок - 248 якщо бути точним. і 18 повторних використань у рекордного бустера

  • @user-bp3wi2xv7b
    @user-bp3wi2xv7b5 ай бұрын

    Дуже гарно!😊

  • @IVWOR
    @IVWOR5 ай бұрын

    Дякую за цікаве відео 👍

  • @dyvlusunebo
    @dyvlusunebo5 ай бұрын

    Дякую за відео! Щось замало коментарів тут

  • @yrijol
    @yrijol5 ай бұрын

    👍

  • @vasylmalchyn454
    @vasylmalchyn4545 ай бұрын

    🇺🇦🇺🇦🇺🇦👍

  • @IhorW
    @IhorW5 ай бұрын

    Тож Україні потрібен суверенний доступ у космос! Запуск з власного морського судна, багаторазової системи запуску десь у районі від Екватора до Шпіцбергена. Де нема значного судоходства/авіаперевезень Для початку нічого монструозного, формат РН "Космос" ~ 40-60 тонн на старті 900-1500кг. 2 етапи виведення 3 уніфікованих розгінних блока. Шановні - паливо у вартості запуска, до 2-5% вартості пуску (з досліджень ULA), а вага палива у космічному РН 88-90%. Дедвейт судна для транспортування 60 тонн ~ 400-600 тонн, необмежений район використання, автономність 60-90 діб. Таке в Миколаєві будувати цілком можливо. Не потрібні поля можливого падіння відпрацьованих/аварійних ступенів, нема потреби в узгодженні з сусідніми країнами, тільки повідомлення про обмеження судоходста та авіаруху.

  • @user-lc5re3rc5w
    @user-lc5re3rc5w5 ай бұрын

    Довго розповідав про те, що вже всі і так знають. А треба розповідати щось нове, невідоме загалу!

  • @deep_cosmos

    @deep_cosmos

    5 ай бұрын

    Досвід однієї людини не тотожній досвіду іншої.

  • @alexli4107
    @alexli41075 ай бұрын

    9:37 Припиняйте перекладати тексти з російської комп'ютерним перекладачем (хоч навіть Гугл так не перекладає), найміть людину перекладача. "Сумісними" можуть бути роз'єм та штекер, а праця "спільна".

  • @vasyllizanets7954
    @vasyllizanets79545 ай бұрын

    Щиро дякую! Цікаве та пізнавальне відео. Згідний з вами, що майбутнє космонавтики за багаторазовими ракетами та комерціалізацією космосу не тільки великими компаніями, але і малими приватними компаніями. Шкода, що spaceX більше не створює проривів і не генерує нові ідеї, а тільки намагається повторити старі(тупикові) рішення.

  • @squidwardfromua

    @squidwardfromua

    5 ай бұрын

    "Шкода, що spaceX більше не створює проривів і не генерує нові ідеї, а тільки намагається повторити старі(тупикові) рішення" А, точно, посадка обох ступенів прямо на стартовий майданчик для швидкого і повного перевикористання без всяких барж, повертання корабля з орбіти в положенні "скайдайвера" і маневром перевороту перед посадкою, метан як паливо, двигуни з повною газифікацією компонентів, 120-ти метрові ракети, заправляння ступенів пальним на орбіті, угрупування десятків тисяч супутників для супутникового інтернету з малою затримкою в будь-якій точці планети, посадка 50-ти метрового сталевого корабля на Місяць - це все ж було вже. Ніяких проривів і нових ідей, тільки старі тупикові рішення. Могли б двигун на антиматерії або варп-драйв, чи хоча б атомний двигун розробляти - а ні, впертюхи консервативні.

  • @vasyllizanets7954

    @vasyllizanets7954

    5 ай бұрын

    @@squidwardfromua Я про Старшіп.

  • @squidwardfromua

    @squidwardfromua

    5 ай бұрын

    @@vasyllizanets7954 І я теж, на моменті коли говорив "посадка обох ступенів прямо на стартовий майданчик для швидкого і повного перевикористання без всяких барж, повертання корабля з орбіти в положенні "скайдайвера" і маневром перевороту перед посадкою, метан як паливо, двигуни з повною газифікацією компонентів, 120-ти метрові ракети, заправляння ступенів пальним на орбіті, посадка 50-ти метрового сталевого корабля на Місяць". Ви взагалі щось знаєте про Старшип?

  • @Mosssypoosy

    @Mosssypoosy

    5 ай бұрын

    @@vasyllizanets7954 Тобто 5,000 тонні ракети з нержавійки на рідкому метані і з багаторазовою верхньою ступіню уже рутина? Що я пропустив?

  • @user-gy9se3rm2s
    @user-gy9se3rm2s5 ай бұрын

    Що таке, де всі коментарі? 😢

  • @dmytropanchenko319
    @dmytropanchenko3195 ай бұрын

    Спочатку дуже підтримував SpaceX, але останнім часом щось Ілон зламався, несіть нового.

  • @Mosssypoosy

    @Mosssypoosy

    5 ай бұрын

    SpaceX уже сильно більше ніж Маск.

  • @ivanivko4053
    @ivanivko40535 ай бұрын

    Цікава тема відео, але на жаль конкретних технічних аспектів втілення багаторазового використання ракетних ступенів не торкнулися.

  • @Mosssypoosy

    @Mosssypoosy

    5 ай бұрын

    а їх зараз аж 1. особливо немає про що розказувати.

  • @ivanivko4053

    @ivanivko4053

    5 ай бұрын

    ​@@Mosssypoosy Одна багаторазова система успішно зараз використовується. Ще від одної - давно відмовились. Ще дві - у стадії доведення. Існує багато варіантів проєктів їх, які не схожі одна на одну. Це цікава тема.

  • @Mosssypoosy

    @Mosssypoosy

    5 ай бұрын

    @@ivanivko4053 >Одна зараз використовується. ясно. F9 > Ще від одної - давно відмовились ясно. Шатли. Насправді є ж X-37. Можна сказати ще жива > Ще дві - у стадії доведення А от це не ясно. Хто уже доріс до "доведення"? Електрон на стадії "нащупування". Спейсшіп від перших двох особо не відрізняється. Хто там ще? Згадав ще Stoke Space. Ви праві. матеріалу для відоса вистачить.

  • @user-wu8kw8vy1h
    @user-wu8kw8vy1h5 ай бұрын

    яким боком фалкон 9 зменшує забруднення орбіти своїм багаторазовим першим ступенем? у переважної кількості "одноразових" ракет той самий перший ступінь або взагалі до орбіти не потрапляє(саме тому цивілізовані країни намагаються будувати космодроми біля морів і океанів), або руйнується об верхні шари атмосфери в перші дні після запуску.

  • @user-bg9pn4mc1m
    @user-bg9pn4mc1m5 ай бұрын

    Привет мы каманда интузиастов каторая решила строить ракету для полета в космос и нам нужны ещё люди пешите нам

  • @Mosssypoosy
    @Mosssypoosy5 ай бұрын

    Підписався на ваш англомовний канал але у мене виник дисонанс. В описі We're a team of astrophysicists from Ukraine astrophysicists! Але матеріал маргінально-розважальний. Це навіть не наукпоп. Я розумію, що перші 100 відео - це просто баласт, але ж ви самі задаєте очікування от цим astrophysicists. І якщо у вас 5 років досвіду і є експертиза в астрофізиці то чому не зробити канал рівня "улица шкловского" чи хоча б "космос просто" яких немає українсько. Я от відписався від всіх російськомовних а замінити їх просто нема ким. все що є рівня "чому земля не плоска".

  • @deep_cosmos

    @deep_cosmos

    5 ай бұрын

    Наукпоп і є підвидом розваги, і я зараз серйозно. Ви згадайте історію Хокінга і його літературного агента. Дуже маленька кількість людей готові дивитись щось складне, більшість хочуть чогось примітивного. На практиці це виглядає так: ти кілька тижнів досліджуєшь питання, пишешь сценарій, монтуєшь відео кілька днів. А в результаті його дивиться 2-3 тисячі людей, а робишь за тиждень відео про якісь фактики і на тобі 150 тис. переглядів. Проекти типу "космос просто" потребують або дуже довгого часу, більшість з них заснована у році так 2010-2014 і починали вони +- як і ми, або дуже великих інвестицій, котрі ми зараз собі не можемо дозволити. До війни я з 18-го року вів канали російською, і час від часу в чатах перетинався з авторами інших каналів, половина це журналісти, котрі найняли когось, хто розбирається у темі каналу. Ті хто сам створював все з нуля, ті також починали з досить примітивних відео, і тільки набравши аудиторію перейшли до більш глибоких тем.

  • @Mosssypoosy

    @Mosssypoosy

    5 ай бұрын

    @@deep_cosmos Я розумію і знаю правило "перші 100 відео" але сумна фігня виходить. Ми мали позбутися рутубу і розвивати свій, але якщо починати з "фантиків" то до цього рівня потрібно 4-5 років. І всі, кому потрібно щось більше, ніж "чому земля не пласка" повернуться в рутуб. а в укр сегменті залишуться лиш любителі "вчені вигадали" курка - яйце.

  • @user-gy9se3rm2s

    @user-gy9se3rm2s

    5 ай бұрын

    ​@@Mosssypoosy ну, для старту на такому рівні, як ви говорите, знадобитися інвестиція, як мінімум у 2000$ на місяць, що дозволить авторам повністю присвятити себе роботі над цим проектом і найняти команду, котра буде допомагати у зйомці, монтажі, створенні візуального ряду. І це мінімальні сумми. До цього також вартує додати покупку якісних камер, мікрофонів, світла і тд. Хоча це одноразові витрати.

  • @Mosssypoosy

    @Mosssypoosy

    5 ай бұрын

    @@user-gy9se3rm2s І так і ні. Автори не новачки і у них і апаратура і софт є. А головне у них є руки з правильного місця і досвід. А ще у них є десятки готових сценаріїв які вони зараз перекладають і перезнімають. І все це дуже добре але відкидає нас на 5 років в минуле. Інші канали, які перейшли на українську не перезнімають огляди на iPhone6 чи на Матрицю3. Я не хочу сказати, що автори роблять погано, я просто відсвічую проблему відсутності українського накупопа в сфері астрофізики (ботаніка, наприклад є) при тому, що люди з експертизою є

  • @deep_cosmos

    @deep_cosmos

    5 ай бұрын

    То я з особистого аккаунту писав. На ютубі ми новачки, ми робили текстовий канал, а на ютубі випустили відео 20 російською, до того, як почати цей канал, і в половині з них в нас стиль не підходить під цей канал і поточні методи. І обладнання в нас немає. Відео ми не зовсім перезнімаємо. Перші 16 відео на цьому каналі були зовсім примітивні і їх ми переробляємо, решту просто коригуємо готові під новий таймінг. Коли все готове переробимо, а це якраз буде під 100-110 відео, тоді будемо віпискати паралельно на двох каналах і буде попростіше.

  • @user-uj5jp3np8g
    @user-uj5jp3np8g5 ай бұрын

    Слава україні

  • @kaloogine
    @kaloogine5 ай бұрын

    Ні, реально, де всі коментарі? Що трапилося? Цікаве відео для любителів космосу!

  • @deep_cosmos

    @deep_cosmos

    5 ай бұрын

    То після перерви завжди відео не просуваються, а ми три тижні нічого не публікували(

  • @serhii1509
    @serhii15095 ай бұрын

    Garmin Venu Sq 2

  • @Mosssypoosy
    @Mosssypoosy5 ай бұрын

    не ображайтесь, але відео - фігня. 0. Багаторазових ракет поки 0.75 штук і говорити про неї в множині якось дивно. Є багаторазовий перший ступінь і обтічник F9. Electron - ще не готовий, New Glen ще навіть не зібрали прототип. Statship - на стадії прототипа. 1. багаторазові ракети ЗБІЛЬШУЮТЬ викиди оскільки потрібно тягати з собою паливо на посадку. 2. перші ступені ніколи а другі рідко стають космічним сміттям. 3. Багаторазова ракета дорожча ніж одноразова навіть за умови повторного використання якщо вона не літатиме щотижня. І саме Starlink дає можливість SpaceX економити. #1 NASA спочатку виростила собі монополістів #2 монополісти стали інертними і ні на що не здатними #3 зрозумівши помилку, NASA виростили собі SpaceX, #4 SpaceX перевернули всю індустрію, але поступово перетворюються на монополіста #5 GoTo #1

  • @denysvlasenko1865

    @denysvlasenko1865

    5 ай бұрын

    > багаторазові ракети ЗБІЛЬШУЮТЬ викиди оскільки потрібно тягати з собою паливо на посадку. Ви забули, що виробництво нового першого ступіню також генерує викиди.

  • @denysvlasenko1865

    @denysvlasenko1865

    5 ай бұрын

    > Багаторазова ракета дорожча ніж одноразова навіть за умови повторного використання якщо вона не літатиме щотижня. Не вірю. Підрахунки в студію.

  • @denysvlasenko1865

    @denysvlasenko1865

    5 ай бұрын

    > SpaceX перевернули всю індустрію, але поступово перетворюються на монополіста SpaceX не зможуть бути монополістом довго. Ніщо не заважатиме якому-небуть безосу або китайцям просто повторити те, що робить SpaceX. А робоча сила в Китаї в ~10 разів дешевша, як SpaceX зможе з цим боротися?

  • @Mosssypoosy

    @Mosssypoosy

    5 ай бұрын

    ​@@denysvlasenko1865 >виробництво нового ступіню також викиди. Виробництво - можливо (знову таки не обов"язково), але не сама ракета. А сама ракета викидає сильно більше. > Не вірю. Підрахунки в студію. Легко. Скільки нових ракет за останні 10 років багаторазові? Люди продовжують клепати одноразові. Сама ракета то і може (знову таки не факт) буде дешевша. А от розробка і наладка буде сииильно дорожче і відбити це вийде тільки великими масштабами. А це ще й величезний ризик. Багато що може піти не так. Я дуже за багаторазовість, але не потрібно забувати, що це дуже нелегко

  • @user-oq9xr8dj1b
    @user-oq9xr8dj1b5 ай бұрын

    Слава уокраїни в чому? Є якісь досягнення свингти уокраїнської в космічній галузі ракетобудування? Чим ти пишаєшся? Що добре скакати вмієш???

Келесі