Joanna Flis: Młode Głowy. Zdrowie psychiczne naszych dzieci | DALEJ Martyna Wojciechowska

Dzisiaj na kanale DALEJ | Martyna Wojciechowska bardzo ważna rozmowa z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis. O kondycji zdrowia psychicznego młodych ludzi w Polsce, bo jego stan jest naprawdę alarmujący. Dlatego powstał projekt Fundacji UNAWEZA pod hasłem MŁODE GŁOWY. OTWARCIE O ZDROWIU PSYCHICZNYM
www.mlodeglowy.pl
W jego ramach realizowane jest, pierwsze na tę skalę, w pełni anonimowe i bezpłatne badanie stanu psychicznego młodzieży w Polsce i poczucia sprawczości.
Młode Głowy to oprócz badania również działania edukacyjne, które mają zwrócić uwagę na zdrowie psychiczne młodych ludzi, wskazać bariery, z którymi na co dzień się mierzą i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc.
Joanna Flis jest współtwórczynią narzędzia badawczego i ekspertką w tym projekcie.
Zapraszam na tę rozmowę, Martyna Wojciechowska.
Subskrybuj kanał: kzread.info...
Możesz mnie słuchać również na platformach podcastowych:
Spotify: open.spotify.com/show/468iRZU...
Apple Podcasts: podcasts.apple.com/pl/podcast...
Radio Public: radiopublic.com/dalej-martyna...
Pocketcast: pca.st/dh2o8lca
Castbox: castbox.fm/channel/id4029958
Deezer: www.deezer.com/pl/show/2527452
Podcast Addict: podcastaddict.com/podcast/330...

Пікірлер: 243

  • @damiansmigielski
    @damiansmigielski Жыл бұрын

    Trochę dałem się Martynce nabrać... Doceniam chęci, ale znalazłem opinię specjalistów o tym badaniu i ciekaw jestem co wy na to? Przytoczę ten wpis na zasadach cytatu. Ten post jest naszym protestem przeciwko temu jak traktuje się badania w tym kraju. Protestem przeciwko bylejakości danych, nadmuchiwaniu liczb i nieuprawnionym wnioskom. Protestem przeciwko temu, aby realizować badania ot tak - dla dobrego PR-u i klikalności. Protestem przeciwko temu, że tylko celebryci są słyszani w tym kraju i ich głos jest brany pod uwagę. Badanie Unawezy miało dobre intencje. Nie przeczymy temu, tak jak nie przeczymy temu, że dzieciom należy pomóc. Pomóc na poziomie systemowym - przy wsparciu specjalistów, NFZ i działań polityków. To co się wydarzyło z tym badaniem i jego wynikami przeraża nas jako badaczki. Dzieci zostały potraktowane bez żadnych norm związanych z etyką wykonywania badań z dziećmi. Link i instrukcja postępowania. To wszystko. Trudne pytania. Pytania wrażliwe - niezależnie od wieku. Czy osoby, które z taką ochotą udostępniają ten raport tego nie widzą? Jak była przedstawiana treść badania? „W badaniu zadamy uczniom pytania dotyczące tego, co myślą o sobie, jak siebie oceniają, na ile potrafią korzystać ze wsparcia innych ludzi. Chcemy również znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka jest ogólna kondycja psychiczna młodzieży, co tak naprawdę na nią wpływa oraz jak uczniowie w Polsce radzą sobie ze stresem i płynącą ze świata zewnętrznego presją.” Po czymś takim niejeden rodzic podpisał zgodę na badanie. Czy tak by się stało, gdyby była informacja o tym, że zapytamy dzieci o depresję, samobójstwa, alkohol, pornografię, narkotyki? I po raz kolejny piszemy CEL NIE UŚWIĘCA ŚRODKÓW i nie jest tak, żeby gdyby nie Fundacja Unaweza to kto? Wielu specjalistów robi badania i mówi o nich, ale ich szanse na pierwszą stronę w mediach nie istnieją. Obudźmy się Kochani, bo za chwilę okaże się, że nie można podważać źle zrobionego badania, bo to nieetyczne. Trzeba mu przyklaskiwać, bo zrobione w dobrej wierze. A kto tego nie robi to wróg dzieci, krytykant i podważa złą kondycję psychiczną młodzieży i szkodzi sprawie. Oby Fundacja z podobną fachowością nie zabrała się za leczenie depresji u młodych, bo efekty tego mogą być tragiczne w skutkach.

  • @ferbi8383
    @ferbi8383 Жыл бұрын

    Jestem uczennicą 3 klasy liceum i ze smutkiem muszę przyznać ze polski system szkolnictwa oraz nie świadomość, wręcz nie chęć nauczycieli jest przerażająca. Nauczyciele nie wszyscy oczywiście ale większość popełnia wszystkie wymienione błędy, o których Panie wspomniały… w szkole nie ma miejsca na błędy, bycie innym, posiadanie swojego zdania, nie ma miejsca na rozwój. Pomoc psychologiczna prawie nie istnieje i nie mówie tylko ze swoich doświadczen ale moich kolegów i koleżanek. Szkoła nie wspiera uczniów, którzy poszukują siebie, zagubionych lub po prostu takich którzy mają większy problem ze skupieniem lub muszą powtórzyć kilka razy aby zrozumieć. To przykre bo mówi się na szczęście coraz więcej o tym lecz w wielu szkołach dalej mam wrażenie jakbyśmy żyli przeszłością… Nie ma ludzkiego podejścia do drugiego człowieka, zrozumienia, wsparcia, jest za to ocenianie po liczbach. Dziękuje za ten cudowny głos w tak ważnej sprawie! Mam nadzieje ze gdy moje dzieci bedą chodzić do szkoły to będzie znacznie lepiej. Pani Martyno, jest Pani dla mnie wielką inspiracją i autorytetem. Podziwiam Panią i życzę Pani siły na dalsze działania w fundacji. Ps. Zamówiłam już książkę z Pani autografem i nie mogę się doczekać aby ją przeczytać!

  • @ija3531

    @ija3531

    Жыл бұрын

    Niestety tak jest. Smutne ale prawdziwe. Pozdrawiam!

  • @martynakapczynska5425

    @martynakapczynska5425

    Жыл бұрын

    Na studiach odżyjecie :)

  • @marzenagz4420

    @marzenagz4420

    Жыл бұрын

    Szkoła dziś to firma, która musi się lansować kosztem dzieci. Na Facebooku wciąż jest pokazywane co osiągnęły, które dzieci są wzorowe, coś osiągnęły. Dzieci z jakimikolwiek problemami to wstyd dla szkoły.

  • @Misia_Pysia
    @Misia_Pysia Жыл бұрын

    Przerażające, ale jakże dla mnie zrozumiałe. Na terapię trafiłam już jako dorosła 33letnia kobieta, bo do tego czasu jakoś się trzymałam, aż dosłownie jednego dnia to moje poukładane życie runęło jak domek z klocków. Jako nastolatka wielokrotnie myślałam o odebraniu sobie życia, ale zaczęłam sięgać po poradniki, sama nagradzać się za małe rzeczy i sama sobie wręcz wmawiać, że jestem ważna, mam znaczenie. Dużo pisałam i na szczęście mogłam pogadać z bratem. Poczułam się silna aż do momentu kiedy urodziłam swoje dzieci - niestety wiele z dzieciństwa wróciło, a razem z tym myśli samobójcze. Trafiłam w końcu na terapię, rok temu rzuciłam szkodliwą choć dochodową pracę i dziś zaczynam wracać do normalnego życia. Mam dwie córki i naprawdę staram się zwracać uwagę na ich potrzeby psychiczne, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż samotność w kryzysie. Świetnie, że ktoś w końcu zaczyna mówić głośno o samobójstwach, bo mam wrażenie, że samo wypowiedzenie tego słowa w Polsce jest zakazane. Nikt z nikim nie chce o tym rozmawiać, jakby to było jakąś prsechodnią zarazą.

  • @princessGosia

    @princessGosia

    Жыл бұрын

    Cieszę się, ze Ci się po mału układa🙏🏻😘

  • @agnieszkaepkowska6239

    @agnieszkaepkowska6239

    Жыл бұрын

    Ja też. Powodzenia i wytrwałości. Jesteś kochana .

  • @martynakapczynska5425

    @martynakapczynska5425

    Жыл бұрын

    Z ciekawosci, co to za praca?

  • @Misia_Pysia

    @Misia_Pysia

    Жыл бұрын

    @@martynakapczynska5425 praca w banku

  • @gnaniboy

    @gnaniboy

    Жыл бұрын

    @@martynakapczynska5425 Mysle ze tu chodzi o 90% tych czy innych miejsc pracy😢

  • @agataWKW
    @agataWKW Жыл бұрын

    Bardzo ważny projekt i jak bardzo się cieszę, że się tym zajmujecie. Jako mama nastolatka z zaburzeniami i chorobą psychiczną wiem coś o niedziałającym systemie. We Francji gdzie mieszkaliśmy, przez 2 lata moje dziecko było ignorowane, bo to „dorastanie”. W Polsce dopiero udało mi się coś zwalczyć prywatnie, za niemałą opłatą, ale farmakologia pomogła dziecku wydostać się z bagna. Potem powiedzmy, że francuski system w końcu się zainteresował. Ale bez szaleństw… obecnie od niedawna mieszkamy w Norwegii, gdzie jest w kompletnym szoku jak bardzo ludzie są tu wyedukowani w kwestii zdrowia psychicznego. Dziecko po miesiącu od przeprowadzki jest pod opieką psychiatry i psychologa, fantastycznych osób, do których leci na skrzydłach. Szkoła współpracuje z lekarzem i rodzicami. Szkoła, zacznijmy od tego, jest miejscem przyjaznym młodym ludziom, w co moje dziecko nie może uwierzyć. „Ale jak to?!? Dlaczego nauczyciele chcą wiedzieć co ja czuje lub co myślę!?! Dlaczego tu nikt nie krzyczy w szkole?” Trudno się przestawić z francuskiego przestarzałego systemu… Także da się w niektórych krajach mówić otwarcie o zdrowiu psychicznym. Mam nadzieję, że wszędzie tak będzie.

  • @mirkameljon2464
    @mirkameljon2464 Жыл бұрын

    Dziękuję Martyno że podejmujesz tak trudne tematy. A mówię to z perspektywy rodziny w której taki dramat miał miejsce. I mimo to że było to wiele lat temu, boli do chwili obecnej

  • @aleksandra5813
    @aleksandra5813 Жыл бұрын

    Nie wiem ile lat miałam kiedy zaczęły się moje pierwsze problemy psychiczne. Ok 4-5 klasy? Bulimia, depresja, próba samobójcze, samookaleczenie. Dziś mam 37 lat i kolejny nawrót depresji. Przez całe dzieciństwo nie uzyskałam ŻADNEJ pomocy. Dopiero w liceum, po ucieczce z domu, dostałam wsparcie świetniej psycholog, która naprawdę chciała mi pomóc. Niestety całe życie w moim domu trudne tematy byle przemilczane. Czułam się odrzucona, niekochana, niepotrzebna, bezwartościowa. Trudno mi się żyje, z tak niskim poczuciem własnej wartości a jeszcze trudniej uzyskać zrozumienie. Mam nadzieję, że moje i inne dzieci nie będą musiały tego doświadczać. Dziękuję za tą akcję! ❤️

  • @kasikm907

    @kasikm907

    Жыл бұрын

    Jakbym czytała o sobie. Przeszłam takie same problemy. Na terapię trafiłam haki młoda,dorosła już osoba. Miałam to szczęście, że trafiłam na cudowną terapeutkę. Teraz znowu przechodzę kryzys, bo 1.5 tyg.temu zmarła najbliższa mi osoba.I chętnie zamieniłabym ból psychiczny na fizyczny. I znowu codziennie myślę o samookaleczaniu się.

  • @lusia4150

    @lusia4150

    Жыл бұрын

    Trzymaj się! Szukaj pomocy.

  • @lusia4150

    @lusia4150

    Жыл бұрын

    Trzymaj się, szukaj pomocy.

  • @joannabaranska-filipek2335

    @joannabaranska-filipek2335

    Жыл бұрын

    @@kasikm907 ja na szczęście trafiłam na książki Louise L Hay "Możesz uzdrowić swoje życie" i kolejne części jak miałam 25 lat 🙂 Przerobiłam uczciwie wszystkie ćwiczenia, mimo łez, strachu i wstydu. Korzystałam ze spotkań w wielu fundacjach, a teraz z kursów, książek, livów, webinarów itd. Magdalena Szpilka, Magda Daniłoś, Kamila Rowińska, Katie Bery, Ewelina Gawłowska, Ewelina Stępnicka, Katarzyna Miller, Pati Garg, Anna Migdał-Szałankiewicz i wiele innych ☺️ To mi pomaga. Zresztą zaczęłam więcej ćwiczyć, bo wiem, że ruch pomaga. Tak jak głębokie oddychanie, prawidłowa postawa ciała, medytacje, relaksacje, słońce, przyroda, odżywianie, nawadnianie, zioła i inne fizjologiczne rzeczy. I oczywiście relacje z ludźmi ☺️

  • @dorotape.3931
    @dorotape.3931 Жыл бұрын

    TO JEST NAJWAZNIEJSZY MATERIAL JAKI PANI ZREALIZOWALA!!!!! ❣❣❣❣❣ DZIEKUJE ❤

  • @ewajarocka822
    @ewajarocka822 Жыл бұрын

    Pani Martyno, sięgnęła Pani po niezwykle ważny temat. Dziękuję. Znam to od podszewki jako mama pełnoletniej już córki. Pamiętam doskonale, gdy coś złego zaczęło się dziać, gdy miała około 13 lat. Za nami kilkuletnia batalia o powrót do ,, normalności '' i zderzenie się z systemem. Szczęśliwie, córka trafiła na przełomie 2021 i 2022 roku pod skrzydła grupy wspaniałych fachowców, którzy dali jej narzędzia do walki o siebie. Co niezwykle ważne z mojego punktu widzenia, ja, jako mama, również dostałam wsparcie, zrozumienie i własne narzędzia, aby poprawić swój dobrostan. To wszystko bardzo wiąże się ze sobą. Rodzina, osoby bliskie też często potrzebują pomocy psychologicznej. Nie zostałam z tym sama. Nie tylko ja. Jest nas już całkiem spora grupa. Tych, którzy żyli w pewnym momencie już tylko życiem naszych dzieci i z trwogą o ich życie. Projekt jest godny wielkiej pochwały. Coś w tej materii trzeba robić koniecznie. Wielkie dzięki za ten pomysł!

  • @renatarenata425

    @renatarenata425

    Жыл бұрын

    Witam, o czym konkretnie Pani mówi jakie wsparcie pani i córka dostała? Gdzie? Szukam dla swojej wszelkich pewnych kontaktów, proszę o jakiś kontakt, hasło 😌

  • @ewajarocka822

    @ewajarocka822

    Жыл бұрын

    @@renatarenata425 Dzień dobry, moja córka miała zaburzenia emocjonalne prowadzące do samookaleczania i stosowania substancji wpływających na świadomość. Terapia raz w tygodniu nie była wystarczająca. Marny rezultat po pobycie w sytuacji nagłej w szpitalu psychiatrycznym i wizytach u lekarza psychiatry dla dorosłych ( te wizyty udało się umówić cudem, bo psychiatrzy dziecięcy byli nieosiągalni ). Ośrodek, do którego trafiła moja córka to placówka prywatna. Nazywa się dom - Rehab. Najważniejsze info znajdzie Pani na ich stronie. Zespół ludzi, którzy tworzą to miejsce wyciąga młodych i starszych z bardzo kryzysowych sytuacji, z różnych uzależnień i dołów. Wiedzą co robić, bo sami, w większości, są po różnych przejściach. Są autentyczni i świecą przykładem, że od dna można się odbić. Robert- właściciel ośrodka zrozumiał też potrzebę wyciągnięcia pomocnej dłoni do rodziców, żon lub mężów osób, które odzyskują równowagę w jego przystani. Stworzył grupę on- line, która spotyka się co 2 tygodnie na zoomie i codziennie na messengerze. Są tu ludzie, których bliscy Są aktualnie w terapii w ośrodku, zakończyli ją lub nie chcą się na nią zdecydować. Robert, jako doświadczony terapeuta, pomaga nam odzyskiwać nasze życia, które zatraciliśmy przez uwikłanie w problemy naszych najbliższych. I nie tylko według mnie jest to pomóc nieoceniona. Spotkania grupowe są bezpłatne. Co środę odbywają się też mitingi on- line dla osób, które opuściły już dom- Rehab jako podtrzymanie terapii. Również nieodpłatnie. Warunkiem znalezienia się u Roberta jest chęć

  • @ewajarocka822

    @ewajarocka822

    Жыл бұрын

    Warunkiem znalezienia się u Roberta w ośrodku jest chęć człowieka, który ma się tam znaleźć i oczywiście środki finansowe. Terapia nie jest łatwa, ale skuteczna. Moja córka odzyskała tam swoje życie a ja odzyskuję moje. Polecam dom- Rehab z całego serca.

  • @odkrycsiebie
    @odkrycsiebie Жыл бұрын

    Bardzo ważny projekt. Nie jestem mamą, ale cieszę się w imieniu wszystkich dla których ten projekt wniesie wartość. ❤️🌹

  • @elzbietadisterheft9997
    @elzbietadisterheft9997 Жыл бұрын

    Każdy rodzic powinien posłuchać tej lekcji, wiele razy, aż zrozumie. Dziękuję drogiie Panie za tą rozmowe❤️

  • @kamyk8232
    @kamyk8232 Жыл бұрын

    Bardzo ważny temat. Niestety w naszym kraju za mało się o tym mówi. Ludzie się wstydzą, ukrywają problemy. Psychiatra w wielu wypowiedziach to nadal lekarz od "świrów". Dziękuję za taki temat podcastu.❤️

  • @dariakrupa-palacz3390
    @dariakrupa-palacz3390 Жыл бұрын

    Niezwykle potrzebny wywiad. Oby trafił do jak największej liczby rodziców jak najszybciej. I został usłyszany.

  • @saturndirect8085

    @saturndirect8085

    4 ай бұрын

    Oby jak najszybciej rodzice zorientowali się jak wadliwe są metody jakimi posługuje się fundacja pani Martyny. Psychologowie biją na alarm.

  • @karolinakarolina5798
    @karolinakarolina5798 Жыл бұрын

    Niesamowita rozmowa, dziękuję. Sama jestem psychologiem, jestem bardzo dumna, że Pani w tym filmie (obie Panie tak w ogóle) tak swietnie to przedstawiają.

  • @marcomarco5056

    @marcomarco5056

    Жыл бұрын

    Na Biotad Plus lecimy?

  • @emylkar
    @emylkar Жыл бұрын

    Turbo wartościowa rozmowa!! Każdy człowiek powinien tego posłuchać i nie ważne czy ma dziecko czy nie. Sztosss ❤

  • @urszulafurtak5727
    @urszulafurtak5727 Жыл бұрын

    Strasznie mi przykro i smutno po tym odcinku.😔 Ile krzywd i niesprawiedliwosci wzgledem dzieci... Jeszcze tak duzo musimy sie nauczyc!

  • @annakaczmarek8386
    @annakaczmarek8386 Жыл бұрын

    Jestem mamą dwóch nastolatków (14 i 12lat) i nie miałam pojęcie że popełniam tyle błędów. Dziękuję Wam za tą trudną rozmowę, temat ciężki i aż boli kiedy się Was słucha ale bardzo ważny.

  • @katarzynamorawska5599
    @katarzynamorawska559911 ай бұрын

    dziękuję. słucham i płaczę nad modelem edukacji w kraju, ale nie tylko szkolnej (gdzie tłumi się indywidualność i zdolności), ale przede wszystkim edukacji wśród rodziców. Przeogromny jest brak świadomości u rodziców, dziadków, rówieśników.

  • @annaslomianowska
    @annaslomianowska Жыл бұрын

    Ten odcinek powinien zobaczyc kazdy w Polsce i w sumie na swiecie. Jesli nic z tym nie bedziemy robic to kiepsko widze nasze człowieczeństwo za 50 lat 🤔😱🤯

  • @sylwias180
    @sylwias180 Жыл бұрын

    Ci, ktorzy najbardziej powinni sluchac takich podkastow nie sluchaja i to jest przyczyna ktorej szukacie…

  • @ilona6338

    @ilona6338

    Жыл бұрын

    No to udostępnij! A nóż widelec trafi do kogoś kto powinien tego wysłuchać 😇

  • @janinazarnowska3757
    @janinazarnowska3757 Жыл бұрын

    Bardzo potrzebny i ważny temat, pora roku i czas też sprzyjający. Wątek o podejściu personelu do osoby umierającej bezcenny. Jako były pracownik Służby Zdrowia wiem, że obenie nie szkoli się lekarzy do rozmów wogóle z pacjentami, a nie tylko o śmierci. Rozmowa lekarza z pacjentem może dać czasami więcej niż leki. Pani wszystkie rozmowy są bardzo ważne i cenne. DZIĘKUJĘ.

  • @elgap78
    @elgap78 Жыл бұрын

    Sama byłam szykanowana przez rówieśników i wielokrotnie miałam myśli samobójcze, jednak wszystko zaczęło narastać dopiero w okresie dojrzewania. Mój syn ma teraz 7 lat, jest nieśmiałym, empatycznym i bardzo wrażliwym dzieckiem. Z powodu odtrącenia przez rówieśników, zaczął mówić mi, że do niczego się nie nadaje, że chyba coś z nim jest nie tak skoro nikt go nie lubi, zaczął się moczyć, każdy dzień rozpoczynaliśmy od bólu brzucha. Gdy poruszałam temat z rodzicami dzieci, które były z nim w zerówce, usłyszałam, że mój syn to cipa, maminsynek i skoro teraz życie go przytłacza, to muszę być chujową matką. W trakcie roku szkolnego zabrałam go z placówki, przeszedł na edukację domową i... odżył. Od września chodzi do szkoły, ma masę kolegów, jest szczęśliwy a brzuch bolał go ostatni raz trzy dni po tym jak musiał iść na pożegnalną imprezę do przedszkola. W głowie mi się nie mieści ile nienawiści, złości i jadu potrafią mieć takie dzieciaki... Jest mi żal tych wszystkich dzieci, bo przyszło im żyć w cholernie trudnych czasach... Ze mnie śmiano się bo miałam nadwagę, z syna, bo nie wiedział czym jest tiktok i nie grał w Minecrafta, bo wolał czytać książki... Dokąd to wszystko zmierza... Opieka psychologa czy psychiatry? Prywatnie czekaliśmy 2 miesiące na wizytę 😢

  • @katarinastrass9567

    @katarinastrass9567

    7 ай бұрын

    Dotąd to zmierza że społeczeństwo durnieje a dla wszystkich najlepsza jest produkcja masowo debili. Książek lepiej nie czytaj bądź potulnym baranem graj w gry wystawiaj idiotycznie nieprawdziwe życie na pejsbuku. Wszystko pod kontrolę głupich mas massmedia ciągle ogłupiają . Jak słyszę w mojej durnej robocie bo pracuje na produkcji a więc poziom inteligencji matołow tam pracujących sięga dna, że 6latek już gra w gry siedzi w telefonie to właśnie boję się o przyszłość

  • @natalialiban3503
    @natalialiban3503 Жыл бұрын

    To mój ulubiony odcinek, zrobił na mnie ogromne wrażanie.. niesamowicie za niego dziękuję i nieśmiało prosze o serię podcastów z p. Joanną

  • @anetaaneta6410
    @anetaaneta6410 Жыл бұрын

    Bardzo ważna i bardzo potrzebna rozmowa. Mamy oczy i uszy a nie widzimy i nie słyszymy albo, co gorsze, nie chcemy. Niestety...

  • @marinetkastrange4891
    @marinetkastrange4891 Жыл бұрын

    Dziękuję za ten materiał ❤️ Jest bardzo potrzebny. Cieszę się, że dzieciaki będą miały w końcu jakieś oparcie ❤️ Aczkolwiek jestem nadal zmartwiona i zawiedziona. Ponieważ to kolejny projekt, który bierze pod uwagę dzieci i młodzież, a nie młodych dorosłych. Mam 23 lata i nie pasuję już ani do dzieci i młodzieży, ani do dorosłych i seniorów. Jako dziecko miałam wiele problemów związanych z psychiką i nikt poprawnie się mną nie zaopiekował, teraz wchodzę w dorosłość i jestem niepewna, przestraszona i wypalona na starcie. Przez ciągłe kryzysy w kraju i moim domu, moje życie jest pełne niewiadomych. Nie wiem, czy to co robię teraz nie odbije się klęską w przyszłości i to mnie przeraża, wykańcza wręcz. Dobija mnie, że nie mogę robić tego co chcę, co lubię, bo "brak Pani doświadczenia", "nie jest Pani wystarczająca", "w tym wieku powinna Pani mieć co najmniej magistra", "łeee, Pani to młoda kobieta jest, zaraz pani chłopa jakiegoś znajdzie i zostanie Pani na macierzyńskim w domu! Nici z takiego pracownika!", "KOBIETA? I to młoda... Do TEJ pracy? A po co? Za głupia!". Takich jak ja młodych ludzi jest o wiele więcej, a przecież to teraz my mamy budować Polskę i naszą przyszłość. W zamian od lat spycha się nas na boczny tor. Rząd na przykład, bo najwięcej wyborców jest wśród dorosłych i starszych osób. Młodzi dorośli są dostrzegani tylko w tedy gdy coś "przeskrobią" albo gdy zrobią dużo dzieci i sięgają po 500+. Wiem, że sytuacja psychologiczno-psychiatryczna u dzieci jest w opłakanym stanie. Rozumiem to i popieram takie akcje jak "Młode Glowy" ale kurcze... Między 19 a 35 rokiem życia też są ludzie! I ci ludzie wchodzą w nieznany sobie świat, gdzie nie ma instrukcji obsługi! Może już jestem "ukształtowanym drzewem" ale ja jeszcze rosnę... krzywo ale rosnę i chcę rosnąć dalej! Tak, dbajmy o naszą przyszłość ale też zadbajmy o to co mamy teraz!

  • @joannabaranska-filipek2335

    @joannabaranska-filipek2335

    Жыл бұрын

    To prawda ☺️ Ja mam 56 lat i jestem "za stara" na wszystko ☺️

  • @wikxar

    @wikxar

    Жыл бұрын

    Ja tak samo miałem problemy, każdy się ze mnie śmiał w gimnazjum i nauczyciele mnie obrażali, przez chwile mi to przeszło, ale teraz wraca w wieku 21 lat, mam problem nawet zagadać do dziewczyny, bo czuje że jestem śmieciem nic nie znaczącym, wiele razy miałem ochotę popełnić samobójstwo

  • @martamontreal9760
    @martamontreal9760 Жыл бұрын

    Te dane są przerażające, bardzo dziękuję za podjęcie tego tematu Pani Martyno

  • @dajciemizycposwojemu
    @dajciemizycposwojemu Жыл бұрын

    Dziękuję. Bardzo ważna rozmowa, która daje do myślenia Powoli podejście do zdrowia psychicznego się zmienia, ale sporo trzeba jeszcze zrobić w tej sprawie.

  • @wiola177
    @wiola177 Жыл бұрын

    Wspaniała rozmowa i projekt. Trzymam kciuki i czekam na wyniki badań.

  • @Magda-zv6ce
    @Magda-zv6ce Жыл бұрын

    Wspanialy wywiad 👏 bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach - brawo!

  • @iwonacenkier1967
    @iwonacenkier1967 Жыл бұрын

    Wspaniały projekt! Jakże potrzebny! Problemem jest także przemoc w szkołach i to jak dzieci czują się w tym samotne i bezsilne, co jak wiadomo także może doprowadzić do samobójstwa. Wydaje mi się, że jest to duży problem, szkoły sobie nie radzą, nauczyciele i dyrekcja zamiatają pod dywan, rodzice często bagatelizują. Mam nadzieję, że w projekcie znajdzie się też miejsce na dyskusję i uświadamianie w tym temacie.

  • @joannabaranska-filipek2335

    @joannabaranska-filipek2335

    Жыл бұрын

    Niestety szkoły trzeba pilnować oddolnie! Oni mają wiedzę! Brakuje im chęci!

  • @renatakochan6281
    @renatakochan6281 Жыл бұрын

    Dziękuję za poruszenie tak trudnego tematu,my czekaliśmy rok na wizytę, między czasie wizyta online 350zl ,która trwała 15 min,w końcu znalazłam psychiatrę cudownego,który nam pomógł wizyta trwała 60 min i kosztowała 450zl, zastanawiam się ile dzieci odbije się od ściany,ilu rodziców nie będzie na taką wizytę stać plus do tego cotygodniowa terapia psychologiczna, serdecznie pozdrawiam

  • @natusaliasnata
    @natusaliasnata Жыл бұрын

    Świetna inicjatywa, gratuluję pomysłów i energii do angażowania się w tematy potrzebne społecznie!

  • @katarzyna9676
    @katarzyna9676 Жыл бұрын

    Pani Martyno. Dopóki my żyjemy to my możemy naprawiać co zepsuliśmy. W porę się budzimy! Dziękuję za to co pani robi.

  • @sebastianwesoowski2215
    @sebastianwesoowski2215 Жыл бұрын

    Pani Martyno dziękuję za ten materiał💚💚💚

  • @gochakropka
    @gochakropka Жыл бұрын

    Straszne się cieszę,że powstaje taka fundacja,dorośl są ppogubieni w tych czasach,co dopiero młodzi.

  • @Atanerka
    @Atanerka Жыл бұрын

    Świetna rozmowa,niezwykle poruszający temat, ważny. Będę go rozpowszechniać aby wiele osób mogło zapoznać się z tym ważnym tematem. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @zosiabobek5757
    @zosiabobek5757 Жыл бұрын

    Rozmowa po prostu w punkt, genialna i tak bardzo potrzebna. Dziękuję ❤💚💙💜

  • @anais5361
    @anais5361 Жыл бұрын

    Świetny odcinek, szkoda, że taki smutny. Gdy się słucha o postawach dorosłych to się nóż w kieszeni otwiera.

  • @alipu4927
    @alipu4927 Жыл бұрын

    Dziękuję Pani Martyno, jest Pani piękną i mądrą kobietą, która wykorzystuje swoje zasięgi we wspaniały sposób

  • @njonnick
    @njonnick Жыл бұрын

    Słuchając tej rozmowy kilka razy miałam łzy w oczach. To bardzo, bardzo ważny projekt. Dziękuję za Waszą pracę ❤

  • @renatakrystian3886
    @renatakrystian3886 Жыл бұрын

    Genialna rozmowa 💞💞💞 dziękuję 💞

  • @paulinakrywult1724
    @paulinakrywult1724 Жыл бұрын

    Dużo wiedzy/potrzebnej wiedzy. DZIĘKUJĘ ❤

  • @hannaoszkiel2987
    @hannaoszkiel2987 Жыл бұрын

    Ale to dobra i ważna rozmowa!! Choć trudna, słuchałam momentami z zaciśniętym gardłem i mokrymi oczami. Trzymam kciuki za akcje! ❤

  • @renatadolata143
    @renatadolata143 Жыл бұрын

    Powiem tylko jedno.Kocham Was i dziękuję ♥️.Podziwiam bardzo

  • @joannawojcicka2691
    @joannawojcicka2691 Жыл бұрын

    Dwie wspaniałe kobiety w jednym miejscu ❤️ to musi się udać....

  • @tatarak_bez9339
    @tatarak_bez9339 Жыл бұрын

    Ależ to jest ważne !!!Już udostępniam dalej żeby uświadamiać razem z wami ♥️♥️♥️

  • @marta.m824
    @marta.m824 Жыл бұрын

    Ja chciałam się rzucić pod pociąg mając 5 lat, a było to 25 lat temu. Z perspektywy dziecka dorastającego w przemocowym domu, gdzie to matka była oprawcą, a ojciec nie reagował, jestem zdania, że większość dramatów by nie miała miejsca, gdyby ludzie poważnie zastanowili się nad posiadaniem dzieci. Czy są gotowi wychowywać, być dla nich, dźwigać ich emocje albo w ogóle kochać i szanować.

  • @jullypassport3138

    @jullypassport3138

    Жыл бұрын

    Boze, straszne.....ale rowniez mam takie samo zdanie - zeby zostac rodzicem powinien byc jakis egzamin, testy, kontrola....

  • @renatarenata425

    @renatarenata425

    Жыл бұрын

    Pamiętaj że Ty Jesteś i życie ma wartość. Każde. Zawsze. Kropka. Przytulam Cię mocno🤗

  • @GrangerKoks

    @GrangerKoks

    Жыл бұрын

    Jestem ciekawa czy w krajach które pozwalają na aborcję to ma odzwierciedlenie w statystykach na temat właśnie samobójstw i problemów psychicznych u dzieci. Niestety problem jest taki że czasami rodzice chcą mieć dzieci i jak w końcu je mają to ich to przerasta.

  • @justynaszprengier6480

    @justynaszprengier6480

    Жыл бұрын

    smutne jest to że jak osoba już się zdecyduje na to że nie jest w stanie wychować dziecka czy po prostu nie chce być rodzicem to wtedy się zmierza z hejtem i ciągłymi pytaniami. A kiedy dziecko? a dlaczego nie? będziesz żałować! Jestes samolubna. bycie matką/ rodzicem to najpiękniejsza rzecz na świecie... To wszystko wywiera straszna presję i wpędza w poczucie winy. Ludzie powinni się dłużej zastanawiać nad tym co mówią.

  • @marta.m824

    @marta.m824

    Жыл бұрын

    @@justynaszprengier6480 To prawda, ja to słyszę notorycznie, nawet żyjąc za granicą. Zwykle wystarczy kiedy takim mamom odpowiadam, że dzieci kosztują pieniądze, czas i nerwy, a ja nie posiadam żadnej z tych rzeczy. A jak któraś drąży temat dalej w stylu „Będziesz żałować”, to wtedy pytam co nieprzespane noce, brak czasu dla siebie, martwienie się o pieniądze i rezygnowanie z części siebie miało by mi dać, jeśli nie zrobiłabym tego z własnej woli? Wyżywałabym się na dziecku jak moja matka, byłabym sfrustrowaną, zmęczoną, nieszczęśliwą kobietą, a moje dziecko miałoby traumę do końca życia. W tych pełnych zdziwienia spojrzeniach nie widzę cienia zrozumienia. One nie rozumieją, że można NIE CHCIEĆ.

  • @alexproductions9532
    @alexproductions9532 Жыл бұрын

    Dziekuje za ten odcinek ❤️ ciesze sie ze duzo tematow/sytuacji zostalo przedyskutowane. Otwiera oczy

  • @annataczaa5096
    @annataczaa5096 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa, świetny gość! Dziękuję Pani Martyno! Pozdrawiam

  • @katarzynareinholz8107
    @katarzynareinholz8107 Жыл бұрын

    Dziękuję! Piękna, potrzebna rozmowa! Fantastyczny projekt!

  • @ewadoniec4371
    @ewadoniec4371 Жыл бұрын

    dzięki. turbo wywiad. niesamowicie ważne sprawy. jestem "za" projektem.

  • @martasikora6445
    @martasikora6445 Жыл бұрын

    Ta rozmowa jest bardzo ważna! Nie tylko dla rodziców. Dziękuję!

  • @magdalenak4003
    @magdalenak4003 Жыл бұрын

    Super że poruszyła Pani ten temat. Trzymam kciuki żeby zobaczyło go jak najwięcej osób. Rodziców i nauczycieli przede wszystkim. Niestety w szkole nikt nie zwraca uwagi na dzieci z problemami. Psycholog w tej instytucji to dla mnie jakiś żart. Nie istnieje. Bycie "innym", niedopasowanym, nie takim jakby chcieli np. rodzice równa się wykluczeniem, niezrozumieniem, brakiem miłości a co za tym idzie problemami ze sobą. Jak rodzic może dać dziecku miłość i zrozumienie skoro uważa to za słabość. Nie był nauczony takich rzeczy. O problemach lepiej nie mówić.

  • @ania4037
    @ania4037 Жыл бұрын

    Jak dobrze ze taka rozmowa powstała, dziękuje!

  • @justynamoleda7564
    @justynamoleda75648 ай бұрын

    Ogromnie ważna rozmowa! Ze swoich obserwacji zauważyłam coś też bardzo zatrważającego apropo tematu odciecia sie emocjonalnego rodziców od dzieci: na spacerach widze jak matki prowadza za reke swoje ok. 3-letnie dzieci i nadają przez telefony. Dzieci jak nieobecne. Po prostu trzymana rączka... Niejednokrotna sytuacja... Albo w restauracjach - 4 os. rodzina, rodzice w telefonach, dzieci az sie prosza o uwagę... Bardzo smutne widoki... :< Jakaś kampania musi powstać, koniecznie, o życiu rodziców offline ze swoimi dziećmi...

  • @werczibal1483
    @werczibal1483 Жыл бұрын

    Ogromna szkoda ,że prawie 9 lat temu tego nie było. Przynajmniej ja o takiej możliwości na tamtem moment nie słyszałam😢

  • @elzbietakonieczna-kura8564
    @elzbietakonieczna-kura8564 Жыл бұрын

    Przerażająca statystyka ,świetna rozmowa

  • @gwendolina4491
    @gwendolina4491 Жыл бұрын

    odkrywamy kanał, rozmowa po rozmowie i kolejny niesamowity wywiad. Odkrywczy i wzruszający.

  • @innadla
    @innadla Жыл бұрын

    ponownie: g e n i a l n y wywiad, pani Martyno szacun za te rozmowy!

  • @humanitarny
    @humanitarny Жыл бұрын

    Piekna robota Pani Martyno. Poruszony temat tabu, ktory powinien byc naglasniany w pierwszej kolejnosci! Służba zdrowia, oczekiwanie w lolejkach!Izba przyjec, odsyla, brak tam empatii totalnej! Nawet gdy sa okaleczenia, przykleja plaster i każą zapisac sie do psychiatry i tak. W odpowedzi uslysza, ze sa tam straszne kolejki co z kolei izba przyjec stwierdzi ze na to wplywu mie maja, a Izba sama w sobie nie jest oddziałem(tak usłyszymy dla"chorych psychicznie". Pracowałam na Izbie przyjec, lecz niedlugo,poniewaz praca tam to nie praca dla wrazliwcow i empatow.😢 Dziękuję za uwagę ❤

  • @fisia007
    @fisia007 Жыл бұрын

    Wspaniały i bardzo potrzebny projekt. ❤

  • @jolazniszczol2043
    @jolazniszczol2043 Жыл бұрын

    Super wykład, najbardziej dla rodziców...

  • @wandaprzygodzka2998
    @wandaprzygodzka2998 Жыл бұрын

    Bardzo ważny temat, szczególnie teraz.

  • @edytakazmierczak7921
    @edytakazmierczak7921 Жыл бұрын

    Tak te dane są przerażające Ale ja która nie wierzę w Ewolucje uczepie się jednej kwestii....myślę że empatię i chęć pomagania mamy dzięki temu który nas stworzył bo właśnie Ten kieruje się miłością Bo jeśli przetrwaliśmy a ewolucja jest przecież ciągłością to dlaczego nadal nie ewoluujemy?

  • @agnieszkamordel655
    @agnieszkamordel655 Жыл бұрын

    Dziękuję ❤️

  • @alicjajot7486
    @alicjajot7486 Жыл бұрын

    Ogromna dawka wiedzy. Kompetencja i szczere nazywanie rzeczy po imieniu 👏

  • @MiSha-mn1qw
    @MiSha-mn1qw Жыл бұрын

    Wielu rodziców po prostu nie jest przygotowanych do rodzicielstwa,a powinni najpierw się dowiedzieć z czym to się wiąże,mylą je z pojęciem macierzyństwa.Często „posiadają”dzieci bo tak wypada w młodym wieku,hodują niestety dzieci(karmią i dostarczają zabawek,gadżetów a nie poświęcają czas i uwagę) a nie wychowują je ...smutne to

  • @dajciemizycposwojemu

    @dajciemizycposwojemu

    Жыл бұрын

    Tak jest. Presja na bycie rodzicem powinna się już skończyć, ale niestety nadal istnieje. Nie każdy się do tego nadaje i lepiej jak niektórzy dzieci nie mają

  • @pinezZzkaZ
    @pinezZzkaZ Жыл бұрын

    cudowna niezwykle potrzebna akcja! dziękuję Wam za to jako mama dwóch małych dziewczynek i jako kobieta, która jako nastolatka próbowała zakończyć swoje życie

  • @magorzatabogusiewicz5711
    @magorzatabogusiewicz5711 Жыл бұрын

    Dziękuję za ta rozmowę, niesamowicie potrzebną...

  • @magdalenas7281
    @magdalenas7281 Жыл бұрын

    19:55 min. Pytanie jakie mi się pojawiło: jak rodzic, który nie ma wsparcia od państwa w temacie wychowania zdrowego emocjonalnie dziecka, żyjący w takim społeczeństwie, jakie mamy, w takim systemie, jaki mamy, sam niejednokrotnie poraniony przez własne dzieciństwo i życie (bez konkretnego wsparcia) ma udźwignąć sześciotygodniowy pobyt z dzieckiem, z którym sobie nie radził do tej pory i nie radzi nadal? Taki rodzic sam najpierw potrzebuje wielkiej pomocy, żeby moc być przy dziecku. Pisze to na szczęście nie mając takiej sytuacji, ale widzę, ze rodzice sobie z tym nie radzą. Pewnie gdybym nie zrezygnowała z pracy, żeby być z dziećmi, gdybyśmy świadomie nie wyszli z systemu oświaty i innych systemów, gdybyśmy jako rodzice nie zrezygnowali z kar i nagród, warunkowania miłości, zaprzeczania emocjom i potrzebom, wyścigu szczurów, upatrywanie szczęścia naszych dzieci w skończeniu dobrej szkoły i zdobycia dobrze płatnej pracy, edukowania ich za wszelką cenę, żeby spełniali oczekiwania otoczenia, zdali dobrze maturę itp.to wcale nie zdziwiłabym się, gdybyśmy byli w tym samym miejscu, co osoby zmagające się z zagrożeniem życia własnych dzieci. Niewykluczone, ze i tak się z tym zetkniemy, ale co chce powiedzieć, to ze żyjąc w dzisiejszym świecie oczekiwań, ocen, presji, niepewności, interesowności, niestałości w relacjach itp. i wpasowując sie w to wszystko trudno jest zachować równowagę 😕 nie oceniajmy tak krytycznie rodziców tych dzieci, oni tez mają mało wsparcia, a bardzo go potrzebują.

  • @paulinapaula2542
    @paulinapaula2542 Жыл бұрын

    Brawo !. Jesteście wielkie!

  • @5baza
    @5baza Жыл бұрын

    Dziękuję za projekt. Podam temat do szkół córek.❤‍🩹

  • @Joe-et1qu
    @Joe-et1qu Жыл бұрын

    Bardzo ważny temat, dziękuje za jego poruszenie 🤝.

  • @maniapietras2907
    @maniapietras2907 Жыл бұрын

    Dziekuje tyle I AZ tyle mega wazny temat ogromny problem dzisiejszych czasow wysluchalam z ogromna uwaga👍

  • @katarzynawojcik200
    @katarzynawojcik200 Жыл бұрын

    Szalenie ważny temat… Mam nadzieję, że ta rozmowa dotrze do jak największej grupy! Komunikacja to jeden z najważniejszych filarów wszelakich relacji.. Nauczmy się SŁUCHAĆ I BYĆ dla drugiej osoby. Systemu raczej nie zmienimy, ale wierzę głęboko, że sobie na wzajem możemy pomóc.

  • @boppia3420
    @boppia3420 Жыл бұрын

    Dziękuję za ten odcinek!

  • @magdalenaklimkiewicz1909
    @magdalenaklimkiewicz1909 Жыл бұрын

    Bardzo ważny temat. Jedno mnie tutaj boli - po prostu trzeba wziąć urlop na 6 tygodni i kropka. Nie, nie kropka i nie jest to takie proste, bo ustawowo urlopu ludzie w Polsce mają 25 dni (nie wszyscy) i nie każdy może pracować z domu. Czy samotna mama pielęgniarka ma się zwolnić z etatu w szpitalu? Nie można ganić rodziców za to, ze mają finansowe zobowiązania. Poza tym faktem który uważam został mocno uproszczony… zgadzam się, że zdrowie psychiczne dzieci jest bardzo często bagatelizowane i sprowadzane do „nie wydziwiaj”.

  • @bozenak9897
    @bozenak9897 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawa audycja ❤️👍

  • @mijama
    @mijama Жыл бұрын

    doskonała rozmowa, zdecydowanie za krótka

  • @annakolowska6698
    @annakolowska6698 Жыл бұрын

    Kocham pani słuchać❤️

  • @jolantakocur8114
    @jolantakocur8114 Жыл бұрын

    Ważny temat,dziękuje

  • @donateo
    @donateo Жыл бұрын

    Niezwykle cenny i potrzebny wywiad! Dziękujemy!

  • @kalinaguminska9464
    @kalinaguminska9464 Жыл бұрын

    Jak ja uwielbiam ten program. Trudne ale jakże ważne tematy

  • @polskikay
    @polskikay Жыл бұрын

    bardzo dobre i ważne video. dzięki!

  • @jackrussellterriermydreamt7516
    @jackrussellterriermydreamt7516 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa, dziękuję.

  • @monikazawacka5834
    @monikazawacka5834 Жыл бұрын

    Dziękuję za ten odcinek temat. Mój syn odebrał sobie życie niedawno. Młody piękny inteligentny człowiek który nie chciał już żyć. Dlaczego to pytanie zadaje .....

  • @annas.7145

    @annas.7145

    Жыл бұрын

    Bardzo mocno tulę Panią do serca... ❤️

  • @mariolascieglinska1837
    @mariolascieglinska1837 Жыл бұрын

    ❤Dziekuje Tobie ❤

  • @martadriessen7784
    @martadriessen7784 Жыл бұрын

    Pani Martyno, Pani praca jest bezcenna!!! Dziękuję ze wzruszeniem i pozdrawiam z Amsterdamu.

  • @sylwiapiekarz1862

    @sylwiapiekarz1862

    Жыл бұрын

    Mam podobne odczucia. Łzy same napływają do oczu. Fantastyczna , bardzo potrzebna rozmowa

  • @JakubChodakowski
    @JakubChodakowski Жыл бұрын

    Tego brakowało, pozdrawiam

  • @patrycjapoweska4701
    @patrycjapoweska4701 Жыл бұрын

    Bardzo ważny film🤝

  • @kasiak5106
    @kasiak510610 ай бұрын

    Bardzo dziękuję za ten jakże potrzebny wywiad.

  • @martahidouk4524
    @martahidouk4524 Жыл бұрын

    Niesamowicie ważna rozmowa. Az żałuję że nie mają angielskich napisów by można było się nią dalej podzielić.

  • @magdalena2201
    @magdalena2201 Жыл бұрын

    Twoj kanal Dalej jest po prostu mega! Swietna rozmowa, bardzo ważny temat. Martyno, Twoje rozmowy sa tak potrzebne i wartosciowe, ze chce sie podac je jeszcze dalej. Mieszkam za granicą i mam wielu znajomych, także rodzinę anglojęzyczną. Czy rozważyłabyś opcje udostępnienia Twojego kanalu z angielskimi subtitles? Twoje rozmowy sa tak świetne, ze chcialoby sie podac je jeszcze dalej. Pozdrawiam cieplo. Jestes inspiracją.

  • @zuzannarosa9520
    @zuzannarosa9520 Жыл бұрын

    Ten wywiad powinien obejrzeć każdy polski rodzic !!!!!

  • @dorotas..6069
    @dorotas..6069 Жыл бұрын

    Świetna rozmowa.

  • @magdalenamogus6889
    @magdalenamogus6889 Жыл бұрын

    Bardzo wazna rozmowa! Robi Pani KAWAL DOBREJ ROBOTY!❤❤❤

  • @karolinatralala8631
    @karolinatralala86316 ай бұрын

    Wspaniały wywiad, piękna rozmowa, po prostu duże WOW!!

  • @justynajanikow567
    @justynajanikow567 Жыл бұрын

    Świetny wywiad, gratuluję

  • @kasiaga7393
    @kasiaga7393 Жыл бұрын

    Jedyna nadzieja w "budzących się szkołach".

  • @katarzynaleszczynska4788
    @katarzynaleszczynska4788 Жыл бұрын

    Przejmująca rozmowa i bolesny temat. Edukujmy dorosłych, dawajmy im siłę i wiedzę by mogli być mądrymi, otwartymi i rozumiejącymi rodzicami

  • @dorotaskuza8368
    @dorotaskuza8368 Жыл бұрын

    dzieki

Келесі