Jedno ETF na celý život? Vanguard LifeStrategy ETF!

🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investic...
-----------------------------------------------------------------
ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 6x500 Kč od Raiffeisenbank
AKCE UKONČENA K 31.3.2024
ZDE: 👉ehub.cz/system/scripts/click....
PODMÍNKY AKCE: doc.ehub.cz/documents/dbec5fd...
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U XTB
► geolink.xtb.com/cYduh
► Videorecenze a návod: • Vyzkoušel jsem XTB - c...
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
Investování zahrnuje rizika ztrát.
👉 SEZNAM CORE SELECTION ETF + PODMÍNKY
► www.degiro.cz/poplatky/etf-co... ◄
ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 3 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
-----------------------------------------------------------------
👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
Vyzkoušejte Portu!
► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd
► SR: tinyurl.com/mrxxcbar
-----------------------------------------------------------------
👉 TRADING 212
► www.trading212.com/invite/11Q8c4gQhn
► Moje portfolio: tinyurl.com/htpvzsh7
-----------------------------------------------------------------
Pasivní investování je jednoduché a časově nenáročné. Spravovat jednoduché portfolio může zabrat i jen 5 minut měsíčně.
Jenže co když je portfolio složitější a složené z více ETF, abychom byli dobře diverzifikovaní mezi celou řadu aktiv? Pak musíme řešit poměry ETF, nakupovat jich několik a pravidelně mezi nimi rebalancovat.
Celý proces může zjednodušit Vanguard LifeStrategy ETF, které v sobě obsahuje jak akcie, tak dluhopisy a to ve fixně daném poměru. Přičemž na výběr je několik variant. Pojďme si je rozebrat a podívat se, v čem spočívá síla alokace aktiv v jednom jediném ETF.
• Jedno ETF na celý živo...
-----------------------------------------------------------------
Investiční bramboru najdete na:
► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
► Instagram: / investicni_brambora
► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
-----------------------------------------------------------------
💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoffee.com/investic... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
-----------------------------------------------------------------
❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

Пікірлер: 151

  • 8 ай бұрын

    ❗DOPLNĚNÍ K VIDEU Na internetu se můžete dočíst, že Vanguard LifeStrategy nadvažuje Velkou Británii, která má zhruba 20% podíl. Tato informace se týká pouze indexového fondu, který Vanguard nabízí investorům ve Velké Británii. V ETFkách, o kterých mluvím ve videu, je Velká Británie zastoupena tržním podílem a není nijak nadvážená. Jedná se tedy o zcela odlišené produkty a ETF jsou vážené podle tržní kapitalizace. Další připomínky byly k roční nákladovost TER (neboli poplatky). LifeStrategy drží další ETF, které mají svůj vlastní TER. Sčítá se to a je výsledný TER okolo 0,5 %? Ne, není! Platíte jeden jediný TER 0,25 % ve kterém jsou již náklady podkladových fondů zahrnuty. Potvrzeno přímo od Vanguardu: "We can confirm that the TER of 0.25% includes the total fees for the fund." ----------------------------------------------------------------- 🔎 Banker on Wheels, článek o Vanguard LifeStrategy ETF: www.bankeronwheels.com/vanguard-lifestrategy-ucits-etfs-europe/ ----------------------------------------------------------------- Podpořte mou tvorbu a přidejte se do členské sekce na www.buymeacoffee.com/investicnibr Za odměnu získáte: 👉 dřívější přístupy k novým videím - o týden dříve a v tu dobu bez reklam 👉 pravidelné updaty mého portfolia s komentářem, celou řadou grafů a nahlédnutím do zákulisí Investiční brambory a mých financí 👉 bonusová videa - aktuálně už jich je celkem 14 a každý měsíc vyjde jedno nové Seznam bonusových epizod: ► Vyplatí se investovat do akcií, když je inflace tak vysoká? ► Pět klíčů ke šťastnému životu - PERMA model štěstí ► Zamyšlení nad pravidlem 4 % ┃ Bezpečná vs. perpetuální míra výběru ► Vývoj a update portfolia (prosinec 2022) ► Srovnání dluhopisových ETF: iShares vs. Vanguard Global Aggregate Bond ► Jak vyzrát na sekvenční riziko ve fázi čerpání ► Jak (ne)vydělat na tematickém investování - robotika │kyberbezpečnost │fintech │gaming │voda ► Investování do rozvojových trhů - o co jde, návratnosti a proč do nich (ne)investovat (1. část) ► Investování do rozvojových trhů - rizika, indexy a ETF (2. část) ► Vše o alokaci aktiv - kritéria pro výběr investic do portfolia (1. část) ► Rozbor akciových podtříd - které dává smysl přidat do portfolia? (Vše o alokaci aktiv 2. část) ► Dluhopisy a nemovitosti (REITy) - vše o alokaci aktiv 3. část ► Investování do komodity, hedgeových fondů a sběratelských předmětů (Vše o alokaci aktiv 4. část) ► Jak se mění alokace aktiv v různých fázích života (Vše o alokaci aktiv 5. část) Měsíční členství vyjde na 4 EUR, roční na 40 EUR.

  • @paveln1453
    @paveln14538 ай бұрын

    Děkuji za video. O ETF jsem nevěděl, jsem tedy rád, že jsem video shlédl.

  • @uFFFO
    @uFFFO8 ай бұрын

    Další skvělé vybalancované video. Dobrá práce Bramboro.

  • @uFFFO
    @uFFFO8 ай бұрын

    Pro můj časový horizont a toleranci k riziku zůstanu raději u akcií 100%. Ale je to skvělý produkt pro valnou většinu malých investorů.

  • @user-bn1ku3mx9k
    @user-bn1ku3mx9k7 ай бұрын

    To je pecka, Richarde! Jako vždy vzato zleva, zprava, nezapomněl jsi zmínit i nevýhody (TER), ale souhlasím, že výhody naprosto převažují. Za mě ještě jeden point proč investor třeba může nerebalancovat svoje portfolio - i když je jasné, že jsme všichni dokonalí, nezapomínáme, skvěle počítáme a hrozně nás to baví, tak je tu ještě možnost, že někdo bude nedejbože dlouhodobě nemocný, prodělat nějaký úraz, nebo nějaké rodinné trably a to poslední co chce řešit, je svoje portfolio a jeho potřeby rebalancování. Rozhodně se hodí mít to nějak nastavené, aby se rebalancování dělo i za těchto okolností.

  • 7 ай бұрын

    Díky. A souhlasím s tvým dodatek. Je to tak. Občas prostě němá člověk na rebalancování (a investování obecně) ani pomyšlení, protože řeší jiné a v tu chvíli existencionálně důležitější problémy. S tím se pojí i to, že je dobré mít jednoduché portfolio. Čím složitější, tím je to v takových situacích horší. Z hlediska jednoduchosti a efektivnosti je Vanguard LifeStrategy úžasný investiční produkt.

  • @jaroslavpospisil3934
    @jaroslavpospisil39344 ай бұрын

    Skvělé Richard

  • @dalibordubovy9820
    @dalibordubovy98208 ай бұрын

    Velice zajímavé! Mám dotaz nedokázal jsem zachytit odkaz na blog uváděný ve videu na 9:40 té minutě. Pod videem jsem ho nenašel. Můžete mi ho znovu označit? Děkuji.

  • @mirekrendl5210
    @mirekrendl52108 ай бұрын

    12:48 - 0,47 % není to TER, ale poplatek za využití roboplatformy (Portu). TER samotných EFT se k poplatku za správu připočítává. Celkem jsme tedy minimálně na 0,67 %.

  • 8 ай бұрын

    Je to tak. Díky za doplnění.

  • @Pavel7
    @Pavel78 ай бұрын

    Tak pro někoho to určitě může dávat smysl, takto se hedgovat, ale jde to i jednoduše nakoupenim pouze akciového ETF a zbytek peněz nechat bezpečně na spořáku, navic kdykoliv k dispozici. Teď se seznamuji s investičními plány na XTB a tam se také dá říct, že rebalancování může probíhat bez odprodejů. Když se nějaká složka odchýlí od plánu, při dalším vložení financí se poměr upraví nákupem jiného etf v patřičné hodnotě tak, aby se poměr srovnal. Výhoda je, že tento poměr se da kdykoli měnit nebo odprodat určité ETF. Myslím, že v tomhle bude XTB jednička na trhu a například Indigu nebo Portu to sebere hodně zákazníků. Ale i tak skvělé video a určitě to své příznivce najde.

  • @Metko1981

    @Metko1981

    8 ай бұрын

    Zdravim, odkiaľ máte info že v tomto XTB sa to rebalancuje aj dokupovamím ? Ja som sa na to hneď pýtal pod XTB úvodným videom a odpoveď bola že rebalance sa robí iba predajom.

  • 8 ай бұрын

    Jak píše komentátor nade mnou. Rebalancování na XTB neprobíhá přikupováním - to se děje vždy podle daného poměru. Když se rebalancuje, děje se to prodáním a nákupem. Souhlasím s tím, že pokud XTB své investiční plány dobře rozjede (ještě je vylepšují), seberou hodně klientů robo poradcům. Zvláště pokud zavedou nějaký rozumný autoinvest. Například opakující se obchodní příkaz.

  • @Robischek

    @Robischek

    8 ай бұрын

    Taky jsem pro strategii při rebalancu pouze přikupovat. Při rozumné šířce portfolia (do 10 pozic) se to dá jednoduše naplánovat v Excelu...

  • @Pavel7

    @Pavel7

    8 ай бұрын

    No uvidíme, zatím jsem nezkoušel, ale myslím, že pokud hodnota jednoho ETF stoupne oproti druhému, tak přidáním peněz se nakoupí právě to,kde je to procentní zastoupení nižší a poměr se dorovná. Pokud tedy nebude rozdíl velký a vložená částka to pokryje. Každopádně je výhoda, že se to neděje automaticky jako například u indiga, kde se odprodavaji pozice i se ztrátou. Takže XTB bude jasná volba i vzhledem k tomu, že je to zdarma. Na druhou stranu ETF u mě dělá bezvýznamné procento, mám raději akcie, ale určitě podíl ETF navýším.

  • @50procentnibanan

    @50procentnibanan

    8 ай бұрын

    XTB má ale na vše plno času, tak uvidíme jak rychle ten investiční plán doladí. Teda doufám že ho doladí. V podobě jaké je teď to nedává smysl.

  • @viktorsutor6378
    @viktorsutor63785 ай бұрын

    V prípade keď ETF life strategy má poplatok 0,25% ktoré investuje do ďalších ETF (a tieto ETF majú v sebe ďalšie poplatky) tak celkový poplatok sa sčíta. Len ho nieje vidieť. Správne si to vysvetľujem?

  • @user-rn8sq1hd1u
    @user-rn8sq1hd1u5 ай бұрын

    Ahoj,zeptam se kdyz bych dal 80% Vangaurd Life 80/20 a k tomu dal ZPRV 10% A ZPRX 10% Je to dobrá volba?😊

  • @mevinjarda6160
    @mevinjarda61608 ай бұрын

    Super a ticker Etf

  • 8 ай бұрын

    Na který? Je jich 8. Všechny se dají včetně tickerů a burz, na kterých se obchodují, najít na justetf.com . Stačí do hledání zadat "LifeStrategy" (dohromady).

  • @MrG0rdy
    @MrG0rdy7 ай бұрын

    Děkuji za video, mohl by jsi v budoucnu udělat i video čistě o dluhopisových ETF, není mi úplně jasné jak fungují + nějaká vytipovat zajímavá dluhopisová ETF, například státní/korporátní USA/ svět ?

  • 7 ай бұрын

    Ahoj. V členské sekci mám rozbor (bonusovou epizodu) globálních agregátních dluhopisových ETF od iShares a od Vanguardu.

  • @BORDIKCB
    @BORDIKCB6 ай бұрын

    Dobrý den, na Traiding 212 jsem nasel vetsinu variant na italské burze. Na nemecke Xetre jsem nasel jen 60/40. Chtel bych 80/20 je to jedno na jake burze nakoupim? Omlouvam se za mozna hloupy dotaz. Děkuji

  • 6 ай бұрын

    Dobrý den. Řekl bych, že je to víceméně jedno. Vlastníkem Italské burzy je Euronext, který vlastní burzy v řadě Evropských zemí.

  • @ReneKlobasa
    @ReneKlobasa8 ай бұрын

    Danění etf je vždy stejné jako u akcií nehledě na to co obsahují? dluhopisové etf nebo třeba i etf na drahé kovy atd.? Myslím tím hlavně 3letý test a limit 100 000 Kč? Děkuji.

  • 8 ай бұрын

    U akcií a dluhopisů je podle mě při prodeji danění stejné. U drahých kovů si nejsem jistý. To už pak z legálního hlediska bývají spíše ETC, než ETF (exchange traded commodity/commodities). Vanguard LifeStrategy bych do 99 999 Kč ročně nedanil (nesmí být samozřejmě žádné jiné prodeje). A stejně tak bych nedanil po 3 letech.

  • @LegoPlay_letsbuild
    @LegoPlay_letsbuild7 ай бұрын

    zajimave ETF, po shlednuti videa docela zvazuju ze bych do nej sporil svym detem, ...aby meli za par desetileti cas a cash na Lego ktera nes dnes bavi 😂

  • @jannovak4623
    @jannovak46238 ай бұрын

    Moc děkuji všem za odpovědi. A hodnota dluhopisového ETF tedy klesá , nebo stoupá když se očekává co?

  • 8 ай бұрын

    Hodnota dluhopisového ETF klesá, když centrální banky zvyšují úrokové sazby. Zároveň se tím zvedá návratnost do budoucna, protože nově vydané dluhopisy budou ziskovější (jsou vyšší úroky, než byly). Hodnota dluhopisového ETF roste, když centrální banky snižují úrokové sazby. Zároveň tím klesá návratnost do budoucna, protože nově vydané dluhopisy budou méně výnosnější (jsou nižší úroky, než byly).

  • @poly9666
    @poly96668 ай бұрын

    Richarde, jeste prosim o nazor, jestli bys ETFka na dluhopisy napr. na Portu - vlastni strategie zajistoval do koruny? Dekuji za nazor a skvelou praci.

  • 8 ай бұрын

    Ano, u dluhopisu se zajištění do korun hodí (pokud máš výdaje v korunách). Zrovna u dluhopisů, které mají poskytovat stabilitu, je dobré kurzové riziko eliminovat, protože kurz může volatilitu dluhopisů zvýšit.

  • @filipkotek1500
    @filipkotek15005 ай бұрын

    Mohu se prosím zeptat, které etf k tomuto přidat, když chci pravidelně investovat s horizontem cca 13 let. Přemýšlím tuto Lifestrategy + bych ideálně vybral ještě jedno ETF, kde by byla Evropa nebo třeba i rozvíjející se trhy. Nebo myslíte, že investice pouze do toho ETF 80/20 dostatečně postačuje?.. po čase bych chtěl kupovat i jednotlivé akcie.

  • 5 ай бұрын

    LifeStrategy obsahuje celý svět, čili i Evropu a rozvojové trhy. Proč k tomu přidávat něco, co už je v tom zahrnuté? Zastoupení jednotlivých regionů a firem je dáno podle hodnoty jejich trhu - čili jestliže Evropské akciové firmy představují 16 % hodnoty globálních akciových trhů, jsou v ETF zastoupeny ze 16 %. Když přidáte ETF na Evropu, tak jejich podíl zvyšujete nad rámec jejich férového podílu a ostatním akciím ubíráte. Koncentrujete rizika v Evropě a snižujete svou expozici a riziko na jiné regiony. Přestáváte pasivně kopírovat vývoj globálních akciových trhů. Podle mě je 80/20 pro horizont 13 let relativně OK, i když 60/40 by bylo bezpečnější. S tím, že jak bych se horizontu 13 let blíží, začal bych peníze postupně měnit na hotovost a dávat na spořící účet. Cca 3-4 roky předem. A to, abych se vyhnul situaci, kdy zrovna ve 12 nebo 13 roce přijde hluboký propad. Náhoda je blbec. Případně pokud je těch 13 let flexibilních a nevadilo by, kdyby to bylo 14 nebo 15 let, tak je to ještě lepší. Jednotlivé akcie nekupujte. Proč? Jejich výběr zabere hromadu času a práce a velice pravděpodobně si tím akorát uškodíte. Vybírat dobré akcie nedokáží ani profesionálové, kteří to dělají na plný úvazek, studovali to a mají k tomu tým lidí a Bloomberg terminály. A s takovými lidmi na akciových trzích soupeříte. Viz mé video o výzkumu SPIVA: kzread.info/dash/bejne/X4d3zcVqpsqrhLw.html Případně o individuálních akciích doporučuju tato svá video: Odměny a rizika individuálních akcií - stojí to za to? kzread.info/dash/bejne/hWF61KOoebzXiaQ.html Co se moc neví: na většině akcií proděláte! Bessembinderovy studie kzread.info/dash/bejne/lIVmz9KyacW6YNY.html

  • @zdenyberry1179
    @zdenyberry11798 ай бұрын

    👌

  • @dalibordubovy9820
    @dalibordubovy98208 ай бұрын

    Prosím ještě jednou_odkaz na minutě 9:40 . Děkuji.

  • 8 ай бұрын

    Doplnil jsem odkaz do prvního komentáře. Díky za připomenutí 👍

  • @janfiala5920
    @janfiala59202 ай бұрын

    Ahoj,prosím tě, když chci měsíčně investovat dejme tomu 3000 Kč a chci je rozdělit mezi, řekněme, 5 etf (VWCE. Vanguard FTSE, iSHared MSCI apod.), tak to udělám, abych měsíčně pravidelně investoval 3000 Kč do vybraných ETF? Moc díky!!

  • 2 ай бұрын

    Ahoj. Můžeš u XTB využít jejich investiční plány, kde je spousta ETF na frakce (jde kupovat i zlomky akcií). FTSE All World a MSCI World bych nekombinoval a vybral bych si jen jedno - je tam obrovský překryv a to z 85 %. VWCE (FTSE All World) je diverzifikovanější.

  • @valherru
    @valherru8 ай бұрын

    Aktiva co se v různých fázích cyklu chovají odlišně je dobré držet ale ne slučovat :)

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    No, to je právě otázka ... Už o tom bylo pár diskusí na téma "kyblíkových portfolií" a podle studií to pro oddělené držení nevychází úplně nejlépe, ač nám logika říká něco jiného ...

  • 8 ай бұрын

    Kyblíková metoda už je natočená a nastříhaná, jen ještě nevím, kdy přesně vyjde. Každopádně je úplně jedno, jestli se aktiva drží odděleně, nebo sloučeně a je jedno, ze kterého aktiva čerpáme. Vysvětlení je až banálně jednoduché. Já se při jeho pochopení skoro jako ve filmu plácl do hlavy a řekl "No jasně!" Vysvětlení si nechám až na video :)

  • @marekchlibek
    @marekchlibek8 ай бұрын

    Takže z případného zisku z investovaných peněz v podstatě "zaplatím" dvakrát poplatky za správu fondům? Jednou ETF, jehož akcie jsem koupil a podruhé ETF fondům, které jsou součástí jeho portfolia? To více snižuje potenciální výnos z akcií a dluhopisů, které tedy "nakoupím" přes dva prostředníky. Nebo jsem to pochopil špatně?

  • 5 ай бұрын

    Ahoj. Až teď mi odpověděli z Vanguardu. Je jeden jediný poplatek a to 0,25 %, ve kterém jsou zahrnuty i poplatky podkladových ETF. Odpověď z Vanguardu: "We can confirm that the TER of 0.25% includes the total fees for the fund."

  • @marekchlibek

    @marekchlibek

    5 ай бұрын

    Moc díky za upřesnění.@

  • @premekdvorak384
    @premekdvorak3846 ай бұрын

    Ahoj Richarde, díky za skvělou práci. Mně osobně se Vanguard LifeStrategy hodně líbí, ale zároveň bych byl ochotný se kvůli poplatkům jednou ročně hecnout a rebalancovat portfolio sám. Záleží ale na reálných poplatcích. Objevil jsem video, kde se hovoří u LifeStrategy o poplatcích, které nejsou zřejmé: kzread.info/dash/bejne/p2eMzcWbirrFdLA.html Co si o tom myslíš?

  • 6 ай бұрын

    On mluví o tom, že LifeStrategy fondy (indexové fondy, ne ETF o kterých mluví já) jsou dostupné ve Velké Británii jen přes vybrané platformy s vysokými poplatky. A má asi pravdu. Ale my nejsme Briti a platforma od Vanguardu a indexové LifeStrategy fondy u nás nejsou dostupné. LifeStrategy ETF je úplně jiný produkt a můžeme si ho koupit u brokera. Čímž odpadá hlavní problém, který zmínil.

  • @jirimach967
    @jirimach9676 ай бұрын

    Ahoj Richarde, vlastním akumulační ETF VWCE a chtěl bych k němu doplnit globální malé firmy IUSN. Je to podle tebe vhodná kombinace? Nebo je lepší mít rodinu iShares - EUNL + IS3N + IUSN? Díky za Tvůj názor.

  • 6 ай бұрын

    Ahoj. VWCE+IUSN je možné (poměr cca 80-90 ku 10-20). Bude tam možná malý překryv, ale moc bych to v tomto případě neřešil. Jen je otázka, na kolik to dává smysl a jestli to je opravdu třeba. iShares kombinace je kompletnějsí a zapadá více do sebe, ale zase je otázka, zda je to opravdu třeba. Poslední dobou se stále více kloním k názoru, že čím hednodušší, tím lepší. Méně je někdy více.

  • @jirimach967

    @jirimach967

    6 ай бұрын

    @ dekuji. A jaké bys doporučil procentuální rozložení, když bych se držel kombinace iShares?

  • 6 ай бұрын

    Podle tržni kapitalizace. IWDA a IUSN jsou vyspělé trhy velké a malé firmy a aktuálně jsou cca okolo 85-90:10-15 %. A vyspělé trhy jsou aktualně k rozvojovým trhům (IS3N) cca 85-90:10-15 %. Takže řekneme cca 81 % IWDA, 9 % IUSN a 10 % IWDA. A nebo zaokrouhleně i 80:10:10, ať z toho zbytečně neděláme vědu.

  • @jirimach967

    @jirimach967

    6 ай бұрын

    @moc dekuji. Ještě bych měl poslední dotaz. Kde sledovat aktuální poměr mezi rozvinutými, rozvíjejícími a malými trhy? Abych po nějaké době mohl případně upravit procentuální poměr. Děkuji

  • @bramboroviknedel7677
    @bramboroviknedel76777 ай бұрын

    Zdravim mohu se zeptat jak si spocitam kolik musim mit v investicich abich mohl dozivotne vibirat 30 tisic ?

  • 7 ай бұрын

    Pokud jde o akcie, tak potřebuješ zhruba tolik, aby tvé výběr představovaly ročně maximálně 4 % tvého startovního portfolia. Čili 30 000 měsíčně je 360 000 tisíc ročně. Děleno 0,04 je 9 000 000 Kč. Toto vychází z pravidla čtyř procent a z toho, jaká byla bezpečná míra výběru z portfolia během historicky nejhoršího třicetiletého období na amerických akciových trzích. Ve všech ostatních obdobích šlo vybírat více. Bohužel nevíme, jakým obdobím projdeme my a taky budeme chtít nejspíše vybírat déle, než 30 let. Takže je rozumné být opatrný a držet se bezpečné míry výběru. Pravidlo 4 % platí pro akcie a do určité míry i dluhopisy. Mít cca 20-30 % dluhopisů pomáhalo v obdobích, kdy se akciím opravdu dlouho nedařilo.

  • @bramboroviknedel7677

    @bramboroviknedel7677

    7 ай бұрын

    @ dekuju za odpoved

  • @RozbadSaMpRozbad
    @RozbadSaMpRozbad8 ай бұрын

    Jak je to když by došlo k zavření fondu, ve kterém bych měl nakoupené několik kusů akcií? Mohl bych to prodat i po zavření, nebo bych prostě přisel o všechny peníze? BTW někdy bys mohl udělat video i o rebalancování portfolia, myslím, že by to mohlo dost pomoct :)

  • 8 ай бұрын

    Ahoj. Pokud by se fond uzavřel, nepřijdeš o nic. Fond prodá podkladová aktiva a ty dostaneš poměrnou hodnotu v hotovosti. Čili prakticky dostaneš tolik, kolik bude hodnota akcie v době uzavření. O rebalancování mám dvě videa: Jak zvýšit výnosy a snížit riziko pomocí rebalancování kzread.info/dash/bejne/iGWgtdmPqbO_aZc.html Jak často rebalancovat portfolio? kzread.info/dash/bejne/q3qMlLurcsfOdJc.html Pokud jde o technické provedení: nejjednodušší je podívat se na celkovou hodnotu portfolia a z toho si dopočítat pode požadované alokace, jakou hodnotu by měly mít jednotlivé položky. A pak provést prodeje a následně nákupy aby ses s jednotlivými pozicemi dostal na tuto hodnotu. Pokud máš například portfolio hodnotě 10 000 EUR a chceš mít 60 % VWCE a 40 % EUNA, tak víš, že bys měl mít VWCE o hodnotě 6 000 a EUNA za 4 000 EUR. Pokud aktuální stav bude 5 000 EUR VWCE a 5 000 EUR EUNA, tak musíš prodat EUNA za 1000 EUR a za tyto peníze nakoupit VWCE. Tím se dostaneš na požadovanou alokaci.

  • @RozbadSaMpRozbad

    @RozbadSaMpRozbad

    8 ай бұрын

    @ aha, díky moc za odpověď, už to celkem chápu:)

  • @lajbor8337
    @lajbor83378 ай бұрын

    Super video. Aktuálně nakupuji pouze FTSE. Jen nevím, zda si vybrat 80/20 nebo 60/40 .....

  • @romangoldberger8325

    @romangoldberger8325

    8 ай бұрын

    Ak máš menej než 40 rokov, tak 80/20. Niekoľko rokov pre dôchodkom začni dokupovať dlhopisy, aby si znížil volatilitu portfólia. Teda ak je tvojim cieľom zabezpečiť si peknú starobu. Ale to je len môj názor. :)

  • @I-I-oq1vo
    @I-I-oq1vo7 ай бұрын

    Ahoj,chtel bych se zeptat pokud budu 20 let 100% investovat do VWCE dava smysl tesne pred duchodem to preklopit do Vanguard LifeStrategy 80% (V80A) kdyz si chci vyplacet 4% rocne ?Nebo bych mel rovnou zacit investovat do Vanguard LifeStrategy 80%. Dekuji za odpoved

  • 7 ай бұрын

    Ahoj. Podle mě to smysl dává. Taky plánuju před začátkem čerpání postupně přidávat dluhopisy. Projdeš si změnou z akumulační fáze, kdy je člověk výdělečně činný, do fáze čerpání, kdy už nebudeš aktivně vydělávat a musíš se spoléhat na portfolio. To je obrovská změna životní situace při které dává smysl změnit portfolio. Změnu bych však prováděl postupně během např. 3-5 let. Důvodů je několik: připravit portfolio na časový test a splnit tak podmínku pro osvobození se od placení daní. A další důvod je třeba vyhnutí se situaci, kdy zrovna těsně před změnou portfolia dojde k propadu akcií a růstu dluhopisů. Postupnou změnou portfolia během několika let se dá toto riziko rozmělnit.

  • @I-I-oq1vo

    @I-I-oq1vo

    7 ай бұрын

    JJ to provadeni zmeny postupne 3-5 let je dobra poznamka. A pokud se dostanes do faze cerpani/zacatek duchodu jaky pomer dluhopisu by jsi tedy volil?Vanguard LifeStrategy 80% , 60% nebo 40% Equity .

  • 7 ай бұрын

    40 % Equity je podle mě velice málo a historicky tam podle pravidla 4 % bylo dost selhání. Jak 80:20 tak 60:40 je super. Co z toho bude nejlepší ve tvé dané situaci a v období, kdy ty začneš čerpat, se bohužel nedá dopředu říct. Pokud by trhy byly po dlouhém a neobvykle vysokém růstu a Shillerovo PE bylo velice vysoké a blízko historických maxim, tak bych nejspíše volil variantu 60:40 a v průběhu cca pěti let to postupně překlápěl do 80:20. Začátek čerpání je kritický z důvodu sekvenčního rizika a pokud zrovna v tu chvíli přijde dlouhé špatné období, tak chceš mít více dluhopisů. Na druhou stranu potřebuješ růst akcií a čím více jich budeš mít, tím dlouhodobě lépe. Proto ta postupná změna a navýšení akcií na 80. Celý přechod by byl pak komplikovanější o to, že když chceš portfolio začít měnit už postupně pět let před začátkem čerpání, tak nemáš tušení, kde budou trhy za pět let a na co se připravit. A pokud těch pět let budou akciové trhy vysoce rostoucí, bude pro tebe po psychologické stránce velice nepříjemné přecházet částečně do dluhopisů. Zároveň ale během propadu budeš rád, pokud budeš mít 60:40 a ne 100 % akcie.

  • @I-I-oq1vo

    @I-I-oq1vo

    7 ай бұрын

    Jeste bych se rad zeptal: Pokud tedy chci zacit to sporeni na duchod (jednorazove 15 000 euro) a pak mesicne 400-500 euro (inv. horizont 17let) ma ted cenu jit 100% do VWCE? Vim ze trh se nema casovat a nikdo nevi co bude za mesic a nemam ani problem s propadem 20-30% sve investice. Ale trhy jsou na maximech a prijde mi ze jsme bliz vetsimu propadu trhu nez dalsimu 5-8 let rustu,proto mi prijde skoda palit cash, nebo prave ze je tahle dost nejista situace pro zacatek sporit do Vanguard LifeStrategy 60% Equity (V60A). Co bys udelal ty v me situaci?? Moc dekuji za pomoc.

  • 7 ай бұрын

    A přesně proto je nejlepší investovat pravidelně. Nesnaž se dělat to podle pocitů. USA akcie jsou na základě historie nadhodnocené a očekávaný růst je malý, ale pořád je plusový. Evropa je vůči historii naceněna férově a rozvojové země mají jedny z nejnižších valuací v historii. Jestli ti propad 30 % opravdu nevadí, tak investuj pravidelně a neřeš své pocity ohledně trhu. Trh nepřechytračíš a když budeš čekat, uchazejí ti zisky a k propadu nemusí dojít. Podle mě je to zbytečný risk a šance, že si čekáním pomůžeš, je statisticky velice malá. Co se týče toho, jestli mít 100 % akcie, nebo dát prostor dluhopisům, tak to je otázka tvé životní situace, rizikové tolerance a cílu, ne otázka trhů. Alokace odráží tebe, ne tržní situaci. Měnit poměry podle toho, co čekáš od trhu, je zase jen časování trhu. = Aktivní investování. Jestli chci těžit z pasivního investování, musím být opravdu pasivní investor a přestat řešit své pocity a predikce okolo trhu, které davají průchod našim behaviroálním omylům a podvědomému chybovaní. A prostě být zainvestovaný na trhu. Pořád. Pokud čekáš, tak je to buď ze strachu (nejsi s propadem 30 % tak smířený, jak si myslíš), nebo z chamtivosti (chceš vydělat více). Ani jedno z toho není dobrý základ pro rozhodováni při investování. A i když to může občas díky náhodě vyjít, dlouhodobě to povede spíše k chybným rozhodnutím. Tvou situaci neznám a nemůžu se rozhodovat za tebe. Má situace je, že pořád pravidelně investuju. Sestavil jsem si dlouhodobé portoflio o kterém předpokládám, že s ním vydržím i 30 let. A každý měsíc nakupuju a neřeším situaci na trhu. Věřím v proces a dlouhodobý výsledek a krátkodobé kolísani a propady neřeším. Přijde mi to jako zbytečné hádání co by kdyby. Zbytečně to stojí nervy a čas a stejně budoucnost nedokážeme předpovědět. Například časopis Economist sestavuje každý leden žebříček největších hrozeb pro ten rok. V lednu 2020 na seznamu nikde nefiguroval kovid a pandemie. V lednu 2022 na seznamu nebyla ani zmínka o tom, že by Rusko napadlo Ukrajinu a přišla komoditní a energetická krize. Tak proč to řešit, když ani největší ekonomové na světě nemají ani tušení, co se stane? Zbytečné s tím ztracet čas. Prostě být zainvestovaný a hotovo. Sorry za dlouhý rant 😀 Lidi to pořád řeší a chteji vědět, co bude. Ale to fakt nikdo neví. Ani já, ani člověk, který tvrdí, že to ví. Měj dobře nastavenou dlouhodobou strategii a drž se jí. To je jediné, na co máš vliv. S nejistotou je třeba se smířit.

  • @RomanMerta
    @RomanMerta8 ай бұрын

    Ahoj bramboro co tak udělat video na investiční certifikáty....některé brokerské domy je nabízejí např.Cyrrus

  • 8 ай бұрын

    Bohužel o tomto tématu nic nevím. Možná časem, až si to nastuduju.

  • @poly9666
    @poly96668 ай бұрын

    Neni lepsi ETF dluhopisy spis nacasovat a nakoupit najednou zvlast? Pokud ma tedy clovek hotovost.

  • 8 ай бұрын

    Nemyslím si to. Pokud někdo umí předpovídat budoucnost, tak to může klidně načasovat. Všichni ostatní můžou jen hádat. Nepředvídaný vývoj ve světě už mnohokrát způsobil, že úrokové míry či akciové trhy šli jiným směrem, než se čekalo. A kdo sedí na přebytečné hotovosti, ten má ušlé zisky. Navíc - dluhopisy nemají v portfolii roli vysokých zisků. Na to jsou tam akcie. Dluhopisy mají jiné úlohy. Snížení volatility portfolia a mít z čeho rebalancovat, až se akcie propadnou (což dále zvyšuje zisky z akcií).

  • @Robischek

    @Robischek

    8 ай бұрын

    Přesně pro tohle, bys nějakou hotovost připravenou mít mohl. Ano, je to lepší. Ale v 99% nepoznáš, jestli už jsi dole, jestli by z toho ještě nešlo vymáčknout víc. Takže čekáš, a ve většině případů se nedočkáš, všechny procenta popadají a najednou jsou zase v kurzu akcie... Prostě Casino pro chytré.

  • @lajbor8337
    @lajbor83377 ай бұрын

    Jaké 100% dlouhopisové ETF kupovat na XTB?

  • 7 ай бұрын

    Co třeba EUNA? iShares Core Global Aggregate bond. Drží mix dluhopisů z celého světa s různým ratingem. Státní, firemní, různé délky splatnosti. Prostě maximální tržní diverzifikace.

  • @lubosklech102
    @lubosklech1028 ай бұрын

    Ahoj, stačí splnit tři roky a pak můžu prodávat nad 100k bez daně? A naopak to myslím nejde že? Cokoliv pod 3 roky se daní. Takže když si někdo vybírá rentu ta 4% ročně, tak mu stát stejně sežere hromady peněz že?

  • @uFFFO

    @uFFFO

    8 ай бұрын

    Pokuď odprodáváte 4 procenta z investic starších 3 let po časovém testu, tak nedaníte nic.

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    8 ай бұрын

    kdyz nekdo vybira rentu, tak to nejspis drzel vic nez 3 roky...

  • 8 ай бұрын

    Až bude někdo čerpat rentu, tak bude prodávat nejdřive ty nejstarší akcie, u kterých má časový test splněný (metoda FIFO). K prodeji posledně nakupených akciím se člověk nedostane nikdy, natož za tři roky.

  • @lubosklech102

    @lubosklech102

    8 ай бұрын

    ano, to je mi jasné. A to pravidlo o 100 000 kč tedy můžeme po 3 letech ignorovat? nebo se jedná o slovíčko VÝNOS 100k, navíc pouze ve chvíli, kdy jsme pod 3 roky a v době nad tři roky už to je opět dobré? postupuje se stejně i v případě podílových fondů? @ @uFFFO @mi.chal.

  • @lubosklech102

    @lubosklech102

    8 ай бұрын

    @@uFFFO takže tu větu o 100 k můžu ignorovat?

  • @001jozef
    @001jozef2 ай бұрын

    Zdravim,co tak vanguard lifestrategy + ishare x sp500 technlogy combo?

  • 2 ай бұрын

    Vanguard LifeStrategy obsahuje akcie z celého světa, čili i technologické firmy z S&P 500. Jen by to vytvořilo překryv a snížilo diverzifikaci. A ještě zvýšíš podíl akcií na úkor dluhopisů a tím své riziko. Pokud ti o tohle jde, tak klidně do toho, ale bral bych S&P 500 technology jen jako spekulaci a měl v tom velice malý podíl - třeba jen max. 10 % portfolia. Osobně bych ale od amerických technologických akcií do budoucna čekal poměrně nízké výnosy. Mají za sebou vysoký růst a jsou velice nadhodnocené. Další velký růst je nepravděpodobný. Ale dojít k němu může, kdo ví. Staly se i podivnější věci.

  • @001jozef

    @001jozef

    2 ай бұрын

    @ díky za odpoveď ✌️

  • @Wesley-qq1ci
    @Wesley-qq1ci8 ай бұрын

    Mate nejake nove zpravy i Degiru a znovuobnoveni nakupu ETF ktera jsou stale pro CR nedostupna?

  • 8 ай бұрын

    Vracejí do nabídky ETF, pro které poskytovatel vydá český KID. To však dělá jen iShares. Pro ostatní poskytovatele není český trh zajímavý. Takže Vanguard své KIDy nepřekládá, ani SPDR, ani další poskytovatelé. Dá se změnit portfolio a nahradit ETFka těmi, které jsou v nabídce (pokud je v nabídce nějaká alternativa). Dá se otevřít účet u Degira v zahraničí (přes jejich zahraniční web). Například irské Degiro. Tam je v nabídce vše. Jen tam není směna CZK/EUR za středový kurz. Nebo přejít k jinému brokeru.

  • @evaj.44

    @evaj.44

    7 ай бұрын

    ​@je možné, že teď vidím na degiru v seznamu 10top i Vang a nabízí možnost nákupu? Pokud je to mimo,omlouvam se, teprve se rozkoukavam 😊 díky moc, E.

  • 7 ай бұрын

    V top10 muze byt. Degiro ho ma stale v nabidce - v jinych zemich. Jen ne v CR 😞

  • @evaj.44

    @evaj.44

    7 ай бұрын

    Díky moc :) mě právě zaráží, že je tam nabídka nákup a prodej, ale ještě jsem samozřejmě nezkoušela koupit..

  • @alessiaadriana3137
    @alessiaadriana31378 ай бұрын

    Skvele konecne to niekto vymyslel ze nemusime rebalansovat takze myslis Richard zeby sa to dalo pouzit aj na inteligentnu / nekonecnu rentu s dodrzanim 3% vyberu mesacne pri.alokacii 80/20 na cca 20 rokov + ?

  • 8 ай бұрын

    Dalo by se to použít na nekonečnou rentu s výběry 3 % ročně. A byla by to velice bezpečná míra s nekonečnými výběry. Ale měsíčně je to moc. To by nevydrželo.

  • @alessiaadriana3137

    @alessiaadriana3137

    8 ай бұрын

    Ano mas pravdu a ten vyber je tam oslobodeny od dane po roku ? Dakujem za skvele videa 😊

  • @alessiaadriana3137

    @alessiaadriana3137

    8 ай бұрын

    A dala by sa dohodnut aj sukromna konzultacia samozrejme platena ?

  • 8 ай бұрын

    Napiš mi e-mail - najdeš ho v popisku videa. 😉

  • @martinpavlas7639

    @martinpavlas7639

    7 ай бұрын

    ​@@alessiaadriana3137záleží, kde máš daňový domicil. V ČR jsou to 3 roky.

  • @MiroslavBruna
    @MiroslavBruna8 ай бұрын

    Když mam jen jedno ETF (tvé oblíbené FTSE All Word) tak doporučil bys prodat a koupit toto ETF?

  • 8 ай бұрын

    Taky by mě to zajímalo. Nebo doplňující dotaz...když mám FTSE All World, asi je nesmysl k němu mít ještě life strategy, že?

  • @MiroslavBruna

    @MiroslavBruna

    8 ай бұрын

    @ pořídit to k němu je rozhodně nesmysl... Resp asi ti je jasný že něco zdvojíš a to je ale upřímně jen tvoje věc čemu přidáš váhu

  • 8 ай бұрын

    @@MiroslavBruna je mi to jasné. Myslel jsem si to. Já se v tom teprve rozkoukávám, ale říkal jsem si, že zůstanu u FTSE. Díky

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    To spíš záleží na tom v jaké fázi života jsi a jakou máš toleranci k riziku. Pokud víš, že na peníze v akciích nehodláš 10+ šáhnout, klidně bych to ponechal. Prodal bych to až při zásadní změně a přealokoval třeba do LifeStrategy.

  • 8 ай бұрын

    Může to mít smysl, pokud chceš třeba alokaci 90 % akcie a 10 % dluhopisy. Tak dáš 50 % VWCE a 50 % LifeStrategy 80/20. Namíchat to jde různě a dosáhneš různých poměrů. Změna by měla smysl, pokud bys chtěl diverzifikovat i do dluhopisů, které ve VWCE nemáš. Třeba protože se obáváš vysoké volatility akcií a chceš ji do budoucna zmírnit.

  • @CzechShooter
    @CzechShooter11 күн бұрын

    Zajímavé, ale jaký je tedy důvod, že nemáš v portfoliu dluhopisy?

  • 10 күн бұрын

    Nemám dluhopisy pro dlouhodobé investování. Mám dluhopisy (ETF EUNA) jako spoření, ale to jsou peníze, které plánuji utratit. Taky mám relativně vysokou hotovost (finanční rezerva na spořícím účtu), která mi dodává klid na duši. Proč však nemám dluhopisy jako trvalou součást portfolia? Protože v opravdu dlouhých horizontech čistě akciové portfolio bylo výnosnější. Zároveň ale bylo volatilnější. Jsem přesvědčený o tom, že tuto volatilitu zvládnu a dokážu přestát propady. Ne každý to však zvládne a pro spoustu lidí je rozumné krotit volatilitu pomocí dluhopisů. Čili musí myslet nejen na výnos, ale i na riziko. Poslední dobou však občas přemýšlím nad tím, jestli by Vanguard LifeStrategy 80/20 (80 % akcie, 20 % dluhopisy) nebylo dlouhodobě lepší, než VWCE (100 % akcie). Zatím jsem žádnou změnu neudělal a nejspíš neudělám. Ale přemýšlel jsem nad tím.

  • @CzechShooter

    @CzechShooter

    10 күн бұрын

    Díky za odpověď, to jsem si vlastně taky myslel. Takže jediný rozdíl v dluhopisech je, že méně člověka nervují volatilitou, ale zas méně vydělají. Pokud mám tedy dlouhý investiční horizont a nestresují mě propady, mají smysl pouze akcie. Do dluhopisů pouze spořit, když budu vědět, že peníze budu brzo potřebovat.

  • @euripida2228
    @euripida22285 ай бұрын

    Nevim, jestli to chapu dobre, ale koukala jsem na výnos toho nejmene rizikoveho 20% akcií a je to za posledni tri roky 8% v minusu.. to mi moc jako mene rizikovu neprijde :D

  • 5 ай бұрын

    Je to dáno tím, co se dělo v posledních letech. Dluhopisy jsou citlivé na změnu úrokové míry. A banky skoro v celém světě byly nuceny zvedat úrokové míry kvůli vysoké inflaci. Odnesly to dluhopisy. Situace to byla poměrně mimořádná, i když historicky ne ojedinělá. To že je něco málo rizikové neznamená, že tam riziko není. Zrovna se prostě v posledních letech sešlo všechno úplně špatně pro dluhopisy, které tam mají 80 % podíl. S tím člověk musí při investování počítat - riziko není jen slovo, ale může mít reálně dopady, když se uskuteční. A dále: růst úrokových měr sice bolí právě teď, ale do budoucna znamená vyšší výnosy (nově vystavené dluhopisy budou vyplácet vyšší úrok a jak budou banky sazby časem snižovat, poroste i jejich cena). Takže dlouhodobý investor na tom nakonec vydělá.

  • @apolo447
    @apolo4478 ай бұрын

    Využil bych toho až jak bych čerpal z portfolia.

  • @50procentnibanan
    @50procentnibanan6 ай бұрын

    Tak jsem z toho byl nadšený, že jsem si řekl, že to by mohlo být ono Lifestrategy 80. A rovnou na důchod. A pak jsem se začetl a zjistil, že tam je 20% akcií z Velké Británie. Takže zase nic.

  • 6 ай бұрын

    V ETFkách není Velká Británie nijak nadvážená. Jen v indexovém fondu, který Vanguuard nabízí investorům přímo ve Velké Británii. Jsou to dva odlišné produkty.

  • @50procentnibanan

    @50procentnibanan

    6 ай бұрын

    @ máte pravdu omlouvám se, automaticky mi na internetu vyskočila mateřská stránka od Vanguard a nechal jsem se zmást.

  • 6 ай бұрын

    Hlavně že se to vyjasnilo. Měl jsem na to raději upozornit přímo ve videu, ale nepřišlo mi to tehdy důležité. Všichni budou stejně kupovat pouze ETFka a ty jsou vážené podle tržní kapitalizace.

  • @magikavoncary
    @magikavoncary8 ай бұрын

    Volatilita není to samé jako rizikovost. Hodně zjednodušující přístup. Obecně jsem si teď pár aktuálnějších videí pustil a úroveň tedy značně průměrná. Dřív se na Investiční bramboře objevoval lepší obsah.

  • @vokurka-net
    @vokurka-net8 ай бұрын

    Je Italská burza bezpečná? Akumulační LifeStrategy 80 nabízí Trading 212 pouze z Italské burzy. 🤔 Ticker VNGA80 na Borsa Italiana. Na Německé Xetře je pouze LifeStrategy 60. 🤔

  • 8 ай бұрын

    Italská burza spadá pod Euronext, což je firma operující burzy v Amsterdamu, Bruselu, Lisabonu, Dublinu, Oslu a Paříži. Takže za mě je to bezpečné.

  • @krmelec1234
    @krmelec12348 ай бұрын

    Je hloupost mít akcie a dluhopisy v jednom produktu s daným poměrem. Poměr výhodnosti se v čase mění!

  • @Robischek

    @Robischek

    8 ай бұрын

    A o to v dlouhodobem investovani prece jde. Prodavat nahore a kupovat dole. Coz rebalanc zajistuje, aproto je tak hojne vyuzivany. Mmj. vsemi penzijnimi fondy, ktere si za to uctuji nehorazne 1% rocne, krome povinneho 100% konzervativniho fondu se zastropovanym nakladem ve vysi 0.4% (ktery osobne povazuji za nejlepsi).

  • @krmelec1234

    @krmelec1234

    8 ай бұрын

    @@Robischek Takže až dluhopisy klesnou na půl % což bylo před pár lety, tak budete spokojený, že vám je fond třeba 60:40 nakupuje? 🤣

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    Poměr výhodnosti se v čase opravdu mění, nicméně je otázka zda to i tak není lepší ... Už o tom bylo pár diskusí na téma "kyblíkových portfolií" a podle studií to pro oddělené držení nevychází úplně nejlépe, ač nám logika říká něco jiného ... Nemám v tom na 100 % jasno, ale jsou na to studie a něco je zmíněné zde: The Bucket Strategy is Flawed--Do this Instead kzread.info/dash/bejne/mIKEmJSfg6_NYbg.html

  • 8 ай бұрын

    Dluhopisy nejsou o výnosnosti. Na to jsou v portfoliu akcie. Mít oboje je z toho důvodu, že čistě statisticky většina investorů 100 % akcií nesnese. Dluhopisy slouží v portfoliu (mimo jiné) k řízení rizika a jejich nižší návratnost v některých obdobích není důležitá. K čemu je investorovi že nakoupí nejvýhodnější investici, když nedokáže ustát její riziko a udělá kvůli nezvládnutým emocím chybu, nebo investování vzdá?

  • @Robischek

    @Robischek

    8 ай бұрын

    @@krmelec1234 můj penzijní fond kupuje 100% dluhopisy a jsem s tím naprosto v pořádku, protože u brokera jsem full v akciích. Tudíž toto ETF nevyužiji. Nicméně pro lidi bez penzijního připojištění mi 80% Equity přijde jako hodně dobrý produkt, navíc za pouhých 0,25 TER. Za tolik to neumí žádné penzijko, které funguje identicky, jen s jiným poměrem. Navíc je s ním spojena hromada jiných problémů, víme.

  • @jannovak4623
    @jannovak46238 ай бұрын

    Dluhopisy asi nechápu, nějak nechápu jak může jejich hodnota klesnout.

  • @krmelec1234

    @krmelec1234

    8 ай бұрын

    Pokud budeš držet do splatnosti tak jejich hodnota neklesne.

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    8 ай бұрын

    Pokud rostou úrokové sazby, tak ty nově vydané mají lepší úročení. Pokud se chce někdo zbavit těch starých, tak je musí prodávat se slevou, jinak nemá smysl je kupovat.

  • @Dividendovy_investor_Tom

    @Dividendovy_investor_Tom

    8 ай бұрын

    @@mi.chal. A co když si nekoupíš dluhopis, ale nějaké ETF, které má v portfoliu dluhopisy? Pak to ETF dost kolísá.

  • @uFFFO

    @uFFFO

    8 ай бұрын

    Když koupíš 3-letý dluhopis v hodnotě 1000 s výnosem 2%, tak po třech létech dostaneš cca 1061.2. Pokud ti hned po nákupu zvednou výnos na nové dluhopisy na 5%, tak z nového dluhopisu po splatnosti dostaneš 1157.6. Rozdíl je skoro 100, tedy 10% z původní částky. A protože si lidi mohou koupit dluhopis nový, tak ten starý méně výnosný neprodáš ani za původní cenu. Opačná situace nastává, kdyby se nové dluhopisy začaly prodávat s nižším výnosem. Pak by staré výhodnější dluhopisy rostly na ceně...

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    8 ай бұрын

    @@Dividendovy_investor_Tom kolisat muze vsechno... typicky byla mezi rustem akcii a dluhopisu zaporna korelace, ted to moc neplati.