Jakie rośliny można zimą uprawiać na balkonach i tarasach?

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Jakie rośliny można zimą uprawiać na balkonach i tarasach? Na przykład cyprysiki i inne iglaki, które kupiliśmy przed świętami, jako miniaturowe choinki. Teraz mogą trafić do doniczek ustawionych na zewnątrz. A jak je posadzić? O tym jest dzisiejszy odcinek z cyklu "Balkony i Tarasy". 🦋 Zapraszamy!
Do świątecznych dekoracji często wykorzystuje się typowe ogrodowe iglaki. Może to być cyprysik groszkowy, cyprysik Goldcrest, świerk biały Conica, żywotnik zachodni, jałowce, niewielkie jodły, świerki, sosny i wiele wiele innych gatunków. Wśród nich są też takie, które pochodzą z cieplejszych rejonów Europy, jak np. araukaria, ale tymi ciepłolubnymi nie będziemy się dzisiaj zajmować. Jeżeli nasze mini choineczki były regularnie podlewane podczas pobytu w domu, to z pewnością nadają się do dalszych nasadzeń. I gdy prognozy pogody nie zapowiadają już siarczystych mrozów, w lutym, mogą one trafić do ogrodu lub na balkony czy tarasy i tam stać się wiecznie zieloną, śliczną ozdobą. Generalnie są to w większości rośliny mrozoodporne i gdyby nie zostały zaproszone do ciepłego mieszkania, to cały rok mogłyby stać w donicy na zewnątrz. Ale jeżeli spędziła w domu więcej niż tydzień lub dwa to wymaga ponownego zahartowania, żeby nie przemarzła. Dlatego najbezpieczniej jest wystawić je na balkon lub taras gdy temperatura nie spada już poniżej zera lub robi to nieznacznie.
Cyprysowa choinka nie zajmuje wiele miejsca. Chociaż tutaj mam dość spory okaz, jest ze mną od dwóch lat. To odmiana Goldcrest o złocistym zabarwieniu igieł, przy każdym dotknięciu uwalnia przyjemny cytrynowy zapach.
Ma postać stożka i nie trzeba go w żaden sposób formować, chyba że chcemy, dość dobrze znosi cięcie. Dla niej wystarczy poszukać ozdobnej osłonki i postawić np. w rogu balkonu czy tarasu. Jako soliter taki cyprysik będzie się prezentował doskonale. Podobnie jak ten jałowiec o kolumnowym pokroju i srebrzysto niebieskim zabarwieniu igieł. Wiosną, warto iglaki przesadzić do nowej ziemi, do podłoża o kwaśnym odczynie, przeznaczonym dla iglaków. Poza tym pamiętamy o regularnym podlewaniu, dotyczy to wszystkich roślin uprawianych w pojemnikach. Cyprys jest nieco bardziej wrażliwy na niskie temperatury niż cyprysiki. Jeżeli znajdziemy dla niego stałe miejsce w ogrodzie, czy też na balkonie, może zagościć tam nawet na wiele lat.
Ale najczęściej na balkonach mamy skrzynki balkonowe, większe lub mniejsze. Zatem teraz propozycja dla tych, którzy chcieliby je o tej porze zapełnić roślinami.
W pierwszej skrzynce posadzę cyprysiki Lawsona. W większej postaci rośliny te dość często goszczą w ogrodach, np. posadzone w formie żywopłotów. Zatem jeżeli ktoś nie miał takiej mini choinki, a chciałby teraz zrobić sobie tego typu kompozycję, na pewno ez problemu znajdzie sadzonki cyprysika w sklepach ogrodniczych lub szkółkach w ciemniejszym lub jaśniejszym kolorze. A może pozostały nam iglaste gałązki? Można np. nimi zastąpić iglaste rośliny, wbijając je pionowo w podłoże. Do tego dołożę kwitnący akcent. Tu akurat mini cyklamen. Bo warto pamiętać, że mimo iż najczęściej uprawiamy i trzymamy je w domach, to są to rośliny chłodnolubne i temperaturze kilku stopni Celsjusza powyżej zera czują się całkiem dobrze. Można tę roślinę zastąpić innym wytrzymałym okazem kwitnącym, np. bratkiem lub pierwiosnkiem. I ostatnie miejsce zajmie tu bluszcz, który przezimował u mnie w szklarni, dlatego jego liście przebarwiły się nieco na czerwono. Od chłodu. Ale latem będzie on soczyście zielony. Będzie akcentem przewieszającym się przez doniczkę. Jeżeli rozrośnie się za bardzo, można go bez problemu przycinać.
Do drugiego pojemnika trafią dwa cyprysiki w odmianie Ellwoodii. Rośliny tego gatunku również bardzo często uprawiamy w ogrodach, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po świętach znaleźć dla nich miejsce na działce. Ale najpierw trafi do doniczkowej kompozycji. Ta odmiana jest stosunkowo wolno rosnąca, dorasta zazwyczaj do 2-3 metrów, rocznie o ok. 10 cm. Do tych dwóch cyprysików dosadzę dwie golterie. Wspaniale rośliny, które także coraz częściej kupujemy w grudniu do świątecznych dekoracji, ze względu na soczyście czerwone ozdobne owoce. Podobnie jak iglaki są to rośliny kwasolubne. Należą one bowiem do rodziny roślin wrzosowatych, podobnie jk wrzosy i rododendrony. Widać to po ich delikatnym, włosowatym systemie korzeniowym. Możemy golterie także sadzić w ogrodzie.
Nie omawiam tutaj podłoża, ponieważ większość osób, takie kompozycje na balkonie będzie trzymać prawdopodobnie do maja, do momentu zastąpienia ich pelargoniami czy surfiniami.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien.pl/
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
#cyprysiki #iglaki #rośliny #balkon #taras #balkonyitarasy #ogród #ogrod_na_co_dzien

Пікірлер: 33

  • @mariawolska804
    @mariawolska8042 жыл бұрын

    Pani przyjemny i delikatny głos działa uspokajająco.Najważniejsze że Pani porady są konkretne i trafne, nie używa Pani za dużo niepotrzebnych określeń.Wszystko prosto i wyraźnie.Dziękuję i wszystkich pozdrawiam.

  • @iwonasloczewska8974
    @iwonasloczewska89742 жыл бұрын

    jak zawsze świetne porady i piękne kompozycje i ten zaczarowany nastrojowy głos 🙂👌👍serdecznie pozdrawiam i dziękuję 😀🤩oby do wiosny

  • @ireknowak4628
    @ireknowak46282 жыл бұрын

    Pani potrafi wyczarować cudowne kompozycje 👍🙏😊pozdrawiam gorąco 🙋‍♀️

  • @bogumianowak6025
    @bogumianowak60252 жыл бұрын

    Dzięki tyle radości 😀☀️ patrząc na tą piękną zieleń 💚 że aż się chce żyć 👌💕👏 pozdrawiam i miłego wieczoru 🌜🤫

  • @tomaszstaszewski7652
    @tomaszstaszewski76522 жыл бұрын

    Pani Izunio. Pani to potrafi poprawić nastroj w ten paskudny deszczowy i wietrzny wieczór.

  • @antekszopa2561
    @antekszopa25612 жыл бұрын

    U mnie bluszcz spędził wszystkie mrozy do teraz bez osłon i wgląda bardzo ładnie:)Pozdrawiam!

  • @kingamalinowska9152
    @kingamalinowska91522 жыл бұрын

    Z moich zakupionych na święta 🌲 cyprysików przetrwał tylko jeden 😭 , mam nadzieję że uda mi się go dotrzymać w dobrej kondycji do wiosny , śliczne kompozycje 🥰.Pozdrawiam 🤗.

  • @renataadler1345
    @renataadler13452 жыл бұрын

    Nie moge oderwac oczu od ostatniego dziela na stoliku w ogrodku ,,,,Gratulacje !

  • @magorzatastachacz1633
    @magorzatastachacz16332 жыл бұрын

    Przepiękne są te kompozycje❤️❤️❤️🤗

  • @michalfur6556
    @michalfur65562 жыл бұрын

    Piękna przestrzeń, szklarnia... Marzenie w bloku..

  • @ogrodoweprodukty7627
    @ogrodoweprodukty76272 жыл бұрын

    Cudnie myśleć już o ogrodzie... 😊👍👏

  • 2 жыл бұрын

    oj tak... 😊

  • @ewajanowska2961
    @ewajanowska29612 жыл бұрын

    Dziękuję. Pozdrawiam

  • @maza5898
    @maza58982 жыл бұрын

    Ja już kiedyś przyniosłam do domu gałązki brzozy i teraz już rozwijają się listki. Pięknie się to prezentuje pośród kwitnących hiacyntów ☺️☺️ Pozdrawiam serdecznie 😘❤️

  • 2 жыл бұрын

    ❤️

  • @elzbietaberndt6474
    @elzbietaberndt64742 жыл бұрын

    👍👍👍dziekuje

  • @magdalenaaa4212
    @magdalenaaa42122 жыл бұрын

    👍🤗

  • @krystynagrzesiak4974
    @krystynagrzesiak49742 жыл бұрын

    👏👏👏

  • @pumaTe
    @pumaTe2 жыл бұрын

    Odcinek wspaniały i jakże przydatny 🙂 Dzięki. Ja mam, chyba cyprysika, na balkonie. Jest zabezpieczony kilkakrotnie agrowłókniną, w osłonce i w takim grubym worku przeznaczonym do uprawy ziemniaków. W najgorsze mrozy nic mu nie było. Zaglądam co ok 2 tygodnie i podlewam w odwilż. Jednak on w zasadzie cały czas miał mokrą ziemię. Ostatnio wygląda jakby się skurczył. Skoro przetrzymał mrozy, to może go przelałam? Co może być powodem takiego skurczenia się?

  • @helenaperek75
    @helenaperek752 жыл бұрын

    👍👍👍

  • @fn961
    @fn9612 жыл бұрын

    Piękne kompozycje. Czy do kompozycji z cyklamenem użyła Pani ziemi uniwersalnej?

  • 2 жыл бұрын

    tak, z domieszką ziemi do iglaków :)

  • @Naakisa
    @Naakisa2 жыл бұрын

    Szukam takich donic białych dużych. Widziałam na filmiku z tyłu. Gdzie mogę takie kupić? Mam w lecie na tarasie strasznie ciepło. I w czarnych donicach kwiatki po prostu mi się gotują. Zależy mi żeby się nie wybarwiały od słońca.

  • @krzysdxxvxvxv6317
    @krzysdxxvxvxv63177 ай бұрын

    Czy te miniaturki mogą urosnąć do rozmiaru drzewa ?

  • @tomaszstaszewski7652
    @tomaszstaszewski76522 жыл бұрын

    Pierwszy

  • @janinakowalska1055
    @janinakowalska10552 жыл бұрын

    Ludzie ratunku! Działkę mam od niedawna,jakieś trzy lata.,ale mam sąsiadów którzy początkowo nie sprawiali większych problemow,ale teraz uprzykrzają mi życie. Gdzieś od około roku urządzili sobie śmietnik z mojej działki. Wrzucają mi gałęzie,gruz,kamienie,śmieci. Nie reagowałam,bo"stosunki dobrosąsiedzkie" itd,ale ostatnio wrzucili mi nawet padlinę! Mąż nie wytrzymał i wrzucił im spowrotem. Po kilku dniach truchło kuny już nie znalazłam przy ich ogrodzeniu,tylko na samym środku mojej działki. Mam to czytać"albo sprzątaj albo spieprzaj stąd". Wiem,że zależy im na tym,bo działka jest w atrakcyjnym miejscu. Latem nawet posunęli się do kradzieży w biały dzień. Skarga do prezesa nic nie da,bo to protegowani. Na policji też bez efektu. Błagam,może ktoś coś podpowie,poradzi,bo nie mam już siły! Myślałam,że na działce luz,odpoczynek,a tu horror!

  • @pumaTe

    @pumaTe

    2 жыл бұрын

    To przykre. Przede wszystkim zainstalowałabym kamery, żeby mieć dowód na policji

  • @justka4444

    @justka4444

    Жыл бұрын

    Istnieje coś takiego jak nr 112.

  • @maciekczechura1078
    @maciekczechura10782 жыл бұрын

    ajag ktuś natyn psykłot nimo balkunu to como robić ?

  • @pumaTe

    @pumaTe

    2 жыл бұрын

    Pójść do kina

  • @arrowscharge5844
    @arrowscharge58442 жыл бұрын

    Cyprysiki lawsona nie nadają się do pojemników. Najmłodsze korzenie im zmarzną

  • 2 жыл бұрын

    Z tego co ja się orientuję, to pozostawione w doniczkach na ogrodzie cyprysiki, które zostają wyniesione wiosną, a potem spędzają lato i jesień na dworze, są tak zahartowane, że poradzą sobie także zimą. Przynajmniej tak było u mnie, w rejonie Wielkopolski. Zimowały mi w donicach cyprysiki, żywotniki, a nawet bardziej ciepłolubne cyprysy. Cyprysy chowałam w cieplejsze miejsce dopiero, gdy były zapowiadane przymrozki poniżej -12 stopni Celsjusza. Może jednak w mroźniejszych rejonach naszego kraju jest z tym problem... Wtedy doniczkę zawsze można dodatkowo zabezpieczyć i ochronić w ten sposób bryłę korzeniową. Serdecznie pozdrawiam, Iza

  • @arrowscharge5844

    @arrowscharge5844

    2 жыл бұрын

    @ rośliny które zimują w Polsce na zewnątrz nie mogą zostać w zniesione do domu. O e muszą odpocząć przez zimę , jeśli się ich wniesie do domu to po czasie będą gubiły igły bo będą miały za ciepło i będą zestresowane bo ziemia im się rozmrozić a później dodatkowo zamrozi i później ponownie zamrozi. Ja nie wyobrażam sobie wnosić rośliny przystosowanej do warunków na zewnątrz do domu

Келесі