Jaki SWITCH LAN wybrać? Rodzaje przełączników sieciowych

Ғылым және технология

🔥Pobierz darmową lekcję i dołącz do szkolenia➡ zrozumsieci.pl
______________
Wybór przełącznika sieciowego to ważna decyzja, szczególnie jeśli switch ma służyć długie lata w firmowej sieci komputerowej. Jest kilka rodzajów przełączników i różnią się one budową i funkcjonalnościami.
Z nagrania dowiesz się, czym kierować się wybierając przełącznik sieciowy, jakie są ich rodzaje i na jakie funkcjonalności należy zwrócić szczególną uwagę. Opowiem dla czego, switch do firmy musi być zarządzalny oraz o różnicach między przełącznikami L2 i L3.
______________
✔ Subskrybuj kanał: bit.ly/mgyt-sub
🤝 Współpraca: marcelguzenda.pl/partner
______________
👌 Polecam:
▶ Internet i TV - KORBANK: bit.ly/3e4NNav
▶ Narzędzia jakich używam: marcelguzenda.pl/polecam
______________
🙋‍♂️ Bądźmy w kontakcie:
▶ INSTAGRAM - / marcelguzenda
▶ FACEBOOK - / mguzenda
▶ LINKEDIN - / marcelguzenda
▶ TIKTOK - / marcelguzenda
______________
00:00 0. Zapowiedź
00:43 1. Wstęp
01:21 2. Rodzaje switchy
05:30 3. Parametry fizyczne
10:40 4. Funkcjonalność
______________
#informatyka #siecikomputerowe #switch

Пікірлер: 35

  • @marcelguzenda
    @marcelguzenda3 жыл бұрын

    👉 Konsulting IT: marcelguzenda.pl/uslugi​ 👉 Współpraca marketingowa: marcelguzenda.pl/partner​ 👉 Zapis na mój newsletter + bezpłatny pdf: marcelguzenda.pl/10kryterioww...​ ______________ 🔔 Subskrybuj kanał: bit.ly/mgyt-sub​ ______________ ✅ WWW - www.marcelguzenda.pl​ ✅ FACEBOOK - facebook.com/guzendamarcel​ ✅ LINKEDIN - www.linkedin.com/in/marcelguz​... ✅ INSTAGRAM - instagram.com/marcelguzenda​ ✅ TWITTER - twitter.com/marcelguzenda

  • @ansko6409
    @ansko64093 жыл бұрын

    materiał o switchach bardzo ciekawy. 👍 Mówiłeś o stackowaniu - tu dodałabym, że stackowanie oferowane jest przez producentów switchy często z wykorzystaniem dedykowanych modułów do stackowania (trzeba przy rozbudowie stosu doposażyć switche w takie moduły), ale także z wykorzystaniem portów 10G SFP+ (tu wystarczy dodać kabel DAC), lub nawet portów 10GBase-T (dodajemy patchcord cat 6a). Warto więc przy wyborze przełączników access zweryfikować możliwość stackowania choćby po portach 10G - to da nam możliwość rozbudowy danego punktu dostepowego o kolejne porty. Stackowanie po portach SFP+ daje także możliwość tworzenia stosu "na odległość" - logicznie tworzymy stos z urządzeń znajdujących się fizycznie np. w kilku miejscach na piętrze, a uplinki do serwerowni dajemy z 2 różnych szaf (2 różnymi drogami). Wszystko zależy od architektury - proponowanej topologii fizycznych i logicznych połączeń. ps. warto też wybierać sprawdzone rozwiązania - średni czas życia przełącznika w firmie to pewnie ok. 10 lat 😉

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    Pięknie dziękuję za rozbudowany i rzeczowy komentarz. Oczywiście ze wszystkim się zgadzam. W tym materiale nie wdawałem się aż takie szczegóły, ale jeśli będzie zainteresowanie tematem, to przygotuję materiał wyłącznie poświęcony rodzajom i metodom stackowania przełączników ;)

  • @darkn3ss878
    @darkn3ss8783 жыл бұрын

    ciekawy materiał podsumowujący podstawowe kwestie związane z doborem przełacznika, aczkolwiek unikałbym sformułowań kategoryzujących porty na uplink/downlink nie znając ich przeznaczenia. Przykładowo na przełączniku 24x 1Gb RJ45 + 4x 10Gb SFP+ można wykorzystać np. 2 porty SFP+ na uplink i 2 porty SFP+ na downlink. Takie "przypinanie łatki" uplink/downlink może wprowadzić w błąd osoby nieznające tematu, a ten materiał z pewnością do takich osób trafi :) Oczywiście są wyjątki tj. demarkatory, ale to już specyficzna grupa.

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    Faktycznie mogłem wspomnieć o tym, że "uplink" określa sugerowane przeznaczenie, ale równie dobrze (poza paroma wyjątkami) może pełnić rolę standardowego portu. Już za długo człowiek w tym siedzi i operuje skrótami myślowymi. Dzięki za czujność 👍

  • @mytripUK
    @mytripUK3 жыл бұрын

    Ciekawy i profesjonalnie zrobiony film. Super. Zapraszam

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    Dzięki! Bardzo mi miło :)

  • @viqtor_
    @viqtor_4 ай бұрын

    Ja używam tplink 16 portowy gigabitowy zarzadzalny i jak najbardziej spelnia swoja role (model to TL-1016de)

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    4 ай бұрын

    najważniejsze, że się sprawdza :)

  • @robson2650
    @robson26503 жыл бұрын

    Mówisz o przepustowości switcha i dzielisz ją na ilość portów. Po co? Powinieneś dzielić na ilość par, jakie możesz zestawić z portów w switchu. Zresztą czy są jakieś zarządzalne switche nieposiadające architektury nonblocking? trochę inna jest sytuacja z dużymi, modułowymi switchami, gdzie ważna jest jeszcze organizacja backplane'a.

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    Chodzi po prostu o wydajność line-rate. Obecnie większość switchy klasy enterprise ją zapewnia, ale jeszcze niedawno, nie było to takie oczywiste. Oczywiście można byłoby wejść w szczegóły takie jak ilość matryc i portów do nich przypisanych itd... ale to może innym razem ;) Co masz na myśli pisząc o ilości par?

  • @MB-yu4sq
    @MB-yu4sq3 жыл бұрын

    Panie Marcelu dobry odcinek :)👍👍

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    A dziękuję. Staram się :)

  • @RadoslawAdamStachnik
    @RadoslawAdamStachnik7 ай бұрын

    Qnap zarządzalny. 10 i 2.5 GB. Jutro rozpakuję i skonfiguruję. Pierwszy kontakt ze switchem… UżySzkodnik domowy. Obecna konfiguracja: Po kablu od dostawcy 1.2 giga. Światłowód hybrydowy. Do bloku światło, do mieszkania miedź. Modem od dostawcy z portem 2.5 giga. Router Asus Zen WiFi ET12. WiFi 6E. Porty 2.5 g.

  • @GraczDominik
    @GraczDominik5 ай бұрын

    Switch zarządzalny, myślę 8portowy do domu internet 600mb/s od dostawcy Poe raczej j nie wymagane, ale jeśli pojawią się porty wspierające tą funkcje to byłoby miło przyszłościowo. Co byście polecili? Jakiś konkretny model? Myślę o zbudowaniu sieci domowej w oparciu o router operatora i od niego od prowadzonego switcha, na routerze skonfigurowana sieć dla gości oraz urządzeń domowych WiFi. Reszta obsługiwana z poziomu switcha jakieś porady? Inna konfiguracja?

  • @piotrp7525
    @piotrp7525 Жыл бұрын

    Oglądam z ciekawości. Fajny kanał. Możesz o kamerach ip. Z routerem poe film zrobić na przykład 4vpokoje gniazdka plus 4 kamery poe. Wtedy 8 wyjść obsłuży. Internet np z sfp dostawca daje do domu takie łącze.

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    Жыл бұрын

    Za jakiś czas pojawi się seria materiałów na temat projektowania i budowy domowych sieci

  • @lexuselk
    @lexuselk3 жыл бұрын

    11:08 od kiedy agregacja linków zwiększa prędkość? Raczej przepustowość..

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    Przejęzyczenie. Ale dzięki za czujność 👍

  • @totog555
    @totog5553 жыл бұрын

    Switch do małej domowej firmy w warstwie 2 czy warstwie 3? Przewidziany serwer z systemem Windows Serwer, NAS np. Synology, Ap oraz dwa komputery stacjonarne. Urządzenie UTM np Storshield do połączeń VPN. Biorę pod uwagę switch Catalyst 1000 oraz CBS 350 jednak nie wiem, który wybrać. 9200 to chyba w moim przypadku będzie lekkim przerostem. Dziękuję.

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    Przy tak małej infrastrukturze sieciowej raczej nie wykorzystasz funkcjonalności L3. Cisco 1000, który wymieniłeś będzie dobrym wyborem. Szczególnie, że jest to nowa seria, więc i wsparcie zapewnione jest na długie lata. Pozdrawiam

  • @totog555

    @totog555

    3 жыл бұрын

    @@marcelguzenda Dziękuję.

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    @@totog555 Nie ma sprawy

  • @CCTVnerd
    @CCTVnerd3 жыл бұрын

    A co z wielkością bufora na switchu?

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    Do sieci kampusowych i standardowych zastosowań bufory, w jakie wyposażone są switche dobrych producentów w zupełności wystarczą. Warto zwrócić uwagę na ich wielkość w przypadku: a) specyficznych zastosowań (aplikacje wykorzystujące long-lived TCP) b) data center (tu znów, dobre switche mają odpowiednio duże bufory) Pozdrawiam

  • @CCTVnerd

    @CCTVnerd

    3 жыл бұрын

    @@marcelguzenda a można coś więcej, w sensie jak to się przelicza? Dla przykładu monitoring IP, gdzie przepychane jest non stop po 15Mbps na każdy port i później wszystko uplinkiem

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    @@CCTVnerd Zdecydowanie poszedłbym w kierunku QoS niżeli skupiał się na buforach. Te bez dobrze skonfigurowanego QoS na niewiele się zdadzą.

  • @CCTVnerd

    @CCTVnerd

    3 жыл бұрын

    @@marcelguzenda na to oczywiście zwracamy uwagę, ale nadal zdąża się, że na instalacji są switche dwóch różnych specyfikacji, jedne mają 0.5Mb inne 1.5Mb, na i jednych obraz tnie, na drugich nie. Mówisz, że te co są wbudowane w switche zarządzane lepsze powinny wystarczyć, ale właśnie skąd to wiadomo? Jedne potrafią mric właśnie 1.5 a drugie 4Mb. Bitrate do pasma, przełożyć łatwo. Storage też. Skoki w przepustowości też. Ale bufor?

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    3 жыл бұрын

    @@CCTVnerd A co to za switche? Jaki producent i modele?

  • @Luzzny
    @Luzzny Жыл бұрын

    Jaki switch z funkcją PoE? (Jakiś tani po prostu)

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    Жыл бұрын

    Aby coś doradzić potrzebowałbym większej ilości informacji. Ile i jakie porty, czy zarządzalny, jaki budżet PoE itd

  • @TheGrzes1966
    @TheGrzes1966 Жыл бұрын

    W życiu nikt nie zapytał " jaki switch powiniśmy kupić?"

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    Жыл бұрын

    Ja wiem, ale nie powiem. Albo powiem, ale potrzebuję większej ilości informacji, co jest potrzebne ;)

  • @listkieviczd5705
    @listkieviczd5705 Жыл бұрын

    Tytuł a treść ma się nijak

  • @marcelguzenda

    @marcelguzenda

    Жыл бұрын

    A myślałem, ze udało mi się przedstawić kiedy wybrać switch zarzadzalny, a kiedy nie oraz na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze….

Келесі