Jak zmienić edukację? | Mariusz Truszkowski | TEDxTarnow

Przedsiębiorca społeczny, którego pasją jest znajdowanie i integrowanie pełniejszych sposobów życia, edukacji i pracy. Zjeździł spory kawałek świata, odwiedzając rozmaite szkoły oraz społeczności i ich twórców, znajdując dobre praktyki i powtarzające się wzorce działania, uzupełniając to wszystko wiedzą naukową oraz własnym doświadczeniem. Założyciel Zielonej oraz Turkusowej Wieży - sieci przedszkoli oraz szkoły, obecnie pracuje także nad Projektem Las - intencjonalną społecznością pod Warszawą oraz ogólnopolskią siecią Liceum w Chmurze. Przedsiębiorca społeczny, którego pasją jest znajdowanie i integrowanie pełniejszych sposobów życia, edukacji i pracy. Zjeździł spory kawałek świata, odwiedzając rozmaite szkoły oraz społeczności i ich twórców, znajdując dobre praktyki i powtarzające się wzorce działania, uzupełniając to wszystko wiedzą naukową oraz własnym doświadczeniem. Założyciel Zielonej oraz Turkusowej Wieży - sieci przedszkoli oraz szkoły, obecnie pracuje także nad Projektem Las - intencjonalną społecznością pod Warszawą oraz ogólnopolskią siecią Liceum w Chmurze. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at www.ted.com/tedx

Пікірлер: 31

  • @elitobi5373
    @elitobi5373 Жыл бұрын

    I kto by pomyślał... 3 lata od tego wystąpienia a Mariusz stworzył największą szkołę w Polsce... jest pazdziernik 2022 a uczniów w Szkole w Chmurze jest już 10.000 I liczba nadal rosnie :) 😀

  • @Wladywlostok

    @Wladywlostok

    Жыл бұрын

    a dzisiaj wybuchł skandal i możliwe, że egzamin maturalny uczniów tej szkoły zostanie anulowany

  • @wingletmusic

    @wingletmusic

    Жыл бұрын

    @@Wladywlostok ta sama sytuacja była nie dawno w stacjonarnych szkołach

  • @marlenadymowska4317

    @marlenadymowska4317

    5 ай бұрын

    Zaczynaliśmy w ☁️ gdy było nas 💯 rodzin na dziś jest ponad 30tys w ciągu raptem paru lat , to tylko pokazuje jak potrzebna jest taka zmiana i jak świetnie ☁️ daje radę i jest odpowiedzią na potrzeby ludzi

  • @basiawojcicka
    @basiawojcicka Жыл бұрын

    Mam szczęście być w tej społeczności, którą stworzył Mariusz. Moje dziecko jest od 3 lat w ED

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    Жыл бұрын

    wiesz ze dostal za to zasluzona edukacyjna nagrode nobla? Za wyzwolenie 1000 dzieci! A przeciez to juz chyba sporo ponad 10-20 tys! :)

  • @edytasz8591
    @edytasz8591 Жыл бұрын

    Edukacja wolnego człowieka. Piękna sprawa. Dołączyliśmy w tym roku. Taka edukacja dodaje skrzydeł. Szacunek i bycie dla drugiego człowieka. Tu młody człowiek decyduje co jest ważne dla Niego. I nie ważne, że jesteś nadruchliwy i przeszkadasz w klasie. W tej szkole nikomu nie przeszkadzasz. W tej szkole możesz być sobą i uczyć się. Możesz rozwijać swoje pasje, bo masz na to czas. Bardzo odpowiedzialny model nauczania, a odpowiedzialość jest na Tobie młody człowieku.

  • @martagodzina8977
    @martagodzina8977 Жыл бұрын

    Piękne! Inspirujące! I to się dzieje! Brawo

  • @Pitdadson
    @Pitdadson Жыл бұрын

    Wciąż jeszcze się mało się o tym mówi , wspieram jak najbardziej 💪💥😁

  • @Aloszka7
    @Aloszka73 жыл бұрын

    Popieram całym sercem!

  • @marlenadymowska4317
    @marlenadymowska43175 ай бұрын

    Wystapienie sprzed paru lat , a jakże pięknie teraz ta wizja została przeniesiona na rzeczywistość. Specjalnie nie piszę "stała się" po to sie nie stało,a zostało dokonane. Szkoła w ☁️ w ciagu paru lat nie dość, że powstała to jeszcze jak kula śniegowa rośnie wraz z jej toczeniem (obecnie ma ponad 30tys uczniów 💕 i ciągle rośnie). To jest prawdziwa odpowiedź na potrzeby i prawdziwe zmiany, a uderzyło mnie mocno to , że ponad 13 lat od wspomnianego tedx niewiele sie zmieniło,13 lat... I proszę , warto było Mariuszu czekać na takie piękne wizje i ich prowadzenie. Dzięki z całego❤

  • @rafakaminski6574

    @rafakaminski6574

    5 ай бұрын

    Masz na myśli tę "placówkę" gdzie w czerwcu zwalniano pracowników i wyszło, miał tam miejsce wielki wał na kasę, ponadto uczniom groziło niedopuszczenie do matury? Ponadto wielu uczniów jednak rozczarowało się tym systemem, bo odcinał ich od rówieśników i funkcjonowania w grupie. Typowe gadanie motywacyjne, które okazuje skokiem na hajs, w dodatku nie sprawdzając się, mimo obietnic.

  • @marlenadymowska4317

    @marlenadymowska4317

    Ай бұрын

    @@rafakaminski6574 mam nadzieję , że rozmawiam z osobą , która naprawdę ma pojęcie o czym mówi , a nie ma "wiedzę" z jakichś portali. mam na myśli szkołę dzięki której wiele osób (bo aż 30 tys.) zaznało spokoju , możliwości rozwoju w dobrostanie , a nie np. pogłębiania depresji , szykan ect. mam na myśli szkołę, gdzie jest wzajemny szacunek, jest mnóstwo spotkań nie tylko z rówieśnikami, bo nie tylko z rówieśnikami ludzie się spotykają w życiu (sama takie organizuje to wiem ), także nie bardzo wiem o czym mówisz. Jak ktoś chce się zaszyć w domu to i zrobi to po szkole ,czy pracy, także wszędzie pewnie takich ludzi się znajdzie. Co do zwolnień to owszem parę było (choć nie jestem kompetentną osobą by się na ten temat wypowiadać), ale pewnie jak w każdej pracy. Jednak szkoła zatrudnia ich nadzwyczaj dużo, by właśnie " obsłużyć" te 30 tys osób. wszystko kwestia spojrzenia, jak ktoś chce znaleźć - to pewnie i znajdzie , jak ktoś szuka + to je dostrzeże. dla mnie i pewnie tych wielu osób ta szkoła okazała się najlepszą decyzją w moim życiu. Dzięki niej mam żyjącego, zdrowego syna, a mogło być różnie. pozdrawiam

  • @marlenadymowska4317

    @marlenadymowska4317

    Ай бұрын

    @@rafakaminski6574 co do wału na kasę to chciałam jeszcze dodać, że szkoła jak żadna chyba inna jest pod prawie ciągłą kontrolą ministerstwa , kuratorium i jakoś do tej pory nikt nic nie wykazał, także... no cóż ludzie lubią gadać , a widać clickbitowe tytuły robią swoje

  • @TakaKluska
    @TakaKluska Жыл бұрын

    Mariusz - Wodzu. Brawoooo!!!!

  • @JordanNoelleRealestate
    @JordanNoelleRealestate4 жыл бұрын

    Great job!

  • @TheDecoart
    @TheDecoart3 жыл бұрын

    Z całym szacunkiem, gdyby nie te ,,pochodne,, to wiele rzeczy nie miałoby prawa istnieć, nawet ten przekaz na KZread;) Matma jest wszędzie i powiem tak, większość dzieci rodzi się geniuszami matematycznymi (zachęcam do zapoznania się z min. badaniami prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej), tylko na etapie szkolnym jest to zaduszane systematycznie, więc na pewno jest coś nie tak z naszym sposobem uczenia i perspektywą patrzenia na edukację. Ale, rozumiem co miał na myśli autor wspominając o tych pochodnych czy też płazińcach. Jestem zwolennikiem edukacji na miarę każdego dziecka, więc jak najbardziej kibicuję! Moje dziecko już od jakiegoś czasu jest w ED co daje nam ogrom możliwości i nigdy byśmy już nie wrócili do tradycyjnego nauczania w szkolnej ławce. A tak poza margines: naszej ziemi nie grozi zagłada ekologiczna, jest na to wiele dowodów naukowych, ale to już rozmowa na inny temat i czas;)

  • @funkdrunk

    @funkdrunk

    2 жыл бұрын

    Pochodne leza u podstaw nowego swiata, ale ... dzisiaj liczy je komputer, a zmuszanie dzieci do studiowania pochodnych to jest wlasnie recepta zeby ich nie rozumiec! Jak dzieci beda potrzebowac pochodne wyliczyc, byc moze z pomoca komputera, to same znajda na to sposob. O tym jest wyklad! Obecne szkolnictwo szkodzi dziciom i szkodzi naszej wpolnej przyszlosci. Szkoly demokratyczne czy unschooling to rozwiazanie, ktore niewiele kosztuje, nie wymaga wielkiej organizacji, itp. Zamiast polegac na biurokracji, polegamy na ludzkim mozgu. Great lecture by Polish Ken Robinson :)

  • @oscarsharkslayer

    @oscarsharkslayer

    2 жыл бұрын

    Gdzie potrzebuje pochodne zeby zobaczyc ten "przekaz na KZread". Ktos tam je potrzebowal, do czegos tam, ale ja nie! Dlaczego ja mam sie tego uczyc, skoro nie potrzebuje?!? Jezeli bede KZreadrem to tez musze sie uczyc?

  • @elitobi5373

    @elitobi5373

    Жыл бұрын

    Zagłada ekologiczna to fikcja stworzona przez WEF i Schwaba 😉 Pozdrawiam z Ed w Szkole w Chmurze :)

  • @mcaayed

    @mcaayed

    Жыл бұрын

    ​@@oscarsharkslayer Nie potrzebujesz pochodnych, żeby zobaczyć przekaz na KZread. Nie ma potrzeby się uczyć konkretnie pochodnych. Ale wiedząc, że spędzanie czasu na analitycznym myśleniu powoduje fizyczne powiększenie obszarów mózgu odpowiedzialnych za analityczne myślenie wiele osób uzna, że chciałoby, aby ich dzieci miały ten obszar mózgu rozwinięty. Przekłada się to na większy "talent" do analitycznych rzeczy. W szkole rozwiązywanie zadań z matematyki i fizyki to właśnie analityczne myślenie, pod warunkiem, że dziecko nie spisuje zadań bezmyślnie z tablicy. To nie musi być matematyka i fizyka - to mogą być inne analityczne rzeczy. Ale matematyka i fizyka spełniają swoje zadanie. To jest całkowicie ok zapomnieć 90% materiału, jeśli ktoś tego nie potrzebuje później w życiu. Istotne, że mózg się rozwinął. A co do zapamiętywania dat na historii - do śmietnika z tym dziadostwem.

  • @basiawojcicka

    @basiawojcicka

    Жыл бұрын

    @@funkdrunk i o to chodzi, żeby tych pochodnych uczyli się Ci, co chcą się tego uczyć. Jest wielu, takich, co kochają matematykę. A Ci, co są zafascynowani historią, filozofią, biologią, niech się uczą minimum z matematyki a rozwijają się w innych przedmiotach. Nie można być dobrym ze wszystkiego. Ale każdy ma jakieś predyspozycje do nauki jakiegoś przedmiotu i może uczyć się jego z pasją, stać się specjalistą w tym zakresie. Muzyk nie potrzebuje liczyć pochodnych, tak samo jak matematyk, nie musi znać budowy pierwotniaka czy pantofelka ;)

  • @krzysztof6723
    @krzysztof67233 жыл бұрын

    Słusznie! Powinniśmy zacząć od dzieci; również tych nienarodzonych. Inaczej całe troszczenie się o klimat jest zwykłą, niedorzeczną hipokryzją.

  • @kathpearl876
    @kathpearl876 Жыл бұрын

    Minister zarzuca, że do szkoły w Warszawie zapisanych jest 10 tys. osób. To jest właśnie problem Szkoły w chmurze. To powinno być raczej tysiąc szkół po 10 uczniów rozsianych po kraju.

  • @basiawojcicka

    @basiawojcicka

    Жыл бұрын

    A kto powiedział, że tak być powinno? I to nie jest problem Szkoły w Chmurze tylko systemu, który nie potrafi nadążyć za potrzebami ludzi. Szkoła w Chmurze odpowiedziała na potrzeby uczniów i rodziców, wydeptując tym samym ścieżkę, którą mogą podążać inni. O tym mówi Mariusz. Na szczęście brak rejonizacji dał szansę na naukę w edukacji domowej dzieciom z każdego miejsca w Polsce. A obecnie w Szkole w Chmurze jest już ponad 30 000 uczniów :)

  • @marlenadymowska4317

    @marlenadymowska4317

    5 ай бұрын

    To nie jest problem ,a piękna możliwość i odpowiedź na to co obecnie się dzieje z systemem szkolnym. Widać jak bardzo ☁️ była potrzebna ludziom . Zaczynaliśmy w 💯 rodzin ,a teraz jest nas ponad 30 tys i ciągle przybywa osób .

  • @grzegorztoczek6497
    @grzegorztoczek64972 ай бұрын

    Przykład Grety nienajlepszy i klimatu. Trąci globalizmem.

Келесі