Jak zbudować

Фильм және анимация

Jak zbudować instalację rozsączającą wodę deszczową do gruntu?
Dowiesz się w tym filmie.
Zapraszam do śledzenia mnie na:
ogrodymaciejewski
pinterest.com/ogrodymaciejewski/
ogrodymaciejewski
oraz subskrypcji kanału
/ @ogrodymaciejewski
i odwiedzenia WWW
www.ogrody-maciejewski.pl

Пікірлер: 41

  • @P.Dymarski
    @P.Dymarski2 жыл бұрын

    Podoba mi się jak to opisałeś, sam na lato planuje takie pracę, tylko odpływ deszczówki do zbiornika 5m3

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    2 жыл бұрын

    Super, że się podoba. Do zbiornika będzie potrzebna pompa, musisz też pamiętać o tym, żeby od zbiornika zaplanować jakiś przelew w razie przepełnienia.

  • @P.Dymarski

    @P.Dymarski

    2 жыл бұрын

    @@OgrodyMaciejewski tak, wiem. Wyjdzie w praniu jak szybko się zapełni te 5m3 podczas deszczów, docelowo chciałbym mieć z 15m3. U mnie, tak jak u Ciebie jest glina, więc będzie co robić 😀

  • @lukasz921129

    @lukasz921129

    Жыл бұрын

    @@OgrodyMaciejewski a jak wykonac taki przelew? mozna podobnie jak ta instalacje rozsaczjaca ?

  • @MySmakor
    @MySmakor2 жыл бұрын

    Przy gliniastej glebie ładnie będzie widać latem na trawniku gdzie idą rury rozsączające :)

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    2 жыл бұрын

    Otóż nie zawsze. Może się to zdarzyć na każdym gruncie w pierwszym roku po wysiewie, później wybarwienie trawy się wyrównuje. Ale fakt, tam gdzie ziemia jest wzruszona trawa potrafi wybarwić się intensywniej.

  • @MySmakor

    @MySmakor

    2 жыл бұрын

    @@OgrodyMaciejewski Nie wyrównuje się nawet po kilku latach widać to zawsze w okresach kiedy podlewanie/wilgotność będzie niewystarczające. Wtedy ładnie widać miejsca gdzie było kopane i jest inny stopień wilgotności z uwagi np na parowanie jej z głębszych warstw. Ale tego zjawiska nie da się za bardzo uniknąć i tak bo zawsze gdzieś coś kopiemy np pod nawadnianie. Twierdzenie, że tylko 5 czy 10 cm ma znaczenie na trawniku wierzchniej ziemi to między bajki można włożyć. Chyba, że lejemy tony wody i tony nawozu wtedy tak.

  • @michakucharczyk1237
    @michakucharczyk1237Ай бұрын

    Jak poradziłeś sobie z potencjalnym zamulaniem się rur drenarskich? U mnie dach łapie mnóstwo kurzu i pyłu. Deszcz to zmywa i cała ta maź osadza mi się w osadniku. Boję się, że jak popłynie to dalej do rur rozsączających, te po sezonie czy dwóch zapchają się. A czyścić ich nie ma jak.

  • @Greegg07

    @Greegg07

    15 күн бұрын

    tego samego własnie sie obawiam, dzis skonczylem drenaz.....

  • @michakucharczyk1237

    @michakucharczyk1237

    14 күн бұрын

    @@Greegg07 na tą chwilę stosuję sitka z firanek - kurz tylko trochę się zbiera, ale łapie się tam mnóstwo owadów (chrząszcze, osy, trochę much). Myślę, że lepiej tak i czyścić raz na 2 tygodnie w sezonie na owady, niżby to miało się odkładać w rurach drenarskich i je zapychać.

  • @Greegg07

    @Greegg07

    14 күн бұрын

    @@michakucharczyk1237 dziekuje za podpowiedz. Jutro wsadze do tego siteczka z okapnika.

  • @user-iw6et4qv7o
    @user-iw6et4qv7o4 ай бұрын

    Mnie zastanawia jedna rzecz. Drenaz rozsaczsjacy w glinie? Nie brzmi to dobrze. Jesli grunt jest nieprzepuszczalny to wode deszczowa powinno sie odprowadzic do zbiornika zamknietego a jej nadmiar odprowadzic pompa np do rowu melioracyjnego. Drenaz w glinie niezda egzaminu bo w koncu wody bedzie tyle ze zacznie sie robic bloto.

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    3 ай бұрын

    Koryto w glinie, u nas spełniło zadanie zbiornika buforowego. W najniższym miejscu instalacji przebiliśmy się do piasku więc woda z całej instalacji ostatecznie się wchłaniała.

  • @ijot128
    @ijot128 Жыл бұрын

    Czy na podłożu piaszczystym konieczne jest podsypywanie kruszywem rur drenarskich, czy wystarczy otulina z geowłókniny? No i jaka długość rozsączania - dach kopertowy, ok. 100 m2, opad roczny 600 l/m2. Pozdrawiam

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    Жыл бұрын

    Zasypałbym również kamieniem, piasek ma tendencję do zamulenia.

  • @blofeld1410
    @blofeld14102 жыл бұрын

    Witam, prosił bym o drobne wyjaśnienie zagadnienia. Na działce posiadam grunt gliniasty. budynek usytuowany jest pośrodku działki gdzie z prawej strony mamy przestrzeni 6m na szerokosć do działki sąsiada a z drugiej strony około 10 metrów. I nasuwa się: W większości przypadków na danej przestrzeni układa się jedną nitkę drenażu. Oczywiście wykop, kruszywo, włóknina rura itd... szerokość wykopu 30 cm - 40 cm ( łycha koparki ). Ale nie rozumiem jednej rzeczy. Jeśli mam przestrzeń np. 11 metrów i na środku wykonam drenaż zgodnie z Pana sugestiami to jak będzie zachowywać się woda która będzie padać na część nie wykopaną. Ona spłynie dokładnie w wykop drenażowy ? Mam uformować teren z każdej strony by woda z całej przestrzeni spadała do wykopu drenażowego ? Proszę o wyjaśnienie. Miałem przyjemność widzieć drenaż wykonywany pod szyny tramwajowe i tam ziemia została uformowana z bocznymi spadkami do środka a całość zasypana tłuczniem. Czy ja mam wykonać też coś takiego... Głupie pytanie ale skąd woda będzie widziała :) że ma się sturlać do wykopu :) ( bardzo profesjonalne pytanie :):). NA chwile obecną jak wykopie szpadlem dołek to trafia do niego woda która pada w niego ale ta woda która z deszczu jest obok wykopu nie wpada, nie przesącza się... Proszę o pomoc.

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    2 жыл бұрын

    Dzień dobry i dziękuję za zainteresowanie. Gwoli wyjaśnienia, film odnosi się tylko do sposobu zagospodarowania wody deszczowej z rynien, jednakże odpowiadając na Pana pytanie "jak będzie zachowywać się woda która będzie padać na część nie wykopaną. Ona spłynie dokładnie w wykop drenażowy "? Woda opadająca bezpośrednio na grunt gliniasty, podobnie jak na dużych powierzchniach utwardzonych (placach manewrowych, parkingach) stosuje się spadki w kształcie kopert w kierunku studzienek. W przypadku działki gliniastej również można tak wymodelować teren jednak z powodu nietrwałości teren z czasem pod wpływem erozji na pewno straci wydajność odprowadzania wody i pojawią się zagłębienia, w których woda i tak będzie stała. Jeśli działka ma pozostać użytkowa, a poziom gruntu nie pozwala na dowiezienie ziemi, najlepiej będzie wymienić część wierzchnią gruntu (ok. 0,5m, ale można więcej), tak aby grunt miał wystarczającą pojemność wodną aby woda nie zalegała na powierzchni. Jednocześnie obniżony teren możemy wymodelować tak aby uzyskać spadki, a przysypanie go nową warstwą ziemi, zapewni doskonałe zabezpieczenie przed degradacją dzięki czemu, wyprofilowany teren będzie nieprzerwanie spełniał swoją rolę. Należy pamiętać, że glina mimo iż powoli, jednak wchłania wodę. W tym miejscu zapraszam do tego filmu: kzread.info/dash/bejne/rHxspdSpfLLNcbQ.html w którym poruszam, temat zakładania ogrodu na glinie. Jeśli nadal ma Pan pytania, zapraszam. Postaram odpowiedzieć na wszystkie.

  • @blofeld1410

    @blofeld1410

    2 жыл бұрын

    @@OgrodyMaciejewski Bardzo dziękuję za Pana wsparcie i fachową odpowiedź. Proszę napisać jeśli oczywiście Pan może: 1. czy standardem dla melioracji lub drenażu jest rura drenażowa perforowana 100? 2. czy można wykonać podłączenie rur spustowych budynku rurą drenażową pełną na pewnym odcinku 2-3m a później połączyć ją z rurą drenażową perforowaną? 3. Ile standardowo powinno robić się nitek drenażowych? Czy jedna nitka ma zasięgi po metrze z każdej strony czy może dwa metry. Gdzieś przeczytałem że dla 11m szerokości działki powinny przypadać trzy nitki drenażu? 4. Co jaki odcinek należy wykonać odpowietrzenie nitki drenażu i czy musi być to studzienka, kineta czy wystarczy trójnik drenarski z wyciągniętą rurą ku gurze i kratką?

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    2 жыл бұрын

    @@blofeld1410 ad.1. optymalna średnica rur drenarskich dla większości instalacji to 100mm, jednak dla mniejszych instalacji stosuje się rurę np.: 80mm, ale występują również 160mm czy 200mm ad. 2. jak najbardziej, moim zdaniem jest to nawet powinno się odprowadzić wodę rurą bez otworów dopiero dalej połączyć ją do rury perforowanej! Przede wszystkim dlatego, aby uniknąć rozprowadzania wody w bliskiej okolicy fundamentów. ad.3. Wszystko zależy od tego jak wiele wody przewidujemy odprowadzać. Poza tym można odprowadzić wodę do zbiornika/ów lub skrzynek czy studni rozsączeniowych, wtedy wystarczy tylko doprowadzić rurami wodę do tych miejsc. Zasięg rury przyjmuje się 1m z każdej strony - nitki mogą znajdować się w odległości 2m od siebie. Ile nitek powinno przypadać na działkę szerokości 11m? Przede wszystkim ostatnie nitki powinny znajdować się przynajmniej 2m od granicy działki (w niektórych wyjątkowych przypadkach może być to ok. 0,5m). ad.4. Ja stosuję jedynie na końcach odpływu rury studnię. Spełnia ona 2 zadania: posiada spora objętość w związku z tym może się w niej zgromadzić spora ilość wody, jednocześnie pełni funkcję rewizyjną, pozwalającą zweryfikować poziom wody oraz w skrajnej sytuacji, pozwoli przelać się wodzie (lub pozwoli wypompować) przez studnię, a nie przez osadniki przy rynnach

  • @adasko9182
    @adasko91822 жыл бұрын

    A co zrobić jak nie ma się gdzie zrobić ujścia np. do rowu albo coś? Sam mam problem po rozstopach i obfitych deszczach mam staw na działce ponieważ "powojenne" odrenowanie jest zatkane na działkach obok a spółka wodna ma na to wywalone. Myślałem nad zdrenowaniu całej działki samemu, jednak noo nie ma gdzie zrobić ujścia wody :/

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    2 жыл бұрын

    Subik jest? A myślałeś nad zbiornikiem lub skrzynkami/studniami rozsączeniowymi? Doprowadzasz drenaż do jakiegoś miejsca, a na końcu rury zrobić zbiornik w którym zgromadzi się woda, która nie była w stanie wchłonąć po drodze.

  • @sempermergulus6137
    @sempermergulus61372 жыл бұрын

    A skąd wiadomo jakiej długości maja być rury drenarskie? Jak to obliczyć aby ogarnęły duze opady deszczu przy dachu płaskim o pow. 250 m2? Rozumiem ze wiele zmiennych należy wziąć pod uwagę w tym rodzaj gruntu, strefę w której jest nieruchomość, ale wydaje mi się ze powinno się wstępnie wyliczyć jakie rury należy dać.

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    2 жыл бұрын

    I to jest bardzo dobre pytanie - na które, nomen omen, po wypuszczeniu filmu zauważyłem, że nie ma odpowiedzi. Ale ok, skąd wiadomo. Musimy określić z jakiej powierzchni będziemy zbierać wodę i pomnożyć przez wielkość opadu. Mamy objętość, teraz pozostanie obliczyć pojemność rury: średnica x długość. Opady bywają różne czasem bardzo intensywne i nawet wtedy drenaż nie poradzi sobie z odbiorem wody, wtedy dobrze na końcu instalacji (lub w kilku miejscach) zainstalować studnie rewizyjne i chłonne tak aby chociaż nadmiar wody nie wracał do rynien i nie wylewał się dachem lub na podjeździe.

  • @ebebebebeebe9712
    @ebebebebeebe9712 Жыл бұрын

    Witam, czy geowłóknina 100g poradzi sobie z ziemią czarną/piaskiem? bo mam taką mieszankę. Rura bez otuliny tylko geowłóknina wokól

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    Жыл бұрын

    Rozumiem, że mówisz o agrowłókninie 100g. Poradzi sobie. Pamiętaj, że najlepszym materiałem byłaby geowłóknina, taka 150g.

  • @ebebebebeebe9712

    @ebebebebeebe9712

    Жыл бұрын

    @@OgrodyMaciejewski Dzięki za odpowiedz, zdecydowałem się zamówić rękaw na rurę drenarska i do tego agrowloknina właśnie 150g. Lepiej dopłacić 200 zł niż za 2 lata kopać od nowa :D

  • @ukaszjabko
    @ukaszjabko2 жыл бұрын

    Ile dajesz żwiru pod rurę ile nad rurę ? jaka jest szerokość wykopu ? PS. Dobra robota :)

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    2 жыл бұрын

    Szerokość wykopu na szerokość łyżki - 30cm. Kruszywa wychodzi ok 25-30cm od dna do góry. Ok 10cm na dole I reszty góry 5-10cm.

  • @lukaszkucharski4769

    @lukaszkucharski4769

    5 ай бұрын

    Ile ton kruszywa tutaj wykorzystałeś?

  • @Robert-sf2kc
    @Robert-sf2kc Жыл бұрын

    Z jakim spadkiem układasz rury rozsączające? Czy 5mm na metr będzie dobrze?

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    Жыл бұрын

    Spadek zawsze jest skazany. Spadek 5-10mm jest spoko, poza tym nie musisz się bardzo o to martwić bo rura z dziurami i tak ląduje w kamieniu i tam głównie będzie gromadzić się woda.

  • @Robert-sf2kc

    @Robert-sf2kc

    Жыл бұрын

    @@OgrodyMaciejewski dziękuję za odpowiedź

  • @krzysiekx369
    @krzysiekx3692 жыл бұрын

    Jeden błąd moim zdaniem - pierwsze 2 metry od domu powinieneś dać rurę pełną, najlepiej kanalizacyjną (bo wiadomo, jak trwałe są te rury karbowane) z lekkim spadkiem, potem złączka i potem karbowana z otworami w otulinie.

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    2 жыл бұрын

    Wiesz co, tam od rynny idzie rura karbowana bez dziur ze spadkiem od budynku. Nie martwiłem się o to, że może coś jej się stać ponieważ w tym miejscu nie ma żadnego podjazdu i nic jej nie grozi bo nie jest płytko, druga sprawa, że rozsączenie zaczyna się dopiero pod głównym trawnikiem czyli jakieś 6-8m od rynny.

  • @realplod
    @realplod Жыл бұрын

    Jaki jest koszt takiej instalacji?

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    Жыл бұрын

    To podobnie jak z pytaniem "ile kosztuje samochów" :) dlatego wyceny przygotowuje się indywidualnie. Jest potrzebnych tak wiele informacji, że stwierdzenie 200pln/mb może być kompletnie nietrafione. Orientacyjnie można powiedzieć do 50pln/mb do 500pln/mb i to nadal nic nie mówi... Indywidualna wycena.... ZAWSZE.

  • @wiktorpoliszczuk1372
    @wiktorpoliszczuk137223 күн бұрын

    🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  • @lovecoolstuff538
    @lovecoolstuff5382 жыл бұрын

    uwazałbym co pokazujesz. Zastosowałes agrowłóknine a powienieneś geowłóknine. Pozdrawiam.

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    2 жыл бұрын

    Cenna uwaga. Najlepsza jest geowłóknina, na szczęście, z geowłókniny użyłem rękaw na rurze. Poza tym jest ogromna szansa, że sprawna instalacja zdąży mnie przeżyć :)

  • @damianbolek8643
    @damianbolek8643 Жыл бұрын

    tyle działki przekopane że już bym wolał wymiennik gruntowy pod pompe ciepła rozłożyć a nie taki zagrzybisty system odsączania wody z dachu. Można to zrobić bez takich wykopów.

  • @OgrodyMaciejewski

    @OgrodyMaciejewski

    Жыл бұрын

    Można również postawić bunkier czy nawet podziemne korytarze dla świnek morskich, film nie był o tym co jeszcze można położyć w rowach tylko o budowie systemu rozsączenia deszczówki, dach jest spory, a grunt to sama glina. Trzeba mieć przestrzeń na zmagazynowanie dużej ilości wody.

Келесі