No video

Jak zachowują się ludzie, gdy idzie wojna?

👍 Podobał Ci się film? Kliknij łapkę w górę, to wiele znaczy! 👍
Przedstawiam Wam nowy pomysł na Polimaty, który powstał w dużej mierze za sprawą Waszych komentarzy. Teraz po prostu biorę kamerę i nagrywam, kiedy mam coś do powiedzenia. Wybaczcie pomyłki w sztuce filmowania, ale przestałem się nimi przejmować. Dzisiaj rzecz o wojnie.
Ja wiem, że to jest mało romantyczne, ale jeśli jeszcze nie udało Ci się kliknąć łapki w górę to zrób to proszę. Naprawdę ma to spory wpływ dla niezbadanych decyzji algorytmu na KZread. Dziękuję!
🔥 Tu kupisz moje książki:
✔👨‍💻”Inaczej” (haruj mniej, a osiągaj więcej w pracy, inaczej.alt.pl)
✔👨‍🏫”Włam się do mózgu” (naucz się języka obcego w pół roku, radek.alt.pl)
✔🕵️‍♂️„Nic bardziej mylnego” (obalamy mity, mity.alt.pl)
📖=🍲 Każda książka to jeden obiad dla "Pajacyka", a że moje książki kupiło już setki tysięcy osób to wspólnymi siłami w ramach wydawnictwa Altenberg ufundowaliśmy już ponad 550 tys. posiłków! 🔥 Bardzo Wam za to dziękuję! 🙏
📩 Subskrybuj Polimaty 2, o tutaj: bit.ly/1sLH059 - a jeśli już subskrybujesz to kliknij w DZWONECZEK (nie myślałem, że kiedykolwiek wypowiem to zdanie).
📸 Ostatnio moje konto na Instagramie zaczęło nawet trochę żyć i pojawiają się tam sensowne rzeczy (głównie na InstaStories). Zapraszam! / radekkotarski
Bibliografia:
- Churcher, J., J. Gleisner, E. Lieven, and R. Pushkin. 1981. Nuclear war and civil defence: some psychological and social implications. Paper presented at British Psychological Society Annual Conference.
- E. B. Strauss M.A., D.M.(Oxon.), M.R.C.P. (1939) The Psychological Effects of Bombing, Royal United Services Institution. Journal, 84:534, 269-282
- Skovholt, T., et al. “Psychological Reactions to the Nuclear War Threat.” Medicine and War, vol. 4, no. 1, 1988, pp. 3-16.
- Weiss, J. 1973. Effects of coping behavior in different warning signal conditions on stress pathology in rats. J. Compar. Physiol. Psychol. 77(1):1-13.
- Kahneman, D., P. Slovic, and A. Tversky. 1982. Judgement under Uncertainty: Heuristics and Biases. Cambridge: Cambridge University Press.
- Leivesley, S. 1984. Disasters, disaster agents, and response: A bibliography. Disasters 8:288-308.
- Taylor, A., and A. Frazer. 1982. The stress of post-disaster body handling and victim identification work. J. Human Stress 8(4):4-12.
- Tversky, A., and D. Kahneman. 1974. Judgement under uncertainty: Heuristics and biases. Science 185:1124-1131.
- www.scientific...
- www.orau.gov/c...
- www.rp.pl/Rzec...
- ipn.gov.pl/pl/...
- www.orau.gov/c...
Pozdrowienia dla czytających opisy do końca! Jeśli to widzisz wpisz w komentarzu: "Niech żyją Polimaty".

Пікірлер: 1 600

  • @looser414
    @looser4143 жыл бұрын

    Moja babcia która w wojnę miała kilka lat, do dziś, zawsze musi mieć pełną lodówkę - głód tak zapadł jej w pamięć, że nigdy nie pozbyła się nawyku nadmiarowego zaopatrywania się w jedzenie.

  • @marmolada111

    @marmolada111

    2 жыл бұрын

    Ksiądz Michał Chaciński w którymś odcinku opowiada o księdzu młodym który przydzielony na nową parafię jak był obiad stary proboszcz trzymał chleb przy sobie i pytał młodego chcesz chleb? -Tak. I dawał mu kromkę. Po jakimś tam czasie młody ksiądz pojechał do Biskupa i mówi jemu: -ja tam nie chcę być, jak on mnie traktuje, chleb mi wydziela. Biskup powiedział: -A znasz jego historię? Jak ja u niego jestem to też mi chleb wydziela. On był w obozie i przeżył głód. On cały czas ma przy sobie chleb. Chowa do szuflady itp. Wojna straszna sprawa.

  • @LuxHunt

    @LuxHunt

    2 жыл бұрын

    Identycznie miała moja babuszka rocznik 25, nawet kości się nie marnowały a wszystko smakowało lepiej niż w najlepszej restauracji...

  • @2to253

    @2to253

    2 жыл бұрын

    Mój znajomy, który przeżył wojnę, zawsze miał na stole w kuchni 20-litrowy garnek pełen wody i wszystkim doradzał podobną ostrożność, jako że "wojna nigdy nie wiadomo, kiedy nas zaskoczy - a łatwiej żyć bez jedzenia, niż bez wody"....

  • @tomaszmueller9505

    @tomaszmueller9505

    2 жыл бұрын

    @@marmolada111 CI którzy wydali kasę na 1 i 2 wojnę światową wiadomo kto do dziś nieodpowiedzieli za to .To jest jakaś farsa i to nie mowa o Niemieckich dygnitarzach tylko tych co napędzili machinę wojenną swoimi pięniędzmi. Oby lożowi bracia z tamtych czasów smażyli się w niewyobrażalnych męczarniach w otchłani długi czas. Jak ja gardzę masonami.

  • @Felauk

    @Felauk

    2 жыл бұрын

    i dlatego potem są takie grube

  • @pawel9530
    @pawel95303 жыл бұрын

    Za każdym razem jak zbliża się rocznica wybuchu wojny przypominam sobie kilka historii opowiadanych przez seniorów rodu. Teraz większość z nich też już nie żyje, ale mam taką wewnętrzną potrzebe się tym podzielić: 1. W pierwszych dniach wojny mama mojej babci postanowiła z niewiadomych powodów uciec do Warszawy tam natknęła sie na 4 letnią dziewczynkę, która płakała nad ciałem kobiety mówiąc "mamo proszę cię nie śpij na ulicy tu jest niebezpiecznie." Miałem może 5 lat jak to usłyszałem A wbiło się w pamięć niczym gwóźdź. 2. Dziadek opowiadał o tym jak wojsko polskie schowało się w lesie i próbowało przebijać się na Iłże w kierunku Warszawy. Niemcy przyszli do wsi i brali ludzi na żywe tarcze by przeprowadzić szturm na pozycję Polaków. Dziadek złapał Niemca, który ciągnął jego Ojca, za nogawkę i ugryzł go. Dostał kolbą w twarz stracił 4 zęby, miał 6 lat. Ojciec został zastrzelony w czasie szturmu. 3. Wieś Skłoby. Tu opowiadał brat babci, bo jego żona była nieliczną osobą, która przeżyła. Niemcy chcąc się zemścić za udany rajd majora Hubala zaciągnęli chłopów, kobiety i dzieci do żwirowiska, obrzucili ich granatami i zakopali. Okazało się jednak, że granatów było za mało by wszyscy zginęli. Ludzie zostali zakopani żywcem a ziemia ruszała się jeszcze przez kilkanaście min bo ludzie próbowali się wydostać. 4. Likwidacja getta. Na początku Niemcy stłoczyli 17 tys Żydów do starego zamku/pałacu renesansowego. Zamek ma może z 700m2 i to licząc z wszystkimi pokojami i przyzamczem. Potem urządzono im transport do obozu zagłady w Auschwitz, ale miejsc było za mało w wagonach już i tak upchnietych do granic możliwości. Dlatego też do dworca oddalonego od zamku o 7 km nie dotarła cała grupa. Dla tych co zabrakło miejsca w wagonach okupant zapewnił regularny mord na trasie. Jeszcze w latach 60 ludzie na szlaku do dworca oddnajdowywali ludzkie szczątki. 5. Zima roku 42. To był straszny czas. Niemcy zarekiwowali zboże we wsi więc dziadek który stracił ojca ( teraz 9 lat) musiał znaleźć jedzenie dla matki i brata. Zatrudnił się w tartaku i pomagał przy wurębie nosił drwa opałowe itp. Właściciel tartaku był koloborantem i źle traktował ludzi dziadek zarabiał w korze, którą dało się zmielić i zjeść jak mąke... Zdążyło się, że jego kolega, który też tam pracował zakradł się do spiżarni i chciał wykraść trochę jedzenia. Został złapany. Karą byłaby śmierć, ale właściciel tartaku złagodził karę i odrąbał 11 latkowi rękę... Lewą żeby mógł dalej pracować. Zapytacie się po co wam to mówię, niewiem, ale odpowiem tak samo jak dziadek Janek: "Bo warto pamiętać i grzech zapomnieć." Powiem wam, że chyba nie dałbym rady przeżyć czegoś takiego, a oni mieli kilka lat.

  • @agnessosna618

    @agnessosna618

    2 жыл бұрын

    Dziękuję za te słowa, za tą pamięć...To bardzo ważne,bo "grzech zapomnieć "

  • @gregor7891
    @gregor78913 жыл бұрын

    Poprzez filmy archiwalne, zdjęcia, programy - nauczyliśmy się widzieć wojnę niemal czarno-biało i ziarniście. A przecież były zimy i lata, pachniały lipy i sucha trawa. Był pocałunek, wykradziony pączek i dowcip-suchar....

  • @jestekrytykie2155

    @jestekrytykie2155

    3 жыл бұрын

    Wiesz, że na wojnach to właśnie tacy romantycy jak ty mieli największe zdziwko, bo nie dość, że wojna okazała się być brutalną kurwą, a nie uroczą kochanką, to jeszcze właśnie od tej kurwy najszybciej ginęli? Co to za jakiś kopnięty trend, że w czasie pokoju człowiek fantazjuje o wojnie. Piękne słowa najszybciej giną pośród stosów gnijących ciał w masowej mogile.

  • @two-o6935

    @two-o6935

    3 жыл бұрын

    @@jestekrytykie2155 Chyba nie rozumiesz o co mu chodziło.

  • @niealfanumeryczny6664

    @niealfanumeryczny6664

    3 жыл бұрын

    @@jestekrytykie2155 co to ma do komentarza powyżej?

  • @jestekrytykie2155

    @jestekrytykie2155

    3 жыл бұрын

    @@niealfanumeryczny6664 To że dostał rykoszetem gdy złapał mnie wkurw. Akurat on pierwszy mi się wyświetlił w komentarzach więc...

  • @kuba4924

    @kuba4924

    3 жыл бұрын

    ​@@jestekrytykie2155 Gregor78 opisuje przyziemność realiów, które były tłem dla wojny, a nie ją samą. Wymienia elementy codzienności, które wtedy nie znikły,a z którymi chyba łatwiej jest się utożsamić, w porównaniu do czarno-białych zdjęć. Czytanie ze zrozumieniem.

  • @koprolity
    @koprolity3 жыл бұрын

    Najsprytniej zachowują się w takiej sytuacji politycy, najpierw napuszczają na siebie ludzi, a później uciekają.

  • @halinacwojdrak9972

    @halinacwojdrak9972

    3 жыл бұрын

    Samoloty stoją w gotowości do startu, np. via Israel !!!!

  • @masikowsky

    @masikowsky

    3 жыл бұрын

    Skurwysyny

  • @riffmaniac8627

    @riffmaniac8627

    3 жыл бұрын

    Dokładnie, a umycie zębów nic nie daje

  • @pawezbienagriculture3014

    @pawezbienagriculture3014

    3 жыл бұрын

    @@masikowsky łeb

  • @nox2164

    @nox2164

    3 жыл бұрын

    Nie martw się w dzisiejszych czasach Polacy są wszędzie także nie ma gdzie uciekać 😉

  • @abcqwe8701
    @abcqwe87013 жыл бұрын

    Jak to moja babcia mówi "można jeść suchy chleb, byle by zdrowie dopisywało i nie było wojny"

  • 3 жыл бұрын

    Pozdrów Babcie, dobrze gada

  • @m.s.6219

    @m.s.6219

    2 жыл бұрын

    Mega moce.

  • @kaszelikatar

    @kaszelikatar

    2 жыл бұрын

    na suchym chlebie to zdrowia nie wróżę

  • @polakowalska3544

    @polakowalska3544

    2 жыл бұрын

    @@kaszelikatar brakuje przydzialowej 0,5 LITRA kawy zbozowej do szczescia i dluuuugiego zycia

  • @libertyprime1967
    @libertyprime19673 жыл бұрын

    Jak mówi powiedzenie: Najlepszy dzień wojny jest gorszy od najgorszego dnia pokoju.

  • @graczfalouta2066

    @graczfalouta2066

    2 жыл бұрын

    cześć liberty prime niech żyje bractwo stali śmierć enklawie

  • @AmericanTragedy

    @AmericanTragedy

    2 жыл бұрын

    @@graczfalouta2066 AD VICTORIAM!

  • @janchmielewski743

    @janchmielewski743

    2 жыл бұрын

    @@AmericanTragedy ?

  • @izabelazielak8963

    @izabelazielak8963

    2 жыл бұрын

    Lets save the world From bed

  • @halfmaul2095

    @halfmaul2095

    2 жыл бұрын

    Nie zgodzę się z tym

  • @TheMatheww94
    @TheMatheww943 жыл бұрын

    W końcu Polimaty w starym stylu, w terenie, bez "wujka Władka" czy innych tam przebierańców... Taki format wolę 😍

  • @XauSex

    @XauSex

    3 жыл бұрын

    Mi brakuje cytatów z Nad Niemnem 😂

  • @anka9487

    @anka9487

    3 жыл бұрын

    Pewnie gdyby temat był lżejszy, duuużo lżejszy to Ładek i inni naprawdę by świetnie pasowali i robili robotę- bawili i przyciągali uwagę. Ale te tematy polimatów 3 są poważne, ważne, smutne, znaczące i nie pasował do nich stary format. Świetna, świadoma decyzja Radka 🙂

  • @XauSex

    @XauSex

    3 жыл бұрын

    @@anka9487 no ale że Nad Niemnem zabrakło? Wszak to poważna literatura...

  • @15ehh

    @15ehh

    3 жыл бұрын

    Ej ale za Ładkiem i Wladkiem to ja tęsknię...

  • @jedrasqwerty2661

    @jedrasqwerty2661

    3 жыл бұрын

    Taa wujka Władka od wentylacji 😤

  • @GlobstoryPl
    @GlobstoryPl3 жыл бұрын

    Niech żyją Polimaty :)

  • @hexzerorouge6361

    @hexzerorouge6361

    3 жыл бұрын

    i Kaja Kraska

  • @monisiak997

    @monisiak997

    3 жыл бұрын

    Niech żyją! 🤗

  • @piro4726

    @piro4726

    3 жыл бұрын

    Tylko lekko stronniczy

  • @hexzerorouge6361

    @hexzerorouge6361

    3 жыл бұрын

    @@piro4726 o nie! Zostałem nakryty! Tylko nie mów naczelnej Bezbeka bo mnie wywalą

  • @lasic92

    @lasic92

    3 жыл бұрын

    Niech żyją Polimaty! Niech żyje zbrodniczy reżim!

  • @TheTT1985
    @TheTT19853 жыл бұрын

    Jako nastolatek myślałem że jak wybuchnie wojna to pierwszy pobiegnę na front żeby się bić. Dzisiaj jako mąż i ojciec - znając historię, okrucieństwo i bezsensownosc wojny - pierwszy spakowałbym rodzinę i uciekal na zabita dechami wieś lub za granicę.

  • @farznieh

    @farznieh

    3 жыл бұрын

    W dzisiejszych czasach ucieczka na wies raczej bedzie slaba opcja To bedzie wielki wybuch atomowek i w sekunde zamkniemy oczy na zawsze niestety

  • @TheTT1985

    @TheTT1985

    3 жыл бұрын

    @@farznieh nie wydaje mi się. Taka koncepcja przeważała kilkadziesiąt lat temu, teraz mocarstwom "szkoda" terenów z których mogliby czerpać zyski, stąd też mamy teraz raczej wojny hybrydowe niż klasyczne. A z drugiej strony nawet jeśli to bomby lecą na aglomeracje, a nie wsie, więc i tak jest większa szansa na ocalenie.

  • @agatakowalik9457

    @agatakowalik9457

    2 жыл бұрын

    Tomasz Mój śp dziadek, który przeżył wojnę jako robotnik przymusowy zawsze powtarzał, że wojna to była jego szkoła życia, ale martwił się, co my w blokach w mieście zrobimy, jak wojna wybuchnie. Na wsi człowiek zawsze się wyżywi powtarzał. Tylko teraz to nawet wieś inna niż 50 lat temu… Trzeba jednak myśleć pozytywnie - ludzie stają się bardzo zaradni w trudnych warunkach. Szkoda tylko, że nie ma informacji o obronie cywilnej na wypadek wojny, czy katastrof naturalnych. Teraz nie ma piwnic i schronów, ludzie nie robią zapasów żywności, w Warszawie studnie oligoceńskie są wyposażone w pompy na prąd- gdy go zabraknie, nie będą działać itp.

  • @oxyv7285

    @oxyv7285

    2 жыл бұрын

    @@agatakowalik9457 i to jest bardzo mądra wypowiedź. Dla nas, którzy mieszkają w blokach, zostaje w sumie tylko jedna alternatywa...możemy tylko sami robić zapasy żywności, albo przygotować kilka alternatywnych skrytek z przygotowanymi np.wodą , jakieś filtry do jej oczyszczania, latarki, zapałki, środki farmaceutyczne, nawet spirytus, czy choćby gaz pieprzowy dla własnej obrony itd. itp. To wszystko wymaga pewnego zachodu i zaangażowania ( a także pewnych środków finansowych).

  • @agatakowalik9457

    @agatakowalik9457

    2 жыл бұрын

    oxyv Myślę, że niegłupie jest trzymanie w bloku zapasu wódki lub spirytusu. W czasach kryzysu to będzie waluta do wymiany na inne rzeczy, nie psuje się, można zużywać rotacyjnie do nalewek i dezynfekcji :-)

  • @karolsobiecki7484
    @karolsobiecki74843 жыл бұрын

    4:18 Moi dziadkowie uciekając wzięli ze sobą przede wszystkim taczkę wypełnioną butelkami wódki. I to była bardzo dobra decyzja! Wódka to była twarda waluta i nie przeżyliby, a tym samym m.in. mnie nie byłoby na tym świecie, gdyby nie wzięli wtedy tej wódki.

  • @ezrabridzer8234

    @ezrabridzer8234

    3 жыл бұрын

    Gdyby nie wódka to bym nie przeczytał tego komentarza i jak można na nią wprowadzać kartki

  • @irisars3993

    @irisars3993

    3 жыл бұрын

    Dziwne,że jej nie odebrano. W sumie dobrze bo wszystko potoczyłoby się inaczej.

  • @antonijakubowski5875
    @antonijakubowski58753 жыл бұрын

    To ciekawe... 1 września myślę o ojcu. Co czuł, gdy rano usłyszał wybuch pierwszych bomb padających na lotnisko Okęcie ? Co czuł, gdy usłyszał z lampowego radia marki Siemens pamiętne słowa prezydenta Warszawy - "to jest wojna"... Potem za kilka dni radość - Anglia wypowiada wojnę Hitlerowi ! Jaki głupi ten Hitler, za 2 tygodnie będzie po kłopocie, przecież jesteśmy z największą potęgą lądową, czyli Francją i największą potęgą morską, czyli Anglią... Potem w drodze do granicy z Węgrami zobaczy kłębowisko wozów koni i zabitych ludzi. Dojdzie tylko do Dęblina i ze zgryzotą wróci do Warszawy. Nie wie jeszcze, ża z łapanki trafi na Pawiak, i na badania na Szucha. Potem Powstanie, a Powstaniu trafi do Łodzi i spotka moją mamę... I oto jestem !

  • @grazynamarciniak3164

    @grazynamarciniak3164

    3 жыл бұрын

    No, to sedeczne pozdrowienia dla Pana Antoniego! 👍❤️

  • @dorisb3427
    @dorisb34273 жыл бұрын

    Nie zdawałam sobie sprawy, że tęskniłam za plenerowymi odcinkami 🙂

  • @martiparti67

    @martiparti67

    3 жыл бұрын

    A ja w ogóle za jakimikolwiek odcinkami🤣

  • @piotrekgebczyk3541

    @piotrekgebczyk3541

    3 жыл бұрын

    to prawda

  • @kingateklaantonowska324

    @kingateklaantonowska324

    3 жыл бұрын

    Plenerowe wymiatają

  • @InfinityPotato97
    @InfinityPotato973 жыл бұрын

    *"Wojna jest tam, gdzie młodzi i głupi są wkręcani przez starych i zawziętych w zabijanie siebie nawzajem." - Niko Bellic - Grand Theft Auto IV*

  • @kamcio1997zmc

    @kamcio1997zmc

    3 жыл бұрын

    No ciekawe co w razie konfliktu zrobiliby ci wszyscy rządzący jakby każdy żołnierz odmówił walki.

  • @maxdakota4670

    @maxdakota4670

    3 жыл бұрын

    @@kamcio1997zmc wiadomo co ...zesrali by sie w pampersy starcze .

  • @jakubmalicki6357

    @jakubmalicki6357

    3 жыл бұрын

    Ach, te poetycko brzmiące głupotki... ;)

  • @captainsponge7825

    @captainsponge7825

    3 жыл бұрын

    całkiem niezłe tłumaczenie oryginału

  • @rafakaczorowski6283

    @rafakaczorowski6283

    3 жыл бұрын

    Bardzo to przeżyliście ?

  • @rafal.qwerty
    @rafal.qwerty3 жыл бұрын

    A mnie takie przemyślenie naszło już w zeszłym roku. W końcu przyszło nam żyć w czasach pandemicznych, wizja zarażenia lub śmierci swojej lub bliskich. Na początku była panika i masowe wykupywanie zapasów w sklepach, z czasem to całe napięcie zaczęło słabnąć. Mimo iż statystyki zakażeń i zgonów rosły, dla wielu z nas była to zwykła codzienność (zwłaszcza dla osób które nie doświadczyły tego osobiście). I tak po prostu się żyło zwykłą codziennością mając jednocześnie świadomość, że każde wyjście do sklepu czy pracy może być początkiem dramatu. To jest ciekawe i zastanawia mnie czy to ta pandemia jest na tyle lekka, że po prostu z czasem stała się codziennością, czy może taka codzienność następuje w każdej kryzysowej sytuacji, źle jest tylko gdy tego doświadczamy a poza tym to jest zwykła codzienność na którą się nie zwraca uwagi.

  • @arye2457

    @arye2457

    3 жыл бұрын

    Ciekawe refleksje.

  • @mezjasz7634

    @mezjasz7634

    3 жыл бұрын

    Jedno i drugie.

  • @stefanaleksiejuk7279

    @stefanaleksiejuk7279

    Жыл бұрын

    Widać , że trzyma ciebie nadal ta srandemia. Zdrówka

  • @codin4
    @codin43 жыл бұрын

    "Miałem 20 lat. Większość z nas poszła na ochotnika. Każdy z nas miał romantyczne wyobrażenia na temat wojny i chwały. Wszystkie zniknęły z momentem 1 wystrzału. Na wojnie nie patrzysz, widzisz, nie słuchasz, tylko słyszysz. Śmierć staje się wybawieniem." - Żołnierz I wojny światowej z Verdun

  • @BP-cx6kk

    @BP-cx6kk

    3 жыл бұрын

    Starcy zmanipulowali durnych młodziaków w jeszcze ciemnych czasach na samym początku XX wieku i doskonale im się to udało. Młodziaki bez celu i nie wiedząc nawet po co, ze strachu przed oddziałami zaporowymi rzuciły się sobie do gardeł, tworząc ówcześnie największą tragedię ludzką w historii. Możemy mieć tylko nadzieję, że dzisiejsze młodziaki, będąc po 20 centymetrów wyższymi, mając średnio nawet po 20 pkt iq więcej, mając internet i wiedząc jak wygląda świat, rozmawiając z obcokrajowcami, nie dadzą się tak łatwo wmanewrować przez starców w kolejną tragedię.

  • @brazowyniedzwiedz3788
    @brazowyniedzwiedz37883 жыл бұрын

    Z wielkim zaciekawieniem oglądałem ten pięciominutowy odcinek, po czym nastąpił koniec i krzyk że tak krótko. Okazało się, że została nagięta czasoprzestrzeń ponieważ był to osiemnastominutowy odcinek ! Dobra robota !

  • @Polimaty

    @Polimaty

    3 жыл бұрын

    Dzięki! Jakoś nigdy nie udaje mi się zrobić krótkiego odcinka :)

  • @jezyk82

    @jezyk82

    3 жыл бұрын

    @@Polimaty ale ty wiesz że 18 minut to za mało?

  • @plammber

    @plammber

    3 жыл бұрын

    @@Polimaty i oby nigdy nie udało

  • @mandarynmdn8805

    @mandarynmdn8805

    3 жыл бұрын

    @@Polimaty jak zrobisz godzinny odcinek i tak będzie za krótki 😂🙈😂

  • @kotkotera

    @kotkotera

    2 жыл бұрын

    @@Polimaty przestań smęcić melepeto

  • @michalkopytko
    @michalkopytko3 жыл бұрын

    Bardzo ładne zakończenie Radku, aż sobie powiedziałem w duchu " wow, piekne stwierdzenie Radosławie".

  • @Polimaty

    @Polimaty

    3 жыл бұрын

    Dzięki, ale to nie ja jestem autorem tych słów, a wspomniany Ryszard Kapuściński.

  • @przemopgx
    @przemopgx3 жыл бұрын

    Przyznam że ten film zrobił na mnie niesamowite wrażenie! Nie tylko pod względem fabuły ale również pod względem wykonania! Szkoda że taki krótki😉 Pozdrawiam,

  • @mariuszgolonko8154

    @mariuszgolonko8154

    3 жыл бұрын

    Jaka ten film ma fabułę, zapytam ?

  • @przemopgx

    @przemopgx

    3 жыл бұрын

    @@mariuszgolonko8154 Opowiada o zachowaniach ludzi w czasie trudnych sytuacji. W dodatku na faktach!

  • @dawidszymanski1199

    @dawidszymanski1199

    2 жыл бұрын

    @@ratajczykdamianek6915 typie ty botem jesteś

  • @cotuwpisac
    @cotuwpisac3 жыл бұрын

    Drogi Radku, Temat jest bardzo ważny i tak bardzo lekceważony w ogólnej dyskusji. Uważamy, że to co nie jest "na naszym podwórku "nas nie dotyczy, jeśli jest dobrze, to po co się zajmować jakimiś teoretyzowaniem - co będzie, gdy będzie źle. Obecny czas w którym przyszło nam żyć w Europie, to pewien ewenement w skali światowej( o którym zapominamy), bo historia pokazuje nam, że bywały okresy, że wojna była "chlebem powszednim". Nie twierdzę, że musimy być przygotowani na najgorsze (powinniśmy). Twierdzę, że musimy doceniać to co mamy. Gdy zabraknie bieżącej wody, zgaśnie nam oświetlenie, a na głowę zaczną nam się sypać bomy- docenimy z tęsknotą, nasze "problemy" z czasu pokoju. W bardzo dobry sposób zrealizowałeś ten odcinek- Dziękuję Ci za niego.

  • @winio437

    @winio437

    3 жыл бұрын

    Wojny są bo ludzie są głupi

  • @WielkoPOLSKA92
    @WielkoPOLSKA923 жыл бұрын

    Uwielbiam takie tematy o wojnie.. Cieszmy się,że żyjemy tu i teraz i doceniajmy to co mamy,bo Ci ludzie co żyli wtedy, nie mieli nic. Bali się każdej sekundy swojego życia,my się bać nie musimy. Nigdy więcej wojny! Chwała bohaterom i poległym. Oni chcą tylko tego,abyśmy o nich pamiętali. Pamiętajmy! Szczególnie My, młodzi ludzie.

  • @wiciax_

    @wiciax_

    2 жыл бұрын

    Nigdy nie wiadomo Kiedy jest wojna i kiedy będziemy się bać ale wieże w naszych żołnierzy.

  • @marshallbravestarr5535
    @marshallbravestarr55353 жыл бұрын

    Mnie się wydaje, że ludzie wówczas w 1939r, mimo że nie mieli internetu i takiego dostępu do informacji byli silniejsi psychicznie niż my ludzie współcześni.

  • @zycieto-iniejei-bajasubaru7499

    @zycieto-iniejei-bajasubaru7499

    3 жыл бұрын

    Dobrobyt uspokaja, rozmiękcza, bo... Nie trzeba się wtedy zbytnio starać, nie trzeba mieć multum schematów działania, które najpierw trzeba było wypracować, doswiadczyc

  • @annakot9252

    @annakot9252

    2 жыл бұрын

    W dzisiejszych czasach ludzie to tchórze, nic nie widzą ani niczym nie interesują. Zapomnieli o historii, a ona pomału zatacza koło.

  • @dol672

    @dol672

    2 жыл бұрын

    Ludzie wcale nie byli silniejsi psychicznie, mimo wszystko nie byli oni gotowi na zbrodnie jakich dokonają Hitler i Stalin a które przejdą do kanonu działań zbrodniarzy wojennych. Trzeba pamiętać, że w Europie nigdy wcześniej nie dokonywano rozmyślnej eksterminacji, wcześniej owszem cywile cierpieli ponieważ ktoś kogoś zgwałcił czy zastrzelił lub kogoś ograbiono, jednak nikt nie polował specjalnie na ludzi czy nie tworzono w Europie obozów śmierci, co starsi mieszkańcy pamiętać mogli wywózki na Sybir, jednak prawie nikt nie znał horroru jaki tam się rozgrywał ponieważ ZSRR skutecznie maskował prawdę o sytuacji swoich obywateli. Sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Afryce jest bardziej złożona, tam lokalne wojny domowe i wojny między państwami trwają z przerwami od 50-ciu lat, kolejni dowódcy są co raz większymi radykałami więc ludzie mają dość i jeśli mogą to wynoszą się do Europy lub USA.

  • @mefiu7008

    @mefiu7008

    2 жыл бұрын

    Ludzie wtedy nie byli silniejsi psychicznie, tylko głupsi i łatwiej wierzyli w słowa przywódców "ludu"

  • @dol672

    @dol672

    2 жыл бұрын

    @@mefiu7008 Zapominasz o jednej rzeczy, Sanacja podporządkowała pod swoją narrację większość gazet i raczkujących rozgłośni radiowych więc ludzie naprawdę uwierzyli, że Francja i Wielka Brytania zaatakują III Rzeszę ponieważ nikt im nie mógł przekazać, że te dwa kraje mogą nie być chętne i gotowe do wojny.

  • @cadavez5086
    @cadavez50862 жыл бұрын

    Rok 1997 Wrocław. Dokładnie ten sam schemat. Niesamowita więź między ludźmi. Kibole i szacowni profesorowie z najlepszych uczelni razem przy jednym worku z piaskiem, przy Łopacie, przy kanapkach robionych o 2 w nocy przez kobiety... Straszny czas. Piękny czas...

  • @justynawitczak3073
    @justynawitczak30733 жыл бұрын

    Radek, dzięki za ten materiał! Temat ważny i warty przypomnienia. Nawet nie zauważyłam, kiedy minęło ponad 18 minut. Oby więcej takich odcinków.

  • @WielkoPOLSKA92

    @WielkoPOLSKA92

    3 жыл бұрын

    Mam tak sam jak Ty :-)

  • @damianrajek5909
    @damianrajek59093 жыл бұрын

    Świetnie, że pojawił się nowy odcinek :D

  • @18ws18
    @18ws183 жыл бұрын

    Dla mnie nie tylko dobry, ale bardzo ważny temat. Mam nadzieję, że otworzy kilka serc na zrozumienie. Dzięki, Radek!

  • @Piotr-yh5wb
    @Piotr-yh5wb3 жыл бұрын

    W końcu! Niech żyją Polimaty 3!

  • @jakubpacua2351
    @jakubpacua23513 жыл бұрын

    Polimaty 3 są chyba najlepsze ze wszystkich. Oby tak dalej!

  • @Kasia_P.
    @Kasia_P.3 жыл бұрын

    Wojna to przede wszystkim tragedia zwykłych ludzi...

  • @michagarbowski7952

    @michagarbowski7952

    3 жыл бұрын

    Apeluję o nie danie sobie wmówić, że istnieją ludzie zwykli i niezwykli, z QR-kodem czy bez. WSZYSCY DO CHOLERY JESTEŚMY LUDŹMI, litości.

  • @tex435

    @tex435

    3 жыл бұрын

    @@michagarbowski7952 To nie jest doslowny podzial. To jedynie potoczne rozdzielnie na posiadajacych wladze i nie posiadajacych

  • @Vobi923

    @Vobi923

    3 жыл бұрын

    @@michagarbowski7952 oszukuj się dalej

  • @krzysztofmachaj598

    @krzysztofmachaj598

    3 жыл бұрын

    @@michagarbowski7952 wszyscy ludzie są równi ale niektórzy równiejsi... Zgadnij z czego ten cytat

  • @pawezanger8136

    @pawezanger8136

    3 жыл бұрын

    Cywile przeszkadzają zawsze obu walczącym armiom...

  • @dicknik8835
    @dicknik88353 жыл бұрын

    WOJNY NIGDY SIĘ NIE ZAPOMINA.... Moja 100 letnia mama, której demencja zabrała prawie całą pamięć nawet o bliskich osobach przechodząc koło autokomisu "samochdy z Niemiec " ZAWSZE MUSI powiedzieć JAK JA NIE NAWIDZĘ NIEMCÓW. Mimo że w najbliższej nikt nie zginął w czazie wojny. Takie niewyobrażalne coś jak TRAUMA.......

  • @adriansprawka4109

    @adriansprawka4109

    3 жыл бұрын

    Nie uczyli nas o tym, ale Niemcy kochali Hitlera i sami wybrali go na swego fuhrera w demokratycznych wyborach. Niemcy wierzyli i chcieli wierzyć w teorię nazistowską o swojej wyższości nad innymi. Dlatego nie tylko esesmani ale także zwykli Niemcy traktowali choćby Polaków gorzej jak psy. O czym możesz się przekonać studiując wspomnienia przymusowo zwerbowanych do niewolniczej pracy u Niemców, w czasie wojny. Na procesach zbrodniarzy wojennych niemiecka widownia tupała i wygwizdywała wyroki skazujące. Oni wierzyli, że są rasą panów i nikt nie musiał ich do tego przekonania zmuszać. Książki od historii z których nas uczą tworzą fałszywą narrację, ukrywając prawdziwą mentalność Niemca z tamtych czasów. Niektórym Niemcom z dziada pradziada jeszcze pozostał ten sentyment do bycia lepszym. Bo pycha to przyjemny uczucie bycia kimś wywyższonym mimo, że obiektywnie nie ma ku temu żadnych przesłanek. Być może to pamiętała twoja matka.

  • @aress3331
    @aress33313 жыл бұрын

    Takie zachowania ludzkie w sytuacji grozy i zagrożenia przeżyła ludność Wrocławia w 1997 podczas powodzi, byłem świadkiem i to odmieniła tutejszą ludność społeczną na lepsze.

  • @timostick
    @timostick3 жыл бұрын

    Polacy to naród straumatyzowany, do dziś pokoleniami ciągnie się po rodzinach chłód, niechęć do okazywania słabości - braki emocjonalne, które może i w czasie wojny były przydatne.

  • @Medyka100

    @Medyka100

    3 жыл бұрын

    Niestety tak jest i to widac zwlaszcza kiedy troche pozyje sie na Zachodzie. Trauma wojny i nastepnie komunizmu ciagle w nas siedzi. Co wiecej zostala odziedziczona przez nastepne pokolenie urodzone juz w wolnej Polsce. Ciezko z tego wyjsc ale kazdy powinien pracowac nad soba i podchodzic do zycia z optymizmem. Mysle, ze jest to tez przyczyna rozerwania wiezi spolecznych i sasiedzkich. W czasie wojny to na pewno nie pomaga.

  • @technikmaliniak5400
    @technikmaliniak54003 жыл бұрын

    W razie nieszczęścia my Polacy umiemy się zintegrować bez zobowiązań jakichkolwiek, a na codzien jeden drugiemu nóż w plecy wsadziłby. Smutne to jest.

  • @worldcitizen9847

    @worldcitizen9847

    3 жыл бұрын

    Dokladnie to samo niedawno powiedzialam.

  • @technikmaliniak5400

    @technikmaliniak5400

    3 жыл бұрын

    @@worldcitizen9847 podoba mi się ta myśl.

  • @MADZIA0606
    @MADZIA06063 жыл бұрын

    *Mieliśmy osiemnaście lat i zaczęliśmy miłować świat i istnienie; kazano nam do tego strzelać.* *Pierwszy granat, który padł, trafił w nasze serca.* Erich Maria Remarque - "Na Zachodzie bez zmian" *Niech żyją Polimaty*

  • @user4xgut6x8cxze
    @user4xgut6x8cxze3 жыл бұрын

    Rewelacyjny, bardzo mądry oraz refleksyjny odcinek na te trudne czasy 👍👏 dziękuję

  • @fryderykengels3649
    @fryderykengels36493 жыл бұрын

    Makabrę wojny wspaniale przedstawiała Swietłana Aleksjiewicz w "Ostatnich świadkach" i "Cynowych chłopcach". Strach, bezduszność wojny, bezsensowne okrucieństwo oraz ofiary, które nigdy nie zaznają ukojenia. Cudowny odcinek!

  • @agi2226

    @agi2226

    2 жыл бұрын

    @@ratajczykdamianek6915 Jeszcze Cię tu nie było...

  • @mariolafur8161

    @mariolafur8161

    2 жыл бұрын

    Wspaniały odcinek pozdrawiam

  • @totylkojaaa4572

    @totylkojaaa4572

    2 жыл бұрын

    Pamiętam jak na egzaminie zadano mi pytanie jakie były wydarzenia w drugiej wojnie... Odpowiedziałałam że makabryczne. Przerwano mi i powiedziano 5.nastepny proszę. Byłam zdziwiona że nie muszę rozwijać

  • @agi2226

    @agi2226

    2 жыл бұрын

    @@totylkojaaa4572 Bo powiedziałaś wszystko...

  • @mateuszkowara1225
    @mateuszkowara12253 жыл бұрын

    A Radek kiedyś powiedział, że forma polimatów 1 nie powróci, a jednak 😉

  • @Polimaty

    @Polimaty

    3 жыл бұрын

    To takie jeszcze inne Polimaty. Nagrywane bardziej jak blog i z mniejszą napinką. Dla mnie te zmiany wiele znaczą.

  • @mateuszkowara1225

    @mateuszkowara1225

    3 жыл бұрын

    @@Polimaty ok

  • @masikowsky

    @masikowsky

    3 жыл бұрын

    @@Polimaty Vlog*

  • @ksz8215

    @ksz8215

    3 жыл бұрын

    @@Polimaty napinka nie robi dobrze, im łatwiej i prościej tym lepiej, byle na temat :)

  • @plammber

    @plammber

    3 жыл бұрын

    @@masikowsky vlog to forma blogu

  • @bosskey.enrike
    @bosskey.enrike3 жыл бұрын

    Wojna zmienia wszystko i każdego kogo dotknie. Najgorsze, że w imię polityki, polityków i ich złych decyzji giną i cierpią zwykli ludzie. Jakże piękny był by świat gdyby to nie ludzie, a politycy walczyli i umierali na wojnach.

  • @de0o0
    @de0o03 жыл бұрын

    Mega kompetentnie przedstawiona hipoteza, piękna sprawa, brawoo, dodatkowo pochwalę za piękne kadry i mega jakość jeżeli chodzi o stronę techniczną!

  • @karol4963
    @karol49633 жыл бұрын

    Wspaniały odcinek wiersz pamiętam właśnie w ten sam sposób jak Ty go zapamiętałeś.... Ogromna tragedia która trwała latami i odcisnęła piętno na kolejne dziesięciolecia mój zmarły niedawno wujek doskonale to pamiętał opowiadał wydarzenia z punktu widzenia kilku letniego chłopca jak chowali się w ziemiankach przed atakami jak Niemcy rekwirowali inwentarz gospodarski jak jedli pokrzywy jaki był głód to bez wątpienia odcisnęło wielkie piętno na psychice wujka de facto jego brat w liceum w Ostrowi Mazowieckiej został bestialsko rozstrzelany z rąk siepaczy hitlerowskich bo się im nie podporządkował i obraz ich matki która to wszystko przeżyła żeby reszta jej synów mogła przetrwać te wydarzenia musimy też pamiętać że armia czerwona w swoich działaniach sojuszniczych w cudzysłowie wcale nie była lepsza i musimy te wydarzenia upamiętniać i przekazywać następnym pokoleniom bo przecież to ludzie ludziom zgotowali ten los oby nigdy więcej nie powtórzyły się te wydarzenia gdzie miliony fanatyków wierzyły jednemu nieobliczalnemu psychopacie uzależnionemu od środków psychoaktywnych żeby żaden naród nie czynił drugiemu tak wielkiej krzywdy tylko żył równolegle i wspólnie współpracując i szanując się wzajemnie a nie tocząc wojny z racji innego wyznania koloru skóry czy dóbr i bogactwa bo w środku wszyscy jesteśmy podobni do siebie... Nie dajmy się podzielić i szanujmy się niech nienawiść do innych odejdzie do zamierzchłych czasów przeszłości pozdrawiam autora świetny przekaz❤️

  • @kamcio1997zmc

    @kamcio1997zmc

    3 жыл бұрын

    Mądre słowa Ale niestety wojna będzie prędzej czy później nie teraz to za 10 lat nie za 10lat to za 100. W końcu będzie bo taka jest ludzka natura. Oby się to prędko nie stało

  • @Radek.68
    @Radek.682 жыл бұрын

    Jak wybuchła II wojna światowa moja Mama była nastolatką i przeżyła to wszystko, o czym mówisz, na własnej skórze. Dużo mi o tym opowiadała i w zasadzie mogę potwierdzić to, co powiedziałeś w filmie. Dziękuję Ci za ten odcinek, bardziej chyba w imieniu tych, którzy o wojnie mają mgliste pojęcie i wydaje im się, że to dobra zabawa.

  • @TiczR
    @TiczR2 жыл бұрын

    W skrócie: Jak zachowują się ludzie podczas wojny? Jak każde inne zwierzę w obliczu zagrożenia życia, kieruję się instynktem przetrwania, bez względu na cenę. Natury nie oszukasz.

  • @tomaszo.8896
    @tomaszo.88963 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy film. Jedna rzecz który mnie zastanawia to te prawdziwe informacje które to niby teraz telewizja i prasa nas raczą. Tutaj postawił bym spory znak zapytania. Pozdrawiam

  • @TheMarcin11232
    @TheMarcin112323 жыл бұрын

    A wiecie co ja bym zabrał najcenniejszego w razie wojny gdybym naprawdę musiał się ewakułować? Już odpowiadam pamiątki po rodzinie,bo nie chciałbym by wojna zatarła moich przodków. Zabrałbym nawet jakąś niepotrzebną pierdoły która przypomina mi o bliskich. Bo pieniądze i wartościowe rzeczy można zawsze pozyskać.

  • @DaddyOKaboom

    @DaddyOKaboom

    2 жыл бұрын

    Nic bys nie zebral bo zabrali by Cie w przymusowy pobor.

  • @freziukfrezer9408

    @freziukfrezer9408

    2 жыл бұрын

    Po każdym kiedyś pamięć umrze nic by to nie dało

  • @KimBede
    @KimBede2 жыл бұрын

    Chciałabym oglądać ten film z tak odległym myśleniem o wojnie, jakie miałam miesiąc lub kilka miesięcy temu, kiedy oglądałam go pierwszy raz... Piękny film i wyjątkowy. Obyśmy jak najprędzej mogli stwierdzić, że wracamy już do odbudowywania normalności!

  • @majax9422
    @majax94222 жыл бұрын

    Nikt nie robi takich świetnych filmów na polskim KZread, dzięki! ❤️ Niech żyją Polimaty!

  • @ivann699
    @ivann6993 жыл бұрын

    W przypadku wojny wszyscy lewicowi antypolacy krecili sie przy granicach serdecznie witając wrogów. Pozdrawiam.

  • @pietrzak9136

    @pietrzak9136

    2 жыл бұрын

    @Don Kasjo a jakby atakowali komuniści to też byś tak zareagował?

  • @frytella
    @frytella3 жыл бұрын

    Cieszę się, że znów mogę Pana oglądać i słuchać. Bardzo ciekawe są tematy. Z niecierpliwością oczekuję następnego odcinka😊

  • @Simkofoto
    @Simkofoto2 жыл бұрын

    Nawet za czasów szkoły żaden nauczyciel nie potrafił mnie tak zainteresować historią. Chylę czoła za wiedzę i sposób wyrażania myśli. Słucha się z tego z zapartym tchem. Pozdrawiam.

  • @kudatyrobak1776
    @kudatyrobak17763 жыл бұрын

    Jak dobrze, że mamy nowy stary format ❤️

  • @skrzydlata11
    @skrzydlata113 жыл бұрын

    Wojny , rewolucje, zadymy , to celowe i planowe napuszczenie ludzi na siebie , aby ich uświadczyć w przekonaniu , że maja się bać siebie nawzajem i że koniecznie potrzebują opieki i ochrony od mądrzejszych od siebie czyli : władzy - elity ,

  • @kittyqueen7113

    @kittyqueen7113

    2 жыл бұрын

    To prawda 👏🏼👏🏼👏🏼

  • @xkamaxolol5340
    @xkamaxolol53402 жыл бұрын

    Masz rację, żyjemy w bardzo czasem aż nazbyt komfortowych czasach, a często tym zapominamy, nie potrafimy docenić tego że mieszkamy w wolnym kraju... że ktoś kiedyś oddał za ten piękny kraj życie...💙

  • @mirosaws3150
    @mirosaws31502 жыл бұрын

    świetny materiał, momentami miałem wrażenie, że pewne uproszczenia i analogie to jakaś tania gatka szmatka, ale dotarlo do mnie to, że być może jest to Pana sposób na dotarcie do młodego widza (a po komentarzach mniemam, że tacy stanowią tutaj większość). Takie zwrócenie uwagi na dawne, poważne sprawy, przy wykorzystaniu aktualnych chwytliwych tematów. Super podejście, doceniam i pozdrawiam

  • @armi3700
    @armi37003 жыл бұрын

    Wspaniały film 💟 moja ulubiona tematyka. Dziękuję (wspaniałą ma Pan prezencję🙂)

  • @dominikad988
    @dominikad9883 жыл бұрын

    Świetny filmik, brakowało mi twoich publikacji! Niech żyją Polimaty!

  • @siwy9566
    @siwy95663 жыл бұрын

    Nawiązując do 4 minuty filmu. Moja Babcia mówiła coś takiego: "Wnuczku jak tylko będziesz miał troszkę więcej pieniędzy kupuj: złoto, pierścionki, rubiny, damenty. I nigdy nie trzymaj pieniędzy w banku albo gotówki w domu bo jak przyjdzie wojana to nic nie warty papier będzie". Do pewnego momentu myślałem, że gada głupoty. Bo kto by słuchał w wieku 14 lat "starej" babci. Jednak miała rację. Teraz sam będąc dziadkiem.....😉😁 Teraz gdy jestem starszy wiem o czym Ona mówiła.

  • @SlimolVix
    @SlimolVix2 жыл бұрын

    Pamiętam taką krótką, ale w sumie smutną historię, którą opowiedział mi kiedyś mój dziadek. To był oczywiście rok właśnie 1939. Jego ojciec obiecał mu kupić rower za dobre wyniki na koniec szkoły. Udało się, wyniki miał dobre, więc otrzymał rower. Niestety, nacieszył się nim tylko przez okres wakacji - wiadomo dlaczego. Pomijam już opowieści, jak jako młody chłopak (harcerz) pomagający w walce z wrogiem tracił swoich kolegów przed własnymi oczami, od pocisków wroga.

  • @mariusz_r
    @mariusz_r3 жыл бұрын

    Widzę że wróciłeś do starego formatu w terenie. Lepiej to się ogląda niż studiu ;)

  • @patrykpatryk6668
    @patrykpatryk66683 жыл бұрын

    Cześć i chwała Bohaterom!

  • @ucjalucja7189
    @ucjalucja71893 жыл бұрын

    Moc wojennych traum jest niewyobrażalna i potrafi się ciągnąć przez wiele pokoleń. Jeśli ktoś myśli, że to odeszło wraz z pokoleniem wojennym, jest w dużym błędzie. Dziękuję za ten materiał.

  • @dicknik8835

    @dicknik8835

    3 жыл бұрын

    Tak....Wojna to trauma którą pokolenie przekazuje następnemu......

  • @izulka75
    @izulka752 жыл бұрын

    Moja nieżyjąca już babcia,rocznik 1924 w sierpniu 39,szykowała się na kolejny rok nauki w gimnazjum.Zawsze opowiadała że od wiosny czuło się nerwowość i wszyscy mówili o nieuchronnym wybuchu wojny.Po wybuchu wojny,babcia z rodziną spakowali swój dobytek i zaczęli uciekać,chociaż po latach zawsze mówiła ze nie wiedzieli dokąd.W czasie ucieczki babcia zgubiła swoje wszystkie świadectwa ale również swojego sześcioletniego siostrzenca.Siostrzeniec szczęśliwie znalazł się kolejnego dnia.Babcia nigdy nie przywiązywała się do rzeczy materialnych,chętnie zawsze wszystko rozdawała,myśle ze to tez był jakis efekt przeżyć wojennych.Żałuje że o pewne sprawy już nie mogę jej zapytać.

  • @karolinasiuda9086
    @karolinasiuda90863 жыл бұрын

    Piękne te nowe Polimaty, niech żyją!

  • @wujekdobrarada.9437
    @wujekdobrarada.94373 жыл бұрын

    Obym nie musiał sprawdzać tego na własnej skórze. Ale biorąc pod uwagę dzisiejszą nieklasę polityczną to kto to wie.

  • @Jutrzenka99

    @Jutrzenka99

    3 жыл бұрын

    Fakt. Jeśli lewica dalej będzie dawać się rozgrywać dwóm tyranom ze wschodu to może dojść do tragedii

  • @niemamnicku1359

    @niemamnicku1359

    3 жыл бұрын

    Ale lewica i PO sa sponsorowane z UE czyli z zachodu

  • @MrAphx

    @MrAphx

    2 жыл бұрын

    @Chara Dreammur to rządy hybrydowe

  • @starybasiorswietokrzyski5859

    @starybasiorswietokrzyski5859

    2 жыл бұрын

    @@MrAphx Toć to nasz Nierząd już nas przygotowuje do Wojny.😔😔😔😔

  • @MrAphx

    @MrAphx

    2 жыл бұрын

    @@starybasiorswietokrzyski5859 yeap

  • @abc-rr9mq
    @abc-rr9mq2 жыл бұрын

    Szczerze powiem, że z przyjemnością obejrzałam, "stare", dobre polimaty, bez błazeństw, merytoryczne i z przesłaniem.

  • @anonimowyuzytkownik6368
    @anonimowyuzytkownik63682 жыл бұрын

    Przykre jest to że obecna sytuacja sprawia że chciałem wrócić do tego filmu.

  • @blacezard2514
    @blacezard25143 жыл бұрын

    Wniosek? Francuzi to geniusze. Jaki strach, jakie straty? Oceńcie na chłodno.

  • @wszedzieekonomia7793
    @wszedzieekonomia77933 жыл бұрын

    Nasłuchałem się ostatnio Bartosiaka a tutaj wujek Ładek wychodzi z takim tematem, zaczynam się niepokoić

  • @xspikerxcs
    @xspikerxcs3 жыл бұрын

    Jestem dumnym wnuczkiem śp. Janiny Markiewicz. Rok 1949 - czyli 4 lata po wojnie. Babcia jako jedna z pierwszych została aresztowana i przetrzymywana w ciężkim więzieniu politycznym dla kobiet w Fordonie. Przytaczam tę historię, ponieważ to o czym mówi Radek do dnia dzisiejszego odcisnęło to piętno na relacjach, już nie wspominając o straconym majątku mojej rodziny mimo otrzymanych reparacji wojennych - to było ziarnko tego co moja rodzina straciła i jaki negatywny wpływ miało to na moich rodziców i na mnie, ale ona do końca swoich dni nie straciła wiary, a wręcz to dawało jej siły, do końca swoich dni organizowała różnego rodzaju obchody i udzielała się kombatancko. W internecie dostępny jest krótki artykuł Skazani za wiarę w cud - Lublin do którego gorąco zachęcam.

  • @woody4014
    @woody40143 жыл бұрын

    Część Radek cieszę się że widzimy się z powrotem robisz świetne materiały tak samo jak książki dziękuję❤️

  • @mateusz7917
    @mateusz79173 жыл бұрын

    Wspaniały, piękny odcinek. Bardzo emocjonalny i wzruszający. Niestety za krótki.

  • @elruinatorro

    @elruinatorro

    3 жыл бұрын

    Witaj serdecznie, mam sprawę, czy pomożesz mi we wbiciu mojego celu 80 subskrypcji? Nie dużo już brakuje, a bardzo mi na tym zależy, przepraszam za to żebranie, z góry dzięki, pozdrawiam, miłego :D

  • @malgorzatachojnacka9440
    @malgorzatachojnacka94403 жыл бұрын

    Czekam na kolejny odcinek polimatow, Polimaty rzadza

  • @michalamdall
    @michalamdall3 жыл бұрын

    Fajnie opowiedziane, można wczuć się w klimat. Jest refleksja

  • @real888
    @real8883 жыл бұрын

    Yt działa niesamowicie: oglądam sobie grzecznie Ls'a i proponuje mi taki ciekawy odcinek Polimatów - aż dałem subskrypcję

  • @krzychu777xD

    @krzychu777xD

    3 жыл бұрын

    Oj nieładnie tak zdradzać LS'a dla Radka

  • @real888

    @real888

    3 жыл бұрын

    @@krzychu777xD 😂 przecież LSa nie anulowałem a do podcastu P-P nawet nie zaglądam 😜

  • @ihorignatev9634
    @ihorignatev96343 жыл бұрын

    ''Rżnij karabinem w bruk ulicy, Twoja jest krew a ich jest nafta!'' -J. Tuwim, Do prostego człowieka, 1929

  • @RovanRS

    @RovanRS

    3 жыл бұрын

    Ten wiersz może i pasuje do wojny zaborczej, natomiast ma się nijak do wojny obronnej - najpierw Ty "wyrżniesz karabinem w bruk ulicy", a potem najeźdźca wyrżnie Twoją rodzinę.

  • @przemysawbukowski3648

    @przemysawbukowski3648

    3 жыл бұрын

    @@RovanRS Nie tłumacz nie zrozumie póki go to nie spotka. Notabene Tuwim zrozumiał.

  • @januszguu7930

    @januszguu7930

    3 жыл бұрын

    Rżnąć z karabinków

  • @sender377
    @sender3772 жыл бұрын

    Super, że Radek wrócił w starym stylu. Trzymam kciuki za dalsze materiały

  • @nie_widze_powodu
    @nie_widze_powodu3 жыл бұрын

    Ten film naprawdę skłania do przemyśleń. Dziękuję.

  • @jakubek1511
    @jakubek15113 жыл бұрын

    Mój dziadek ma 96 lat i mówi o wojnie każdego dnia

  • @romualdulanowski8485

    @romualdulanowski8485

    3 жыл бұрын

    Ma traumę biedny

  • @KaWu_sia

    @KaWu_sia

    3 жыл бұрын

    Myślę, że wie co mówi. Niestety

  • @CermyAndroidGameplay
    @CermyAndroidGameplay3 жыл бұрын

    Wszyscy zastanawiają się, co robią ludzie gdy idzie wojna. Natomiast ja zastanawiam się co zrobić, gdy leci wojna

  • @WedrowneMotyle
    @WedrowneMotyle3 жыл бұрын

    Dobrze, że wróciły! :) I właśnie takie

  • @rafakonopka976
    @rafakonopka9763 жыл бұрын

    Znam ten kanał od początku i tak jak pierwsze odcinki ogladłem z mlodzieńczą fascynacją, tak i teraz ten odcinek przyniósł mi takie odczucia. Dziękuję Ci za to Polimaty.

  • @paulinaxyz1989
    @paulinaxyz19892 жыл бұрын

    Piękne.... Kawałek historii opowiedzianej w bardzo ciekawy sposób. Dobra robota 👍

  • @rafal5339
    @rafal53392 жыл бұрын

    Ten odcinek wzbudził we mnie realny lęk. Lęk przed tym, że może to powrócić i nic na to nie będę w stanie poradzić.

  • @karolbuczek7485
    @karolbuczek74853 жыл бұрын

    Świetne zakończenie 👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼

  • @okifenoki6020
    @okifenoki60203 жыл бұрын

    że będzie wojna, wiedzieliśmy (moi rodzice) pół roku wcześniej. Wieś Kalinówek (pow. Lipsko). Nie była to wiedza ogólnodostępna. Wiedzieli Ci którzy mieli w rodzinach oficerów WP. Przygotowaliśmy zapasy: ziemniaki, mąkę , drewno...Już w sierpniu w rodzinie zrezygnowaliśmy ze ślubu który miał się odbyć we wrześniu (z powodu wojny już się nigdy nie odbył). Przygnębieni czekaliśmy na rozwój wydarzeń.

  • @jagoda1-72
    @jagoda1-723 жыл бұрын

    Moi dziadkowie, którzy przeżyli wojnę chyba do końca życia systematycznie robili suchary z chleba. Ze strachu przed głodem. Cieszę się przy tym, że moja mama wprawdzie urodziła się w czasie wojny, ale na szczęście była małym dzieckiem, kiedy się ona skończyła. Straszne, że w dzisiejszych czasach są wojny, tak jakby ludzie nie wyciągali żadnych wniosków z przeszłości.

  • @NooWorries
    @NooWorries3 жыл бұрын

    Jeśli ktoś mnie pyta do czego tak właściwie służy nauka historii, zawsze odpowiadam to samo- dlatego, że uczy nas nie popełniania błędów w przyszłości, a wojna jako instytucja sama w sobie najczęściej bywa ogromnym błędem. Bardzo Wam dziękuje za dzisiaj, no i do zobaczenia następnym razem. Polimaty #20 Rok 2013

  • @rafalrafal3469

    @rafalrafal3469

    3 жыл бұрын

    Na pewno tego nie uczy. Ludzie chcieli by zeby tak bylo. Historia uczy tylko nienawisci Do innych narodow

  • @goglik2173
    @goglik21733 жыл бұрын

    Mam prababcie 94 lata, pamięta wojnę bo akurat w dzień wojny, ma swoje urodziny, więc pamiętliwy to dzień dla niej.

  • @ponczekjaksiepaczy

    @ponczekjaksiepaczy

    3 жыл бұрын

    Dużo zdrówka dla prababci! 😊

  • @goglik2173

    @goglik2173

    3 жыл бұрын

    @@ponczekjaksiepaczy Dziękuje bardzo, zawsze mi opowiada jak to przeżyła.

  • @totylkojaaa4572
    @totylkojaaa45722 жыл бұрын

    A mi babcia opowiadała. Że jak uciekała to spała na cmentarzach Byłam dzieckiem i pyta lałam przerażona czy się nie bała?? Mówiła że trzeba się bać żywych a nie umarłych. A jakieś 12 lat temu kiedy jeszcze żyła opowiadała o tamtych czasach śpiewała piosenki po niemiecku i i liczyła po niemiecku... Ale co wczoraj czy dziś jadła to nie pamiętała... Dziś jej nie ma a szkoda... Zawsze będę ja wspominać jak miękkie płomienie świec....

  • @MatiVonJuning
    @MatiVonJuning3 жыл бұрын

    W 1939 było trochę podobnie jak teraz, mówienie o patriotyzmie kult wodza, wmawianie wielkiej potęgi, żadnego guzika nie oddamy, po czym wybucha wojna PIERWSZE co robią politycy i dowódcy planują zabrać co się da i cyk na Węgry a stamtąd do Wlk Brytanii by stamtąd dalej wmawiać Polakom by walczyli ginęli za tych co ich wmanewrowali w wojnę co doprowadzili do wymordowania milionów Polaków bo woleli stroszyć piórka i wmawiać potęgę jaką od 17 wieku już nie jesteśmy, a najgorsze co zrobili to PIERWSI uciekli jak szczury z tonącego okrętu....

  • @kubaz6340
    @kubaz63403 жыл бұрын

    Czysto teoretycznie: ciekawie byłoby usłyszeć tak mądrze i rzetelnie przygotowane porównanie II wojny do III, którą jak niektórzy twierdzą, teraz mamy. Motywy, zyski, straty, zachowanie ludzi, wytłumaczenie cenzury, która jest na wysokim poziomie. Niestety ten czysto teoretyczny film i tak prawdopodobnie byłby przez cenzurę zablokowany. Pozdrawiam ;-)

  • @miceliusbeverus6447

    @miceliusbeverus6447

    3 жыл бұрын

    Gorzej - on zostałby tak ocenzurowany, że nabrałby odwrotnego znaczenia :-)

  • @GinsengStrip-wt8bl

    @GinsengStrip-wt8bl

    3 жыл бұрын

    Jeśli mamy teraz wojnę to jest ona czwarta a nie trzecia. Skoro dzisiejsze wydarzenia na świecie chcesz klasyfikować jako wojnę to poprzednia zimna wojna spełnia wszystkie warunkim

  • @patryk7504
    @patryk75043 жыл бұрын

    A teraz pytanie kto by uciekał a kto by walczył za Polskę? Co nasi politycy by w tej sytuacji zrobili ? Fajny materiał, Pozdrawiam

  • @januszguu7930

    @januszguu7930

    3 жыл бұрын

    A co by mieli zrobić ? Jak nawet w czasach pokoju nas sprzedają

  • @Miszor420

    @Miszor420

    3 жыл бұрын

    No, bo lepiej żeby osoby decyzyjne w czasie wojny ginęły na pierwszej linii. Fajne slogany, ale nie ma nic dziwnego w tym, że rząd się ewakuuje w podczas wojny

  • @vanhelsing4674

    @vanhelsing4674

    3 жыл бұрын

    @@Miszor420 Wreszcie ktoś z sensem gada

  • @paulinan665
    @paulinan6653 жыл бұрын

    Super, że Polimaty wróciły 👌 przeszła mi myśl przez głowę, że Wołoszański się pojawi (w końcu temat wojenny), ale jest Radek w pełnej krasie. Brawo :D

  • @Pingijno
    @Pingijno3 жыл бұрын

    Najbardziej mnie denerwuje jak niektórzy ludzie gloryfikują wojnę poprzez honor, brawurę i zwycięstwo, ale zapomina że codzienność wtedy staje się koszmarem, i rozpacz mogłaby dotknąć każdego zwykłego, już ucywilizowanego obywatela. Nie po to staramy się uczyć strategii dyplomatycznych, żeby znowu szykować się na te trzy cnoty przeze mniewymienione.

  • @rogalswietomarcinski
    @rogalswietomarcinski3 жыл бұрын

    Gdybym miał te 6 dolarów, to bym sobie życie inaczej ułożył.

  • @JaceQ45

    @JaceQ45

    3 жыл бұрын

    Za 6 dolarów to w ogóle życie można sobie na nowo ułożyć. A kiedyś może nawet zostać milionerem jeśli zainwestować by te dolary w kryptowaluty.

  • @MrSzpinak007
    @MrSzpinak0073 жыл бұрын

    W KOŃCU !!! Wołoszański powrócił - tęskniłem :) (proszę traktować jak komplement)

  • @MsDriftaway

    @MsDriftaway

    3 жыл бұрын

    No nie wiem, czy to komplement... Wołoszański był tajnym współpracownikiem SB ;)

  • @MrSzpinak007

    @MrSzpinak007

    3 жыл бұрын

    @@MsDriftaway w sumie nie wiedziałem ..ale trzymając sie pozytywów mial swój klimat prowadzenia opowieści - Radzio go przebil i stworzył własny standard :)

  • @Ciasteczkowyyy

    @Ciasteczkowyyy

    3 жыл бұрын

    Polecam kanał History Hiking :)

  • @izabelamaria1400
    @izabelamaria14002 жыл бұрын

    Czas nie leczy ran tylko co najwyżej może je załagodzić. Moja babcia nigdy nie pogodziła się z tym, że jej ojciec został zamordowany w Auschwitz, a moja druga babcia miała koszmary do końca życia. Dzieci naszych dziadków, czyli nasi rodzice może nie przeżyli osobiście wojny, ale na pewno jej skutki takie jak bieda, wszechobecne ruiny, opowieści rodzinne, również wpłynęły na nich - ich sposób życia i myślenia. Kiedyś nie było takiego wszechobecnego marnotrastwa jak teraz. Kiedyś ludzie byli może nieco sztywni, ale bardziej szanowali drugiego człowieka, byli bardziej pomocni. Teraz to większość relacji dzieje się w mediach społecznościowych. Ludzie, pomimo trudności i skutków wojny, mogli na sobie polegać, nie byli sami. Teraz mamy pandemią samotności i depresji przy otaczającym nas przesycie.

  • @mariojurek7196
    @mariojurek71962 жыл бұрын

    No co się działo w głowach tych ludzi? Zamiast iść na spacer z ukochaną osobą i lub dziećmi, trzeba było złapać za broń i iść bronić kraju nie mając pewności czy jeszcze kiedyś będzie okazja powiedzieć najbliższym, że się ich kocha. I wszystko jak zwykle przez decyzje polityków! Prawda jest taka, że to politycy i władcy przeróżnych państw zawsze odpowiadają za wszystkie wojny, choć sami osobiście nigdy z karabinem nie biegają, bo w bunkrach jak szczury pochowani siedzą. Giną zwykli ludzie ojcowie, synowie, mężowie i kawalerowie, ale zwykli Kowalscy. Natomiast na kartach historii zapisują się tylko nazwiska tych którzy rozkazy wydawali, robiąc z nich bohaterów. O zwykłych ludziach nikt nic nie wspomina.

  • @sebeksebek7547
    @sebeksebek75473 жыл бұрын

    Jeżeli chcesz na kogoś liczyć to licz na siebie bo inaczej wyjdziesz na tym jak my w 1939 roku i Afgańczycy którzy zaufali obcym w 2021 roku.

  • @piotrwojdelko1150

    @piotrwojdelko1150

    2 жыл бұрын

    ptoblem w tym ,ze Afganczycy nie zaufali a szkoda

  • @maciekk3894
    @maciekk38943 жыл бұрын

    Ciekawy materiał. Myślę, że poszukanie informacji w swoim smartfonie wcale nie musi zakończyć się znalezieniem wiarygodniejszych informacji niż w gazetach i radiu w '39. A propos 15:05 i apelu Stefana Starzyńskiego o 600 ludzi przed Pałacem Mostowskim, to czy nie chodziło o to przemówienie z 12 września? - kzread.info/dash/bejne/qHis0c2BeJPRlco.html Tych 600 ochotników nie miało być do budowy umocnień, ale do zwykłej walki z karabinem w ręku.

  • @PlastikPL
    @PlastikPL2 жыл бұрын

    miło po słuchać kogoś mądrego w dobie takiego internetu, jest treść, jest głębia, piękny przekaz. W Warszawie już nie będzie takiej wspólnoty, za dużo zjechało się do stolicy marginesu, w tłumie mogą się kryć przed krytyką i opiniami poczciwych i dobrych ludzi.

  • @mateuszzalewski9221
    @mateuszzalewski92212 жыл бұрын

    Wstęp do Twojego filmu przypomniał mi pewien polski film - "Jutro idziemy do kina" - moim zdaniem świetnie oddaje on to o czym mówiłeś.