Jak to działa - PLOTER - Fabryki w Polsce

Фильм және анимация

Wielkoformatowe centra obróbcze, nazywane są również routerami lub ploterami przemysłowymi. Są to obrabiarki CNC o dużych obszarach roboczych przeznaczonych do obróbki materiałów w postaci płyt. Najczęściej są to frezarki, ale nierzadko posiadają również głowicę tnącą z nożem oscylacyjnym lub inne dedykowane agregaty do specyficznych zastosowań.
W zależności od konfiguracji i wyposażenia obrabiają metale, tworzywa sztuczne, materiały kompozytowe i drewnopochodne. Obróbka może odbywać się za pomocą obróbki wiórowej lub bezwiórowej. Obróbkę wiórową wykonuje obracający się frez i stosuje się ją do frezowania materiałów takich jak metale i twarde tworzywa sztuczne. Materiały o mniejszej twardości można wycinać nożem i tę technologię stosuje się do wycinania, gumy, pianek, gąbek, elastomerów, tkanin czy materiałów uszczelkarskich.
Firma Kimla produkuje swoje centra na bazie stalowych monolitycznych korpusów obrabianych w jednym mocowaniu na ciężkich frezarkach bramowych. Maszyny Kimla mogą dzięki temu być używane bez specjalnego fundamentowania.
Najnowszym osiągnięciem firmy Kimla jest zastosowanie w wielkoformatowych centrach obróbczych magnetycznych napędów liniowych. w każdym aspekcie przewyższają one rozwiązania tradycyjne. Są bardzo szybkie, dokładne, zużywają mniej energii i są niemalże wieczne. Nie zużywają się ponieważ nie mają elementów mechanicznych współpracujących ze sobą, a pola magnetycznego zużyć przecież nie można. Liniały pomiarowe pracują w trybie absolutnym i mają rozdzielczość 1nm. Dzięki temu maszyna nie wymaga referencjonowania po załączeniu, a dokładność i płynność ruchu jest na bardzo wysokim poziomie.
Wielkoformatowe centra obróbcze Kimla mogą być wyposażone w jedną lub więcej głowic roboczych. Poza wrzecionem mogą to być głowica tnąca, bigująca, pisząca czy gwintująca. Są one mocowane na dodatkowej osi Z lub na windzie automatycznie opuszczającej daną głowicę z osi Z wrzeciona głównego.
Najbardziej uniwersalne wrzeciono ma moc 9kW i obroty 1.000 - 24.000 rpm. Do cięższych zastosowań dostępne są wrzeciona o mocach do 30kW. Do wyboru są stożki narzędziowe ISO30 lub HSK63.
Magazyn narzędzi może występować w wersji liniowej i rewolwerowej. Podstawowa wersja posiada magazyn do 10 narzędzi ale może być rozbudowany do 32 narzędzi.
Aby obróbka mogła być wydajna, stabilna i dokładna niezwykle ważne jest mocowanie materiału na stole. Obrabiane płyty mają najczęściej duże wymiary. W takim przypadku mocowanie mechaniczne na krawędziach nie pozwoliło by na stabilne i sztywne mocowanie na środku materiału. Dlatego większość wielkoformatowych centrów obróbczych Kimla wyposażona jest w rastrowe próżniowe stoły montażowe. Stoły takie mogą być podzielone na wiele stref ssania załączanych niezależnie. Ponadto każda strefa podzielona jest na sekcje z kolektorami ssącymi, w których znajdują się metalowe gwintowane wkładki umożliwiające w razie potrzeby mechaniczne przykręcenia detali lub przyrządów montażowych czy imadeł.
Dzięki możliwości szerokiego zastosowania maszyny te są niezwykle popularne. Wykorzystywane są nie tylko w przemyśle, ale także w innych branżach, m.in. stolarskiej, meblarskiej czy reklamowej.
--
Portal : fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Jak działa laser Kimla? - Fabryki w Polsce EXTRA
Jak działa myjnia przemysłowa? - Fabryki w Polsce EXTRA
Polskie lasery światłowodowe - Fabryki w Polsce
#ploter #kimla #frezowanie

Пікірлер: 33

  • @fabryki
    @fabryki3 жыл бұрын

    Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie. Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈 Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału. Zobacz, co u nas słychać 👇 Facebook: bit.ly/2ur7xLQ LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH Portal: fabrykiwpolsce.pl Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE

  • @grzegorzmierzwa2802
    @grzegorzmierzwa28023 жыл бұрын

    Pracuje na takim ploterze już 1,5 roku. Fajny sprzęt :)

  • @MissRaspBerry7
    @MissRaspBerry73 жыл бұрын

    Wygląda super.

  • @TheKapitanMajtas
    @TheKapitanMajtas3 жыл бұрын

    1:08 to konstrukcja spawana jak by nie patrzeć, monolityczny byl by raczej odlew

  • @kamskam908

    @kamskam908

    3 жыл бұрын

    Pan Kimla ma swoje autorskie rozwiązania jak przykładowo sterowanie od frezarki do Waterjeta gdzie niestety takie oprogramowanie się nie sprawdza ;). Nie twierdze, że ta Kimla jest zła, ale takiego makaronu na uszy ciezko słuchać.

  • @piterstg
    @piterstg3 жыл бұрын

    fajny materiał

  • @hansolo8919
    @hansolo89193 жыл бұрын

    Pozdrawiam

  • @cdxa5862
    @cdxa58623 жыл бұрын

    No fajne robią sprzęty, ale to nie jest odpowiedz na tytułowe pytanie.

  • @Blejk_Karington

    @Blejk_Karington

    3 жыл бұрын

    Przecież opowiedziano jak działa 😁 tłumaczenie elektroniki sterującej i tak bez sensu by było

  • @gameover1300
    @gameover13003 жыл бұрын

    Co to za odcinek? Prezentacja produktu/ firmy? Chyba nie taki był zamysł tego kanału.

  • @fabryki

    @fabryki

    3 жыл бұрын

    To jest nasz nowy format Extra. W nim prezentujemy urządzenia i różne rozwiązania okołoprzemysłowe.

  • @KonkretnyV
    @KonkretnyV3 жыл бұрын

    Co jak co ale sztywny ploter z ATC na kilka narzędzi to coś pięknego!

  • @karolmarcinek665
    @karolmarcinek6653 жыл бұрын

    Co sie czepiliście że reklama?!! Nawet jesli to reklama i autor dostaje za nią pieniądze to bardzo dobrze bo wg mnie robi świetną robotę, jezdzi po kraju, nusi mieć sprzęt do nagrywania itd. Co? Myślicie że on ma to za darmo??

  • @danielpoweska6604

    @danielpoweska6604

    3 жыл бұрын

    @@user-ib8hk1en4c nie jestem w branży i mi się nawet spodobało, zawsze mnie na przykład ciekawiło jak to jest mocowane, że wycięte detale się nie przesuwają i teraz już wiem. W jednej z firm w której pracowałem była prasa cnc, i ona np nie docinała tylko zostawiała parę mm "włoska"

  • @kamskam908
    @kamskam9083 жыл бұрын

    Materiał sponsorowany? według mnie typowy bełkot Pana Kimla, znam tą firmę i śmiało można by zrobić odcinek o produkcji plotera, a nie reklamę firmy, że ich plotery są najlepsze.

  • @bloodi6853

    @bloodi6853

    3 жыл бұрын

    Sądzę że na tym kanale 90 procent to sponsorka

  • @1stoned1

    @1stoned1

    3 жыл бұрын

    Właściciel mówi dokładnie to samo tylko płynniej 😉

  • @Noneedtoargue86

    @Noneedtoargue86

    3 жыл бұрын

    U nas mamy ploter z Kimla i cóż.... psuje się... chociaż był nowy to już po pół roku wymiana silnika dc ( na gwarancji). Potem serwo i inne błedy usuwane zdalnie...

  • @vrs5931
    @vrs59313 жыл бұрын

    Ja widzę i słyszę reklamę firmy Kimla a nie jak działa ploter.

  • @grein6156
    @grein61563 жыл бұрын

    Zund forever!

  • @DanioOxMetin2
    @DanioOxMetin23 жыл бұрын

    Nagrajcie o tym Jak powstaje Ser Królewski z Sierpca

  • @Jura5555

    @Jura5555

    3 жыл бұрын

    A czemu właśnie ser królewski z Sierpca.Coś z nim jest nie tak czy chcesz wiedzieć jak powstaje

  • @zombiak1616
    @zombiak16163 жыл бұрын

    fajny materiał ale jest kilka ale, ploter to nie centrum, "miękkie" materiały z powodzeniem można frezować, ploter moze zostać wyposażony też w laser, palnik, dyszę tnącą wodą (dokładniej ze ścierniwem), i wiele więcej, magazyn narzędzi moze mieć kilka innych form, no i najważniejsze zaco sama kimla powinna dostać klapsa bo u siebie na stronie też o tym nie wspominają, te magnetyczne napędy owszem są dokładne ale dlaczego nigdzie nie wsponinacie o ich wadach tj niska siła pociągowa, na takim napędzie ujedzie laser i jakiś malutki frezik ale jakby się chciało zastosować duże glowce to pozamiatane

  • @OIOM-SERWIS
    @OIOM-SERWIS3 жыл бұрын

    Po obejrzeniu 4 filmów da się spostrzec, że zawiewa sponsoringiem..... Plusem jest to, że promujecie polskie marki (dużym plusem) Wypuśćcie pilotażową serię kilku odcinków w języku (nie napisy a lektor) angielskim..... Zapłaćcie za promocję, a za tłumaczenie niech zapłacą przedmiotowe firmy ;-) Jak zadziała, to poproszę 1% z czystych zysków ;-) .... a ja tym czasem oglądam dalej.... i pozdrawiam ;-)

  • @sebastiannowicki2514
    @sebastiannowicki25143 жыл бұрын

    Byłem operatorem takiej maszyny ^^

  • @romanjastrzebski5513
    @romanjastrzebski55133 жыл бұрын

    Co to znaczy "pracują w trybie ABSOLUTNYM" ?

  • @dawid6120

    @dawid6120

    3 жыл бұрын

    Są enkodery inkrementalne i absolutne Inkrementalny ustala swoją pozycję od danego punktu, maszyna musi dotknąć czujnika w krańcowej pozycji i od tego miejsca liczy jak daleko jedzie, jak wyłączysz i włączysz maszynę trzeba ją na nowo referencjonować czyli "dotykać" tego czujnika Enkoder absolutny to taki który zawsze wie gdzie się znajduje nawet jak utraci zasilanie dlatego nie trzeba go referencjonować Dla zobrazowania, jakbyś zamknął oczy, dotknął ściany i od niej liczył ilość kroków to działasz jak enkoder inkrementalny Jak masz otwarte oczy i widzisz gdzie jesteś to działasz jak enkoder absolutny

  • @romanjastrzebski5513

    @romanjastrzebski5513

    3 жыл бұрын

    @@dawid6120 Dzięki ! Jak zacząłem czytać , to myślałem, że ze mnie kpisz. Ale odrobina skupienia i cierpliwości czynią cuda . Pozdrawiam.

  • @romanjastrzebski5513

    @romanjastrzebski5513

    3 жыл бұрын

    @@dawid6120 - ... wiesz, albo jesteś nauczycielem, albo powinieneś nim zostać . Naprawdę masz dar przekazywania wiedzy.😉👍. To są Twoi uczniowie - 👩‍🎨👩‍🎨👩‍🎨👩‍🎨 a to ich wyprawki szkolne - 😁📚📚📚📚😁💼💼💼💼😁.

  • @ukasz3902
    @ukasz39023 жыл бұрын

    zaczyna się ... reklama zamiast ciekawostek i informacji , sugeruje jeszcze dodać nazwę firmy, tak z 10 razy

  • @qazzxc8813
    @qazzxc88133 жыл бұрын

    Masakra. Ten kanał to juz przesada. Czysta reklama jak z katalogu produktu. Unsub

  • @krzysztof8095

    @krzysztof8095

    3 жыл бұрын

    Na czymś muszą zarabiać. A jakoś na ich stronie brak informacji o dotowaniu przez państwo :) Przerwy na reklamę też są irytujące (jak trwają po 25 minut) a film się ogląda.

  • @MAXIPROJEKT

    @MAXIPROJEKT

    3 жыл бұрын

    Przecież takie jest założenie kanału. Myślisz że komuś chciałoby się to robix za "kasę z reklam na YT"

Келесі