Jak Słowianie Zmienili Świat? Wpływ Mitologii Słowiańskiej na Twoje Życie i Kulturę

Mitologia słowiańska na co dzień: jak wpływa na naszą kulturę i tożsamość.
Czy wiesz, że słowiańska mitologia jest bogata i fascynująca, a jej ślady można znaleźć w wielu aspektach naszego życia? W tym filmie przybliżę Ci niektóre z najciekawszych i najbardziej znanych wierzeń, tradycji i opowieści z mitologii słowiańskiej, a także pokażę, jak żyją one w naszej kulturze, języku i tożsamości.
#mitologiaslowianska #słowianie
Jeśli lubisz moje filmy i chcesz, żebym mógł tworzyć więcej, zapraszam Cię do mojego profilu na Patronite. Patronite to portal, który umożliwia mi pozyskiwanie comiesięcznego wsparcia od osób, które cenią moją pracę. Dzięki temu mogę się skupić na tym, co robię najlepiej, a Ty możesz liczyć na więcej ciekawych treści. Link znajduję się poniżej. Dziękuję! 😊
patronite.pl/tajemnicemitologii

Пікірлер: 569

  • @kazepl8988
    @kazepl898810 ай бұрын

    Zanim obejrzę dalej muszę napisać jedno. Od kilku lat czuje pewną pustkę i wiem że nie jestem jedynym który czuje potrzebę poznana historii swoich przodków. Niestety obca kultura i wierzenia zrobiły swoje, a to co pozostało jest zwyczajnie nie wiele. Bardzo chciałby poznać dzieje swoich przodków, a gdy szukam informacji, to znajduje więcej pytań, niż odpowiedzi. A w dodatku jest wiele osób które szerzą czyjeś różne teorie. Nie ma zgodności i konkretnych informacji. Uczyłem się kiedyś w szkole o Grecji, Rzymie itd. i zapewne jest tak do dziś. A powinno się uczyć o naszych przodkach, bo to jest ważne. Tak czy siak cieszę się że ludzie poruszają ten temat. Szkoda tylko że tak wiele zatracono przez wojny, zabory czy obcą religie.

  • @rotsuuu

    @rotsuuu

    10 ай бұрын

    Kiedy robiłam z rodziną badania genetyczne i okazuje się, że nawet z rodziny męża, która pochodzi z Kujaw jest ogrom genów chociażby wikingów. U mnie za to poza wikingami, scytami, najwięcej jest genów Galów z rejonu Francji i Szwajcarii. Z tych wszystkich ludów jedynie wikingowie zostawili po sobie mniej więcej jasny obraz wierzeń i zwyczajów. "Przodkowie" to bardzo więc w naszych czasach obszerne wyrażenie, chociaż jedno się nie zmieniło - nie ma tam za grosz genów Żydów, a co dopiero szukać takich, którzy jako pierwsi wyznawali chrześcijaństwo. Czas wrócić do europejskich korzeni.

  • @margaritablanda9646

    @margaritablanda9646

    10 ай бұрын

    ​@@rotsuuuZobacz.. poznaj prawdę.... zdrawiam

  • @raijapiettrzak8321

    @raijapiettrzak8321

    10 ай бұрын

    Wszystkie święta jakie obchodzisz są słowiańskie tylko nieudolnie przykryte chrześcijaństwem

  • @catpar5004

    @catpar5004

    10 ай бұрын

    @@rotsuuumożesz podać namiary na badania genetyczne? Tez chciałam zrobić

  • @WojciechB4638

    @WojciechB4638

    10 ай бұрын

    ​@@catpar5004Poszukaj w internecie. ,,Badania genetyczne,,. Jest duży wybór różnych firm i cen. Podyskutuj na forach, zapytaj o opinie. Wszystko zależy od tego ile masz pieniędzy i jak daleko chcesz wejść.

  • @beatriceschmid9
    @beatriceschmid99 ай бұрын

    Hello, I just found this video and I'm thrilled. I'm trying to translate as much as possible because I don't speak Polish, but my husband is Polish and I'm always astonished that he knows only very little about mythology and heritage. But when I'm looking for it it makes me so excited what beautiful world is hiding there from me. Please send more, share with us, it's time that we free ourselves from the bondage of -isms, wars, fascists, Nazis, church and whoever else is trying to tell what our ancestors believed in. In my opinion the language which speaks the truth is to be found in the richness of the stories, food, music and the land itself. Poland is so rich in all of this. And it's my pleasure and my privilege to be part of this big Slavic family by blood and by family. Thank you for your beautiful work.

  • @gr_rh6036

    @gr_rh6036

    9 ай бұрын

    Yes, yes, yes❤

  • @gabrielazareba2822
    @gabrielazareba282210 ай бұрын

    Chcemy drugą część! ❤ Jak to się ogląda to czuć jak budzi się Słowiański zew🙊

  • @szczepankorzuchowski329

    @szczepankorzuchowski329

    10 ай бұрын

    No cóż, ten słowiański zew jest "wzmacniany" przez władze naszego kraju milionami wiz "zarobkowych" z krajów ciemnoskórych.

  • @MagorzataCiesiokiewicz-jm4gx

    @MagorzataCiesiokiewicz-jm4gx

    9 ай бұрын

    Super. Pierwszy raz widzę coś takiego. W prostych słowach skondensowana wiedza. Interesuje się slowiańczyną ale trudno znaleźć konkrety. Poproszę drugą część i dzieki za film😊

  • @szczepankorzuchowski329

    @szczepankorzuchowski329

    9 ай бұрын

    @@MagorzataCiesiokiewicz-jm4gx No to Pani nareszcie znalazła właściwe źródło konkretów. Ale czy Pani nie zauważyła, że na ten przykład, nie trzeba wiele wysiłku, aby dowiedzieć się o kulturze Rzymian, Greków, czy nawt Mongołów lub Chińczków? O Słowianach też wiadomo z kronik starożytnych podróżników: Luźno rozrzucone po borach i puszczach plemiona, wierzące w drewniane totemy. Dodajmy do tego analfabetyzm i ma Pani najwazniejsze "konkrety"! - pozdrawiam!

  • @Ta-od-muzyki

    @Ta-od-muzyki

    6 ай бұрын

    @@szczepankorzuchowski329a to, że wielki Mieszko, który był ponoć wikingiem, wcale nie zastąpił słowiańskiej kultury przez sojusznicze małżeństwo z Dobrawą, wcale nie. To wcale nie jest 1000 lat wykruszania pierwotnych tradycji przez wszelkie wydarzenia polityczne. To przecież teraz się dzieje XD

  • @dagmara1776
    @dagmara177610 ай бұрын

    Mega! Proszę o więcej. Tego powinni uczyć nas w szkołach. Mam nadzieje, że ludzie zaczną bardziej pielęgnować nasza tradycje ❤

  • @vlogi3276
    @vlogi327610 ай бұрын

    Wróćmy wszyscy do korzeni i pielęgnujmy to co jest prawdziwie NASZE ❤❤❤

  • @andrzejrakowski-vy4jg

    @andrzejrakowski-vy4jg

    10 ай бұрын

    No dobrze ! To proszę mi powiedzieć czy jak napiszę tutaj najprawdziwszą prawdę Słowianina to pujdziesz za tym ,czy raczej wyśmiejesz i powiesz ,że jestem wariatem i wolisz pozostać przy wierzeniach Rzymskich ?

  • @mikaelmoss1233

    @mikaelmoss1233

    9 ай бұрын

    napisz, ciekawiśmy. @@andrzejrakowski-vy4jg

  • @o3018

    @o3018

    9 ай бұрын

    ​@@andrzejrakowski-vy4jga jaka to prawda?

  • @Leniwytasiemiec

    @Leniwytasiemiec

    9 ай бұрын

    @@andrzejrakowski-vy4jg *pójdziesz

  • @cetus4449

    @cetus4449

    9 ай бұрын

    Będziesz rzucać strawę skrzatom?

  • @boggy2510
    @boggy251010 ай бұрын

    Fantastyczny film o naszych korzeniach. Swietnie opowiedziana mitologia, bardzo dobrze sie tego slucha. Prosimy o wiecej, chcemy drugiej czesci😊❤

  • @ewakucybala5652

    @ewakucybala5652

    9 ай бұрын

    Popieram w100%

  • @aleksandraporebska8370

    @aleksandraporebska8370

    4 ай бұрын

    Rzeczywiscie gdyby te opowiesci historie Slowian z ich wierzeniami tradycjami uroda ludzi przyrody sfilmowac byloby milo ogladac i dowiedziec sie sqojej historii

  • @justynawojcik992
    @justynawojcik99210 ай бұрын

    Bardzo ciekawy film, piękne grafiki, aż chciałoby się oglądać serial o Słowianach i naszej kulturze. Kocham to, że mamy taką barwną kulturę, pełna magii i takiego szacunku do przyrody. Wkurza mnie to, ze Chrześcijaństwo tak to wszystko przykryło i przerobiło pod swoje potrzeby. U mnie w regionie dużo z tych tradycji nadal funkcjonuje ale pod szyldem kościoła. Dożynki, wróżby andrzejkowe, równonoc letnia i ogniska, mój tato ciagle wspomina o Bolku z zza pieca który robi mu psikusy no i Szczodre Gody które znamy wszyscy tylko teraz zamiast duchów przodków wprasza się Jezus. Chce więcej takich treści :) Super robota.

  • @annanita1120

    @annanita1120

    10 ай бұрын

    Nawet te zapożyczone/dostosowane do chrześcijaństwa już zanikają. Szkoda, że ludzie nie pielęgnują tradycji, która nam jeszcze pozostała.

  • @zotakocankal781

    @zotakocankal781

    9 ай бұрын

    Jezus nigdzie się nie wprasza tylko KK przystosował opowieść o Nim na swoje potrzeby zarządzania narodami świata. Nasi przodkowie, chcąc-niechcąc dostosowali się do tego pod różnorakim przymusem. Pomietam z lekcji historii temat "Pogrom pogan" na której nie mogłam pojąć kto to są poganie. My jesteśmy Słowianie, żyjemy tu w Polsce, chodzimy do kościoła obchodzimy święta kościelne więc kim Oni są, że KK musiał Ich pogramiać i za co. Na tę wiedzę musiałam czekać jakieś 40 lat.

  • @cetus4449

    @cetus4449

    9 ай бұрын

    Bierzesz sztuczne, kolorowe bajeczki za rzeczywistość.

  • @krisfekete4940

    @krisfekete4940

    8 ай бұрын

    Za bardzo romantyzujesz, praktyki tamtych czasów miały także swoje mroczne strony, na przykład według kronikarzy, jako żona takiego Słowianina mogłabyś dopełnić swojego żywota w dniu jego pogrzebowin z obciętą głową, ogólnie reaktywacja tych kultów i adaptacja ich do naszych czasów mija się z celem, w dzisiejszym świecie nie ma już miejsca na pogański animizm, obecnie siły natury są przedmiotem badań naukowych, a nie obiektem ślepej wiary. Za dużo już rozumiemy, żeby wrócić do malowanej dechy.

  • @cetus4449

    @cetus4449

    8 ай бұрын

    @@zotakocankal781 Nie wiem kto cię uczył historii, ale ci biedni "gromieni" poganie urządzali ciężkie rajdy na Polskę aż do XIV stulecia paląc, grabiąc i uprowadzając ludzi.

  • @ewamazur4449
    @ewamazur444910 ай бұрын

    Bardzo dziękuję.... Pierwiastek słowiański jest w nas gleboko zakorzeniony.... Wedlug mnie ciągle żywy a my nieco zagubieni w rzeczywistości poszukujemy bo podśwuadomie wiemy ze oprócz dzikiej pogoni o przetrwanie jest coś więcej. Dlatego dbajmy o to co dostaliśmy od przodków w przekazie 🍀 ☀☀☀🍀

  • @mirosawkrol7593

    @mirosawkrol7593

    10 ай бұрын

    Ewa Mazur Czyżby? 1a) ,,Ewa - imię żeńskie(...)w języku hebrajskim, który zapożyczył to imię od Sumerów wywodzi się od rdzenia חוה. Imię wyprowadzane też z arabskiego słowa hajja 'wąż'." - (Wikipedia). 1b) Imię determinuje cały los danego człowieka.

  • @ewamazur4449

    @ewamazur4449

    10 ай бұрын

    @@mirosawkrol7593 :)) serdecznie pozdrawiam

  • @JanNowak-mb8dj
    @JanNowak-mb8dj10 ай бұрын

    Trudno nie oprzeć się przekomnniu że nasi przodkowie stanowili bardzo uduchowiona i spójną społeczność. Panowie Paweł Szydlowski i Jan Bieszk zaszepili we mnie chęć odkrywania historycznych Słowian. Dziękuję za bardzo dobry materiał.

  • @mirosawkrol7593

    @mirosawkrol7593

    10 ай бұрын

    JanNowak-mb8dj ,,...nasi przodkowie...". Czyli którzy? 1a) ,,Jan (stgr. Ἰωάννης od hebr. rdzenia יחנ) - imię męskie pochodzenia biblijnego. Po hebrajsku יוחנן" - (Wikipedia). 2b) Imię determinuje cały los danego człowieka.

  • @kitrevart1956

    @kitrevart1956

    9 ай бұрын

    ​​@@mirosawkrol7593Ma taki imie bo rodzice mu wybrali i niestety się zatarły nasze. Więc nie ma co ubliżać komuś z definicji imienia. Gdyb chrześcije nie wyparli to by w tych czasach inaczej to wyglądało zapewne

  • @dagmaraaz
    @dagmaraaz10 ай бұрын

    Jak ja się ciesze widzac ze prawda wreszcie jest mówiona coraz częściej...nasze dna rezonuje z naszą kulturą i tak zawsze będzie...jesli żyjemy w prawdzie to wiara przodków bedzie w naszym sercu...tak samo jak nasza kultura. Sława

  • @gr_rh6036

    @gr_rh6036

    9 ай бұрын

    Dokładnie jest tak, jak piszesz.

  • @Damiann14
    @Damiann1410 ай бұрын

    10/5 brawo ciagle mi brakuje tego skad naprawde pochodzimy

  • @ingridsvienta5825
    @ingridsvienta582510 ай бұрын

    Super, ďakujem. Pozdravujem zo Slovenska🇸🇰 a čakám na 2 časť

  • @Percy12623
    @Percy1262310 ай бұрын

    Super materiał. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile tych wszystkich rzeczy dotrwały do dzisiaj

  • @marcomarco5056

    @marcomarco5056

    10 ай бұрын

    Dokładnie BIOTAD PLUS team💪💪

  • @Merywindow
    @Merywindow9 ай бұрын

    Jako etnograf muszę przyznać,że film bardzo dobrze zrobiony. Pisałam pracę na podobny temat. Zapraszam Pana do współpracy

  • @ladyarachne5849
    @ladyarachne584910 ай бұрын

    Bardzo bym chciała poznać zycie takiego słowiana od urodzenia do śmierci...czy były święta zwiazane z urodzeniem dziecka,takie codzienne życie ich..... Odcinek super i czekam na wiecej bo aż łakne wiecej wiadomości o tym jak żyliśmy dawno temu....

  • @piotrpawlikowski6397
    @piotrpawlikowski639710 ай бұрын

    Od pewnego czasu interesuje się kulturą Słowian i ich wierzeniami. Cieszę się że zaczyna powracać rodzimowierstwo bo tak na prawdę w tych wierzeniach jest kolebka naszej kultury. Jakby nie patrzeć jest to jedna z bardziej tajemniczych kultur na świecie. Chciałbym żeby się udało odkryć coś co faktycznie nam przybliży nasza kulturę praojców bo sądzę że jest to bardzo bogata historia, która została skutecznie zatarta przez wiarę w której teraz wyznajemy

  • @cetus4449

    @cetus4449

    9 ай бұрын

    Jeśli naprawdę się tym interesujesz, to nie możesz nie wiedzieć, że cały ten wtórny folklor, pomieszany ze współczesnym fantasy, to nie są żadne "pierwotne" wierzenia. Bardzo mało nauce wiadomo o wierzeniach Słowian. Wiemy jednak, że inaczej rozwijały się obyczaje religijne Słowian nad Łabą i Bałtykiem, a inaczej nad Dnieprem. O tym co wierzyli ludzie, żyjący później pod panowaniem rodu Piastów to już w ogóle możemy zaledwie snuć domysły. Wiele wskazuje na to, że Słowianie uznawali istnienie jednej, odległej i bliżej nie sprecyzowanej siły boskiej, nadrzędnej wobec świata. Natomiast słowiańską codzienność zaludniały przeróżne nadprzyrodzone siły i stwory, w zależności od regionu i tradycji lokalnej. To tłumaczyłoby brak panteonu i zorganizowanego, świątynnego kultu. Owszem taki występował, ale wyłącznie nad Bałtykiem, gdzie Słowianie spotykali się z jednej strony z wierzeniami Skandynawów (też wcale nie tak określonymi jak je popkultura przedstawia) a przede wszystkim ze zorganizowaną formalnie religią chrześcijańską. Widać ot szczególnie u Wieletów i Ranów, których wierzenia formowały się w opozycji do Chrześcijaństwa, wytwarzając nawet pewną formę teokracji, która przynajmniej w pewnym okresie wywierała wpływ na losy Połabia. Słowianie nie stanowili jednorodnego etnosu i nie wykształcili żadnej spójnej mitologii

  • @leszekstefaniak6377

    @leszekstefaniak6377

    9 ай бұрын

    szczególnie te ofiary z ludzi to cos wspaniałego, jest sie czym zachwycac

  • @dorotakwasny6823

    @dorotakwasny6823

    14 күн бұрын

    ​@@leszekstefaniak6377Ofiary z ludzi, jeśli wogóle były to bardzo rzadko, najczęściej z wrogów w podzięce za zwycięstwo.

  • @leszekstefaniak6377

    @leszekstefaniak6377

    13 күн бұрын

    @@dorotakwasny6823 a gdyby to rzadko wypadło akurat na Ciebie? bylabys pewnie zadowolona hehe

  • @unami4302
    @unami430210 ай бұрын

    Noc Kupały jest obchodzone co roku na Podlasiu, a dokładniej w wiosce Narewka, sama osobiście rzucałam wiankiem do rzeki. Polecam każdemu, wrażenia nie zapomniane, wianki, pieśni, ogniska.

  • @user-nb2zz8ue4x

    @user-nb2zz8ue4x

    9 ай бұрын

    W każdym miasteczku są Janki -wianki nad stawem czy rzeką To raczej duże festyny

  • @aleksandraporebska8370

    @aleksandraporebska8370

    4 ай бұрын

    W Beskidach tez sie jeszcze obchodzi tyle ze pali sie ogniska swietojanskie w tym czasie

  • @ukasz4768
    @ukasz476810 ай бұрын

    Te generowane przez A.I. ilustracje robią niesamowity klimat i uzupełnienie dla tej ciekawej serii i wiedzy!

  • @magorzataanzulewicz9050

    @magorzataanzulewicz9050

    10 ай бұрын

    A zauważyłeś że to sztuczne? Komputer się rozkazy i i programuje😅

  • @ukasz4768

    @ukasz4768

    10 ай бұрын

    @@magorzataanzulewicz9050 to jest właśnie A.I., tak to działa 🤣

  • @9GORN1

    @9GORN1

    10 ай бұрын

    A mnie właśnie trochę irytują bo ile są jakościowo naprawdę super to irytujące jest to, że AI robi ludzi zbyt idealnych przez co wszystko się takie plastikowe wydaje. Przynajmniej ja takie mam wrażenie.

  • @szczepankorzuchowski329

    @szczepankorzuchowski329

    10 ай бұрын

    @@9GORN1 Plastikowy jest cały ten kanał z jego Lechistanem analfabetów, bo przecież znajomość pisania i czytania dotarła do Lechistanu wraz z Chrześcijaństwem. To co było przed tym, nie trrudno sobie wyobrazić. Ale komuniści przegrali z Karolem Marksem, Leninem i Stalinem, to teraz sieją propagandę z Lechistanem, jego bóstwami i wierzeniami. A, kto na co zasłużył, niech to ma! Dobrze mu tak!

  • @ignacyaleksandrowicz5474

    @ignacyaleksandrowicz5474

    10 ай бұрын

    Mało jasnowłosych slowianek

  • @eliasbier1970
    @eliasbier197010 ай бұрын

    Jestem Białorusinem i mamy to samo : te same święta i tradycje ( dziady, dożynki etc) i zwyczaje te same.

  • @gr_rh6036

    @gr_rh6036

    9 ай бұрын

    A widzisz. Bo to wszystko wyrosło z jednego korzenia.

  • @markegirski7498

    @markegirski7498

    9 ай бұрын

    Poprawnie powinno być Białoras lub Białoraska bo od RASY czyli KRASY KRASYWYJ KRASNY

  • @user-co8qz3qx4q

    @user-co8qz3qx4q

    9 ай бұрын

    To raczej wszędzie na terenach słowiańskich te święta są podobne. Nie ważne czy katolickie czy prawosławne, bo w idei swojej wyprowadzają się właśnie z pogaństwa słowiańskiego. Chrześcijaństwo to faktycznie ukradło i nieco przeobraziło te święta bo nie mogło skłonić ludzi tak łatwo zapomnieć tradycji przodków. Ja osobiście, ostatnio nie raz się zastanawiałem, czyżby wiara w coś, co ma bezpośrednie przełożenie na świat rzeczywisty (żywioły, przyroda, przodkowie itd) nie było rzeczą sensowniejszą od wiary w Boga na niebie ...

  • @irminakarkub.kubiak5487

    @irminakarkub.kubiak5487

    9 ай бұрын

    przecież jesteśmy wszyscy słowianami

  • @annaszczesliwy451

    @annaszczesliwy451

    8 ай бұрын

    Austryjacy tez mają dożynki

  • @ines1295
    @ines129510 ай бұрын

    Bardzo mi brakowało kanału z historią i mitologią Słowian. Chętnie obejrzę kolejną część :D

  • @annaspisiak8912
    @annaspisiak89126 ай бұрын

    Witam, świetny materiał. Zgadzam się z jednym z komentarzy, przy oglądaniu budzi się słowiańska krew. Mój mąż jest Czechem i w języku czeskim zachowało się więcej słów dotyczących słowiańskich wierzeń, np wigilia do Szczodry dzień. Podczas świąt Bożego Narodzenia w ich telewizji puszczają dużo filmowanych baśni i bajek bazowanych na słowiańskich podaniach. To właśnie po obejrzeniu wczoraj jednego z takich filmów zaczęłam szukać informacji o panteonie słowiańskich bogów. Dziękuję, że autor pomoaga zgłębiać nam wiedzę o naszych korzeniach. Powinni tego uczyć w szkole.

  • @bayronbayron8420
    @bayronbayron842010 ай бұрын

    Dziękuję. Tak i proszę o więcej.

  • @konieczna4656
    @konieczna46566 ай бұрын

    Chciałam napisać, że oczywiście poza samym tematem, merytoryką w przedstawieniu go bardzo urzekła mnie również strona wizualna - muzyka i zdjęcia. Jestem prostym człowiekiem i tak przedstawiony temat milej do mnie trafia😊 dziękuję za super pracę i zainteresowanie mnie historią naszych przodków ❤

  • @user-bv6tj4lx9e
    @user-bv6tj4lx9e5 ай бұрын

    Piękny film, moze byc wzbogacony o ostanio odkryte badania naukowe, ktore dowodzą , jak stara i jak ciekawa jest nasza polska kultura.

  • @skrzynkapanamarcina
    @skrzynkapanamarcina10 ай бұрын

    Świetna seria, proszę o kontynuowanie. Nasz historia jest piękna.

  • @Aleksandra-qq4xb
    @Aleksandra-qq4xb10 ай бұрын

    Kanał, który jest moim nowym odkryciem. Super się słucha i czekam na więcej 😌

  • @KatarzynaBudzinska-te3ts
    @KatarzynaBudzinska-te3ts10 ай бұрын

    Lektor brawo oprawa graficzna brawo dziękuję bardzo i czekam na Dalsze tajemnice mitologii pozdrawiam serdecznie Kasia 😊❤😊

  • @janinawisniewska3166
    @janinawisniewska31668 ай бұрын

    W szkole uczyliśmy się mitologii greckiej i rzymskiej. A czemu nie słowiańskiej. A najbardziej o tym skąd żeśmy przybyli, z jakich terenów. Słyszałam legendę od swoich przodków o Lechu Czechu i Rusie. Jestem ciekawa czy wiecie o tym coś więcej.❤

  • @joaaana6273
    @joaaana627310 ай бұрын

    Film genialny! Chcemy następną część!

  • @Zosia.B
    @Zosia.B10 ай бұрын

    Fajny film, wszystko opowiedziane w bardzo przystępny sposób. Gdy byłam dzieckiem i jeździłam na wakacje na wieś, moja babcia pokazała mi jak się robi "przepiórkę" zwaną kozą, plonkopką, brodą ( brodą Welesa). Jak kazał obyczaj po zżęciu żyta zostawiało się ostatnią kępę żyta, wokół której żniwiarka(ki) tańczyły, a najstarsza z nich skręcały w jedną kępę, kłosami do dołu i związywały wstążką, dekorowały kwiatami. W środku zostawiało się kawałek chleba.

  • @adriannanowak825
    @adriannanowak82510 ай бұрын

    Z niecierpliwością czekam na kolejny filmik 😊😊

  • @oprycha8430
    @oprycha84308 ай бұрын

    Jaką My Słowianie mamy piękna kulturę i tradycje.Pozdrawiam braci i siostry❤

  • @wiesawakowalczyk62
    @wiesawakowalczyk62Ай бұрын

    Dziękuję serdecznie za ogrom pracy❤

  • @romualdulanowski8485
    @romualdulanowski84859 ай бұрын

    Dzięki za film niektóre praktyki i obrzędy dalej są praktykowane w mojej rodzinie czekamy na drugą część zdrawiam po słowiańsku 😀👍

  • @sylwiagrychtol8782
    @sylwiagrychtol878210 ай бұрын

    Super swietny filmik😊 czekam na cz. 2 ❤

  • @FlowerWhiskers111
    @FlowerWhiskers11110 ай бұрын

    Pamiętam, jak za dziecka lało się wosk w Andrzejki... A swoją drogą Ślęża rzeczywiście skrywa wiele sekretów - zdobyłam tą górę już trzy razy i ciągle mnie do niej ciągnie... Ilekroć tam jestem, czuję niesamowitą energię i obecność dawnych Słowian, i mam wrażenie, że nie wszystkie sekrety tego masywu zostały już odkryte

  • @katarzynak-r159

    @katarzynak-r159

    10 ай бұрын

    wiem co czujesz. ja byłam tam kilka tygodni temu pierwszy raz i wiem jedno, chce jeszcze tam wrócić

  • @anetawojtera7584

    @anetawojtera7584

    8 ай бұрын

    Jakie to mogą być sekrety ?

  • @FlowerWhiskers111

    @FlowerWhiskers111

    8 ай бұрын

    @@anetawojtera7584 Ślady dawnych Słowian, a także w górach nieraz znajduje się rzeczy po II Wojnie Światowej

  • @anetawojtera7584

    @anetawojtera7584

    8 ай бұрын

    @@FlowerWhiskers111 a jakie to mogą być ślady Słowian? Jakieś kopce ,doły czy przedmioty ?

  • @FlowerWhiskers111

    @FlowerWhiskers111

    8 ай бұрын

    @@anetawojtera7584 ogólnie różne skały i rzeźby najczęściej spotykane

  • @xmitsu2593
    @xmitsu259310 ай бұрын

    Ludzie się budzą i bardzo dobrze. Dzięki za film❤

  • @jerzynawrot8871
    @jerzynawrot887110 ай бұрын

    Piękne. Czekam na drugą część. Pozdrawiam serdecznie

  • @izabelamikapachta8155
    @izabelamikapachta81559 ай бұрын

    Pięknie i dokładnie opisane zwyczaje. Brawo za pomysł, chęci i dociekliwość. Wijaśniłeś wiele zwyczajów, które znam z dzieciństwa a nie do końca wiedziałam skąd się wzięły. Ciekawa jestem co znaczyło przyozdabianie domów brzozowymi gałęziami na zielone świątki

  • @cezaryczech3817
    @cezaryczech381710 ай бұрын

    Film nie wychodzi poza zwykłe kulturoznawstwo. Słowianie i ludy bałtyckie mają wspólnych przodków z Ariami. Ludy te posiadały starożytną wiedzę. Ariowie powędrowali do Indii, gdzie utworzyli najwyższe kasty kaplanów i wojowników. Spisali też Wedy, które przetrwały do współczesności. Ludy bałtyckie i praslowianskie powędrowały na zachód. Wiedzę przekazywały ustnie z pokolenia na pokolenie. Były też spisane pismem runicznym na drewnianych deseczkach. Przetrwała też w islandzkich sagach, podaniach ruskich starowierców i najsłabiej w słowiańskich legendach. Starożytna wiedza słowiańsko aryjska jest starsza, ciekawsza , bogatsza niż oslawone sumeryjski gliniane tabliczki z pismem klinowym. Sumeryjskie tabliczki opisują bieżące życie ówczesnych ludzi. Wedy i inne przekazują starożytną wiedzę.

  • @superms6973
    @superms69738 ай бұрын

    Jeszcze w latach 80-tych w szkołach topiło się lub paliło marzannę, robiło się wianki z bibuły. To moje wspomnienia z podlaskiego dzieciństwa. Mam nadzieję , że Nasze prawdziwe tradycje odrodzą się i znów poczujemy moc Naszej sławiańskiej krwi!

  • @krystianwacawiak5729

    @krystianwacawiak5729

    6 ай бұрын

    Jestem rocznik 99 i że szkoły pamiętam topienie Marzanny ciekawe jak jest dziś

  • @karolinat4157
    @karolinat41576 ай бұрын

    Jeden z najbardziej wartosciowych filmow, jakie ostatnio widzialam. Mnostwo informacji, ciekawie opowiedziane, no i ten podklad muzyczny. 10/10

  • @user-ks5ob5lh6p
    @user-ks5ob5lh6p10 ай бұрын

    Dziękuję z całego serca i proszę o więcej

  • @thorstenragnarjohansson4611
    @thorstenragnarjohansson461110 ай бұрын

    Film i informacje w nim podobały się. I to bardzo

  • @Roberciqs777
    @Roberciqs77710 ай бұрын

    Ciekawe byly dawne czasy na naszych ziemiach 👍 dzięki i pozdro 🌞🙏

  • @margaritablanda9646

    @margaritablanda9646

    10 ай бұрын

    posłuchaj... poznaj prawdę...

  • @Laburnus

    @Laburnus

    10 ай бұрын

    Poł dnia byś nie przeżył, takie świetne były ;)

  • @user-ij5ri8kk9u
    @user-ij5ri8kk9u10 ай бұрын

    dziekuje💖

  • @woodylipinski9063
    @woodylipinski90639 ай бұрын

    Świetny materiał o Słowianach lub ludziach żyjących na terenie Europy środkowej piękne zdjęcia i przyjemna treść. Tak trzymać.

  • @Slavicami
    @Slavicami10 ай бұрын

    Super, ze coraz więcej osób interesuje się dawnymi wierzeniami naszych przodków natomiast nie wszystkie informacje w tym filmie zostały rzetelnie, powtarzam RZETELNIE sprawdzone. To słowo klucz, tym bardziej jeżeli chodzi o Słowian. Trzeba bardzo uważac z szukaniem informacji aby nie wprowadzać ludzi, którzy chcą powrócić do korzeni w błąd… Nie było czegoś takiego jak runy słowiańskie! Owszem runy były znajdowane na ziemiach Słowian natomiast są one pozostałościami po wikingach, którzy na naszych ziemiach bywali. Osobom, które faktycznie chcą się uczyć o naszych dawnych wierzeniach i zwyczajach polecam Pełke, Szczepanika, Gieysztora! A! I nie było czegoś takiego jak Noc Świętojańska u Słowian… Noc Kupały jak już. Ta pierwsza nazwa została wymyślona przez chrześcijan… I jeszcze jedno, po co mieliby uczyc w szkołach o naszej Mitologii, z którą tak bardzo chrześcijanie walczyli? Przecież lepiej gdyby nie istniała bo jeszcze ktoś odejdzie od obecnej wiary 🤫

  • @magdalenarogowska3857
    @magdalenarogowska385710 ай бұрын

    Cudowny podkast 🫶🏻 a wszystkim zainteresowanym polecam serię książek "Kwiat paproci" K. Berniki Miszczuk. I choc jest to fikcja literacka, to autorka opisała bardzo wiele obrządków i świąt Słowian. 😉

  • @Ada-ze3jx
    @Ada-ze3jx10 ай бұрын

    Bardzo mi się podobał.Prosze o więcej.

  • @agness2004
    @agness200410 ай бұрын

    Bardzo się podobało , aż chce się powrócić do tych tradycji

  • @EinherjerLoki

    @EinherjerLoki

    10 ай бұрын

    Ale nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy trochę poszperać i zgłębić temat.

  • @adamsawka5558
    @adamsawka555810 ай бұрын

    Jedwabiste👍👍👍

  • @izzyf5409
    @izzyf540910 ай бұрын

    Film mi sie spodobal. Poprosze druga czesc ☺ Mnie intersuje jakie czary, przesady i przyslowia zostaly do dzis w powszechnym uzyciu. (Np. "Odpukac w nie malowane drewno" zeby sie nie stalo, to co powiedzielismy).

  • @wisdomenchanters
    @wisdomenchanters9 ай бұрын

    Nadszedl czas by odrzucic chrzescijanska mitologie grzechu, winy i kary. Nasz swiat jest ogrodem obfitosci, magii I piekna… I poganskie tradycje sa przesiakniete moca Matki Natury❤

  • @OlixxxGo
    @OlixxxGo10 ай бұрын

    Super. Pięknie przedstawione 👍 dobra robota

  • @EinherjerLoki
    @EinherjerLoki10 ай бұрын

    Witam. Bardzo się cieszę,że robisz takie filmy,tylko jeden mankament "mitologia słowiańska" to religia. Ma swoje obrzędy, rytuały, pieśni, modły,no i Bogów. Jest pełnoprawną religią,z której chrześcijaństwo zapożyczylo prawie wszystkie święta i obrzędy. Czy nie łatwiej jest mówić religia? Oczywiście niczego nie narzucam,tylko sugeruje. Film super. A co do filmów na ten temat to z wielką chęcią zobaczyłbym druga część.

  • @bartass210

    @bartass210

    10 ай бұрын

    100% racji , wiem ze wychowany jestem w religi chrzescijanskiej (nie bede sie rozwijal) ktora zostala narzucona. Od 1000 lat jestesmy zagubieni , w defensywie my Polacy, slowianie z poludnia, zachodu, wschodu. Nie pozwolmy zeby dokonalo sie to do czego zmierzaja nasi rozni sasiedzi. Szukamy "przyjaciol" nie tam gdzie trzeba. A mamy wiele podobnych nam zagubionych potomków naszych przodków.

  • @szczepankorzuchowski329

    @szczepankorzuchowski329

    10 ай бұрын

    @@bartass210 Uświadomił nam to twóca imperium słowiańskiego ze Wschodu, ojciec demokracji, nasz wieczny przyjaciel, Józef Stalin i jego ZSRR. Dokładnie na tym oparł swoją potęgę! Precz z religią chrześcijańską. Niech żyje gułag!

  • @Robert.Z-et
    @Robert.Z-et10 ай бұрын

    Może odcinek o imionach, ich znaczeniu. Oraz jak imiona dobierano. Przykładowo taka Bogumiła to ta "której los sprzyjał".

  • @margaritablanda9646

    @margaritablanda9646

    10 ай бұрын

    Bogu..Miła.. same słowa mówią ukryte znaczenie. np. po.. zdrawiam. Co specjalnie zostało zmienione. Zdrawiam

  • @Robert.Z-et

    @Robert.Z-et

    10 ай бұрын

    @@margaritablanda9646 słowiańskie słowo "bog" oznaczał dobro, bogactwo. Nie miał nic wspólnego z dzisiejszem Bóg. W późniejszym czasie dopiero zaczęto to utożsamiać z "siłami wyższymi" poprzez przemienienie na bóg jako dawca bogactwa, szczęśliwego losu.

  • @izabelaziokowska5943
    @izabelaziokowska594310 ай бұрын

    Super , bardzo mi się podoba. Poproszę o więcej

  • @MACGOP2000
    @MACGOP200010 ай бұрын

    Film mi się bardzo podobał. Proszę o drugą cześć.

  • @martynazych9930
    @martynazych993010 ай бұрын

    Może coś więcej o miejscach kultu mitologii Słowiańskiej w Polsce jak Góry Herkulesa, Góra Sowia, Kaszuby czy Bieszczady/Sudety ❤

  • @TetesaZwirn

    @TetesaZwirn

    8 ай бұрын

    Efekty zaborów i niszczenia polskiej historii tak jak współcześnie odnośnie holokaustu żydy,szkopy ukraincole itp zainteresowane niszczeniem naszej historii i kultury

  • @Korbowy
    @Korbowy10 ай бұрын

    Klasyczny synkretyzm religijny! Po wprowadzeniu chrześcijaństwa łatwiej było przerabiać stare święta pod nową nazwą niż je rugować ale robiono tak nie tylko na terenach słowiańskich, germańskich itd. Podobne zabiegi zastosowano wśród ludów Ameryki Południowej.

  • @robertpiasecki9696
    @robertpiasecki969610 ай бұрын

    Wspaniały film. Wielkie dzięki za to że jeszcze są osoby które chcą przypomnieć nam naszą słowiańską kulturę i pokazać jak wartościowa i zbliżona Matce Naturze była nasza wiara, która od dłuższego czasu (około 1000 lat) jest zagłuszana. Ciekawostką jest też fakt że nasze słowiańskie świątynie były budowane na miejscach mocy (np. Świątynia na Ślęży była zbudowana na szczycie góry w miejscu gdzie krzyżują się 3 linie geopatyczne pod kątem 120° - sam sprawdzałem różdżkami. Wiedza która znana była naszym przodkom). Co ciekawe, to chrześcijańskie świątynie często powstawały na miejscach słowiańskich świątyń które istniały na tych liniach. Z ciekawości zbadałem położenie historycznych kościołów we Wrocławiu i... leżą one właśnie na takich liniach (znów "zapożyczona" wiedza naszych przodków?). Może można byłoby wykorzystać tą informację w następnym odcinku który, mam nadzieję pokaże się niebawem. Pozdrawiam serdecznie, Robert.

  • @fortunada8406

    @fortunada8406

    9 ай бұрын

    Polecam przeczytać książkę Kod Słowian Nadii Bodesz. , opisuje w w niej jak w Krakowie zostały przejęte miejsca mocy. Dlatego jest tyle kościołów w centrum Krakowa

  • @emilkaemilka7571
    @emilkaemilka75719 ай бұрын

    Dziękuję i proszę o jeszcze ❤

  • @maxmaxowski5299
    @maxmaxowski529910 ай бұрын

    nareszcie cos o naszych bogach pieknie powinnismy wrocic do naszej wiary

  • @Spirit3141

    @Spirit3141

    10 ай бұрын

    nie

  • @wysocki922

    @wysocki922

    10 ай бұрын

    Proponuje wrocic do srania za chalupa . Slowianie tez tak robili.🤣

  • @margaritablanda9646

    @margaritablanda9646

    10 ай бұрын

    ​​​@@wysocki922Twoja wypowiedz Cie zdradza... czarnoglowy... TROLU..8

  • @KingaKucyk

    @KingaKucyk

    10 ай бұрын

    Szkoda, że wiemy o nich tak niewiele 😢

  • @Spirit3141

    @Spirit3141

    10 ай бұрын

    @@KingaKucyk a dlaczego tak jest ?

  • @ania9480
    @ania94808 ай бұрын

    Od zawsze lubiłam zanurzać się w historii Polski. Ale nie chodzi mi tutaj tylko o taką historie o zaborach itd. Ale właśnie o tej o której w szkole nic nie wspominają. Zawsze ciągnęło mnie do kultywowania w wiekszym lub mniejszym stopniu tradycji słowiańskich. Wianki, topienie marzanny, wróżenie z wosku, pocałunki pod jemiołą, kapiel w pełni księżyca itd. Nie robilam nigdy żadnych badan etc ale kto wie może kiedyś któraś z moich pradawnych babć byla czarownicą albo wiedźmą. Od zawsze ufam swojej intuicji i wierze że przodkowie są z nami. Oraz że ta energia zwana Bóstwem istnieje. Bardzo ciekawy film. Proszę o więcej 😊

  • @jeremi8136
    @jeremi813610 ай бұрын

    Mam 36 lat , moja babcia od zawsze leczyła się ziołami ,które zbierała o odpowiednich porach roku. Dożyła 93 lat i nie wiedziała jak lekarz wygląda. A ja stosując się do jej wskazówek i nauk ,ostatni raz byłem u lekarza w 2003r, ze złamaną ręką. Od tamtej pory ,nie wiem kto to lekarz. Ps. Leci subskrybcja 👍

  • @wysocki922

    @wysocki922

    10 ай бұрын

    Poczekaj nastepne 30 a poznasz niejednego lekarza . Nie dajmy sie zwariowac . Ten film to wygladzona wersja slowianszczyzny .

  • @margaritablanda9646

    @margaritablanda9646

    10 ай бұрын

    ​@@wysocki922Najwyraźniej.. Wiedza u Ciebie ŻADNA. 😂A OBSMIEWASZ INNYCH WKRÓTCE .. RÓŻNE RZECZYWYJDĄ NA WIERZCH...😢 BA JUŻ SA WIDOCZNE.. ALE NIE DLA GŁUPCÓW.... ZDRAWIAM

  • @wysocki922

    @wysocki922

    10 ай бұрын

    Margaritko , polecam mniej margarity a wiecej zdrowego rozsadku🤣Trzym sie cieplutko ! @@margaritablanda9646

  • @julitakubulus4695

    @julitakubulus4695

    10 ай бұрын

    Moja babcia chodziła do lekarzy, przy najmniej z tego co wiem, w latach 60, 70, 80 i 90 tych, wyleczono ją z ciężkiego zapalenia płuc, zapalenia żył i jeszcze innych chorób, dzięki temu dożyła 94 lat.

  • @iskra21112

    @iskra21112

    10 ай бұрын

    A ja mam 74 lata, jestem zdrowa odkąd przestałam chodzić do rockefelerowskich doktorów, tj od ośmiu teraz mam swoje ziółka na wszelkie dolegliwości i swoje warzywa, owoce i przetwory, bo od mięs mnie odrzuciło.Jestem Słowianką z krwi i kości.Kocham mój Kraj, narazie jeszcze zniewolony i okupowany przez szatańskie plemię.

  • @dorotawalczak-gerth2192
    @dorotawalczak-gerth219210 ай бұрын

    Dziękuję bardzo i proszę o więcej informacji 🎉

  • @gosiafortuniak9932
    @gosiafortuniak993210 ай бұрын

    Piekny film,💞 ciarki mialam jak sluchalam tej opowiesci,🥰 szkoda ze wiele zaginelo z tych zwyczajow. Ja pracuje w Niemczech, lecz kiedy moge nasza tradycje utrzymuję na obczyznie, oraz w kraju gdy jestem w ojczyznie . Prosze o wiecej filmow o ziolach, pieczeniu chleba, zbieraniu plonow . Pozdrawiam❤

  • @dagmaraczepek5125
    @dagmaraczepek512510 ай бұрын

    Bardzo dobrze opowiedziane. Przyjemnie się słucha. Została pominięta tylko jedna, uważam że ważna rzecz. Narodziny Swarożyca podczas Szczodrych Godów, a także strojenie diducha ma tą cześć (aktualnie choinki.)

  • @gromadaswarga9265

    @gromadaswarga9265

    9 ай бұрын

    Chyba Dadźboga.

  • @porucznikdubinin7518
    @porucznikdubinin75183 ай бұрын

    Fajny film, dziękujemy !

  • @isowskizjep
    @isowskizjep10 ай бұрын

    W ciemno dałem 1 łapkę a po obejrzeniu dałbym 2 jakbym mógł XD Biesiadny klimat ujął mnie XD

  • @slominski-adventures7996
    @slominski-adventures799610 ай бұрын

    Ciekawy film

  • @marta_majka
    @marta_majka10 ай бұрын

    Bardzo fajny materiał, dzięki ☺🌹

  • @julekbogdan6024
    @julekbogdan602410 ай бұрын

    Piękne te prawdziwe Słowianki.

  • @slawomirakozieniec7161
    @slawomirakozieniec71619 ай бұрын

    Piekne ilustracje do pieknej lekcji o mitologii slowianskiej.

  • @Booster-jp3xg
    @Booster-jp3xg10 ай бұрын

    Ja proponuję odcinek o mitologii hawajskiej

  • @Gonzo3553

    @Gonzo3553

    10 ай бұрын

    Jestem za bo kompletnie nic o niej nie wiem, tylko tyle co z bajek ( Lilo i Stich czy Scooby Doo )

  • @fulgrim8501
    @fulgrim850110 ай бұрын

    Jedyne miejsce gdzie mogę się dowiedzieć czegoś o naszych przodkach ❤

  • @user-nb2zz8ue4x

    @user-nb2zz8ue4x

    9 ай бұрын

    A nie możesz kupić sobie książek o mitologii słowiańskiej Jest ich dużo w każdej księgarni

  • @andrzejpieczywakin201

    @andrzejpieczywakin201

    9 ай бұрын

    Paweł Szydłowski pozwala na kopiowanie jego filmów.

  • @zofiakasprzyk162
    @zofiakasprzyk16210 ай бұрын

    Dziękuję. Prosze o wiecej. Pozdrawiam

  • @maja437
    @maja43710 ай бұрын

    Super materiał, proszę o więcej 👍👍👍

  • @ENCJO
    @ENCJO9 ай бұрын

    Super sie oglada i słucha. Pieknie pokazane i bardzo ciekawe.

  • @dorota4455
    @dorota44558 ай бұрын

    Świetna seria. Dziękuję.

  • @doctorcamper1621
    @doctorcamper162110 ай бұрын

    Oby więcej takich materiałów

  • @irminakarkub.kubiak5487
    @irminakarkub.kubiak54879 ай бұрын

    absolutnie druga część !!! prosimy....

  • @grzegorzporczynski2525
    @grzegorzporczynski252510 ай бұрын

    Super

  • @johnymnemonic4657
    @johnymnemonic465710 ай бұрын

    Dożynki-podziękowanie za plony.Kolędowanie.Pamięć o przodkach.Dzisiaj to jest wplecione w Boże Narodzenie.Wielkanoc od bogini Ostery-płodność stąd jajka i zające.Dziady to dzisiejsze Zaduszki po Święcie zmarłych.

  • @DrincPlays519
    @DrincPlays51910 ай бұрын

    Swietny material pozdrawiam

  • @grazynagraza1
    @grazynagraza110 ай бұрын

    Czekam na drugą część. :)

  • @joannac.l9400
    @joannac.l940010 ай бұрын

    Dziekuje ❤

  • @zielonookametalowa1777
    @zielonookametalowa177710 ай бұрын

    Wzburzało mnie wkuwanie mitologii greckiej czy rzymskiej.Trzeba to znacok A gdy pytalam dlaczego nie czytamy o mitologii slowianskiej wyśmiewano i od czarownic wyzywano.Zwlaszcza gdy drążyłam temat zawladzczenia przez chrzescijanstwo zwyczajow slowianskich.Nie wolno nam zapomniec o naszych korzeniach!!!

  • @annaszczesliwy451

    @annaszczesliwy451

    8 ай бұрын

    Bo nie istnieje mitologia słowian w sztuce nie była nigdy zapisana i była tempiona przrz kościół

  • @krolewnasniezka8597

    @krolewnasniezka8597

    8 ай бұрын

    Istniała tylko została zniszczona.

  • @sunitala7045
    @sunitala704510 ай бұрын

    Czy można prosić podanie źródeł, skąd brane są informacje i dodawanie ich do kolejnych filmów? Bardzo ciekawi mnie temat słowiańskości, ale w internecie, każdy może opublikować co tylko chce i jeśli dodane są źródła to materiał bardzo zyskuje na wiarygodności, rzetelności i jakości. 🙂

  • @andrzejrakowski-vy4jg

    @andrzejrakowski-vy4jg

    10 ай бұрын

    Tu bym przestrzegał przed bezrefleksyjnym powoływaniem się na jakieś źródła. Jest ich mało i nie do końca pewne. Lepiej stwórzmy Nową Słowiańszczyznę, na nowej wiedzy, na nowej filozofii odrzucając wszystko to, co zostało nam wciśnięte podstępem przez wieki. Pytanie czy potrafimy to uczynić ?

  • @sunitala7045

    @sunitala7045

    10 ай бұрын

    Żeby odbudowywanie "słowiańskości" miało sens, musi mieć solidne źródła, których może jest nie wiele, ale jednak jakieś są, w przeciwnym razie stanie się to kolejną jedną z wielu historii typu WIelka Lechia która będzie bardziej zabawna niż autentyczna, I nie chodzi mi tutaj o to żeby nie szukać nowych wyrazów słowiańskości, bo kultura jest żywa i cały czas możemy tworzyć nowe rzeczy jednak potrzebne są jakieś korzenie, jakieś źródła, które będą motywowały nasze działania i nadawały im wiarygodności

  • @josefinakjaer1958

    @josefinakjaer1958

    10 ай бұрын

    Slowo czy Slawa ?

  • @EmiFem

    @EmiFem

    10 ай бұрын

    Najbardziej wiarygodnymi źródłami są "Mitologia słowian" A. Gieysztora i "Mitologia słowiańska i polska" A. Brucknera. Są to publikacje naukowe poparte wieloletnimi badaniami. Natomiast Białczyński napisał kilka tomów mitologii słowian. Jest to bardziej beletrystyka, taki zbiór opowieści. Dobrze się czyta. Dla wytrwałych i tych którzy, chcą się jeszcze bardziej zagłębić polecam przeczytać indeksy tych mitologii. Są tam podane źródła, z ktorych czerpali autorzy.

  • @user-nb2zz8ue4x

    @user-nb2zz8ue4x

    9 ай бұрын

    Idź do księgarni Jest dużo książek Tylko trzeba się ruszyć a nie udawać że nic nie ma

  • @pietras1984r
    @pietras1984r9 ай бұрын

    Super. Poproszę więcej!

  • @tadeuszek3558
    @tadeuszek355810 ай бұрын

    Dobra robota!

  • @izabelamikapachta8155
    @izabelamikapachta81559 ай бұрын

    Słucham z lekkim smutkiem bo uświadomiłam sobie, że setki lat chrystianizacji nie zniszczyły słowiańskich zwyczajów. Przetrwały one na wsiach ale nie tylko jako nie pisana a przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje. Jednak ostatnie 30 lat zabiło wele obrzędów,"przesądów", zwyczajów. Wiem, że już pisałam komentarz do tego odcinka ale chętnie do niego wracam i tak nasunęła się kolejna myśl😊

  • @123dodus
    @123dodus10 ай бұрын

    Wszystko tu jest super ! ale te wizualizacje, zdjęcia to totalny sztos, widzę że jest mocno nałoży filtr na nich ale przyjemnie to się ogląda :)

  • @joh3739
    @joh37398 ай бұрын

    Dziekuje za tyle fajnych informacji o histori prawdziwej to mieli nas uczyc w szkole pozdrawiam I jeszcze raz Dziekuje

  • @renattara4147
    @renattara414710 ай бұрын

    Jesli ktos chcialby sie czegos więcej dowiedziec to odsylam do filmow lub ksiazek rosyjsko jezycznych tam to dopiero jest ogrom wiedzy , chyba w rosij maja najwiecej starych ksiąg jeszcze nie zniszczonych przez wiadomo kogo.

  • @gabikroeb6116
    @gabikroeb611610 ай бұрын

    Fantastyczny materiał! Dziękuję! Z niecierpliwością czekam na drugą część.

  • @gremlina3321
    @gremlina332110 ай бұрын

    Cudny film. Uwielbiam słuchać o naszej przedchrześcijańskiej kulturze. Ale błagam, czemu wszystko wygenerowane przez AI.. Jest tyle cudnych zdjęć robionych podczas imprez słowiańskich, które są organizowane przez cały rok... a tu wyprasowane twarze Barbie i Kena...😢

  • @annanita1120

    @annanita1120

    10 ай бұрын

    Myślę, że ze względów prawnych ;)

  • @DzidekTahoe
    @DzidekTahoe10 ай бұрын

    Proszę o więcej.👍

  • @miroslawazachcial7645
    @miroslawazachcial764510 ай бұрын

    Super odcinek❤

Келесі