Jak rozbudzać laktację po porodzie przedwczesnym i cięciu cesarskim

#LaktoSfera sezon 2 odc. 49
Pierwsze godziny po porodzie są kluczowe dla przebiegu laktacji.
Kontakt skóra do skóry, wczesne odciąganie siary, odpowiednie postępowanie w pierwszych dobach jest szczególnie ważne jeśli maluszek:
➡️ rodzi się przedwcześnie
➡️ rodzi się drogą cięcia cesarskiego i nie podejmuje ssania od razu lub/i jest oddzielony od mamy po porodzie
(niestety w wielu szpitalach wciąż dzieci są zabierane od mam w pierwszej dobie po cc, np. na noc)
Poruszymy ten temat w miarę krótko i praktycznie.
Znasz mamę w ciąży ➡️➡️ daj jej znać 😉
EDUKACJA DLA MAM W CIĄŻY
Jesteś mamą oczekującą narodzin dziecka? Zapraszam Cię na kurs PLAN "B", który przygotuje Cię kompleksowo do przeżycia okresu okołoporodowego w szpitalu spokojnie i bez zbędnego stresu, nawet jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Wiedzę teoretyczną może i znajdziesz w innych miejscach, natomiast praktycznych wskazówek i przerobienie różnych scenariuszy przebiegu wydarzeń nie znajdziesz nigdzie indziej.
Więcej o kursie tu:
doradcalaktacyjnylodz.pl/kurs...
zapraszam serdecznie 😉 i proszę daj znać innym mamom w ciąży 😉
Do zobaczenia
Ela
#LaktoSfera - to cykl wpisów na stronie, filmów oraz spotkań na żywo na moim Facebooku, Instagramie i KZread, gdzie poruszam kwestie karmienia, laktacji, opieki nad dzieckiem, rozwoju dziecka i jego wspierania, a także inne zagadnienia związane z macierzyństwem w ogóle :-)
Zapraszam (zazwyczaj) co środę o godzinie 10:00
Więcej wiedzy oraz informacji o mnie i mojej pracy:
NA MOJEJ STRONIE doradcalaktacyjnylodz.pl/
INSTAGRAM: / doradcalaktacyjnylodz
FACEBOOK: / doradcalaktacyjnylodz

Пікірлер: 20

  • @risurisu110
    @risurisu1102 жыл бұрын

    Ja też bym chciała bardzo podziękować! Dzięki Pani karmię mojego syna piersią. Potrafiłam sprzeciwić się położnej, która zabraniała mi używać laktatora twierdząc, że dostanę zapalenia piersi.. (długa historia) Wszystkie położne powinny mieć obowiązek obejrzenia laktosfery !

  • @laktosfera

    @laktosfera

    2 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję, to dla mnie ważne, bo czasami mam wrażenie że viję glową w mur 😉

  • @elizaj3461
    @elizaj34612 жыл бұрын

    Pani Elu chciałabym bardzo podziękować za to co Pani robi, za Pani misję i dzielenie się ogromem wiedzy :) aktualnie jestem w 34tyg ciąży i chłonę każdy filmik po kolei. Mam nadzieję że dzięki zdobytej wiedzy uda mi się karmić piersią jak najdłużej. Pozdrawiam

  • @laktosfera

    @laktosfera

    2 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję 😀 może mi też Pani napisać o czym jeszcze chciałaby Pani posłuchać 😉

  • @elizaj3461

    @elizaj3461

    2 жыл бұрын

    @@laktosfera myślę że bardzo przydatny byłby film skierowany do tatusiów- kompendium niezbędnej wiedzy o karmieniu piersią oraz o tym jak mogą wspierać swoje partnerki w karmieniu piersią. Kolejny pomysł jaki przychodzi mi do głowy to jak połączyć powrót do pracy z karmieniem piersią i jakich trudności możemy się spodziewać. Zwykle jest to ok 6 lub 12 miesiąca życia maluszka.

  • @laktosfera

    @laktosfera

    2 жыл бұрын

    @@elizaj3461 no właśnie od dłuższego czasu zbieram się do nagrania filmów dla Ojców 😀 no to muszę się zebrać szybciej 👍

  • @zolasty2
    @zolasty22 жыл бұрын

    Bardzo mi przykro, że nie widziałam tego wcześniej, ale 23 stycznie nie było jeszcze tego filmiku. Urodziłam późnego wcześniaka przez CC, wszystko poszło nie tak :( mała się już z butelki ze szpitala nie przestawiła i teraz odciągam (laktator jedo fazowy :() dla niej pokarm którego też jest troche za mało :( a próbowałam wszystkiego żeby laktację zwiększyć. Do tego jeszcze ta pandemia odcięła mnie od męża w szpitalu i jeszcze popunkcyjny ból głowy miałam żeby było ciekawiej.

  • @laktosfera

    @laktosfera

    2 жыл бұрын

    Bardzo mi przykro, że miała Pani takie doświadczenia. Mam nadzieję, że małymi kroczkami podejście do wsparcia w laktacji szczególnie mam wcześniaków się zmieni. Pozdrawiam serdecznie

  • @kasiab8470
    @kasiab84702 жыл бұрын

    Pani Elu, odkryłam Panią wczoraj i powoli oglądam filmiki. Mam 7-tygodniową córkę. Karmię ją piersią i przyrosty są super. Mała potrafi nie jeść w nocy 6-7 godzin. Czy powinnam budzić ją wcześniej na karmienie? Czy moja laktacja (ta teraźniejsza i ta przyszłościowa) może ucierpieć przez tak długą przerwę?

  • @laktosfera

    @laktosfera

    2 жыл бұрын

    Pani Kasiu, zasadniczo przerwa w nocy nie powinna być dłuższa niż 5-6 godzin ze względu na laktację, gdyż przepełnione piersi przez wiele godzin dają wsteczny sygnał. Zatem albo można nakarmić na śpiocha/wybudzić malucha albo odciągnąć pokarm

  • @kasiab8470

    @kasiab8470

    2 жыл бұрын

    @@laktosfera bardzo dziękuję za odpowiedź :) Super, że odeszła Pani z pracy po tych 7 latach. Robi teraz Pani dla nas kobiet cudowne rzeczy. Oby tak dalej! :)

  • @laktosfera

    @laktosfera

    2 жыл бұрын

    @@kasiab8470 dziękuję staram się 😉

  • @kingabil6544
    @kingabil65444 ай бұрын

    To ile powinno być karmień w pierwszej dobie i kolejnych ? Bo jest to trochę nieprecyzyjnie powiedziane na nagraniu. Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • @laktosfera

    @laktosfera

    4 ай бұрын

    Bardzo dużo na temat karmień w pierwszych dobach jest też w innych filmach, Zasadniczo w 1 dobie zdrowe donoszone dziecko po skutecznym pierwszym karmieniu z piersi w kontakcie skóra do skóry może być mniej aktywne nawet przez 8-10 godzin i to jest ok, ale zachęca się do podejmowania prób karmienia wcześniej :-)

  • @emiliak.9200
    @emiliak.9200 Жыл бұрын

    A jak to wygląda tak czysto formalnie z czyszczeniem laktatora w szpitalu jak jesteśmy po cesarce? Jak to ogarnąć. Jak umyć butelkę, laktator bez pomocy jak nie możemy przecież wstać, położne jak przyjdą z łaska po raz kolejny podać nam dziecko to i tak dobrze... A co tu mówić o odłożeniuu i umyciu laktatora czy butelki... Pytam bo co jeżeli jesteśmy zdani na siebie, nie ma nikogo z rodziny do pomocy, a jesteśmy po cesarce... Z karmieniem trochę ciężej idzie ale chcemy walczyć o karmienie. Ale takie czysto formalne też jest problemem... Nikt nie pomoże... A wstać nie można....

  • @laktosfera

    @laktosfera

    Жыл бұрын

    Dzień dobry. chyba muszę sprawdzić powiadomienia z YT ;-) Jeśli chodzi o sprzęty w szpitalu, to wystarczy zwykłe wyparzenie wrzątkiem z szpitalnego czajnika we własnej misce czy pojemniku. Natomiast jeśli mama nie jest samodzielna w tym zakresie, to może być ciężko. Natomiast zaleca się szybkie uruchomienie po CC, już po 6 godzinach, im szybciej zaczniemy chodzić tym lepiej z wielu względów.

  • @iwonakeska9288
    @iwonakeska9288 Жыл бұрын

    Cały film mówi jak to nie wychodzi a nie jak pobudzic

  • @laktosfera

    @laktosfera

    Жыл бұрын

    To zapraszam jeszcze tutaj doradcalaktacyjnylodz.pl/karmienie-piersia/wczesna-stymulacja-laktacji/ 😀