Jak przygotować się do Olimpiady Biologicznej cz.1 - wybór podręczników do nauki

Cześć! Nazywam się Ola i jestem dwukrotna laureatką OB w 2016 (3. miejsce) i 2017 roku (7. miejsce). Miałam też zaszczyt reprezentować Polskę na Olimpiadzie Międzynarodowej w 2016 roku w Hanoi, Wietnam, gdzie zdobyłam brązowy medal. Od tamtej pory z chęcią dzielę się moją wiedzą i chcę pomóc jak największej liczbie osób w osiąganiu swojego potencjału. Bo biologia jest SUPER!
a couple facts about me:
⭐︎ how old are you? 22!
⭐︎ what degree are you doing? biochemistry!
⭐︎ uni? oxford!
⭐︎ future plans? science and academia - bring it on!
⭐︎ any hobbies? art and failing at gymnastics c:
⭐︎ how do you film? I film on my iPhone or gopro and edit in fcpx!
⭐︎ what's your insta handle? @ola.the.explorer

Пікірлер: 49

  • @me2btch
    @me2btch9 ай бұрын

    3:06 - 5:45 Etap szkolny Podręczniki Nowa Era, Repetytorium Operon, Waldemar Lewiński "Zoologia" 5:45 - 8:53 Etap okręgowy Biologia Villego, biologia Campbella, 8:53 - 14:33 Finał Zoologia różnorodność i pokrewieństwo zwierząt, Schmidt-Nielsen "Fizjologia Zwierząt", Botanika Morfologia i Systematyka Szweykowskich, "Wprowadzenie do statystyki dla przyrodników"

  • @mateuszleszczynski9227
    @mateuszleszczynski92273 жыл бұрын

    Fajny filmik :) Studiuję biologię, więc wypowiem się odnośnie książek, które omówiłaś na filmiku. Zacznę od botaniki Szweykowskich. Jest to bardzo dobre kompendium wiedzy o roślinach. Z całego serca polecam tom I dotyczący morfologii!! Z kolei tom II jest przeładowany nieaktualną systematyką! Radzę na to uważać, aby nie nauczyć się przestarzałej klasyfikacji, której rzeczywiście aż tak dogłębnie analizować na poziomie licealnym nie musicie :) Cechy poszczególnych grup tak, nauka na blachę systematyki - NIE! Bezkręgowce Jury to książka, z której uczyłem się na egzamin z zoologii bezkręgowców na studiach. Rzeczywiście pod olimpiadę biologiczną za obszerna, co widać porównując ją z książką Lewińskiego, jednakże pod kątem studiów bywa za ogólna, przez co profesorowie zachęcają do nauki z cyklu książek Błaszaka do zoologii. Książkę Dzika miałem raz czy dwa w ręce ucząc się strunowców i pamiętam, że pozytywnie mi się z nią pracowało. Biologia Campbella/Villego to naprawdę dobra pozycja. Mam tą pierwszą i uważam, że jest to musthave podczas przygotowań do olimpiady. Dobierając literaturę naukową do tej olimpiady radzę oddzielić poziom olimpiady od poziomu studiów. Bez sensu jest moim zdaniem nauka rzeczy poruszanych na studiach jak np. nauka metabolizmu z Biochemii Stryera, gdyż ten dział w wyczerpujący sposób omówiono w Campbellu. To chyba tyle ode mnie. Powodzenia! :)

  • @alanus95
    @alanus953 жыл бұрын

    Maturę pisałem już ponad 6 lat temu, ale mega zaciekawiłaś mnie tym filmikiem. Zawsze pisanie olimpiady wydawało mi się taką rzeczą oderwaną od rzeczywistością i niedostępną, a po prostu brakuje ludzi, którzy wytłumaczyliby jak się do niej przygotować. Pozdrawiam i czeka na kolejne filmy.

  • @aleksandrabezdowska5859
    @aleksandrabezdowska58593 жыл бұрын

    super, że dzielisz się swoim doświadczeniem

  • @lilaa846
    @lilaa8463 жыл бұрын

    Czekam na więcej!!!! (Druga część już obejrzana;))

  • @kuruc1657
    @kuruc16575 ай бұрын

    Ja startuje za rok więc mam nadzieje że mi sie uda bo biologia to moja pasja :)) super filmik dziękuje Pani za niego !!!

  • @CarminSzachta

    @CarminSzachta

    4 ай бұрын

    Hej chcesz może powiedzieć mi więcej o olimpiadzie co i jak i skąd miec kryteria itp ? Masz może moze ig lub mesa?

  • @teodorwojda1218
    @teodorwojda12183 жыл бұрын

    No i byłoby cudownie gdybyś zrobiła film o części praktycznej!

  • @juliawitczak811
    @juliawitczak8113 жыл бұрын

    Super filmik 😊 Bardzo mi pomogłaś 😊

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    3 жыл бұрын

    Bardzo się cieszę! Jak masz pomysł na jakieś materiały, które mogłyby być pomocne w przygotowaniu to daj znać! :>

  • @hortensjazawilec9349
    @hortensjazawilec93493 жыл бұрын

    Jestem zainteresowana filmami z tej serii, mam wielką nadzieję że niedługo się pojawią. Pozdrawiam😊

  • @korneliakaczmarek2604
    @korneliakaczmarek26043 жыл бұрын

    Zrobiłaś wszytko w życiu o czym ja marzę. Jestem w siódmej klasie i chciałabym być jak ty.

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    3 жыл бұрын

    Hej Kornelia, to strasznie miłe, co mówisz! Nie ma we mnie nic specjalnego, po prostu trochę pasji do biologii i sporo ciężkiej pracy ;) Trzymam kciuki, żebyś osiągnęła wszystkie swoje cele!

  • @teodorwojda1218
    @teodorwojda12183 жыл бұрын

    Świetny film! EDIT: gdybyś kontynuowała taki format napewno bardzo byś pomogła zarówno mi, jak i bardzo wielu innym.

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    3 жыл бұрын

    Bardzo się cieszę! Zamierzam kontynuować :>

  • @manuela7477
    @manuela74773 жыл бұрын

    Bardzo wartościowy filmik, dziękuję Ci! Planuję wystartować w tegorocznej edycji olimpiady i obawiam się o mój poziom wiedzy i czas. Przerabiam właśnie zwierzęta i został mi jeszcze człowiek, o którym wiedzę mam dosyć sporą. Start już 10 października i mam nadzieję, że przy solidnej pracy dam radę. Co do przyszłych filmików to z chęcią dowiedziałabym się czegoś na temat pracy badawczej coś typu tips and tricks. Czekam na więcej! :))

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    3 жыл бұрын

    Właśnie wrzuciłam filmik o tym jak wybrać tytuł pracy badawczej! Planuję więcej z tej serii c:

  • @bogusawdunaj9641
    @bogusawdunaj9641 Жыл бұрын

    Tak na marginesie to nie do końca to jest prawda z tym aspektem dotyczącym najlepszej książki do zoologii w Polsce i na polskim rynku. Po pierwsze też zależy jakiej zoologii, gdyż niektórzy autorzy piszą tylko Zoologię (np. Strawiński czy Chudoba) bądź Zoologię Ogólną i takie podręczniki zawierają cały materiał dotyczący tematyki zarówno bezkręgowców jak i strunowców. Są natomiast takie podręczniki jak chociażby Zoologia Grabdy czy Dogiela, która dotyczy tylko bezkręgowców. Są też takie podręczniki do zoologii, które omawiają tylko zagadnienia dotyczące strunowców. Przykładałem jest moja ulubiona książka do zoologii, którą wg mnie opracowali najlepsi specjaliści od zoologii strunowców i również anatomii porównawczej tych zwierząt - w całej Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim czyli na najlepszej uczelni w Polsce, mianowicie jest to Zoologia Przedstrunowce i Strunowce Z.Grodzińskiego (1967,1979), ale także inne kapitalne książki jak Anatomia porównawcza kręgowców czy Historia zwierząt kręgowych H.Szarskiego. Uważam, że tak szczegółowo anatomii strunowców jak Zoologia Grodzińskiego nie omawia żadna inna książka. Ja akurat to piszę jako były olimpijczyk z 2012 i 2013 roku kiedy byłem finalistą i laureatem na Olimpiadzie Biologicznej (2 i 3 klasa liceum). Obecnie specjalizuję się w Anatomii Porównawczej Ptaków, które mnie pasjonują od czasów gimnazjum. Nawet temat pracy licencjackiej sobie taki wymyśliłem: Anatomia porównawcza wybranych grup ptaków w związku z przystosowaniem do różnych warunków środowiska. Polecam tez książkę pt. „Ornitologia ogólna” B. Ferens, Wojtusiak PWN. Jest genialna! 😍 Pozdrawiam!

  • @lolkolf7789
    @lolkolf77893 жыл бұрын

    Bardzo mi pomogłaś na poziomie informacji i też inspiracji/motywacji. Dziękuję Ci! Filmik o części praktycznej też byłby bardzo mile widziany ;)

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    3 жыл бұрын

    Wstawiłam kolejny o wyborze tematu pracy badawczej, planuje kolejne i pracy i też o części praktycznej w przyszłości! :>

  • @lolkolf7789

    @lolkolf7789

    3 жыл бұрын

    @@ola.the.explorer O to super!

  • @alexi2369
    @alexi23693 жыл бұрын

    Bardzo fajny filmik! Mam nadzieję, że dużo osób w poszukiwaniu inspiracji na niego trafi~ Sama nie wiem, czy olimpiada w trzeciej klasie jest na pewno dobrą inwestycją czasową i ciągle zastanawiam się nad udziałem, bo słyszę sprzeczne rady.. przy poprzedniej usłyszałam od kolegi zapadającą w pamięć opinię: "Etap szkolny jest jak jazda na rowerze bez trzymanki. Etap okręgowy jest jak jazda na rowerze bez trzymanki przez płonący las". Nie ukrywajmy, że na dopracowanie pracy badawczej też wypada poświęcić więcej czasu. Przy moich obawach o celowany wynik z chemii jest to igranie z ogniem xD Co do Bukały... omawiamy czasem "Biologię w zadaniach maturalnych" w klasie (szczególnie pod koniec roku przy nauce zdalnej tak było) i mimo tej rozległości nauczyciel dopatrywał się niepełnych odpowiedzi, a mi udało się wypatrzeć błąd (niezbyt poważny, ale jednak.. inhibicja kompetycyjna -> kompetencyjna). Druga sprawa to jednak koszt tych wszystkich książek, bo nie w każdej szkole biblioteka otwarta jest na pomysły uczniów non stop. Mimo wszystko mam nadzieję, że dużo osób weźmie udział w jubileuszowej 50 edycji dla własnej satysfakcji, bo zarówno pierwsze 10 jak i 100 (a może i 1000) miejsc to duże osiągnięcie, z którego można być zadowolonym

  • @kosciukwiktor8688
    @kosciukwiktor86883 жыл бұрын

    Cześć, mogłabyś podpowiedzieć w jaki sposób się uczyć z tych książek? Jak ty się uczyłaś? Czytać tylko i powtarzać to sobie czy masz jakiś inny sposób na to? Pozdrawiam 😉

  • @thestart6975
    @thestart69752 жыл бұрын

    Mnie też uczy Wanago

  • @juliaswiatek6496
    @juliaswiatek64963 жыл бұрын

    Nieźle zrobiony filmik! Oby tak dalej! Mogłabyś zrobić taki film, tylko że do poziomu podstawówki (8 klasa)? Masz jakieś wskazówki jak skutecznie i szybko zapamiętywać takie duże ilości materiału oraz jak się zmotywać?

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    3 жыл бұрын

    Zdecydowanie polecam książki do liceum i repetytoria maturalne, ewentualnie Ville/Campbell ale to i tak już będzie aż nadto :)

  • @nataliakuzdza8237
    @nataliakuzdza82372 жыл бұрын

    Hej! Super film, dużo mi podpowiedziałaś w sprawie nauki do drugiego etapu ;) mam jeszcze jedno pytanie - jakie zbiory zadań byś poleciła do przygotowań na olimpiadę?

  • @zuzianowak4871

    @zuzianowak4871

    2 жыл бұрын

    Podbijam pytanie:)

  • @not_tallfitjake
    @not_tallfitjake3 жыл бұрын

    Czekam na odcinek o angielskiej olimpiadzie biologicznej

  • @equistarhorsesandponyforsa8423
    @equistarhorsesandponyforsa84236 ай бұрын

    Hej mam pytanie gdzie kupić ta zoologię lewinskiego nigdzie jej nie ma nawet w bibliotekach 🙃

  • @zuzianowak4871
    @zuzianowak48712 жыл бұрын

    Nagrałabyś filmik o części praktycznej olimpiady? Pozdrawiam:)

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    2 жыл бұрын

    Na pewno nagram materiały przed tegorocznym finałem! Jeśli masz jakieś konkretne pytania/sugestie to koniecznie daj znać :)

  • @martynakwiatkowska5134
    @martynakwiatkowska51349 ай бұрын

    Czy wybrac jakies zbiory zadan witowskiego, bukaly czy biomedici?

  • @petros6639
    @petros66393 жыл бұрын

    Cieszę się ze tu trafiłem 😃 Jestem w 2 klasie i szukałem książki która pozwoli mi się dobrze przygotować do matury. I chyba padło na repetytorium z Operonu. Zastanawiam się jeszcze czy nowsze wersie znacząco się różnią od starszych czy opłaca się kupywać nowa wersie czy można odkupić starsza ?

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    3 жыл бұрын

    Wersje z 2018, 19, 20 - wsyztskie będą podobne. Wcześniejszych bym nie polecała bo o ile biologia jako taka się nie zmieniła to matura trochę tak a one są dopasowane do aktualnych wymagań maturalnych :) Życzę powodzenia! :>

  • @tinny292
    @tinny2928 ай бұрын

    hej, chciałbym zadać kilka pytań ale nie wiem czy zobaczysz, gdzie mogłbym napisać?

  • @jankadobkowska4261
    @jankadobkowska426117 күн бұрын

    Hej takie pytanie do ciebie czy da się przygotować do samej olimpiady w wakacje ?

  • @czaplacalisthenics1327
    @czaplacalisthenics13272 жыл бұрын

    hej, wartościowy i bardzo przydatny materiał jakich mało na polskim yt ;) mam pytanie odnośnie zbiorów zadań Witowskich, co o nich sądzisz? są dobre pod maturę czy olimpiadę? a może to i to bądź ogólnie nie są warte przerobienia, proszę o opinie :)

  • @magdalenawietzbowska4163
    @magdalenawietzbowska41633 жыл бұрын

    Myślisz że da się przygotować do olimpiady w jeden miesiąc (mam na myśli etap szkolny) bo uwielbiam biologię ale nie wiem czy się tak "przetyrać" przez ten miesiąc czy mi się nie opłaca (Jestem po reformie i rozszerzenie mieliśmy już w 1 klasie)

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    3 жыл бұрын

    Do etapu szkolnego w miesiąc spokojnie dasz radę! Skupić się na repetytorium i zrobić arkusze z poprzednich lat :) Nie masz nic do stracenia! Trzymam kciuki :>

  • @karolkostycz3201
    @karolkostycz32013 жыл бұрын

    Ja mam pytanie, czy wydanie z 2020roku biologii Campbella ma w sobie coś nowego czy po prostu chwyt marketingowy?

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    3 жыл бұрын

    Szczerze mówiąc nie miałam w rekach wydania 2020, ale wydanie 2018 jest zdecydowanie na bierząco ze wszystkimi rzeczami. Większość wydawnictwa ma nowe wydania na bieżąco, bo jakieś drobne rzeczy się zmieniają w nauce (co i raz nowe odkrycia), ale wydanie w dmuchawcem na pewno będzie wystarczające :)

  • @karolkostycz3201

    @karolkostycz3201

    3 жыл бұрын

    @@ola.the.explorer o taką odpowiedź mi chodziło. Bardzo bardzo dziękuję, trzymam za ciebie kciuki, miłego wieczoru 😁😇

  • @brunomasternak3927
    @brunomasternak39273 жыл бұрын

    Hej , czy moge sie do ciebie odezwać prywatnie ? Właśnie zacząłem przygotowania do olimpiady i mam kila pytań.

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    3 жыл бұрын

    Jasne! Napisz na instagramie @ola.the.explorer :)

  • @littlebigber9883
    @littlebigber98832 жыл бұрын

    Którą z tych książek wybrać do matury villego czy campbella?

  • @ola.the.explorer

    @ola.the.explorer

    2 жыл бұрын

    Do matury żadna książka poza repetytorium nie jest konieczna, ogólnie poczytać villego czy campbella można (obie są równie dobre), ale do matury nie są absolutnie konieczne (wbrew temu co mogą mówić niektórzy nauczyciele). Dużo więcej w przygotowaniach dają omówione matury z poprzednich lat i zbiory zadań niż dużo dodatkowych materiałów przeczytanych

  • @tinny292
    @tinny2928 ай бұрын

    gdzie dostać ,,zoologię,, Lewińskiego? nie mogę jej nigdzie dostać

  • @equistarhorsesandponyforsa8423

    @equistarhorsesandponyforsa8423

    6 ай бұрын

    Hej tak samo