Jak produkowane są narzędzia do obróbki skrawaniem? - Fabryki w Polsce

Фильм және анимация

W niemal każdym zakładzie produkcyjnym w maszynach służących do obróbki metali pracują tego typu narzędzia. To wiertła, rozwiertaki, pogłębiacze czy frezy.
Dziś odwiedzamy firmę zajmującą się produkcją specjalistycznych narzędzi, wykorzystywanych w branżach, w których precyzja i jakość mają szczególne znaczenie.
Narzędzia wykonane są z materiałów, które odznaczają się dużą twardością. Muszą być twardsze od metali, z których wykonane są obrabiane części.
Pręty węglikowe najpierw przycinane są na odpowiednią długość. Tworzywem twardszym od węglika jest diament, dlatego tarcza ścierna takiej piły pokryta jest specjalnym diamentowym ziarnem.
Po przycięciu prętów na długość narzędzie przechodzi obróbkę na maszynach CNC.
Stopniowo uzyskuje wymagane wymiary i kształt.
Operatorom maszyn w pracy pomagają roboty.
Dzięki temu operator po ustawieniu parametrów w komputerze, może zająć się obsługa kolejnych stanowisk. W tym czasie wszystkie zadania maszyna wykonuje sama.
Gdy narzędzie otrzyma swój ostateczny kształt, sprawdzane są jego wymiary. Wspominaliśmy o precyzji? Tolerancja wynosi od 3 do 5 mikronów, a więc tysięcznych milimetra.
Niektóre narzędzia pokrywane są jeszcze specjalną powłoką trudnościeralną - dzięki której znacznie wydłuży się ich żywotność.
Inne wymagają zamontowania diamentowej płytki. Te narzędzia stosowane są do obróbki aluminium i jego stopów. Z racji swojej trwałości znacznie podwyższają efektywność produkcji.
Najpierw powierzchnię przedmiotu trzeba posmarować pastą, która ochroni korpus wykonany z węglika przed przegrzaniem. Następnie lutowana jest diamentowa płytka.
Po oczyszczeniu w myjce ultradźwiekowej narzędzie z płytką diamentową trafia do dalszej obróbki. Precyzja, z jaką obrabiany jest diament wynosi 2 mikrony. Operatorzy maszyn mają słuchawki bynajmniej nie po to, aby słuchać muzyki.
Teraz zobaczymy jak rozwiązania firmy Guhring sprawdzają się w praktyce. Odwiedzamy fabrykę silników Volkswagen Motor Polska w Polkowicach, na Dolnym Śląsku. Tutaj firma Guhring realizuje projekt Tool Management.
W fabryce Volkswagena w Polkowicach dziennie produkowanych jest 2450 silników. Praca na stanowiskach obróbczych idzie pełną parą.
Zużywające się narzędzia na bieżąco regenerowane są w Centrum Serwisowym firmy Guhring, zlokalizowanym na terenie fabryki.
Transportem narzędzi do Centrum Serwisowego zajmują się specjalne roboty. Gdy wózek z narzędziami zostanie ustawiony w odpowiednim polu, robot otrzymuje sygnał i wyjeżdża po odbiór narzędzi. Następnie transportuje je do Centrum Serwisowego.
Tutaj narzędzia przechodzą regenerację. Są czyszczone, szlifowane i znów mogą trafić do maszyn pracujących przy produkcji silników, stanowiących jednostki napędowe samochodów takich marek, jak Audi, Seat, Skoda czy Volkswagen.
--
Portal : fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Jak produkowane są obrabiarki CNC? - Fabryki w Polsce
Polskie lasery światłowodowe - Fabryki w Polsce
Fabryka części samochodowych - Fabryki w Polsce
Jak działa laser Kimla? - Fabryki w Polsce EXTRA

Пікірлер: 72

  • @fabryki
    @fabryki3 жыл бұрын

    Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie. Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈 Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału. Zobacz, co u nas słychać 👇 Facebook: bit.ly/2ur7xLQ LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH Portal: fabrykiwpolsce.pl Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE

  • @dawids8357
    @dawids83575 жыл бұрын

    Pracuje i pracowałem w niejednej top firmie lotniczej i muszę powiedzieć że wcale to tak pięknie n8e wygląda jak na załączonym obrazku. Ohy ahy jak w telenoweli z idealną rodzinką. Prawda jest taka że sztuczna presja i pośpiech bo wysyłka bo opóźnienie bo będą kary. Sztuczne zanizanie czasu obróbki aby efektywność produkcji podnieść. Tak jest w każdej firmie. Do tego dochodzą śmieszne stawki dla pracowników, zatrudnianie gląbow byle tylko tanio i szybko. Później helpia się jak to dbają o jakość i dokładność detalu czy narzedzia w tym wypadku. Jest to reklama dla laików którzy się podniecają całą ta inżynieria.

  • @peterl5194
    @peterl51945 жыл бұрын

    i to jest dobry odcinek, a nie jakieś czekoladowe figurki :D

  • @marta9127
    @marta91275 жыл бұрын

    Bardzo podoba mi się pomysł z zapewnianiem doświadczenia i praktyk uczniom. Więcej takich firm poproszę!

  • @michamicha6882

    @michamicha6882

    5 жыл бұрын

    Przecież ta firma bierze za to kasę, więc nie ma się czym podniecać...

  • @piaskune34

    @piaskune34

    5 жыл бұрын

    To że po za braniem siana przekazuje doświadczenie . Bez tego za jakiś czas mieli byśmy niedojebanych ingenjerów w marcu albo talenty kończące na podstawówce . A dzięki temu jak ktoś jest ogarnięty to 2-3 lata takiej zawodówki i mamy pracownika . A pracuje w branży CNC i zrobić ze studenta operatora który myśli to jest cud.

  • @mosiondz7997

    @mosiondz7997

    5 жыл бұрын

    @@piaskune34 Dokładnie. Ale jak przychodzą do mnie wycieczki czy szkolenia z zawodówek, to jest tragedia - na 20 ludzi może 1 się nadaje. Reszta to albo lenie, albo - z całym szacunkiem - zlewy.

  • @Degist

    @Degist

    5 жыл бұрын

    @@piaskune34 Znając życie to te chłopaki nie robią tam nic więcej niż zamiatanie :). Znam z autopsji, zawodówka to gówno, na pewno nie uczy zawodu... Ja po tej szkole miałem bardzo duży uraz do pracy na produkcji ale tak wyszło, że mogłem zrobić kurs na CNC i aktualnie jestem operatorem ;)

  • @donaszan5524

    @donaszan5524

    5 жыл бұрын

    @@Degist mylisz się znacząco. Akurat w tej fabryce uczniowie przechodzą pełne szkolenie (począwszy od "manuali"), żeby potem w 3 klasie być już samodzielnym "przy maszynie". :) Większość z nich dorabia sobie na wakacje jako normalni operatorzy. Znajomy jest po kursie CNC i szczerze... nigdy osobiście bym się tam nie wybrał z własnej woli. Więcej nabrałem doświadczenia i praktyki idąc od razu w tym kierunku i zaliczając kolejne szczeble kariery.

  • @pawesiwak958
    @pawesiwak9585 жыл бұрын

    Dobry odcinek, bez dwóch zdań. Więcej zaawansowanej technologii poproszę.

  • @RafalBielawski
    @RafalBielawski5 жыл бұрын

    Magiczny materiał, mogę oglądać takie materiały ciągle :) Świetna firma!

  • @michal.gawron
    @michal.gawron4 жыл бұрын

    I TO JEST KANAŁ O TECHNOLOGII, a nie jakieś produktowe vlogi pokazujące bzdety i gadżety elektroniczne, których właściciele nie rozumieją słowa „technologia”.

  • @bartol_pl9567
    @bartol_pl95675 жыл бұрын

    Będzie kiedyś firma BorgWarner w Jasionce? Jest to bardzo duża firma z oddziałami (turbo, łańcuchy rozrządu, skrzynie biegów) naprawdę długi odcinek może wyjść.

  • @kku6857

    @kku6857

    5 жыл бұрын

    dobry pracodawca?

  • @bartol_pl9567

    @bartol_pl9567

    5 жыл бұрын

    @@kku6857 tego to nie wiem zależy są różne opinie.

  • @h3xen0
    @h3xen05 жыл бұрын

    A jak były wykonane narzędzie do produkcji maszyn które produkują narzędzia :P

  • @MoSDawidson

    @MoSDawidson

    5 жыл бұрын

    To do kowala musisz się udać.

  • @yazz5313

    @yazz5313

    5 жыл бұрын

    Dobre,to jaką metodą wybierzemy metodę produkcji?

  • @841106noel

    @841106noel

    5 жыл бұрын

    Normalnie. Tak samo. Programowo i poprzez operatora nadawane są korekcje i zwykłymi narzędziami robi się części obrabiarek, które później znów dzięki korektom robią kolejne narzędzia. Budowa maszyn i zasada programowania cam się kłania.

  • @imienazwisko6225

    @imienazwisko6225

    5 жыл бұрын

    Zaczeło się od obróbki krzemienia w jaskini

  • @pawebogusz8753

    @pawebogusz8753

    5 жыл бұрын

    @Damian R. Właśnie w tym chodzi o to aby użyć prostych zasad geometrii, chemii/metalurgii, i prostych technologii, by wytworzyć coś skomplikowanego. Ściernice to proste bryły obrotowe o prostej konstrukcji. Jednak przemieszczanie ich po odpowiedniej trajektorii i odpowiednia synchronizacja tej trajektorii względem przedmiotu obrabianego umożliwia stworzenie skomplikowanego narzędzia. W technice robi się tak wszystko. Na przykład odpowiednia synchronizacja prostego narzędzia o zarysie trapezowym umożliwia nacięcie kół zębatych o ewolwentowym zarysie.

  • @arandomki
    @arandomki5 жыл бұрын

    Świetny film.

  • @maciejjuncewski2511
    @maciejjuncewski25115 жыл бұрын

    Super!!!!!

  • @beikzzz
    @beikzzz5 жыл бұрын

    świetny film

  • @stefangiekon3329
    @stefangiekon33295 жыл бұрын

    No i nareszcie

  • @den71291
    @den712915 жыл бұрын

    Молодцы, поляки!

  • @waldrih3817
    @waldrih38174 жыл бұрын

    Fajny materiał tylko krótki.

  • @elektrykpl9641
    @elektrykpl96415 жыл бұрын

    to kiedy ten odcinek o wodzie święconej?

  • @piotrlenarczyk5803
    @piotrlenarczyk58035 жыл бұрын

    Takie tam: 1) Ja tam bym szukał jakiś płaskich okrągłych/eliptycznych walców prostych - płytek do żeliwa, ale pewnie wybór jest większy. 2) Najłatwiej to się krótko i płytko skrawa chłodnym narzędziem podgrzany do obróbki cieplnej materiał - dosłownie masło. Trza by pokombinować z ciepłowodami, i/lub szczelniejszą głowicą rewolwerową. 3) Ciekawe, że nie integruje się uproszczonych (1D-2D) obrabiarek z linią produkcyjną. Dokładność będzie większa, ze względu na zredukowaną liczbę stopni swobody, również szybkość produkcji. Ułatwia to serwis urządzeń. Koszt też wyższy i tylko niektóre rzeczy da się tak zrobić:) Jednocześnie maleje gęstość procesu przetwarzania (rozmiar linii produkcyjnej powinien dążyć do sześcianu) i rośnie łatwość zrównoleglenia.

  • @krzysztofbilewicz7733

    @krzysztofbilewicz7733

    5 жыл бұрын

    ????

  • @piotrlenarczyk5803

    @piotrlenarczyk5803

    5 жыл бұрын

    @@krzysztofbilewicz7733 ???

  • @pawlo79pl
    @pawlo79pl5 жыл бұрын

    Skoro ściernice diamentowe obrabiają węgliki spiekane to co obrabia ściernice diamentowe skoro są najtwardsze? Domyślam się że inne ściernice diamentowe.

  • @pawenowodworski7996

    @pawenowodworski7996

    4 жыл бұрын

    Ściernica diamentowa obrabia się łatwo ściernicą korundową lub z węglika krzemu. Ziarna diamentowe są zatopione w spoiwie żywicznym albo metalicznym. Ściernica sama w sobie nie jest twarda, twarde są tylko ziarenka daiamentowe.

  • @841106noel
    @841106noel5 жыл бұрын

    I takie praktyki to ja rozumiem. A nie przychodzi później na rozmowę o pracę i on nie ma pojęcia jak korzystać z mikrometru i suwmiarki.

  • @sumek666

    @sumek666

    5 жыл бұрын

    Co najwyżej miotłe obsługiwać ;)

  • @841106noel

    @841106noel

    5 жыл бұрын

    @@sumek666 Ostatnio był taki. Chce 4 netto bo on na studiach technicznych, a rysunku czytać nie umiał.

  • @sumek666

    @sumek666

    5 жыл бұрын

    @@841106noel rozumiem. Sam pracowałem w firmie obróbki metali. Ogólnie uczniowie dzielą się na 2 typy. Ambitnych i tych co przychodzą na praktyki za karę. Z jednych i drugich robili kierownicy operatorów miotły i po 3 latach oni nie umieli obsługiwać suwmiarki nie przez siebie tylko przez kierownictwo. Jak chciałem wziąć ucznia na obrabiarke CNC to nie wolno bo się nauczy i pójdzie do konkurencji.

  • @krzysztofbilewicz7733

    @krzysztofbilewicz7733

    5 жыл бұрын

    @@sumek666 gdzie tak było? Właśnie na praktyce dostałem szczotkę żeby pozamiatać stanowisko i kierownik ciągle coś mi wynajdywał zamiast szkolić. Poszedłem z tą szczotką do dyrektora produkcji i powiedziałem że trzeci dzień zamiatam bo kierownik nie ma dla mnie czasu. Wróciliśmy obaj (z dyrektorem) kierownik zebrał joby a mnie kazał wybrać sobie maszynę na której chcę się uczyć

  • @mosiondz7997

    @mosiondz7997

    5 жыл бұрын

    @@sumek666 Zamiatać też trzeba z głową :)

  • @pet3ro
    @pet3ro5 жыл бұрын

    Fajnie, że młodzi moje mają możliwość się uczyć, ale jeszcze fajniej byłoby, gdyby w firmie dbano o BHP - brak okularów na produkcji, stojąc obok maszyny? Inspektor BHP ma chyba wolne...

  • @jaczek07

    @jaczek07

    5 жыл бұрын

    Centra obróbkowe mają wszystko osłonięte, mocno mi się wydaje że nie trzeba mieć okularów akurat w tym przypadku.

  • @mosiondz7997

    @mosiondz7997

    5 жыл бұрын

    @@jaczek07 A wióry z maszyny to w 100% same się usuną? Pistolety na sprężone powietrze dają okulistom kupę pracy. Sam już 2 razy na pogotowiu byłem, bo choć cały czas noszę okulary ochronne (mimo wady wzroku), to właśnie przy przebieraniu się wiór zaprzyjaźnił się z okiem.

  • @ukaszstefaniak3849
    @ukaszstefaniak38495 жыл бұрын

    chciałbym w takiej firmie pracować :)

  • @mosiondz7997

    @mosiondz7997

    5 жыл бұрын

    Nudy. Byłbyś jedną z wielu mrówek.

  • @ukaszstefaniak3849

    @ukaszstefaniak3849

    5 жыл бұрын

    @@mosiondz7997 eee tam ja lubie prace przy maszynach

  • @hansolo8919
    @hansolo89194 жыл бұрын

    Pozdrawiam

  • @listec
    @listec5 жыл бұрын

    przy sandvik czy kyocera ta polska firma wyglada jak partyzantka w lesie :D

  • @baron95893

    @baron95893

    5 жыл бұрын

    albo kennametal

  • @lordbartosz9416

    @lordbartosz9416

    5 жыл бұрын

    ale dobrze ze jest Polska i cos robia w Polsce

  • @xxxlukxxx613

    @xxxlukxxx613

    4 жыл бұрын

    Peter Listwan ale Ceratizit nie jest polski, główna siedziba jest w Luksemburgu

  • @CUBETechie
    @CUBETechie5 жыл бұрын

    Szukam firmę obróbki metalu CNC we Wrocławiu lub okolice

  • @elWieslaw
    @elWieslaw5 жыл бұрын

    KOMET ? No cóż.....

  • @vpavlovskii
    @vpavlovskii5 жыл бұрын

    Почему нет хотя бы субтитров

  • @janbaran3931

    @janbaran3931

    4 жыл бұрын

    ne ponimayesh po polskiy?

  • @misiek7714
    @misiek77144 жыл бұрын

    Niby Polska

  • @tomaszfigiel8258
    @tomaszfigiel82585 жыл бұрын

    3:24 zwrocie uwage na ten ala' nawiertak i to co mowi ten narrator 🙄

  • @bartgr1531
    @bartgr15315 жыл бұрын

    Komet? Buahahah, kupujemy narzędzia tej firmy, ale głównie ze względu na cenę, bo to badziewie. Kontrola jakości? 😂 Rzeczywiście. Jak sprzedali wadliwą głowicę frezarską, w której różnica wysokości płytek wynosiła ponad 0,1mm, to nawet reklamacji nie uznali! Szkoda czasu, pieniędzy i nerwów.

  • @Hootnik

    @Hootnik

    5 жыл бұрын

    Pracuję w zakładzie obróbki skrawaniem i korzystamy z narzędzi Komet. Uważam je za jedne z najlepszych, jeżeli chodzi o stosunek jakość/cena. Frezujemy tymi narzędziami serie po kilkaset sztuk i bardzo dobrze się sprawują. Kluczową sprawą jest dobór odpowiednich parametrów obróbki, jednemu frez popracuje 30 minut i pęknie, a drugi potrafi go używać kilka godzin i jeszcze wielokrotnie ostrzyć u producenta.

  • @MarekPaszek

    @MarekPaszek

    5 жыл бұрын

    @@Hootnik Sprawdź sobie coś chińskiego, masz to samo co z komet - różnie się trafia, a taniej:)

  • @kubol2011

    @kubol2011

    5 жыл бұрын

    Dla Urpol Komet jakieś wytaczadła drążył Kazimieruk (ZMK), chyba lutowanie węglików też robił jak dobrze pamiętam.

  • @karollochowski1326

    @karollochowski1326

    5 жыл бұрын

    @@MarekPaszek pierdolisz bzdury jak mało który...

  • @MarekPaszek

    @MarekPaszek

    5 жыл бұрын

    @@karollochowski1326 sprawdzałeś? Bo widzę, że chyba raczej nie. Chodź aktualnie po przejęciu to pewno z komet dużo nie zostało. Wiec ogólnie to po co my rozmawiamy o nie istniejącej firmie? Ceratizit to potentat i raczej po przejęciu wprowadził swoje rozwiązania do kometu.

Келесі