Jak palą się elektryki?

Ғылым және технология

W przestrzeni publicznej możemy usłyszeć wiele mitów na temat samochodów elektrycznych. Zazwyczaj są one powtarzane przez ich przeciwników. A jak jest naprawdę? Czy samochody elektryczne palą się częściej i bardziej niż spalinowe? Czy faktycznie do ich gaszenia potrzeba hektolitrów wody? Zapraszam do oglądania.
Rozdziały:
0:00 - Wprowadzenie
2:07 - Czy elektryki palą się częściej niż samochody spalinowe?
4:48 - Jak gasić elektryki?
Dane, o których mówię w filmie:
www.msb.se/sv/aktuellt/nyhete...
wysokienapiecie.pl/89604-poza...
e.autokult.pl/pozary-aut-elek...
demagog.org.pl/analizy_i_rapo...
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
kzread.info?sub_c...

Пікірлер: 1 400

  • @grzegorzszwaba3057
    @grzegorzszwaba30579 ай бұрын

    Jestem funkcjonariuszem PSP służącym w JRG. Nie jestem w stanie zliczyć ile razy, w ciągu ostatnich czternastu lat gasiłem samochodów spalinowych. Elektryka nie gasiłem jeszcze żadnego. Muszę zauważyć, że palą się również samochody nowe, takie do dwóch lat od daty produkcji. Stare palą się częściej, gdyż jest ich więcej i są bardziej lub mniej udolnie naprawiane, remontowane, przerabiane. Poruszono też w materiale kwestię niewystarczającej wiedzy strażaków w kwesti pożarów pojazdów elektrycznych... to prawda. Mamy bardzo dobre procedury postępowania w wypadku pożarów zarówno samochodów elektrycznych jak i instalacji PV, jednak z powodu bardzo małej ilości takich zdarzeń trudno nabrać doświadczenia. Porównując moją wiedzę praktyczną oraz "czucie" sytuacji, kiedy gasiłem swój pierwszy samochód, a tym co wiem teraz, to prawdziwa przepaść. Zaznaczam, że procedury dla pożarów samochodów spalinowych niezbyt się zmieniły w ciągu tych czternastu lat. Całkiem niedawno brałem udział w gaszeniu samochodu spalinowego, który służył jako mobilna baza do ładowania pakietów baterii dla elektrycznych skuterów. Stacja ładowania była zbudowana metodą "chałupniczą". Doszło do przegrzania i zapłonu dwóch baterii. Akcja szybka zakończona sukcesem. Jednak "tak na wszelki wypadek" pozostałe dwanaście pakietów chłodziliśmy jeszcze przez blisko 30 minut. Teraz już wiem, że jeśli temperatura takiego pakietu, po wstępnym schłodzeniu, nie przekracza 30 stopni Celcjusza, nie trzeba się nim zbytnio przejmować. Chociaż pewnie i tak będę go co chwilę monitorował ;P. W kometarzach widziałem też wzmianki dotyczące szkodliwości dla środowiska i zdrowia materiałów użytych do produkcji samochodów elektrycznych. Odobiście mam wrażenie, że i w samochodach spalinowych znajdziemy większość "tablicy Mendelejewa", dlatego do każdego pożaru zastosuję odpowiednią ochronę osobistą, z aparatem izolującym drogi oddechowe włącznie. Szepnę też, że przyszło to z czasem, gdyż jako "świeżak" żadko używałem aparatu powietrznego. Do tej pory nie wiem dlaczego... Panie Tomaszu, materiał jak zwykle super. Sceptyków raczej nie przekona ale daje sensowne argumenty, kiedy dojdzie do kolejnej dyskusji.

  • @Kristjano_Rolando

    @Kristjano_Rolando

    9 ай бұрын

    To, że w ciągu 14 lat nie zgasiłeś żadnego elektryka wynika z tego, że 14 lat temu w Polsce nie było żadnego elektryka (😅), a pierwsze pojawiły się dopiero kilka lat temu i nadal jest ich ułamek procenta w stosunku do spalinowych...? Przecież to wynika ze zwykłego prawdopodobieństwa... Nie będę ukrywał, że jestem całkowicie przeciwny takim zabawkom jak elektryki. Na bateryjki to może być radio. A w czasach gdy co roku coraz częściej mogą występować blackouty wynikające ze zbyt dużego zużycia energii w stosunku do możliwości ich wytworzenia (nie tylko w Polsce ostrzegają przed możliwą przerwą w dostawie energii, ale w wielu krajach europy jak Włochy czy Hiszpania zalecali rezygnację z używania domowych klimatyzacji aby nie nastąpiły przerwy w dostawie prądu), to elektryki w ogóle stają się synonimem samolubstwa i pozornej ekologii. Samolubstwa bo ktoś, kto chce naładować swój resorek spowoduje, że inni nie będą mieli prądu na to co jest konieczne do życia i codziennych aktywności. Pozornej ekologii, bo to, że mi z rury nie leci dymek to nie oznacza, że nie skażam środowiska - owszem, skażam i to dużo ale w miejscu gdzie stoi elektrownia (że nie wspomnę o jakże ekologicznym wydobywaniu złóż ziem rzadkich oraz o tym o czym się nie mówi, czyli o zaśmieceniu świata tymi zużytymi bateryjkami, które bardzo szybko tracą na pojemności i za kilka lat będą jednym z największych problemów ludzkości pod kątem odpadów). Jak chcę pojeździć elektrykiem, to wsiadam do tramwaju. Jak chcę autem, to tylko paliwo.

  • @daroczaro8051

    @daroczaro8051

    9 ай бұрын

    Tak z czystej ciekawosci, ile hybryd gasiles? Ile z nich podległy samozaplonowi a ile zapaliły się po kolizji?

  • @grzegorzszwaba3057

    @grzegorzszwaba3057

    9 ай бұрын

    @@Kristjano_Rolando nie pamiętam dokładnie, sporo wody upłynęło ale wydaje mi się, szkolenie/zapoznanie z elektrykami miałem jakoś w 2012 lub 2013 roku. Co do Twojej dalszej wypowiedzi to chciałem zauważyć, że zarówno materiał filmowy jak i mój komentarz dotyczył "palących się elektryków", a nie w jaki sposób ich używanie wpływa na stan środowiska czy gospodarkę energetyczną... Skomentowałem to o czym mam pojęcie, z czym miałem styczność. Badanie szerokiego wpływu używania takich pojazdów na gospodarkę czy środowisko pozostawiam specjalistom, którzy mają do tego odpowiednie narzędzia.

  • @grzegorzszwaba3057

    @grzegorzszwaba3057

    9 ай бұрын

    @@daroczaro8051 to nie jest proste pytanie. Trzeba rozróżnić "klasyczne" hybrydy od pojazdów typu plug-in. Z tymi pierwszymi miałem więcej do czynienia, gasiłem dwa. W obu przypadkach były to podpalenia. Tutaj ogniwa są niewielkie, pożar ich nie uszkodził. Więcej było kolizji czy wypadków, żaden jednak nie uległ zapłonowi. Tak samo z hybrydami pug-in. W czasie zdarzeń drogowych, żaden taki samochód nie stanął w płomieniach.

  • @Trufel71

    @Trufel71

    9 ай бұрын

    I 1 wszy komentarz i już wiadomo jaki będzie film. Bardzo miło posłuchać strażaka. Tylko jak się ma 14 lat do ilości elektryków w ruchu miejskim. Dane mówią jasno na dzień dzisiejszy jest prawie dokładnie tyle samo pożarów aut spalinowych i elektrycznych a udział tych 2 gich nadal stanowi tylko ułamek całkowitej liczby aut. Mimo wszystko czytając miedzy wierszami łatwo zauważyć że auta spalinowe można gasić są procedury ich przebieg nie jest aż tak gwałtowny a pożar w większości wypadków zaczyna się pod maska ( dając kierowcy chociaż minimalny znak że coś się dzieje) dając czas na ucieczkę i podjecie działań choć często obowiązkowa gaśnica nie jest wystarczająca to można użyć wody z wysoką skutecznością. Elektryk natomiast weźmie cie z zaskoczenia i nie ma nawet cienia szans że sam sobie poradzisz z zarzegnaniem niebezpieczeństwa a i straż pożarna ma procedurę ( dać się mu wypalić) co do pana strażaka i tego że mu się wydaje co jest bardziej eko to zaczynamy. Wyprodukowanie elektryka wymaga więcej tzw śladu węglowego natomiast ten wraz z użytkowaniem i ładowaniem z odnawialnych źródeł energi dąży do zera natomiast spalinowe auto wręcz przeciwnie na skutek lat doświadczeń inrozwinietej infrastruktury produkcyjnej i eksploatacyjnej początkowo zostawia mniejszy ślad węglowy ale ten natomiast ze spalania paliw kopalnych dąży do nieskończoności ( pomijamy opony, tarcze i klocki hamulcowe oraz płyny, filtry kabinowe czy inne części zużywalne gdyż oba rodzaje aut je potrzebują ) Jednak palący się elektryk który spłonie doszczętnie z tapicerką, izolacjami przewodów elektrycznych, dywanikami itp itp już nie mówiąc o bateriach i o tym jak woda użyta do chłodzenia bo o gaszeniu nie ma mowy przenika do wód gruntowych ( ekologia pełną gembom ) Bo tu jest różnica pożar samochodu a spalenie doszczętne samochodu. Teraz jeszcze dochodzą kwiatki typu promy i przewożenie aut elektrycznych. Pożar spalinowego auta nigdy nie zagraża jednostce pływającej szansa na spalenie kilku aut istnieją ale standardowe systemy gaszenia i procedury grodzie kurtyny dymowe dają rade ale przy elektrykach cyk temperatura wydzielana i niemożliwość ich gaszenia ..... Będzie trzeba je wozić na łodziach podwodnych mogących się zatapiać promach hejejej... Tak to jest z tą bandą eko śworów. Nie oglądam i już nigdy więcej nie zaglądam na ten kanał. To jest po prostu kółko wzajemnej adoracji, propaganda i co najgorzej bzdety. Teraz po tej gorzkiej pigułce powiem tak elektryk nie jest mi obcy i wraz z np fotowoltaicznymi ogniwami na dachu to świetne połączenie. Jednak brakuje w tym dobrowolności i czasu na rozwój. Gdyby przemiany nie były sterowane narzucane szły by w owiele lepszym kierunku. Był by czas na rozwój ogniw. Wszystko w naszym świecie musi stać na głowie. Szkoda bo tak jak ze wszystkim co jest przymusowe ludzie naturalnie stają się wrodzy ale też i słusznie.

  • @gregorius790
    @gregorius79010 ай бұрын

    Szkoda, że nie było nic o powodach zapłonu jednych i drugich- to byłoby ciekawe.

  • @jakubjasionka2069

    @jakubjasionka2069

    10 ай бұрын

    Znajdź jakiekolwiek dane na tem temat 😅

  • @szafirmeru

    @szafirmeru

    10 ай бұрын

    Oraz z podziałem na wiek pojazdu.

  • @gregorius790

    @gregorius790

    10 ай бұрын

    @@jakubjasionka2069 Potrzymaj mi piwo😁

  • @mayk3l

    @mayk3l

    10 ай бұрын

    Jak najbardziej, jest to kluczowe. Auta elektryczne w większości przypadków są nowe, a spalinowe dużo starsze. JEŚLI zapalają się stare dziadki, to pewnie z pewnych zaniedbań w eksploatacji a nie bo im się zachciało.

  • @pepeuszko9767

    @pepeuszko9767

    10 ай бұрын

    @@mayk3lNo tak przecież już nikt nie kupuje nowych aut spalinowych, a koncerny zarabiają tylko na utrzymaniu tych już sprzedanych, ale Ci ludzie głupi co nie? Auta elektryczne palą się częściej!!!11oneone!

  • @k0sa673
    @k0sa6739 ай бұрын

    Wreszcie ktoś rozpoznawalny, kto racjonalnie przedstawia argumenty. Dzięki bardzo. PS do tych "ekspertów": za 30 lat będziecie się prosić o elektryka.

  • @muza3552
    @muza355210 ай бұрын

    Ciekawi mnie jedna zmienna jaką jest wiek pojazdu :). Ciekawe jak wyglądały by statystyki uwzględniające tą zmienną.

  • @km8364

    @km8364

    10 ай бұрын

    w Skandynawii nie miało to większego znaczenia

  • @Rykacz

    @Rykacz

    10 ай бұрын

    W 2022 spłonęło (nie licząc podpaleń) było 8 pożarów elektryków - 2 z nich to ponad 20 letnie Peugeot 106e, reszta to de facto Leafy i Tesle, które mogły być nawet nastoletnie i po nie fachowych naprawach przy sprowadzeniu do Polski...

  • @motorevolucja

    @motorevolucja

    10 ай бұрын

    Zauważ, że najczęściej palą się auta hybrydowe (2x częściej niż spalinowe i aż 20x częsciej niż elektryczne), a te są stosunkowo młode, więc argument wieku auta tutaj nie występuje.

  • @grzegorzagodzinski7034

    @grzegorzagodzinski7034

    10 ай бұрын

    @@km8364 W Skandynawii nie miało to większego znaczenia tak prawda ale dalej nie znamy średniej wieku dla oby rodzajów aut w Skandynawii po za tym niesamowicie intryguje mnie też porównanie statystyk aut elektrycznych które spłonęły. W Polsce mamy 30 na 100 000 pożarów elektryków a spalinowych 40 na 100 000 W USA mamy 25 na 100 000 pożarów elektryków a spalinowych 1500 na 100 000 W Norwegii mamy 0,004% czyli 4 na 100 000 pożarów aut elektrycznych a spalinowych 0,08% czyli 80 na 100 000 Pytam się skąd te rozbieżności?? Czemu polskie auta spalinowe o dość pokaźnej średniej wieku są tak bardzo niepalne a stosunkowo nowe elektryki (których właścicielami jest raczej bardziej zamożna część społeczeństwa więc nie januszują pieniędzy na porządnego mechanika) nagle są o tyle bardziej palne? Warto by się temu lepiej przyjrzeć i w w ogóle brak jakichkolwiek danych na temat na temat przyczyn pożaru...

  • @olekklimek5357

    @olekklimek5357

    10 ай бұрын

    W dodatku w skandynawi jest chłodniej niż np we Włoszech

  • @wojciechbernat1661
    @wojciechbernat16619 ай бұрын

    Ostatnio szukałem tych danych. Wyniki są zaskakujące. Warto dodać, że statystyka pożarów samochód elektrycznych uwzględnia podpalenia. I co ciekawe to kilka aut rocznie.

  • @atamazykrawczynski

    @atamazykrawczynski

    9 ай бұрын

    Nie dziwi mnie to, jeżeli jakiś baran wymyślił, że mam dopłacać komuś do jego fatalnego pojazdu.

  • @krzysztofkantoch4130

    @krzysztofkantoch4130

    9 ай бұрын

    ​@@atamazykrawczynski bo mnie nie dali, to znaczy, że mogę komuś podpalić auto? Na takie coś to tylko polaczek może wpaść 😅

  • @atamazykrawczynski

    @atamazykrawczynski

    9 ай бұрын

    @@krzysztofkantoch4130 To się nazywa kradzież. To należy tępić. ŁAPAĆ ZŁODIZEJA! Mimochodem taki elektrozłomiarz, jest w bardzo ograniczonym stopniu paserem. Skrajnie brzydzę się złodziejstwem, nie popieram też podpalania, za co też bym karał. Gdzieś tam w debacie w przeszłości natknąłem się na skandaliczny pomysł, że użytkownicy normalnych aut, będą w taki czy inny sposób, dopłacać do tych chybionych koszmarków.

  • @cutforsize

    @cutforsize

    9 ай бұрын

    ​@@atamazykrawczynskityle słów, a wystarczyło napisać, że nie czujesz się dobrze w swoim ciele.

  • @atamazykrawczynski

    @atamazykrawczynski

    9 ай бұрын

    @IluvielIluviel Nie, nie podpala się swoich samochodów. To patologiczne, marginalne zjawisko.

  • @joj464
    @joj46410 ай бұрын

    Film bardzo na czasie .Dziękuję i pozdrawiam

  • 9 ай бұрын

    Nareszcie ktoś mądry a mający zasięgi oglądania zajął się uczciwie tematem. Za dużo jest fake newsów związanych z elektrykami i od razu pojawiły się bzdurne zakazy wjazdu na parkingi

  • @adamadamus5537
    @adamadamus553710 ай бұрын

    Fajnie było by też zbadać ile spaliło się diesli (samozapłon, rozbieganie), ile benzyniaków, ile samochodów z LPG ( zła jakość instalacji lub niechlujny montaż)

  • @sebastianwu5400

    @sebastianwu5400

    10 ай бұрын

    Diesel nie zapala sie od rozbiegania ;) najczęstszą przyczyną są wycieki oleju silnikowego i napędowego oraz awarie osprzętu (np. EGR).

  • @Noverss

    @Noverss

    10 ай бұрын

    @@sebastianwu5400 w skrócie przez zaniedbanie, pytanie czy tak samo zaniedbany elektryk będzie równie podatny na zwarcia/pożary

  • @martinvogel2173

    @martinvogel2173

    9 ай бұрын

    Sam doświadczyłem rozbiegania diesla ponad 10 l temu passata B5 TDI, na szczescie strzeliłem mu z biegu, czyli włączyłem jakiś bieg i pusciłem gwałtownie sprzęgło i to go zdławiło. Uratowałem tym samym silnik.

  • @eSUBA94

    @eSUBA94

    9 ай бұрын

    @@sebastianwu5400 EGR to bardzo spory problem ale bardzo dobrze wyciszany, między innymi przez BMW i ich agencje marketingowe

  • @whyTadzio

    @whyTadzio

    9 ай бұрын

    ​@@martinvogel2173do jakich obrotów się rozbiegał diesel?

  • @piters101
    @piters1019 ай бұрын

    Trochę zabrakło mi porównania szkodliwości produktów spalania dla człowieka i ogólnie środowiska czyli jak np. Kobalt i nikiel są szkodliwe vs tlenki Siarki w spalinowych no i ile statystycznie się tego uwalnia

  • @sanpellegrino7081

    @sanpellegrino7081

    9 ай бұрын

    Pamiętaj że chłop jest pro rządowy. Rząd chce wprowadzić te elektryki i ten pan, będzie się wypowiadał w nieszkodliwy dla nich(elektryków) sposób.

  • @fddevnull

    @fddevnull

    9 ай бұрын

    @@sanpellegrino7081 ta prorządowy i pewnie dlatego go wywalili z TVP ;) Te spiski to nieźle ryją banie.

  • @Zuber92xD

    @Zuber92xD

    9 ай бұрын

    Oprócz "paliwa", palą się w samochodzie wszystkie farby, lakiery, tworzywa sztuczne, gumy, oleje itp. Dlatego radzę unikać wszystkich palących się samochodów

  • @wegor84

    @wegor84

    9 ай бұрын

    W razie czego spalinowy nadrabia podczas jazdy gdy spala paliwo.

  • @sanpellegrino7081

    @sanpellegrino7081

    9 ай бұрын

    @@fddevnull Trochę mam zrytą, nie powiem że nie

  • @sebastianwu5400
    @sebastianwu540010 ай бұрын

    Dlaczego nikt nigdy w takich materiałach nie porusza kwestii wieku aut?

  • @algha

    @algha

    10 ай бұрын

    Obejrzałeś? Zerknij od 3:10

  • @WysokienapieciePlportal

    @WysokienapieciePlportal

    10 ай бұрын

    Bo straż nie zbiera takich danych

  • @sebastianwu5400

    @sebastianwu5400

    10 ай бұрын

    @@algha no co z tego? To dalej maks 10 letnie auta a większości nie starsze niż 5 lat.

  • 10 ай бұрын

    No ale ty oglądasz ze zrozumieniem czy co? Jest teza w mediach, że auta elektryczne palą się częściej od spalinowych i on ją obala na podstawie statystyk ze straży pożarnej i policji. Przecież wiadomo że po drogach nie jeżdżą elektryki starsze niż 10 letnie.

  • @bartek8044

    @bartek8044

    10 ай бұрын

    To chciałbyś żeby zamiast podawać rzetelne dane, powtórzył to co twój pijany wujek że zobaczysz synek jak za 10 lat się będą palić? Chyba ze masz szklaną kulę.

  • @karolz545
    @karolz5459 ай бұрын

    Prosiłbym o poruszenie tematu reaktywności litu w przypadku kontaktu z wodą. W Internecie jest sporo filmików pokazujących jak eksplozywnie spala się lit z baterii litowej. Można poprosić o dodatek, który wytłumaczy i tą kwestię oraz jakie są różnice między bateriami litowymi, a akumulatorami litowo-jonowymi w tej kwestii? Pozdrawiam.

  • @radbilcz

    @radbilcz

    4 ай бұрын

    Przecież w baterii nie na czystego litu tylko różne związki litu

  • @jeremiah993
    @jeremiah9939 ай бұрын

    No i wreszcie jest materiał w którym padło to, co pomijały inne materiały na ten temat- uwalnianie szkodliwych substancji. Do pełnej informacji brakuje mi tylko, czy dużo litu ucieka do otoczenia, i jaka jest jego toksyczność, czy może tworzyć jakieś szkodliwe związki. Na pewno, jako metal alkaliczny, będzie potencjalnie tworzył środowisko zasadowe (ług). I to mnie też między innymi ciekawi- jaki ukryty, nieprzewidziany efekt uboczny związany z zanieczyszczeniem posiadają. Bo generalnie jakieś tego typu ostrzeżenia są, odkąd istnieje transport. Gdy były dorożki konne- alarmowano o rosnącym zanieczyszczeniu końskimi odchodami. Przesiedli się ludzie na parowozy- problemem stały się cząstki stałe ze spalania węgla. Benzyna- dwutlenek węgla. Diesel- tlenki azotu. Jakie zanieczyszczenie nas czeka za sprawą silników elektrycznych i nośnika energii jakim są akumulatory? Czekam z otwarciem popcornu.

  • @jacekmierzejewski1919
    @jacekmierzejewski191910 ай бұрын

    Warto jeszcze dodać że baterie bardzo rzadko są przyczyną pożaru. W ciągu ostatnich 3 lat w Polsce było 17 pożarów elektryków. Do samozapłonu baterii doszło tylko 2 razy.

  • @piker-pl

    @piker-pl

    10 ай бұрын

    W Polsce NIESTETY większość samochodów pali się w wyniku podpaleń. W Gdańsku przez kilka miesięcy płonęły auta dość regularnie, czasami kilka w jedną noc, podpalaczy nigdy nie ujęto z tego co wiem. Podpalane były głównie auta nowe i drogie...

  • @roddypiper5146

    @roddypiper5146

    10 ай бұрын

    Nie znam danych, ale możesz na necie znaleźć mnóstwo filmów co się dzieje, jak przerwiesz ciągłość baterii pod prądem np. w hulajnodze czy skuterze. Sam osobiście przypadkowo uszkodziłem włączony telefon (szybko zwiewałem - całe szczęście to bardziej przypominało granat dymny niż klasyczny)

  • @mirek190

    @mirek190

    10 ай бұрын

    @roddypiper5146 Porownujesz baterie ofd taniej hulajnogi do baterii do tych w aucie? Wiesz ze auta uzywaja wytrzymale cylindryczne ogniwa i kazde jest podlaczone to balansera plus kazde ogniwo jest chlodzone lub podrzewane osobno? Tego nie ma w tanich chulajnogach.

  • @roddypiper5146

    @roddypiper5146

    10 ай бұрын

    @@mirek190 Tak porównuje, ale być może masz rację, zresztą te baterię się rozwijają.

  • @krzysztofb2688

    @krzysztofb2688

    10 ай бұрын

    GÓWNYM powodem jest uszkodzenie i pożar baterii. Budowa samochodu jak i specyfika budowy baterii jak i sama reakcja chemiczna powoduje że samochód jest praktycznie nie do ugaszenia. Ktoś tu kogoś wprowadza w błąd. Amator niewolniczej pracy dzieci wydobywających kobalt w Kongo.

  • @maciejradomski4917
    @maciejradomski491710 ай бұрын

    W eleketrykach na wykresie pokazano stosunkowo małe baterie. 40 KWh, gdzie teraz popularne są 60-84

  • @kaczdonalda9196

    @kaczdonalda9196

    9 ай бұрын

    od tego czasu samochody elektryczne są już 10 razy lepsze i bezpieczniejsze. Najbezpieczniejszy SEDAN i crossover w swojej klasie to TESLA 3 i TESLA Y. Ciężko pogodzić się z faktami?

  • @Moralez1016

    @Moralez1016

    9 ай бұрын

    ​@@kaczdonalda9196Muszę Cię rozczarować. Stwierdzenie że coś jest "dziesięć razy bezpieczniejsze" jest informacją z d...czapy. Nie da się przełożyć bezpieczeństwa na liczby, ani połączyć poszczególnych statystyk tak by w procentach wyszło to jakkolwiek sensie 😂

  • @RadG.
    @RadG.8 ай бұрын

    Bardzo dziękuję za tę analizę. Odpowiada na wiele plotek.

  • @krzysztofjabonski5404
    @krzysztofjabonski540410 ай бұрын

    Bateria 24 kWh? Nissan Leaf miał taką do 2015 roku. Obecnie Peugeot e-208 - 50 kWh, VW ID3 58-77 kWh, Tesla Y 75-81 kWh. Proszę o przeliczenie wyników pod bardziej realne około 60 kWh.

  • @mayk3l

    @mayk3l

    10 ай бұрын

    Również po zauważeniu tego wykresu zastanawiałem się, skąd bateria 24kWh. Gdyby mnie interesował elektryk, to najprawdopodobniej wybrałbym coś z bardzo dużą baterią, choćby w Tesli jest taka jednostka, która ma 100kWh.

  • @mikiawm

    @mikiawm

    10 ай бұрын

    Moze nie ma takich danych jeszcze

  • @km8364

    @km8364

    10 ай бұрын

    różnica pożaru między 24kwh a 40kwh na wykresie jest niewielka, nawet jakby wyekstrapolowac do 100kwh to nie miałoby to większego znaczenia

  • @Rykacz

    @Rykacz

    10 ай бұрын

    Głównym paliwem pożaru w autach to plastiki, a nie paliwo napędowe, więc ilość energii w akumulatorze jest rzeczą drugorzędną...

  • @Dobaspl

    @Dobaspl

    10 ай бұрын

    @@Rykacz Dlatego elektryczny samochód zapala się przez kilka dni. Te plastiki takie łatwo palne. Coś tam wodoru wydzielają czy coś. Strach plastikową chochlą zupę zamieszać.

  • @whyTadzio
    @whyTadzio9 ай бұрын

    Panie Tomaszu, przydałyby się bardziej szczegółowe statystyki i zestawienie aut spalinowych i elektrycznych, w porównaniu z hybrydami oraz z LPG / CNG (i ewentualnie zasilanych wodorem).

  • @s0nik245
    @s0nik2459 ай бұрын

    Hej! Jeśli mógłbym prosić, aby w kolejnych odcinkach lekko ściszyć melodię w tle. Niestety jako niedosłysząca osoba, trochę ciężko się wsłuchać w twój głos, gdyż dźwięki się lekko zlewają i czasem serio trudno wychwycić niektóre słowa. Dzięki za film, pozderki! :D

  • @merkury28

    @merkury28

    9 ай бұрын

    Ja sobie pomagam włączając napisy

  • @HuatengChen

    @HuatengChen

    9 ай бұрын

    Jako osoba dobrze słyszącą też miałem problemy ze zrozumieniem treści a przerywnik muzyczny jest dużo głośniejszy od narracji. Do poprawy

  • @paskuctfo

    @paskuctfo

    9 ай бұрын

    Zgadzam się, jest to problematyczne, a szkoda, bo filmy bardzo ciekawe.

  • @przemysawklimczak7692
    @przemysawklimczak76929 ай бұрын

    Brawo. Rzeczowo na temat i bez ideologii.

  • @doctor.driv399
    @doctor.driv3999 ай бұрын

    proponowałbym porównanie tych samych roczników produkcyjnych. Średnia wieku aut spalinowych jest duuużo większa niż elektrycznych. Fajnie byłoby przedstawienie statystyk palących się aut powiedzmy od roku 2015 do teraz. Myślę, że taka statystyka byłaby bardziej wiarygodna. Kolejne pytanie to ile elektryków powypadkowych jeździ po drogach i wzięcie tego pod uwagę w takich statystykach.

  • @wegor84

    @wegor84

    9 ай бұрын

    Jak dla mnie sama nazwa mówi za siebie samochód spalinowy. I nie trzeba być doktorem fizyki aby zauważyć że lampa oliwna szybciej zrobi pożar w domu niż elektryczna żarówka. A prąd zawsze był wrogiem ropy to dlatego zlikwidowano tramwaje w USA. Sprawdź to wujek.

  • @danielwrotny
    @danielwrotny10 ай бұрын

    Skoro szczelność obudowy akumulatora jest takim problemem w gaszeniu baterii, to może producenci mogliby montować w karoserii przyłącze którym strażacy mogliby pompować medium gaśnicze wprost do wnętrza baterii.

  • @Rykacz

    @Rykacz

    10 ай бұрын

    Koncern Renault tak robi. Jest szansa, że inne koncerny to podłapią.

  • @lukasz2367

    @lukasz2367

    10 ай бұрын

    Na razie tylko jeden model Renault ma taki otwór do zalania baterii.

  • @Noverss

    @Noverss

    10 ай бұрын

    pytanie co jeśli takie złącze uszkodzi się podczas wypadku

  • @danielwrotny

    @danielwrotny

    9 ай бұрын

    @@Noverss można stosować 2 takie złącza np. z przodu i tyłu pojazdu. To również pomoże w przypadku kiedy tylko część pojazdu będzie objęta pożarem. W każdym razie, odsetek pożarów takich samochodów jest tak mały, że w sumie złącze bardziej jest potrzebne w spalinówce niż elektrycznym.

  • @fddevnull

    @fddevnull

    9 ай бұрын

    ​@@NoverssCzesi no mają taki pojazd co ma zaostrzoną końcówkę węża który wbija się w baterie trakcyjne i podaje wodę pod dużym ciśnieniem

  • @dawid240902
    @dawid24090210 ай бұрын

    A te statystyki mówią o samo zapłonie czy o zapłonie z przyczyn różnych na przykład wypadek?

  • @km8364

    @km8364

    10 ай бұрын

    nie ma takiego rozgraniczenia

  • @zbyszanna

    @zbyszanna

    10 ай бұрын

    W Polsce to akurat jest jeszcze taka kwestia, że jakaś część elektryków przyjeżdża że stanów, a te z kolei trafiają do nas najczęściej po wypadku i są naprawiane nie wiadomo jak, co pewnie znacząco zwiększa ryzyko pożaru.

  • @grzegorzagodzinski7034

    @grzegorzagodzinski7034

    10 ай бұрын

    @@zbyszanna Taak a te spalinowe w Polsce mamy nowiuśkie z salonu i płonie ich tylko 40 na 100 000 a w stanach jeżdżą starymi rzęchami ze średnią wieku weterana wojennego i zapalają się od bardziej intensywnego wpatrywania w nie dlatego jest 1500 na 100 000 pożarów spalinówek

  • @darkanzalipl

    @darkanzalipl

    10 ай бұрын

    @@zbyszanna spalinowych aut też sporo przyjeżdża po wypadkach. Nie powinno się ich wykluczać bo one budują pełen obraz aut które jeżdżą po naszych drogach. Jeśli u nas będzie jeździło sporo powypadkowych aut i będą się często palić to argument o tym jak często palą się nówki będzie bezużyteczny. Co mnie obchodzi jak często palą się nówki jeśli w mojej okolicy połowa to będą stare/powypadkowe bomby na kółkach?

  • @maksymilianogromski89

    @maksymilianogromski89

    10 ай бұрын

    No, co 70 spalinowka sie pali 4:21 :)@@grzegorzagodzinski7034

  • @piotrgalecki01
    @piotrgalecki019 ай бұрын

    Dzięki za film.

  • @heos8045
    @heos80459 ай бұрын

    Nareszcie. Bardzo brakowało w polskim internecie takiego materiału. Zapisuję.

  • @choxsuspider8396
    @choxsuspider839610 ай бұрын

    Każdemu kto to przeczyta życzę miłego dnia 😅

  • @rogal1987

    @rogal1987

    10 ай бұрын

    A na wzajem. Trzymaj się ciepło 😎

  • @BartoszKa1207

    @BartoszKa1207

    10 ай бұрын

    wzajemnie

  • @elizapaszyk169

    @elizapaszyk169

    10 ай бұрын

    Wzajemnie 😊

  • @kamilwojcik2297
    @kamilwojcik22979 ай бұрын

    Dzięki za materiał. Dobrze byłoby sprawdzić kiedy następuje pożar aut (w czasie użytkowania czy postoju) oraz jaka jest przyczyna zapłonu. Może dane ubezpieczalni by tutaj pomogły. Nieznam tych danych a chętnie bym się dowiedział więcej.

  • @Zduneqq

    @Zduneqq

    9 ай бұрын

    warto też sprawdzić jaki jest średni wiek samozapłonu samochodu spalinowego oraz elektrycznego..

  • @seempli

    @seempli

    9 ай бұрын

    Miłośnicy 4 kółek robił materiał gdzie właśnie ten element wział pod uwage. Dodatkowo zrówciłbym uwagę na zamienne stosowanie słów Pożar | spalanie | zapalanie Prezentowanie również... ktoś zaprezentował coś(czego nie ma jeszcze w autach) wcale nie oznacza że teraz każde auto jest bezpieczne.

  • @marekzegarek1806

    @marekzegarek1806

    9 ай бұрын

    @@seempli żartujesz chyba sobie że M4K coś tam sprawdził. Dla mnie gość ma chyba globus polski na biurku.

  • @walkiri

    @walkiri

    9 ай бұрын

    No dokładnie. Wydaje mi się że elektryki zapalają się podczas ładowania a zwykłe auta podczas jazdy. Konsekwencje niezauważenia pożaru nieporównywalne.

  • @marekmitis1948

    @marekmitis1948

    9 ай бұрын

    @@walkiri "wydaje mi się" :P

  • @danielt2207
    @danielt220710 ай бұрын

    Podbijam komentarz dla zasięgu

  • @JerzyT74
    @JerzyT749 ай бұрын

    dr Rożek - pogromca mitów

  • @kamilp143
    @kamilp1439 ай бұрын

    W statystykach powinno się podawać średni wiek samochodów które się spaliły

  • @JaJonaszW
    @JaJonaszW9 ай бұрын

    Panie Tomaszu, warto byłoby jeszcze przeanalizowac sredni wiek pojazdu spalinowego I elektryka. To jednak zmienia nieco moją ocene tego zjawiska. Materiał merytoryczny jak zawsze jednak roznica pomiędzy 15-20 letnim spalinowcem a 2-4 letnim elektrykiem jest znaczna

  • @jarekb1075

    @jarekb1075

    9 ай бұрын

    W Polsce średni wiek samochodu to 15 lat, ale na Zachodzie tylko 10, więc to oznacza, że nie są dużo starsze niż elektryki. A dwa - mechanicy mówią, że akurat nowe spalinowe częściej się palą niż stare, bo więcej elektryki i ciaśniej. Możliwe więc, że wiek nie ma znaczenia, albo bardzo mały

  • @JaJonaszW

    @JaJonaszW

    9 ай бұрын

    @@jarekb1075 dlatego warto by się nad tym pochylić tak żebyśmy nie musieli się domyślać

  • @szym86

    @szym86

    8 ай бұрын

    Ale czy elektryk degraduje w czasie tak jak np diesel? Baterię ma hermetyczną. Widziałem kilka starych diesli w których wężyki paliwa, stan instalacji czy wycieki same prosiły o pożar.

  • @ewelina821
    @ewelina8219 ай бұрын

    Dziękuję za ten film 🙂

  • @lostson1st
    @lostson1st10 ай бұрын

    Dziękuję :)

  • @pawelwlasow1524
    @pawelwlasow152410 ай бұрын

    Bardzo fajny odcinek.

  • @darkanzalipl
    @darkanzalipl10 ай бұрын

    Mnie tylko ciekawi jak statystyki będą wyglądały dla elektryków w wieku około 15 czy 20 lat. Może się okazać, że stare elektryki będą płonęły zdecydowanie częściej niż spalinówki. Umówmy się, dane dla nowych aut są bezużyteczne bo są to auta z założenia w dobrym stanie.

  • @Niemamnicku666

    @Niemamnicku666

    10 ай бұрын

    Proponuję obejrzenie filmu w takim razie jeszcze raz i sprawdzenie statystyk z krajów skandynawskich.

  • @bartek8044

    @bartek8044

    10 ай бұрын

    Te akumulatory raczej tyle nie wytrzymują, i wraz z wiekiem spada głównie wydajność, nie ma jak na razie korelacji między wiekiem/jak często się palą. Przynajmniej ja takich badań nie znalazłem

  • @piotrkedziora81

    @piotrkedziora81

    10 ай бұрын

    nie będzie takich aut elektrycznych bo wytrzymają one góra z 7-8 lat na swojej orginalnej baterii

  • @darkanzalipl

    @darkanzalipl

    10 ай бұрын

    @@Niemamnicku666 film obejrzałem, nie znalazłem statystyk z krajów skandynawskich dla 15/20 letnich elektryków. Podeślesz linka? Takie dla 0-5 letnich średnio mnie przekonują biorąc pod uwagę średni wiek auta w Polsce.

  • @PIELUSHI

    @PIELUSHI

    10 ай бұрын

    @@darkanzalipl może Cię przekona fakt, ze ogniwa zwykle takdlugo nie pracuja, można je wymienić (chociaż to kosztowne), przez co wiek auta nie idzie w parze z wiekiem ogniwa.

  • @mariolaszczepanowska1572
    @mariolaszczepanowska157210 ай бұрын

    Dziękuję!

  • @tomfinger5558
    @tomfinger55589 ай бұрын

    Nareszcie za temat wziął się ktoś, kto ma pojęcie o statystyce.

  • @ukaszkowalski725
    @ukaszkowalski72510 ай бұрын

    Brakowało mi informacji, jak bardzo dym palącej się bateri jest szkodliwy.

  • @roddypiper5146

    @roddypiper5146

    10 ай бұрын

    Bardzo.... czy fatalnie to nie wiem, ale to nie smog, gdzie pali się cały budynek tylko dym punktowy.

  • @paprukas

    @paprukas

    10 ай бұрын

    Podobnie jak spalinowe. W znacznej większości pożarów elektryków ogniwa nie ulegają zapłonowi

  • @mirek190

    @mirek190

    10 ай бұрын

    A myslisz ze dym z oleju czy benzyny jest ok?

  • @ukaszkowalski725

    @ukaszkowalski725

    10 ай бұрын

    @@mirek190 Nie trzeba mieszać emocji z prostym pytaniem... Ca ważniejsze, zadałem pytanie, a ty odnisisz się do mojego komentarza, jakby było twierdzeniem. Pozdrawiam.

  • @Haniv1001

    @Haniv1001

    10 ай бұрын

    bardzo.

  • @bambucza001
    @bambucza0019 ай бұрын

    Może Pan wspomni jakie są regulacje odnośnie składowania oraz utylizacji takich baterii. Chętnie posłucham co się z tym robi jak trafi na śmietnik, jak to wpływa na środowisko itd.

  • @Machony69

    @Machony69

    9 ай бұрын

    nie powie bo to drażliwy temat tak samo wiatraki ...co sie z nimi dzieje po 10-15 latach gdzie trafiaja ...taka "ekologia" by bić na nas kase

  • @bambucza001

    @bambucza001

    9 ай бұрын

    @@Machony69 Też tak sądzę, że będzie udawał, że tematu nie ma i zignoruje mój komentarz.

  • @Machony69

    @Machony69

    9 ай бұрын

    @@bambucza001 ale nie ma co tu pisać lepiej ugryźć sie w jezyk to tak jak wejść do Kościoła i czcić Alliego - albo do filmu z Płaskiej Zie napiać że ziemia jest Okrągła, do tego pana straciłem dawno szacunek po filmie ze strzykawkami pozdro

  • @Michrou01

    @Michrou01

    9 ай бұрын

    @@Machony69 Ale co jest nie tak z wiatrakami? W sensie, że jest problem, bo są zbudowane z materiałów nierozkładających się, czyli nietrujących otoczenia i można je zakopać bez żadnych obaw, czy o to, że naukowcy wymyślili już pełno zastosowań na ich ponowne użycie?

  • @konrad3579
    @konrad35799 ай бұрын

    Dzięki!

  • @211tomek
    @211tomek9 ай бұрын

    Super.

  • @evel1906
    @evel190610 ай бұрын

    Najważniejszym i najczęściej pomijanym przez wszystkich faktem jest to, że spalinowe auta, które się zapalają są przeważnie już stare, średnia wieku aut w Polsce to chyba 18 lat, a elektryki które się jarają mają max 2 lata.

  • @ukaszoleksy223

    @ukaszoleksy223

    10 ай бұрын

    Średnia wieku aut w Polsce jest przekłamana. Bierze się to z faktu że w Cepiku w dalszym ciągu są auta które już dawno nie jeżdzą po drogach. Ostanio był o tym artykuł na jakimś portalu. Zresztą wystarczy się rozejrzeć po drogach, w większosci jeżdzą po nich auta kilkuletnie

  • @bartoszskowronski

    @bartoszskowronski

    10 ай бұрын

    bardzo chętnie bym zobaczył jakieś statystyki na ten temat, coś podejrzane milczenie na ten temat. Albo celowo wrzucanie wszystkiego do jednego wora. tak jak z przestępstwami z użyciem broni palnej. nie ma rozdziału pomiędzy bronią nielegalnie posiadaną a bronią zarejestrowaną z pozwoleniem. (bo by w propagandzie anty-broniowej nie pasowało że legalni posiadacze broni nie popełniają przestępst.)

  • @krzysztof8148

    @krzysztof8148

    10 ай бұрын

    ​@@ukaszoleksy223 Stąd był podany przykład krajów skandynawskich gdzie elektryki są dłużej na rynku, jest ich więcej a i średni wiek aut znacznie niższy.

  • @przemysawpawlinski5536

    @przemysawpawlinski5536

    10 ай бұрын

    Właśnie. A zaciekawia mnie jedna rzecz. Paliły się auta spalinowe a strasznie długo trwało gaszenie statku. Hmm...

  • @SuperAti15

    @SuperAti15

    10 ай бұрын

    To strasznie ciekawe bo na 7 spalonych aut elektrycznych w Pl w zeszłym roku były 2 min 20 letnie Peugeoty 106 electriq, 3 podpalone Tesle S, jakiś chiński mikro wynalazek i Nissan Leaf którego średni wiek w Pl to 8 lat. Skąd wziąłeś swoje info? Instytut danych z d... im. Łomonosowa?

  • @damiiano76
    @damiiano7610 ай бұрын

    P. Tomku, zdecydowana większość świadomych przeciwników elektromobilności podchodzi sceptycznie do tematu nie z powodu pożarów, a z powodu bzdur jakimi jesteśmy karmieni(już nawet trudno powiedzieć przez kogo😁) o nieskalanej czystości elektromobilności. Tymczasem, jest to zwykły transfer emisji do krajów mniej rozwiniętych co w globalnym bilansie dla planety nie przynosi żadnych korzyści🙄 Dodatkowo, jeśli znajdzie Pan czas, proszę poszukać informacji o złomowiskach samochodów elektrycznych o słabych parametrach wokół chińskich miast. Jeśli w przyszłości elektryk będzie jak smartfon to należy zadać pytanie co ze zużytymi bateriami. Ja wczoraj robiłem porządki i wywaliłem cztery jakieś stare telefony. Wielkość baterii nie porównywalna, ale skala?👍

  • @pawetartanus8710

    @pawetartanus8710

    10 ай бұрын

    Ale przecież w reklamie nie pokażą, a i większości konsumentów nie interesuje skąd biorą się minerały do ich elektronicznych cudeniek. Afryka daleko więc na wywoływane dla kruszców wojny też nie zwracają uwagi. "Kobalt z Konga. Wydobycie rękami dzieci" w ggoglach. Nie przeszkadza im też sprowadzanie taniej siły roboczej ( niewolników z Azji i wschodu) dla korpo w Polsce, bo oni muszą wszystko mieć już teraz, na już jak najtaniej. Nie zorientują się nawet jak ich zastąpią niewolnicy lub aplikacja. Co z bateriami wrócą tam gdzie wydobyto do nich składniki do Afryki, Indii , Chin i biedacy( najczęściej dzieci), tak jak teraz elektronikę i plastik, będą tam "utylizować" poprzez spalanie. Najważniejsze, że Unia i Stany są "eko", a korpo może zarobić na frajerach produkując nienaprawialne jednorazówki, których trwałość jest coraz niższa - nawet głupie wprowadzenie złącza USB-C ( niby taka unifikacja) spowoduje, że urządzenia będą jeszcze szybciej lądować w koszu. Proszę porównać jak małe i delikatne jest to złącze (piny, gniazdo, wtyczka) wobec miniUSB, nie mówiąc o USB-A. Może USB-A byłoby za duże do telefonów, które niedługo będą grubości kartki papieru - może zwijane , ale miniUSB było na tyle małe i jednocześnie trwałe, że wprowadzanie microUSB czy USB-C to już zaplanowana głupota.

  • @ppajak
    @ppajak9 ай бұрын

    Dziękujemy.

  • @Lewypiotr23
    @Lewypiotr239 ай бұрын

    Co do faktów warto wziąć pod uwagę, że elektryki to nowe pojazdy a spalinowe często mają za sobą dekady, co raczej wpływa znacząco na stan techniczny i zwiększać ryzyko pożarów znacząco.

  • @wegor84
    @wegor849 ай бұрын

    Bravo bravo nareszcie nauka i naukowe wytłumaczenie a nie wieżenia ludowe i przesąd. Bravo

  • @3ev482
    @3ev4829 ай бұрын

    Mój ostatni research przyniósł dokładnie takie same wnioski. Jako osoba siedząca w branży od ponad 3 lat - stwierdzam, że film został wykonany bardzo dobrze. Jedyna rozbieżność to 7 vs 10 pożarów w 2022 roku, jednak to marginalna różnica.

  • @Rykacz

    @Rykacz

    9 ай бұрын

    Pytanie czy pod uwagę mamy brać podpalenia :p

  • @Rastamanjungle

    @Rastamanjungle

    9 ай бұрын

    pytanie czy uzywamy mozgownicy czy jestesmy debilem. Srednia wieku auta spalinowego w Polsce to 15 lat a w UE 11 lat, a auta elektrycznego 2-3 lata. Czyli porownujemy ile sie pali na 100 tysiecy. I wychodzi z 5 krotnie starsze auta spalinowe niewiadomego pochodzenia pala sie tylko o 1/3 wiecej niz praktycznie nowe elektryki jeszce na gwarancji :D :D :D :D Nie pomysleliscie o tym durnie co, robiac swoj "research" jako osoba siedzaca w branzy hahahahah

  • @Rastamanjungle

    @Rastamanjungle

    9 ай бұрын

    @@Rykacz o tak januszu wszyscy ci zazdroszcza autka elektrycznego i chca ci je spalic :D :D

  • @mirosaws.4979
    @mirosaws.49799 ай бұрын

    Świetny materiał 👍

  • @HammerFang
    @HammerFang9 ай бұрын

    To jest plaga w internecie jak media robią wrzutkę na jakiś temat a gawiedź ekstrapoluje na ogół zdarzeń. Liczy się tylko klikalność i podgrzewanie emocji, nic więcej.

  • @Dzarafata
    @Dzarafata10 ай бұрын

    Dzięki za ciężką i solidną pracę

  • @misu9431
    @misu943110 ай бұрын

    Tylko czy w tych statystykach uwzględniono średnią wieku palących się samochodów. Wydaje się, że gdyby sprawdzić te statystyki wśród aut o porównywalnym wieku np. do 3 czy 5 lat to proporcje były by inne.

  • @KarolRejek
    @KarolRejek9 ай бұрын

    Dobra robota

  • @majorll1005
    @majorll10059 ай бұрын

    Warto dodać że dopóki trwa akcja promowania samochodów elektrycznych fakty mogą nie zawsze być "autentyczne"😉

  • @Eklektyczny_albert

    @Eklektyczny_albert

    9 ай бұрын

    To jest wojna, a na wojnie prawda umiera pierwsza.

  • @wegor84

    @wegor84

    9 ай бұрын

    Teraz pozwolono na elktryki bo wcześniej koncerny blokowały EV.

  • @darkmoon7422

    @darkmoon7422

    9 ай бұрын

    @@wegor84 pozwolono czy wymuszono bo to zasadnicza różnica

  • @Piterson1002
    @Piterson10029 ай бұрын

    Dobry materiał ale mam dwie uwagi. Mianowicie, jeżeli analizujemy czas gaszenia pożaru tylko jako uporanie się z żywym ogniem to faktycznie akcja gaśnicza trwa podobnie jednak trzeba zaznaczyć głośno że po ugaszeniu samochodu spalinowego i sprawdzeniu go pod termowizją strażacy się pakują i jadą na jednosteke. Natomiast w przypadku elektryka po ugaszeniu takich akumulatorów strażacy muszą przez wiele godzin chłodzić takie auto oraz obserwować czy w uszkodzonych akumulatorach nie zachodzą procesy które mogą spowodować ponowne zapalenie się akumulatora. Nie bez Powodu PSP zakupiło specjalną wannę na elektryki. A bardzo często po wielu godzinach gaszenia elektryka taki samochód jest pilnowany choćby przez policję. Druga sprawa to statystyka jest dość obiektywna ale nie bierze pod uwagę coraz większych niedopatrzeń produkcyjnych związanch z coraz większą liczbą produkowanych samochodów. Teraz producenci takich samochód bardzo się starają o to aby do takich zjawisk nie dochodziło bo czarny PR nie jest im na rękę. A w masówce jak samochody choćby grupy VW dużo częściej zdarzy się jakieś niedopatrzenie. I to napewno tą statystkę lekko przekłamuje.

  • @szym86

    @szym86

    8 ай бұрын

    Ale to już kompetencje straży jeśli trzeba obserwować spalony samochód. Dla właściciela już wszystko jedno.

  • @Piterson1002

    @Piterson1002

    8 ай бұрын

    @@szym86 oczywiście, mi chodziło o całość procedury, i oczywiście w tym przypadku jak auto spali się całkowicie wtedy już nie trzeba go pilnować

  • @szym86

    @szym86

    8 ай бұрын

    @@Piterson1002 żadko kiedy nawet częściowo nadpalone auto warto naprawiać. Czy gaszenie trwa 5 czy 45 min to już wszystko jedno.

  • @robertbijak9519
    @robertbijak95199 ай бұрын

    Nie wiem czy porównywanie statystyk palących się samochodów elektrycznych i spalinowych ma sens. Jak Pan powiedział nie ma rozgraniczenia na powody zapłonu. Biorąc pod uwagę ilość samochodów spalinowych do elektrycznych, zapłon w wyniku wypadku auta spalinowego jest sporo większy. Poza tym ile procent poważnych wypadków aut spalinowych skończyło się pożarem i analogicznie z elektrykami. Pomijam wiek.

  • @marcinkw.858
    @marcinkw.8589 ай бұрын

    Podoba mi się Twoje podejście. Bierzesz dane, porównujesz i tyle. Oczywiście na pewno ktoś się przyczepi, że pewnie wideo "sponsorowane".

  • @jeremiah993
    @jeremiah9939 ай бұрын

    W sumie, jeśli chodzi o gaszenie płonącego akumulatora, to jest generalnie jego schładzanie- tak aby zatrzymać reakcję łańcuchową, w której uszkodzone ogniwo zaczyna reagować z powietrzem i uszkadzać termicznie sąsiednie, które jak się uszkodzą od temperatury robią to samo itd. Być może nawet nie należałoby tego robić wodą, bo chociaż ta ma dużą pojemność cieplną, to ma też efekty uboczne, jak wykazywanie przewodnictwa elektrycznego (o ile nie jest to chemicznie czysta woda), co może doprowadzać do zwarć w bateriach akumulatorów. Jest to trochę tak, jakby pożar gasić piwem- to co prawda w większości woda, która odcina tlen, ale zawiera też alkohol i cukry, które stanowią "paliwo" dla pożaru. Może lepszym pomysłem byłoby lanie ciekłego azotu na takie płonące baterie, można nawet rozważyć, aby same baterie miały wbudowane kapsuły z takowym, które miałyby za zadanie się otworzyć i chłodzić baterię w razie wykrycia pożaru?

  • @MaacAbra
    @MaacAbra10 ай бұрын

    A czy są jakieś statystyki dla przyczyn pożarów aut z podziałem na rodzaj ich zasilania benzyna/ON/LPG/elektryk?

  • @NommaD79

    @NommaD79

    9 ай бұрын

    Nie ma i raczej nie będzie, a na pewno nie tak bardzo rozgraniczone.

  • @230janusz
    @230janusz10 ай бұрын

    to teraz może jak to wygląda z ekologią samochodów elektrycznych produkcją a potem utylizacją akumulatorów

  • @przemysawpawlinski5536

    @przemysawpawlinski5536

    10 ай бұрын

    Utylizacja akumulatorów to mrzonki. To strasznie drogi proces. Znaczy będą cmentarzyska akumulatorów samochodowych.

  • @bartekm7710

    @bartekm7710

    10 ай бұрын

    jest raport green NCAP, tylko zwolennicy elektryków zdają się go nie dostrzegać.

  • @gregor-z

    @gregor-z

    10 ай бұрын

    Akumulatorów się nie utylizuje tylko recyklinguje.

  • @przemysawpawlinski5536

    @przemysawpawlinski5536

    10 ай бұрын

    @@gregor-z Właśnie recykling słabo wygląda. Tzn. mały ich procent i jest to drogie więc trzeba będzie je utylizować.

  • @gregor-z

    @gregor-z

    10 ай бұрын

    @@przemysawpawlinski5536 ludzie płaczą tak nad bateriami z elektryków, sami wyrzucając 3 letnie smartfony z bateriami, laptopy z bateriami, głośniki bluetooth, powerbanki itd itd. Jest tego mnóstwo. To się nazywa hipokryzja.

  • @nexarr
    @nexarr9 ай бұрын

    Proszę teraz nagraj film podobny do tego z Povagowanych - jak bardzo ekologiczne są elektryki? Ile zyska planeta jeżeli ludzie zaczną kupować więcej elektryków? Czy zmuszanie ludzi do aut elektrycznych faktycznie pomoże planecie?

  • @n.rid3r

    @n.rid3r

    9 ай бұрын

    Głos rozsądku w komentarzach 😁

  • @Kiksurulez

    @Kiksurulez

    9 ай бұрын

    Takiego odcinka nie zobaczysz tylko eko propagandowe bzdety

  • @dunikdunio4758
    @dunikdunio475810 ай бұрын

    Ale dokładnie tak jak w materiale na początku, tv internet nakręciły tą spiralę że elektryki się palą na potęge, ciężko ugasić i godzinami trzeba je naładowywać na stacjach

  • @adamwojtasik3583

    @adamwojtasik3583

    9 ай бұрын

    Koncerny paliwowe wydają miliony na dezinformację o elektrykach , w ich interesie jest zeby postęp elektryczny przyszedł jak najpóżniej

  • @Admiral45-10
    @Admiral45-109 ай бұрын

    W temacie samochodów elektrycznych należy jednak wspomnieć o jeszcze jednej, istotnej rzeczy - w przypadku uszkodzenia baterii (np. w wyniku wypadku, który nie zaskutkował zapłonem na miejscu) istnieje ryzyko jej samozapłonu po pewnym czasie, nawet bez uruchomienia silnika. Inną sprawą jest też ulokowanie zespołu napędowego i jego wpływ na bezpieczeństwo podczas wypadku - w samochodzie spalinowym ten przyjmuje na siebie całą energię kolizji czołowej, co z jednej strony podnosi ryzyko pożaru, a z drugiej skuteczniej chroni kierowcę, rozkładając energię uderzenia. Oprócz tego dodajmy, że samochody spalinowe co do zasady gasi się łatwiej, przynajmniej w przypadku małego pożaru - można to zrobić zwykłą gaśnicą proszkową i ewentualnym zabezpieczeniem silnika przed potencjalnym samozapłonem (pamiętajcie też wyjąć kluczyk ze stacyjki, by wyłączyć pompę paliwa) - w przypadku akumulatora samochodu elektrycznego pojazdu nie da się uratować, a po nawet względnie małej stłuczce lepiej w ogóle się do niego nie zbliżać. Z samymi statystykami się nie kłócę - ani tym bardziej z filmem, który je wyłącznie przedstawia. Zauważam jedynie, że samo stwierdzenie, że samochody elektryczne palą się rzadziej nie oznacza, że są bezpieczniejsze. Myślę też, że z racji ryzyka ich samozapłonu nawet podczas parkowania dobrym rozwiązaniem byłby np. zakaz wstępu dla nich do parkingów podziemnych.

  • @GgDBXS

    @GgDBXS

    9 ай бұрын

    Silnik spalinowy akurat cię nie chroni, chyba, że w kontakcie z jakimś płotem. Przy uderzeniu w drzewo, albo betonowy słup, silnik spalinowy ląduje na brzuchu kierowcy i robi z niego tatar (oczywiście mówimy tu o uderzeniu z dużą prędkością np. 80 km/h). To jest jedna z przyczyn dlaczego tesle są dużo lepsze w testach bezpieczeństwa niż odpowiedniki spalinowe.

  • @Admiral45-10

    @Admiral45-10

    9 ай бұрын

    @@GgDBXS przy uderzeniu zasadniczo trudno doszukiwać się różnicy - jeśli podczas wypadku bateria samochodu elektrycznego dozna uszkodzenia, to może doznać samozapłonu jakiś czas później. W przypadku pożaru silnika spalinowego płonie jedynie maska z przodu pojazdu, dając szansę na ugaszenie małego jego pożaru. W przypadku testów kolizyjnych - trudno stwierdzić, bo w samochodach spalinowych jest bardzo duża różnica między założeniami bezpieczeństwa małych samochodów (których maska ma się zmiażdżyć przy kolizji czołowej), a SUVów (które nie powinny się uszkodzić). Można więc na pewno rozróżnić źródła zagrożenia - samochód spalinowy doznaje jedynie takich uszkodzeń, jakich nabawił się w samej kolizji, podczas gdy samochód elektryczny może stanowić niebezpieczeństwo nawet jakiś czas po wypadku - przy czym z drugiej strony samochód spalinowy częściej i łatwiej się zapala, niż jego elektryczny ,,kuzyn".

  • @Marcin_z_bloku_obok
    @Marcin_z_bloku_obok10 ай бұрын

    Mam taki mały argument przeciwko elektrykom... czy w tej statystyce jest brana uwaga średnia wieku aut? Bo jeśli na parkingu zaczyna płonąć 30 letni, zapomniany szrot, no to strażak i tak dopisuje go do statystyki. Przypomnijmy, że elektryki są stosunkowo nowe a u nas jeździ się szrotami

  • @km8364

    @km8364

    10 ай бұрын

    tak było w filmie na przykładzie skandynawii

  • @TheKsywek

    @TheKsywek

    10 ай бұрын

    Ale średnia była brana też z innych krajów, w Norwegii i USA szrotami aż w takiej ilości raczej nie jeżdżą ;)

  • @zbyszanna

    @zbyszanna

    10 ай бұрын

    To nie jest argument przeciwko elektrykom tylko przyznanie się do tego, że się nie wie o czym mówi. Jeżeli nie masz statystyk które by potwierdzały Twój argument, to znaczy, że to nie jest argument, tylko Twoja opinia oparta na Twoim przeczuciu. Ze statystyk wynika, że elektryki palą się dużo rzadziej, a będą się paliły jeszcze rzadziej że względu na nowe technologie. Takie są fakty.

  • @MrGadget1301

    @MrGadget1301

    10 ай бұрын

    Polecam zapoznać się z działaniem baterii li-pol wtedy wiele się wyjaśnia. Tak po krótce. Wiek baterii ani jej stopień zużycia nie ma znaczenia. Przewody wysokiego napięcia w EV są izolowane specjalną mieszanką gumy, odporną na wysokie temperatury i parcienie. Nie będzie miało znaczenia czy samochód jest elektryczny czy spalinowy jeśli będzie szrotem. Przeciwko elektrykom są znacznie lepsze argumenty niż zapalanie się ich.

  • @maziar8045

    @maziar8045

    10 ай бұрын

    @@zbyszanna Cepom nie przetłumaczysz. Gdy wszystko wskazuje na białe te owieczki i tak będą mówić czarne...

  • @patrykmn5729
    @patrykmn57299 ай бұрын

    👍 za info

  • @tomaszjackowski5197
    @tomaszjackowski519710 ай бұрын

    Dzięki za kolejny odcinek. Pozdrawiam👍

  • @szoferr
    @szoferr10 ай бұрын

    Zabrakło 1 faktu że baterie LiFePo4 się już nie palą jak Li-ion, których się juz nie stosuje w nowych projektach aut.

  • @bartoszskowronski

    @bartoszskowronski

    10 ай бұрын

    a jeszcze lepsze/bardziej odporne od LiFePo4 sa LTO je w pełni naladowane można przebić gwoździem i nic im się nie dzieje, ale mają swoje wady waga/objętość jak NiMh a cena jak litowych NMC. ale można je ładować rozładowywać bardzo dużymi prądami (20C).

  • @WysokienapieciePlportal

    @WysokienapieciePlportal

    10 ай бұрын

    LFP to Li-Ion

  • @bartoszskowronski

    @bartoszskowronski

    10 ай бұрын

    @@WysokienapieciePlportal LFP = LiFePo4,;;LTO = Lithium Titanate Oxide,;; NMC = Nickel Manganese Cobalt, wszystko to są baterie Li-ion

  • @wojtekk2111

    @wojtekk2111

    9 ай бұрын

    Problem w tym, że projekty nie jeżdżą.

  • @fddevnull

    @fddevnull

    9 ай бұрын

    ​@@wojtekk2111po pierwsze to projekty jeżdżą. Po drugie większość tanich aut w Chinach jest na LFP

  • @IImorteII
    @IImorteII10 ай бұрын

    Niezawodny Tomasz Rożek. Ogromny szacunek za takie tresci, ktore skupiają sie na samych faktach.

  • @user-xr6vw6qv8i

    @user-xr6vw6qv8i

    10 ай бұрын

    Jeszcze raz? Faktach? Fakty są takie Rożek już został twarzą jednej propagandy związaną z magiczym "preparatem". Warto zwróćić uwagę na to, kto sponsoruje takich czy innych ludzi. Nie mam nic przeciwko elektrykom... ale przeciwko pseudo ekologii. Wystarczy obejrzeć kilka filmów dokumentalnych co dzieje się ze śmieciami z europy, czy to elektronicznymi bądź też tekstylnymi i zastanowić się w którą stronę to zmierza. Stworzyliśmy kolejny "super" produkt nie martwiąc się o to co będzie z utylizacją zasłaniając się "ekologią". Wypadałoby rzucić również okiem skąd pozyskiwany jest i skąd będzie pozyskiwany lit. A na koniec wyjrzeć za okno i rozejrzeć się czy nie płonie kolejne wysypisko śmieci. Zanim zaczniemy się zachwycać tym promowaniem wszystkiego co takie "zielone", zastanówmy się jakie są tego konsekwencje. Z CO2 możemy sobie radzić w naturalny sposób, a przyroda jest w tym sprzymierzeńcem. A co z tonami plastiku i starych baterii?

  • @maciekw369

    @maciekw369

    10 ай бұрын

    xD

  • @arturk6124

    @arturk6124

    10 ай бұрын

    Wyssanych nie powiem skąd. Poszukaj filmu o tym jak to prezydent Włodymir Włodymirowicz nord streM wysadzil. Choc kazdy wiedzial zecto amerykanie. Co sie zreszta potwierdzilo.

  • @mithrilroot

    @mithrilroot

    10 ай бұрын

    Fakty z doopy wzięte. Tak na poważnie to część faktów jest faktami, a reszta to demagogia.

  • @rumpelstinski75
    @rumpelstinski7510 ай бұрын

    Problem jest z najnowszymi samochodami z bateriami litowymi gdzie woda i tlen pododuje zapłon . Tak samo jak baterie w telefonie , stare mogly spuchnac i tyle , a nowe to istny granat zapalający .

  • @piker-pl

    @piker-pl

    10 ай бұрын

    No właśnie wszystko pomyliłeś. XD To te puchnące są łatwopalne, obecne na szczęście nie mają już tego problemu - kolega wyżej to już wyjaśnił dokładnie.

  • @fddevnull

    @fddevnull

    9 ай бұрын

    lit w sprawnym Aku jest tylko w postaci jonowej więc z wodą nie reaguje (w sposób jak myślisz) ale tego to pewnie nie zrozumiesz

  • @testechnika393
    @testechnika39310 ай бұрын

    Pod uwagę trzeba wziąć jaki jest powód zapłonu samochodów spalinowych czy to od instalacji elektrycznej czy wypadek a może podpalenie samochodu te statystyki mają tak mało danych że nie są miarodajne. Jeszcze jaki wiek samochodów i jaki przebieg.

  • @uksonukasz265
    @uksonukasz26510 ай бұрын

    Materiał nie został stworzony pod wyświetlenia. Ogromy szacunek i dobre wykonana praca dziennikarska, nie to co inni.

  • @Piotrek1w
    @Piotrek1w9 ай бұрын

    Ciekawe, jak się ma palenie do wieku auta, myślę że się może mieć 🤔

  • @merkury28

    @merkury28

    9 ай бұрын

    W starych samochodach pali się częściej bo w nowym szkoda 🚬

  • @A20020

    @A20020

    9 ай бұрын

    a co do wieku, to trzeba mieć 18 lat

  • @brain_respect_and_freedom
    @brain_respect_and_freedom9 ай бұрын

    👍

  • @MONKEYSIMIO
    @MONKEYSIMIO10 ай бұрын

    Bardzo dobry odcinek! Komentarz piszę w zasadzie tylko dla zwiększenia zasięgu. Mam tylko jedno "ale" do całej treści - otóż całe te statystyki nie uwzględniają wieku samochodów. Paliły się spalinówki dwudziestoletnie i dwuletnie elektryki. A co będzie jak elektryki będą miały dwadzieścia lat? Nikt tego nie wie.

  • @maselko7099

    @maselko7099

    9 ай бұрын

    Nie dożyją tego wieku :)

  • @luki1503
    @luki150310 ай бұрын

    Najwięcej o pożarach elektryków mają do powiedzenia właściciele starych, cieknących olejem gruzów z nieszczelną instalacją LPG.

  • @roddypiper5146

    @roddypiper5146

    10 ай бұрын

    Tak, bo ich nie stać na elektryka, a ktoś im każde kupować (visa vi zmusić) za ileś lat od teraz. Wiesz, że porządne uderzenie elektryka w podwozie może kosztować połowę kosztu samochodu bo trzeba go całego rozebrać by wymienić ogromną baterię w płycie podłogowej? (w spalinówce by to zaspawali za 500 zł). (jak nie wierzysz to poczytaj)

  • @hoodxxc1391

    @hoodxxc1391

    10 ай бұрын

    @@roddypiper5146 no to jak mamy poczytać to daj link, nikt nie będzie za Ciebie szukał źródeł potwierdzających Twoją tezę

  • @jerryl6634

    @jerryl6634

    10 ай бұрын

    Niedoceniasz właścicieli TDI😄

  • @luki1503

    @luki1503

    10 ай бұрын

    @@roddypiper5146 kolejny demagogiczny komentarz. Nikt nikogo nie zmusza, bo zakaz nie dotyczy aut używanych (po pierwsze), a termin 2035 nie jest sztywny (po drugie). Wrażliwość baterii na uszkodzenia mechaniczne to inna sprawa, przy sensownej infrastrukturze ryzyko jest minimalne, nie wiem gdzie i po czym trzeba by jeździć. Spalinówki nie naprawisz za 500 złotych - uderz michą olejową przy dużej prędkości jakąś fajną v8/v6 i wtedy się dowiesz ile kosztuje nowy silnik w ASO Mercedesa, BMW lub Audi.

  • @roddypiper5146

    @roddypiper5146

    10 ай бұрын

    ​@@luki1503 Nikt nikogo nie zmusza tylko zakazuje rejestracji i tylko nowych, a stare sobie wymrą, a ludzie maja znaleźć kasę, a samorządowcy zrobić drogi, blabla, bleh, bleh.... ... i ty masz czelność mnie nazywać demagogiem jak sam przynajesz, że przymus w takiej czy innej formie będzie? Niech zrobią elektryki lepsze niż spalinowe to chętnie kupię - to dopiero demagogia, nadużywane słowo prze ludzi uzurpujących inteligentnych. No nie jesteś zbyt mądry, ale strasznie lubisz elektryki (w sumie w nosie mam czemu) i ci to zagina przestrzeń po kopułą zwodząc w pewnego rodzaju brak obiektywizmu - baterie są wrażliwe, ale spoko bo przecież zrobimy infrastruktuję.... i to mówi ktoś jeżdżący po polskich drogach? Myślę, że prędzej samochody zaczną latać (już latają... to nie sc-fi ani przejaw humory) Ja mówiłem o podwoziu i prostej dizrze w niec a ty mi wyjeżdzasz z miską olejową z v8.... a pozatym czemu v8 skoro można rozwalić w taki czy inny sposób snilnik np v16? Albo Pagani Zondę czy veyrona czy coś tam innego.... ... co więcej, chyba gadaliśmy o starych samochodach na lpg, to czemu taka zmiana zakresu budżetu? PS: Ja myślałem, kiedyś by kupić v12, ale wystarczy jeden kabelek od sterownika silnika by mu oadło przewodzenie i klękniesz - no ale tak jak w elektryku i sytuacji jaką opisałem (co jest.... częstą awarią bo delikatne to g...).

  • @Zbieniu
    @Zbieniu10 ай бұрын

    2:35 ok. może więcej pali się spalinowych aut ale do tej statystyki włączasz też 30 letnie złomy składane z 3 u Mirka w garażu i z przeglądem od sąsiada Janusz co dało mu się flaszkę za pieczątkę Żeby porównanie było wiarygodne trzeba porównywać auta z tego samego okresu a nie nową Skodę fabię do poloneza ,,Ale przecież jak na swój okres oba auta były jednymi z najtańszych" Bo to zakrzywia perspektywę na koniec dodam że średni wiek auta w Polsce to coś koło 2009 roku (nie pamietam dokładnie)

  • 10 ай бұрын

    Ale on podał też dane ze Skandynawii gdzie średni wiek auta to 10 lat czyli tyle co mają najstarsze elektryki więc twój argument jest bezsensowny.

  • @bartka8

    @bartka8

    10 ай бұрын

    @ średni wiek, a najstarszy = super :porównanie :):):)

  • @pawel7196

    @pawel7196

    10 ай бұрын

    @@bartka8 W filmie obalono jawne łganie zwolenników kopciuchów ale i tak jakieś "ALEEE" się znajdzie, co?

  • @Zbieniu

    @Zbieniu

    9 ай бұрын

    @@pawel7196 Wiesz co Mam 8 letni motocykl mam 23 letnie auto mam roczną hulajnogę i zgadnij z czego zaczął mi dym lecieć Nie jestem przeciwnikiem elektryków Mają swoje zalety jak wszystko Ale uważam że jak robimy film obiektywny to pasuje wszystko uwzględnić a nie porównywać 1000 średnio 15 letnich aut do 1000 rocznych/2 letnich aut

  • @fddevnull

    @fddevnull

    9 ай бұрын

    ​@@Zbieniutrzeba było kupić porządny sprzęt albo w nim nie grzebać. Mam w domu 3 różne UTO (najstarsze chyba ma z 6 lat) i z żadnego sie nic nie dymi. A motorek mi się kiedyś zapalił jak wężyk od kranika się przetarł. I o czym to ma świadczyć ?

  • @An_Jay
    @An_Jay10 ай бұрын

    Ten felieton słyszałem w Radio 357, warto było powtórzyć ciekawe wiadomości.

  • @ARKANARKAN-uj5uw
    @ARKANARKAN-uj5uw7 ай бұрын

    Materiał mnie bardzo zaskoczył i dziękuję za poświęcony czas i zebranie tych danych. Czy jest jakaś statystyka poruszająca pożary stojących samochodów a tych w wypadkach?

  • @krystianbednarczyk9478
    @krystianbednarczyk94789 ай бұрын

    Zawsze tak jest z nowościami, tak samo jak z autonomicznymi taksówkami, bo po mimo że zrobią np 50% mniej wypadków to ludzie i tak będą się ich bardziej czepiać.

  • @whyTadzio

    @whyTadzio

    9 ай бұрын

    Chyba instynktownie jako ludzie boimy się tego, czego nie znamy.

  • @krystianbednarczyk9478

    @krystianbednarczyk9478

    9 ай бұрын

    @@whyTadzio Tak, ale dużo ludzi lubi tak że intrygi, spiski, sensacje, i wykłócanie się z innymi dla zabawy lub z błędnej wiedzy którą posiadają.

  • @pawelglowacki3566
    @pawelglowacki356610 ай бұрын

    Dla uwiarygodnienia statystyk, należałoby podać średni wiek spalonych aut😊

  • @piotreek7

    @piotreek7

    10 ай бұрын

    A co to by zmieniło? Jeśli - mimo podanych źródeł - uważasz że statystyki są niewiarygodne, to podanie wieku niewiele by zmieniło, pewnie nadal byś uważał że nie można im wierzyć.

  • @pawelglowacki3566

    @pawelglowacki3566

    10 ай бұрын

    @@piotreek7 srednia wieku auta w polsce to 14 lat... produkowali już wtedy elektryki na szeroką skalę? Czego nie rozumiesz?

  • @pionier190ona2

    @pionier190ona2

    9 ай бұрын

    @@pawelglowacki3566Nawet jak pomnożysz x10 okaże się, że dalej palą się 6 razy rzadziej niż spalinówki, taka smutna rzeczywistość, wróciła stara ale bardzo udoskonalona technologia i wypycha nasze śmierdziuchy czy to się nam podoba czy nie.

  • @indianski

    @indianski

    9 ай бұрын

    @@pawelglowacki3566 i paliwo w 14-latkch pali sie wolniej niz w rocznych samochodach ?

  • @kamilzbrozek6199

    @kamilzbrozek6199

    9 ай бұрын

    @@indianski paliwo z tego co wiem to się nie pali :D

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat2339 ай бұрын

    Tomuś aleś ty łobiektywnie przekonujący ! :-)

  • @damiankowalski792
    @damiankowalski7929 ай бұрын

    Bardzo interesujący materiał, zwracający uwagę na „gorący” temat. Jedyne czego mi w tym materiale zabrakło to kwestia dróg. Otóż jeśli drogi są średnio w gorszym stanie istnieje większa szansa na uszkodzenie auta. Nie wiem czy taki wpływ środowiska miałby znaczący wpływ na pożary, ale chętnie bym się dowiedział. Ale mimo wszystko materiał mi się spodobał i zwrócił moją uwagę na problem diabolizowania elektromobilności.

  • @supermario867
    @supermario86710 ай бұрын

    Gdy zobaczyłem temat dzisiejszego filmu od razu wiedziałem, że film będzie bronił elektryków. Niestety tak jak zestawienie pożar + elektryk jest na propsie, tak elektryk + ekologia również jest na propsie mimo, że przy prądzie ładującym te auta z elektrowni węglowych to zestawienie jest mocnym nadużyciem. Statystykę, którą Pan przytacza warto byłoby opracować w oparciu o wiek samochodów spalinowych i dojdziemy do tego, że samochody spalinowe które ulegają zapłonowi to w większości stare samochody często użytkowane przez młodych amatorów głośnej muzyki podczas jazdy czy tuningu typu "zrób to sam". Zestawienie tutaj elektryków, które najstarsze nie przekraczają połowy tego wieku nie jest miarodajne. Zestawmy tutaj samochody spalinowe maksymalnie 8 letnie i to samo kryterium dajmy przy elektrykach. Oczywiście nowe technologie jak najbardziej na tak, ale nie pchajmy elektryfikacji świata naprzód gdy nie jesteśmy na to gotowi. Już aktualnie jesteśmy uzależnieni od prądu i z roku na rok widzimy wzrosty cen i jest to trend na całym świecie. Niestety, ale aktualnie pod kryptonimem "na ratunek planecie" kryje się wielki biznes i mały procent ludzi myśli tu naprawdę o ratowaniu klimatu.

  • @PiotrekZ4
    @PiotrekZ410 ай бұрын

    Ciekawy materiał, ja bym zwrócił uwagę jedynie na jedną rzecz, mianowicie średni wiek samochodu spalinowego w Polsce to ok. 14 lat, a elektrycznego, i tu zgaduję to pewnie że 3 lata średnio. Więc albo należy porównywać samochody o podobnym średnim wieku, albo poczekać 10 lat i wtedy się przekonamy. Bo niestety obawiam się że lata eksploatacji i mniej lub bardziej profesjonalnych napraw niestety mogą mieć spore znaczenie.

  • @km8364

    @km8364

    10 ай бұрын

    jeszcze nikt o tym tu nie pisał ciekawe ile zapłacili Ci za ten komentarz. przelew w rublach był ?

  • @darkmoon7422

    @darkmoon7422

    9 ай бұрын

    @@km8364 dlaczego w rublach? w USA przecież płacą w $ (no bo przecież koncerny paliwowe ponoć tak mocno się sprzeciwiają). A tak na serio jest to jeden z niewielu sensownych komentarzy który zatopił cały film.

  • @knechtu2272
    @knechtu22729 ай бұрын

    Cześć, zacznę od tego ze pracuje przy produkcji baterii (ponad 4 lata) i wiele rzeczy nie zobaczysz w statystykach na które sie powołujesz. Z prostego powodu że większość pożarów odbywa się w miejscach które statystyki nie widzą. Kolejna rzecz to nie jest pierwszy pożar samochodowca która zapalił się od elektryków (a statek Felicity Ace? który palił się na 99,99% -nie na 100%, bo trochę się boję- od elektryka marki P..), a podczas rozładunku Fremantle Highway jeden elektryk się zapalił ;) kiedy był ładowany do kontenera (no a mnóstwo informacji jest jeszcze niedopowiedzianych). Powoływanie się na statystyki z straży pożarnej jest słabe bo to jest instytucja która bardzo jest sterowana i bardzo przekłamuje rzeczy związane z palącą się baterią (wiele razy widziałem płonącą baterię, wiele razy to testowałem by znaleźć problem na produkcji). Statystyki nie obejmują wieku samochodu, stanu technicznego. Nikt nie zrobi porównania i go nie umieści który by pokazywał ,,zeroemisyjne'' pojazdy w złym świetle. Dodatkowo na produkcji często były kontrole i audyty spowodowane reklamacją baterii które się spaliły, a o których nigdy nie było w mediach wiadomości. Co najśmieszniejsze podczas pożaru elektryka dochodzi do samozapłonu pojazdów które stoją obok (z powodu wysokiej temperatury otoczenia spowodowanej palącą się baterią), no i statystyki to widzą jako 1 elektryk i 10 samochodów spalinowych Dane straży pokazują że elektryk gasi się 1,5h, nie wiem jaki czas oni liczą lecz baterii jako tako litowo jonowej nie da sie ugasić. Bateria po rozgrzaniu posiada/wytwarza wszystkie składniki potrzebne dla ognia (jest jak flara wodna, pali się w każdych warunkach). Bateria nie gaśnie tylko się rozładowuje, a akcja gaśnicza polega tylko i wyłącznie na obniżeniu temperatury ogniw by kolejne ogniwa nie ulegały zapłonowi. Elektryka można ugasić i w kilka minut, jak i kilkadziesiąt godzin (wszystko zależy od stopnia naładowania i ilości uszkodzonych ogniw). Chciałbym zobaczyć statystki które by pokazywały wiek pojazdu i powód zapłonu, bo zapłon auta spalinowego on stojącego obok auta jest naciąganiem statystyk. Ponieważ mnóstwo aut pali się będąc gdzieś w magazynie, czy na hali, często od źródeł zewnętrznych.

  • @szaferr
    @szaferr10 ай бұрын

    Dziękuję za ten materiał. Miłego dnia! ☀

  • @wegor84
    @wegor849 ай бұрын

    Dziękujemy. Za trzymanie sie faktów. Nauka góra

  • @wegor88

    @wegor88

    9 ай бұрын

    Już myślałem, że ja coś kliknąłem ;)

  • @ReToN2
    @ReToN210 ай бұрын

    Bardzo fajny odcinek, ale nie do końca w pełni zrobiony. Przydało by się jeszcze podać jakie były przyczyny podpalenia, wiek auta, czy miał instalacje LPG. A tak szczerze to elektryki mi nie przeszkadzają a jedyne problemy które mnie od nich odrzucają to ich maksymalny zasięg i czas ładowania, a no i to że mogą się zacząć palić w garażu podczas ładowania

  • @Jawson002

    @Jawson002

    9 ай бұрын

    Zapraszam do odszukania informacji których nie ma. Jeśli nie wiadomo nawet do jakiej grupy zaliczane są pojazdy hybrydowe a ty chcesz znać dokładne dane pojazdów? 😂 Jeśli posiadasz takie dane to myślę że Tomek chętnie skonfronduje je z przedstawioną tezą. Ciężar dowodu leży po twojej stronie.

  • @eSUBA94

    @eSUBA94

    9 ай бұрын

    była kiedyś jakaś ekspertyza że przy ładowaniu jest ryzyko pożaru? jak coś jest nie tak z bateriami to BMS odłącza ładowanie

  • @Admiral45-10

    @Admiral45-10

    9 ай бұрын

    Mam dobrą i złą wiadomość: dobra jest taka, że samozapłon następuje jedynie po uszkodzeniu baterii. Zła - bateria może uszkodzić się nawet od względnie małej kolizji i nie da się przewidzieć, kiedy.

  • @eSUBA94

    @eSUBA94

    9 ай бұрын

    @@Admiral45-10 dokładnie, tyle że jak spojrzysz na giełdy, aukcje np. copart to trafiają tam setki tłuczonych tesli i nie widać aby były one splane/nadpalone

  • @kiszczukpiszczuk7507

    @kiszczukpiszczuk7507

    9 ай бұрын

    a jak często wykorzystujesz maksymalny zasięg swojego benzyniaka?

  • @konratou1301
    @konratou13019 ай бұрын

    Super materiał, czy nie można tą termiczną obudowę "ręcznie" uszkodzić podczas pożaru, aby szybciej schłodzić i ugasić?

  • @rekawek6
    @rekawek610 ай бұрын

    Można było jeszcze wspomnieć, o testowanym w Niemczech nowym sposobie gaszenia baterii, czyli przebijaniu się przez podłogę i wtlaczaniu do wnetrza akumulatora wody. Zastanawia mnie, że o ile producentom udało się osiągnąć standard gniazd ładowania, większość samochodów ma juz aktywne chłodzenie baterii cieczą, nie powstał projekt, aby w sytuacjach awaryjnych byly łatwo dostepne miejsca na zewnatrz samochodu, do ktorego można byłoby podłaczyc odpowiednią koncowke węża, i korzystając z będącego wewnątrz systemu chłodzenia pompować wodę.

  • @eSUBA94

    @eSUBA94

    9 ай бұрын

    wiesz każde auto ma inaczej poprowadzone te układy cieczy, ja przykładowo w aucie mam płaskie blaszki z kanałami na ciecz pomiędzy płaskimi ogniwami

  • @ederwolf
    @ederwolf10 ай бұрын

    Panie Tomaszu sam tymi ciągłymi newsami o palących elektrykach sam zacząłem szukać statystyk - również dotarłem do tych polskich. Zabawne, że media opisały chyba wszystkie przypadki pożaru elektryka w Polsce.

  • @ambonatnt4573

    @ambonatnt4573

    9 ай бұрын

    Bo to bardziej chodliwy i młody temat.

  • @TwitchErhid

    @TwitchErhid

    8 ай бұрын

    Przecież media w Polsce nie są od tego aby przekazywać Ci rzetelne informacje które są ważne. Sprzedają Ci papkę mieszaniny strachu, paniki, zagrożenia, niebezpieczeństwa bo to sprzedaje się najlepiej. Po co mówić o dobrych rzeczach itp przecież to się nie sprzeda i ludzie nie będą chłonąć papki :D

  • @ambonatnt4573

    @ambonatnt4573

    8 ай бұрын

    @@TwitchErhid 50/50 jestem z twoim zdaniem ale nie umiem stwierdzić czemu. Muszę to przeanalizować od deski do deski i wtedy określe co mi nie pasuje.

  • @grassman8770
    @grassman877010 ай бұрын

    nie zmienia to faktu że samochody elektryczne nie mają racji bytu. obiecywano że elektryki będą tańsze w eksploatacji a tutaj mamy wzrosty cen energii elektrycznej, dodatkowo na elektryki nie są nakładane opłaty jak na spalinowe. co do ekologiczności tego rozwiązania to też tak średno bo w Polsce mamy energię z węgla, wzrost zapotrzebowania na energię równa się wzrost spalanego węgla, nie mówiąc już na dodatkowym obciążaniu i tak już mocno eksploatowanych sieci przesyłowych

  • @ilcattivo13
    @ilcattivo139 ай бұрын

    Jako absolwent MISI wiem, jak bardzo i jak łatwo można zmanipulować opinię publiczną statystykami. I bardzo mi przykro, że Pan Rożek, którego uważałem za poważnego i merytorycznego propagatora nauki, też dał się wciągnąć w takie manipulacje (wolę nie myśleć, że robi to z własnej woli). W przytoczonych przez niego statystykach, powtarzanych zresztą przez wszystkich producentów samochodów elektrycznych, nie bierze się pod uwagę kilku, ekstremalnie ważnych dla kwestii palenia się samochodów zmiennych. Przede wszystkim - wiek samochodu. Samochody spalinowe i owszem, palą się częściej, ale w ogromnej większości (dla różnych krajów to wygląda różnie, ze względu na ich zamożność) palą się samochody starsze niż 10 lat. W naszym kraju to przeważnie 15+ lat. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli nie mam racji, ale płonące elektryki praktycznie rzecz biorąc mają mniej niż 10 lat. Stąd wniosek, że gdybyśmy porównali statystyki płonących samochodów młodszych niż dziesięcioletnie, to wskaźniki byłyby "nieco" inne, miażdżąco niekorzystne dla elektryków. Druga sprawa, to przyczyna pożaru - czy była to awaria, czy też zapłon nastąpił w wyniku uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych (najczęściej) wypadkiem/kolizją. I tej zmiennej, zwłaszcza pod względem badania skutków awarii, też nie należy analizować oddzielnie, tylko w połączeniu z wiekiem pojazdu. Przy badaniu wpływu awarii też trzeba brać pod uwagę to, że w krajach biedniejszych instalacje LPG są często montowane metodami wprost ze szkół druciarstwa pospolitego, niezależnie od ich odmiany - januszowej czy szwagrowej - a to też ma ogromny wpływ na awaryjność i związaną z nią możliwość zapłonu. Podobnie trzeba też brać pod uwagę wpływ przeróbek dokonywanych w samochodach spalinowych, głównie dla zwiększenia uzyskiwanej mocy, głównie w starych samochodach, głównie metodami garażowymi, co ma znaczenie dla statystyk (głównie na południu USA, gdzie takie przeróbki są już uznawane za tradycję). Z kolei przy analizowaniu wpływy uszkodzeń mechanicznych, trzeba brać pod uwagę, że, wbrew temu, co powiedział Pan Rożek, większość baterii w samochodach elektrycznych wyprodukowana jest na bazie litu i coraz więcej producentów, za przykładem Toyoty, przechodzić chce na baterie litowo-jonowe, które w razie uszkodzenia nader często ulegają zapłonowi. Kolejna rzecz, o której nie wspomniał Pan Rożek, to że prędkość spalania takiej baterii jest porównywalna ze spalaniem prochu strzelniczego (czego dowiodły badania przeprowadzone przez FDNY - straż pożarną z Nowego Jorku) i stąd płynie pozorna szybkość w gaszeniu baterii - lit zwyczajnie zdąży się w kilka, kilkanaście minut wypalić. Modułowa budowa nowoczesnych baterii uniemożliwia też schłodzenie wodą gaśniczą płonącej baterii, jeśli płonące moduły będą się znajdowały bliżej centrum akumulatora (o tym też Pan Rożek milczy). Przy okazji spalający się lit emituje do atmosfery silnie toksyczne fluorowodorek i fluorek fosforylu, a niespalony lit jest wymywany do środowiska za pomocą wody gaśniczej i w ten sposób powoduje nieodwracalne skażenie gleby. Mógłbym tak ciągnąć dalej, ale i tak ten post zrobił się zbyt długi. Pozdrawiam i więcej rzetelności w przekazywaniu informacji życzę.

  • @ligierskiukasz1903
    @ligierskiukasz190310 ай бұрын

    Co nie zmienia faktu, że cała ta zielona rewolucja która z rokiem 2035 ma rzekomo doprowadzić do zakazu rejestracji aut spalinowych jest faktycznie proekologiczna. Brak infrastruktury energetycznej która ma ładować elektryki oraz szkodliwy dla środowiska sposób wytwarzania paneli foto i innych podzespołów OZE to w mojej opinii bardzo ciekawy pomysł na materiał. Super film pozdrawiam

  • @Robert-vi1hi
    @Robert-vi1hi10 ай бұрын

    Nie wiem skąd pan czerpie wiedzę, ale na rynku niemieckim są dokładne procedury gaszenia samochodów elektrycznych, to nie są żadne eksperymenty. Auto umieszcza się w kontenerze z wodą na 3 dni. Potem kamera termowizyjna i ocena ekspertów co dalej. Sam jestem w branży elektrycznych maszyn budowlanych: koparki, wozidła, ładowarki kołowe, itd. Maszyny od 1 do 7 ton. W największej naszej maszynie bateria waży 1200 kg. Nie mogę ujawniać szczegółowych danych, ale nie trywializowałbym tych pożarów. Nie obserwujemy aby elektryki częściej się paliły i tu się zgadzam, jednak samo gaszenie (czyli do momentu stwierdzenia, jest bezpiecznie, a nie tylko same lanie wody) trwa nieporównywalnie dłużej. Co zostaje z takiego auta? Trzeba pamiętać również, że cytowane statystyki nie uwzględniają wieku samochodów, no chyba że się mylę? Ja też uczulam, że elektryk z "rozładowaną" baterią jest gorszym zagrożeniem niż ten z pełną. Dodatkowo "pusta" bateria nie jest pusta tzn u nas napięcie na jednej naładowanej celi to ok 3,2V, BMS uznaje za rozładowaną przy ok 2,8V, poniżej 2,5V jako uszkodzoną. Czyli "pusta" bateria zawiera w sobie sporo energii el.

  • @silverado351
    @silverado35110 ай бұрын

    Tak myślałem, że to że co chwilę widzę gdzieś palące się elektryki wynika z niezrozumiałego dla mnie dissu na te auta. Niestety kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą i powoli zaczynałem wierzyć, że coś jest na rzeczy. Dziękuję za research ❤

  • @michalp.1484

    @michalp.1484

    10 ай бұрын

    To nie diss tylko zdrowy rozsądek i niechęć do nachalnego reklamowania ich jako recepty na całe zło w środowisku. Reklama ta podszyta jest wierutnymi kłamstwami odnośnie zasięgu i szybkości ładowania. Ludzie myślący stawiają opór argumentom, które nijak mają się do rzeczywistości. Elektryki dobre są, żeby dojechać 30-50km do pracy. Ale nie są w tej chwili w stanie zastąpić powszechnej komunikacji opartej na silniku spalinowym. Szczęśliwi posiadacze są szczęśliwi jedynie dlatego, że jest ich niewielu. Wystarczy sprawdzić ile w Niemczech jest samochdów, ile stacji benzynowych - i wyobrazić sobie, że wszystkie zamieniają się w elektryki a dystrybutory w stacje ładowania. Wychodzi, że przy 24h zajętości wszystkich stacji, każdy użytkownik ma 4min dziennie na naładowanie swojego elektryka. Nie wspomnę już jaka moc sieci przesyłowej cały czas jest dostarczana do ładowarek. Niemcy nie mają tyle prądu! Nawet na bieżące potrzeby im nie wystarcza i kupują prąd z francuskich elektrowni atomowych - więc rozmawianie o elektrykach to pobożne życzenia.

  • @kwachu9663

    @kwachu9663

    10 ай бұрын

    To kwestia niskiego poziomu polskiego dzienikarstwa , i faktu że szukają on sensacji na siłe .

  • @przemysawpawlinski5536

    @przemysawpawlinski5536

    10 ай бұрын

    Palą się z taką samą częstotliwością ale jak się zapali elektryk to powodzenia z gaszeniem auta.

  • @robokop5
    @robokop59 ай бұрын

    A jak statystyki ujmują pożary samochodów spalinowych które zapalają się od płonącego elektryka zaparkowanego pod centrum handlowym wokół którego parkują same spalinowe ?

  • 9 ай бұрын

    Jaka bedzie utrata wartodci po 4-5 latach z bateria do zmiany? Jaki koszt wymiany i serwisu po gwarancji? Przy tych zasięgach km i i infrastrukturze, na te chwile auto elektryczne dla większości osób nie ma sensu. Cena zakupu też po za zasiegiem.

  • @tomekem1967
    @tomekem196710 ай бұрын

    Nie kupujcue samochodów elektrycznych. Nie będzie kolejek do ładowarek…😂

  • @chmieluc79
    @chmieluc7910 ай бұрын

    Panie Doktorze, dotknął Pan tematu który sam niedawno próbowałem zgłębić. Starałem się uzyskać statystyki pożarów samochodów do 5 lat z podziałem na ich źródło zasilania oraz z informacją czy do pożaru doszło w wyniku wypadku, zwarcia w instalacji, podpalenia itp. Niestety nie udało mi się takich danych uzyskać. Wysłałem nawet prośbę do jednej z firm ubezpieczających samochody, ale niestety nie otrzymałem odpowiedzi. Czy mógłbym liczyć na podpowiedź, gdzie takie dane mogę uzyskać?

  • @roddypiper5146

    @roddypiper5146

    10 ай бұрын

    Mam wątpliwość, czy dostaniesz na to pytanie odpowiedź :) - to nie są dane dla ludu, a ja w nie średnio wierzę ;) EDIT: Jak wariaci z EU (i nie tylko) nas chcą do czegoś przymusić, to właściwie w ogóle nie wierzę w "dane" i opinie naukowe.

  • @Rykacz

    @Rykacz

    10 ай бұрын

    Jedyne rozwiązanie to chyba pełne prześledzenie ~ tysiąca przypadków na podstawie doniesień medialnych - taki OSINT...

  • @piker-pl

    @piker-pl

    10 ай бұрын

    @@Rykacz Nie będzie to rzetelne, bo tylko zapłony elektryków interesują dziennikarzy. Niedawno u mnie na osiedlu spłonął Tiguan - nawet portale o zasięgu miejskim o tym nie napisały, to nikogo nie obchodzi. Ubezpieczyciele nie udostępnią swoich danych bo to pilnie strzeżone dane handlowe, na których te przedsiębiorstwa opierają ekonomię swojego działania. Konkurencja przejmując takie dane może potencjalnie lepiej profilować klientów, a więc zyska przewagę nad konkurentem, który swoje dane udostępnił...

  • @Spowned13

    @Spowned13

    10 ай бұрын

    Żadna firma nie chce mówić że się palą ich auta...

  • @Rykacz

    @Rykacz

    10 ай бұрын

    @@piker-pl Jest szansa, że co 8 pożar będzie jakoś opisany - dalej tylko zdobyć kontakt do właściciela i wypytać. Jak ktoś chce niedostępnych danych to nikt nie mówił, że będzie łatwo ;)

  • @marekso3031
    @marekso303110 ай бұрын

    Szkoda, że niestety nie jest możliwe dotarcie do danych dla np. samochodów 3 letnich. Może trochę nowsze spalinowe palą się mniej, bo... no bo nowsze są.

  • @KamileX1990
    @KamileX199010 ай бұрын

    Zdaje się że na wykresie "wysokie napięcie" uwzględniono pojemności baterii hybryd typu Plug-In a nie baterii samochodów elektr. Te dzisiejsze, żeby miały w miarę sensowny zasięg, dysponują bateriami średnio ok 60kWh a taki Mercedes EQS to 100kWh+

  • @Rykacz

    @Rykacz

    10 ай бұрын

    Wyraźnie napisane jest "auto elektryczne" ale fakt, pojemności mogliby zaktualizować :) Jednak i tak wykresy będą podobne - to co głównie się pali w samochodach to plastiki...

  • @JanJan-il7pj

    @JanJan-il7pj

    10 ай бұрын

    ​@@Rykacza co z samymi bateriami? Reakcja chemiczna wydziela dużo energii która może powodować zapłon pierwiastków użytych do produkcji baterii. Lit pali się z wodą. Naładowana bateria to masa energii.

  • @Rykacz

    @Rykacz

    9 ай бұрын

    @@JanJan-il7pj PB lub ON także masa energii w zbiorniku. Także pali się mimo kontaktu z wodą. A do tego wiele gorzej zabezpieczona jest przed uszkodzeniem - dzisiaj najczęściej w plastikowym baku ... W Stavanger mieszanina paliwa i wody rozprowadzały pożar I przenosiły nawet na inne piętra po rynnach ... Do utrzymania się ognia potrzebne jest paliwo, tlen, temperatura. Jeżeli czegoś zabraknie to ogień zgaśnie. Akumulator może sam sobie wydzielać tlen i paliwo z materiałów, z których jest zbudowany, ale gaszenie wodą akumulatora mocno zbija jego temperaturę i więc przestaje się on palić, mimo że ma tlen i paliwo do pożaru...

  • @JanJan-il7pj

    @JanJan-il7pj

    9 ай бұрын

    @@Rykacz masa energii jest ale nie da się jej uwolnić tak nagle jak z baterii. Benzyna ani on nie palą się pod wodą jak robi to bateria

Келесі